¥S beginnen dialoog met ietnam over Cambodja aria, ervaren guerrilla van vijftien lentes oud atterhorn-drama laat Zwitsers niet los Zimbabwe heft noodtoestand op Echt niets Türtfeten? 'agUITENLAND EcidócSouxant DONDERDAG 19 JULI 1990 PAGINA 5 HARARE Zimbabwe heeft gisteren aangekondigd dat de noodtoestand, die 25 jaar geleden werd afge kondigd, volgende week wordt opgeheven. De bepa lingen van de noodtoestand werden dikwijls ge bruikt om politieke tegenstanders zonder vorm van proces gevangen te zetten. De noodtoestand werd destijds uitgeroepen door de blanke regering van Ian Smith om het protest van de zwarte meerderheid in het land, toen nog Rhodesië geheten, de kop in te drukken. Smith riep kort daarvoor eenzijdig de on afhankelijkheid uit zonder instemming van de Britse heersers. Sinds 1980, toen de zwarte meerderheid aan de macht kwam, hebben regeringen elk half jaar de noodtoestand verlengd, voornamelijk op grond van interne veiligheid en de dreiging vanuit het door blanken geregeerde Zuid-Afrika. RIJS De Verenigde ten zullen de steun aan Cambodjaanse verzets- ilitie beëindigen en een loog met Vietnam be- fe nen, zo heeft de Ame- taanse minister van bui- ït he ilandse zaken James ker gisteren in Parijs ïgekondigd. Igens Baker heeft de Viet- '•tnese terugtrekking uit tnbodja de weg vrijgemaakt f? r de stappen die de VS nu •JKiernemen. In het Ameri- ilt, fnse tongres waren reeds in men opgegaan voor een Jfgelijke beleid. Vietnam Hunt de Cambodjaanse rege- f die in 1979 met haar -p.. aan de macht kwam. Baker zei niet exact te weten of alle Vietnamese troepen Cambodja inmiddels verlaten hebben. Volgens de verzets- coalitie is een deel van de Vietnamezen als Cambodjanen verkleed achtergebleven en heeft een nog groter deel zich permanent in het land geves tigd. Eenheden van de Rode Khmer, die in het midden van de jaren '70 onder het mom van een landbouwhervor mingsprogramma meer dan twee miljoen mensen om brachten of van de honger lie ten sterven, domineren de verzetscoalitie. Die moordpar tij werd door Baker „buitenge woon tragisch" genoemd. Cambodjaanse guerrillagroe pen verklaarden gisteren dat zij de strategische stad Stoung, in het midden van het land, stevig in handen hadden en dat eenheden van de verzets coalitie gedurende het week einde een aanval op de noord westelijke stad Battambang hadden uitgevoerd. Onder druk van de VS hadden de Verenigde Naties elk jaar een zetel in de Algemene Ver gadering aan de verzetscoalitie gegeven en de Cambodjaanse regering van premier Hun Sen niet erkend. China, dat de Rode Khmer met wapens en geld onder steunt, had geen directe reac tie op de Amerikaanse beslis sing en ook Moskou, de voor naamste geldgever en bondge noot van Vietnam, reageerde niet direct. De Vietnamese ambassadeur bij de VN verklaarde dat de beslissing van Washington vooruitgang betekent in de Amerikaanse Cambodja-poli- tiek. Hij zei ook dat het gevaar van de terugkeer van Rode Khmer-leider Pol Pot reëel was en dat daarom alle stap pen ter voorkoming daarvan door Vietnam verwelkomd worden. Prins Norodom Sihanouk, de leider van de verzetscoalitie, was niet voor commentaar be reikbaar, maar zijn zoon prins Norodom Ranariddh, zei dat de Rode Khmer alleen door een politieke oplossing geneu traliseerd kan worden. Vol gens hem is de coalitie nog steeds bereid om met de Cam bodjaanse regering te onder handelen, maar zal de Rode Khmer niet in de steek wor den gelaten. Mandela jarig Nelson Mandela blaast in één keer de kaarsjes op zijn verjaarstaart uit. De ANC- leider werd gisteren 72 jaar. Het was voor het eerst sinds 1960 dat hij zijn verjaardag in vrijheid vierde. FOTO: ANP Belgie verkort apend, illastrijd H EL