Sowuvnt p oonwagenschool sluit teeds beter aan op iniddelbaar onderwijs Fel protest Zoeterwoude tegen omleiding van A4 STAD OMGEVING/ KUNST/RTV Leiden blijft kampen met woningtekort van zeven procent MAANDAG 23 JULI 1990 PAGINA 7 utomobilist laat ;ewonde fietser an zijn lot over idi EIDEN Een 24-jarige Leidenaar El in de nacht van vrijdag op zater- conti |g na een aanrijding met een ge- ho'« °^en ^een °Pgenomen >n bet Eli- "bethziekenhuis. De man fietste om uur op de Maresingel richting Marnixstraat. In de bocht werd geschept door een automobilist de bocht te ruim nam. De be- iho'V ïurder van de blauwe Opel Kadett (al); i apte uit, overzag de situatie en reed 21.1! erder. De fietser liet hij gewond 713 ;hter. De politie vraagt eventuele JtÓ tuigen van deze aanrijding contact 2387' |te nemen: 071-258888. (Hi Hiërogliefen leren lezen en schrijven LEIDEN Egyptoloog Huub Pragt geeft in het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) in Leiden een nieuwe cursus hiërogliefen. Aan de hand van diavoorstellingen en uitleg bij de Egyptische voorwerpen in het RMO leren cur sisten het Egyptisch hiërogliefenschrift lezen en schrijven. De cursus kost twee uur per week en duurt tien weken. De lessen zijn op drie verschillen de dagen. De eerste cursus begint op dinsdag middag 25 september om 13.00 uur. Speciale voorkennis is niet nodig. In december aan het eind van de cursus wordt er een reis georgani seerd naar Egypte. Deelname aan de cursus kost cursus 265 gulden, CJP'ers en 65-plussers betalen 240 gulden. De cultuurreis kost 3295 gulden. Voor meer informatie 071-146246 Auto's opengebroken KATWIJK/NOORDWIJKER- HOUT Bij diverse inbraken in auto's, is tijdens het afgelopen weekeinde in Katwijk, voor een totaal van 5000 gulden aan appa ratuur gestolen. De auto's, acht in getal, stonden geparkeerd aan de Noord- en Zuidduinseweg. Vol gens de politie gaat het vermoe delijk om steeds dezelfde daders. Twee Duitse auto's waren dit weekeinde het doelwit van auto krakers in Noordwijkerhout. Uit de voertuigen die op de parkeer plaats aan het Westeinde ston den, verdwenen een radio-casset terecorder en een zendinstallatie. Jazzfestival zet Warmond op zijn kop WARMOND „Schitterend, het was weer drukker dan vorig jaar". Dat was de eerste reactie van Jan Haverkort na een weekeinde vol jazz in de Warmondse horecagele genheden. Uiteraard speelde ook bij Jazz be hind the Toll, een lokale variant op het North Sea Jazzfestival, het weer een positieve rol, net als bij de vorige week afgesloten Kaag- week. Alleen al in Haverkort's Stations Koffiehuis werden op zaterdaga vond zo'n 200 bezoekers verwel komd. Zij konden zoals gebruike lijk met de paardentram ook de andere cafés langs. Ondanks de drukte viel er geen wanklank te bespeuren. Niet bij het publiek, maar ook niet bij de musici. Er was dan ook behoorlijk wat kwaliteit in huis gehaald. Daaron der een aantal namen die onder hand een begrip zijn geworden voor Jazz behind the Toll. Zo had het Stations Koffiehuis het quintet Frits Katee onder de pannen en was in het Wapen van Warmond het trio Ron Agerbeek te gast. In De Saloon was The Square Jazz band te zien en vooral te horen, terwijl café De Zon de Gold Horn Hot Dance Society had uitgeno digd. Camper gestolen NOORDWIJK Op de Noordwijkse Northgodreef is gistermiddag een camper ter waarde van 60.000 gulden ge stolen. Een 27-jarige Duitser uit Dusseldorf had de vakan tiewagen daar naast de rijbaan geparkeerd. Bij terugkomst van een dagje strand bleek de wagen te zijn verdwenen. In het afgelopen weekeinde ziin bij de Noordwijkse politie di