VS maken weg vrij voor steun Sovjet- economie Sovjet-kranten draaien om Gorbatsjovs ommezwaai heen Richard Nixon geëerd met museum ïrinaamse [ilitair gedood Zuid-Korea laat Noordkoreanen toe Geen vooruitgang overleg India en Pakistan CeidócOouocuit VRIJDAG 20 JULI 1990 PAGINA 5 ^MARIBO Een militair van het iaamse nationaal leger is door man- ipen van het Junglecommando dood- Iken na in een hinderlaag te zijn gelo- bij Laduani in het Brokopondogebied. je week vrijdag zijn daar bij gevech- wee leden van het Junglecommando d. Dit heeft het Surinaams nieuws- jchap SNA gisteren in Paramaribo |ld op basisvan informatie van het pet van het militair gezag. Volgens be- j»n die het militaire kabinet aan de kradio verstrekte zou de leider van het ftecommando, Ronnie Brunswijk, op- nt hebben gegeven tot de moord op de fegevangene. Britse meisjes gepakt met 30 kilo heroïne BANGKOK Twee Britse meisjes, van 17 en 19 jaar, zijn woensdagavond in Thailand gear resteerd op verdenking van heroïnesmokkel. De twee, die met een vlucht van Singapore- Airlines naar Gambia, via Amsterdam, wilden vliegen, werden op de luchthaven van Bang kok aangehouden met ruim dertig kilo heroïne in hun bagage. De heroïne heeft in Europa een straatwaarde van ruim 55 miljoen gulden. Ka- ryn Smith (19) en Patricia Cahill (17), die voor het eerst in het buitenland verbleven, ontken nen iets van de heroïne te hebben geweten. De heroïne werd aangetroffen in trommeltjes voor koffie, koekjes en thee, die volgens de Britse tieners in het noorden van Thailand, waar de grondstof voor heroïne in grote hoeveelheden worden verbouwd, „als souvenirs" waren ge kocht. Toch nog mensen gered na beving MANILA Op de Filipijnen zijn gis teren uit het puin van een hotel in de stad Baguio toch nog 37 mensen gered na de aardbeving van maandag. Van officiële zijde wordt het dodental op 700 geschat, maar gevreesd wordt dat dit tot 1000 zal oplopen. Sinds de be ving zijn in het getroffen gebied al meer dan 200 naschokken gevoeld. Veel inwoners zijn weggevlucht uit vrees voor de naschokken, waardoor beschadigde gebouwen dreigen in te storten. Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) heeft een half miljoen gulden beschikbaar gesteld voor noodhulp en de Europese Com missie heeft ruim 460.000 gulden uitge trokken voor hulp. SEOUL Noordkoreanen zullen van 13 tot 18 au gustus vodr het eerst in 45 jaar in Zuid-Korea wor den toegelaten voor een bezoek van ten hoogste vijf dagen. Dat heeft de Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo vanmorgen bekendgemaakt. Noord- Korea heeft niet direct op de bekendmaking gerea geerd, maar Roh zei te verwachten dat de Noord- koreaanse president Kim II Sung een soortgelijk besluit zal nemen. Roh zei in een televisietoe spraak dat de tijd rijp is „om aan de totale schei ding een eind te maken. Korea moet niet als enige land ter wereld verdeeld blijven door een politiek van Koude Oorlog". Het kapitalistische Zuid-Ko rea heeft Noord-Korea, dat communistisch is, voorgesteld om op 30 juli het voorstel om de grens open te stellen samen verder uit te werken. Ben Bella terug naar Algerije ALGIERS Ahmed Ben Bella, de eerste president van Algerije na de onafhankelijkheid in 1962, zal na ne gen jaar ballingschap in september terugkeren naar zijn vaderland. De terugkeer van de nu 71-jarige ex-pre sident kan grote gevolgen hebben voor de bestaande Algerijnse politie ke situatie, na de overwinning van de islamitische fundamentalisten bij de raadsverkiezingen vorige maand. De charismatische Ben Bella moest in 1965 het veld ruimen na een staats greep van Houari Boumedienne. De huidige president Chadli Benjedid liet Ben Bella in 1980 vrij uit de ge vangenis waarop hij naar het buiten land uitweek. Zurich wil verslaafden heroïne geven ZÜRICH Het gemeentebe stuur van het Zwitserse Zürich heeft zich uitgesproken voor verstrekking van heroïne aan langdurig verslaafden. Dit zou onder medisch toezicht moeten gebeuren. Het college wil bo vendien af van strafvervol ging voor gebruik, bezit en aankoop van