leinigingsrechten Rijgen de pan uit Felle kritiek op bezuinigingsplan 55" ogelijk iccin tegen ïjersenvlies- itsteking Verdachte bomaanslag weer op vrije voeten joeristisch^ Nederland Enigestekenbakker' maakt Zwolse Ballet jes NJ INENLAND foidaeSomont DONDERDAG 19 JULI 1990 PAGINA 3 1 (te drukte verwacht le Europese wegen HAAG Vakantiegangers zorgen omend weekeinde opnieuw voor gro- ukte op de wegen in Nederland en re Europese landen. In Nederland ^al het vooral om de doorgaande wegen jstelijke en zuidelijke richting. De ste knelpunten zijn naar verwach- A 2 (Amsterdam-Maastricht), A 12 Haag-Arnhem/grens, A 58 Eindho- gissingen) en de A 67 (Turnhout- o/grerfs). In het Ruhrgebied is de op files groot. Ook de routes van en Ru Berlijn krijgen veel verkeer te ver- W( en. Op de doorgaande wegen in Oos- jk en Zwitserland wordt ook veel va- everkeer verwacht. Voor het eerst t het deze zomer ook mudvol op de ilit se wegen: daar gaan zo'n 7,5 miljoen ebruikers op pad. Maij wil vervuilde waterbodems saneren DEN HAAG Minister Maij (ver keer en waterstaat) wil de komende tien jaar op 111 plaatsen in het land ernstig vervuilde waterbodems aan pakken. Voor uitvoering van het pro gramma is in deze kabinetsperiode 125 miljoen gulden nodig. Daarvan heeft het kabinet 110 miljoen beschik baar gesteld. De rest komt uit de hef- fingenopbrensgt van de wet veront reiniging oppervlaktewateren. De meeste plaatsen die aangepakt worden liggen in de mondingsgebieden van de grote rivieren en in de havens. Ook enkele kanalen die water van de gro te rivieren afvoeren zijn verontrei nigd. Voor het saneren van alle ver vuilde waterbodems in Nederland zou 1,1 miljard gulden nodig zijn. Duitse ambassadeur gaat naar Israël DEN HAAG Otto von der Ga- blentz (59), sinds 1983 ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland in Den Haag, wordt overgeplaatst naar Israël. Eind september, begin oktober vertrekt hij naar zijn nieuwe post. Von der Gablentz heeft in ons land een grote bekendheid gekregen door zijn grote toegankelijkheid, zijn bijna perfecte beheersing van de Neder landse taal en door zijn vermogen anti-Duitse gevoelens op te vangen. De ambassadeur ziet Israël als een heel bijzondere standplaats voor een Duitser. „Niet alleen vanwege het verleden, de geschiedenis van de ho locaust. Het gaat daar om een heel bijzondere relatie en totaal andere za ken dan in Nederland". CBR wil meer examinatoren RIJSWIJK Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in Rijswijk gaat op korte termijn ongeveer honderd exami natoren die nu nog in deeltijd of op contract werken in vaste dienst nemen. Dit is noodzakelijk om de onverwachte en aanhou dende toename van het aantal examenaanvragen te kunnen ver werken. Het bureau hoopt boven dien met deze maatregel de be staande achterstand van ongeveer 50.000 rijexamens te kunnen weg werken. Tegen de prognoses in blijft het aantal aanvragen voor een rijexamen groot. Het aantal motor-examens stijgt jaarlijks zelfs nog met veertig procent. Melk Leeuwarden apart verwerkt LEEUWARDEN De zuivelcoöpe- ratie Noord-Nederland heeft besloten de melk van boeren uit het gebied rond de gesloten vuilverbranding in Leeuwarden gescheiden te verwer ken. Een vertegenwoordiger van Noord-Nederland deelde dit mee op een voorlichtingsbijeenkomst in Leeuwarden, voor mensen die onder de rook van de oven wonen. Onder de bewoners heerst grote onrust over met dioxine besmette melk. Die on rust wil de zuivelcoöperatie nu weg nemen. Directeur P.A. de Lezenne Coulander van de Keuringsdienst van Waren, noemde de maatregel, „begrijpelijk, maar volgens onze ge gevens onnodig." Cl fDERZOEK KONSUMENTEN KONTAKT IJST UIT: nv I HAAG De tarie- die de consument t gaan betalen voor igingsrechten lopen omen uit de hand. die conclusie komt isumenten Kontakt op id van prognoses die organisatie heeft ont ogen van de verschil- e gemeenten. gemeenten