Jubileumstuk van Molière wordt toonbeeld van totaaltheater Marcel Vink uitgeschakeld Muntz schaamt zich voor Faldo LANGS OMWEGEN Haarlemmermeer vraagt wijziging van vliegroutes TONEELGROEP VOORSCHOTEN VIERT ZILVEREN FEEST Voorop staat, dat bij de acteurs en actrices van Voorschoten het zuiverste toneelbloed door de ade ren vloeit. Het gezelschap is dermate enthousiast, dat men zelfs bij de repe tities de kostuums al maar vast aantrekt. Met de rollen in de hand wordt tekstvastheid zeer op prijs gesteld, maar de aankleding speelt schijn baar de grootste rol als je de foto mag geloven. Het zijn tonelisten die van hun hobby houden; dit valt niet te betwisten. Het resultaat is er dan ook naar. Een kwart eeuw lang al. We hebben het over de Toneelgroep Voorschoten die zichzelf in het zilver gaat steken. Er ligt een jubileum in het verschiet en daar wordt nu reeds hard aan gewerkt. Tegen het eind van het jaar is het feest. Op 9 november zal het 25 jaar geleden zijn, dat in het dorp aan de Vliet het ini tiatief tot het oprichten van een zelfstandige toneelvereni ging werd genomen. Natuur lijk, er werd eerder al in Voorschoten te hooi en te gras aan toneel gedaan door enke le geestdriftigen. Via het Nut ging dat dan. Maar men miste toch de kracht die van een geïnstitutioneerde vereniging uit pleegt te gaan: samen de schouders eronder, samen is men sterk nietwaar? Kostuumstukken In 1965 ontstond de Toneel groep Voorschoten. Er werd De Toneelgroep Voorschoten speelt uitstekend, ook al hebben de spelers hier hun tekst nog in de hand. Eén van hen houdt delicaat de vinger aan de pols. enthousiast begonnen en dat I tin Meijsen vernam ik: „Altijd enthousiasme is steeds blijven met plezier, en soms ook met bestaan. Van secretaris Mar- wisselend succes, zijn in de af gelopen vijfentwintig jaar I werd in het Cultureel Cen- vele produkties over het voet- trum „de Cactusbloem" op de licht gebracht. Recentelijk planken gezet, en een werke lijk groot publiek heeft de beste herinneringen aan de spectaculaire opvoering vary het kostuumstuk „Dwazen" in 1989. Zelfs de schrijfster Annie M.G.Schmidt is eens naar ons dorp gekomen om onze to neelgroep te coachen voor de opvoering van haar eigen stuk „Traan op de tompoes". Als zo'n toneelschrijfster bij je over de vloer komt moet je als toneelclub toch wel van goe den huize komen, dacht ik zo". In elk geval zal de maand no vember in het teken staan van 25 jaar Toneelgroep Voorschoten. Dat gaat volgens de eisen die bij een dergelijke gebeurtenis gesteld mogen worden: een receptie in het Cultureel Centrum, een reü nie voor oud-leden die zijn er inmiddels uiteraard ook al. Verder zijn andere activitei ten in voorbereiding. Daarbij zullen onder meer de jeugd en de bejaarden van ons dorp be trokken worden. En vanzelf sprekend wordt nu al volop gewerkt aan een groot jubi leumstuk, dat een zilveren to neelvereniging waardig is. Martin Meijsen: „Op veler verzoek is weer gekozen voor een spectaculair kostuumstuk, want daarin is de Toneelgroep Voorschoten gespecialiseerd". Plaats van handeling is weer het Cultureel Centrum, dat nu eenmaal voor dergelijke manifestaties terdege is uitge rust. Twee weekeinden zal daar in de (hopelijk uitver kochte) grote zaal „De Heer van Pourceaugnac" aan een auditorium van donateurs en andere toneelliefhebbers wor den voorgeschoteld. De blijde lotgevallen van deze Heer werden geschreven door de Franse grootmeester der co- medie, de onverbeterlijke Mo lière, die nog steeds, sinds zijn grandioze bijdragen aan het Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. 