ers gelooft in ommekeer 1 X\ en Kim Dirkse eerste finalisten [CIRCUIT uoetballerlei £eidóc@omont [LEET LAAT NK AAN ZICH VOORBIJGAAN IJ 25e DISTRICTSKAMPIOENSCHAPPEN; Grenzen ^DRT ZATERDAG 14 JULI 1990 PAGINA 9 ^'nyerkusen verliest zelden op eigen veld i^Bayer Leverkusen heeft FC Twente een tegenstander ge- die er om bekend staat op eigen veld maar zelden te verlie- »pas op 3 maart van dit jaar gelukte het „buurman" FC Köln lis eerste in de jaargang '89-'90 het inmiddels schitterend ge- jveerde Ulrich Haberland-stadion zegevierend (0-2) te verla- e(Dat zegt genoeg over de kracht van de club, die in 1988 Jiiedenis schreef door onder Erich Ribbeek ten koste van het inse Espanol de Uefa-beker te veroveren. Lllend in het afgelopen seizoen was het geringe aantal be iers bij de thuiswedstrijden van Leverkusen. Het gemiddelde ]14.522 toeschouwers per duel betekende slechts een schame- Jjftiende plaats, alleen Uerdingen en de gedegradeerde clubs fihof Mannheim en FC Homburg zagen nog minder mensen a's passeren. Maaskant op avontuur Robert Maaskant, vorig jaar op amateurbasis actief bij Go Ahead Eagles, speelt komend seizoen in de Verenigde Staten. De 21- jarige verdediger strijkt neer op de campus van de USF-univer- siteit in Tampa, Florida, waar hij voetbal met studie gaat combi neren. „Een avontuur, inderdaad", reageert de Amsterdammer. „Ik laat me straks volkomen verrassen, want eerlijk gezegd weet ik er nog niet veel van. Trainer Jay Miller van het USF- team is een paar keer hier geweest, een echte Amerikaan. Goed ogend en heel enthousiast. Hij heeft overigens wel verstand van het spelletje. Dat is bij de meeste Amerikanen niet het geval". Als Maaskant de wijk naar Florida neemt, zal hij in beginsel geen vet- salaris incasseren. De toegewezen beurs voorziet in voeding, woonruimte, studiemateriaal en trainingsspullen. Bo vendien mag een universiteitsteam niet betalen. Maaskant:„De studie (lichamelijke opvoeding, red.) is voor mij bijzaak, het voetbal staat voorop. Ze zochten een laatste man, die tactisch sterk was. Zo'n kans laat je niet lopen, zeker niet op deze leef tijd. Hoe sterk het team is, weet ik niet. Ik heb begrepen dat er jongens bijzitten die tegen het nationale team aanzitten. Maar er schijnen er ook net met voetballen te zijn begonnen". Eerste training Wim Kieft werkte deze week de eerste training bij zijn nieuwe club Girondins Bordeaux af. foto: anp Miroslav Kadlec Kaiser sla u tern De Tsjechoslowaakse inter national Miroslav Kadlec heeft een tweejarig contract getekend bij Bundesligaclub FC Kaiserslautern. Kadlec neemt de libero- plaats over van Reinhardt Stumpf, die voor Leverkusen gaat spelen. De Tsjechoslowaak, die in ei gen land uitkwam voor Vit- kovice, speelde bij het WK vijf keer voor het nationale team. elUWEGEIN Rob »58KPPers *s enigszins ver- piei^d over de interesse f zijn persoon. Hij van pt momenteel absoluut T rJ1 wereldtijden, laat de 'omp»atletiek dit weekeinde >n Rotterdam zelfs aan neus voorbijgaan en üke toch staat de krant op !i3ortoeP- Maar juist omdat Istil is rond Rob Drup- Ui rijzen er vragen. Wat pi°jt loos met de 800 me- k.m.|topper van weleer, die heer! al zo vaak een tobber 0 Tobt hij soms weer, i^iiereid hij zich voor op in'g9'' vreselijke strafmars esters de internationale at- nog ekbanen? 