Dales eist vernietiging besluit gemeentelijk anti- apartheidsbeleid „Het klonk als vuurwerk 4» STAD OMGEVING/RTV loium Ccidóc 6oma/nt Kinderopvang Noord wijk zit ernstig in de knel Uit eten iouwers twaalfvoets jollen een uitstervend ras k jut\ I J VRIJDAG 20 JULI 1990 PAGINA 9 LEIDENGeboren: Roeland Wilhel mus, z van P. L. van der Meij en M. A. Hooijmans; Wesley, z. van D. W. Ultee en A. J. Koster; Dieuwke, d. van F. W. Lamers en J. W. Huis kamp; Christiaan Lawrence, z. van B- J. Berkhout en R. C. Wikramasin- ha; Michael Jan Pieter, z. van P. Hoek en J. W. van der Melj; Sigrid, d. van E. van Willegen en J. van Harten; Ru ben, z. van B. J. van der Tang en E. Bouwmeester; Annemiek, d. van R. A. Borsje en Y. van Bergen; Thijs, z. van D. P. Llndhout en C. J. H. Besamus- ca; Jeroen, z. van C. de Koning en E. Kralt; Charlotte Irene, d. van M. J. T. Visser en I. A. Tegelaar; Oguz, z. van A. Karaman en LI Karaman; Farzana Romana, d. van R. Roshanali en L. Chand. Ondertrouwd: S, Kijk in de Vegte en K. Bosman; E. R. C. Burke en S. M. Hermelijn; G. V. A. Simon en S. P. Lo- BURGERLIJKE bato; J. R. C. van der Maarel en P. A. M. L. M. de Visscher; C. F. Cor- dromp en T. L. Pothoven; A. van der Linden en W Duivestein; C. J. van Baardwijk en I. W. M. de Boer; F. La mers en A. I. N. van Oijen; T. van Westbroek en J. Boonstra; H. Moha- med en B. J. H. Toorn; F J. C. M. Klimper en A. M. Maassen; A. S. Jon keren en B. E. M. van den Hoven; W. W. Foks en D. C. Colijn; A. H. A. Schoorl en S. B. Detmar; T. G. C. Koster en C. C. M. Juffermans; R. H. O. Plu en P. E. Lancel. Volgend jaar Lakenfeesten andere datum LEIDEN De Lakenfees ten worden volgend jaar niet meer in de week van de 15e juli gehouden. Daarmee wordt met een traditie ge broken. Aanleiding is dat het volgens de Stichting Evenementenfonds Leiden, organisator van de Leidse Lakenfeesten, beter uitkomt de festiviteiten in 1991 te houden van 4 tot en met 14 pq, adskabel presenteert gids et radio en TV informatie DEN Wethouder J. Walenkamp presenteerde vanmiddag jerste exemplaar van het boekje „Stadskabei, uw directe lijn de buitenwereld". Het informatieboekje wordt in een oplage 45.000 huis-aan-huis in Leiden door de PTT verspreid. de forse uitbreiding van het aantal kanalen op zowel radio 'V in de laatste jaren, kwamen er bij Stadskabei een grote s vragen van abonnees binnen. Problemen over welke zen- op welke frequentie zit en hoe het toestel moet worden inge- overspoelden de Leidse kabelexploitant. Stadskabei be- daarom in samenwerking van bureau voorlichting van de eente een informatiegids uit te brengen, it informatie over zenders en wat te doen bij storing, is het iwerk eveneens een reclamefolder voor de Stadskabel. Zo nen nieuwe abonnees prijzen winnen zoals walkmannen, ren TV's en een reisje naar een bungalowpark als een aan- ing wordt genomen. Elk Leids huishouden, met uitzonde van die in de Merenwijk, krijgt het boekje volgende week ag in de bus. Honderd jaar kunst te zien in de Lakenhal LEIDEN De tentoonstelling „Collectie 1890-1990" is van 21 juli tot en met 30 sep tember te zien in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" aan de Oude Singel in Leiden. Honderd jaar kunst wordt op niet chronolo gische volgorde gepresenteerd. De tentoon stelling gaat ervan uit dat de Lakenhal een museum is waarin oud en nieuw samengaan en elkaar versterken. Er worden onder an dere werken getoond van Jan Sierhuis, Rob van Koningsbruggen, Floris Verster en Theo van Doesburg. De architect Erik Col- paert heeft de tentoonstellingszalen enigzins veranderd, waardoor de tentoonstelling