)vatie voor Gorbatsjov op lotdag van partijcongres Vittoria, Wörner licht NAVO-formule in Moskou toe CfiidócScxuumt Senaat snijdt drastisch in defensie-uitgaven VS Politie Kenya pakt weer zes mensen op ÏDANKS UITTOCHT RADICALEN Mohawks onderhandelen over grond van golfbaan Dissidente Cubanen hielden zaakgelastigde Praag vast Protest tegen privatisering staatswinkels 'ENLAND ZATERDAG 14 JULI 1990 PAGINA 5 instelling in Kong. Microben lijken nuttig bij bestrijding olievervuiling HOUSTON Olie etende microben die zijn 'losgelaten' op de olievervuiling die de Mega Borg vorige maand in de Golf van Mexico ver oorzaakt heeft, hebben de omvang van de olie vlek aanzienlijk verminderd. Hierdoor hebben deskundigen hoop gekregen dat deze techniek het eerste wapen wordt bij toekomstige vervui ling. Zeventig procent van de olie aan de op pervlakte verdween bij proeven die men gedu rende twaalf uur gedaan heeft. De techniek, die bioremedie heet, is tamelijk eenvoudig: men strooit een poeder van verdroogde microben op een olievlek. De microben 'eten de olie op', ver teren die en maken er een emulsie van vettige zuren van. Deze zinken naar de bodem en wor den door het zeeleven opgenomen. Bioremedie was nog niet eerder gebruikt bij olievervuiling op open zee. Terrorist Carlos zou geholpen zijn door Hongarije BUDAPEST Functionarissen van de voormalige communisti sche partij van Hongarije hebben de internationale terrorist Carlos daadwerkelijk geholpen met aan slagen in West-Europa. Dit heeft het poersbureau MIT meege deeld. Het beroept zich daarbij op uitspraken van de openbare aan klager die volgens MTI nu een onderzoek instelt naar de moge lijkheid dat Carlos in 1981 de hand heeft gehad in de bomaan slag op de zender Radio Free Eu rope in München en op het ge bouw van de OPEC in Wenen. WASHINGTON De defensie-commissie van de Ameri kaanse senaat wil drastisch snijden in de door de rege- ring-Bush gewenste uitgaven in 1991 voor wapens en troepen. De commissie is er voorstander van 50.000 Ame rikaanse militairen uit Europa terug te trekken (ongeacht of er een conventioneel wapenakkoord is gesloten) en de uitvoering te vertragen van belangrijke wapenprogram ma's (zoals die van de verplaatsbare MX-raket). In totaal wil de commissie zo'n 35 miljard gulden besparen op de door de regering-Bush voorgestelde defensie-begroting van volgend jaar die ongeveer 600 miljard gulden be draagt. De commissie wil vijftien wapenprojecten schrap pen, waaronder een supergeheim communicatiesysteem per satelliet. De senatoren willen wel doorgaan met het SDI-project voor het ontwikkelen van een ruimteschild tegen raketten. De senaat zal zich volgende maand over het voorstel van de defensie-commissie buigen. NAIROBI De Kenyaanse politie heeft nog eens zes mensen opgepakt in verband met de onrust die vorig weekeinde ontstond nadat betogingen voor een meer-partijenstelsel uit de hand waren gelo pen. In totaal zijn nu zeventien mensen gearres teerd die ervan verdacht worden leidende figuren te zijn binnen de beweging die politiek pluralisme eist. Gibson Kamau Kuria, de advocaat en mensen rechtenactivist die zijn toevlucht tot de Ameri kaanse ambassade in Nairobi had gezocht en deze week naar Londen is gegaan, z?i dat hij bang is voor een „Roemeense situatie" in Kenya. Volgens Kuria helpen Groot-Brittannië en andere westerse landen te weinig om de democratie in Kenya tot stand te brengen. Tijdens een toespraak in een sta dion bij Nairobi ging ANC-leider Nelson Mandela gisteren niet in op de onrust. |[OU