Ondernemers roepen op tot burgerlijke ongehoorzaamheid 6 2 3 5 4 7 Weggegooid Te hard rijden wordt misdrijf egeringscrisis DDR voorlopig bezworen Duikers vinden spoor goudschip Lutine ID I BOSPEEN EN HAMBURGERS eidenaar gooit molotov- ocktail naar agenten Nu ook stukjes Muur van piepschuim te koop 14 Dagen Gratis CeidócöoiiACMit Seidóc (SouAcwit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 23 juli 1990 81ste jaargang no. 24782 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Morgen perioden met zon, maar vooral in het noorden van het land ook wolkenvel den. Droog weer. Middagtem- peratuur tussen 17 graden in het Waddengebied en 22 gra den in het zuiden. Matige wind uit noordelijke richtin gen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: zonnig ERTRIO (Lemond schreef gisteren 3 derde keer in zijn car- 3 Tour de France op zijn De Amerikaan deed dat ook maar een etappe kinnen. Erik Breukink |s) werd derde, maar Je zich wel de sterkste in 1 etappes, waaronder die [gelopen zaterdag in een tijdrit. Daardoor ivigde hij zijn derde i in het eindklassement Ipedro Delgado. Claudio "pucci (links) raakte zijn eiderstrui zaterdag kwijt, [kan toch terugkijken op lerk optreden in de Ron- n Frankrijk, die hij afsloot tweede plaats. FOTO: AP DEN HAAG De regeringspartijen CDA en PvdA staan sympathiek tegenover het idee van Veilig Verkeer Nederland (VVN) om overtredingen van de maximum-snelheid tot mis drijf te bestempelen. Daardoor worden gevangenisstraffen mogelijk en kan van frequente hardrijders het rijbewijs wor den afgenomen. Volgens VVN zijn maatregelen als hogere boetes en scherpere controles onvoldoende om automobilisten te dwingen zich aan de snelheidslimieten te houden. De Ka merleden Gualthérie van Weezei (CDA) en Castricum (PvdA) vragen zich overigens wel af hoe het voorstel^ van VVN juri disch in het vat moet worden gegoten. Gualthérie van Weezei zei gisteren dat er uitzonderingen mogelijk moeten zijn. „Als je op een autosnelweg met weinig verkeer en onder goede weersomstandigheden dertig kilometer te hard rijdt is dat heel wat anders dan wanneer je binnen de bebouwde kom door woonstraten jakkert", aldus Van Weezel. Leidse arrestanten blijven zwijgen LEIDEN De man die donderdagavond bij het schietincident tijdens de aanhouding door het Haagse arrestatieteam in Leiden om het leven kwam, is een 17- jarige Rotterdammer. De andere vijf mannen van de groep zijn een 18-jarige, twee 22-jarige en twee 23-ja- rige Hagenaars. De mannen weigeren te praten over hun vermoede betrokkenheid bij een tiental gewapende over vallen, waaronder de over val op de juwelierszaak be gin juni in de Haagse Hob- bemastraat, waarbij de ju welier werd neergeschoten. Acid-House feest: 836 arrestanten LEEDS Tijdens een zoge naamd Acid-House feest in een verlaten pakhuis in de Britse plaats Leeds zijn gis terochtend 836 jeudige feest gangers gearresteerd en heeft de politie lsd, marihu ana en amfetamine in beslag genomen. De politie-inval veroorzaakte een gevecht waarbij de bezoekers stenen en flessen gooiden, waar door enkele agenten ge wond raakten. Volgens de politie was optreden gebo den omdat het ongevraagd gebruikte gebouw brandge vaarlijk was en slechts een nauwe uitgang had. BEPERKING REISKOSTENAFTREK „ONAANVAARDBAAR" :naars jaren stopt, ïrmee ont- series drie n dat en e an- c, dat vordt (Van onze sociaal-economische redac tie) RIJSWIJK De wet die vanaf 1 augustus de belastingaftrek voor het woon-werkverkeer re gelt en sterk be perkt leidt tot een onaanvaardbare vergro ting van de administra tieve werkdruk in het bedrijfsleven. Daarom moeten werkgevers de wet