3 dirtfloet eigenlijk beide. Nog feekj geeft Druppers, thuis in sen. jwegein met zijn bruine ^jijrman op schoot, aan door 'rillen gaan tot het olym- jaar 1992. En nog altijd hij op iets moois, als ver- op het al bijna zwart uit-' gen zilver van de WK in >tie jinki in 1983. Rob Druppers tobt in- Sjlels ook al weer enkele in met onopgehelderde loeidheidsverschijnselen. jitzi^staken de kop op nadat hij ir-. ele weken terug even in oaefn verbleef. Daardoor kon met peet uit Nieuwegein afge weken slechts gedoseerd ;n en passen de nationale lioenschappen niet in het .w Rij boopt een dezer so'sn uitslag te krijgen van o. bloedonderzoek, de oor- te kunnen wegnemen en rj^ weer volop te gaan trai- /vwd -En dan wordt het hard envken om de limiet voor de d to! in Split te halen". Drup- 'e®(J is niet voorgeselecteerd -TTjjf de EK in de laatste week jn ft augustus en moet komen- weken zeker één keer de ieter binnen de 1 minuut seconden lopen. pittige klus? Als je in bent niet. In mijn huidi- wojlmstandigheden is het mis- ",w ;n iets lastiger. Maar als lig, vÊ weer goed is, moet het ten". Tot enkele weken te rug was alles weer goed met Rob Druppers. Hij was zojuist hersteld van een mentale en fysieke tik. Druppers stelde zich na de deceptie bij de Olympische Spelen van Seoul veel voor van het indoorsei- zoen '89. Bij de EK-indoor in Den Haag zat het al tegen. „Ik had op mijn sloffen Europees kampioen kunnen worden, maar het werd zilver. Dat was een bittere pil. De WK in Bu dapest ging voor 99 procent door mijn eigen schuld de mist in. Ik had tevoren een paar in vitatiewedstrijden gelopen en kwam hartstikke vermoeid in Budapest aan". Hij sneuvelde in de halve finale. De desillusie was zo groot dat de motivatie voor de hele atle tiek zoek was. „Ik trainde daarna nog wel, maar was alle plezier in de trainingen kwijt. En je moet er toch plezier in hebben. Alleen dan doe je net de extra beetjes werk die no dig zijn om beter te worden. Ik deed die extraatjes dus niet meer als het eigenlijk wel Onzichtbaar Dat had zijn uitwerking op het vorige baanseizoen, waarin hij vrijwel onzichtbaar bleef. Druppers liep weliswaar al vroeg een goede 1.46,5 maar kwam daar vervolgens niet meer in de buurt. De basis was te zwak geweest. „Kort voor de Ad Paulen Memorial wilde ik echter nog even in vorm komen om me te laten zien. De vorm verbeterde snel, Druppers liep echter geen ei gen race, maar speelde haas voor zijn vriend Said Aouita". Hij doet niet moeilijk over de toenmalige beweegreden. „Ik ben gewoon financieel over stag gegaan om te hazen. Ik had tenslotte het hele seizoen nog niet veel gepresteerd en ik moet ook leven". Tegenwoor dig runt Druppers een eigen schoonmaakbedrijf, gespeciali seerd in het schoonmaken van sportaccommodaties. De geforceerde poging om snel in vorm te komen wreekte zich kort na Hengelo. Er open baarde zich een liesblessure. „Toen heb ik direct besloten om het indoorseizoen over te slaan. Ik wilde een keer een hele winter doortrainen, ook al omdat ik had gemerkt dat ik een minder zomerseizoen draaide als ik een goede win ter had gedraaid". Twee maanden terug kwam Drup- pers met een 1.47,9 weer uit de stilte tevoorschijn. Het stemde hem tevreden. De vorm was