Klassieke catechismus weer in opkomst CeidóeGourcur £eidóe6ou/umt Patriarch: „Communisten hebben niet van alles de schuld kerk wereld ERVARINGSCATECHESE OP RETOUR Humanisten willen regeling euthanasie comapatiënten beroepingen Heiligdomsvaart in Maastricht „Hervormde kerk moet zich gaan bezinnen op aantasting zondag" Kerkelijk gesprek over abortus in herenigd Duitsland Afscheid van Jalta brieven lezers JSr £cldóc0ouxant I GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DONDERDAG 19 JULI 1990 PAGINl [J>J] MOSKOU De nieuwe Rus- sisch-orthodoxe patriarch Aleksej II vindt het niet te recht dat de communisten in de Sovjetunie tegenwoordig overal de schuld van krijgen. Ze worden ook verantwoor delijk gehouden voor fouten die ze nooit hebben gemaakt, aldus de patriarch in een in terview met de partijkrant Pravda. De communisten die hij zelf ontmoet heeft, waren geen slaafse volgelingen van de partij. Ze hadden hun twijfels en hebben ook wel eens ge protesteerd. De meerderheid van de communisten heeft zich volgens Aleksej echter „vergist in het bedrieglijke systeem". Hun waarneming en verstand waren verduis terd. „De samenleving die door een autoritair eenpartijsysteem is gevormd, is ziek", aldus Alek sej. Onder het communisme is de barmhartigheid verloren gegaan. Het is nu hoog tijd om de „eeuwige morele waarden" opnieuw te ontdekken. Alek sej rekent echter niet op een snelle geestelijke omwente ling: „Er is een hele generatie verloren gegaan voor goede daden". De morele vernieuwing in de Sovjetunie moet volgens de patriarch bij de opvoeding van de kinderen beginnen. Er moet hard gewerkt worden aan catechetische program ma's, verantwoorde literatuur en materiaal voor godsdienst onderwijs. Algemene denkbeelden zijn in het algemeen verkeerd DEN HAAG Binnen enkele weken verschijnt •in het bisdom Roermond een nieuwe kindercate chismus, de eerste in Ne derland sinds 1948. Enke le weken later sluit het Hoger Katechetisch Insti tuut (HKI) in Nijmegen. De ervaringscatechese waar van het HKI de grote promo tor was, moet plaats maken voor een methode waarin weer de nadruk ligt op het uit het hoofd leren van de rooms- katholieke geloofswaarheden. Bisschop Gijsen heeft duide lijk gemaakt dat zijn catechis mus 'Laat de kinderen tot Mij komen' de norm wordt voor het godsdienstonderricht op de lagere scholen in zijn bis dom. De geloofsinhoud, de ge- loofsverwoording en de ge loofshoudingen moeten on verkort en omvattend aan de leerlingen worden onderwe zen, aldus de bisschop. Juist het feit, dat in de projecten van het HKI geloofsopvattin gen werden gerelativeerd, was voor Gijsen aan het einde van de jaren zeventig reden om met het HKI te breken. In 1964 schaften de Neder landse bisschoppen de kinder catechismus als verplicht leer boek af. Deze catechismus was in 1948 verschenen en ge schreven door de jezuïet W. Bless. De geloofswaarheden werden door middel van vra gen en antwoorden, die de kinderen uit het hoofd moes ten leren, behandeld. Met een cijfer of een kleur werd de moeilijkheidsgraad van de vragen aangegeven. De eerste vraag was 'Waartoe zijn wij op aarde' en ook menig niet- katholiek zal het antwoord weten op te dreunen: 'Wij zijn op aarde om hier en in het hiernamaals gelukkig te zijn'. Nog tijdens het Tweede Vati caans Concilie (1962-1965) be sloten de bisschoppen de kin dercatechismus niet langer verplicht te stellen. Ze had den al in 1961 het Hoger Ka techetisch Instituut opdracht gegeven een catechismus sa men te stellen, niet voor kin deren, maar