Met een de ovatie voor de en nieuwe partijlei- dichaïl Gorbatsjov, is kkou het 28e partij- van de communis- partij van de Sovjet- hfgesloten. iplaus kon echter niet dat de partij zware igemoet gaat. In navol- de radicale leider Bo- ;in kondigden gisteren populaire burgemees- jan Moskou en Lenin- Gavril Popov en Anatoli 9k, hun vertrek uit de aan. De brief waarin de iun uittreden uit de Sov- rtij bekend maakten, i gisterochtend op het is van Moskou voorgele- ,Het 28e partijcongres heeft getoond geen echte her vormingen te kunnen door voeren. Daarom hebben wij het besluit genomen de com munistische partij van de Sov jetunie te verlaten teneinde bij te dragen aan het pluralisme. Alleen democratisch gekozen krachten kunnen de echte machtsorganen worden", aldus de burgemeesters, beiden me destichters van Democratisch Platform. Ze zijn van plan om, vermoedelijk nog in het na- iaar, een nieuwe onafhankelij ke partij op te richten. Het is de eerste georganiseerde en openlijke scheuring in de Sovjet-partij sinds de revolutie in 1917. Naar verwachting zal het politieke 'toneel in het land door de stap aanzienlijk veran deren. Temeer daar ook het Democratisch Platform ver deeld lijkt. Eenenzestig leden „Internationale in de prullebak" MOSKOU Op het toch al zo onrustig verlopen partijcongres heeft de afgevaardigde Kiril Lemza gisteren nog eens extra tu mult veroorzaakt. Lemza stelde dat de Internationale aan een grondige revisie toe is. „We moeten het lied laten vallen of vol ledig herschrijven", oordeelde Lemza. De Internationale, in 1871 door de Fransman Eugène Potier geschreven, heeft in de Sovjet unie sinds 1917 op alle belangrijke gebeurtenissen geklonken. Generaties van Sovjet-revolutionairen hebben het als hun twee de volkslied beschouwd. Volgens Lemza heeft het lied echter alle zeggingskracht verloren. „De woorden klinken hol. Met de tijdgeest en de taken waar voor ons land zich gesteld ziet, heeft het niets uit te staan", aldus Lemza. De afgevaardigden hebben Lemza's hartekreet in overweging genomen. van de factie riepen gisteren op lid te blijven van de com munistische partij. Hoewel Gorbatsjov de conser vatieven heeft kunnen be dwingen hun leidsman Li- gatsjov verloor woensdag de strijd om als tweede man van de partij te worden geko zen lijkt een scheuring in de communistische partij onaf wendbaar. In een korte slot toespraak stak Gorbatsjov de ruim vierduizend congresgan gers daarna een hart onder de riem. „Zij die veronderstelden dat dit het laatste congres zou zijn, krijgen ongelijk", aldus Gorbatsjov. Voorafgaand aan Gorbatsjovs slotverklaring is het nieuwe centraal comité (CC) gekozen. Voordien had de, conservatieve tegenspeler van Gorbatsjov, Jegor Ligatsjov, zijn kandida tuur ingetrokken. Ligatsjov verklaarde in zijn Siberische geboortedorp aan zijn memoi res te gaan werken. Naast Li gatsjov hebben ook de ideoloog Vadim Medvedev, oud-partij- leider van Moskou Lev Zaj- kov, Gorbatsjovs rechterhand Aleksandr Jakovlev en de Russische partijleiders Vitali Vorotnikov en Aleksandr Vla- sov zich niet herkiesbaar ge steld. De 412 partijleden die zich wel kandidaat hadden ge steld zijn gisteren zonder uit zondering door het partijcon gres in het CC gekozen. Sovjet-leider Gorbatsjov in een ónderonsje met burgemeester Sobtsjak van Leningrad die gisteren liet weten uit de communistische partij te stappen. Gorbatsjov zei in een interview dat hij „minach ting" heeft voor de politici die de partij de rug hebben toegekeerd. MOSKOU De secretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wörner, is gisteren in Moskou aangekomen voor een driedaags bezoek aan de Sovjetunie. Wörner zal gesprekken voeren met Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov, minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevard- nadze en opperbevelhebber Michail Moisejev om de resultaten van de Londense NAVO-top van vorige week toe te lichten. Met name bij het verwarrende begrip „laatste middel" dat kort voor de NAVO-top opdook en dat intussen als een belangrijk militair- strategische beginsel is aanvaard, zal Moskou toelichting willen hebben. Het begrip komt van president Bush die het bondge nootschap tot de verklaring bewoog dat „het gebruik van kern wapens door het Westen tegen de landen van het Warschau Pact slechts als een laatste middel mag worden gezien". Tot dus ver werd het denken in de NAVO gedomineerd door de in middels achterhaalde strategie van „het aangepaste ant woord". Wörner zal het Warschau Pact verder een plechtige non-agressie-verklaring voorstellen. „We moeten komen tot een nieuw veiligheidssysteem in Europa waar de NAVO-landen en de landen van het Warschau Pact zich in kunnen vinden. Daar naast moet er een afspraak gemaakt worden over het bewape ningsniveau", aldus Wörner. OKA De Canadese Mohawk-Indianen zijn bespre kingen begonnen met de regering van Québec over het conflict dat is ontstaan over de uitbreiding van een golfbaan ten koste van grond van de Indianen. Woensdag kwam bij een gewelddadige confrontatie tussen de politie en protesterende Mohawks een politieman om het leven. Voor de uitbreiding van de golfbaan in het plaatsje Oka zou een stuk bos moeten sneuvelen dat de Indianen zien als hun grond gebied. Zij hebben met prikkeldraad en kapotte politiewagens wegversperringen opgeworpen en zich verschanst in loopgra ven. Woensdagmorgen probeerde de politie de barricades te slechten. Zij trokken zich echter terug toen politie-korporaal Marcel Lemay (31) was doodgeschoten en het afgevuurde traan gas door de wind in hun eigen gezicht werd teruggeblazen. Het is nog niet duidelijk of Lemay door de Indianen is doodgescho ten of door een politiekogel is getroffen."De politie liet verster kingen aanrukken, zodat er op een gegeven moment duizend manschappen rond het bos waren gestationeerd. De hele dag stonden de partijen tegenover elkaar. Weliswaar zijn gisteren onderhandelingen begonnen, maar de Indianen willen hun bar ricades handhaven tot het conflict helemaal is opgelost. PRAAG De Tsjechoslo- waakse zaakgelastigde in Havana, Jan Domok, is donderdagavond in zijn eigen flat enkele uren in gijzeling gehouden door vijf Cubanen die zich wil den voegen bij de veertien Cubaanse dissidenten die al eerder hun toevlucht hebben gezocht in de Tsjechoslowaakse ambas sade. De woning van de zaakgelas tigde ligt buiten Havana. De vijf Cubaanse dissidenten drongen er met geweld binnen en hielden Domok vast, terwijl zij eisten ook naar de Tsjecho slowaakse ambassade te kun nen gaan. Na enkele uren luk te het de diplomaat zich te be vrijden en lichtte hij de Cu baanse autoriteiten in. De Tsjechoslowaakse ambassade op Cuba liet weten dat de be trokken mannen niet kunnen rekenen op bescherming van de ambassade. Het Tsjechoslowaakse ministe rie heeft er bij de Cubaanse autoriteiten op aangedrongen dat de veertien dissidente Cu banen de ambassade en het land kunnen verlaten. Praag heeft geen plannen om de dis sidente Cubanen in zijn am bassade over te dragen aan de autoriteiten in Havana. Sinds de