nakende. Maar inmiddels heeft de nog onverklaarde vermoeidheid dus toegeslagen. Monter Druppers is evenwel niet uit het veld geslagen. Hij is zelfs monter en gelooft in een om mekeer. Er komen wel weer betere tijden, meent hij. Drup pers heeft zich tegenwoordig gewapend met de lotgevallen van „grote" mannen als Coe „Ik had op m'n sloffen Europees kampioen kunnen worden. Het foto: milan konvalinka „Wij hebben ook niet zoveel krediet. Als ik twee wedstrij den meeloop zoals Gullit de eerste twee wedstrijden in Ita lië heeft gespeeld, dan zou ik al volledig zijn afgebrand door iedereen. Niemand gaat bij ons zo de psychologische achter gronden uitspitten als bij Gul lit is gedaan. Voor ons is maar weinig krediet". en Elliot. „Coe was 23 jaar toen hij olympisch kampioen werd, 26 toen hij wereldkam pioen werd en 30 toen hij Eu ropees kampioen werd. Daar tussenin had tal van slechte periodes. Elliot werd in 1986 zelfs buiten de Engelse ploeg voor het EK gelaten. Die liep daarna weer 1.42". „Als atleet heb je één groot na deel; heb je een flinke blessure dan ben je zo twee jaar kwijt. Bij ons is het niet zoals bij Ruud Gullit, die een jaar niet kan spelen, twee weken voor het WK de training weer her vat en dan een WK meedoet. Dat is bij ons ondenkbaar. Het luistert in de atletiek allemaal veel nauwkeuriger". Humeur Druppers weet dat hij in zijn eigen geval misschien zelf wel bijdroeg aan het gegeven dat hij niet veel krediet kreeg. Zijn humeur was niet altijd even stralend en even mee gaand. Hij kon ronduit nors en bot zijn in zijn reacties. Dat werd hem door de pers niet in dank afgenomen. En diezelfde pers bepaalt toch voor een niet onbelangrijk deel het beeld naar de buitenwacht. Maar Druppers vindt het zijn goed recht om te reageren zo als hij wil en interviews te ge ven als hij daar zin in heeft. Of om te weigeren als hij daar geen zin in heeft. Vorig sei zoen bijvoorbeeld gaf hij vrij wel geen interviews. „Nu even wel, maar het kan best zijn dat ik er over twee weken weer geen zin in heb, maar dat mag ik toch zelf weten. Dan wil ik me misschien weer puur op de trainingen richten. Waar ik sowieso niet verschijn zijn te levisieshows. Dat doe ik niet. Zelfs in mijn beste tijd ben ik zelden in shows te zien ge weest. Ik ben wel eens opge beld of ik als zingende Kerst man in een show wilde optre den. Alleen het idee al, daar begin ik absoluut niet aan. An dere sporters deden het wel, maar dat doe ik niet. Net zo min als winkels openen. Daar heb ik ook een bloedhekel aan". Klapper In 1983 pakte Druppers zilver op de WK in Helsinki. Dat jaar won hij waar hij liep. Hij was pas 21 jaar. Nadien was het wachten op die ene klap per die daarop moest volgen, maar die nooit kwam. Drup- pers rolde alleen maar van de ene in de andere blessure en incasseerde in Los Angeles '84, Rome '87 en Seoul '88 slechts teleurstellende ervaringen. Ook daardoor ontstond het beeld van een schlemiel, die altijd wel een excuus had. En dus een zeurpiet werd in de ogen van het grote publiek. „Of het succes van 1983 niet te vroeg is gekomen?. Te grote druk? Dat zie ik niet zo. Het zilver was een logisch gevolg van de topvorm van toen. Het jaar daarop was ook goed, maar in Los Angeles ging het fout doordat die hamstring scheurde. Maar 