voor een deel aan hun laars lappen. [OFF Dat vindt het Koninklijk 9lauw\ Nederlands Ondernemers- Stede- verbond (KNOV), waarbij honderdduizend onderne mingen in het midden- en kleinbedrijf zijn aangeslo ten. „Wij roepen op tot een klein stuk burgerlijke onge hoorzaamheid", zegt drs.B. Bongers, fiscaal specialist van het KNOV. Voor het KNOV is de wet „de drup pel die de emmer doet over lopen". Bongers: „Door allerlei overheidsmaatregelen zijn de administratieve ver plichtingen voor het bedrijfsleven te hoog opge schroefd. De nieuwe wet zou een bijdrage moeten le veren aan het milieubeleid. Maar de baten wegen abso luut niet op tegen de lasten voor de werkgevers". De wet, die door minister Kok en staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) met vallen en opstaan door het parlement is geloodst, be perkt de aftrek voor autofo rensen tot maximaal 1520 gulden per jaar bij een en kele reis van dertig kilome ter of meer. De onbelaste vergoeding die zij van hun werkgever mogen krijgen is 2280 gulden. Werknemers die met het openbaar ver voer reizen, kunnen van hun baas een onbelaste ver goeding ontvangen van 4460 gulden bij een enkele reis van meer aan zestig ki lomét?**. Alleen als zij een ov-jaarkaart hebben, mogen zij meer aftrekken dan au torijders, namelijk maxi maal 3180 gulden. Het KNOV wil nu dat alle bedrijven hun werknemers louter via de (ongunstige) tabel voor autoforensën gaan uitbetalen, ongeacht de wijze waarop zij naar de zaak reizen. Dat gaat dus ten koste van de ov-reizi- gers die jaarlijks voor hon derden, zo niet duizenden guldens het schip ingaan. „Het staat haaks op wat de politiek wil en het is inder daad hard voor de werkne mers", aldus Bongers, „maar ons kan niets worden verweten. Werkgevers heb ben het recht om zelf de hoogte van de vergoedingen te bepalen". Pagina 3: „Werknemer heeft geen poot om op te staan" 3T-BERLIJN Met overweldigende irderheid heeft de kskammer, het Oost- parlement, van- ht ingestemd met een ïpromisvoorstel over kwestie rond het tijd- van toetreding tot de ïdsrepubliek. rmee is de crisis die de itie-regering van de DDR dagen lang had bedreigd, lopig bezworen. Een motie rin werd gepleit voor een nele vereniging van de Duitslanden een dag vóór de verkiezingen van 2 decem ber, werd door de Volkskam- mer verworpen In het com promisvoorstel staat dat de re gering van de DDR onverwijld besprekingén moet gaan voe ren met de regering in Bonn over procedures voor de op 2 december te houden pan-Duit- se verkiezingen. Het voorstel werd ingediend door de fractie van de christen-democratische CDU, de partij van premier Lothar de Maizière. Eerder hadden vertegenwoordigers van deze partij overlegd met hun belangrijkste coalitie-ge noten, de sociaal-democrati sche SPD en de liberalen. Toen bleek al dat het uiteen vallen van de coalitie niet lan ger dreigde. De kwestie of de DDR zich één dag vóór of één dag na de verkiezingen van 2 december verenigt met de Bondsrepubliek is nog niet af gedaan maar zal nu in nauw overleg met Bonn worden op- Het Oostduitse parlement nam gisteren bij tweede lezing een wet voor de invoering van provincies (Lander) aan naar analogie van de Bondsrepu bliek. Dit betekent dat er op 14 oktober provinciale parlemen ten gekozen moeten voor de nieuwe deelstaten Mecklen- burg-Vorpommern, Branden burg, Sachsen-anhalt, Thürin- gen en Sachsen. Deze regio's vallen niet helemaal samen met de provincies zoals de DDR die tot 1952 kende, toen zij werden afgeschaft en al hun bevoegdheden werden overgeheveld naar de centrale regering. De kieswet voor de Lënder is nagenoeg gelijk aan die van de Bondsrepubliek, in