17e eeuwse Franse toneel, als een ster het toneelfirmament siert. Erik Fos Molière's stuk kreeg een unie ke vertaling van Erik Vos, de leider van het Haagse Appel theater. De regie is in handen van Voorschotenaar Hans Schipaanboord en de gehele produktie wordt verzorgd door Toneelgroep Voorscho- tens eigen „geheimschrijver", secretaris Martin Meijsen, die u, via deze rubriek, nu al een verrassend goede raad geeft: reserveert u alvast voor een van de voorstellingen op 17, 18, 24 of 25 november. Het be looft storm te gaan lopen. Voor u het weet is 't te laat, en „op is op", volgens het hui dige taalgebruik. Het is nu al dujdelijk, dat de Toneelgroep Voorschoten op het punt staat opnieuw een prestatie van hoog gehalte af te zullen leveren. Martin Meijsen onderstreept dit: „Ge zocht is naar een zo authen tiek mogelijke benadering, omdat Molière in zijn tijd, wat wij nu noemen „totaaltheater" bracht. Dat is toneel, muziek en dans. Met het oog hierop heeft de Toneelgroep het Voorschotens Barokensemble benaderd. Een unieke ver strengeling van klassiek to neel en klassieke muziek en tevens een waardevol initia tief om artistieke krachten in de gemeente Voorschoten te bundelen. Welnu, de Toneel groep hoopt dat het gemeen tebestuur dit streven zowel moreel als financieel wil steu nen". De zilveren Toneelgroep W heeft er nog een schepje bo- ding venop gegooid door in het ka-5,duit der van de jumelage met de Vlaamse zustergemeente Schoten ook al lopen die contacten nog niet zo geolied als wenselijk is meente Voorschoten te ver zoeken, na te gaan of het spe len in België tot de mogelijk heden behoort. Waar een wil is, is ook een weg, zullen wej. maar zeggen. Echter, alle:5P kost geld. Samenvattend wilde Martin Meijsen maar zeggen: „Toneel is springlevend in Voorscho ten. Gaat u maar eens kijken in het repetitielokaal in hel onvolprezen Cultureel Cen trum. Men is daar van harte welkom vanaf 8 uur op de^( maandag- en woensdaga- vond". Het moet daar een feest voor het oog en oor zijn, mn want, zoals ik eerder zei, hel A repeteren lijkt er steeds in j kostuum (ook al houdt men jj de fantasiesokken aan) te ge- v beuren. Maar ik kan er ook£, naast zitten natuurlijk. Nu zal niet iedereen toneel" kunnen, willen of mogen spe len, maar men kan zich ook op een andere manier ver- dienstelijk maken voor de To- D|0 neelgroep Voorschoten. Bij- voorbeeld door het als dona teur steunen van de groep. WOR Martin Meijsen zit daarvooi graag aan de telefoon als u hem op zijn secretariaatadres moi belt om contact op te nemen «nta Bestevaer 15, tel.071-761016. LEIDEN OMGEVING £«idóe Commit vriidag 20 iuli 1990 pagina HAARLEMMERMEER De gemeente Haarlemmermeer heeft in brief aan minister Maij-Weggen van verkeer gevraagd om de uitvliegroute van de Kaagbaan bij Schiphol te wijzigen. Volgens de gemeente gaat de route over bestaande en toekomstige woon wijken. De uitvliegroute van de Kaagbaan ging tot voor kort over het zuidelijk deel van het dorp Nieuw-Vennep. Nu vliegen vliegtui gen over het gebied tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep. De Rijksluchtvaart Dienst (RLD) zou de route hebben gewijzigd mede op verzoek van Haarlemmermeer zelf. De gemeente ont kent dat echter. Het gemeentebestuur heeft minister Maij nu gevraagd de situa tie weer terug te draaien. Haarlemmermeer zegt er samen met de RLD voor te-willen zorgen dat de geluidhinder in Nieuw- Vennep beperkt wordt. Kermis op Wantveld NOORDWIJK De kermis in Noordwijk aan Zee gaat woensdag 25 juli open. Tot en met dinsdag 31 juli staan de attracties op het Wantveld. Op zondag 29 juli is het lunapark gesloten. De kermis is dage lijks tussen tien en tien uur ge opend. ST. ANDREWS Voor het Brits Open is begon nen maakt golfer Rolf Muntz dolle tijden mee op St. Andrews. De Leidse student en enige Neder landse deelnemer bestond het gisteren op de 'heilige golfgrond' te laat te ko men voor een oefenronde met de Britse halfgod Nick Faldo. De twee-vou- dige winnaar van