voor volwasse nen. De grotere zelfstandig heid en verantwoordelijkheid van de volwassen leek in de kerkgemeenschap maakt het nodig, dat hij catechetisch be ter is gevormd dan voorheen, zo motiveerden de bisschop pen hun besluit. Volwassenen konden niet meer teren op wat ze in hun jeugd hadden geleerd. De catechismus, in de wande ling de Nieuwe Katechismus genoemd, verscheen in 1966 en was een groot succes. In bijna elk katholiek gezin kwam een exemplaar te staan, al betekende dat niet dat het omvangrijke boek ook werke lijk werd gelezen. Ook in het buitenland was de Nieuwe Katechismus een groot succes. Het HKI heeft jarenlang aan de vertaalrech ten een belangrijke inkom stenbron ontleend. In het Vaticaan bleek het boek ook gelezen te zijn. Want al spoedig werd duide lijk, dat daar ernstige beden kingen bestonden. Onder meer op het gebied van de maagdelijkheid van Maria, de erfzonde en het offerkarakter van de eucharistieviering zou de catechismus niet voldoen aan de leer van de kerk. Er kwam een aanvulling die aan de Vaticaanse bezwaren tege moet kwam, maar daarvan zijn aanzienlijk minder exem plaren verkocht dan van de catechismus zelf. Religieuze dimensie Voor de godsdienstlessen op de lagere school ontwikkelde het HKI projecten waarvoor de verzamelnaam 'ervarings catechese' werd bedacht. Deze vorm van catechese wil, schreef het HKI, „de leerlin gen omwille van hun indivi duele en sociale menswording leren omgaan met de religieu ze dimensie van de werkelijk heid (hun eigen religiositeit en die van de wereld) en hen tegelijk op grond van deze er varingsbasis ontvankelijk ma ken voor het verstaan en voor de mogelijke aanvaarding van de christelijke boodschap". Niet de geloofswaarheden, maar de ervaringen van de scholieren stonden voorop. Tot het midden van de jaren zeventig was er van de zijde van de bisschoppen weinig verzet tegen de ervaringscate chese, maar dat veranderde met de komst van behouden de bisschoppen in ons land. Bisschop Gijsen van Roer mond brak met het HKI en ging eigen catecheseprojecten uitgeven, waarvan de kinder catechismus voorlopig het laatste is. De steen des aan stoots was het 'Werkboek voor catechese', dat zich ove rigens niet op de catechese op de lagere school, maar op die voor jongeren tussen 12 en 16 jaar richtte. Bisschop Gijsen steunde het Vaticaan in zijn kritiek op dit werkboek. Hij verweet het HKI, dat het de menselijke ervaring als het enig belang rijke voorstelde en dat de al les bepalende „waarheid op zich" niet werd erkend. Jezus werd wel gezien als „weg, waarheid en leven", maar niet als dé weg, dé waarheid en hét leven. De mens stond centraal en God en diens openbaring werden niet be handeld als absolute toetsste nen voor het menselijk den ken, zoeken en handelen. Mgr. Gijsen hield het HKI een citaat voor uit de eerste brief van Paulus aan Timo- teus: „Wie een afwijkende leer verkondigt en zich niet houdt qan de gezonde begin selen van onze Heer Jezus Christus en de leer van onze godsdienst, is een verwaand mens, zonder werkelijke we tenschap, maar met een zieke lijke belangstelling voor twist vragen en woordenstrijd". Halvering Met het HKI ging het in de jaren tachtig achteruit. In 1982 moest het beftuur het aantal medewerkers voor ca techeseprojecten halveren. De bisschoppen gaven het insti tuut een proefperiode van twee jaar om zijn waarde voor de Nederlandse kerk te bewij zen. Zij besloten tegen de zin van Gijsen in 1984 het HKI te handhaven, maar de banden tussen het instituut en de Na tionale Raad voor