lond bezorgd over uiting van Ursula Bewonerscomité: ernstige overlast door Starrenburg Miecord paalzitten fïoet naar 115 uur Noordwijkers kennen de weg naar vandalisme-registrator nog niet ÏDEN OMGEVING EcicbeSowuwt DONDERDAG 19 IULI 1990 PAGINA 11 frinigingsrecht temade stijgt ^t 80 procent eEMADE De reinigingsrechten in iamade gaan niet met honderd procent, met tachtig procent omhoog. Boven- talkingaat de verhoging pas in op 1 oktober ROC it jaar in plaats van op 1 september, ebben CDA en PvdA gisteravond be- in een vergadering van de raadscom- voor financiën. Beide partijen wei- n akkoord te gaan met een voorstel iet college van burgemeester en wet- en J?rs om een maan(^ eerder alle ge- te kosten voor het ophalen en verwer- he tdfan huisvuil aan de inwoners van Al door te berekenen. Rubber drempels vriendelijk voor fietsers VOORSCHOTEN Op de noordelijke dienweg van de Wijngaardenlaan in Voorschoten is vandaag begonnen met de aanleg van twee verkeersdrem pels. De drempels zijn ge maakt van (recycled) rub ber ep gelden daarom als fietsvriendelijk. Het gaat om een proef en als die slaagt worden in Voor schoten meer drempels van rubber gelegd. Het werk wordt morgen afge rond. VOORSCHOTEN Het bewonerscomité Valke- weg uit in een brief aan de Voorschotense ge meenteraad het grote on genoegen over het feit dat hun (tot voor kort doorlo pende) weg gebruikt wordt als aanvoerweg voor bouwmaterialen voor de nieuwe wijk Starren- burg. De Valkeweg, een brede weg met aan de evenzijde koopwo ningen en aan de onevenzijde sociale woningbouw, is aange legd in 1984. Omdat de weg in de nieuwbouwwijk Bijdorp ligt, hebben vooral de eerste bewoners veel overlast gehad, bij de aanleg van andere we gen. Daar was de laatste jaren geen sprake meer van, maar begin deze maand is begonnen met de aanleg van de brug en de weg dwars door de kloos tertuin van de zusters Domini canessen van huize Bijdorp. De zusters hebben tot in de instantie de aanleg die weg besteden, maar uiteindelijk de strijd verloren. De gemeente Voorschoten heeft over de vaart in het ver lengde van de Valkeweg een brug aangelegd en thans wordt de verbindingsweg gemaakt tussen het plan Bijdorp en het plan Starrenburg. De bewoners schrijven dat ze begin deze maand overvallen zijn door de komst van bouw keten en bouwmaterialen. Ook klagen de bewoners over de betonwagens en ander zwaar vrachtverkeer en zij verzoe ken de gemeente dringend om de aanvoer van alle materia len voor Starrenburg te laten geschieden via de Rouwkoop laan, waar ook een verbin- dingsbrug ligt. Ook willen ze een verbod voor alle bouwver- keer tussen 20.00 uur en 7.00 uur, want nu worden de bewo ners al zeer vroeg in de mor gen 'en soms ook laat in de avond gestoord door bouwver- keer. De bewoners menen dat hun woningen ernstige schade ondervinden van het bouw- verkeer en willen eventueel de gemeente aansprakelijk stellen. Het hoofd van de afdeling weg- en waterverkeer van de gemeente, Th. Dijksman be strijd dat er sprake is van een overval. „De bewoners zijn be kend met het gegeven dat de Valkeweg de toegangsweg naar Starrenburg is. Bij de koop van hun huizen is dit be kend gemaakt. Waarschijnlijk heeft iedereen gedacht dat de zusters van Bijdorp de weg wel tegen zouden kunnen hou den". De gemeente benadrukt overigens dat alles wordt ge daan om overlast tijdens de bouw binnen de perken te houden. Motorrijder breekt been ROELEOFA- RENDSVEEN