op visuele wijze wordt ondersteund. Het mu seum is dinsdag tot en met zaterdag geopend van tien tot vijf uur en op zondag van één GOEKOOP KORPSBEHEERDER IN ZUID HOLLAND-MIDDEN LEIDEN Burgemeester C. Goekoop wordt korpsbeheerder van het nieuwe re gionale politiekorps. Dat heeft minister I. Dales bekend gemaakt. Het aanstellen van nieuwe korpsbeheerders was nodig door de reorganisatie van de politie. Daarbij werden in Nederland 25 nieuwe politieregio's ge vormd en werd het onderscheid tussen ge meente- en rijkspolitie opgeheven. De korpsbeheerder komen begin september bijéén met de minister. Dan wordt overlegd over de aanpak van de reorganisatie in de nieuwe regio's en gesproken over de proce dure voor de benoeming van regionale korps-chefs. Die procedure moet na de zo mer zijn beslag krijgen. In elke regio komen twee vertrouwenscommissies die moeten ad viseren over de kandidaat-korps-chef. Het is de bedoeling dat de korpsbeheerders nu al een dergelijke commissie gaan vormen. Kilo hasj in beslag genomen LEIDEN In een koffie-shop aan het Noordeinde heeft de politie gis termiddag bij een onderzoek onge veer een kilo soft-drugs in beslag genomen. Twee agenten werden rond het middaguur aangesproken door twee jongens van 15 en 16 jaar die zich erover beklaagden dat zij in de koffie-shop ongevraagd hasj kre gen aangeboden. De agenten stelden een onderzoek in en troffen in de zaak diverse soorten hasj en weed aan, met een gezamenlijk gewicht van bijna een kilo en een straat waarde van enkele duizenden gul dens. Omdat onduidelijkheid heer ste over wie de eigenaar was van de drugs, werd niemand aangehouden. Progressieve Partij voor Nieuwveen en Zevenhoven NIEUWVEEN PP '90 is de naam waarmee de gisteravond op gerichte progressieve partij onder voorzitterschap van Nick Lee- nams deelneemt aan de gemeenteraadsverkiezingen van 28 no vember. Tijdens deze verkiezingen wordt een nieuwe gemeente raad gekozen voor de samen te voegen gemeenten Nieuwenveen en Zevenhoven. In beiden gemeenten bestond tot nu toe een twee partijenstelsel met CDA en Gemeentebelangen. Het groter worden van de gemeente per 1 januari vormde voor initiatiefnemers Nick Leenams en Jan Hogema aanleiding om een progressieve partij in het leven te roepen om de kiezers meer duidelijkheid te bieden. Uit eerder gehouden bijeenkom sten bleek dat men in Nieuwenveen, in tegenstelling tot Zeven hoven, hier wel oren naar had. Uit het gisteravond bekendge maakte voorlopige ledental van 25 bleken er ook maar drie uit Zevenhoven afkomstig te zijn. De doelstellingen van PP '90 zijn vergelijkbaar met die van Groen Links, PvdA en D'66. LEIDEN BLIJFT PRODUKTEN EN DIENSTEN BOYCOTTEN .LEIDEN De gemeen de Leiden moet het Raadsbesluit waarin het economisch anti-apart- heidsbeleid is geregeld vernietigen. Dat is het gevolg van een besluit j/an minister I. Dales (/an binnenlandse zaken. Twee van de maatrege len uit dat besluit zijn ivel toegestaan. Ge meenten mogen name lijk nog wel produkten en diensten uit Zuid- Afrika boycotten en ze bogen weigeren zich te laten sponsoren door be- a drijven of instellingen die relaties hebben met Zuid-Afrika. Op 31 au- Justus overleggen de ge meenten die zijn vere nigd in de LOTA (Lage re Overheden Tegen Apartheid) over de ver der te volgen koers. Tot die tijd handhaaft Lei den het huidige beleid. Het voeren van een voor keursbeleid voor bedrijven, zoals Leiden ook voorstaat, mag door het besluit van Dales straks niet meer. Bij zo'n voorkeursbeleid kijkt de gemeente bij het kiezen voor een bepaald bedrijf niet alleen naar prijs, kwaliteit, service en