SALVADOR Eigen lijk had ze nog op school moeten zitten. In plaats daarvan houdt ze de wacht op een hoek van de straat. Een geweer in haar handen en een zak op haar rug. Maria: vijftien jaar en nog steeds de on schuld zelve. Maar in de vier jaar dat ze guerrilla- strijdster is, heeft ze al meer gevaar gekend dan de meeste mensen in hun hele leven. Maria is slechts één van de vele honderden kinderen die vechten in het Nationale Be vrijdingsfront Farabundo Mar ti, de guerrilla-beweging die tien jaar geleden de wapens opnam tegen de door Amerika gesteunde regering van El Sal vador. Veel van deze door de strijd getekende tieners hebben ge zien hoe hun ouders werden vermoord en hun huis werd verwoest. Ze zijn te jong om zich te herinneren dat er ooit vrede is geweest. Maria sloot zich op elfjarige leeftijd aan bij de rebellen. Niettemin heeft ze dezelfde in teresses als talloze kinderen van haar leeftijd elders in de wereld. De held van de meeste jonge rebellen is Michael Jack son en niet Fidel Castro, de Cubaanse leider, zoals hun al tijd geleerd wordt. Maria heeft een onwrikbaar geloof in het doel van de re bellen. Ze is getraind in de keiharde doctrine van de mo rele bewapening, volgens wel ke de guerrillastrijders als een lingen tussen de burgers het goede voorbeeld moeten geven en hen zo moeten proberen over te halen de rebellen te steunen. „Ik doe het voor mijn land", zegt Maria. Als een papegaai herhaalt ze het kwaad waar van El Salvador moet worden bevrijd: „Onderdrukking, im perialisme en tirannie". Óp de vraag of ze een vriendje heeft, antwoordt ze: „We hebben geen tijd voor de liefde". Wat hun motieven ook mogen zijn, de jonge rekruten staan in guerrillakringen in hoog aan INÈVE Precies 125 Br nadat op 14 juli 1865 i Matterhorn, de hoogste Ivitserse alpentop, voor »t eerst door bergbe- limmers werd bedwon- ;n"hh, is de discussie over tragische keerzijde van ard< e heroïsche daad nog al- fkrd niet verstomd. an de zeven alpinisten lakten destijds twee uur na t bereiken van de top een uo'r delijke val naar beneden, id clt °P *ets we8nam J in de glans van de prestatie, r bovendien doken er ge- nhtpn r>n dat er sprake was Hannes Taugwal- nazaat van een van de publiceerde week een studie over het omstreden Matterhorn-drama. Vrijwel meteen nadat de drie resterende leden van de uit ze ven man bestaande Engels- Frans-Zwitserse expeditie in de bewoonde wereld waren te ruggekeerd, kwamen er ver dachtmakingen los. De vier slachtoffers, de Franse gids Michel Croz, de 36-jarige En gelse dominee Charles Hudson en zijn twee landgenoten Dou glas Hudson (19) en Lord Francis Douglas (20), zouden zijn omgekomen toen het touw brak dat hen aan de drie ande re klimmers verbond. Maar aan die versie werd getwijfeld. De Britse schrijver en leider van de expeditie Edward Whymper, de Zwitserse gids Peter Taugwalder en diens zoon werd als overlevenden van de onderneming echter niets ten laste gelegd, omdat een officieel onderzoek geen bewijs voor onrechtmatighe den had opgeleverd. De details van dat onderzoek werden door de politie geheim gehouden tot ze 55 jaar later in Britain's Alpine Journal wer den geopenbaard. De vroegste geruchten zinspeelden erop dat Whymper het touw had doorgesneden, om voor zich zelf alle eer op te strijken. Whymper wees meteen na de expeditie alle verdenkingen tegen hem en de andere twee overlevenden van de hand. Zes jaar later stelde hij in zijn boek Scrambles amongst the Alps (Klauteren tussen de Al pen) dat het toen heersende gerucht als zou de Zwitserse gids Taugweiler het touw heb ben doorgesneden infaam was. Maar Whymper voegde er wel aan toe dat het touw tussen Taugweiler en de meest nabije van de vier