Sou/ia/tit ,eiden Culinair en Gouden Pet jppers van de Lakenfeesten STAD OMGEVING Kaagweek massaal bezocht Oudheden gevraagd voor onderzoek van Syrische nederzetting MAANDAG 16 JULI 1990 PAGINA 7 ie tussen scholen beroepsonderewijs SN Holtland College. Dat is de I e naam van vier scholen uit de Leidse itBjdie per 1 augustus fuseren. Deze fusie onderdeel uit van de herstructure- an het beroepsonderwijs zoals het mi- e van Onderwijs dat heeft voorge- Het gaat in dit geval om het RIO, de school voor MEAO, de Noorderwiek (swt Groene Hart. Het Holtland College ^een grote verscheidenheid aan oplei- op het gebied van administratie, horeca, toerisme, gezondheidszorg de. Op de Leidato huishoudbeurs die tember in de Groenoordhal wordt ge- zal het Holtland College zich voor st presenteren met een modeshow, zitten alle onderdelen van de nieu- 100I verwerkt. Auto brandt uit LEIDERDORP Surveillerende agenten in Leider dorp hebben zondag net op tijd kunnen voorkomen dat een in brand geraakte auto ook het huis van de eigenaar in de as legde. De agenten zagen de brandende auto staan in een carport van een woning aan de Florijn en wisten hem daar weg te duwen. De auto brandde vervolgens geheel uit. De oor zaak was kortslui ting bij het starten. Aangifte van verkrachting LEIDEN Een 16-jarige meisje heeft zaterdag middag aangifte gedaan van ver krachting. Zij zou woensdag 27 juni op haar ka mer in een huis op het Leven daal zijn ver kracht door twee andere ka merbewoners. De politie ver wacht vandaag het tweetal te horen. Jongetje verbrand tijdens barbecue WASSENAAR Een driejarig jongetje is gisteren met zeer ernsti ge brandwonden over het hele li chaam naar het Brandwondencen trum in Beverwijk gebracht. De jongen raakte gewond toen een fles spiritus ontplofte, die te dicht bij een brandende barbecue stond in een tuin van een woning aan de Narcislaan in Wassenaar. De 45-ja- rige vader van het kind liep even eens ernstige brandwonden op aan gezicht en onderarmen. Hij werd opgenomen in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Leegstaand woonhuis in Lindestraat gekraakt LEIDEN Een 24- jarige Hagenaar en twee metgezellen hebben gistermiddag een woning in de Lindestraat gekraakt. Na overleg tussen ei genaar en politie mochten de krakers blijven zitten. Het pand in de Tuinstad- wijk stond al enige tijd leeg. Vrouw gewond bij aanrijding ALPEN AAN DEN RIJN Een 76-jari- ge fietsster uit Al phen is zaterdagmid dag ernstig gewond geraakt bij een aan rijding met een mo tor aan Suze Groene- wegstraat in Alphen aan den Rijn. Zij heeft haar been, heup en arm gebro ken en is in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden opgeno men. De twee motor rijders (20) liepen ontvellingen op. Oor zaak van ongeluk is niet bekend. Actie voor behoud gemaal ALPHEN AAN DEN RIJN Het eerste restaura tie-object van de vorige week opgerichte stichting tot Behoud van Alphens Erfgoed is het gemaal Cornelis den Hertog. Dit in 1879 gebouwde gemaal aan de Heimanswetering verkeert in slechte staat en moet volgens het waterschap De Aarlanden worden vervangen. De stichting maakt zich sterk voor het oude gemaal omdat het monumentale waarde heeft. Tevens kan het maalwerktuig een educatieve en een economische functie krijgen. Ook scholengemeenschap Bospark in Alphen aan den Rijn gaat zich inzetten voor behoud van Cor nelis den Hertog. Deze school bestaat 40 jaar en ter gelegenheid daarvan worden tal van activiteiten gehouden, zoals een rommelmarkt, een sponsor loop, verkoop van etsen en boekjes over de ge schiedenis van het gemaal. Tevens worden bedrij ven benaderd en worden tijdens de Alphense jaar markt produkten verkocht die door leerlingen van zijn gemaakt. Inzamelingsactie levert zestig fietsen op LEIDEN Zestig