drugs voorzover deze bestemd zijn voor eigen gebruik. De verstrekking van heroïne zou als een experi ment van start moeten gaan. Doel is het terugdringen van de criminaliteit in de stad. jerianen lagen VS 2 edesmacht 80 jjj sturen 5 BHINGTON Tien w raanstaande Liberia- 70 onder wie de minis- |van buitenlandse za- hebben in een brief JJ president George io h de Verenigde Staten 10 raagd een vredes- Jo iht naar Liberia te stu- oo om verder bloedver- in te helpen voorko- brief, die ook werd on- kend door onder meer de ssadeur van Liberia in de Ivordt gesproken over het ivachte aftreden" en ver- luit Liberia van president Jiel Doe en de installatie interim-regering. hoe het aftreden van jtot stand zou moeten wor- tgebracht wordt niets ge- j Doe heeft gezegd zich voor herverkiezing be- tbaar te zullen stellen, steeds geweigerd voortij- p te treden. De VS hebben verzoek in studie geno- 14 ksen is het Nationaal Pa- jisch Front van rebellen- ir Charles Taylor gisteren grootscheeps offensief be ten in een wijk van de dstad Monrovia, terwijl de, jesbesprekingen in Sierra )e diezelfde dag werden r- )rganisatie Artsen zonder Izen heeft een dringende pp gedaan voor internatio- ,hulp aan Liberia. „Er is ie van een humanitaire toestand", aldus Anke de die onlangs uit het Afri- jse land is teruggekeerd. ianje schort (lp Cuba op taCO-STAD Spanje it gisteren een hulppro- nma van vjif miljoen gul- aan Cuba opgeschort om Cubaanse leider Fidel Ca- te bewegen tot overleg het vertrek van acht Cu- pise asielzoekers uit ambas- Hs in Havana. Een woord- ^der van het Spaanse mi- erie van buitenlandse za- zei dat verschillende ont- kelingsprojecten door de horting stilgelegd worden, andere Cubanen die zich s enige tijd in de woning j de Tsjechoslowaakse zaak- jstigde in Havana ophiel- hebben het pand gisteren laten. De vijf waren gemas- d toen zij naar buiten kwa- en werden vervolgens af- Bierd in een busje van de Baanse politie. eenpeace blokkeert mping havenslib Nederlandse en actievoerders van hebben gisteren baggerschip Giuseppe di iorio verhinderd giftig bag- ilib te dumpen bij Raven 3/4 Twee actievoerders had- i zich aan het anker vastge- end, vier anderen aan de 181/2 gerpijp- Na vier uur onder- 101/2 idelen besloot de kapitein 19 (errichterzake terug te ke- 15 naar de haven. Of het npen definitief wordt afge- len, hangt af van de haven- briteiten. De Giuseppe di Jorio baggert in Ravenna, grootste havenplaats in Ita- GORBATSJOV: HULP KOMT HELE MENSHEID TEN GOEDE WASHINGTON De Verenigde Staten berei den in stilte financiële steun aan de kreupele Sovjet-economie voor, zeg gen Amerikaanse functio narissen. Het gaat waar schijnlijk om kredieten, investeringsgaranties en leningen voor speciale projecten die aan het eind van dit jaar of begin vol gend jaar zullen worden verstrekt. „We streven naar goede za kelijke banden waarvan bei de zijden zullen profiteren", aldus een van de functiona rissen die anoniem wenste te blijven. Ofschoon de Amerikaanse steun in het niet valt bij de door de Westduiters voorge stelde EG-hulp van 31 mil jard gulden, gaat Washington nu veel verder dan de tech nische assistentie die Moskou is toegezegd. President Bush heeft onder de huidige omstandigheden directe leningen en hulp van de Amerikaanse regering aan de Sovjetunie uitgeslo ten, maar heeft de deur opengelaten voor exportkre dieten en andere vormen van steun. Voorwaarde voor de Amerikaanse hulp is ech ter het aannemen van een wet op vrije emigratie door het Sovjet-parlement. In dat geval is de regering-Bush be reid steunmaatregelen te ne men. De nieuwe emigratiewet heeft al eenmaal op tafel ge legen bij het Sovjet-parle ment en komt in september waarschijnlijk opnieuw aan de orde. Volgens Sovjet-president Gorbatsjóv komt economi sche hulp van het Westen aan zijn land de hele mens heid ten goede. Hij zei dat gisteren tot de voorzitter van de Europese Commissie, Jac ques Delors, die voor bespre kingen in Moskou is. Volgens het Sovjet-persbu reau Tass merkte Gorbatsjov op dat de perestrojka in de Sovjetunie