Voorschoten huivert voor asfaltspook 1 „Ik ga genieten van elke slag" Ben de Bruin ontgroeit de rijen van C-spelers TENNIS CIRCUIT Rabobank Q LEIDEN OMGEVING QeidcaQowicunt DONDERDAG 19 JULI 1990 PAGINQg C«tdóc Souimxt Dutch Junior Open in Holiday Inn LEIDEN De racketcentra van Holiday Inn en de Leidse 3 Oktoberhal vormen van ko mende zaterdag tot en met maandag het decor voor de Dutch Junior Open 1990, een sterk internationaal squash toernooi voor junioren. In die période treden 94 squashers, onder wie 24 Nederlanders, te gen elkaar in het strijdperk. Het toernooi is een warming- up voor de wereldkampioen schappen die een week later in het Duitse Paderborn plaats vinden. Omdat Holiday Inn als hoofdsponsor van het toer nooi fungeert, worden de hoofdrondes en finales in het hotel afgewerkt. Vanaf 10.00 uur wordt er elke dag ge speeld, terwijl de beslissende rondes voor maandag 15.00 uur staan gepland. LEIDSE STUDENT MUNTZ EEN GELUKSVOGEL: ST ANDREWS - Rolf Muntz is een geluksvogel. Juist in het jaar dat hij de Britse amateur kampioen is, wordt de kalen der voor 1991 zo door elkaar gehusseld, dat hij zestien maanden titelhouder is en zo doende twee keer aan het gro te kampioenschap van het Verenigde Koninkrijk kan deelnemen. Vanmorgen deed hij op St. Andrews, de oor sprong van golf, zijn eerste af slag. Of Nick Faldo, Ian Woos- nam, Severiano Ballesteros, ti telverdediger Mark Calcavec- chia zijn medespelers zullen zijn, dan wel wat minder be kende grootheden, maakt de 21-jarige Leidse student niets uit. „Ik ga genieten van elke Wil hij zo lang mogelijk genie ten, dan moeten dat zo min mogelijk slagen zijn, anders is het toernooi na twee dagen af gelopen. Muntz zal rond of on der par (72 slagen per ronde) moeten spelen wil hij de laat ste twee dagen nog tot de deel nemers behoren. Wat dat betreft was het Schot se Open twee weken geleden een ontnuchterende generale repetitie. Zijn debuut temid den der groten op Gleneagles, kort na het herstel van een lichte polsblessure, verliep de sastreus: 86 slagen en laatste in de uitslag. Een dag later volg de het herstel (72 slagen). Een week in alle rust trainen in Schotland moet Muntz in top vorm naar St Andrews bren gen. „Ik moet natuurlijk wel tonen dat ik kan golfen." Rustig oefenen, daar kwam het de laatste tijd in Nederland niet meer van. Zijn unieke overwinning in het Britse Open voor amateurs maakte een eind aan zijn rustige stu- denten-golfleventje. Weken la ter moest hij nog tientallen handen schudden. „Iedereen wil me persoonlijk feliciteren. Waanzinnig. Ik geniet als een idioot van wat er de laatste tijd allemaal met mij gebeurt." Rolf Muntz werd overdonderd met uitnodigingen en voorstel len. Vooral sponsors wilden van alles met de 21-jarige gol fer gaan doen. „Ik ben bezig ze rustig op eén rijtje te zetten. Er zijn zeer lucratieve aanbiedin gen bij. Ik heb pas één ding besloten: Ik word géén profes sional. Althans niet de eerste twee, drie jaar." Rolf Muntz speelt deze week het Brits Open op St. An drews, daarna is hij de natio nale trekpleister op het KLM Open. In het najaar wacht het wereldkampioenschap voor amateurs en het Europees Open. Volgend voorjaar mag hij meedoen aan het US Mas ters in Augusta, alsmede aan het Britse Masters èn nog maals het Brits Open. „Alle maal schitterend. Dat alles door één overwinning. Zoiets gebeurt maar één keer in mijn leven." Studeren Muntz is niet van plan één van die mooie wedstrijden te laten lopen, maar hij wil wel ernstig werk maken met de hervat ting van zijn studie psycholo gie aan de Leidse universiteit. „Mijn leven is studeren met af en toe een golftoernooi. Op dit ogenblik