1985 vond ik zelf ook weer een goed jaar. Daarover zijn dus tie menin-i gen verdeeld. Ik had Los An geles gemist en liep pas weer in augustus 1985 mijn eerste wedstrijd, maar intussen was er een hele hausse van lopers opgestaan die in de 1.44 liep. Ik liep dat jaar op de 1000 me ter een Nederlands record van 2.15 en op de 800 meter een Nederlands record van 1.43,5. Maar daarmee werd ik slechts vierde. Dat was het enige wat men zag. Men verwachtte van Rob Druppers alleen maar eer ste of tweede plaatsen". Neergesabeld Ik sl^ de kranten er nog wel eens op na en dan kan in al leen maar concluderen dat ik toen ben neergesabeld, terwijl ik 1.44'ers liep. Ik heb toen in mijn reacties ook fouten ge maakt, maar je gaat wel an ders reageren als je 23 of 24 bent en er van alles over je wordt gezegd en geschreven. Ik heb tijden gekend dat ik op straat of in lokaliteiten waar ik kwam uitgescholden werd naar aanleiding van wat er over me geschreven was. Dat moet je je mischien niet aan trekken, maar dat doe je wel". „Maar ik heb nooit gedacht; was dat succes maar gekomen toen ik wat ouder was. Als succes dan lang uitgebleven was, dan had ik wel weer an dere kritiek gekregen. Dan was ik waarschijnlijk net als Gerald Vanenburg tot een eeuwig talent omgedoopt. En ik heb nu in ieder geval één keer bewezen, dat ik het kan". Het handjevol indoormedailles dat hij heeft verzameld vindt Druppers ook wel leuk, maar de indooratletiek vindt hij ei genlijk toch „speeltuinwerk" vergeleken met de baanatle- tiek. Druppers schaarde zich in de loop der jaren in ieder geval in het rijtje van de bekende Ne derlanders. Want nog steeds wordt hij op straat herkend. En dat gebeurt niet zoveel at leten in Nederland. „Ik was in '86 met Han Kulker in Spanje op vakantie. Han was net bij derde geworden bij de EK, ik vierde. We zaten op het strand. Toen ik iets te drinken ging halen kwamen er wat Nederlanders naar Han toege- slopen om te vragen of ik soms Rob Druppers was. Aan Han vroegen ze of hij soms mijn masseur was of mijn manager. Han was pislink en ik heb me kromgelachen". RENÉ VAN HATTUM [DEN Bionda Zon- in het hoofdnum- het BI enkelspel, en ,,,(5ïi Dirkse bij de Cl-da- f.sts werden bij de Leidse f5Jtrictskampioenschap- J, welke op het tennis- fk van Unicum worden bpeeld, de eerste fina- ten. Céline Froma in t dames Dl-onderdeel, ik-Paul van Weeren in Maud Beran bij de D2- ies en Ronald Blom- _indaal bij de Veteranen ,n Jt evenaarden het resul- ssinff van de beide Unicum- lisjes. In de overige ca- loriën van deze titel- pjd zijn vrijwel alle hal- ^finalisten bekend. ^Bnda Zonderop heeft tegen eeuwige Leidse rivale, M tne: Irma van Seeters dit jaar eens niet langdurig op de baan ge staan. De Merenwijkse, die het met sterk baselinespel en afge wisseld met versnellingen Zonderop vaak lastig kon ma ken kreeg met dezelfde cijfers een nederlaag te slikken, ^ls waarmee ze eerder op dag Marquérite Patiwael had uit geschakeld, 6-3, 6-2. De Ripse in Unicumdienst kan vandaag rustig toekijken, wie uit het treffen tussen Petra Wessels en Elly Reeuwijk als winnares te voorschijn komt. In het B2- enkelspel won Marijke Ouds hoorn met zeer veel overtui ging van Margo van den Ou denrijn. De Nieuwvennepse mag het in de halve finale op