de Cateche se, die onder directe verant woordelijkheid van de bis schoppen staat, werden ver broken. Enkele jaren geleden besloten de bisschoppen de raad op te laten gaan in een nieuw te formeren bisschop pelijke commissie voor cate chese. De toenemende financiële te korten noopten het HKI-be- stuur vorig jaar het instituut per 1 september dit jaar op te heffen. Sommige medewer kers zijn overgegaan naar het Katholiek Pedagogisch Cen trum in Den Bosch. Kort na het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Ne derland, kondigde kardinaal Simonis aan dat de bisschop pen erover dachten een nieuw geloofsboek voor vol wassenen uit te geven ter ver vanging van de Nieuwe Kate chismus. Van dit voornemen is nooit iets terecht gekomen. In plaats daarvan lieten de bisschoppen samen met hun Belgische collega's de door de Westduitse bisschoppen uitge geven volwassenencatechis mus in het Nederlands verta len. Verder is het wachten op de wereldcatechismus waaraan het Vaticaan werkt. Deze ca techismus is overigens niet bedoeld als leerboek voor vol wassenen, maar als kader voor bisschoppen die voor hun bisdom een catechismus willen uitgeven. Hadden de Amerikaanse bisschoppen maar weinig goede woorden over voor het ontwerp van deze catechismus, onder hun Nederlandse collega's was, ook al waren ze niet eenstem mig, het enthousiasme aan zienlijk groter. UTRECHT Er moet een wettelijke regeling komen die hulp bij zelf doding en euthanasie toe laat. De kantonrechter moet een wettelijke ver tegenwoordiger kunnen aanstellen voor mensen die hun wil niet kunnen uiten, zoals comapatiën ten en dementen. Deze vertegenwoordiger kan op grond van de levensvisie die deze mensen voor hun ziekte hadden, adviseren tot euthanasie. Dat zijn enkele voorstellen die de commissie Bio-ethiek van het Neder landse en het Belgische Hu manistisch Verbond doet in het rapport 'De bio-maat- schappij' De commissie, die twee jaar geleden door beide -organisaties werd ingesteld, oet aanbevelingen voor een humanistische visie op de bio medische ontwikkelingen. De commissie heeft de ont wikkelingen op medisch ge bied getoetst aan de humanis tische uitgangspunten van het zelfbeschikkingsrecht en de gelijkheid van ieder mens. Op grond daarvan mag niemand vanwege seksuele voorkeur of genetische informatie worden gediscrimineerd. Het beleid dient erop gericht te zijn, dat alle mensen toegang tot alle bekende medische ingrepen hebben. In dit verband pleit de commissie voor een brede basisverzekering voor medi sche kosten, De commissie meent, dat aan mensen die hun wil niet kun nen uiten, niet bij voorbaat het recht mag worden ont zegd uit hun ondraaglijk lij den verlost te worden. Daar om komt zij met het voorstel een wettelijke vertegenwoor diger aan te stellen, die uiter aard geen enkel belang bij het overlijden van de patiënt mag hebben. De taak van deze vertegenwoordiger zou wor den vergemakkelijkt, als ie der een levenstestament zou maken. De commissie dringt er bij de ovcerheid op aan de bevolking te doordringen van de noodzaak van zo'n testa ment. Bij 'oordeelsonbekwame' mensen, zoals opgroeiende kinderen, groepen van zwak zinnigen en psychiatrische pa tiënten, mag volgens de com missie alleen tot levensbeëin diging worden overgegaan, als de betrokkene zelf de wens te kennen geeft te wil len sterven. Ontslag bisschop na rapport over misbruik jongens NEW FOUDNLAND Aartsbisschop Alphonsus Pen ney van Saint-Jean de Terre- Neuve in Canada heeft de paus zijn ontslag aangeboden. Een onderzoekscommissie