is er niets anders dan golf. In augustus-september moet ik weer aan de gang. Ik ben niet van plan mij te laten leven door het golf." Voor de komende weken richt Muntz zich wel totaal op golf. Van het Britse Open op St. Andrews heeft hij hoge ver wachtingen. „Het is een grote baan. Je kunt je daar een scheef schot permiteren. Hier in Nederland ligt je bal gelijk onspeelbaar, op St Andrews niet." Muntz is vastbesloten goed te presteren. „Er worden meer dan 200.000 toeschouwers ver wacht. Applaus krijgen van zo'n 40.000 mensen wordt een ervaring die ik miin leven lang met me mee zal dragen. Ik laat het allemaal op me af komen. Wat het uiteindelijke resultaat wordt, weet ik niet. Ik ga spelen van dag tot dag, van hole tot hole, van slag tot slag. Van elk moment met volle teugen geniete Muntz kan historie schi op St. Andrews, al zal 1 Britse Open niet winner voriet voor de titel is Woosnam. De kleine man verkeert in de vorn zijn leven. Voor St. An< won hij met overmach Monte Carlo Open Schotse Open. Alle ander ternationale cracks zullen zijn met Greg Norman I Mark Calcavecchia en Strange (beiden VSt), Josi ria Olazabal en Severianr lestero (beiden Spa), I Rafferty (NIe), Jumbo (Jap) en Nick Faldo (En|j[ de bekendsten. ning op Ron Hoogendoorn en Yvan Jonker. Ria Runneberg heeft meer tijd voor haar niet- spelende taak op Alkemade. De wedstrijdleidster werd met Elvire Kuyk uitgeschakeld door Brigitte en Nathalie Ser- lui. Sphaerinda In het A-toernooi, dat deze week door Neerlands oudste tennisvereniging, Sphaerinda (108 jaar) wordt georganiseerd kwam Kees-Jan Schuilenburg tot een opmerkelijk resultaat. De Leiderdorper, die zich via tweesets-zeges op Hans-Peter van Oirschot en clubgenoot Erik Bakker door de kwalifi- katie had geslagen, zegevierde in de eerste ronde met 7-6, 3-6 en 6-1 over de vorig jaar bij Metselaars eredivisie spelende Ton van den Pieterman. Erik Bakker plaatste zich, net als ook-clubgenoot Martijn Krans als lucky looser toch in het hoofdtoernooi. De eerste ronde werd voor beide tevens de laatste. Erik Bakker speelde twee maal 2-6 en daarmee was het gedaan met de koopman en juist voor Maarten Koop man voor de bakker. Martijn Krans bleef Eric Baan in de eerste set tot de tiebreak bij, de RIJKSWEG U-WEST: „ABSOLUTE RAMP VOOR DORP" Die gemeente wil namelijk sa men met een actiegroep pro 11-west, dat de weg er zo snel mogelijk komt. De rijksweg zou namelijk dé manier zijn om de verkeersdruk op met name de Rijksstraatweg (goed voor circa 65.000 voertuigen per etmaal) en enkele belang rijke binnenwegen te vermin deren. „Dat is de vraag. Wij hebben oog voor de problemen van Wassenaar, maar ik denk dat er in die gemeente zelf te weinig wordt gedaan om het sluipverkeer een halt toe te roepen". Over de relatie met Wassenaar zegt Van de Poel: „Die is zeker niet innig. De toon die beide gemeenten de afgelopen twee jaar in brieven aan elkaar hebben opgezet was dikwijls ver beneden peil. Ru zies werden te veel en te vaak via de media uitgevochten. Gelukkig was het nog net niet zo, dat als er iemand uit Was senaar belde wij de telefoon op de haak gooiden. Maar veel had het niet gescheeld". Van de Poel is „blij" dat er sinds kort partijen in de se raad zijn die niet langer meer vasthouden aan de eis Rijksweg 11-west aan te leg gen. „D66 en de PvdA daar zien het asfalt hier niet zitten. Dat is nog een minderheid, maar het is wel een begin". Files Eén van de belangrijkste argu menten vóór de aanleg van de weg is het ontbreken van een oost-westverbinding voor het internationale vrachtverkeer uit de Bollenstreek naar West- Duitsland. De Kamers van Koophandel Midden-Holland (KvK) hebben berekend dat de opbrengst van de 11-west door verkorting van de tijds duur per rit jaarlijks miljoenen guldens scheelt. Bollen en bloemen leveren op die ma nier meer op. Katwijk heeft vakantievierende Duitsers liefst via de snelst mogelijke manier binnen haar gemeente grenzen. „Allemaal onzin", volgens Van de Poel. „Wij we ten van bijvoorbeeld de Flora in Rijnsburg dat die chauf feurs al voor zes uur 's mor gens in de wagen zitten. Die hebben geen last van files. De KvK wil meer luxe. Vier rij stroken extra is een marginale winst tegen zeer hoge investe ringen. Die toerist die wil zon nen vindt Katwijk zonder snelweg ook wel". De wethouder zou het liefst zien dat Rijksweg 11-west, na vijftig jaar „ambtelijke gezeur" definitief uit structuursche ma's verdwijnt. „Zolang wij niet weten waar we aan toe zijn, heeft dit dorp weinig kans zich te ontwikkelen. De zaak ligt hier al decennia lang stil. Woningbouw kunnen we nauwelijks plegen. Dat is triest, zeker met het oog op de op dit ogenblik zo veelbespro ken woningnood in de Haagse agglomeratie. De meeste sport verenigingen in Voorschoten hebben tijdelijke meeneem clubhuizen, want stel je voo dat de snelweg ooit wordt aan gelegd". Van de Poel ziet on danks ambtelijk geharrewaï lichtpunten. Zo vindt hij de toon in de SVV over Rijksweg S 11-west positief. „De mil/i vindt dat uit een nadere a nog maar moet blijken h schadelijke effecten nieuwe weg zich tot de mogelijke baten. Weggen gaat er dus ook van uit dat er schadl effecten zijn en is niet I tuigd van de winst. Als dt,HI wordt aangelegd, dan j gr< het weidevogelgebied tége Voorschoten en Wass+^i aangetast. Dat terrein het Rijk aangewezen als faaï schappelijke eenheid en P l bufferzone blijven. De ll|ela is dus in strijd met die [dd; ling. Het Nationaal MiliL^ leidplan wil ook geen nij wegen. Redenen genoeg® die hoop asfalt te schrater En neem nou Rotterdamitel bouwen ze zich suf. Die ^het en bruggen kosten miljaio'n De minister houdt geen] over". Misschien rond Van de Poel resoluut: „Cr1 mij nou, die rotweg koiPe niet. Maar we willen da| aa: een keer zeker weten". her JOËL BATENBLp HILLEGOM LEIDEN De districts Cl-titel vero verd door Ben de Bruin berust niet op toeval. Het in het B-toernooi van Hil- legom bereiken van de kwartfinale bewijst, dat de tennisspeler van De Boekhorst de C-rijen ont groeid is. Alkemade zag zijn als finalisten getipte spelers in het C2 30+-on derdeel al snel uitgescha keld. Ben de Bruin kan niet alleen op C-niveau sterk acteren. Het veroveren van de districts C- titel heeft de jeugdige speler van het Noordwijkerhoutse De Boekhorst vooral gestimuleerd ook in de B-categorie toe te slaan. In Hillegom was daar toe de eerste gelegenheid en meteen was het ook raak. De eerste ronde tegen thuisspeler Aeito Endema ging met twee maal 6-2 geheel naar behoren. Via een 6-2, 6-7 en 6-3 over winning op Gert-Jan Egbe- rink, die verrassend de ge plaatste Onno Guinau was voorgebleven, werd de kwart finale bereikt, Hierin zal Mar co van Trigt waarschijnlijk een maatje te groot zijn. De als tweede geplaatste Hillegom- mer bleef met nipt verschil de man voor, die nu al de revela tie van het seizoen genoemd kan worden, Marco Visser. Marco's achternaamgenoot Willem Visser kon Kees Heemskerk niet de tegenstand bieden om deze van de kwart finale af te houden. Bij de B-dames kreeg Cindy Berkhout forse tegenstand van Zandvoortse Marieke Acda. Na twee met 6-3 gewonnen en één met 6-3 verloren set be reikte Hillegomse Cindy als enige met enige moeite de ronde tegen Dick van Dijk liep Jeroen Vink geen deuk op en werd eenvoudig de kwartfina le bereikt. Hillegommers Bar