fietsen, vijftig type- en vijftig naaimachines. Dat is de opbrengst van een succes volle inzamelingsactie van vrijwilligers van de Leidse kerken de afgelopen maand hielden voor de Derde Wereld. Het materi aal wordt door de stichting Vraag en Aanbod in twee vrachtwagens vervoerd naar Solidariteitswerk- plaatsen. Daar worden de gebruiksvoorwerpen ge reed gemaakt voor verzen ding naar de Derde We reld. V-DIRECTEUR HUGENS: „GEEN WANKLANK GEHOORD" DEN Het afsluiten- :0ntfeekeinde van de La- ^eesten heeft toch dat ,rgè^cht wat de organisa- abyJ ervan hoopten. Veel "eyjek, goede sfeer, mooi i 2: i en hoge omzetten. ïporWb werkelijk geen licerflank gehoord", aldus nehH-directeur C. Hugens ü'SJhat dat in de afgelo- i 3d tien dagen zo'n rnai'IOO mensen de Laken- Renjen bezochten. De be- ,*3Mng van Leiden had (ai);ren te maken met een Iprobleem; de diverse gj*jementen in de stad Looteken of bruinen op ,buirand- .30.'eet Dat was de eerste 1 ""ie van Leiden Culinair ^9uisator W. Buyteweg over Q 4^iedaagse eetfestijn op het (Ï2)f^kerkplein. De deelne- 1 3le restaurants konden gis- ■45, nnd door de gestage toe- 9° .yas rond negen uur de pe- Unpllen. „Er zijn iets minder 30. f n geweest dan vorig jaar y Vg dezelfde omzet is ge- jj6) aldus een uitermate te- j #'|n Buijteweg. Geamu- jumj| door een verscheiden- 21. Aan „levende"muziek, ge- 21.4in de verkoelende scha- 2 30/an de Pieterskerk en ge- •^Srld 25 gulden bestedend. SCil,-achten volgens een klei- iquete van de organisatie |uizenden bezoekers de |g door. Het Zilveren Rg^nteerblad, de prijs die de'akkundige jury jaarlijks OLEnt aan het restaurant met Leiden Culinair, niet zo druk als anders, toch dezelfde omzet. het smakelijkste tussendoortje, kwam dit jaar in handen van de Koornbrug. Zij wisten een forel zo te bewerken de deze van landelijke topkoks de voorkeur kreeg boven de ge rechtjes van de andere eetgele- genheden. Inflatie de honderden kraampjes in de binnenstad die gezamenlijk de naam Lakenmarkt hadden ge kregen. Aangemoedigd door „Ontdek je plekje" was het aantal bezoekers van buiten de stad aanzienlijk. Tonnen twee dehands prullaria uit groot moeders tijd bleek door de ja ren heen duidelijk door infla tie aangetast. De naam kunst markt werd zelfs gebruikt voor een samenraapsel van goedbedoelde huisvlijt, kitsch en kliederwerk die in stalletjes op de Morsstraat het verkeer ophield. Ook het brouwersfes tival op het Stadhuisplein stel de weinig voor. Vijfhonderd gulden ,was het schamele be drag dat vier kroegen op en rond de Oude Singel bij elkaar wisten te brengen voor Green peace. C. Vos, een van de or ganisatoren gaf ruiterlijk toe dat de manifestaie voor het goede doel niet veel meer was geweest dan een veredeld per- soneelsfeestje. „Maar volgend jaar proberen we het weer", aldus Vos. Het hier en daar bedenkelijke niveau van de Lakenmarkt werd opgekrikt door de aan wezigheid van de deelnemers aan het straatmuziekconcours de Gouden Pet. De soms af schuwelijk uitgedoste maar muzikaal vaak aardige groep jes muziekanten, zorgden voor stemming. Werkte een dwars- fluitiste van nog geen tien op het sentiment van de gul in de pet strooiende voorbijgangers, dan verging horen en zien bij het passeren van een Veense blaaskapel. Olé, Olé, Olé. De door een jury aangewezen bes te tien van de 42 deelnemers mochten in de tent op het Ar senaalplein nogmaals proberen publiek en jury te bekoren. Een reeks van gezelllige suf ferds, rare snuiters en een gro te verscheidenheid aan mu ziek wisselde elkaar af. De eerste prijs ging uiteinde lijk naar de Haagse formatie „Lubbers". Lievelingen van het publiek werden echter drie jongetjes luisterend naar de naam Hij Jazz. Gewapend met wasbord, gitaar en viool keken zij onwennig lachend naar de staande ovatie