nemen tegen Saskia Paauw. De andere halve eindstrijd wordt tussen Wil den Hollan der en Marja Kuipers uitge vochten. De vier als halve finalisten voorspelde Bl^heren hebben die verwachting niet gelogen straft. Favoriet Jan-Willem Lugthart liet Mark Flei- scheuer tot 5-5 in de tweede set bijkomen, maar daar bleef het toch wel bij. Reden voor Fleischeuer om op te merken, dat het wat hem betrof toch niet best was, wat hij op het Unicumgravel had neergelegd. Lugthart stqit niettemin vol gens verwachting op Marcel Vink, die alleen in de eerste set op tegenstand van Kees Heemskerk kon rekenen. Wouter van de Heijde liet wel haast per traditie een setje lig gen tegen Léon Damen, maar herstelde dat met 6-1 in de laatste set. Martijn Krans mag in de halve finale proberen of hij ook twee sets en daarmee de winst van zijn trainings maat kan afpakken. Samen zijn Van der Heijde en Krans ook nog in de strijd voor de dubbeltitel, waar nog de kwartfinale tegen Marco Vis ser en Maarten Kallenberg op het programma staat. In het B2-enkelspel bereikten Sjoerd van der Mark, na drie sets te gen Charley Asselbergs en Jan-Arie Bakker, die bij vla gen voor René Cardinaal ge woon te snel speelde, de halve finale, waar Onno van Pari don en Eric Bolten zich reeds bevonden. Ronald Eleveld blijkt ondanks nauwelijks tijd voor training, maar gebaseerd op zijn Ameri kaanse ervaring bij de districts voorlopig de beste dubbelspe ler. De na zijn studie (met ten nis) uit de States teruggekeer de en thans in Leiden werken de Eleveld beschikt echter ook over de juiste partners. Met Marcel Vink, ook een erkend dubbelspeler, werd de halve finale HDB bereikt, met Bion da Zonderop staat de vroegere Amersfoorter zelfs al in de fi nale, die tegen het gouden duo Irma van Seeters en Herman van der Capellen pas op de zondagse finaledag wordt ge speeld. Charley Asselbergs en Mare Nagelkerken mogen met Johan Draulans en Philip Nagtegeller (winst op Flei- scheuer/Gerard Kroeze) uit maken, wie zondag de finale spelen. C-toernooi Zwaarbevochten was de plaats in de eindstrijd voor Kim Dirkse. Lang ook had oppo- nente Cariene Smaal de beste papieren. Zij immers was het, die de eerste set op tiebreak naar zich toe trok, zij immers was het, die tot 6-6 in de twee de set bijbleef. Kim Dirkse, die dit seizoen al een paar maal op dat bekende nippertje had ver loren, onttrok zich ditmaal aan dat noodlot, pakte de tweede set via de tiebreak en vervol gens de derde set met 6-4. Fa voriete Sandra Faas zal zich eerst nog langs Marieke Ha- lenbeëk moeten werken om hetzelfde station als Dirkse te halen. In de C2-afdeling won Marit Engel met regelmatige cijfers van Myrna Krijgsman. De boeiendste strijd bij de Cl- mannen (eventueel jongens) werd uitgevochten tussen Rob- bert-Paul Hartwijk en Jeroen Vink. In belangrijke evene menten blijft Unicummer Hartwijk vaak koelbloediger dan Hillegommer Vink. Ook bij de 1990-editie van de dis tricts was het al niet anders. De eerste en derde reeks wa ren ruim voor Hartwijk, de tweede set op tiebreak voor Vink. Ronald Lammens kende weinig problemen met de LC D-Master van vorig seizoen, Oscar Schoordijk. De topfavo riet Ben de Bruin had daaren tegen veel te stellen met Alexander van den Berg, die als ongeplaatste en dus