het US Masters had zijn bal reeds van de eerste tee geslagen, toen de Nederlandse ama teur kwam aanhollen. Hij had iets te lang staan in slaan. „Ik schaamde me dood." Faldo nam de flater van de nieuwkomer met een lach op, waarna hij met Muntz en de Australiër Brett Ogle 18 holes afwerkte op de reeds volge pakte 'old course'. Op de laat ste oefendag, weinig wind veel zonneschijn, kwamen 25.000 mensen op de vedetten van het wereldgolf af. Muntz gaf uiting aan zijn goe de vorm met een typische gol- fuitdrukking. „Ik ben goed op tik." Dat bewees hij met een bijna-hole-in-one op de elfde hole. Op deze par drie raakte hij de vlaggestok, de bal bleef op één centimeter van de rand liggen. „In dit gezelschap, voor zo veel publiek had ik graag die hole-in-one gemaakt. Dat zou weer een extra mooi ver haal voor later zijn geweest." Muntz genoot van zijn intrede in het golfheiligdom. Dinsdag liep hij een oefenronde met de legendarische Amerikaan Jack Nicklaus. Hij had zich er voor opgegeven en kreeg zo waar zijn zin. In Groot-Brittannië blijkt hij door zijn titel 'Brits Open Amateur-kampioen' veel aanzien te genieten. „Ik heb veel geleerd van Nicklaus, bij voorbeeld hoe St. Andrbws te spelén, maar ook om baas over mijn eigen gevoelens te zijn. Nicklaus was zeer open, Faldo niet. Die was totaal gesloten." In het Brits Open ging Muntz gistermiddag in het gezelschap van twee veteranen van start, Arnold Palmer en Gary Play er, twee fameuze oud-win naars. „Het zal in elk geval heel gezellig zijn", keek Muntz vooruit. De speler van Toxandria uit Molenschot denkt twee keer rond par (2 dagen 72 slagen) te moeten spelen om zich te kwa lificeren voor de laatste twee dagen. Lukt dat dan wil hij de beste amateur van de vier worden en met de zilveren medaille naar huis gaan. Muntz heeft er vertrouwen in. Hij heeft goed getraind, kent de baan en gelooft in zichzelf. „Die povere opening in het Schots Open vorige week heeft heilzaam gewerkt." Muntz sloeg er twee ballen het bos in en kon de finale gelijk vergeten, ondanks een herstel op de tweede dag. „Ik ben daar op mijn gezicht gegaan, dat was goed. Sindsdien bena der ik het spel weer, zoals ik deed voor het Brits Amateur Open. Het gevoel van toen is terug." Een dag voor het begin van het Brits Open kreeg Muntz ook af te rekenen met een te genslag. Zijn Engelse caddy Andrew Whitelaw verstuikte zijn voet toen hij over een hekje sprong. De roodharige caddy die hem op Muirfield zo goed hielp, moet nu toekijken. Hij wordt vervangen voor de Nederlander Oliver Dudok van Heel, die St. Andrews vele malen heeft bespeeld. LEIDEN - Marcel Vink, heeft het op eigen bodem niet kunnen waarmaken. In herenenkel B moest de Hillegommer gisteren zijn meerdere erkennen in Pe ter van der Weelen. Perry Paauw schoot Guido Tij bosch te hulp. Unicum speler Mark Nagelkerken plaatste zich in Nieuw koop voor de volgende ronde. Met Marcel Vink is Hillegom een van de smaakmakers van het toernooi kwijtgeraakt. Op het eigen park bleek Peter van der Weelen met twee maal 6-4 te sterk. Perry Paauw bracht de als vierde ge plaatste Guido Tijbosch in gro te moeilijkheden. Nadat de beide B-heren de eerste twee sets broederlijk hadden ver deeld, gaf Paauw bij 6-5 in het derde bedrijf op. De vakantie wachtte, waardoor Tijbosch enigszins fortuinlijk de vol gende ronde bereikte. Gemak kelijker verging het Zee en Duin-speler Jan Willem Lugt- hart en de kersverse districts kampioen Onno van Paridon. Beiden wonnen in twee sets, waarbij Van Paridon dan nog vier games moest toestaan aan Maurice van der Weelen. Pe tra Wessels, van wie wordt verwacht dat zij de finale haalt, zette een stap in de goe de richting door de Lissese Elly van Reeuwijk uit te scha kelen met 6-4r 6-3. .Rob Broekhof belette in C de voor eigen publiek