clusief de kiesdrempel van vijf procent. Of Berlijn een aparte regio wordt, daarover moet in het kader van het verenigings verdrag beslist worden, meen de een meerderheid in het Oostduitse parlement. Over de regionale hoofdsteden werd nog geen,definitief besluit ge nomen. Hittegolf in Europa, water op rantsoen PARIJS/MADRID In grote delen van vooral Zuid- Europa heerst als gevolg van aan houdende hitte en droogte een water tekort. De ver wachting is niet dat er snel een einde aan de hitte golf komt. In Frankrijk, Spanje en Italië zijn al hon derden mensen van wege de hitte in zie kenhuizen opgeno men. Zeker drie men sen zijn er door ge storven. Gisteren was het vooral heet in Spanje en het zuiden van Frankrijk: de temperatuur liep daar op tot 38 graden bij Bordeaux en 42 gra den in Sevilla en Ma drid. Alle drie deze landen kampen inmiddels ook met grote water tekorten, waarvan zo wel de eigen bevol king als de toeristen het slachtoffer zijn. In steden kan het lei dingwater als gevolg van onvoldoende druk niet hoger ko men dan de eerste verdiepingen van flatgebouwen en op campings moeten de vakantiegangers het vaak stellen met fles sen water. Alleen vlak langs de kust van de Middellandse Zee is het nog een beetje uit te houden. Behalve de landen rondom de Middel landse Zee kampt ook Zuid-Engeland met droogte. In veel ge meenten is het water op rantsoen. Maar in de Londense dieren tuin moest de water slang eraan te pas ko men om grotere zoog dieren nat te spuiten. Tapirs werden zelfs Door de combinatie van langdurige droog te en extreme hitte ontstaan in Frankrijk, Spanje en Italië talrij ke bosbranden. In Italië kwam een sol daat bij het blussen van een bosbrand om het leven. In de Spaanse hoofdstad Madrid dreigen de buschauffeurs van het openbaar vervoer in staking te gaan. In de verouderde stadsbus sen is de bestuuders- plaats gelijk een sau na: gisteren werden daar temperaturen gemeten van boven de vijftig graden Cel sius. De, chauffeurs willen vooral koelte. Alleen in Finland scheen de zon giste ren enige tijd niet. Daar vond voor het eerst in 46 jaar een volledige zonsver duistering plaats. TERSCHELLING Het dui kersteam dat voor de kust van Terschelling op zoek is naar het in 1799 verdwenen schip De Lutine, meent dat het de achterkant van het 'goudschip' heeft gelokaliseerd. Aan boord van het onder het 'zand ver dwenen wrak zou zich nog voor vele miljoenen aan goud en zilverstaven bevinden. Het duikersteam van amateur-ar cheologen werkt nauw samen met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek in Amersfoort en de ver zekeraar Lloyd uit Londen, die nog altijd de rechten van het schip bezit. Volgens duik teamleider A. J. Duijf hebben eerdere expedities steeds op de verkeerde plaats gezocht: het wrak ligt tweehonderd meter verderop. Pagina 3: „Ik voel en ik weet dat we goed zitten" 16 PAGINA'S De Klerk ziet leidende rol voor christenen in Zuid-Afrika Gronings armoe- eten gaat er in als koek Het laatste goede heertje van België Katwijk mag minder bouwen in Zanderij Val van'The Wall' markeert artistieke bloei van Berlijn Leidse woonwagen- school sluit steeds beter aan op middelbaar onderwijs GEESTEUK LEVEN/OPINIE BINNENLAND KUNST/RTV BUITENLAND OMGEVING LEIDEN RTV-PROG-^'.'MA'S.. WEER/PUZZEL/MENU SPORT 1 Voorraad rubber gaat in rook op UTRECHT De brandweer van Utrecht is vandaag een groot deel van de dag bezig ge weest met het bestrijden van een brand op het terrein van de UBO-bandenfabriek. Van morgen om vier uur werd het vuur ontdekt in enorme sta pels banden en rubber matten. Mede omdat twee brandhaar den zijn ontdekt, denkt de po litie