had hem onchristelijk gedrag ver weten omdat hij klachten over seksueel misbruik van jongens door ongeveer twintig priesters en andere leden van de RK Kerk niet 'adequaat heeft behandeld. Het aartsbisdom hoorde sinds 1976 klachten over ontucht met jongens. Het aartsbisdom stelde de autoriteiten echter niet op de hoogte en schoot de slachtoffert op geen enkele wijze te hulp. Penney wordt verweten, dat hij de klachten niet volgens de richtlijnen van de RK Kerk heeft afge handeld, maar ermee heeft volstaan de priesters over te plaatsen. De onderzoekscom missie noemt zijn gedrag de kerk onwaardig, omdat hij de priesters de hand boven het hoofd heeft gehouden ten koste van de jongens. Het schandaal heeft grote op schudding verwekt onder de 120.000 katholieken in het aartsbisdom in New Found- land, het armste deel van Ca nada. Honderden hebben de kerk inmiddels de rug toege keerd en anderen overwegen sterk dat te doen. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar IJmuiden- Zuid mw. S. P. Vermeer, kand. te Leiden. Beroepen te Uddel P. J. Teeuw te Moordrecht (deelgemeente Bethel). Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Beroepen te Garrelsweer i.c.m. Ten Post drs. J. Schoe- maker, kand. te Kampen. Van 23 augustus tot 2 sep tember wordt in Maas tricht weer de ze.venjaar- lijkse Heiligdomsvaart ge houden. Centraal daarin staat de expositie van de relieken en de zeer kost bare kunstschatten van de oude kerken als de Basi liek van St. Servaas en de Basiliek van Onze Lieve Vrouwe. Maastricht met zijn rijke reli gieuze en culturele geschiede nis, waarvan veel kerken en andere monumenten getuigen, kent al een pelgrimstraditi^ sedert de wijding in 1039 van de aan zijn stadspatroon toege wijde kerk. Behoudens enkele onderbre kingen door oorlogen heeft de Heiligdomsvaart al sinds 1391 om de zeven jaar plaats. Steeds wordt Maastricht dan bezocht door tienduizenden bezoekers. De relieken en kunstschatten worden rondge dragen zodat iedereen ze kan bekijken en vereren. De Heiligdomsvaart staat dit jaar in het teken van Psalm 122: „Hoe blij was ik toen men mij riep: Kom, wij gaan naar het huis van de Heer". Deze tekst is gekozen omdat na een restauratie van negen jaar de restauratie werd voltooid van de Basiliek van St. Servaas. In de nacht van 25 op 26 au gustus vindt voor jongeren een grote fakkeloptocht met aan sluitend een Nachtwake. Dé organisatoren hopen op de komst van duizepden jongeren uit Nederland, Duitsland en België. Het nachtprogramma is opge bouwd uit verschillende the- mablokken met ballet, film, jongerenkoren, toneelstuk, di aklankbeeld en een forumdis cussie met bekende Nederlan ders. De nacht wordt tegen ze ven uur afgesloten met een concert van de Country Trail- band. In de vroege ochtend wordt gezamenlijk ontbeten waarna jongeren naar het Vrijthof gaan om daar een mis bij te wonen. Inschrijving: Heiligdomsvaart, Maastricht commissie jeugd. Antwoordnummer 1184, 6200 VB Maastricht. Ze zijn er altijd, de mensen die een ramp of een ongeluk toeschrijven aan God die mensen wil waarschuwen of een teken wil geven dat ze zich moeten bekeren. Zo ook in Cabanatuan op de Philipijnen, waar een evangelist de mensen voorhoudt dat de aardbeving een teken van God is. 