dergelijken, maar ook naar eventuele banden met Zuid-Afrika. Dales heeft de LOTA-ge- meenten een brief geschre ven. Daarin kondigt ze aan dat de gemeenten voor 15 september hun raadsbesluit waarin het economisch anti- apartheidsbeleid is geregeld, moeten hebben vernietigd. Als de gemeente dat niet doet, dan wordt het raadsbe sluit voorgedragen voor ver nietiging bij de Kroon. Voor de twee maatregelen die nog wel mogen kan een nieuw besluit worden genomen. Het besluit van Dales is niet verrassend. Eerder werden raadsbesluiten voor een eco nomische boycot van Zuid- Afrika door lagere overhe den al geschorst. Aanleiding voor het besluit is, dat zij en minister H. van den Broek (buitenlandse zaken) on overkomelijke bezwaren hebben tegen de huidige economische boycotmaatre gelen. Ook nader overleg heeft geen compromis opge leverd. Dales: „Een voor alle partij en acceptabele formulering van een voorkeursbeleid is tot op heden niet gevonden. Onzerzijds zijn we tot de conclusie gekomen dat het niet mogelijk zal zijn een formulering te vinden die tegelijk enige inhoud heeft en toch voor allen accepta bel is. Wij menen dat daar mee het overleg met LOTA is afgerond". De LOTA is boos over het besluit van Dales. In een brief wijzen de verenigde gemeenten tegen apartheid op een uitlating van staatsse cretaris De Graaf-Nauta. Die zou bereid zijn geweest te komen tot een compromis. Die bereidheid zou bij de mi nister niet aanwezig zijn. de houding van Dales wordt als halsstarrig omschreven. De LOTA vindt dat juist nu er positieve veranderingen zijn in Zuid-Afrika, er druk moet blijven op de bestuur ders om de apartheid hele maal af te schaffen. De politie onderzoekt de gestolen auto waarmee de vijf arrestanten naar Leiden waren gekomen. FOTO: WIM VAf DODE BIJ SCHIETPARTIJ IN JUWELENBUURT (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De dodelijke schietpartij betekende voor de bewoners van het Barnsteenpad en omlig gende straten in de Juwe- lenbuurt een onrustige nacht. „Om ongeveer elf uur hoorde ik een paar knallen. Het klonk net als vuurwerk", aldus een jon ge bewoner van de Lee mansstraat. Net als veel andere omwonenden snel de hij naar de plek waar de schoten vandaan kwa men. De politie zette de plek van de schietpartij snel af om het toege stroomde publiek op af stand te houden. Iedereen die ook maar iets ge zien had van de schietpartij werd voor verhoor meegeno men naar Den Haag waar de politie de zaak in onderzoek heeft. Direct na het afzetten van het Barnsteenpad en de Opaalstraat, begonnen recher cheurs met een technisch on derzoek. Een 42-jarige journa list van een landelijk dagblad, die regelmatig vóór het rood witte lint kroop om foto's te maken, werd hardhandig in de boeien geslagen en zijn film rolletje werd uit het toestel ge rukt. De journalist zat vanoch tend nog vast. Hem wordt be lemmering van politieonder zoek te laste gelegd. Op de Dr. Lelylaan ontstonden rond middernacht kleine op stoppingen door het heen en weer rijden van bergings- en politieauto's. In de omgeving stonden inmiddels enkele tien tallen belangstellenden die achter de afzettingen vergeefs op enige beweging wachtten. Ook uit de ramen van de flats aan het Diamantplein en Opaalstraat werden de driftig overleggende agenten gade ge slagen. ,,'t Is niks, maar ze houden me wel van m'n nachtrust", aldus een in een duster geklede bewoonster van de Opaalstraat. Om even voor vier uur, nadat het wegdek was gereinigd, werden de lin ten weer weggehaald en keer de de rust in de buurt terug. I Postcode/plaats: J Telefoon: J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 