aan brandstichting. Het vuur ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, maar er was geen gevaar van giftige stoffen. Twee weken geleden werd de Domstad ook al opgeschrikt door een grote vlammenzee. In de nacht van 6 op 7 juli brandde het Cen-- traal Autobus Bedrijf in Utrecht bijna geheel uit. Vijf tig bussen werden totaal ver woest. (ADVERTENTIE) dinsdag en woensdag iben we groente en vlees ie aanbieding. Speen, bos, mburgers, jepaneerd, 1M0 11.901 OQ Igram 1 albert heijn ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 5IDEN Een 28-jarige Lei- naar is in de nacht van za- dag op zondag aangehouden dat hij een molotovcocktail ar agenten had gegooid. Een ital uren daarvoor waren klachten uit de buurt zijn uidsinstallatie en televisie or de politie in beslag geno- an. De man werd naar het litiebureau gebracht en een ar uur later weer vrijgela- L. De Leidenaar was echter kwaad over het in beslag lfnen van zijn stereoappara- nr dat hij om 2.00 uur vanuit n huis aan de Korevaar- een molotovcocktail gooide naar surveillerende agenten. Daarna rende hij weg. De man werd op de Ge- regracht aangehouden en op nieuw naar het bureau ge bracht. Hij ontkende echter dat hij de molotovcocktail be wust naar de agenten had ge gooid. Hij verklaarde dat hij boos was, omdat zijn installatie van 4000 gulden in beslag was genomen. Bovendien had de politie vorig jaar een andere installatie ter waarde van 7000 gulden in beslag genomen. Gistermiddag is hij weer op vrije voeten gesteld. BERLIJN Wie vanaf vandaag een stukje Muur wil ko pen bij de kraampje^ rond de Brandenbur ger Tor kan de vraag verwachten: „Beton of piepschuim?" Want terwijl zater dagnacht het afslui tend vuurwerk van het .rockspektakel The Wall de lucht in vloog, werden de witte recyclebare sty- ropor-blokken met tientallen over de hekken gegooid naar handelaars en fans. Even daarvoor vormden de blokken een muur van 180 bij 20 meter als decor voor 'het grootste rockspektakel van de eeuw'. De organisatie sprak na afloop over een groot succes. Welis waar waren er aan het begin van het concert wat techni sche problemen, maar de gevreesde chaos bleef groten deels uit. Het Rode Kruis behandelde 450 mensen; de mees ten waren bezweken onder zes uur bran dende zon. Pagina 4: Val van 'The Wall' mar keert artistieke bloei van Berlijn. Een overzicht van de mensenmenigte die zaterdagavond in Berlijn samendromde voor The Wall. Volgens de organisatoren trok het rockspectakel 180.000 betalende bezoekers. Volgens schattingen van de Berlijnse politie zouden achter de hekken nog eens 200.000 mensen hebben staan kijken en luisteren. Al het nieuws, dat vandaag in de krant staat, is verwerkt op computers. Terminals en toetsenborden hebben al sinds jaar en dag de schrijf- en zetma chines uit het krantenbedrijf verdrongen. Handig en verstandig, maar een heel enkele keer kan er wel eens iets totaal misgaan. Dat is vandaag ge beurd met het stukje dat hier eigenlijk had moeten staan. Het ging over hard rijden met de auto, dat moet worden bestraft en hardrijden door Greg Le- Mond dat wordt beloond. Of zoiets. Maar het is per ongeluk „weggegooid" en maak dan maar eens een nieuw. Gooi uw krant daarom vooral niet weg voor u hem uit en de bon ingevuld hebt. En ge beurt het toch, dan komt er morgen in elk geval weer een nieuwe. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Naam: I Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: - Voorl.: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 I Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii KNf HWMIIIIWna

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1