„Rose Kennedy is geen vrouw, ze is een baken" "final* £eidóe(2ou/MWit ZATERDAG 14 JULI 1990 PAGINA 22 MOEDER VAN BEROEMDSTE FAMILIE VS WORDT HONDERD Rose's huwelijk met Joseph was verre van gelukkig. Links hun zoon Robert. ter werd hij burgemeester van Boston. Op haar vier en twintigste trouwde ze met de eveneens uit Boston afkomstige Joseph Kennedy en wijdde zich vervol gens volledig aan haar gezin en het ka tholieke geloof. Alhoewel Joseph zich ontfermde over de intellectuele ontwikkeling van de kinde ren, was het Rose die hun ambities aan wakkerde. Ze was al over de zeventig toen ze nog actief campagne voerde voor haar zoons John en Robert. Zij is altijd de stuwende kracht achter de schermen geweest, ook in de tijd dat Joseph de deur uitging om geld te verdienen. Toen John was doodgeschoten, besloot Rose om het nieuws te verzwijgen voor haar invalide echtgenoot, omdat het hem an ders zijn broodnodige nachtrust zou kos ten. Weinig bekend Maar voor een vrouw die altijd zo in de schijnwerpers heeft gestaan, is er in feite slechts weinig bekend over haar ware persoonlijkheid. En dat komt omdat haar privéleven tegenover het publiek nogal werd geromantiseerd. Haar nuchterheid en spaarzaamheid zijn echter legendarisch. Volgens Heymann liet Rose alleen maar de voorgevel van het huis schilderen, want, zo verklaarde ze, dat was de enige kant die te zien was. Ze woonde elke dag de kerkdienst bij en tijdens de collecte deed ze nooit meer dan een dollar in het zakje. Ze hepft nooit een moment geaarzeld om zich te mengen in familieaangelegen heden, en schreef haar kinderen en hun wederhelften regelmatig strenge instruc- tiebrieven. Nadat de sensatiepers foto's had gepubliceerd van een naakt zonne badende Jackie en Aristoteles Onassis, stak ze haar woede tegenover Jackie niet onder stoelen of banken. Rose had zich ook menigmaal beklaagd over haar schoondochters winkelverslaving, alhoe wel haar eigen kledingcollectie er ook mocht zijn. Rose stond erom bekend dat ze er altijd even elegant uitzag. Toen ze campagne voerde voor haar zoon Ro bert, nep het publiek vol bewondering uit: „Wat een benen". Zeven en zeventig was ze. Zoals Heymann schrijft, was het geen geheim dat Rose en Jackie, beiden wils krachtige persoonlijkheden met het hart op de tong, absoluut niet met elkaar konden opschieten. Jackie vond bijvoor beeld Rose's gewoonte om briefjes op haar kleding te spelden waarop ze geno teerd had welke klusjes nog gedaan moesten worden, ronduit belachelijk. „Soms was ze net een wandelend memo bord", aldus Heymann. Al die kleine foutjes en zwakheden zijn echter vergeten als het hele land haar eer zal bewijzen. Het Amerikaanse Congres heeft haar veijaardag op 22 juli uitgeroe pen tot nationaal te herdenken 'dankdag van de familie van Rose Fitzgerald Ken nedy' uit eerbied voor de vrouw die drie generaties van de beroemdste Ameri kaanse familie, die wel eens de Ameri kaanse koninklijke familie is genoemd, opvoedde. De media in het land zijn al helemaal in de ban van de bewieroking van Rose. De tijdschriften Life en Wo man's Day pakken deze maand groot uit met een fotoreportage en een achter grondverhaal. Buren gluren „Rose en haar familie zijn een soort vrienden geworden", vindt Heymann. „Het publiek krijgt een heel apart gevoel door hun belevenissen. Het is net alsof je door de struiken naar je rijke buren zit te gluren". De kans om werkelijk door de bosjes te gluren naar de groten der aarde die dit weekeinde voor de festiviteiten naar Hy- annis Port stromen, is echter uiterst ge ring. Het huis wordt als een fort be waakt. In Hyannis Port, een klein stadje ten zuiden van Boston op het puntje van Cape Cod, bevindt zich de enclave waar de drie generaties van de familie Kenne dy vele mooie zomers hebben doorge bracht. Voor de witgeschilderde, bescho ten voorgevel van het huis poseerden Jo seph en Rose, John, Rosemary, Kath