'De Philipijnen voor Christus'. FOTO: AP Beter jaar voor Bijbelgenootschap HAARLEM Het Ne- derlands Bijbelgenoot schap (NBG) blikt tevre den terug op 1989. Verle den jaar werden er in Ne derland bijna 13 procent meer bijbels verspreid dan in 1988. Bovendien kreeg het NBG er onge veer 40.000 leden bij, zo blijkt uit het jaarverslag. In 1989 werden bijna 130.000 bijbels verspreid in Neder land. Daarmee werd de ach teruitgang van 1987 en 1988 ruimschoots goedgemaakt, al dus het NBG. In die jaren werd een daling van zes pro cent genoteerd. Het NBG schrijft de stijging vooral toe aan de publikatie van de Startbijbel, een verta ling in eenvoudig Nederlands voor kinderen van negen jaar en ouder. De verkoop van de Vertaling 1951 en de Groot Nieuws Bijbel bleef stabiel. Het aandeel van de Staten vertaling (1637) daalde met bijna de helft. Het aantal NBG-leden nam in 1989 door een speciale actie toe tot bijna 300.000. De leden waren gezamenlijk goed voor een bijdrage van vijf miljoen gulden, 15 procent meer dan in 1988. LEIDSCHENDAM De Nederlandse Hervormde Kerk moet zich dringend bezinnen op de toene mende aantasting van het bijzondere karakter van de zondag, vinden de classes (regionale kerk vergaderingen) Gorkum en Alblasserdam. Tot hun spijt is de aandacht voor de betekenis van de zon dag voornamelijk beperkt ge bleven tot andere kerken en het CNV. De classes wijzen er in een notitie op, dat de zon dag in toenemende mate on der druk staat. Door de ont kerkelijking wordt de zondag voor steeds meer mensen een gewone vrije dag. Grote ma nifestaties worden vaker op zondag gehouden en er wordt gepleit voor verruiming van de openstelling van winkels en voor reclame op zondag. De technische ontwikkelin gen maken het steeds vaker technisch onmogelijk of fi nancieel onaantrekkelijk het produktieproces voor de zon dag te stoppen. Volgens de classes, waarin overwegend Gereformeerde Bondsgemeenten zijn te vin den, is de dreigende teloor gang van de zondag een groot verlies. De zondag getuigt er van, dat het leven niet enkel uit produktie, prestatie en consumptie bestaat. Boven dien wordt door de aantasting van de zondag de samen komst der kerkelijke gemeen te bemoeilijkt. Volgens de notitie zouden de hervormden zich moeten be- zinnen op de vraag, waarom gemeenteleden en vooral jon geren de zondag meer als een sombere dan als een vreugde volle dag ervaren. De kerkle den zouden er attent op moeten zijn, dat vooral alleen staanden zich op zondag bui tengesloten en eenzaam voe len. Zij moeten obk hun hou ding bepalen, als gemeentele den op zondag moeten gaan werken. Tijdens de synodevergadering in juni drong ook ds. M. Ra venhorst namens zijn classis Hilversum aan op bezinning op de zondag, naar aanleiding van de mogelijke invoering van de STER-reclame op deze dag. Het synodebestuur ver wees toen naar een studie van de Raad van Kerken over de zondagsheiliging, die komend najaar gereed moet zijn. BERLIJN De abortus wet in Oost-Duitsland zal de komende tijd onder werp zijn van veel kerke lijk gesprek in het kader van de wetgeving in het herenigd Duitsland. De Evangelische Kerk in de DDR heeft zich inmiddels uit gesproken voor betere voor lichting over voorbehoedmid delen en tegen abortus als methode van gezinsplanning. „Het nieuwe leven wordt vaak gedachteloos uit de weg geruimd, omdat het een streep haalt door de loopbaan die men zich voorstelt". Het recht op leven van een ongeborene staat in beginsel hoger aangeschreven dan het recht op zelfbeschikking van de vrouw, schrijft de kerkelij ke commissie voor 'Samen werking tussen man en vrouw' in haar verklaring, die woensdag in Berlijn is gepre senteerd. Jongeren moeten beter wor den geïnformeerd over de ri sico's en gevolgen van abor tus, vindt de commissie. Zij moeten ook worden gemoti veerd om