verse meldingen van diefstal binnen gekomen. Het gaat hierij hoofdzakelijk om het stelen van fietsen en van ra dio's uit auto's. Wandelkring houdt Parken - wandeltocht LEIDEN De Wandel kring Leiden houdt aan staande woensdag 25 en donderdag 26 juli in Lei den een Parkenwandel tocht over vijf óf tien kilo meter. De tocht voert langs de diverse parken en plantsoenen in de binnen stad. Op het Stadhuisplein kan worden gestart tussen negen uur 's ochtends en drie uur 's middags. De in schrijfkosten bedragen drie gulden. WE HEBBEN AL GIGANTISCH VEEL BEREIKT' li, 1 JCIDEN „We hebben gigantisch veel bereikt. )e school is een normale 36j aak geworden bij woon wagenbewoners. En het ukt heel goed om de kin leren na het basisonder wijs door te laten stromen iaar het reguliere voort- ■J ;ezet onderwijs". Poet I; )illema, directeur van de Leidse woonwagenschool de Gabriël Metzu- henïitraat oogt tevreden. De qrad )ewijzen van ^et SUCCeS Fut ijn het eerste MAVO-di- jloma dat door een aiki .woonwagenkind" is be- >db ïaald en de lasdiploma's 4®'a lie enkele jongeren be- piN haalden. Het succes is het JJJ resultaat van vele jaren a ïard werken. Vijfentwintig jaar geleden, ljo|^ >en Dillema min of meer toe- i/ 3; allig de school bij het kamp .45. lan het Trekvaartplein bin- b«fnenkwam, was daar nog hele- lkirimaal geen kijk op. Er was niet eens tijd om aan vervolgon- I derwijs te denken. De huidige ga« directeur van de officieel R.K. OPJ Basisschool Sint Kristoforus J.i geheten school, werkte als in- val-onderwijzeres op een school in Oegstgeest. Daar had W ze de kinderen van het hoofd van de woonwagenschool in de klas en naar aanleiding van de enthousiaste verhalen van die kinderen vroeg het hoofd of ze bij hem wilde invallen voor een zieke docent. „Ik ging erheen uit nieuwsgierig heid. Ik wilde het zelf wel zien en beslissen of ik het zou doen". De kennismaking met het kamp en de school was schrik ken. „Wat een toestand. Het was een ellende waarbij ik dacht: dit zijn de jaren zestig, een welvaartstijd. En zo dicht bij huis zoveel ellende, hoe is het mogelijk", vertelt Dillema. Café „Ik wist dat ik er heel veel kon doen en daarbij sleepte het schoolhoofd Van der Eisen ons in zijn enthousiasme hele maal mee. De toen opgevatte liefde voor het onderwijs aan de woonwagenkinderen is nooit meer weggegaan. Het werk bestond uit veel meer dan lesgeven. Om te beginnen moesten de leerlingen eerst in de school terecht komen. „De kinderen kwamen naar de houten keet waarin de school zat. Of je ging ze thuis halen natuurlijk, zeker de kinderen van wie de ouders net waren aangekomen in het kamp. Naar school gaan was hele maal niet gebruikelijk in die tijd. Veel ouders hadden zelf nauwelijks onderwijs genoten en zaten helemaal niet te wachten op de schooljuf die hun kinderen kwamen halen, al waren er ook ouders die zei den: ik ben blij dat ze nu goed onderwijs krijgen". De houten keet had vijf loka len. „Enkele jaren daarvoor was de school gestart in een cafeetje aan de Haarlemmert rekvaart. Er kwam een klein groepje leerlingen, van ouders die met kleine woonwagens stel je maar voor van die Pipo de Clown-wagens rondtrok ken", weet Dillema. Het café werd verlaten voor de houten keet op het kamp zelf, waar 120 kinderen les kregen. Daar bij past echter geenszins het beeld van een „normale" school. „De kinderen varieer den in leeftijd van 3 tot 16 jaar. En het merendeel had geen of erg weinig onderwijs genoten. Er zat totaal geen lijn in het onderwijs aan woonwa genkinderen, die nog veel op reis waren". De ook voor deze kinderen geldende leerplicht wet werd