spelende Martin Hoestra verder spelen. Met 7-5 kreeg Hoekstra in de beslissende set aan de broek. Qe als tweede geplaatste Ro nald Lammens won simpel van Adrie Talakua. Ook bij de dames konden Tammera Can ter Visscher en Pamela Meijs niet voor een verrassing zor gen. Beiden verloren van res pectievelijk Marscha Wijsmul ler en Nancy Faas. Jan Willem Gilijamse kende gisteren weinig problemen te gen zowel S. van Wijk als Danny van der Pol. Lukte het clubgenoot Van der Pol nog om de Hillegommer in C2 drie games afhandig te maken, in D bleef Van Wijk op nul ste ken. Esther van der Voort kreeg het als tweede geplaatste D-speelster in de tweede set nog even moeilijk tegen Inge Colson. Met 6-2 en 7-5 maakte Vfin der Voort haar uitverkie zing toch waar. De op zijn retour zijnde Jan Roelvink kon het in Nieuw koop niet meer bolwerken te gen jeugdiger talent. Unicum- mer Mark Nagelkerken ver leende Roelvink echter wel een eervol afscheid 7-5, 7-6. Ook Rogier Liefbroer pakte zijn biezen, zij het vrijwillig. Bij 6-6 in de eerste set gaf hij tegen Charles Abrahamsen op. De als nummers 2, 3 en 4 ge plaatsten Ivor Bergsma, Bert Band en Paul Bakker deden in HEC1 goede zaken. Dat kan zeker ook gezegd worden van D-speler Maarten van Leeu wen. Hij bereikte in C de Marcel Vink wist zich niet té plaatsen. kwartfinale door Willem Jan Hoofdman met de overtuigen de cijfers 6-1 en 6-2 te ver slaan. Bij de dames is de vol gens de plaatsingslijsten te verwachten DEC-finale nog steeds mogelijk. Favoriete Re- nate Koning versloeg Celine Froma met 6-4, 7-6, terwijl Ni- colette Keilerhuis tegenstand ster Judith Pietersen drie ga mes toestond. De in C zo overtuigend spelen de Maarten van Leeuwen liet ook in D zijn visitekaartje ach ter tegen de geplaatste Leon van Vliet, 6-3, 6-3. Marco Men- sink, die eerder moeizaam won van Vincent van Ooster hout, kende tegen Dick Ak kerman heel wat minder pro blemen. Als ze ergens blij zijn met het mooie weer dan is dat wel in Alkemade. Aan regen willen ze daar niet denken. „We zit ten behoorlijk vol. Er staan zelfs partijen gepland tijdens de feestavond. Wellicht dat we te veel mensen hebben toege laten", laat de wedstrijdleiding daar weten. In die drukte plaatste C-speler Robert Paul Hartwijk tegen Ronald Kui pers voor de volgende ronde. Een voorbeeld dat Ronald Ho- gendoorn uit Langeraar na volgde. In drie sets versloeg hij Patrick Schuit. Stefan Ver daasdonk en Wouter van Ton geren, wonnen in Dl respec tievelijk van Fred Zoetendaal FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN en Martin Dahlhaus. In het herendubbelspel werd het als tweede geplaatste duo Maarten Buys/Jan Sieben Nijhof uitge schakeld door Hanno v.d. Mark/Patrick Niezen. Hetzelf de overkwam in GDC2 30+ het koppel Marga Klein/Loek Koek. Alkemade-speelster Bettine Vrolijk kon niet voor een verrassing zorgen tegen Nicole Castelijn, 6-4, 6-0. Club genote Lineke de Koning had in DED1 30+ meer succes te gen Diny Jansen. Raadsleden hebben telefooi Om de vier jaar zijn er gemeente raadsverkiezingen, maar kan een burger ook tussentijds invloed uit oefenen? De Leidse rechtswinkel over de mogelijkheden daartoe. Vrijwel dagelijks krijgt u te maken met besluiten van de overheid waar u mischien niet altijd even blij mee bent. Op gemeenteniveau wordt een groot aantal beslissingen geno men door het college van Bur gemeester en Wethouders en de gemeenteraad; er worden onder meer vergunningen af gegeven, verordeningen ge maakt en belastingtarieven vastgesteld. Als u daar proble men mee heeft of het ergens niet mee eens bent, kan het zinvol zijn bij de raadsleden aan te kloppen. Eén van die raadsleden is T. Van der Nat van de VVD: „Het is niet voor niets dat onze adressen en telefoonnummers openbaar zijn en in de ge- meentegids staan