zonder druk spelend vaak wel het beste van het spel, maar niet de winst pakte. Xander Her- tzmann, als eerste geplaatst in C2 liet zich door de nummer vier, Erik-Paul van Weeren verrassen. De laatste werd daarmee finalist. Patrick Kleian en Dennis Ver steeg werkten tegen Arnoud van Dam en Arthur Turk een aantrekkelijk, sterk aanval lend dubbelspel af, dat met 6-4 in de laatste set door de eerst- genoemden winnend werd af gesloten. Het kruit bleek in de volgende ronde verschoten. Ronald Lammens en Jan van Leeuwen gingen soepel met de zege en de eer strijken. D-toernooi Ook het Dl-onderdeel kent bij de dames (meisjes) haar eerste finaliste. Céline Froma her stelde zich na een met 6-0 ver loren eerste set heel knap. Met 6-4 en 6-2 werden de twee be- Kim Dirkse speelde zich via een zwaarbevochten zege op Cariene Smaal in de finale van de districts C1-kampioen- schappen. foto: andré van haasteren langrijke volgende sets en de plaats op de slotdag binnenge haald. Maud Beran evenaarde het resultaat van de even jeug dige Dl-finaliste, al kostte dat nog meer moeite dan reeds bij Froma het geval was. Pas via een tiebreak kon de Unicumse jeugdspeelster de eindstrijd be reiken. Sipko Adriaansen is uit het Dl-toernooi. De Munniker, die ongevraagd de favorietenrol kreeg opgespeld, faalde in de afwerking van een zeer over tuigende start tegen Wouter van Tongeren. Gelukkig voor Adriaansen hield clubgenoot Jeroen Leunissen op het laat ste gedeelte van de laatste set het hoofd koel en moest thuis- speler Bart Blok hem felicite ren. De beide verliezers zijn in het dubbelspel wel een win nende combinatie, via de Munnikse broers Bakker werd de halve eindstrijd in het HDD binnengedrongen. Veteranen apart. De nummer drie van Nederland gunde Hamid Saïdi slechts twee games. Ook Bert Bos lijkt niet bij machte de ook sterk squashende en tafelten nissende Van Zoelen te weer staan. In de leeftijdsgroep, die nog een decennium ouder moet zijn om te mogen deelne men loopt eveneens een aparte figuur rond. Ronald Blommen- daal, de Nederlands kampioen boven 55 jaar won in twee sets van Jan van der Maarl. Uni cum-voorzitter Har Meijer klopte met twee maal twee van de vroegere Munnikvoor- zitter Pierre van Overloop. Jan van Duyn kreeg met zijn vlotte zege met Leontien Hins slechts ten dele genoegdoening voor zijn 7-6 derde set neder laag met Bobby Logger in het HD 35+ tegen het duo De Boer/De Groot. Van Van Duyn werd verwacht, dat hij die mixed vlot zou afwerken. Bondsgedelegeerde Ton Grim bergen kende een zwarte dag. Met Henk ten Bosch een nipte driesets nederlaag tegen Joop Beugelsdijk en Ronald Blom- mendaal, met districtscompeti- tieleidster Annelies Koole een ruim verlies tegen Jossy van der Hoeve en Ron Engel. Joly Drok en Ingrid Voskuyl, als mede de assistent-wedstrijd leidsters van de grote Lode- wijk Kallenberg, echtgenote Helma en Maureen Meijer, speelden zich in de eindstrijd van de damesdubbels 35-plus. PETER KLEIN Uitslagen HEB1: W.v.d Heijde - L. Damen 6-3. 