veelvuldig ontdo-- ken. De controle erop ontbrak „In die periode was de school een soort opvang, zeker in de winter, In de wagens is niet veel plaats en de kinderen wa ren veel in het kamp. We had den een sociale taak en pro beerden er tussendoor wat leerstof aan te bieden". Een eerste stap op weg naar wat structuur was het indelen in niveaugroepjes waarbij ook re kening werd gehouden met de leeftijd. Aanpakken Daaraan gekoppeld zaten de omstandigheden in het kamp. „Daar waren maar enkele douches, dus dat liep 's och tends wel eens spaak met het wassen van de kinderen. Dan deed ik er aan het begin van de schooldag ook nog een paar onder de douche en zorgde dat ze schoon in de klas kwamen. Het was een tijd van alles aan pakken, met handen en voeten werken en opgewekt blijven". Er kwam lijn in het schoolle ven. Het Katholiek Pedago gisch Centrum hielp met het opzetten van lessenseries met thema's als kleding, voeding, wonen en reizen en met taai programma's. De Centrale Leerplan Commissie zorgde voor lesprogramma's die in het hele land gelijk waren en waardoor kinderen na een reis op een andere school met de vertrouwde leerboeken verder konden werken. Een door de leerkracht bij te houden les- kaart gaf aan waar de leerling was gekomen. „Deze hervormingen waren processen van jaren, waarin met veel inzet moest worden gewerkt. Helemaal waterdicht was het systeem met de kaar ten ook niet. Ze waren regel- Poet Dillema: „Vijfentwintig jaar geleden was het armoe, aanpakken, matig kwijt of vergeten af te stempelen op de school of de kinderen vertrokken onaange kondigd. Maar het bracht wel wat lijn. En de gedegen opzet van het schoolleven zorgde er voor dat de school een norma ler onderdeel van het leven van woonwagenkinderen werd". De vooruitgang ging vergezeld van veranderingen op de kam pen. „In Nederland werden de kampen uitgerust met vol waardige voorzieningen. De wagens mochten groter wor den, iedereen had een schuur tje en sanitaire voorzieningen en goede wegen naar de wa gens. Ook trokken de bewo ners van de kampen minder. De school profiteerde van de nettere omgeving en de min der grote reislustigheid", weet Dillema. Vijftien jaar geleden werd de houten keet ingeruild voor het huidige gebouw aan een Gabriël Metzustraat, waar voorheen de sociale werk plaats was gehuisvest. Het werd riant verbouwd voor de toen 120 leerlingen. Nu zitten er in vier groepen nog 43 leer lingen in de basisschoolleeftijd. Buitengaats „En we hebben nog 49 kinde ren buitengaats in het voortge zet onderwijs, die wel door ons gevolgd worden". Een speciale school voor de jongere woonwagenkinderen blijft nodig. Er wordt wel min der gereisd, maar het blijven kinderen uit een gemeenschap met een eigen cultuur. Dillema wenst daar niet denigrerend over te doen. „Een duidelijk andere cultuur dan van gewo ne burgers. De zorg die de mensen voor elkaar hebben, bijvoorbeeld voor een jonge moeder die al aan alle kanten geholpen wordt, daar kunnen wij wat van leren. Maar de kinderen hebben een taalach terstand. Ze hebben een eigen taal. Thuis wordt in korte zin nen gepraat, met weinig uitleg blijven lachen en proberen de kinderen in de school te krijgen". FOTO: WIM VAN NOORT wonè" scholen, al is er nauw contact met de woonwagen school. Tot 1985 verzorgde de waarom iets wel of niet mag. Ook is er nauwelijks speelgoed om echt mee te spelen, veel Speelgoed is vooral groot en moet mooi zijn. We moeten al vroeg heel veel aandacht aan taal besteden en leerzame spel letjes doen". Ook ligt het rollenpatroon heel vast. „De man verdient de centen en een blinkende