voorbehoedmidde len te gebruiken. Voorkoming van ongewenste zwanger schappen is noodzakelijk, „omdat het om menselijk le ven gaat". De commissie spreekt zich na drukkelijk niet uit tegen de abortuswet, die vrouwen in de DDR het recht geeft in de eerste drie maanden van de* zwangerschap abortus te laten plegen. Deze wet was „be doeld als verdere stap in de richting van de emancipatie van de vrouw". De Rooms-Katholieke Kerk in de DDR heeft onlangs wel bezwaar aangetekend tegen deze wet, „die tegen de be scherming van het menselijk leven is". Ook de bisschoppen in de Bondsrepubliek zijn er tegen. Zij hopen dat de wet bij de Duitse eenwording zal worden afgeschaft. Kardinaal Meisner, aartsbis schop van Keulen, verklaarde zich zelfs tegen eenwording, als „de dood van de ongebo ren kinderen" daarvoor de prijs is. De evangelische bis schop Martin Kruse ging min- der ver, maar hoopt eveneens dat de Oostduitse wet in eeh herenigd Duitsland niet meer zal bestaan. In de Bondsrepubliek is abor tus officieel strafbaar. Er wordt een uitzondering ge maakt voor vrouwen die psy chisch of lichamelijk in grote problemen verkeren. Per jaar worden er ongeveer 250.000 abortussen gepleegd. In de DDR zijn dat er 80.000. Met de historische overeenkomst die Michail Gorbal^gt^ en Helmut Kohl deze week in het Kaukasische plaatsje J DSteli lednovosk hebben gesloten, lijkt er definitief een eind te gekomen aan de kunstmatige verdeling van Europa in vloedssferen van de grote mogendheden. Nu er een niei^33 overeenkomst is die de beletselen voor de hereniging Duitsland wegneemt, kan Jalta (waar in februari 1945 de allieerden tot afspraken probeerden te komen en de Rui Ber! de grootse buit binnenhaalden) definitief worden verwi len. naar de geschiedenisboeken. UITEINDELIJK is het vasthouden aan deze met milit ise w middelen mogelijk gemaakte invloedssfeer mede debet de ontreddering die de huidige Sovjetunie momenteel 1 merkt. Tirannie is een groot land, maar heeft geen toeko zei de Atheense wijze Solon al in de zesde eeuw voor Cl tus. Die waarheid gaat nog steeds op. VAN alle staten in Oost-Europa die onder Russische invi stonden, nam Duitsland een sleutelpositie in. Behalve idf gische waren het vooral overwegingen van veiligheid Russen er toe brachten Duitsland verdeeld te houden; Russen hielden daarbij in gedachten dat zij het tal oorlogsslachtoffers hadden van alle geallieerden. De ingrijpend veranderde opstelling van de NAVO heefl Russische concessies mogelijk gemaakt, maar inter» blijft de vraag wat de Duitsers zelf daar toe hebben bijga gen. Daarbij gaat het er niet alleen om dat zij hun legei verzoek van de Russen ingrijpend beperken en geen ki wapens op hun grondgebied zullen stationeren, zoals het communiqué vermeldt, maar ook zou het interessant zij vernemen wat de financiële prijs is die de Duitsers be zijn te betalen voor hun politieke eenheid. Tot voor kort er nog sprake van dat de Russen aanzienlijke schadeloos1! lingen zouden eisen in ruil voor de terugtrekking van troepen uit Oost-Duitsland en de ondertekening van een desverdrag. DiE kwestie heeft i lalve ide gheid dii W houden. C hoogste: I Hart sinds het einde van de Tw< org; Wereldoorlog open gestaan en zij was de laatste troefkgen waar Gorbatsjov over beschikte. Er is in Zhelednovosk 1 met de geldbuidel gezwaaid. Vijf miljard mark aan kre ten, waarmee het mogelijk is bestaande verplichtingen de Russen jegens de Duitsers af te lossen, maar dat is w schijnlijk niet het hele verhaal. Het is van belang dat details