tel Swart en Willem Visser presteerden hetzelfde door in snelle tweesetters Remo Bouwman, respectievelijk Ar thur Turk voor te blijven. Uit geschakeld werd Jan van Leeuwen. De als finalist getip te TEAN-ner kreeg in drie de len klop van Haarlemmer Frank Jansen. Xander Her- tzmann speelde zich in de kwart ten koste van Oscar Schoordijk. De eerste ronde bij de Cl-da- mes leverde een driesetter en revanche voor de in B geleden nederlaag op voor Karin Roos endaal. Tammera Canter Vis- scher was de meerdere van In- grid Bavelaar en Pam Meijs had een close finish tegen Chantal van Remoortere. Bij de C2-sters meer opmerkelijke zaken. Karin Holster bleef Alette Stoutenbeek met 7-6, 6- 3 voor. Maurien Warmerdam had in de tweede tiebreak-set de beste zenuwen tegen de als vierde geplaatste Lisa Colson, 4-6, 7-6, 6-2. Ook in D won Warmerdam, nu van Natasha van Remoortere, die eveneens als sterker was ingeschat. Alkemade Het min of meer verse onder deel bij Alkemade, de C2 30+, is zijn twee favorieten al snel kwijtgeraakt. Dat Hans van Tongeren van Forescate-speler Jan Mens kon verliezen, was niettemin nog wel te voorspel len. Hoe sterk de gastspeler uit Zuid-Afrika, Hein Binnedelle zou spelen, was alleen bij wed strijdleider Willem Renée be kend. Na gisteren ook bij Arie Wesseling, die Binnedelle met een 7-6, 0-6, 3-6 stand kon feli citeren. Bij de Dl 30+ dubbe- laars wist het MVKV-duo Jon- tweede set werd 3-6. De in het eerste team van Unicum com petitie spelende Jorn Dankaart stond slechts drie games af aan Maharisj Papilaja, die na opga ve door de tennisbond wel de Europese jeugdtitelstrijd mag aandoen. Voor Nederlands in- doortitelhouder Schuilenburg is die eer nu net weer niet weggelegd. Bionda Zonderop bleef in de eerste kwalifikatieronde ste ken tegen hoofdklassespeelster Sabine Verhaar. Nathalie van der Voort en Karin Croese wonnen een rondje van res pectievelijk Kyra van Bijster- fk veld en Patricia maar vonden daarna terloo. De 72ste editie toernooi, dat over riode op tennispark wen' wordt verspeeld ook een B-toernooi, waa Leidse delegatie weinij cesvol is. Martijn Kran reeds in de eerste ron< deruit, Wouter van der was in de tweede ronde loos tegen Van Oirscho' halie van der Voort e den Hollander kwamen eens één maal tot winst Bionda Zonderop start toernooi vandaag. PETER KI VOORSCHOTEN In Voorschoten maken be volking en lokale politici zich nu al bijna een halve eeuw zorgen om een rijks weg die op z'n vroegst pas na 2010 wordt aangelegd. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat haalde Rijksweg 11-west de weg die ten zuiden van Leiden de snelwegen Amsterdam/Wasse naar (A44) en Amsterdam- /Den Haag moet verbinden weer eens uit de ijskast en nam het omstreden tracé op in de afgelopen dinsdag versche nen Structuurnota Verkeer en Vervoer (SVV). In deel D om precies te zijn. Dat pikt het dorp niet. Part-time wethou der J.W.E. van de Poel (open bare werken), tevens werk zaam als ambtenaar in Rotter dam, maakt zich op voor een stevige lobby en een heet na jaar. De SVV wordt naar verwach ting nog voor het einde van 1990 in de Tweede Kamer be handeld. Voor die tijd moet Den Haag weten dat Voor schoten boos is, tenminste, dat vinden alle wethouders, bur gemeester Cannegieter en het Platform tegen Rijksweg 11- west. „We gaan die jongens daar bewerken", zegt Van de Poel. Hoe? „Gewoon, een kwestie van lobbyen. Ik ken enkele kamerleden persoon lijk. Namen noem ik niet. Een demonstratie in september of iets dergelijks sluit ik ook niet uit. Ik weet het nog niet". Ludiek Onlangs is in het dorp alvast op ludieke wijze geprotesteerd. De plek waar binnen nu en twintig jaar