l Stuur als dank de mini picnic-set naar: Naam: j Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Vals bomalarm op Boommarkt LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht rond twee uur korte tijd de Boommarkt afge zet vanwege een bommelding. In een anoniem telefoontje naar de politie werd gemeld dat er onder een Renault met een Frans kenteken een bom zou liggen. De melding werd door de politie niet al te se rieus genomen. Besloten werd de Boommarkt af te zetten, waarop korps-chef H. Mostert met enkele collega's zelf ter plekke een onderzoek instel den. Er werd geen bom aange troffen, waarop de afzetting al na ongeveer zes minuten on gedaan werd gemaakt. WETHOUDER BEDIJN WEIGERT TE PRATEN MET KANDIDATEN NOORDWIJK Wethou der J. Bedijn (welzijn) is niet bereid met de Stich ting Peuterspeelzalen te gaan praten over een op lossing voor de problemen met de kinderopvang. De commissie onderwijs stel de gisteren deze eis, maar de wethouder weigert de opdracht uit te voeren. Dit betekent dat kinderop vang in Noord wijk ernstig in de knel komt omdat kinderdagverblijf De Bol- derberg per 1 september sluit. Bedijn legde ook een eis van VVD'er Van Eijken naast zich neer. De liberaal wil over 14 dagen een extra commissiever gadering over de problemen. In de tussentijd kan worden gesproken met kandidaten voor het uitvoeren van kin deropvang. Nu de wethouder alle verzoeken naast zich heeft neergelegd, is de zaak in een grote impasse beland. Particulier kinderdagverblijf De Bolderberg aan de Bronck- horststraat sluit per 1 septem ber. Directrice M. Sips wijkt uit naar Voorhout omdat zij vindt dat zij wordt tegenge werkt door de gemeente Noordwijk. Zij heeft meerdere malen contact gezocht met de gemeente, maar die wil van samenwerking met haar niet weten. Op aandringen van de ge meenteraad is gezocht naar een tijdelijke oplossing. Huma- nitas bleek bereid te zijn op korte termijn de kinderopvang over te nemen. De opvang zou gewoon worden voortgezet in het gebouw aan de Bronck- horststraat. Humanitas wil wel de garantie dat men de de kin deropvang drie jaar mag uit voeren. Het college van burge meester en wethouders wees dat dinsdag van de hand. Ook in de commissie bleek men gisteren grote bezwaren te hebben tegen de wens van Humanitas. Men wil zich de eerste jaren niet met handen en voeten aan genoemde stich ting binden. Dat wordt poli tiek niet verantwoord geacht. Alleen de PvdA bleek bij monde van mevrouw L. Kra- mer-Cramma over dit bezwaar heen te willen stappen. De overige fracties gaven er de voorkeur aan eerst nog te overleggen met de Stichting Peuterspeelzalen Noordwijk, die tijdelijk voor dagopvang in de markt zou zijn. De stichting heeft gezegd dat zij per 1 sep tember voor een oplossing kan zorgen. Overleg met de stich ting stuitte op grote bezwaren bij wethouder Bedijn. Die vindt de tijd te krap om een en ander door deze stichting goed op poten te zetten. Ouders Hoezeer de zaak onder de ou ders van kinderen van De Bol derberg leeft, bleek uit de massaal bezette publieke tribi- ne. A. Schoordijk maakte na mens de verontruste ouders gebruik van het spreekrecht. Zij deed een dringend beroep op de commissieleden om een tijdelijke oplossing voor kin deropvang te realiseren. Nu het college dinsdag besloten heeft geen tijdelijke oplossing te treffen, dreigen de ouders in ernstige problemen te ko men, betoogde Schoordijk. De ouders hadden liever ge zien dat ook was gesproken met de Stichting Peuterspeel zalen en De Bolderberg. Over de huidige opvang is men na melijk zeer tevreden, evenals over de huidige