het afvalbe- voortvarender zouden takken, hoeven de tarie- minder omhoog. De con- 71 entenorganisatie heeft de ede Kamer en de ge nten een notitie gestuurd haar bevindingen. Vooral mensen met de laag ste inkomens worden de dupe van de verhogingen. Konsumenten Kontakt vindt het onaanvaardbaar dat, te gelijk met de forse tariefs verhogingen, de kwijtschel dingsmogelijkheden voor mensen met de laagste inko mens zo goed als verdwijnen. De tarieven voor reinigings recht zijn dit jaar in zeventig gemeenten gemiddeld met ruim tien procent gestegen, zo meldt Konsumenten Kon- takt. Uitschieter is de ge meente Velzen met een ver hoging van 154,1 procent. In deze gemeente is het tarief van 111 naar 282 gulden ge stegen. In Amsterdam is het tarief met 36,6 procent om hoog gegaan, terwijl er spra ke is van een verhoging van meer dan 20 procent in Zoe- termeer, Alkmaar, Arnhem, Leeuwarden, Oss, Rheden en Tilburg. Kostendekkend Deze stijgingen zijn volgens de gemeenten noodzakelijk omdat de kosten van de vuil verbranding en het storten zijn gestegen. Ook zeggen de gemeenten de tarieven kos tendekkend te willen maken of de kosten van gescheiden inzameling van huisvuil door te willen berekenen. In Alk maar leidde de sluiting van de verbrandingsoven tot een forse tariefstijging. fHOVEN De kans lat dat er dit of vol- jaar voor zuigelingen vaccin op de markt at tegen één van de bacteriële vormen hersenvliesontsteking. )etf gaat niet om de alom ge- i°° $de nekkramp, maar om >rn andere vorm waarmee jks enige honderden ba- worden geïnfecteerd, ^en nekkramp is pas over ^jaar of tien een middel ntèhikbaar. id Gezondheidsraad, een ad- int orgaan van de regering, ar gt zich na de zomer over wii vraag of het uit de Vere- v0' de Staten afkomstige vac- kan worden toegevoegd het 'DKTP-cocktaü', de iting voor jonge kinderen n difterie, kinkhoest, te en polio. Ook is het ilijk dat het vaccin apart dt toegediend. preparaat is reeds in Ne- 'Jand geregistreerd als ezf 'del v or kinderen van erhalf jaar en ouder, ir ir is nog niet leverbaar mt dat de Amerikaanse pro- 1 ent niet aan de grote in ag kan voldoen. Ameri- msinse studies hebben aan- nafaond dat het vaccin ook )aby's vanaf drie maan- kan worden toegediend. Nederland is dit van P» mg omdat de meeste htoffers juist jonger zijn anderhalf jaar. 8 bacteriële vorm waar het om gaat is de Haemop- is influenzae, niet te ver ren met nekkramp. Ove- _£ns wordt internationaal nationaal ook onderzoek aan naar een vaccin te- nekkramp. gens het Rijksinstituut r Volksgezondheid en leuhygiëne (RIVM) in hoven is dit onderzoek tenschappelijk gezien in i vergevorderd stadium, zal echter nog vele jaren ren voordat een vaccin op» markt komt. n Paard in sloot Brandweer, politie en omstanders zijn gisteren in Culemborg een tijd in de weer geweest om de merrie Belinda op het droge te hijsen. Het paard was in een sloot terecht gekomen en kon er op eigen kracht niet uit. Met brandslangen werd het dier uiteindelijk op het droge gehesen. foto: pers unie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De opposi tiepartijen in de Tweede Kamer en de centrale or ganisaties van werkgevers en werknemers hebben felle kritiek op de bezui nigingsplannen van het kabinet. Ook de PvdA, de coalitiepartner van het CDA, staat niet te juichen. De PvdA wil dat er absoluut niet wordt getornd aan de in dividuele huursubsidie. Ook met andere subsidies moet vol gens de PvdA voorzichtig wor den omgesprongen. Het CDA is als enige ronduit te spreken over het resultaat van de be sluitvorming over de begroting 1991. Het kabinet wil volgend jaar ongeveer een miljard gulden besparen om het financierings tekort van het rijk terug te brengen naar 4,75 procent van het nationaal inkomen. Een deel van dit bedrag wordt op gehoest door te snijden in overheidssubsidies en uitgaven voor sociale zekerheid. Minis ter Kok (financiën) overweegt daarnaast de accijns op tabak en alcohol te verhogen. De VVD vindt het een bleek pakket. Volgens de liberale woordvoerder De Korte ba seert het kabinet zich te veel op de aanhoudende groei van de economie. „Dat belooft wei nig goeds voor een toekomst met minder economische groei", aldus De Korte. Hij vindt het opvallend dat het kabinet niet meer spreekt over de twee miljard gulden die volgend jaar was bestemd voor nieuw beleid. „Kennelijk zijn die plannen door de kaas schaafmethode grotendeels on gedaan gemaakt", aldus De Korte. Ook D66-woordvoerder Wolffensperger hekelt deze methode waarachter het kabi net „een gebrek aan creativi teit verbergt". PvdA-fractie- leider Wöltgens vindt het te vroeg voor een eindoordeel over het kabinetsplan. Hij wil wachten tot eind augustus, als het kabinet een definitieve keuze heeft gemaakt. Zo moet het ministerie van volkshuisvesting zestig miljoen gulden inleveren. Nog niet duidelijk is of dit ten koste gaat van de individuele huur subsidies. Volgens Wöltgens „mag daar geen sprake van zijn". De PvdA krijgt steun van de Nationale Woningraad (NWR), de grootste organisatie van woningbouwverenigingen. NWR-directeur Van Velzen vindt dat gezinnen met lage inkomens niet de dupe mogen worden, vooral niet omdat de hoogte van de subsidies de laatste jaren is achtergebleven bij de stijging van de huren. Met het CDA vindt de PvdA de voorgenomen besparing van 100 miljoen op de arbeids ongeschiktheidswet (wao) een positief signaal. Volgens beide partijen maakt het kabinet duidelijk dat het geen afwach tende houding inneemt tegen over het groeiende aantal wao'ers. De PvdA vindt het prima dat er kritisch wordt ge keken naar de overheidssubsi dies. De werkgevers hebben de fel ste kritiek. Het VNO meent dat het kabinet een gebrek aan daadkracht vertoont. Het be drag van de besparingen is te laag, aldus het VNO. Boven dien is de verzwaring van de lasten in striid met de afspra ken die in december zijn ge maakt tussen kabinet en socia le partners, vindt het VNO. Het NCW stelt dat het kabinet echte keuzes uit de weg gaat en betreurt het dat er met geen woord wordt gerept over de verdere afslanking van het overheidsapparaat. De vakcen trales FNV en CNV noemen het kabinetsplan respectieve lijk „een beetje natte-vinger- werk" en „puur voorbarig". De NZR, de nationale zieken huisraad, is verbaasd over de besparing van 120 miljoen op de volksgezondheid die vooral nieuwbouw en fysiotherapie zal treffen. Volgens de NZR moet het eindelijk eens afgelo pen zijn met de bezuinigingen in deze sector. Dat staat ook in het jaarverslag 1989 van de NZR. Smog bedreiging voor gezondheid kinderen BILTHOVEN Smog heeft ook bij gezonde kinderen een negatief effect op de long functies. Dit blijkt uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy- fiëne (RIVM) in Bilthoven en e Landbouwuniversiteit Wa- geningen. „Het effect is welis waar gering en na een paar dagen functioneren de longen weer gewoon. Maar als er jaar in jaar uit zo'n aanval op de longen wordt gedaan, zal dat zeker schadelijke gevolgen hebben", aldus RIVM-onder- zoeker dr.Onderdelinden. Eerder werd aangenomen dat de luchtvervuiling, vooral af komstig van industrie en ver keer, alleen voor bejaarden en cara-patiënten schadelijk was. Maar met het onderzoek is nu voor het eerst aangetoond dat smog de conditie van gezonde kinderen aantast. De uitkom sten van smogonderzoek staan vermeld in het deze week ge publiceerde jaarverslag lucht kwaliteit 1989 van het RIVM. Staking In de haven van Amsterdam is het personeel van het Spaanse schip Laura Pando in staking ge gaan, omdat over de maanden juni en juli nog geen gage is uitbetaald. Naast de Laura Pando zijn in totaal vier van de vijf schepen van de Spaanse maatschappij Maritima Antares Santander door de bemanningen stil gelegd. foto: anp Brinkman stelt koppeling weer ter discussie (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG CDA-leider Brinkman betwijfelt het nut van allerlei algemene maatregelen die de inko mens van de minima moeten verbeteren. De CDA-fractieleider ziet meer heil in een aanpak die ge richt is op individuen en specifieke groepen. De koppeling tussen lonen en uitkeringen, één van de speer punten van het kabinetsbeleid, zit Brinkman niet lekker. Hij vraagt zich af of „het geld wel voldoende op de juiste plaats terecht komt". Daarnaast meent Brinkman dat er „mis schien wel iets voor te zeggen valt" om het stelsel van uitke ringen die hoger zijn dan het minimumniveau over te laten aan werkgevers en werkne mers. Verder vindt Brinkman dat alleenverdieners er in het huidige belastingstelsel relatief ongunstig vanaf komen ten opzichte van gezinnen met meerdere inkomsten. De com missie-Stevens die zich over verdergaande belastingvereen voudiging buigt, zou daar naar moeten kijken. Over het „topzware politiek- bureaucratische proces" in Den Haag maakt Brinkman zich grote zorgen. „Aan het Binnenhof is een incrowd-ge beuren gegroeid", aldus Brink man. „De burger ontwaart in Den Haag nog slechts één pot Brinkman vindt dat de over heid „terug moet naar de bur ger": „Niet in Den Haag, maar in de gemeente, op school of in het ziekenhuis moet de afwe ging worden gemaakt waar voor het geld het beste kan worden uitgegeven. De Haagse politiek kijkt hoe langer hoe minder naar het individu. We moeten veel meer terug naar de individuele beoordeling". Volgens Brinkman bestaat niet het gevaar dat de democrati sche controle verdwijnt als be voegdheden worden gedecen traliseerd. „De burger heeft via allerlei platforms veel in vloed", aldus Brinkman, die wordt tegengesprc Wöltgens. Volgens fractieleider is het zeer de vraag of veel instellingen wel een democratisch bestuur heb ben. AAIBAAI door WILLEM RITSTIER AMSTERDAM De 33-jarige Amsterdammer die werd ver dacht van de bomaanslag op het Amsterdamse kantoorcomplex Aurora is gisteren op vrije voeten gesteld. Volgens de advocaat van de man, mr. Tijsterman, achtte de rechter-commissaris onvoldoende gronden aanwezig om de voorlopige hechtenis te laten voortduren. De man heeft sinds zijn aanhouding op 9 juli vastgezeten. De rechter-commissaris besloot tot vrijlating omdat de man door geen van de zes getui gen van de politie werd herkend. Ook waren er getuigen a dé charge, die verklaarden de man op het moment van de aanslag elders te hebben gezien. Volgens het openbaar ministerie blijft de man echter wel een verdachte en gaat het onderzoek gewoon door. Het is allemaal handwerk, die Zwolse Balletjes. Snoepjes die alleen in deze stad worden gemaakt, door de enige 'stekenbakker' die er nog over is, Klaas Kappers. Hij maakt gewag van een behoorlijk zwaar karwei als hij het vandaag in ,,Een andere kijk op toeristisch Nederland over zijn stiel heeft. Vier dagen van de week levert Klaas Kappers slag met weerbarstige strengen suikerdeeg. Want de produktie van de Zwolse Balletjes is puur handwerk, vertelt Klaas vergenoegd. Ze worden gemaakt- van voornamelijk suiker en wat andere toevoegin gen, die Kappers per se niet wil noemen. De balletjes vinden tot ver buiten de grenzen van de stad aftrek. Enkele grossiers nemen het snoepgoed van Kappers af. Verder collega- bakkers in en rond Zwolle en tenslotte verkoopt de ma ker nog wat in een eigen winkeltje boven de bakkerij. Het is echt pezen om dage lijks de tientallen kilo's te kunnen leveren, verzucht de bakker. Kappers beschikt over een recept over de samenstelling waarvan hij als het graf zwijgt. Met de eigenaresse van het bakkerspand aan het Grote Kerkplein in Zwolle, heeft hij een con tract over de samenstelling van de balletjes. Op straffe van een ton mag geen van beide partijen er iets over naar buiten brengen. Zwolse Balletjes zijn snoepjes van weleer, die vroeger door verschillende 