De Maizière wil eenwording uitstellen tot na verkiezingen Nieuwe Duitsland blijft West-Europa's kazerne EeidóaOowuml ^°p joeristisc. Nederlan* U Veluwse muis maai dan in hetrestauram „Vrede in Afrika niet mogelijk met apartheid^ BINNENLAND WOENSDAG 18 JULI 1990 PAGE NlTJ Hongarije rekent op toetreding EG in '95 BRUSSEL Hongarije acht 1995 een rea listisch tijdschema om als volwaarig lid toe te treden tot de Europese Gemeenschap. Dat heeft de Hongaarse premier Jozsef Antall gisteren gezegd in gesprekken met leden van het Europese Parlement en voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie. „Wij voorzien een volledig lid maatschap in 1995, enige tijd na Oosten rijk, maar voor de andere voormalige com munistische staten", aldus een woordvoer der van Antall. Gisteren is ook bekend ge worden dat de Hongaarse ambassadeur in Brussel zal worden geaccrediteerd bij de NAVO. Volgens premier Antall heeft VS- president Bush er bij de regering in Boeda pest op aangedrongen diplomatieke ban den met de NAVO aan te gaan. Asielverzoek van Sison afgewezen DEN HAAG Staatssecretaris Kos- to (justitie) heeft het verzoek om poli tiek asiel van de in Utrecht woonach tige Filipijnse balling prof. José Ma ria Sison afgewezen. Sison kan de staatssecretaris binnen dertig dagen herziening van de beslissing vragen. Daarna staat nog administratief beroep open. Sison, hoogleraar in de politieke wetenschapen, was een van de oprichters van de verboden com munistische partij van de Filipijnen. Terwijl hij lezingen gaf in West-Eu ropa, trok president Aquino in 1988 zijn paspoort in. Van verschillende kanten is inmiddels protest aangete kend tegen het besluit van Kosto, Sison en zijn vrouw op een foto omdat Sison op de Filipijnen zijn le- uit 1986, bij aankomst in Neder- ven niet zeker zou zijn. land. FOTO: anp Weer oproer in Sovjet - gevangenis MOSKOU In het huis van bewa ring in de Oekraïense industriestad Charkov is een oproer van zeshon derd gevangenen bedwongen. Met gebruik van rubberkogels verhin derde een speciale eenheid uitbrei ding van de opstand. De gevangenen gaven zich vervolgens over na ge sprekken met vertegenwoordigers van het Oekraïense ministerie van binnenlandse zaken. De muitende gevangenen eisten betere leefom standigheden. De afgelopen weken zijn er in diverse gevangenissen in de Sovjetunie opstanden geweest. Bij een oproer van duizenden gevange nen in Dnjepropetrovsk werden zes mensen gedood. Kosmonauten maken ruimtewandeling MOSKOU De kosmonauten Ana toli Solovjov en Alexander Balandin hebben gisteren voor enige tijd het Sovjet-ruimtestation Mir verlaten om gescheurd isolatiemateriaal aan de buitenkant van hun Sojoez TM-9 ruimtecapsule te inspecteren en eventueel te repareren. Radio Mos kou meldde dat het tweetal de Mir om 17.20 uur had verlaten en dat de ruimtewandeling enige uren zou du ren. Over het verloop van de inspec tie werden geen nadere mededelin gen gedaan. Het loszittende isolatie materiaal heeft geleid tot uitstel van de terugkeer van de twee kosmonau ten naar de aarde. Oorspronkelijk zouden zij op 30 juli teruggaan. (Vervolg van voorpagina) BONN De weg is vrij voor gezamenlijke Duitse verkiezingen op 2 decem ber van dit jaar. Dat heeft kanselier Helmut Kohl van de Bondsrepubliek gisteren in Bonn ver klaard. Kohl liet er geen misverstand over bestaan dat zijn doel om de eerste regeringsleider van een verenigd Duitsland te worden nu binnen bereik is. „U zult het me niet kwalijk nemen als ik zeg dat ik de ko mende verkiezingen dolgraag wil winnen", zei Kohl met een brede grijns op het gezicht. Hij wilde zich nog niet volle dig vastleggen op de datum van 2 december. Met de DDR moet daarover formeel nog overeenstemming worden be reikt. De Oostduitse premier Lothar De Maizière liet gisteren we ten niet langer bezwaar te hebben tegen gezamenlijke verkiezingen. „De