Kunst bij het zuiverste water Kraakbeweging belicht eigen falen lijkschouwing moet uit __t slop worden gehaald DNINKLIJK IUIS 'Discriminatie van homofiele leraren is niet uitgesloten' Q& Nederland La Trappe iets heel anders dan n pilsje Derde verdachte IRA-aanslag voorgeleid GENLAND £eidóe(3ou/uHit ZATERDAG 14 JULI 1990 PAGINA 3 CHT Het aantal obducties (lijkschouwingen) daalt al Jen jaren gestaag. Steeds minder medici zien er de nood- in in en ook in net medisch onderwijs is obductie niet erg r. Daar moet verandering in komen, want obducties zijn •erse redenen erg belangrijk, schrijft de Maastrichtse pa dLanatoom prof. dr. F. Bosman in het Nederlands Tijd- n zij voor Geneeskunde. Artsen vertrouwen steeds meer op de penhe diagnostische hulpmiddelen en zien het nut niet meer jna de dood ook nog eens te onderzoeken. Door de steeds jidener rol van de arts in zijn relatie met de patiënt is die ,r>" terughoudender geworden bij het vragen naar toestem- „or obductie. En nabestaanden zelf weigeren steeds vaker iming, onder meer na verhalen over vermeende handel envliezen vorig jaar. Ten slotte vrezen veel patholoog- ien voor besmetting met het aidsvirus. Obductie is echter ijk omdat die een tijdens het leven gestelde diagnose kan en of de doodsoorzaak alsnog ophelderen. Politie bedreigd met wilde stier EPE Politiemensen die gisteren in Vaassen probeerden een 54-jarige man aan te houden, zijn bedreigd met een hooivork en een wilde stier. De man moest aangehouden worden omdat hij een geldboete van 390 gulden niet vol daan had. Eerdere pogingen hem aan te houden waren mislukt omdat hij toen dreigde met een mes. Ondanks de nieu we bedreigingen kon de man met hulp van een politiehond uiteindelijk toch worden aangehouden. Op het bureau voldeed hij direct de boete, waarna hij in vrijheid werd gelaten. Er is wel een nieuw proces-verbaal wegens bedrei ging en verzet opgemaakt. De stier is later met een verdovingspistool tot rust gebracht en vastgebonden. FNV: bouwbeleid is aan opknapbeurt toe UTRECHT Volgens de Bouw- en Houtbond FNV is het woningbouwbeleid van het kabinet hard toe aan een opknapbeurt. De bond zegt dit naar aanleiding van de plannen van het kabi net om in de sociale woningbouw 1500 huizen minder te bouwen en enkele tientallen miljoe nen te bezuinigen op de gesubsidieerde woning bouw. De bond wijst erop dat „notabene op aandrang van de PvdA" in het regeerakkoord de bouw van vijfduizend extra woningen in de sociale huur- en koopsector was opgenomen. Dat vond de bouwbond al een doekje voor het bloeden, gezien de door staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting ingezette verlaging van de sociale woningbouw van 46.000 stuks in 1990 tot 36.000 in 1994. Door de jongste kabinetsplan nen komt de bouw van een deel van die extra woningen op losse schroeven te staan. Brieven aan Kamer gaan straks per kabel DEN HAAG Brieven, wetsvoor stellen en andere stukken zullen in de toekomst door alle ministeries langs elektronische weg naar de Tweede Kamer worden gestuurd. Een postbode of koerier komt er niet meer aan te pas. Dat verwacht het projectbureau DIS (Documentaire In formatie Systemen) van het ministe rie van binnenlandse zaken, na een periode van experimenteren met elektronische post. Aan het experi ment hebben de ministeries van on derwijs en wetenschappen, sociale za ken en werkgelegenheid, en justitie meegewerkt. De bedoeling is om in het voorjaar van 1992 alle ministeries zover te hebben dat zij hun stukken per elektronische post versturen. k;|ikhgging e3ft toch ,',J|er kans ikiegedood gri] 15CHT Een Brits w^zoek heeft de discus- er de mogelijke oor- Jvan wiegedood weer efc1 oplaaien door te stel- lat baby's die op hun liggen in een over- farmde kamer een -oniogde kans lopen op j isedood. Diverse on tij- leken spreken elkaar rndq op het punt van en giggen; volgens de ie ae onderzoeken zou sn rol spelen. in het zuidwesten van vergeleken de ge- van 72 babies die aan lood zijn gestorven met in 144 zuigelingen die Li&ndere oorzaken om het