van het akkoord, ook de onderwerpen waarover de partijen nog gaan onderhandelen, bekend worden zi ênti ook de andere Europeanen weten waar zij morgen aanïe zijn. ha De terugtrekking van de Russische troepen uit Oost-Di land gaat vier jaar in beslag nemen. Zolang houden de sen een directe vinger in de pap. Toch hoeft'men daarop te wachten om vast te stellen dat de verliezers in militair rzicht, de Duitsers, zich opnieuw als winnaars hebben kennen door hun economische macht. Net als in het gt van Japan was de door de geallieerden afgedwongen den tarisatie na de oorlog een factor van belang bij het ontsl 01 van die economische macht. Deze macht die de massa's het verarmde Oost-Europa zo heeft aangetrokken meer betekenis gebleken dan militaire macht. Het kas anders of deze nieuwe economische macht van DuM? vooral als het tot een nieuw Wirtschaftswunder in zal zich vroeg of laat ook vertalen in politieke m; Lastige klan ten Als je 70 bent, schrik je niet zo gauw, maar van het bericht dat winkeliers „lastige klan ten" vaker per brief de toegang ontzeggen, ben ik niet alleen deerlijk geschrokken maar zelfs van streek geraakt. Dit riekt naar volstrekte wille keur, onwaardig in een goede democratie. Nu nog één stapje en hele volksgroepen wordt ae toegang ontzegd in bijvoor beeld supermarkten. Ik denk aan ouderen, invaliden of al leenstaanden. Die kosten te veel en brengen te weinig op en tja, dan ben je inderdaad al gauw te lastig. Bovendien ver tragen ze de lopende band bij dé elektronische caissière ook nog. En als straks de caissière zelf verdwijnt en koning klant eigenhandig op dat ding moet afrekenen, zijn deze groepen mensen helemaal slechts tot last. Er is één oplossing voor „lasti ge klanten". Via proces-ver- baal bij de politie naar de on afhankelijke rechter, naar de „blinde Vrouwe Justitia!". Als mondige consument ken ik overigens bijna niet één win kelier die niet lastig is. Sterker nog, die géén burgerlijke onge hoorzaamheid pleegt. De con- h l he lijk sument kan niet meer ora lemmerd winkelen wegens Ut overal geplaatste obstale door de, louter aoor botte zucht beluste, winkeliers, maal uitstallingen op voeti gersruimte. Verboden dooi 'Algemene Politie Veroi ningr Levensgevaarlijk i volgens landelijke deskui gen, in de Passage Li Voort te Oegstgeest. Voort'e" lemaal getuigen van min ia: ting jegens Koning Klant, menselijke waardigheid zijn recht op vrijheid. Ge2 De Stichting Winkelcent wrg Lange Voort kent in haargt z tuten de bepaling, dat wiivra; liers geschorst kunnen woi fe i indien zij de goede naam deze stichting benade Neemt men deze bepaling! stig, dan blijven weinig wil en liers over en het voltallige UJ stuur kan dan meteen ai den. dt Uiteraard ben ik nu een terst „lastige klant" gewor .P En niet alleen bij deze si *n< ting. Ik nodig haar bij deze del mij de toegang tot het Win 'erh centrum Lange Voort per;ar getekend schrijven te ont dat gen. Ik ga dan prompt ent proefproces tegen u begin ag om de volle waarheid eens nse bliekelijk bekend te mal non De lezers van dit blad, ei niet alleen, hebben daar r op, want worden thans winkeliers uitgedaagd: pas want zo niet dan ben je li en mag mijn winkel niet n in. De waanzin ten top ven. N. Bröker, OEGSTGEEST Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-G Ie pak! rr ma Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaar per maand f. 24,85 per maand f. 25.6 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal 75,1 per jaar f. 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2