Een 19-jarige man uit Roelofarendveen is gisteravond na een verkeersongeval met een beenbreuk naar het academisch ziekenhuis in Lei den overgebracht. De man reed op z'n motor op de Sota- weg. Ter hoogte van de Korte Goog gaf hij geen voorrang aan een auto be stuurd door een 41- jarige man uit de zelfde woonplaats. IENAAR De telijke vakbond CFO ;zorgd over de gevol- jvan de voorgenomen L ïg van Ursula Kli- ta 2:1 in Wassenaar voor •45. personeel. De directie psychiatrische kli- maakte vorige week bekend de kliniek 2i'.3iermijn te willen slui- De eerste paviljoens nchS volgens de plannen vier jaar dicht, liting houdt verband met reorganisatieplannen van Tf'jftobert-Fleury Stichting, die tevens het beheer en de exploitatie voert van psychia trisch centrum Schakenbosch in Leidschendam. Schaken bosch moet in de toekomst als hoofdvestiging van de stich ting ruimte gaan bieden aan 400 patiënten. Verder wil de stichting twee dependances bouwen: een nieuw psychia trisch ziekenhuis in Gouda (120 bedden) en een vestiging bij het Lange Landziekenhuis in Zoetermeer (72 bedden). Onrust De CFO is evenals de onder nemingsraad van de Ursula Kliniek ontstemd dat ze nog steeds niet officieel is geïnfor meerd over de sluitingsplan nen. De ondernemingsraad heeft daarom het overleg met de directie al opgeschort. De vakbond zal daarover duide lijkheid vragen aan de direc tie; volgens de CFO is ook al onrust onder het personeel ontstaan. De CFO vindt dat de directie in zo'n belangrijke kwestie uiterst serieus moet handelen. „Het kan niet zo zijn dat men aan de OR voor bij gaat". CFO-bestuurder Herman van de Wind noemt de gang van zaken „een de monstratie van de kwalijke wijze waarop de directie de ondernemingsraad tegemoet Look J. .45, ■juloj 8.45, (12);' I 3: go5, ORDWIJKERHOUT 1 (Ket wereldrecord paal- 3onli moet komende vak van 113 op 115 uur gebracht. Dat zei Hzitter Jan Huybrechts g^JPe organisatie van het 2i'.4ipioenschap gister- 2.30 )d in de Duin vos in JïKfdwijkerhout. Daar icitaimen de zestien deel- lers aan het tiende en ite paalzitevenement ROP[ om *e l°*en voor de de jnummers. N 4: irechts kondigde aan dat ^ijrote middenpodium dat Wi itste jaren tussen de palen verdwijnt zodat alle pa- ■Itaer gewoon in een lange last elkaar staan in plaats wee gescheiden rijen. Dat *s me<^e genomen van- k wel bet slechte weer tijdens atste paalzitevenementen. nu een groot podium n tent op het strand van en Oosterduinse meer. De ntatie van het kampioen- gS.jj) wordt niet meer ver worden door Hans Ver maar door Joop van Ber- Iwedstrijden iten geslaagde agweek af CAAG De laatste dag de Kaagweek is gisteren M wedstrijdzeilen in de Re- ig- en Laserklasse onder »%kende weersomstandig- afgesloten. Het bleef tijd spannend, vooral in Regenboogklasse die in groepen was ingedeeld. io vn 3-0< w<ei (kar Verder meldde Huybrechts dat vreemd genoeg de altijd zeer goed bezette Miss-Zomer verkiezing dit jaar nog maar opvallend weinig inschrijvin gen heeft. Het is dan ook nog niet zeker of dit evenement wel doorgang kan vinden. On der de verzamelde deelnemers bevonden zich de zeven kam pioenen van vorig jaar. De paalnummers voor het eve nement dat dinsdagavond om 21.00 uur begint en zondag middag om 16.00 uur eindigt, is als volgt: paal 1 Adriaan Visser (Hillegom), paal 2 Henk Scheepmaker (Leiden), paal 3 René de Boer (Leiden), paal 4 Koos Borst (Noordwijkerhout), paal 5 Winfried Dijker (Lisse), paal 6 Peter Nederpel (Lei den), paal 7 Bülent Jongens (Amsterdam), paal 8 Willem van Duin (Noordwijkerhout), paal 9 Harry Reijers (Purmer- end), paal 10 RIa Grimbergen (Lisse), paal 11 Marina Jong bloed (Amsterdam), paal 12 Willem Trouwen (Hillegom), paal 13 Jan van Duyvenbode (Leiden), paal 14 Janny Bouw- mans (Noordwijk), paal 15 Si mon Schenkel (Hillegom), paal 16 José de Jong (Noordwijk). Reserves zijn Hillegom mer Tom Dekker en Danny de Lange uit Amersfoort. Prog ramma Dinsdag 24 juli 19.00: Touwtrekwedstrij den 19.30: Voorstellen paalzit- ters 21.00: Start kampioen schap paalzitten Woensdag 25 juli 11.00: Ballonnenwedstrijd 16.00: Braderie met oude ambachten. Tot 21.00 uur. 19.00: Diverse spellen. Tot 20.00: Stuntvliegtuig 22.00: Optreden Piet Veer man Donderdag 26 juli 20.00: Opstijgen luchtbal lonnen 19.00: Diverse spellen en optreden artiest. Tot 22.30 Vrijdag 27 juli 20.00: Verkiezing Miss Zo mer. Tot 22.30 uur. Deel name vanaf 15 jaar. Aan melden bij VVV: 02523- 72096. Zaterdag 28 juli 14.00: Mini Play Back show. Deelname t/m 12 jaar. Aanmelden bij VVV: 02523-72096. 20.00: Lambadawedstrijd. Aanmelden bij VVV. Zondag 29 juli 11.00: Recreatieloop over 5 en 10 km. Inschrijven vanaf half elf. Deelname 5 km ƒ3,50, 10 km ƒ5. 14.00: Paalzitrecord wordt mogelijk verbroken. 16.00: Nieuw paalzitrecord wordt mogelijk gevestigd. 16.30: Prijsuitreiking. een consistente wedstrij- te zeilen wist Peter h de ereplaats te behalen roep Al. In de A2-groep aste de outsider Alwin Dalen met een hoofdprijs de eveneens in de zeilwe- minder bekende Carel ^t, gevogd door de beken- lozeiler Max Blom. Frank Kempen bevestigde zijn monie in de Lasere A- le met een blanco punten- Na aftrek van zijn slecht- IJfece had hij nul punten op linduitslag staan. otondvierdaagse enheim viert veren jubileum rfSENHEIM De vijfen- itigste avondwandelvier- gse van Sassenheim gaat Jndag van start met de in- avond. Start en finish zijn de Oosthaven. Tussen half zeven uur kan wor- begonnen aan de tien ki- eter en om zeven uur aan vijf kilometer. Deelname ƒ3. Vrijdagavond wordt vierdaagse op feestelijke e besloten. Appartementen overgedragen aan ouderen De nieuwe appartementen voor ouderen op de hoek Oranjelaan- Nassaustraat in Lisse zijn vandaag overgedragen aan de bewo ners. Dat gebeurde nadat ex-wethouder G. van den Berg een herdenkingssteen in de voorgevel van het pand had gemetseld. De 27 appartementen van woningbouwvereniging Volksbelang zijn speciaal ontworpen en gebouwd voor huisvesting van oude ren, een speerpunt in het woningbeleid van Lisse. Voor het wo nen in Mariënburcht was al direct zeer veel belangstelling. Het aantal aanvragen voor een woning overschreed vele malen het aanbod, hetgeen de bestuurders van Lisse sterkte in de gedach te dat aan bouwen voor deze bevolkingsgroep grote behoefte FOTO: HENK VAN DEN ENDE Rabobank Lisse wil pand aan Nassaustraat slopen LISSE De Rabobank Lisse wil een nieuw pand bouwen aan de Nassaustraat. Eerst lag het in de bedoeling het huidi ge bankgebouw te handhaven en uit te breiden, maar nu is besloten dit onderkomen toch te slopen. Ook de voormalige garage aan de Nassaustraat 31 wordt afgebroken om plaats te maken voor de nieuwbouw. De Rabobank heeft de gebou wen van deze garage al in ge bruik. De gemeenteraad van Lisse moet vanavond nog toe stemming geven voor de plan nen. De Rabobank kan alleen maar bouwen als de gemeente raad