anderen „het dun ste en zwakste stuk touw was dat we hadden". Dit was ver dacht omdat het waarschijnlijk is dat de vier mannen vooraan een oud en versleten touw zouden hebben uitgezocht ter wijl er nog meer dan genoeg nieuw touw voorradig was, al dus Whymper. Hij schreef ook dat als Taugweiler dacht dat er een ongeluk zou gebeuren, het in ziin belang was om het zwakke touw precies daar te hebben waar het was. Voor de Zwitserse schrijver Hannes Taugweiler waren die opmerkingen genoeg aanlei ding om zich twintig jaar lang te wijden aan een onderzoek. In zijn boek Dichterbij de waarheid probeert hij de Zwit- njonecker wil naar iTbchter in Chili NN De voormalige Oostduitse partij- Ier Erich Honecker heeft een inreisvi- i voor Chili aangevraagd, waar zijn ^•4hter en Chileense schoonzoon sinds kort pen. Honecker kan waarschijnlijk reke- I op een positief antwoord, omdat de h i hP na ^et aan mac^lt komen van de "ïtairen in Chili duizenden vluchtelingen van [ft opgenomen. President Patricio Ayl- ]eer'\ zou bereid zijn Honecker toe te laten ^^"[humanitaire redenen. De DDR gaat zijn tr, voorafgaand aan de Duitse het Oostduitse ministerie van defensie ^gisteren dat 200 eenheden worden opge- .jkt. Daarnaast heeft de DDR zich terug lajokken uit twee oefeningen met het .^Jschau Pact. Meer hulp voor Filipijnen UTRECHT De stichtingen Oecu menische Hulp en Mensen in Nood hebben samen 170.000 gulden be schikbaar gesteld voor de eerste hulp aan slachtoffers van de aardbeving op de Filipijnen. Ruim de helft van het bedrag was al direct beschikbaar voor een Filipijnse hulporganisatie. Gisteren trokken de Nederlandse or ganisaties elk nog eens 40.000 gulden uit voor de eerste hulp. Op de Filipij nen stonden gisteren duizenden over levenden in de rij om de verwoeste stad Baguio per helikopter te kunnen verlaten. Hulpverleners schatten dat de hele operatie nog zeker enige da gen in beslag zal nemen. Spanje stoort zich aan beledigingen Cuba MADRID Spanje heeft gisteren zijn ambassa deur in de Cubaanse hoofdstad Havana voor overleg naar Madrid teruggeroepen. Volgens een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het Spaanse kabi net deze stap gezet in antwoord op „een onaan vaardbare bejegening" door de Cubaanse rege ring van de Spaanse minister van buitenlandse zaken Francisco Fernandez Ordonez. De macht hebbers in Havana hadden Ordonez „een ver moeide koloniale regent" genoemd en hem „his torisch geheugenverlies" toegedicht nadat de Spaanse minister kritiek had geuit op de han delwijze van de Cubaanse regering jegens asiel zoekers in de Spaanse ambassade. In ambassade gebouwen in Havana bevinden zich momenteel nog zeker dertien asielzoekers, van wie vier in de Spaande ambassade. Sovjetunie stelt ambassadeur aan bij de NAVO BRUSSEL/MOSKOU De Sovjetunie zal in de toekomst diploma tiek vertegenwoordigd worden bij de NAVO. Daartoe wordt de am bassadeur van de Sovjetunie in België bij de NAVO geaccrediteerd, zo heeft NAVO secretaris-generaal Manfred Wörner gisteren be kendgemaakt. Dinsdag deelde de Hongaarse premier Jozsef Antall in Brussel mee dat Hongarije als eerste Warschau Pact-land een am bassadeur zou aanstellen bij de NAVO. „De nieuwe Sovjetambassa deur in Brussel zal ook belast worden met de contacten met de NAVÓ, zoals Hongarije gedaan heeft", verklaarde Wörner. In Mos kou hebben zeven vooraanstaande leden van de Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie, gisteren bekend gemaakt dat zij uit de communistische partij zijn gestapt. De zeven zeggen de partij te heb ben verlaten „om het democratisch proces in de Sovjetunie te verge makkelijken". Vorige week al, tijdens het 28ste congres van de com munistische partij, keerde