'stekenbak- kers' in de stad werden ge maakt. Steek is volgens het woordenboek een oude be naming voor gekleurd snoepje of zuurtje. Voor de oorlog moeten er nog vijf van die bakkers in Zwolle hebben gezeten, maar de bakkerij waar Kappers het snoepgoed nu produceert is echt de laatste. De balletjes bakkerij dateert van 1845. Je kunt bij Kappers in het ouderwetse winkeltje, waar het aromatisch en zoet ruikt, balletjes kopen in een entou rage, die uit schoolboekjes van rond de eeuwwisseling lijkt geslopen. Er bestaat een heel scala aan Zwolse Balle tjes. Kappers noemt ze, ern stig kijkend, op: „Zwarte, vanille, citroen, mandarijn, reine claude, frambozen, anijs en kaneel". Hete koffie De zwarte werden vroeger door de veeboeren op de Zwolse markt gekocht. Ze namen zo'n bal in hun mond en dronken er hete koffie bij. Koffie en bal smolten zo samen tot een smakelijke melange. De koffie kochten ze ook in de bakkerij en ze zaten die in de zitkamer van de bakker te slempen. Vol gens Kappers worden de zwarte balletjes, pure kandij eigenlijk, nog steeds op deze manier op het platteland rond Zwolle geconsumeerd. Eén variant van zijn balle tjes lijkt verdacht veel op Zeeuwse babbelaars. Klaas Kappers doet er niet moei lijk over: die ene balletjes- soort is inderdaad ongeveer hetzelfde als een babbelaar uit Zeeland. En dan is er nog iets met de gekleurde vari ant van de balletjes: die snoepjes heten in het westen van Nederland ulevellen. „Vraag me niet waar dat vandaan komt, in elk geval heten ze bij ons niet zo". Dus suiker gaat erin, enne... De bakker lacht slim. „Nee, nee daar begin ik niet aan. Ik wil alleen wel kwijt dat ik de grondstoffen uit België haal. Dat is van oudsher een echt suikerwerkland". Enne, van die suiker wordt deeg gemaakt, meneer Kappers, hoezo deeg? „Ja, dat heet dan zo", zegt de balletjes-bakker zorgvuldig zijn zinnen formulerend, als of het recept door verspre king toch nog te vernemen zou kunnen zijn. „Maar het is pure suiker". Forse balen De suiker, in forse balen aanwezig, wordt gekookt, zo laat hij zien in de bakkerij die in de kelder van het pand is gevestigd. Er staan grote koperen kookpotten, die al honderd jaar ten dien ste staan van de balletjespro- duktie. Die pannen worden verhit op open vuur, wil de bakker als saillant gegeven niet onvermeld laten. Als de suiker een taaie massa is, wordt die op een met meel bestrooide werktafel gestort. „En dan ga ik er mee in de slag, hè" aldus een montere Kappers. Hoe precies meneer Kap pers? Maar daar komt niets van in, de bakkerij is net schoon gemaakt en boven dien, het blijven handelin gen die voor vreemde ogen niet bestemd zijn. Het moet een soort karate met het sui kerdeeg zijn, heel zwaar ge zwoeg allemaal. Vroeger was het nóg erger, toen de balle tjes stuk voor stuk van de grote suikerstreng moesten worden gesneden. Sinds ge ruime tijd wordt de taaie massa tot de snoepjes ge vormd door middel van een matrijs. Dat is de enige con cessie aan de mechanisatie, die Kappers heeft willen Snoepjes van weleer: dat is dus vanaf 1848. De bakker die ze toen bakte, heeft het recept doorgegeven en uit eindelijk is het bij Kappers terecht gekomen. Terwijl hij vertelt, rinkelt af en toe de deurbel van het nostalgische winkeltje waar de sfeer van het Zwolle van anderhalve eeuw hangt. De klant wordt hier niet snel en efficiënt ge holpen. Daar knappen som mige bezoekers op af, vertelt Kappers. „Veel mensen komen om een praatje te maken. Je hebt soms klanten die dat al lemaal te lang vinden duren en die vertrekken boos, zon der iets te kopen. Nou dat is ook best, we leven niet van die winkel, maar van de bal letjes". CHRIS SPÖNHOFF JwinKDLK Klaas Kappers voor de ingang van zijn bakkerijtje in het cen trum van Zwolle. Hij is de enige 'stekenbakker' van Neder land die Zwolse Balletjes maakt. foto: pers unie

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3