huisvesting. Schoordijk zei het prima te vinden dat het college graag een politiek verantwoorde keuze maakt over wie het bes te de kinderopvang kan uit voeren. „Alleen wij zijn er niet mee geholpen. Principes zijn leuk, maar soms ben je door de praktijk genoodzaakt conces sies te doen". M. Fles voerde het woord na mens de emancipatiecommis sie. Fles attendeerde op de verstrekkende gevolgen van de sluiting van De Bolderberg voor de werkende vrouwen. Sommigen zullen genoodzaakt worden hun baan op te gen. „Nu is er kinderopvang nodig en wij vragen u nu voor kinderopvang te kiezen in wat voor noodvorm dan ook". J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: )G MAAR DRIE OVER IN NEDERLAND pnbouwer Nijhuis: „Houten boten zijn duur, alles is rond, scheef en geen onderdeel is hetzelf- to: WIM VAN NOORT ren. Sinds twintig jaar heeft hij een eigen bedrijf waar hij onder andere twaalf voets jol len bouwt. „Een jol bouwen is puur ambachtelijk werk. Elk onderdeel wordt apart ge maakt, die zijn niet op bestel ling te krijgen". Nijhuis maakt alleen de kale romp, het hout werk van de boot. Zijn collega in Loodsdrecht bevestigt hier op het tuig, de lijnen, het zeil en lakt het hout. Samen ma ken zij op bestelling gemiddeld twee jollen per jaar. „En als ik tijd over heb, dan maak ik er één op voorraad. Die ben ik altijd zo weer kwijt", aldus Nijhuis. Pronkstuk „Als je klaar bent, heb je een echt pronkstuk gemaakt. Dat is het mooiste van dit' vak. Maar verder hoeft het voor mij niet zo nodig meer. Vooral van het klinken word je gaar". In een jol zitten namelijk een paar duizend klinknagels. Met twee man worden die erin ge timmerd om het geheel bij el kaar te houden. Behalve jollen maakt Nijhuis ook Regenbogen, een groter type zeilboot, en heel af en toe een „overnaadse motorvlet", een motorboot die wordt ge zien als de Rolls Royce onder de schepen. Dit type is alleen bestemd voor miljonairs, want per stuk komt zo'n schuit op tachtig- a honderdduizend gul den. „Houten schepen zijn ge- wooon duur, omdat ze met de hand gemaakt moeten worden. Alles is namelijk rond, scheef en niets is hetzelfde. Daar kan geen machine op ingesteld worden", legt Nijhuis uit. In de jaren zestig stond de zeil- bouw op een hoogtepunt, rond 1976 is deze industrie in elkaar geklapt. „Schepen worden nu bijna niet meer gekocht, de surfplank is daarvoor in de plaats gekomen. Vroeger zeil de de jeugd en schoof naarma te ze ouder werden door van de ene klasse naar de andere. Nu gaan ze surfen". Voor Nij huis is dat geen probleem. Naast zeilboten maakt hij voorgevels voor café-bedrijven en daar heeft hij werk genoeg aan. „Dag en nacht werken zo als vroeger, dat doe ik niet meer. Ik hela wat gas terug ge nomen. Ook ik heb maar twee handen aan mijn lijf, ben al leen en kan met dit werk een leuke boterham verdienen". KARIN HOGENBOOM Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Een „uitster- vak" noemt A. Nij- iit Leiden zijn werk. twee collega's zijn in die twaalfvoets maken. Hij maakt zeilboot geheel hand in zijn werk- aan het Fokkeplein. is puur ambachtelijk In Nederland wor- 'laar ongeveer vijf boten gemaakt", t Nijhuis. Mbo\ ;waalfvoets jol kost vijf- it twintigduizend gulden, •ten zijn in zeilwedstrij- ;en sterk vertegenwoor- klasse die al ruim 75 jaar Bouwer van de jollen zeilt zelf niet. „Er zijn weinig jachtbouwers die Ik ken er tenmin- heb een volkstuin, weer iets heel anders". g jaar geleden kwam hij t vak terecht. Eerst ging ij een baas in de leer, hij de eerste jaren vrij- maar mocht schu-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9