leen, Eunice, Patricia, Robert, Jean en Edward voor foto's die over de hele we reld werden verspreid. Op de voor hen kenmerkende manier - brede grijns, vierkant postuur, gezonde bruine tint- straalden ze op die foto's macht en invloed uit. Hier, op het uitge strekte landgoed aan zee, leefden de Kennedy's zich uit en bedreven hun ge liefde sporten: waterskiën, zeilen en American football. Vanavond zal er een - naar Kennedy maatstaven - besloten familiefeestje worden gehouden ten huize van dochter Eunice Shriver, die één van de vier ver blijven op het Kennedy- domein be woont. De verjaardag van Rose wordt gevierd met een katholieke mis, rond de piano gezongen Ierse volksliedjes en veel, veel cadeautjes, zoals honderd ro zen van haar zoon. Schwarzenegger De filmster Arnold Schwarzenegger zal daarbij aanwezig zijn, samen met zijn echtgenote, de televisiepresentatrice Ma ria Shriver, evenals senator Edward Kennedy en zijn ex-vrouw Joan, en Jac kie Onassis met haar vriend Maurice Tempelsman. De jongere garde zal on der meer vertegenwoordigd worden door: Jackie's 29-jarige zoon John ju nior, die door het tijdschrift People ooit als de meest sexy man werd bestempeld; Joseph II, 37 jaar oud, congreslid en bo vendien getipt als kanshebber voor het presidentschap; Kathleen Kennedy Townsend (39), een juriste die ook poli tieke ambities koestert; en de 23-jarige Patrick, die zitting heeft in het plaatselij ke bestuur van Rhode Island en daar mee de jongste Kennedy-telg is die een politiek ambt vervult. Morgen zullen zo'n driehonderd vrien den - rijkaards, invloedrijken en politie ke bondgenoten - zich bij de familie voegen, niet alleen om Rose's verjaardag te vieren, maar ook ten behoeve van de Joseph P. Kennedy Jr.-stichting voor hulp aan geestelijk gehandicapte kinde ren. Tot de verwachte gasten behoort Charles Haughey, de Ierse premier, die al vele jaren een goede vriend is van Ed ward Kennedy en een veelgeziene gast is in Hyannis Port. Het feest zal ook wor den opgeluisterd door de sympathieke politicus Mario Cuomo, de gouverneur van New York - die trouwens afgelopen maand toetrad tot de Kennedy-clan toen zijn zoon Andrew trouwde met Robert Kennedy's zevende kind, Kerry. Tot de genodigden behoren verder nog oud-pre sidentskandidaat Jesse Jackson, schrijver Art Buchwald en acteur Beau Bridges. FOTO: UPI Tijdens een lunch zullen prijzen van de Joseph P. Kennedy-stichting worden uit gereikt aan prominenten op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg, ge volgd door de bekendmaking van de winnaars van de Rose Kennedy-awards, eveneens voor werk met geestelijk ge handicapten. De identiteit van de win naars wordt angstvallig geheim gehou den, zo gaat het gerucht, om allerlei wil- IN rolstoel Over haar gezondheid is de laatste tijd overigens weinig bekend. Voordat ze zes jaar geleden werd getroffen door een be roerte, ging ze elke dag nog te voet naar de kerk en speelde ze golf in Palm Beach. Sindsdien is ze gekluisterd aan een rolstoel. Haar gezicht is verlamd en ze moet dag en pleegd worden. Van de laatste paar zijn ook geen foto's beschikbaar oudste Kennedy. Maar dit weekeinde zal Ro: frêle figuurtje zijn. Ze zal middelpunt van de Alhoewel ze al lang niet meer vloed op haar kinderen heeft als heen, is ze nog steeds de emotionele sis van de Kennedy's. En ook al haar kinderen zelf al bejaarden, ze derwerpen zich nog aan moeders wil In McCall's magazine staat deze ma; een interview met Eunice Shriver, in ze zegt: „Moeder is nog heel voelt zich uitstekend. Ze volgt nog lijks het nieuws op radio en televisie ze vindt een verzorgd uiterlijk heel be langrijk". 