die al leen hun opkomst al veroor zaakte. Na twee cowboy-num mers te hebben gebracht bleek de tent helemaal te klein. De ongetwijfeld trotse ouders hoe ven de komende maanden het trio geen zakgeld meer uit te keren. Het behalen van de tweede prijs leverde namelijk een bedrag van 500 gulden op. (c) Standaard UltgoverlJ/Wavery Productions Brandweerman onderscheiden LEIDEN Burgemeester C. Goekoop reikte vanmiddag een koninklijke onderschei ding uit aan Hagenaar H. Van Blerk. Van Blerk is 35 jaar werkzaam geweest bij de Bescherming Bevolking en maakt sinds de opheffing van deze organisatie deel uit van de regionale brandweer Rijnland. Daarnaast is Van Blerk speler en scheidsrech ter geweest van waterpolo- vereniging DSZ in zijn woonplaats waar hij inmid dels ere-lid van is. In de brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan overhandigde Goekoop de ere-tekens beho rende bij de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. J. Ciere 102 J. Ciere hoort ongetwijfeld tot de oudste Leidenaars en de oudste bezitters van een geldig rijbe wijs. Gisteren werd hij 102 jaar oud. Burgemeester Goekoop ging hem net als vorig jaar zie foto vanmorgen feliciteren in zijn woning aan de De Sitterlaan. FOTO: WIM VAN NOORT WARMOND Het fraaie weer heeft veel mensen doen besluiten de Kaag- week-activiteiten in War mond te bezoeken. Op zondag werd dan ook een recordaantal van 365 deel nemers ingeschreven voor de fietspuzzeltocht. Zelfs vanuit het Westland en Den Haag kwamen de fietslustigen zich, met de fiets op de auto, melden voor de 30 kilometer lan ge rit. In de tocht die rich ting Voorschoten voerde, was een bezoekje aan de Leidse Hortus Botanicus opgenomen. Secretaris J. Kerkvliet van de organiserende Vereniging tot Viering van Warmonds Fees ten was zondagmiddag zeer te vreden met de gang van za ken. Ongeveer 5.000 bezoekers kwamen op de festiviteiten af. Het weekeinde begon op zater dagochtend traditiegetrouw met de bosloop. Ongeveer hon derd lopers waagden zich aan het bochtige parcours in het Bos van Krantz. Dat waren er minder dan in andere jaren omdat de prestatieloop niet in de trimagenda was opgeno men. 's Middags beheersten de marktkooplieden-in-de-dop het park Groot Leerust. De in druk bestond echter dat ze voornamelijk eikaars beste klanten waren. Het eiergooien lijkt een beetje op zijn retour. Met enige moei te kwam men aan het maxi mum van vijftig deelnemende paren. Ook de publieke be langstelling bleef achter. Behalve de fietstocht stond er zondag ook de ringrijderij met aangespannen paarden op het programma. De prachtig aan geklede dames en heren op en in de al even fraaie Oudhol landse rijtuigen brachten veel mensen op de been. De publieksprijs was dit jaar voor de combinatie van Arus Rotteveel, die zijn wagen in paarse tinten had laten opma ken door een tuincentrum. Opmerkelijkste deelnemer was ongetwijfeld Henk van Dijk. De Warmonder deed mee op een ouderwetse hooischudder. Veel belangstelling was er ook voor de traditionele zelfmaak- mode-show op het Pleintje bij de Pomp. Begeleid door het deskundig commentaar van gemeenteraadslid Conny Saris, toonden Warmondse dames en heren en soms ook kinderen hun kledingstukken op wel haast professionele wijze. VECHTPARTIJ BIJ SLIJTERIJ IN WARMOND WARMOND Een groep van twintig jongeren uit Sassenheim heeft tijdens de Kaagweek voor het enige ernstige incident ge zorgd door een ruit van een slijterij in te slaan en op de vuist te gaan met een groep Warmonders. De Warmonders zagen de Sassenheimers bezig en dachten zelf de orde te kunnen herstellen. Politie in burger moest de wapen stok gebruiken om de vechtenden te scheiden. Daarna keerden de jonge ren zich tegen de politie. Een Sassenheimer en een Warmonder zijn aange