bereid is het bestem mingsplan Centrum te wijzi gen. Noordwijk in ban van Veronica Schallende muziek uit enorme luidsprekers, deinende mensen, zwijmelende tienermeisjes en luidkeels meezingende fans. Maar ook vertwijfeld kijkende automobilisten in de file, tevergeefs op zoek naar een parkeerplaatsje, opgewekte ijsventers die goede zaken doen, uitpuilende café's en terrassen. Noordwijk was gis teren en eergisteren in de ban van Veronica. Dinsdagavond wer den camera-repetities gehouden met de Belgische popgroep Clouseau. Woensdag werd het publiek in Noordwijk betrokken bij live radio-uitzendingen, waar een keur aan artiesten optrad. Gisteravond zag het Gat van Palace, waar de hele Veronica hap pening plaatsvond, zwart van de mensen. Duizenden mensen woonden opnamen bij voor het TV programma Nederland Mu ziekland met artiesten als Gerard Joling en Normaal. De uitzen ding van het programma is op woensdag 25 juli. Daarvoor zal Veronica de kijker een blik op Noordwijk gunnen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VANDAAG INFORMATIE-AVOND IN TREFPUNT NOORDWIJK Haar klaarheid in de materie te an*n'«! «staan met NOORDWIJK Haar kantoortje in het Trefpunt aan de Schoolstraat in Noordwijk is niet moeilijk te vinden. Je komt de deur door, slaat tweemaal rechtsaf en dan zie je haar links achter een glaswand al zitten. Toch weten Noordwijkers de weg naar het spreekuur van de on langs geïnstalleerde van dalisme-registrator, L. Coenraads-Nederveen, nog niet echt te vinden. „Ik weet uit verhalen dat er van alles en nog wat in het dorp gebeurt, maar hier ko men de meldingen en aangif tes maar mondjesmaat bin nen". Zelfs na het afgelopen weekeinde, toen Noordwijk werd overstroomd door dagjes mensen en bar-dancingbezoe- kers, bleef het bij de vandalis me-registrator stil. Ook de te lefoon stond niet roodgloeiend. „Waar het aan ligt weet ik niet. Misschien is de drempel om hier binnen te komen toch nog te hoog, of misschien zien de Noordwijkers het hele pro ject gewoon niet zitten". Mevrouw Coenraads Neder- veen is door de gemeente Noordwijk voorlopig voor de periode van twee maanden aangesteld als onafhankelijk tussenpersoon, met als op dracht in kaart te brengen hoe groot het vandalisme-pro- bleem in Noordwijk is. Uit een onderzoek door een onafhan kelijk bureau bleek onlangs dat vandalisme veelvuldig voorkomt in de badplaats. De precieze omvang en aard van vandalisme is echter nog niet bekend. Volgens Coenraads Nederveen is het voor haar ondoenlijk klaarheid in de materie te brengen, wanneer de bewo ners van met name Noordwijk aan Zee niet willen meewer ken. In het hele dorp komt vandalisme voor, maar in de kern van Noordwijk aan Zee, nabij het uitgaanscentrum het meest. Coenraads Nederveen heeft er begrip voor dat bewo ners van de dorpskern de laat ste jaren wat moedeloos zijn geworden van het gegeven dat gemeente en politie weliswaar luisterden naar klachten en problemen, maar dat de bewo ners toch de indruk hadden dat er niets aan werd gedaan. Dat het roer nu echt om is en de wil om overlast en vanda lisme in te dammen nu serieus aanwezig is, dringt volgens Coenraads Nederveen nog niet echt tot de Noordwijkzeeërs door. Zonde „Het kan natuurlijk zijn", zo denkt ze hardop, „dat mensen nog niet overtuigd zijn van het feit dat ik volkomen onafhan kelijk te werk ga. Dat ik hele maal los sta van politie en ge meente. Mensen kunnen er echter van verzekerd