woonwagen is de trots van de vrouw. We hebben dus veel aandacht voor emancipatie. Meisjes maken we weerbaar, vooral geestelijk". Ook gebeur tenissen in het kamp en van thuis hebben veel invloed op de kinderen als ze op school zijn. „Elke groep heeft dage lijks een klassegesprek. Daar kunnen ze dingen kwijt die gebeuren op het kamp en thuis. We spelen als school in op gebeurtenissen in het kamp zoals feesten en evenementen. Als die eraan komen, staat dat voor de kinderen voorop". De leerlingen in de leeftijd bo ven de 12 jaar gaan naar „ge- school het onderwijs zelf, maar via maatregelen van het mi nisterie van onderwijs wordt ernaar gestreefd de leerlingen in het regulier onderwijs on der te brengen. Dat verloopt prima. „In de overgangstijd tussen 1985 en nu hebben we de kinderen tussen de 12 en 16 jaar via symbiose-onderwijs la ten leren. Algemeen vormen de vakken deden ze hier en beroepsgerichte vakken op een gewone school. Daarbij haalde een groep jongens een lasdiploma en een groep meis jes een certificaat na het vol gen van een programma met naaldvaken, huishoudkunde en kinderverzorging. Dit jaar haalde de eerste woonwagen leerling een mavo-diploma. En met de kinderen in het voort gezet onderwijs gaat het erg goed, er is er nog niet een blij ven zitten". ERIK HUISMAN Gemeente betaalt wëi extra uitgaven welzijn van lastenverhoging LEIDEN De belangrijkste nieuwe uitgaven die de ge meente wil doen op welzijns- Le* gebied moeten worden betaald uit de verhoging van de onroe rend goedbelasting. Dat blijkt uit het ontwerp-programma ieni welzijn voor 1991. Het extra gaat het komend jaar name naar kinderopvang (140.000 gulden). Andere pos ten waar voor 1991 meer geld voor wordt vrijgemaakt zijn het meldpunt discriminatie (60.000 gulden) en de stede- banden (30.000 gulden). Voor de kinderopvang komt de komende vier jaar extra geld van het rijk beschikbaar. Daarnaast groeit de gemeente lijke extra-bijdrage verder, tot 900.000 gulden in 1994. Het ex tra geld van het Rijk wordt met name besteed aan de uit breiding van het aantal plaat sen en aan het geven van kor ting op bedrijfsplaatsen. Het aantal plaatsen groeit, ook al door een experiment met op vang voor kinderen van on- S derwijskrachten, komend jaar met ongeveer 60. Verder komt nieuwbouw voor kinderop vang in de Stevenshof en aan het Schuttersveld. De kleuter school de Meerhof wordt ver- 17j bouwd voor kinderopvang. 171 Behalve voor kinderopvang wordt de komende vier jaar ook relatief veel extra geld uitgetrokken voor ouderenbe- 05 leid. In de periode tot 1994 loopt dat op tot 250.000 gulden per jaar. Komend jaar moet de 19.1 zorgvoorziening in Leiden- rNoord van start gaan. In sa- menhang daarmee wordt geld uitgetrokken om een extra sterbus te laten rijden. Uit het welzijnsprogramma blijkt verder dat er bij de Leidse instellingen maar wei nig belangstelling is om pro jecten te ontwikkelen voor emancipatie van homoseksuele mannen en lesbische vrouwen. Sinds dit jaar is het mogelijk om daarvoor subsidies aan te vragen. Tot nu toe is daar geen 09 gebruik van gemaakt. Op het ontwerpprogramma welzijn kan tot 24 september schriftelijk worden gerea geerd. Op 12 september is er een hoorzitting aan gewijd in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat, aanvang 20.00 uur. Zomerfeest op Telderskade Onder prachtige weersomstandigheden zijn zaterdag de Midzo merfeesten gehouden op het veld aan de Telderskade/Hoflaan. Met de feesten viert de groep Het Behouden Veld (HBV) het be sluit dat het grasveld op de hoek van beide straten blijft. Ver schillende demonstraties waren