een kritiek stadi um heeft bereikt. De EG-de- legatie, onder wie ook vice- voorzitter Frans Andriessen, kreeg te horen dat de inter nationale ontspanning ge vaar loopt als er geen ade quate economische bijstand vanuit het Westen komt. „Het is nodig dat het Westen laat zien dat de perestrojka niet alleen een zaak is van de Sovjetunie, maar de hele wereld aangaat", zo citeert Tass Gorbatsjov. De Sovjet leider zei verder nog dat het geen zin heeft aan „een nieuw Europa" te denken zonder economische, ecologi sche en culturele samenwer king en voortgaande ontwa pening. De EG-delegatie brengt een Sovjet-president Gorbatsjov en EC-voorzitter Delors (rechts) hebben tegenover elkaar plaatsgeno men voor besprekingen over economische steunmaatregelen van de Europese Gemeenschap aan de Sovjetunie. FOTO: AP bezoek aan Moskou om na te rige maand in Dublin werd situatie in de Sovjetunie. De- taan bij welke EG-hulp de afgesproken dat de Europese lors wil al volgende maand ovjetunie het meeste is ge- Commissie een analyse zal de gevraagde analyse en baat. Op de Europese top vo- maken van de economische voorstellen presenteren. MOSKOU Een paar da gen nadat president Gor batsjov in een openbare persconferentie het NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland accepteerde, lag het nieuws in de Sovjetunie nog te gevoelig om direct te worden bekendge maakt aan de bevolking. De officiële media hielden het bij rechtlijnige verslagen van de 'twee-plus-vier'-besprekin- gen in Parijs. Hoewel de mees te artikelen toespelingen be vatten op een doorbraak in de discussies, werd verder niet uitgeweid over de aard van die doorbraak. De Pravda plaatste de volledi ge- tekst van de gezamenlijke persconferentie die Gorbatsjov en de Westduitse bondskanse lier Kohl op maandag gaven. De tekst, die in een klein let tertype meer dan een pagina beslaat, zal echter alleen hele maal gelezen zijn door de meer vasthoudende lezer. Andere kranten namen hun toevlucht tot de gebruikelijke tactiek: commentaren van an deren. De legerkrant, Krasna- ja Zvezda (Rode Ster), die overeenkomstig de houding van sommigen in het leger minder dan enthousiast leek over het vooruitzicht van de Duitse hereniging, kwam met een samenvatting van de bui tenlandse pers. De positieve reactie van president Bush werd aangehaald en de krant maakte melding van de vreug de in Washington. Troed (Arbeid), de krant die gefinancierd wordt door de of ficiële vakbondsorganisatie, meldde dat de Franse pers de nadruk had gelegd op twee bijzonder belangrijke punten bij de besprekingen tussen Gorbatsjov en Kohl: het be sluit over het NAVO-lidmaat schap en de toekenning van volledige soevereiniteit aan een verenigd Duitsland. De krant van de Russische Fede ratie, Sovjetskaja Rossija, deed hetzelfde. Izvestia, de regeringskrant, ci teerde Oostberlijnse kranten over de positieve reactie op Gorbatsjovs verklaring en gaf de toepasselijke passages ervan woordelijk weer. Uit de voor malige communistische partij krant Neues Deutschland kwam het citaat dat de Sovjet unie het lang verwachte groe ne licht gegeven heeft voor het NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland. Ech ter weer geen commentaar van de krant zelf. Het officiële persbureau Tass kwam nog het dichtst in de buurt van een commentaar in een artikel van één van de po litieke analytici van de nieuwsdienst. Aleksandr Ant- siferov haalde de Amerikaanse televisiezender CBS aan, die de top historisch noemde. Met onthullende terughou dendheid schreef de commen tator: „De resultaten van de top zullen dermate verstrek kende gevolgen hebben dat het bijna onmogelijk is de be tekenis ervan nu al precies in te schatten". Alsof Antsiferov verwachtte dat de beleidsverandering er moeilijk in zou gaan bij het Sovjet-publiek schreef hij: „De standaard manier van denken - wie de winnaar is en wie de verliezer - is hier absoluut niet van toepassing". Hij bleef verder in het defensief en pro beerde bij voorbaat elke sug gestie te ontzenuwen dat Mos kou een politieke ommezwaai gemaakt