vermeld. Veel belangrijke besluiten worden door de gemeenteraad genomen, nadat ze in de raads commissies zijn besproken. Er is bijvoorbeeld een commissie voor financiële zaken, econo mische zaken en er bestaat ook een commissie die is inge steld om de bezwaar- en be roepschriften te behandelen. Als een nieuw voorstel op tafel ligt, wordt daar meestal ook eerst in de fracties over gedis cussieerd. Je kunt dan als bur ger proberen te „lobbyen". Mensen bellen raadsleden op of maken een afspraak. Dat kan plezierig zijn voor die mensen, maar het is ook voor delig voor de raadsleden die eens een andere mening ho- De meeste voorstellen vallen onder de inspraakverordening en die bepaalt hoe en wanneer de burgers gehoord moeten worden. Het voorstel wordt gepubliceerd in de zondags krant Nieuwsweek en men kan zich dan schriftelijk tot het college van B en W rich ten. Die reacties komen in de raadscommissie. Bovendien kan men spreekrecht aanvra gen om tijdens de zitting een mening te ventileren. Van der Nat: „Vooral voor de vergaderingen van de commis sie Ruimtelijke Ordening is al tijd veel belangstelling en de zittingen worden druk be zocht. Daar kan men wel de gelijk invloed uitoefenen". Het ligt voor de hand binnen te stappen bij de partij waar u zich het meest thuisvoelt, maar in de raadscommissies zijn alle partijen vertegen woordigd en moet er naar compromissen gezocht wor den. Geen enkele partij heeft de meerderheid. Het is dus al- 05 P tijd nuttig meerdere raadi den aan te spreken. Men kan bezwaar maken gen concrete beslissingen; 1 verlenen van een hinderu |wyar vergunning of het opleg Iphy van een belastingaansl zgea maar ook op algemene kw 00 Ja ties kunt u invloed uitoefen Daar moet u er echter wel d16 tijd bij zijn. Van der Nat: J SibUS is opmerkelijk dat men lippe zich niet realiseren dat bij »u,e vaststelling van de begroi ®ra" belangrijke besluiten genon 25.2| worden. Misschien vindt u belastingdruk in Leiden hoog. Maar als bijvoorbeeld aanslag onroerendgoed-be ting in de bus ligt, is het 1 meer mogelijk bezwaar te 1 ken tegen de hoogte van de rieven. Die zijn al veel eer vastgesteld. Het opzetten 1 een nieuwe begroting is nu pisch iets waarover je met politieke partijen moet pral Dat geldt ook voor andere 0|() gemene kwesties zoals het v 31 keersbeleid. Rond de prol un men met het verkeer in iE< Witte Singel en de Breestr wa hebben we ontzettend veel "f'J acties gekregen. Het was 1 spraakmakende zaak. H moest er nu gebeuren met Breestraat? Na een jarenlai discussie kwam er een p om de straat autovrij te 1 ken, zodat er een soort w Ol delpromenade met terra kon ontstaan. Maar wat d( t zc we met al die bussen en 1 gen er nog fietsers rijden? waren nogal wat groepen 1 strijdige belangen; winkelu id pl busbedrijven. Na de nodige ,nde spraak zou een proef genon worden. Nu is een situatie 0 staan die lang niet door ied een wordt gewaardeerd, zei niet door ons. Ik denk dat wel naar de inspraak is geli nuit terd, maar partijpolitieke ov wegingen hebben de doors se J gegeven". Van der Nat betwijfelt of |£j besluit de instemming hl van de Leidse bevolking. B n J nenkort staat er een refei dum op stapel waarvoor geen onderwerp is gevond Wat ligt meer voor de to dan beide zaken te combi ren? „Het referendum zal ker veel stof doen opwa< en als er een serieus on< werp komt zullen wij ui aard meewerken. Het bleem met de bussen op Breestraat zou dan een g onderwerp zijn. De VVD echter geen voorstander een referendum, omdat t van mening zijn dat de ge zen raad de verantwoord moet dragen. Die gaan wij uit de weg en als het aan partij had gelegen zou er anders uit de bus zijn ff men". Ook bij de VVD kerf Zon inspraak dus grenzen. 0nd MICHEL SIE1 Ma; plai d >e

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12