resultaten van de besprekingen tussen Kohl en Gorbatsjov rechtvaar digen die koerswijziging". De Oostduitse Christen Demo cratische Unie (CDU) stelde gisteren voor om de DDR op I december te laten samengaan met de Bondsrepubliek. Vol gens een CDU-woordvoerder in Oost-Berlijn zal het Oost duitse parlement zondag een intentieverklaring in die rich ting uitgeven. Lothar de Maizière heeft de parlementariërs van zijn Christen Democratische Unie (CDU) gisteren echter opge dragen nog eens goed na te denken over hun voorstel om de DDR samen te laten smel ten met de Bondsrepubliek op 1 december, één dag voor de Uitspraken Ridley schokken Kohl niet BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft de uitspraken van de afgetreden Britse minister van handel, Ni cholas Ridley, een „typisch faux pas" genoemd. „Zul ke stompzinnige aanvallen kunnen niet voor reke ning van de Britse rege ring worden gebracht en schokken mij niet in het minst", aldus Kohl. De mi nister is volgens Kohl vol doende gestraft. „Hij is zijn baan kwijt, dat is recht. Ik heb begrip voor de onge rustheid van mensen voor al van de Britten, die hun nationale bestaan op het spel hebben moeten zetten om zich tegen Hitier te weren", aldus Kohl. Rid ley diende afgelopen weekeinde zijn ontslag in nadat hij met zijn anti- Duitse uitspraken de Brit se regering in grote verle genheid had gebracht. door Kohl geplande gezamen lijke verkiezingen. De vice-voorzitter van de CDU in de DDR, Udo Kamm, zei gisteren dat het Oostduitse parlement zondag op initiatief van de liberalen een intentie verklaring zal uitgeven over aansluiting op 1 december bij de Bondsrepubliek. Na de „op dracht" van De Maizière zwakte Kammm zijn bewering later op de dag af en zei hij dat een stemming over een derge lijke verklaring „een mogelijk heid" is. „De premier wil dat we ons huiswerk nog eens overdoen", zei hij. Een zichtbaar boze De Maizie- re weigerde na afloop van de bijeenkomst van de CDU-frac- tie elk commentaar. De pre mier zou de eenwording tot na de verkiezingen willen uitstel len om de communisten en kleine linkse partijen in de DDR de kans te geven door te dringen tot het naderhand te vormen gezamenlijke Duits parlement, dat wil zeggen zon der kiesdrempel van vijf pro cent. Opiniepeilingen van de laatste weken geven aan dat Kohl bij gezamenlijke verkiezingen ruim voorligt op zijn sociaal democratische rivaal Oskar Lafontaine. Conservatieve Duitse kranten beklemtoon den gisteren dat de door Kohl in Moskou „binnengehaalde souvereiniteit voor een vere nigd Duitsland" zijn krediet bij de kiezers zal vergroten. Vol gens politieke analysten maakt de SPD alleen een kans om de verkiezingen te winnen wan neer de Oostduitse economie in elkaar klapt en er voor de cember massa-werkloosheid en sociale onrust ontstaan. Bondskanselier Kohl be schreef de overeenkomst met Gorbatsjov, waardoor de laat ste obstakels naar de Duitse eenwording uit de weg wer den geruimd, als een „door braak". „De ontwikkelingen van de laatste zes maanden en de resultaten van de politieke topontmoetingen hebben mij het vertrouwen gegeven dat we nog dit jaar een pagina zul len omslaan in de geschiedenis van Duitsland en Europa", al dus Kohl. Lafontaine sprak gisteren in Oost-Berlijn lovende woorden over de door Kohl bereikte re sultaten in Moskou. Hij zei de gemaakte afspraken „zonder aarzeling" toe te juichen en sprak van „een succes voor de regering in Bonn". De Westduitse SPD-voorman Oscar Lafontaine spreekt demonstrerende constructiewerkers in Oost-Berlijn toe. De demonstranten zijn bang hun baan te verliezen als gevolg van de Duitse een wording. FOTO: AP SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverll/Wavery Productions Een onderonsje tussen de Poolse minister van buitenlandse zaken Skubiszewski (links) en zijn Westduitse ambtgenoot Genscher tijdens het