Boris Jeltsin, de president van de Russi sche Federatie, de partij de rug toe. De burgemeesters van Moskou en Leningrad volgden zijn voorbeeld. dienstplicht BRUSSEL De Belgische mi nister Guy Coeme van defen sie heeft ingestemd met een verkorting van de dienstplicht en een bevriezing van de de fensie-uitgaven en de Belgi sche troepensterkte, nadat zijn voorstellen om het defensie budget voor 1991 te verhogen waren afgewezen. Hoeveel de dienstplicht pre cies zal worden verkort wordt eind van dit jaar pas bekend gemaakt. Momenteel varieert de dienstplicht in Belgie van 10 tot 12 maanden. Coeme gaf wel vast te kennen dat hij de Belgische strijdkrachten eind volgend jaar met vijf procent verminderd wil zien. Het Bel gische leger is sinds 1986 al met tien procent ingekrompen. Verder is Coeme van plan in vesteringen in raketten, torpe do's en voertuigen te bevrie zen. De wens van de regering in Brussel om op de defensie uitgaven te bezuinigen werd mede ingegeven door het stre ven om het Belgische begro tingstekort niet verder te laten groeien. Al aan buitenlands geld, reischeques en een reisverzekering gedacht? NeeGa dan vlug nog even naar de Rabobank in de buurt Da's wel zo makkelijk. Rabobank Q Meer bank voor je geld Grens Litouwen en Polen weer open MOSKOU De grens tussen Litouwen en Polen, die door de Sovjet-autoriteiten werd ge sloten als straf voor het eenzij dig uitroepen van de onafhan kelijkheid door de Baltische staat, gaat zaterdag weer gaan. De opening van de overgang bij Lazdichai volgt op het be sluit van Litouwen de onaf hankelijkheidsverklaring te bevriezen. Het Kremlin heeft al het gedeeltelijke olie- en gasembargo opgeheven. Naar verwachting zullen in septem ber de onderhandelingen tus sen de Sovjet-regering en Li touwen beginnen, dat samen met de twee andere Baltische staten, Estland en Letland, on afhankelijkheid eist. zien. Ze zijn vaak beter opge wassen tegen de ontberingen van de oorlog en presteren meer dan hun oudere strijd makkers. Vanwege hun scher pe, oplettende ogen worden ze vaak op de uitkijk gezet of, als de vijand dichtbij is, als sluip schutter ingezet. „Ze kunnen meestal uitste kend schieten. Bovendien kunnen ze in allerlei kieren en gaten kruipen waar ik nooit in zou passen", vertelt een 34-ja- rige veteraan in het dorpje Perquin, een guerrilla-bol werk in de noordoostelijke provincie Morazan. Behendigheid De behendigheid van de jonge strijders was vooral aantoon baar tijdens een groots offen sief van de rebellen in novem ber vorig jaar. Toen het leger aanviel, verdwenen de guer rilla's vliegensvlug in de riolen van de hoofdstad San Salvador en hielden zich daar schuil. Voor volwassenen was de dia meter van de rioolbuizen te De rebellen slaagden erin door te stoten tot de voordeur van president Alfredo Christiani, wiens regering grotendeels af hankelijk is van de financiële hulp van de Verenigde Staten. Alhoewel de vredesonderhan delingen sindsdien zijn hervat en een nieuwe besprekings ronde eind deze maand ver wacht wordt, is de strijd nog in volle gang. Het vermoorden van burgers door al of niet geiiniformde militairen gaat ook nog steeds door. De rebellen benadrukken dat ze hun wapens niet zullen neerleggen zolang de militaire doodseskaders actief zijn. Ze sluiten bovendien niet uit dat ze nog een offensief op de hoofdstad zullen ondernemen. Perquin, waar Maria en ande re jonge rebellen onlangs een legeraanval afwachtten, is eerder een ruïne dan een dorp. De meeste inwoners zijn ge vlucht en de muren van de huizen zijn beschadigd door de vuurgevechten en staan volge- kalkt met slogans van de guer- De afgelopen jaren werd het dorp, als een soort wisseltro fee, veroverd door de