kwamen. Het bleek dat 'iegedood-babies vaker ingepakt in een flink kamer op hun idden geslapen dan de groep. Zuigelingen die buik liggen, hebben er mee de dekens van te trappen en kunnen ilingsproblemen krij- »r de hitte. (e vlot miljoen extra aa r»r patiënten in ja atsjeCHT Staatssecretaris éis van volksgezondheid [gisteren vijf miljoen gul- jeschikbaar gesteld voor :omlgionale patiënten- en finentenplatforms s hr s). Dit bedrag komt bo- ey de reguliere subsidie. f egeling krijgt terugwer- kracht tot 1 juli. Met de °}ie wil Simons de plat- partj steunen bij het opstellen ekeieleids- en werkplannen, be^s vindt een actieve be- finheid van patiënten belang. ™r ^artsen mogen niet zeilewaailicht rijden l de IEVEEN Hoogeveens in mogen niet met een licht op hun auto naar iten rijden. Ze wilden dat als ze op weg naar een lituatie dreigden vast te bijvoorbeeld een ker- een volksfeest of eer ijn rjce markt. De politie zou te Ij'n geval een zwaailicht toelaten. Hoofdof- invaj van justitie in Assen mr. ijd jn Woensel heeft echter dat ze daarmee in over- zijn. Ze krijgen ook ontheffingsmogelijkheid, t de wet daarin niet th<jiet. i Margriet en mr. Pleter van loven wonen in Assen en In Bn gedeelten bij van de We- riploenschappen en Spelen ehandlcapten 1990. dl MULTl INTERFACE Het oosten weet het al! ij leveren MI systemen. Ml en II? rtners in automatisering. MILIEUBEWUSTE ARTIESTEN NAAR BAIKALMEER AMSTERDAM/ULAN UDE De mensen rond het door vervuiling be dreigde Baikalmeer in Si berië staat de komende weken veel te wachten: artiesten die het liefst op treden in verlaten fa briekshallen of in deels verbrande gebouwen, maar ook gewonere thea termensen en streetper- formers. Begin deze week werd al be kend dat er maandag ook 32 Nederlandse artiesten (stich ting New Zone) naar een cul tuurfestival in Ulan Ude bij het Baikalmeer afreizen, om eerst daar wekenlang voor niets op te treden en vervol gens in Mongolïe milieu- en cultuurbewust aan de weg te timmeren. Het nut van die reis voor het Baikalmeer lijkt min der duidelijk dan het belang van het Baikalmeer voor onze wereld. Eén van de deelne mers aan de Baikal Cultural Express is iemand die het liefst bij zijn artiestennaam ge noemd wordt en die luidt Knarf. Het Nederlands pu bliek kan deze beeldend kun stenaar kennen uit het Am sterdams Ballongezelschap of uit de groep Boulevard of Bro ken Dreams. Uit eigen zak ,,We betalen een deel van de reiskosten uit eigen zak, maar daarvoor kom je dan ook in gebieden waar je anders nooit zou komen", vertelt Knarf, die in Siberië de Sovjets zal ver maken met door mensenhan den gemaakte UFO's, ballon fantasieën en sfeervideo. Veel acts van hem en zijn tientallen collega's (onder wie Esther Plomp, Ghazala Abdullah, Peat Moss, Maarten van der Horst en Erik Terpstra) zullen niet op het milieu gericht zijn; het moet amusement zijn voor de toeschouwers. Toch is het de bedoeling dat zowel publiek als artiesten van elkaar leren en het geleerde doorgeven. „Ook voor óns is het belangrijk te zien hoe slecht het gaat met het milieu bij het Baikalmeer", legt Knarf uit. „Informatie verza melen en weer verspreiden, daar gaat het om. En dat be treft niet alleen het milieu. Ook belangrijk is het bij el kaar brengen van culturen van oost en west. Wij staan daar als kapitalisten afgebeeld! die in luxe leven. Maar we willen laten zien dat het hier ook niet alles is". De motivatie van alle deelne mers stamt volgens hen uit een sterk milieubewustzijn en uit het geloof dat communica tie een vitale schakel is. Vol gens de mensen van de Baikal Cultural Express is deze scha kel gebaseerd op een uitwisse ling van kunst, cultuur en spi ritualiteit via theater, mime, muziek, rituelen, dans en straat-acts. Uniek Wat maakt het Baikalmeer zo uniek en belangrijk en hoe ernstig is de bedreiging? Om met dat laatste te beginnen: de Sovjetunie heeft al veel maat regelen genomen en nieuwe aangekondigd om de vervui ling van het meer en de omge- door de industrie dras- verminderen. Er komt ving d< tiscn te ook