twee-plus-vier-overlg in Parijs. foto: anp (Van onze correspondent Jo Wijnen) BRUSSEL De zoge naamde militaire planners van de nationale legers van West-Europa en van de NAVO krijgen het druk. Nu de Sovjetunie heeft ingestemd met het NAVO-lidmaatschap van het verenigd Duitsland en nu, als gevolg daarvan, de kans op succes bij de, Weense onderhandelingen over de conventionele ontwapening in Europa (CFE) sterk zijn toegeno men, staan Duitsland enorme verschuivingen te wachten. Op dit ogenblik bevinden zich in Europa 305.000 Amerikaan se militairen, waarvan er 245.000 op Westduitse bodem staan. De Bondsrepubliek be schikt zelf over 495.000 man schappen, terwijl in West- Duitsland nog eens 126.000 Britse, Franse, Nederlandse, Belgische en Canadese solda ten zijn gelegerd. In de veel kleinere DDR be vinden zich 390.000 Sovjet-mi litairen, terwijl de Nationale Volksarmee van Oost-Duits- land over 173.000 manschap pen beschikt. In Wenen wordt op dit ogen blik onderhandeld over het te rugbrengen van de Ameri kaanse en Sovjet-troepen in de centrale zone - die voorname lijk de beide Duitslanden be dekt - tot 195.000 manschapen aan weerszijden. Bondskanse lier Kohl heeft Gorbatsjov tij dens zijn ontmoeting in het Kaukasische Stavropol toege zegd dat de totale troepen sterkte van het nieuwe Duits land in drie tot vier jaar zal worden teruggebracht tot 370.000 manschappen. Daar mee blijft het nieuwe Duitse leger sterker dan de Sovjets aanvankelijk hadden gehoopt en bedongen. Moskou dacht aanvankelijk dat het nieuwe Duitsland met een 250.000 man sterk leger zou kunnen volstaan. Niettemin heeft het overleg van Stavropol geleid tot vrijwel de halvering van de gezamenlijke Duitse troe- Terugtrekking Een en ander betekent dat het enorme aantal troepen op Duitse bodem de komende ja ren aanzienlijk zal worden te ruggebracht. Overigens zullen voor een periode van eveneens drie tot vier jaar, nog 350.000 Russische soldaten gehand haafd blijven op wat nu nog DDR grondgebied is. Dat is niet zozeer een militaire, als wel een economische maatre gel: de Sovjets kunnen zich de terugtrekking van hun troe pen uit Oost-Duitsland finan cieel niet permitteren. Ze heb ben geen werk voor de solda ten uit dat leger en geen huis vesting voor de beroepskrach ten ervan. Bonn heeft zich be reid verklaard de tijdelijke aanwezigheid van de Sovjets in Oost-Duitsland zelfs voor een deel te betalen. Voor het nieuwe Duitsland be tekenen de gigantische ver schuivingen en inkrimpingen van de militaire mensenreser voirs dat de staat .van belege ring waarin Duitsland zich be vindt, binnen enkele jaren aanzienlijk wordt terugge bracht. Het Westen handhaaft op Duitse bodem in totaal 691.000 manschappen, inclusief de Amerikaanse en buiten landse troepen die er voorals nog gestationeerd blijven. De Sovjets handhaven voorlopig hun 350.000 troepen op Oost- duiits grondgebied. Dat bete kent dat er voor de komende vier jaar in totaal ongeveer 1.041.000 manschappen in het nieuwe Duitsland gestatio neerd zullen blijven. In die si tuatie komt na een 'overgan- speriode' van drie tot vier jaar drastische verandering als de Sovjets zich terugtrekken en de Nationale Volksarmee op gaat in de Bundeswehr. Kernwapens Maar voor de door enorme le gers geplaagde Duitsers gaat er binnen afzienbare tijd nog meer gebeuren. Nagenoeg alle kernwapens worden uit Duits land teruggetrokken, terwijl het nieuwe Duitsland zelf niet over nucleaire en chemische wapens zal beschikken. Bo vendien wordt de NAVO-stra- tegie aanzienlijk bijgesteld. Zo worden de paraatheidseisen van de NAVO-strijdkrachten verlaagd, hetgeen in de prak tijk betekent dat er minder Amerikaanse en andere NAVO-troepen permanent in Duitsland zullen verblijven, al was het maar ómdat de verlo fregelingen veel ruimer wor den toegepast. Bovendien wor den de oefenschema's fors bij gesteld, hetgeen