's Ochtends is Rose een uurtje op enj worden haar een paar brieven voorgele zen uit de enorme zak fanmail die dage lijks wordt gebracht. Naar verluidt is ze soms heel helder. Daarna, als het mooi weer is, wordt ze naar Eunice gereden. In het weekeinde komt Edward meestal om zijn moeder iets voor te lezen en op de hoogte te houden van de laatste roddels uit Was hington. Naar het schijnt, aanbidt hij zijn moeder. Het is zijn idee om een oude Kennedy-traditie te laten ven. Onder het raam van Rose's kamer zal een band haar 'My Wild Irish Rose' ten gehore DEIRDRE FERNAND MIKE GRAHAM (c) The Sunday Times, Londen Rose Kennedy is de laatste jaren gekluisterd aan een rolstoel. Haar gezicht is gedeelte lijk verlamd en ze moet dag en nacht verpleegd worden. Links haar dochter Eunice Shriver. FOTO: ANP HYANNIS PORT - Ze is de be roemdste ma van Amerika. En hoewel Rose Kennedy, de 99-jarige moeder van de grootste politieke clan in de Verenigde Staten, het nooit tot First Lady in het Witte Huis heeft gebracht, is ze altijd het waardige boegbeeld geweest aan wie menig presidentsvrouw zich spiegelde. Dit weekeinde, een week voor haar echte verjaardag, zullen Rose's 55 naaste familieleden - haar vier overgebleven kinderen, haar 29 kleinkinderen en haar 22 achter kleinkinderen - bijeenkomen in haar woning in Hyannis Port in Massachusetts voor het exclusiefste verjaardagsfeest van het jaar. Zon dag 22 juli wordt Rose Fitzgerald Kennedy honderd. „Ze is geen vrouw, ze is een baken", zegt David Heymann, die een studie maakte van de familie Kennedy voor zijn bio grafie van Jacqueline Kennedy Onassis. „Haar honderdste verjaardag is te verge lijken met de tweehonderdste verjaardag van het Vrijheidsbeeld". „Ik heb de vreugde en het verdriet van een volledig leven gekend. Ik kan de tra gedies niet vergeten of mij er mee ver zoenen", vertelde Rose aan Doris Ke- arns Goodwin, de schrijfster van de bio grafie The Fitzgeralds en The Kenne dy's. De oudste van haar negen kinde ren, Joe jr., verloor het leven toen zijn vliegtuig tijdens de Tweede Wereldoor log boven het Kanaal ontplofte. Haar dochter Rosemary is geestelijk gehandi capt. Dochter Kathleen kwam om bij een vliegtuigongeluk in het zuiden van Frankrijk. Zoon John, de president, werd in 1963 in Dallas vermoord. Min der dan vijf jaar later werd haar derde zoon, Robert, doodgeschoten in een ho tel in Los Angeles, terwijl hij campagne voerde voor de nominatie van de De mocraten voor het presidentschap. Een kleinzoon kreeg kanker. En haar enige nu nog levende zoon, senator Edward Kennedy, bleek in 1969 betrokken te zijn geweest bij de verdrinkingsdood van Mary Jo Kopechne bij Chappaquiddick, waarmee hij zijn presidentiële ambities in één klap de grond inboorde. Rokkenjager Rose's eigen huwelijk was verre van rooskleurig. Joseph, die voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog Amerikaans Ook de later vermoorde president John F. manier - brede grijns, vierkant postuur, g< ambassadeur in Engeland was en niet bijzonder populair was (hij was voor een verzoeningspolitiek en tegen de Ameri kaanse interventie), was een berucht rokkenjager. Die eigenschap bleek voort te leven in zijn zoons. Door de jaren en de tegenslagen heen, waaronder drugs-, alcohol- en seksschan dalen, leek Rose Kennedy juist steeds sterker te worden. Op haar honderdste is ze het symbool van uithoudingsvermo gen geworden, niet alleen door haar echtgenoot, die in 1969 stierf, en vijf traaide op de voor de Kennedy's bekende onde bruine tint- macht en invloed uit. FOTO: UPI van haar kinderen te overleven, maar ook door al die tragedies lijdzaam te dragen. Het belangrijkste is nog wel dat ze zich nooit heeft overgegeven aan zelfmedelij den. „Ik had het niet anders gewild", zegt ze, terugkijkend op haar leven. „De goede dingen wegen zonder meer op te gen de slechte". Rose werd op vijfjarige leeftijd al geleerd hoe ze zich in het openbaar moest verto nen, toen haar vader, John Fitzgerald, zich kandidaat stelde als Congreslid. La- Een gelukkige familie-reünie: v.l.n.r. Jacqueline Onassis, Caroline Kennedy, Rose Kennedy en Edward Kennedy. FOTO: UPI

Leidse Courant | 1990 | | pagina 22