vreedzame Tsjechoslo waakse revolutie van vorig jaar november zijn de betrek kingen met Cuba aanmerke lijk verslechterd. De regering vin Praag deed tevens een beroep op de Sovjetunie, West- Duitsland en Italië om te hel pen de crisis op te lossen. In de Spaanse ambassade in Havana hebben inmiddels drie Cubanen om politiek asiel ge vraagd. BERLIJN Op verschillende plaatsen in Oost-Duitsland hebben gisteren meer dan 60.000 man winkelpersoneel, vooral van de staatssuper- marktketens HO en Konsum, gedemonstreerd. Zij vrezen ontslagen als gevolg van regeringsplannen om van de staatswinkels particuliere ondernemingen te maken. Door de toevloed van produk- ten uit het Westen zijn de prij zen trouwens sterk omhoog gegaan. Premier Lothar de Maizière verzekerde een dele gatie dat hij er persoonlijk op zal toezien dat er geen ge dwongen ontslagen zullen val len. ANESE VLUCHTELINGEN UITGEPUT in onze correspondent Aart Heering) IDISI De haven Brindisi is op vrijdag en een heksenketel, ades zijn afgezet en kt met duizenden e-agenten, soldaten, Kruis-werkers en alisten. Voor de Al- vluchtelingen vier legertenten, ambulances en tien tafels met koffie, en broodjes.klaar. h het haventerrein zitten len rugzaktoeristen te in. Doordat vijf veerbo- gecharterd voor het van de in totaal 3.600 :zen, moeten zij noodge- jen hun overtocht naar inland een dag uitstel- half tien en drie ipen de boten binnen. de passagiers aan te lat zij onder belabberde idigheden hebben ge- auï De ballingen, meren- iannen en vrouwen van de. 25 en 35 jaar, zien er mager en ongelooflijk uit na een verblijf van k op de overvolle am- leterreinen. Veel van in zonder schoenen en id heeft ook maar enige bij zich. Naar later (omdat al hun bezittingen zijn geconfisceerd. de blijdschap straalt van ërmoeide gezichten af. Teljbp de boot scanderen zij 331-jeels in het Italiaans: „Vit- Vittoria!". En eenmaal op de kade roept een huilende man: „Dit is de mooiste dag van mijn leven!". Hun land Albanië verlaten, te gen welke prijs ook, om te ont snappen aan de armoede en de politieterreur. Alle Albanese vluchtelingen vertellen het zelfde verhaal. „We konden niet meer", „het was een en al armoede", „wij hadden niet het recht vrij te spreken". Met brede gebaren en enkele woordjes Frans, Italiaans of Engels die ze van de radio kennen, trachten ze hun op luchting kenbaar te maken en de hoop op een beter leven. Door een haag van fotografen worden ze naar hun ontbijt ge leid, waar ze zich op storten als hongerige wolven. Mannen en vrouwen krijgen nieuwe kleren en schoenen en zieken en baby's worden in de leger tenten verzorgd. Verscheidene mensen hebben verwondingen opgelopen bij de wanhopige beklimming van de muren van de ambassades in Tirana. Tweede stuurman Cartone van de Espresso Grecia heeft de aankomst van de vluchtelin gen in de haven van Durazzo meegemaakt. „Ze arriveerden kort na middernacht in twin tig bomvolle bussen. Eerst stapten ze een voor een uit, waarbij een cameraploeg van de Albanese tv iedereen afzon derlijk filmde. Maar toen stroomden ze in een grote golf de boot op om elkander ver volgens huilend om de hals te vallen, een ontroerende scè ne". Anoniem De meeste Albanezen willen wel praten op voorwaarde dat DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER ze anoniem blijven. Veel fami lieleden zijn immers achterge bleven in Albanië. Bruna, een jonge econome, wil naar Ame rika emigreren met haar vriend, die als politiek dissi dent veertien jaar dwangar beid op het platteland heeft moeten