een Baikal International Centrum voor Milieu-onder- zoek. Het ruim 20 miljoen jaar oude Baikalmeer is één van 's we relds oudste zoetwaterreser voirs. Het is 640 kilometer lang en gemiddeld 700 meter diep. De diepste plek is 1637 meter en zelfs daar is het wa ter nog zo kristalhelder dat je honderden meters diep kunt kijken. In het meer leven ten minste 2500 diersoorten (waar onder zelfs zoetwaterzeehon den) en omdat 1800 daarvan nergens anders voorkomen is het Baikalmeer een droom- plaats voor wetenschappers om evolutionaire processen te bestuderen. Er ziin veel publicaties over het Baikalmeer verschenen, maar té veel alleen in het Rus sisch. Knarf: „De Sovjet-we tenschapper G. Galazy, oprich ter van het zoetwater-insti tuut, schreef een boek met de naam 'Baikal, vragen en ant woorden'. Het is wetenschap pelijk maar voor iedereen lees baar". Dat wil zeggen, voor ie dereen die de Russische taal beheerst. Een deel van het boekwerk is nu vertaald in het Engels maar er is nog veel sponsorgeld nodig om de rest te laten vertalen, zodat het boek over de hele wereld kan worden uitgegeven. Maar voor die tijd moet er nog worden opgetreden in Siberië, Neder landse kunst bij het zuiverste water. HERMAN JANSEN Nachtaapjes Ze kijken nog wat slaperig uit de ogen, maar daar voor zijn het dan ook nachtaapjes. Het linker diertje is Inmiddels zes weken oud, het rechter pas vijf dagen. De moe ders wilden niets van de kleintjes hebben en daar om worden ze In de dierentuin van Emmen door een verzorger met de fles grootge bracht. Als ze dat stadium zijn ont groeid, moeten de ouders de verzorging weer op zich nemen. DEN HAAG Kamerlid Lankhorst van Groen Links wil bij de parlementaire behandeling van de wet gelij ke behandeling klip en klaar op tafel hebben of en zoja in hoeverre het bijzonder onderwijs zich mag men gen in de privé-activiteiten van homoseksuele leer krachten. Lankhorst vindt dat in het bereikte akkoord deze zaak verre van duidelijk is. „Verbod op discriminatie is prima, maar als je als homo verder alleen maar stilletjes in een hoekje mag zitten je niet op een normale manier met je partner in het sociale rkeer mag omgaan, schieten we hier natuurlijk niets mee op", aldus Lankhorst. Lankhorst geeft als voorbeeld de vraag of een homofiele leerkracht van een christelijke school op zaterdag middag zonder kans op repressailles hand in hand met partner door de dorpsstraat mag kuieren. Ook de Emancipatieraad vind dat de deur op een kier staat voor discriminatie op grond van homoseksuele gerichtheid. Het ge lijkheidsbeginsel wordt zo ondergeschikt gemaakt aan de vrij heid van onderwijs, aldus de Emancipatieraad. De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) vind het tijd-' stip van invoering (1 januari 1994) van de nieuwe wet erg laat. De KOV heeft tevens vragen bij de bevoegdheden van de com missie gelijke behandeling die zal worden ingesteld. AMSTERDAM De kraakbeweging steekt de hand in eigen boezem. In plaats van de oorzaak van misstanden te zoeken in de kapitalistische maat schappij, wordt nu het ei gen functioneren onder de loep genomen. Onder de kop 'Eigen falen be licht' wordt in een artikel in de actiekrant NN forse kritiek gespuid op de overeenkomsten die de kraakbeweging ver toont met de maatschappij waartegen ze zich met zoveel kracht afzet. „Op pijnlijke wij ze ervaren we keer op keer hoe weinig onze alternatieve leefgemeenschap eigenlijk verschilt met de maatschappij. In tal van omgangsnormen schieten we tekort en, hetgeen nog erger is, het wordt zelden door ons waargenomen. Laat staan dat de problemen er kend worden. Omdat we ze niet willen zien misschien?", aldus een citaat uit NN. Volgens de auteur van het ar tikel gaat de kraakbeweging intern mank aan drie misstan den: machtsmisbruik, seksisme en alcoholisme, hetgeen weer resulteert in matige onderlinge verhoudingen. Vrouwen in de kraakscene worden lastig ge vallen door mannelijke kra kers. „Minder frequent dan in de doorsnee samenleving", zo staat in NN, „maar het gebeurt prat