verspreid over de dag te zien, waaronder een optreden van een sportschool en een show van modelboten. Gedurende de hele dag zorgden bandjes voor mu ziek. Voor de kinderen was er een luchtballonnenwedstrijd en kleurde een grimeuse hun gezichten extra bij. Zelf hielden de kin deren een rommelmarkt. Naast een loterij, een rad van avontuur en een demonstratie-alcoholcontrole door de politie vormde het oplaten van een hete luchtballon het klapstuk van de festivitei ten. FOTO: WIM VAN NOORT ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude is fel gekant tegen aanleg van een omleidingsweg via haar grondgebied om de A4 te ontlasten. In een brief aan minister Maij- Weggen van Verkeer en Waterstaat protesteren B en W van Zoeterwoude tegen de mogelijke omlei ding die vanaf de Europa- weg de veenweidegebie- den van de Grote Polder en de Achthovenerpolder in moet gaan tot aan de grens met de gemeente Woubrugge. Buurgemeente Leiderdorp heeft vooral aangedrongen op een nader onderzoek naar haalbaarheid en nut van de omleidingsweg, maar wijkt volgens B en W van Zoeter woude daardoor af van eerder ingenomen standpunten. Lei derdorp zou nog in 1978 tegen de aanleg van de omleidings route zijn geweest, omdat de landschappelijke en natuur waarden van het veenweide- gebied, dat deel uitmaakt van het Groene Hart, in ontoelaat bare mate zouden sneuvelen. B en W van Zoeterwoude vin den ook nu nog dat die waar den niet mogen wijken voor een omleidingsweg, ook al om dat de gemeente behoud van het Groene Hart op haar grondgebied als een van de hoofddoelstellingen van beleid heft gemaakt. De aanleg van de omleidingsweg zou desas treuze gevolgen hebben voor de noordwestelijke hoek van het Groene Hart en de daar gevestigde ecosystemen. Zoeterwoude zegt zich ge steund te weten door de pro vincie Zuid-Holland, die meer malen heeft erkend dat het Groene Hart een sleutelrol speelt voor de kwaliteit van het woon- en werkmilieu in het gebied rond Zoeterwoude. Die sleutelfunctie zou door mi nister Alders van Milieu nog op 4 januari van dit jaar zijn erkend en vastgesteld. Herverkaveling Zoeterwoude voert verder aan dat de aanleg van de omlei dingsroute fors afbreuk zou doen aan een investering van 65 miljoen gulden om de her verkaveling in het veenweide- gebied tot een succes te ma ken. Die herverkaveling is zo goed als rond en heeft voor de betrokken veehouderijen een levensvatbare situatie gescha pen. Diezelfde bedrijven vor men bovendien de belangrijk ste drager van de aanwezige natuur- en landschapswaar den, zo meent het college van B en W. Ook investeringen, die Rijks waterstaat inmiddels heeft ge daan voor de verbreding van rijksweg A4 tussen Prins Clausplein en rijksweg 11, zou den weggegooid geld blijken als de omleidingsweg er komt. Zoeterwoude ziet veel meer in een verbreding van rijksweg A4 zelf, waardoor onnodige nieuwe milieubezwaren op an dere plaatsen worden verme den. Eerder bleek al dat aan die verbreding niet te ontko men valt. Zoeterwoude heeft zich daarom al akkoord ver klaard met de verbreding, mits de Oude Rijn door een tunnel wordt gekruist en de overlast voor de direct omwo nenden zo veel mogelijk wordt beperkt. De uitkomsten van haalbaarheidsonderzoeken door het ministerie van Ver keer en Waterstaat zijn overi gens nog niet binnen. LEIDEN Leiden heeft tot en met 1996 behoefte aan 5450 woningen. Er zijn echter niet voldoende bouwlocaties om het ge wenste aantal woningen te bouwen. Leiden houdt, als er niet tijdig nieuwe lokaties worden gevon den, in 1997 een woning tekort van zeven procent. Daarom moet met regio gemeenten