3-6, 6- 1; J W. Lugtharl - M. Fleischeuer 6-2, 7-5; M. Vink - K. Heemskerk 7-5, 6-1. HEB2: S.v.d. Mark - Ch. Asselbergs 7-5, 2-6, 6-1; J.A. Bakker - R. Cardinaal 7-5, 6-1 DEB1:1. van Seeters - M Patiwael 6-3, 6-2; B. Zon derop - I. van Seeters 6-3, 6-2; P Wessels - M. Langelaan 6-1, 6-0. DEB2: M, Oudshoorn - M.v.d Oudenrijn 6-1, 6-2 HDB: M. Flel- scheuer/G. Kroese - M. Mellema/O van Pa ridon 2-6, 6-4, 6-1; W.v.d. Heljde/M. Krans - S.v.d. Mark/F. van Trlgl 6-3, 6-1; R. Ele- veld/M. Vink - H.v.d.Capellen/B. van Over- beeke 6-4, 6-3; J. Draulans/Ph. Nagtegeller - M. Flelscheuer/G. Kroese 6-4, 6-4 GDB: 8. Zonderop/R Eleveld - W HEC1: B. de Bruin - A.v.d. Berg 7-6, 6-3; R. Lammens - O Schoordl|k 6-4, 6-1; R.P. Hartwijk de Mooy - G.J. Anker 6-3, 7-6. DEC1: Dirkse - C. Smaal 6-7, 7-6, 6-4 DEC2: M. Engel - M Krijgsman 6-4, 6-4 HDC: B. n/A. Turk 3-6, 6-1, 6-4; T. Bavelaar- /A.v.d Berg - A. Dlehl/M. Smit 7-5, 6-3; R. Lammens/J. van Leeuwen - P. Klelan/D. Versteeg 6-1, 6-4 GDC: E. van Zuuren/M. 6-2 van Santen/D Lesqulller 6-3, HED1: J. Leunissen - B Blok 2-6, 6-2, 6-4; W van Tongeren - S. Adriaansen 1-6, 6-2, 6-3 HED2: N Bronsgeest - K. Korenhof 6-2, 6-4, J. Zandbergen - J Poot 6-3, 6-1; M. Volwater - B. Tacken 6-2, 6-4 DED1: E.v.d Voort - L. Colson 6-2. 6-3; C Froma - S. Sjaardema 0-6, 6-4, 6-2 DED2: M. Beran - A Asselman 4-6, 7-5, 7-6; Y Cromheecke - A. Verschoor 6-1. 6-2 HDD: A den Harto- g/A Stadt - M de Bruln/H Heemskerk 6-7, i-3, 6-4; H.vd. Mark/P Nleien w.o tegen Progi ramma van der Heijde; 13.30 uur: Jan-Willem Lugt- /Martljn Krans - Maarten Kallenberg/Marco Visser; 16.00 uur: Charley Asselbergs/Marc Nagelkerken - Johan Draulans/Phlllp Nagte Helmovaara/St Steggerda 6-1, 6-3; E. Ber- khout/E. Monfils - T Marlnelll/H. Rldderlk- hof 6-4, 6-3, S. Adrlaansen/B. Blok - R. S. Bakker 4-6, 6-1, 6-3. DDD: N Castelljn/S. Beek/A. van Borssum 6-2, 6-3 HE 35+: A.W. van Zoelen - H Saldi 6-1, 6-1; A. Talakua - R Engel 6-3, 6-4 DE 35+: I. Voskuyl - I Bochove 6-1, 6-0 HO 35+: B. Bos/J v d Maarl - H Groen/J de Lange 6- 0. 6-0; K. de Boer/R. de Groot - J. van Duyn/B Logger 6-4, 2-6, 7-6; Th de Mooy/H. van Tongeren - J.v.d Pol/H.v.d. Tuin 6-1, 6-3 DO 35+: J Drok/I Voskuil - L.v.d. Laan/A. Veerkamp 6-7, 6-4, 6-3; H. Kallenberg/M Meijer - E. Gerrese/S Huls kamp 6-4, 6-3 GD 35+: J.v.d Hoeve/R En gel - A Koole/T. Grimbergen 6-1, 6-3, R. van Balen/N. Tromp - L. Adrlaansen/R den Boeft 7-5, 6-2; L. Hlns/J. van Duyn - N. Ta- mlnlau/R. Cromheecke 6-1, 6-1 HE 45+: R. nendaal - J.v.d. Maart 6-3, 7-5; H. - P. van Overloop 6-2, 6-2 HD 45+: i Drlel/A. Wessellng - A. Endema/G. Iers 6-4, 6-2; J. Beugelsdljk/R. Blom aal - H. ten Bosch/T Grimbergen 4-6, t door Frank Werkman Voor de „verandering" wil ik het eens over voetbal hebben. Dat kan wel weer, bijna een week na afloop van het toernooi om de wereldtitel. Het leven gaat tenslotte door en Nederlandse clubs zijn al weer dagenlang bezig met hun voorbereiding op het nieuwe seizoen. Niet alleen nationaal, ook buiten de grenzen wordt allerwegen al weer uitgebreid over onderhavige materie ten minste gepraat. Neem nu eens de ontwikkelingen in de Duitslanden. Daar vallen grenzen weg en de Mannschaft reist onmiddellijk door naar de zevende hemel. Binnenkort worden ook de Oost- en Westduitse voetbalbond samengevoegd. Competities vloeien ineen en er zal straks zelfs één nationale ploeg gaan opereren, in de praktijk één uit de Bondsrepubliek waarin ook een paar betere ex-DDR-spelers hun opwachting zullen mogen maken. Zal dat de formatie van de