lijkt niet mogelijk. Kritiek wordt er in het blad ook gele verd op krakers die hoog op de actieladder zijn gestegen en zich vervolgens schuldig ma ken aan arrogant en ondemo cratisch gedrag. Eén van de anonieme ver dachten in het krakersproces in Groningen heeft bij de Hoge Raad een verzoek inge diend voor een onderzoek naar de houding en handelin gen van persrechter F. Wie- land tijdens het proces. De anonieme verdachte maakt er bezwaar tegen dat de pers rechter (namens de rechterlij ke macht) en de persofficier (namens het Openbaar Minis terie) gezamenlijk een pers conferentie hebben gegeven. Volgens de verdachte is het in strijd met de beginselen van een onafhankelijke rechterlij ke macht dat de rechtspreken de en vervolgende instantie gezamenlijk naar buiten tre den. De rechterlijke macht dient zich volgens hem onaf hankelijk op te stellen. Verder vindt de klager het on begrijpelijk dat persrechter Wieland niet heeft ingegrepen toen de persofficier op de pers conferentie voorafgaand aan het proces videobeelden liet zien van de rellen bij het Wol- ters Noordhoff-complex (WNC) op 25 en 26 mei, en daarbij commentaar leverde. De klager vindt dat de rechter zich moet onthouden van be ïnvloeding van de samenle ving en verslaggevers. Wie een bezoek brengt aan de enige kloosterbrouwerij in Nederland, De Schaapskooi in Tilburg, moet niet denken daar de tanden eventjes in een heerlijk glas trappistenbier te kunnen zetten. Dat mag elders gebeuren in een café, op een terras of gewoon thuis. In de brouwerij gaat het alleen om de prod uk tie van dit grote bier". En dat geeft op zich al een heelAndere kijk op toeristisch Nederland". toeristisch^ Even een „Trapje" achter over slaan zoals een pilsje bij warm weer, dat is er niet bij. Een Trappe mag per se niet met pils worden vergeleken. Het is een groot bier, dat moet duidelijk zijn na lezing van de teksten op de flesjes van dit trappistenbrouwsel uit Brabant. En dan de prijs per flesje: twee gulden. Het trappistenklooster in Tilburg waar het bier in brouwerij De Schaapskooi wordt gebrouwen, is hier dank zij de Franse revolutie terecht gekomen. Het is het enige Nederlandse klooster dat bier brouwt. Het klooster en de brouwerij blijken twee gescheiden werelden te zijn, terwijl ze toch in eikaars na bijheid staan. De brouwerij ruik je al bij aankomst, er hangt een geur die ook in een druk bierbe klant café pleegt te hangen. Dat is de mout die in grote ketels aan de kook wordt ge bracht, licht een deskundige in die op het terrein loopt. Eigenlijk zou pater Goc fried, de directeur, een goe de gesprekspartner zijn, maar de pater heeft door de telefoon al laten weten dat hij helaas geen tijd heeft en over enkele dagen met va kantie vertrekt. Dat mag wel, vindt hij, na al die hec tische dagen rondom de ope ning van de vernieuwde brouwerij. Want La Trappe, honderd jaar oud, wordt al lang niet meer in muffe kel ders gebrouwen, maar in gloednieuwe ketels die net door de monteurs van de Duitse leverancier zijn geïn stalleerd. Oorsprong Hoe aardig zou het zijn om iets over de oorsprong van het brouwproces te horen van de toenmalige paters in hun bruine pijen zelf. Dat al zijn steeds op dezelfde manier gaat niet, al geklede paters die er ook al les van weten. De ons in hun plaats toegewezen ge sprekspartner brouwmeester H. Vermeer geeft uitleg over het eigene van het brouw proces. La Trappe is, of het nu een tripel of een dubbel is, een donker gekleurd bier waarvan zoet en bitter met elkaar in gevecht gewikkeld lijken. Bitter blijft nog lang nahangen. Dat kan overi gens niet op de plek waar het brouwsel vandaan komt worden geconstateerd, maar thuis bij de plaatselijke slij ter. Er wordt in de brouwe rij niet gedronken. Brouwmeester Vermeer spreekt in algemene termen van een heel eigen concept. Omdat een vriendelijke werknemer daarnet iets heeft onthuld over dubbele gisting in de fles, wil de brouwmeester er wat nader op in gaan. Dat gisten in de fles is nou wat La Trappe zo bijzonder doet smaken. De gisting, waardoor de