vooral noord westhoek van het huidige West-Duitsland van een enor me last zal bevrijden, al wor den de oefeningen niet hele maal ongedaan gemaakt. Voor ettelijke tienduizenden beroepsmilitairen die uit de Bundeswehr en de Nationale Volksarmee moeten vertrek ken zijn de maatregelen even wel een hard gelach. Zij zullen een plaats moeten vinden in de burgermaatschappij. In de Duitse traditie weegt de status van officier en onderofficier zeer zwaar en tal van beroeps militairen zullen dan ook noodgedwongen hun als pres- tigueus ervaren beroep moeten opgeven. Bovendien zal een onbekend aantal Oostduitse beroepsmilitairen worden overgeheveld naar het nieuwe Duitse leger dat - omdat Duitsland in de NAVO blijft - een sterk westelijk en West duits karakter zal blijven dra gen. Aangenomen mag wor den dat die overheveling met de nodige spanningen gepaard zal gaan. Frustratie Vooral voor de Westduitsers zijn de aanwezigheid van een overmaat van militairen, de eindeloze oefeningen, de laag- vliegende vliegtuigen, de mili taire kolonnes op de wegen en de ongekende hoeveelheden wapentuig waaronder talloze kernwapens, de afgelopen ja ren een bron van frustratie ge weest. Wat de ontwapenings onderhandelaars de komende jaren ook zullen besluiten, ook het nieuwe Duitsland blijft be last met een onevenredig grote militaire activiteit. Bovendien heeft de NAVO besloten dat zij een „geëigende combinatie van conventionele en nucleai re strijdkrachten" zal handha ven, ook al omdat de militaire kracht van de Sovjet Unie vooralsnog zeer groot zal blij ven. Derhalve blijft ook het nieuwe Duitsland vooralsnog de kazerne van West-Europa, al zijn daarin minder troepen met minder wapens gelegerd. De Veluwe is weer in de greep van het toerisme. Wie niet naar het buitenland, de Waddeneilanden, Drenthe, Brabant, Limburg of het strand gaat, strijkt op de Veluwe neer. Mooie gelegenheid om dan ook eens naar Putten te gaan. Om daar eens kennis te maken met de enige, echte Veluwse 'muis'. Een lekkernij, vandaag beschreven in „Een andere kijk op toeristisch Nederland". jnt loc In Putten valt weer Ve luwse 'muis' te eten. Maar dan wel in een plaatselijk eethuis. 'Muis' staat, voor de goede orde, voor stamppot. Ze hebben met die term vroeger vermoedelijk op de Veluwe rond Putten de restjes van de warme maaltijden aangeduid. Eén keer per week werden die vroeger in menig gezin bijeen gevoegd tot een voed zame stamppot. Geen luxe eten destijds, zoals overal met dit soort gerechten, maar uit de noodzaak tot be zuiniging geboren. Dat het nu in een restaurant op het menu staat, wordt door nos talgie veroorzaakt. Vooral oudere bezoekers van restaurant De Heerdt vragen naar 'muis' en ande re antieke recepten. Ze zijn een echte doelgroep van het restaurant. Ze krijgen veel aardappelen opgediend, want dat was vroeger de ge woonte. De authentieke so bere jaren van voor en na de oorlog worden door het res taurant zo veel mogelijk ge trouw opgeroepen. Een concessie aan verander de tijden is de hoeveelheid groenten die wordt geser veerd. „Dat is weer niet net als vroeger, maar ze waarde ren het wel", zegt Victor van Gilse, die met zijn vrouw Anneke de uitspan ning beheert. Het verleden is nou eenmaal niet volledig te herroepen. Toch ziet de uitspanning de kring oudere klanten tussen januari en april groeien. In die periode worden Oudhollandse ge rechten geserveerd. Vers vlees Echt van de streek zijn de al genoemde 'muis', de zuider- zeestoofaal, en natuurlijk pannegies. Pannegies is ook een hutspot, maar wel met vers vlees. Dat zij hier na drukkelijk vermeld, al was het alleen maar om de histo rie geen geweld aan te doen. Want ene Gies, landloper in voorbije Veluwse boerenle- genden, heeft model gestaan voor de naam van het ge recht. Men neme., in elk geval een stuk schapevlees, want de historie speelt op de Veluwe, waar