heeft. „Sommige waarnemers spreken er van dat de Sovjetunie is afgeweken van eerder ingenomen stand punten. Dit is echter niet het geval, omdat Gorbatsjov en Kohl slechts tot overeenstem ming kwamen over de kwestie nadat de twee Europese anta gonistische bondgenootschap pen - het Warschau Pact en de NAVO - ondubbelzinnige stappen hebben gedaan tot toe nadering... In zekere zin kun nen alle lidstaten van de twee blokken gezien worden als co- sponsors van de besluiten die genomen zijn bij de top". Het Tass-commentaar kan ge zien worden als een soort op zet van de manier waarop het Sovjet-besluit om het Duitse NAVO-lidmaatschap niet te gen te werken aan het Sovjet- publiek gepresenteerd zal wor den. Eerst mogen de mensen aan het idee wennen, middels de toespelingen en woordelijke citaten die al in de media ver schenen zijn. Vervolgens wor den ze vertrouwd gemaakt met de meer positieve aspec ten van het besluit vanuit een Sovjet-standpunt. De tekst van de persconferen tie is nu openbaar gemaakt. In de komende dagen zullen de commentatoren waarschijnlijk zelf komen met analyses, waarbij woorden als wijsheid en vooruitziendheid niet van de lucht zullen zijn. Ze zullen zeggen dat het Sovjet-besluit „in geen geval de veiligheid van de Sovjetunie in gevaar brengt en zelfs kan bijdragen tot algehele vrede en veilig heid in Europa en de wereld". Kritiek of negatieve reacties zullen pas later doorsijpelen. MARY DEJEVSKY (c) The Times, Londen Ufo op weg Dit vreemde, futuristische gevaarte doet nog het meest denken aan een ufo die net geland is. Hij was gisteren op een snelweg te zien in de Amerikaanse stad Troy. In werkelijkheid gaat het echter om een auto die rijdt op zonne-energie. DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Drie schaduwen schieten bliksemsnel van achter het zeil 1 varvoorschijn en werpen zich op de niets vermoedende bewa- beteis. Twee gesmoorde kreten, een korte worsteling... En dan lig- Doi) twee der bewakers al, gebonden met de kettingen der sla- i Esj, aan dek. Rob heeft voor zich de hoofdcipier uitgekozen, een olscbm van een kerel, een bruut, die hem en de overige slaven het de fen zo lang zuur heeft gemaakt. De man probeert zijn degen te gaaikken, maar Rob is hem te vlug af en werpt zich op hem. Rob vaiwel sterk, maar het zware leven van de weken die achter hem >0- jen, heeft hem afgemat en hij staat tegenover een onverbidde lijke tegenstander. Dan verliezen beiden opeens hun evenwicht, ze tuimelen van dek en vallen in het water. Maar geen van bei den denkt er aan het gevecht te staken. Nog heeft de Moor zijn degen in de hand, maar Rob weet hem het wapen te ontwringen. Het zeewater licht hier en van het dek af kunnen Peer en Philipo het gevecht onder water duidelijk volgen. Rob spant zich tot het uiterste in, maar de Moor denkt er niet aan zich over te geven. Telkens komen ze aan de oppervlakte, om dan direct weer onder te duiken. YORBA LINDA Zestien jaar na zijn gedwongen ver trek uit het Witte Huis lijkt ex-president Richard M. Nixon voorzichtig te worden gereha biliteerd. Duizenden bezoekers zijn gisteren naar zijn geboor teplaats Calif ornische Yorba Linda gekomen om de opening bij te wonen van een biblio theek gewijd aan zijn leven. Bij de opening waren ook de republikeinse oud-presidenten Gerald Ford en Ronald Reagan aanwezig, alsmede de huidige president George Bush. Zij allen roemden Nixon om zijn werk voor de vrede en veiligheid in de wereld. Presi dent Bush zei dat de baanbre kende reis die Nixon in 1972 naar China maakte een „revo lutie" veroorzaakte en hij her innerde er ook aan dat het Nixon was die de eerste ak koorden voor de vermindering van de strategische kernwa pens met de Sovjetunie teken de. In de bibliotheek, die naast het ouderlijk huis van de politicus is gebouwd, is een tenstoon- stelling ingericht over het po litieke leven van Nixon. De tentoonstelling begint bij zijn eerste succesvolle poging in 1946 om in het Huis van Afge- Bij de opening van het museum voor Nixon waren vier (oud-) pre sidenten aanwezig. Van links