zijn hun hart bij mij te kunnen uitstor ten, zonder dat de officiële in stanties daarvan ook maar iets te horen krijgen. Mijn werk is er uitsluitend op gericht te re gistreren wat er in het dorp aan vernielingen aan huizen of openbare gebouwen en ob jecten worden gepleegd. Als de aard en omvang van vandalis me goed in kaart is gebracht, is er een handvat voor de ge meente om over oplossingen te praten". Het zou zonde zijn, zo meent ze, wanneer de Noordwijkers nu de kans niet grijpen om al lerlei vervelende voorvallen te melden. Zeker om te bewerk- Vandalisme-registrator L.Coenraads-Nederveen. FOTO: PR stelligen dat ook in de winter met de registratie wordt door gegaan. De uitkomsten van het registratie-project moeten ook de leidraad vormen voor maatregelen die het vorige week geïnstalleerde preventie platform gaat nemen om over last en vandalisme in de bad plaats een halt toe te roepen. De vandalisme-registrator heeft zelf al geconstateerd dat slachtoffers van vandalisme kennelijk het nut niet inzien van het doen van aangifte. „Iemand belde dat er een vlaggemast omver was ge haald", geeft ze als voorbeeld. „Toen ik bij die mensen thuis gingen kijken, zag ik dat in die straat wel vier, vijf vlaggemas- ten waren vernield en kenne lijk op hetzelfde tijdstip. Bij vernielingen aan auto's doet zich hetzelfde voor. Iemand doet aangifte, in de betreffen de straat zie ik dan meerdere auto's staan met kapotte an tennes en afgebroken spie gels". Als bewoners niet of slechts zelden met hun klachten en aangiftes komen, dan kan de vandalisme-registrator niet anders dan constateren dat de uitkomsten van het criminali- teitsonderzoek kennelijk niet stroken met de werkelijkheid. Maar zelf is ze daar geenszins van overtuigd. Ze beseft dat mensen mogelijk tijd nodig hebben om vertrouwd te ra ken met het fenomeen vanda- lisme-registratie. „Maar tijd heb ik niet. Ik heb maar twee maanden". Informatie-avond Om Noordwijkers duidelijk te maken dat die twee maanden goed moeten worden gebruikt belegt ze vandaag een infor matie-avond in het Trefpunt. De bijeenkomst begint om acht uur en duurt tot tien uur. Zelf staat ze vanavond open voor alle vragen, suggesties en op merkingen. Het is vooral haar bedoeling op informele wijze met de bewoners kennis te maken. De vandalisme-registrator is in haar kantoortje in het Tref punt te spreken op maandag-, dinsdag- en zaterdagochtend van tien tot elf uur. Het van- dalismetelefoonnummer is 24 uur per dag bereikbaar. Het nummer is (01719) 49155. Bij afwezigheid van Coenraads Nederveen wordt de telefoon automatisch doorgeschakeld naar de politie. Na een mel ding maakt de vandalisme-re gistrator een afspraak voor een bezoekje aan huis. Mensen kunnen desgewenst anoniem aangifte doen. Huisbezoek blijft dan achterwege. MARIJKE DEN HOLLAN DER Katwijkse bedrijven werven scholieren voor beroeps onderwijs KATWIJK De oud ste leerlingen van de Katwijkse basisscholen krijgen dit najaar de kans om nader kennis te maken met plaatse lijke bedrijven. Met deze voorlichting wil het bedrijfsleven be reiken dat meer scho lieren voor een be roepsopleiding kiezen. Aanleiding voor de cam pagne is het toenemend gebrek aan jonge arbeids krachten in het bedrijfs leven die via het lager of middelbaar beroepsonder wijs zijn opgeleid. Het is de bedoeling dat zeker dertig tot veertig bedrijven uit Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg aan het pro