mout wordt omgezet in alcohol en koolzuur, vindt hier niet al leen. zoals bij gewone pils, uitsluitend in de immense ketels plaats, maar ook nog eens in de flesjes zelf, vertelt de brouwmeester. Ander bier Ze krijgen bij het afvullen in de bottelarij een extra hoe veelheid gist mee en hebben dan nog een een maand lang de tijd om te rijpen, in een kelder. Het duurt in totaal twee maanden voor de ge kiemde gerst via wort (sui kermengsel na gisting) bij La Trappe tot bier is ge maakt. Het alcoholgehalte van La Trappe bieren is ook hoger, een tripel bevat zelfs 8,5 procent wat in de rich ting van wijn komt. Bij pils- brouwers gaat het brouwen veel sneller, zegt Vermeer, zonder dat hij ook maar iets ten nadele van pils wil zeg gen. „Het is gewoon ander bier". Het brouwproces, aldus de brouwmeester, wordt in de kloosterbrouwerij bij een ho gere temperatuur op gang gehouden dan bij pilsbrou werijen het geval is. Pils is een ondergistend bier, do ceert Vermeer. „Ach, maar bier is bier", zegt de meesterbrouwer van La Trappe, de mist van ge heimzinnigheid wegwui vend. En ja, dat een Trapje anders smaakt dan Heine- ken (hij zelf noemt angstval lig geen enkele merknaam), dat heeft behalve met de dubbele gisting ook te ma ken met het gestoei met moutsoorten van de paters in vroegere tijden. Over de invloed van het klooster op de brouwerij kan Vermeer alleen zeggen dat de paters-trappisten volledig eigenaar zijn van de brou- werij-bv. Hij verklaart zich onbevoegd om iets over de paters te vertellen, behalve dat er enkele novicen in de brouwerij werken. De paters blijven, aan het oog onttrok ken in de stampende en sis sende fabriek, betrokken bij het brouwproces. Daarmee per jaar 25.000 hectoliter trappistenbier aan het scala van bieren in ons land wordt toevoegend. jevoegei CHRIS SPÖNHOFF H. Vermeer, brouwmeester bij La Trappe, een klooster-brou werij in Tilburg, bij een van de splinternieuwe ketels waarin water en mout tot gisting worden gebracht. FOTO: PERS UNIE door WILLEM RUSTIER Norcwim Mei -OMipa^-r^r^y, RUGZAK 6M TREKKERS- TEWTÜE' UXt VIES teoewfuen H£ l ROERMOND De derde verdachte van de IRA- aanslag op 27 mei in Roer mond, waarbij twee Au stralische advocaten om het leven kwamen, is gis teren voorgeleid aan de officier van justitie, mr. J. Laumen. Daarna werd de verdachte voor zes dagen in bewaring gesteld door de rechter-commissaris, mr. J. Brouns. ton noemt. Zijn juiste identiteit staat nog steeds niet vast, om dat de geruime tijd geleden aan de Ierse justitie gevraagde gegevens nog altijd niet zijn ontvangen. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat het om IRA-activist Sean Hick gaat. De nu voorgeleide man wordt, verdacht van moord danwel medeplegen, medeplichtigheid of het deelnemen aan een ver eniging die het plegen van misdrijven tot doel heeft. Hij is degene die op 8 juni in België met de boeien om aan de rijks wacht wist te ontsnappen en naderhand in het Nederlandse Chaam door de politie werd gearresteerd. Van hem zijn vingerafdruk ken gevonden in de in België aangetroffen Opel stationcar en mogelijk ook vezels van zijn kleding in de auto, een Ford Sierra, die de eerste reeds voorgeleid verdachte Paul Hughes in Chaam moest achterlaten. Als bewijsmateri aal tegen de zich Thornton noemende verdachte wordt verder aangevoerd dat bij de Opel stationcar een wapende pot werd ontdekt waarin zich het geweer en de revolver be vonden die bij de aanslag in Roermond zijn gebruikt. De Roermondse rechtbank heeft de gevangenhouding van Paul Hughes inmiddels voor dertig dagen bevolen. Daarte gen heeft hij beroep aangete kend bij het gerechtshof in Den Bosch. Voor de tweede verdachte, de 26-jarige Gerald Harte, is eveneens de gevan genhouding gevraagd, maar daarover heeft de rechtbank nog geen beslissing genomen. Mr. Laumen heeft officieel de uitlevering aan België ge vraagd van de daar aangehou den Ierse vrouw, de 24-jarige Donna Maguire. AIBAAI ram.. .HCftNKAAI?!. ue «urnen op VMNTieGm

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3