naar rechts Ronald Reagan, Ri chard Nixon, George Bush en Gerald Ford. FOTO AP vaardigden gekozen te wor den. Vier jaar later slaagde de Californiër erin om tot de Se naat door te dringen, waarna hij het in 1952 tot vice-presi dent onder Dwight Eisenho wer wist te brengen. De presidentsverkiezingen van 1960 liepen echter smade lijk af voor Nixon: hij verloor van de Democraat John Ken nedy en twee jaar later werd hij nog eens verslagen in dp race om het gouverneurschap van de staat Californie. Alhoe wel hij aankondigde zich ge heel uit de politiek terug te trekken bereidde hij zich toch voor op de presidentsverkie zingen van 1968, ,die hij met gemak won van zijn Democra tische opponent Hubert Humphrey In 1972 herhaalde hij dit suc ces tegen George McGovern, maar even daarna raakte hij politiek geïsoleerd door het aan het licht komen van het Watergate-schandaal, Naar bleek had Nixon tijdens de presidentsverkiezingen van '72 opdracht gegeven voor een in braak in het gebouw van de Democratische partij in het Watergate-complex in Was hington. Nadat medewerkers van Nixon in staat van be schuldiging waren gesteld en het Congres in 1974 had beslo ten een procedure te beginnen om de president uit zijn ambt te zetten besloot Nixon af te treden.* De bezoekers aan het Nixon- museum, dat 21 miljoen dollar heeft gekost en geheel met gif ten van particulieren is gefi nancierd, zullen bij vertrek nog een moeilijke keus moeten maken. Alsof het om een pop ster gaat, zijn er namelijk Nixon-prullaria in allerlei vor men en maten. T-shirts, kop jes, sjaaltjes en speelkaarten met zijn beeltenis lonken naar de koper. Het gezicht van de ex-president roept namelijk niet langer de associatie van „veroordeelde ex-boef" op. Nixon- geldt in toenemende mate als een „wijze oude man". Met zijn beeltenis lopen is niet langer een schande. (Van onze correspondent Hans Kuitert) 'ISLAMABAD Pakistan en India zijn er gisteren niet in geslaagd de oor zaak voor oorlogsdreiging tussen beide buurlanden weg te nemen. De voor naamste bron van span ningen komt uit de India se deelstaat Kashmir, waar een brede Moslim opstand door India met harde hand wordt onder drukt. Beide onderhandelaars, de Pakistaan Tanvir Ahmad Khan en de Indiër Much- kund Dubeij, toonden zich echter optimistisch over het in gang gezette proces van toenadering. Er is nu een tweede overlegronde afge sproken, die op 9 augustus in New Delhi zal worden ge houden. Het eerste tastbare resultaat is dat beide landen elkaar op de hoogte brengen van troe penverplaatsingen richting grens. Ook zullen zij militai re troepenverplaatsingen in het grensgebied aan elkaar melden. Aan Pakistaanse zijde heerst er teleurstelling over het feit dat de Indiase delegatie de boot heeft afgehouden in de kwestie Kashmir. „We heb ben geen enkele bereidheid ontmoet aan Indiase zijde om te praten over Kashmir", al dus Tanvir. Maar de Pakistaanse onder handelaar sprak net als zijn Indiase collega Dubeij over „een aanzet om een brug te slaan". De Indiërs hebben vooral gehamerd op het be staan van trainingskampen voor Kashmirse verzetsstrij ders en infiltraties van Paki staanse activisten in Kash mir. De bewijzen van deze beschuldigingen, waar Pakis tan om had gevraagd, zijn niet overlegd door de In diërs. De Indiër Dubeij was vooral naar Pakistan gekomen om de problemen tussen beide landen op een rij te zetten, en duidelijk te maken dat In dia absoluut niet wil praten over Kashmir. India ziet de opstand in Kashmir als een binnenlandse aangelegen heid. Hoewel de besprekingen voortgaan, blijft het risico van een oorlog bestaan. Zo deden zich woensdag en gis teren nieuwe incidenten voor bij de bestandslijn tus sen het Indiase en Pakistaan se deel van Kashmir. Kash- mir-verzetsstrijders raakten op verschillende plaatsen slaags met Indiase troepen. Er zouden minstens 90 doden zijn gevallen. Niettemin heb ben de premiers van beide landen, Benazir Bhutto en V.P. Singh, gisteren ver klaard niet uit te zijn op een oorlog.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5