verrichten. Toch wil zij terugkomen, wanneer de onderdrukking voorbij zal zijn: „I believe in my people, not in the government". De 29-jarige arbeider Spettin Labani, die vijf jaar lang heeft doorgebracht in drie verschil lende gevangenissen wegens kritiek op de regering, gelooft niet erg in de hervormingsge richtheid van de Albanese premier. „Er verandert in Al banië niets wezenlijks", zegt hij, „maar dankzij de Italiaan se televisie weet de bevolking wat er Oost-Europa is gebeurd en zal zij dat voorbeeld vol gen". De Albanezen kijken in derdaad in het verborgene massaal naar de Italiaanse tv en blijken bijna allemaal de wereldkampioenschappen voetbal te hebben gevolgd. Schillaci, Brehme en Gullit zijn bekende namen, evenals die van een reeks Italiaanse popzangers en filmsterren. Met deze blik op de westerse wereld krijgen zij ook een idee van de westerse levensstijl en voor veel vluchtelingen is de wens om te vertrekken dan ook ingegeven door een men geling van politieke en econo mische motieven. En dat is te begrijpen ook, als je bedenkt dat een Albanese arbeider met een maand loon van vierdui zend lek driehonderd lek moet betalen voor een kilo rund vlees, tweeduizend voor een paar schoenen en drieduizend voor een broek. Garanderen Van de drieduizend vluchte lingen die in Brindisi zijn ont scheept, blijven er achthon derd in Italië. Deze zijn inmid dels overgebracht naar een naargeestige verlaten kazerne van waaruit ze zo spoedig mo gelijk zullen verhuizen. De Al banese gemeenschap in Italië zal helpen bij het vinden van werk en woonruimte. De ove rige 2.200, die hun toevlucht hadden gezicht in de West- duitse ambassade in Tirana, worden naar Duitsland ver voerd in speciaal aangerukte Bundesbahn-treinen die daar voor tot op het haventerrein werden gereden. Bij het weg rijden gooiden verscheidene Albanezen hun oude kleren en schoenen op de rails als zinne beeld van het leven dat zij achter zich lieten. Duitsland biedt de 2.200 vluchtelingen voorlopig een half jaar onder dak in kampen en ziekenhui zen in Beieren waar eerder Oostduitse vluchtelingen wer den opgevangen. Ambassadeur Heinrich Ruth wilde echter niet garanderen dat zijn land ze daarna ook definitief zal op nemen. Alles hangt af van de bereidheid van andere landen om contingenten Albanezen te accepteren, zei hij. Het lijkt er dus op, dat als de veranderin gen van Ramiz Alia niet door gaan, er binnenkort een nieuw vluchtelingenprobleem voor de deur staat. - Wanneer Rob, Peer en Philipo uit hun diepe slaap ontwa- (kijken ze verwonderd om zich heen. Waar zijn ze toch ver- l geraakt? En wat is die herbiergier opeens veranderd! ze zijn niet meer in de herberg, stelt Rob verschrikt vast, |l hij overeind wil springen. Au! En nu pas dringt de situatie i door; ze zijn gevangengenomen en liggen geketend aan joon van de Bey van Paré. „Wel, mijn beste onderkoning", de-Bey juist spottend tegen Peer, „herinnert ge u nog hoe hoog ge van de toren hebt geblazen, slechts enkele maanden ge leden?" Nou, Peer weet het maar al te best en hij zwijgt maar. - Nog diezelfde dag worden de drie mannen naar de galei ge bracht. Vastgeklonken aan de banken moeten ze nu roeien voor de Bey. „En spaar je zweep niet!" heeft de sultan tegen de hoofdcipier gezegd. Het nieuwe schip heeft wel 250 roeiers aan boord, allen slaven en hun bewakers zorgen er wel voor, dat ze niet indutten. Twee Albanese vluchtelingen omhelzen elkaar voor ze met de trein naar de Bondsrepubliek vertrekken.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5