wellicht voor circa vierhonderd miljoen gulden Het tracé van de omstreden Rij een 4,3 kilometer lange vier- baansweg komt is nu nog on gerept groen. Vorig jaar is het gebied op last van de gemeen teraad ingezaaid met bloemen en vreemde kruiden. Een aar dig staaltje psychologische oor logsvoering met Den Haag. Vrijwel dagelijks trekt het ter rein tientallen bezoekers. Tot ieders verassing behalve van de beplantingsdienst is er een fraai stukje natuurge- Hografiek Schoft Per* sweg 11-west. INFOGRAFIEK: SP bied ontstaan. Veel rietkragen en bloemen, plus een paar sportvelden en een slingerend fiets- en wandelpad. Dat laat ste heet sinds vrijdag 29 juni het 'Rijksweg 11-west Nee Pad'. De wethouder: „Tot in lengte van dagen moet duidelijk zijn en blijven dat Voorschoten die weg niet wil". Het idee voor de naamgeving van het pad is afkomstig van CDA-raadslid W. Zoetemelk-van der Hulst. Geen enkele partij in Voor schoten had moeite met het voorstel, want iedereen is het er wel over eens dat de weg niet moet worden aangelegd. De angst voor het door de bur gemeester ooit eens als „stede bouwkundig wanprodukt" ge karakteriseerde plan is logisch, want de vierhonderd miljoen kostende weg (de goedkoopste uit vijf varianten), inclusief enkele op- en afritten, deelt Voorschoten (23.000 inwoners) straks in tweeën. Aan de ene kant ligt Adegeest en aan de andere zijde Noord-Hofland. Voor de weg moeten vijftig woningen worden gesloopt, een kwekerij verdwijnen ter wijl enkele bedrijven moeten worden uitgeplaatst. De dorpe lingen weten zich in hun strijd gesteund door bewoners van de Leidse wijk Stevenshof, want die kijken vanuit hun huizen ook liever aan tegen Kaapse Viooltjes dan kilome ters autosnelweg. Het Platform tegen de weg heeft de afgelopen maanden in Leiden en Voorschoten 16.000 handtekeningen verzameld. Toen onlangs het Platform mi nister Maij-Weggen verzocht deze handtekeningen in ont vangst te nemen liet zij de ac tiegroep per brief weten „de zaak nog niet opportuun ge noeg te vinden". Bovendien, zo schreef de minister, zijn er net zoveel voor- als tegenstan ders. Van de Poel: „We over handigen die stapel handteke ningen binnenkort wel aan de voorzitter van de vaste kamer commissie verkeer en vervoer. We hebben Maij-Weggen hele maal niet nodig". Vervelende buur Volgens de wethouder is Was senaar een "vervelende buur'. kwartfinale. Teamgenote Pe tra Wessels stond slechts vier games af aan Karin Roosen daal, Saskia Paauw had één game meer nodig om Madeion Verdegaal de baas te blijven. Hoofddorpse Carolien Clay en Hillegomse Ellen de Jong on dervonden al helemaal geen tegenstand. Jeroen Vink Drie leden bleven op eigen park overeind in het heren Cl-toernooi. Eén van die drie was Jeroen Vink, die eerder in deze krant als verliezer tegen clubgenoot Marc Gaemers was .gemeld. Gaemers leverde met de 7-6, 7-5 nederlaag tegen Vink als D-speler weliswaar een knappe prestatie, Vink bleef als geplaatste speler ge handhaafd. Ook in de tweede FOTO: KEES VAN DEN BURG gen en Van der Plas de als tweede getipte Merenwijkers Charles van der Voort en Theo Poots pootje te haken. Inez Franke had in het open Cl-toernooi een te gemakkelij ke overwinning op Lonneke van der Meij. Slechts één game hoefde de speelster uit Alphen af te staan. In Dl stonden Ar jan Stadt en Patrick Niezen el kaar juist het leven zuur te maken. Stadt kon het in derde set toch niet redden en met 6- 4, 5-7 en 6-4 ging Niezen met de eer en de zege strijken. Op eigen grond kwamen Evert Arbman en Marcel van Gaal- en tot een driesets overwin- Ben de Bruin: ook sterk op B-niveau.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12