houden. Andere aanhou dingen werden niet ver richt om verdere escalatie van geweld te voorkomen. Later deze week zullen wel meer betrokkenen worden verhoord. Twee Sassenheimers moesten met verwondingen naar het Academisch Zieken huis in Leiden worden overgebracht. Na onder zoek konden ze weer naar huis. Inbraak in sportzaak LEIMUIDEN Bij een in- braak in een sportartikelen zaak aan de Larixlaan in Lei- muiden is in de nacht van vrij dag op zaterdag 5.000 gulden aan contant geld uit de kassa meegenomen. De dieven gin gen er ook vandoor met een nog onbekend aantal sportarti kelen. Brand door kortsluiting ALPHEN AAN DEN RIJN Door kortsluiting is vrijdaga vond aan de Raadhuisstraat in Alphen aan den Rijn brand in een winkel ontstaan. Er kwam daarbij veel rook vrij, die het interieur aantastte. De totale schade van de brand is nog niet bekend. Natuurwandeling LEIDEN De afdeling Lei den van het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) houdt woensdag weer een natuurwandeling in Pol derpark Cronesteijn. Het ver trek is om 19.30 uur bij de wa terspeelplaats, over de spoor brug aan de Kanaalweg. Tij dens de wandeling wordt aan dacht besteed aan planten en dieren in de polder. Met name het leven in de sloten komt aan de orde. Bromfietser rijdt in op 13-jarig kind LEIDEN Een 13-jarig meisje is gistermiddag na een val van de fiets met een ernstige hoofdwond overgebracht naar het Aca demisch ziekenhuis. Het meisje fietste met haar vader rond kwart voor zes op de Rijndijk toen zij opzettelijk van achter werd aangereden door een bromfietser. Het meisje kwam hier door ten val. Samen met twee maatjes maakte de jonge bestuur der van de bromfiets zich uit de voeten. De brommer bleek te zijn gestolen. De politie is op zoek naar getuigen. Telefoon: 071- LEIDEN Het Rijksmu seum voor Oudheden gaat meedoen aan internatio naal archeologisch onder zoek in Noord Syrië. Het museum doet dat na een oproep van de Syrische oudheidkundige dienst om noodopgravingen te doen in een deel van de Eufraat-vallei dat wordt bedreigd door de aanleg van een stuwdam. Een groep onder leiding van Peter Akkermans, conser vator Nabije Oosten van het museum, gaat de op gravingen verrichten. De opgravingen hebben plaats op twee ruïne-heuvels bij de Syrisch-Turkse grens. Naast specialisten van het Leidse museum gaan ook medewer kers van het Amsterdamse in stituut voor Prae- en protohis torie naar Syrië, evenals on derzoekers van een aantal bui tenlandse instituten en univer siteiten. Het onderzoek richt zich met name op een vier hectare gro te ruïneheuvbel, de „Teil Sabi Abyad" (heuvel van de witte jongen). Proefopgravingen in 1986 en 1988 brachten daar goed geconserveerde resten van een prehistorische neder zetting aan het licht. Het gaat om een dorp met een aantal geïsoleerd liggende boerderij en, dateren uit 5400 tot 5000 voor Christus. Van de oor spronkelijk twee verdiepingen hoge gebouwen zijn waar schijnlijk de muren tot ander halve meter hoogte bewaard gebleven. In en om de huizen zijn fraai beschilderde pot scherven gevonden, evenals een groot aantal complete stukken aardewerk. Het is voor het eerst dat een dergelij ke nederzetting compleet wordt blootgelegd. Het onder zoek biedt een unieke kans om inzicht te krijgen in de struc tuur van dit soort nederzettin gen. Daarnaast worden de resten van een monumentaal gebouw uit de Midden-Assyrische pe riode onderzocht. Op het hoog ste punt van de betrokken ruï neheuvel staan muren van drie meter hoog en anderhalve meter dik. Waarschijnlijk gaat het om een vesting. Bij proef opgravingen zijn al kleitablet ten met Assyrisch spijker schrift, rolzegels en graven ge vonden die veelbelovend zou den zijn voor verder onder-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7