Gies en les een truc zouden hebben uitgehaald om aan een warme maaltijd te komen. Ze roken bij een welvarende boerderij dat er iets smakelijks werd bereid en zouden daarom bij de keukendeur: „de stier is los" hebben geroepen. De ge schrokken boerin liet alles in de steek, en de twee man nen vulden hun maag met de inhoud van de kookpot. SHI Bij terugkomst zou de bo uit wraak een van de t, (Gies) met de lege pana. het hoofd hebben gesla Victor van Gilse heeft verhaal uit een boekje |3 streekgerechten. Hij moege ii anekdote regelmatig me» gasten vertellen, die vanj i pan en Gies willen wetel De meeste oude gerechte!31151 het restaurant komen I en boekjes, het gaat om jjrie. eet-geschiedenis. Een engjen keer komt het voor, Lmr Van Gilse, dat iemand i met de plaatselijke eefen. woonten bekend is hemPrel iets authentieks helpt. 3nee: met de Veluwse muis, t-in tip van een vijftiger die j zijn bejaarde vader de inj diënten kreeg aangereikt® 5 „Soms hoor ik ook wel «r iets van een oude boer f?ra£ uit de omgeving", aldus i>Prei tsJer Een deel van de bewoneijedl? Putten en omgeving t1315 Van Gilse als cliëntèlep»01 dat zal wel altijd zo blijvs denkt hij. Dat zijn de aferd chtone boeren van de ou<r""5P generatie. Die komen zrf Sa geen pannegies bij hem eflan Hij denkt dat het ger^10^ nog veelvuldig wordt befPer in menig boeren-keutf1111^ maar dat er dan wel ften stuk spek bij wordt gedai Geen kliekjes 'Muis' eten of pannegies, I gelijkse kost van vroej het kan alleen nog in I restaurant, en niet zoril het hele jaar door. Oud! landse gerechten kookt! kok van De Heerdt allee! de eerste vier maanden het jaar. Wie buiten dat I zoen iets authentieks uilB streek wil eten, moet f minste een dag vantevd even bellen. Want kliel die voor Veluwse muisf basis hebben gediend, den vandaag de dag meer op grote schaal waard. Het vroegere tften kanl leen maar nagebootst v den, waarbij overigens zo erg precies naar de luwse grenzen wordt g< Volgens Victor van G zijn er nog nauwelijks rechten te vinden die all in een bepaald gebied Nederland voorkomen. 1 origineels duikt in verscF lende streken onder an< ïha namen op en veel gereclf lijken verdacht veel opL^ kaar, zegt hij glimlachfljjjgj. Hij oordeelt op basis vanLtej documentatie die hem Oudhollandse recepten rij opleveren: „Soms zit in i- Drents of Gronings gere. precies hetzelfde als in Zeeuws, maar verschillenj leen de namen." CHRIS SPÖNHQ Oudere mensen eten nog graag de gerechten uit een vq bije tijd in restaurant De Heerdt in Putten. foto: studio merjenbul NELSON MANDELA TERUG VAN RONDREIS BEIRA In zuidelijk Afrika zal nooit langdurig vrede tot stand kunnen komen zonder dat de apartheid in Zuid-Afrika wordt vervangen door een democratisch systeem. Mandela gisteren gezegd in Mocambique, aan het eind van zijn rondreis door veertien landen in Europa, Noord- Amerika en Afrika. Mandela keerde vandaag op zijn 72ste verjaardag, na zes weken te rug naar Zuid-Afrika. Dat heeft ANC-leider Nelson Naar verwachting zal Mandela snel na zijn thuiskomst met president F.W. de Klerk om de tafel gaan zitten om afspra ken te maken over verdere onderhandelingen tussen de regering en het ANC over een nieuwe grondwet die een eind moet maken aan de blanke overheersing. Mandela zei in Mocambique dat de regering van Zuid-Afri ka voor een belangrijk deel verantwoordelijk is voor het geweld dat zich sinds het mid den van de jaren '70 afspeelt in Mocambique en Angola. Zuid-Afrika gaf gedurende de jaren '80 openlijk steun aan de opstandelingenbewegingen die in Mocambique en Angol >*- beren de marxistische re gen omver te werpen. T par rig jaar werd Zuid-Afrik >ma£ haaldelijk beschuldigd uu c schending van het in 19» vrj£ Mocambique gesloten zijdse non-agressieverdraLj 0l 1988 had Zuid-Afrika tr{jW(j in Angola. jrd hc

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4