nieuwe wereldkampioen nog sterker makenHet is de vraag. In tegenstelling tot de Oostduitse atletiek was het voetbal uit de voormalige heilstaat van Walter Ulbricht en Erich Honecker een wat ondergeschoven kindje. Het is ook simpeler om een individuele sportman langs kunstmatige weg tot hogere niveaus te brengen dan een hele voetbalploeg. Er zit een ander voordeel in het door de historische ontwikkelingen in het oostblok in gang gezette proces. Er komt ruimte in speelschema's, want er behoeft vanaf nu geen rekening meer te worden gehouden met ploegen uit Oost-Berlijn, Maagdenburg, Karl-Marxstadt en verre omgeving. Hetgeen de vraag actueel maakt of er ook niet eindelijk eens iets moet gebeuren met de toestand in Groot-Brittannië. Als gevolg van een situatie in een ver verleden mogen er uit het land van de dames Elizabeth en Thatcher heden maar liefst vier teams deelnemen aan de internationale landentoernooien: Engeland, Wales, Schotland en Noord- Ierland. Nu de grenzen tussen oost en west steeds verder vervagen, wordt het tijd ook die tussen noord en zuid eens op hun merites te beoordelen. De Duitslanden mogen dan vanaf eind vorig jaar naar elkaar zijn toegegroeid, in Groot-Brittannië bestaan die grenzen al sinds een paar eeuwen niet meer. Deze week bepaalde de Europese voetbalbond dat er weer twee Engelse clubs mogen deelnemen aan de Cuptoernooien. Dat was zoals bekend vijf jaar lang verboden, nadat het Heizel-drama bij de botsing tussen supporters van Liverpool en Ju vent us bijna veertig slachtoffers had geëist. Goed gedrag van Engelse fans bij de wereldtitelstrijd in Italië was beloond met een terugkeer naar het continent. Over norm vervagend en grensverleggend bezig zijn gesproken. Clubs uit Wales, Schotland en Noord-Ierland hebben de afgelopen jaren gewoon kunnen deelnemen aan de diverse Europese bekertoernooien. De UEFA had de voorbije jaren mooi eens een studie kunnen maken van een nieuwe Britse opzet, maar liet dat na. Probleem bij eventuele wijzigingsvoorstellen is natuurlijk het feit dat de meeste bovengenoemde delen van Groot-Brittannië ook hun eigen „nationale competities hebben. Als je al zou willen besluiten om die hele zaak op één hoop te gooien, te komen tot één kampioen en één bekerhouder van het tot een eiland ingekrompen vroegere wereldrijk, dan heeft dat inderdaad nogal wat voeten in de aarde. En een zo aan traditie hangend land als Groot- Brittannië is wel de laatste natie, die zich akkoord zal verklaren met een inkrimping van het imperium op dit gebied. Het is het laatste bastion, waar men staat op kan maken tenslotte. Elders in de wereld hebben zich ontwikkelingen voorgedaan, die het wel eens wenselijk zouden kunnen maken dat die Britten eens een stapje terugdoen. De Sovjetunie- leek uit elkaar te vallen en elke deelrepubliek had ook wel eens een plaatsje op de sportieve wereldkaart kunnen willen krijgen. Dat proces is inmiddels een halt toegeroepen. Bijvoorbeeld in Afrika is echter ook een machinerie op gang gekomen. Onder aanvoering van Cameroun heeft het continent nadrukkelijk om grotere on tplooiingsmogelijkheden gevraagd. Terecht. Afrika verdient meer dan twee plaatsen in een WK-eindronde, misschien wel meer.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9