rebellen en vervolgens weer terugge pakt door het leger. Dit weer spiegelt de impasse waarin de oorlog is geraakt, die inmid dels aan zeventigduizend Sal- vadoranen - de meesten on schuldige burgers - het leven heeft gekost. De laatste tijd wordt van ver schillende kanten druk uitge oefend op de regering en de guerrilla's om tot een wapen stilstand te komen. Binnen het officierenkorps zijn spannin gen ontstaan over het doden van burgers en in het Ameri kaanse Congres heerst be zorgdheid over het voortzetten van de hulp aan het militaire bewind van El Salvador. Maar zelfs al zou er nu vrede worden gesloten, dan zal het nog tientallen jaren duren eer El Salvador de klap enigszins te boven is. De oorlog heeft diepe wonden geslagen in de zielen van de jongere genera tie, vooral bij de kinderen die nu actief deelnemen aan de strijd. MATTHEW CAMPBELL (c) The Sunday Times, Londen (ADVERTENTIE) serse gids, een ver familielid, te rehabiliteren. Taugweiler omschrijft Whym per als een ijskoude over-am- bitieuze man die zich hautain gedroeg ten opzichte van de twee overlevende Zwitsers. De geruchten tegen Taugweiler kwamen pas op gang nadat Whympers boek was versche nen. Volgens Hannes Taug weiler had de Zwitserse gids geen andere keus dan het slechte touw te gebruiken, om dat het overgebleven betere touw kort voor het bereiken van de top door Whymper was doorgesneden. Whympers ver slag vermeldt nergens het doorsnijden van touwen, maar het beschrijft wel hoe hij en de Franse gids Croz vlakbij de top vooruitstormden in een nek-aan-nek-race, die gelijk eindigde. Maar Taugweiler ontdekte dat een kennis van Whymper ooit tijdens een diner van hem kreeg ingefluisterd dat hij, Whymper, zich vaag herinner de het touw te hebben doorge sneden om zich vrij te maken in de race met Croz. „Er wa ren twee sterke Manila-hen- nep-touwen, elk van dertig meter lang", zegt Hannes Taugweiler, „het een verbond de eerste vier afdalers, maar omdat het andere was doorge sneden was het niet lang ge noeg om de laatste drie vast te maken. Whymper insinueerde dat Taugweiler, die in feite geen andere keuze had, het zwakke touw koos om zijn eigen leven veilig te stellen. Dat was pure laster", aldus de Zwitserse schrijver. Maar Hannes Taugweiler, die de Matterhorn zelf tweemaal beklom, erkent dat het volle dige verhaal van het drama van weleer waarschijnlijk nooit helemaal boven water zal komen. „Daarom heet mijn boek ook Dichterbij de waar heid. t E 7 De bewakers aan boord letten streng op dat de timmer- 1 an geen contact krijgt met de galeislaven; maar Bartje slaagt D in enkele uren onder de middenloop te komen. Zijn vrienden ibben hem al lang herkend en Rob steekt direct zijn hand uit, mneer Bartje van onder zijn kiel een zware koevoet te voor- w |hijn haalt. „Over vijf dagen is er een Mohammedaans feest", vistert Bartje snel; „dat is uw kans, seigneur". Dan loopt hij verder. Rob verbergt de koevoet en 's nachts, wanneer de 'n beetje indutten, wrikken ze hun boeien los. Maar kunnen ze niet; ongewapend maken ze geen kans tegenover de sterke wacht. Dan breekt echter de dag van het feest aan en wat Rob en zijn vrienden hebben gehoopt, gebeurt; de meeste bewakers gaan aan wal. Slechts drie blijven er achter. Muziek en feestrumoer klinken uit de stad, maar in de haven blijft alles duister. Dit is het goede ogenblik. „Kom mee!" fluistert Rob. Zacht rinkelen de kettingen, wanneer die van hun enkels en polsen glijden en dan sluipen ze zacht over de middenloop. „We moeten ze onschadelijk maken, vóór ze alarm slaan", zegt Peer. Gelukkig kunnen ze zich nog even verborgen houden achter het zeil. Dan springen ze toel

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5