en provincie worden overlegd over nieuwe gebieden voor wo ningbouw. Via interge meentelijke afspraken over fasering van bouw programma's, woningdif ferentiatie en woonruim- teverdelng moet dan voor de problemen een uitweg worden gevonden. Dat staat in het ontwerp- meerjarenprogramma 'Nieuw bouw en verbetering/groot on derhoud 1991 t/m 1995'. Het definitieve programma moet in september worden gestuurd naar het ministerie van volks huisvesting voor het verkrij gen van contingenten voor de nieuwbouw en renovatie. Leiden vraagt in het meerja renprogramma voor de jaren 1991 tot en met 1995 contin genten voor de nieuwbouw van 4615 woningen. Jaarliiks wil Leiden een contingent van ongeveer 290 woningen in de sociale huursector en 230 in de sociale koopsector. Het ge vraagde contingent voor pre mie-huurwoningen voor de periode is 300, waarvan 100 voor 1991. Voor de vrije sector vraagt de gemeente ruimte voor de bouw van 1700 wonin gen in de periode 1991-1995. In het programma staan ook de plannen voor nieuwbouw voor 1991. Het gaat om 1255 woningen. Ze zijn verdeeld over 36 plaatsen in Leiden. De grootste projecten zijn 420 wo ningen in de Stevenshof, 110 op het Schuttersveld en 132 in de Coebel. De gemeente benadrukt dat het aantal te bouwen wonin gen in voorbereiding voor 1991 aanzienlijk hoger is dan het te verwachten contingent. Voor de projecten voor huurwonin gen in de sociale sector geldt dan ook een prioriteitenlijst. Projecten die „teveel" zijn, worden doorgeschoven naar 1992 en 1993. Uitbreiden De ruimte om het gewenste aantal woningen te kunnen bouwen is echter niet voor handen. Leiden vestigt hoop op een nota die na de vakan tieperiode door de provincie wordt gepresenteerd. Daarin komen mogelijke bouwlokaties in de zuidvleugel van de rand stad te staan. Het Rijk maakte overigens onlangs bekend wil dat Leiden in noordelijke rich ting zou moeten uitbreiden, in de Broek en Steventjespolder. Een locatie waar ook de pro vincie een voorkeur voor heeft, maar die echter niet op Leids grondgebied ligt. War mond en Oegstgeest willen het gebied bovendien groen hou den. Volgens het rapport heeft Lei den voor 1990 een „lopende" behoefte aan woningen van 590. In de komende jaren is die behoefte 680 (1991), 730 (1992 en 1993) en 630 (1994 t/m 1996). De lopende behoefte is opgebouwd uit behoefte door natuurlijke aanwas, migratie en compensatie door woning- verlies. Daarnaast wil Leiden het bestaande tekort op de wo ningmarkt inlopen. In 1990, 191 en 1992 gaat het om in to taal 650 woningen. In de jaren erna moet jaarlijks 70 wonin gen worden ingelopen. Naast nieuw bouwen wil Lei den ook woningen verbeteren in vijf categorien. Het gaat in totaal in de periode 1991 t/m 1995 om ongeveer 5600 wonin gen. Daarnaast is gevraagd om jaarlijks 450 wooneenheden van de Stichting Studenten huisvesting op te kunnen knappen. Het is de bedoeling dat het ontwerp-meerjarenprogramma op 6 september door de com missie volkshuisvesting wordt besproken. Op 10 september komt het dan in de raad. Vrouw ernstig gewond bij verkeersongeval NOORDWIJK Bij een ver- keersongeval gistermiddag op de Noordwijkse Randweg raakte een 26-jarige Noord wijkse ernstig gewond. De vrouw fietste even voor drie uur, vermoedelijk zonder goed uit te kijken, de rijbaan van de Randweg op. Een 20-jarige automobilist uit Wilnis kon de vrouw niet meer ontwijken en reed haar in de flank aan. Met een ver brijzeld been, geperforeerde long, gebroken neus en diverse kleinere verwondigen werd zij naar het academisch zieken huis vervoerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7