ject gaan deelnemen. Al vorens zij hun deuren voor de scholieren open zetten, zullen ze op school één of meer gastlessen verzorgen. Er doen zeker 600 leerlingen mee van alle Katwijkse basisscho len, enkele scholen uit Rijnsburg en één uit Val kenburg. De promotiecampagne wordt gecoördineerd door de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland en in de regio Katwijk uitgevoerd in sa menwerking met onder meer het Kontakt Be roepsleven Onderwijs Kat wijk (KBOK) en de Kat wijkse Vereniging voor Industrie en Handel (KVIH). Ook in Leiden en andere plaatsen in de regio Rijnland worden deze pro motie-activiteiten op touw gezet. Met de regionale ac tie wordt ingehaakt op de landelijke compagne „Kies voor 'n vak, dan kom je beter aan de bak", die vo rig jaar is gestart. Tekorten A.W. Raats, voorzitter van de promotiewerkgroep en voorzitter van de KBOK: „In Katwijk worden de bedrijven geconfronteerd met een verminderd aan bod van personeel. Vooral in de metaalsector heerst een flink tekort en dat geldt ook voor de visver werkingsindustrie. Met de campagne willen we het onderwijs gecoördineerd benaderen en laten zien dat je met een beroepsop leiding veel kunt berei ken". „Het is ook zaak dat de leerkrachten op de basis scholen weten wat de mo gelijkheden in Katwijk zijn zegt F. A. de Jongh van de werkgroep. „De campagne wordt volgend jaar herhaald. We willen er heel wat energie instop pen om'wat te bereiken". Het is nog niet bekend welke bedrijven zullen meewerken aan de voor lichtingscampagnes en hoe ze over de scholen worden verdeeld. De campagne omvat alle sectoren van het bedrijfsleven, ook de agrarische en verzorgende sector. De Jongh: „Er zijn zeker dertig tot veertig be drijven nodig, maar ik denk niet dat het moeilijk is om die te vinden". RAADSLID BOOS OVER NALATIHEID GEMEENTE Alkemade onderzoekt subsidiemogelijkheden tunnel Alkemadelaan ALKEMADE De ge meente Alkemade gaat alsnog onderzoeken of er bij de rijksoverheid subsi die kan worden verkegen voor een voetgangerstun nel onder de Alkemade laan in Roelofarendsveen. Burgemeester en wethou ders erkenden gisteren naar aanleiding van vra gen van CDA-raadslid J. Kret dat daar nooit na vraag naar is gedaan. Kret maakte zich boos over de nalatigheid van de gemeente, die altijd als argument tegen de tunnel heeft aangevoerd dat die te duur zou zijn. Giste ren bleek dat er nooit is gepro beerd om buiten Alkemade geld los te krijgen voor de tun nel. De Werkgroep Tunnel Jozef school voert al lange tijd actie voor een veilige oversteekmo- gelijkheid van de druk bere den weg. Ook gisteravond tij dens de vergadering van de commissie voor financiën hield woordvoerster J. van Beek een nieuw pleidooi om snel een tunnel aan te leggen. Volgens Kret kan de gemeente in ieder geval proberen bij Rijkswaterstaat subsidie te krijgen, omdat de Alkemade laan de laatste jaren een forse verkeerstoename te verwer ken heeft gekregen nadat een afrit van rijksweg A4 werd af gesloten. Andere mogelijke geldbron nen zijn volgens de CDA-er de subsidieregelingen in het ka der van het fiets- en voetpa denplan en de werkverrui- mende maatregelen tegen de werkloosheid. Op aandrang van de commis sieleden werd gisteren ook be sloten om in ieder geval een middengeleider op de Alkema delaan te plaatsen vanwege de snelheidsremmende werking. De middengeleider kost 40.000 gulden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11