i Veiligheid van Schiphol laat te wensen over finale ibanon zou Belgische ijzelaars vrijlaten Lubbers en Kok zetten collega's in biechtstoel 5 13 15 21 28 North Sea lorhoeve eraar keers- ikte valt orm mee Albanezen betogen voor communisten Aftreden van Ridley is onvermijdelijk AUTCEHEEMSKERI VANDAAG 14 Dagen Gratis £cidóc6oii7Ui/nt Zaterdag 14 juli 1990 81ste jaargang no. 24775 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. 3 nummers f. 1,35 HET WEER Zonnig, met een temperatuur van ongeveer 22 graden. Mati ge wind, uit richtingen tussen noord en oost. In het zuidelijke kustgebied af en toe krachtig. Na zondag koeler en kans op een bui. De voormalige fractielei- de VVD in de Tweede Ka- ir. J. Voorhoeve, is benoemd ,[eraar bestuurskunde aan de iversiteit Leiden. Hij zal zich Iiarttime-functie vooral rich- e studie van de politiek-be- ;e aspecten van internationa lisaties. Voorhoeve zal niet al- illeges verzorgen, maar ook n scripties begeleiden. Voor- 'as eerder hoogleraar in Wa- n. Daar doceerde hij van 1980 1 )6 internationale betrekkingen 1 Landbouwuniversiteit. Neushoorn doodt bezoekster zoo BASEL In de dierentuin van Basel is gisteren een vrouw door een neus hoorn aangevallen en gedood. De 29- jarige vrouw was om nog onduidelij ke redenen over de muur rond het neushoornverblijf geklommen, naar de neushpornkoe gelopen en had het dier enige tijd staan aaien. Toen het kalf van de neushoorn verscheen werden de moederlijke instincten van het dier klaarblijkelijk gewekt en ging zij tot de aanval over. Aan vankelijk trachtte de vrouw zich nog met hulp van een oppasser in veilig heid te brengen, maar toen de neus hoorn haar voor de tweede maal aan viel werd zij dodelijk gewond. Verjaarsfeestje Senaat kost drie ton DEN HAAG Voor de viering van het 175-jarig bestaan van de Eerste Kamer is een bedrag van 277.000 gulden gereserveerd. Het vorige kabinet van CDA en VVD had daarvoor 50.000 gul den uitgetrokken. De nieuwe ministersploeg van PvdA en CDA heeft daaraan op een aanvullende begroting nog eens 225.000 gulden toegevoegd. Het geld is bestemd voor een tweedaags con gres op 21 en 22 augustus en een symposium benevens een plechtige bijeenkomst in de Ridderzaal op vrijdag 24 augustus. Man (75) rijdt 40 jaar zonder rijbewijs ROTTERDAM Een 75-jarige Rotterdammer heeft 40 jaar zon der rijbewijs achter het stuur gezeten. Volgens de politie reed hij tegen de lamp toen hij gisteren even niet oplette. Bij het verla ten van een parkeerplaats raakte hij met zijn gloednieuwe auto mobiel een passerende weggebruiker. Die haalde de politie erbij, omdat de man bleek niet verzekerd. De Rotterdammer bleef la coniek. Hij was niet kwaad dat hij alsnog is betrapt. „Pech ge had, je moet een gokje wagen", zei hij. Grootscheepse speurtocht naar vakmensen in metaal DEN HAAG Vijftien arbeidsbureaus in Noord- en Zuid-Holland en in Flevoland zijn gezamenlijk een grootscheepse campagne begonnen om pijpfitters, draaiers, lassers en andere vaklui te vinden voor de metaalindustrie. De bureaus hebben een doelgroep van 25.000 mensen. Van hen hoopt men er uiteinde- dijk driehonderd in scholing te kunnen nemen. In de metaalindustrie heerst al geruime tijd een nijpend te kort aan personeel. Vierduizend Vacatures zijn niet of nauwelijks te vervullen. Daardoor kunnen orders soms niet worden uitgevoerd en zijn koppelbazen weer begonnen met het beruchte ronselen van werk nemers voor bedrijven die om vaklieden verlegen zitten. Met 06-lijnen, advertenties in kranten en bla den en via een directe benadering willen de arbeids bureaus verbetering brengen in de situatie. Zij zullen vooral werklozen en arbeidsongeschikten oproepen om in de metaal te gaan werken. .Amsterdam De 1! eiligheidscontrole op 1i chiphol laat te wensen •^ver. Vooral het con- .|j deren van de bagage ij oldoet niet aan inter- 1< ationale eisen. Jat stelt de Federal Avia- jon Administration (FAA), gezaghebbende Ameri- lanse organisatie die toe- licht houdt op veiligheids- rorzieningen bij Ameri- luchtvaartmaat- fhappijen. De Amerika nen maken zich grote zor gen over de veiligheids maatregelen op diverse luchthavens van Europa en dan met name die op Schiphol en Zaventem bij Brussel. De FAA stelt als voorwaar de dat alle koffers en tas sen met behulp van rönt genstralen moeten worden doorgelicht. Op Schiphol gebeurt dat echter niet, maar concentreert men zich op passagiers met een verhoogd risico. Woordvoerder R. Hirs van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart is verbaasd over de opmerkingen van de FAA. Hirs: „We weten van niets. Voor zover mij bekend is de FAA tevre den over de maatregelen op Schiphol. Sterker nog, we voeren daar al jaren elke week overleg over en we hebben nooit kritiek gehoord". De bezorgdheid van de Amerikanen zou zijn ingegeven door de ramp met Pan Am vlucht 103, die in december 1988 als gevolg van een bomex plosie neerstortte boven het Schotse Lockerbie. 5ERGEN Met de telde vakantiedrukte is iteren enorm meegeval- r waren geen problemen wegen, zelfs de normale raren er niet, aldus een 'oerder van de algeme- irkeersdienst van de litie in Driebergen. De rspolitie heeft de in- at veel vakantiegangers der deze week op pad egaan. Vandaag zou het tedelijk wel iets drukker sagiers slapen r tijdens nse treinroof IEILLE Drie gewa- mannen hebben in de van donderdag op vrij- het zuiden van Frank- wild-weststijl een Fran- 3 sttrein overvallen. Dat vflrde zonder dat ook maar lassagier wakker werd. /ers sprongen op de loco- van de Nice-Erunex- toen die Marseille uit l22)De bestuurder werd een ter op twintig kilometer nes gedwongen te stop- het open veld. Zonder Ziïk slapende passagiers er '"n merkten, laadden de 39 zakken met post en levolle goederen uit en i binnen tien minuten 'enen. Volgens de regio- pTT hebben de overval- zakken meegenomen n gewone poststukken vervoerd. Vol-is-vol bij North Sea Jazz Festival meer mensen trok dan werd ver wacht. Voor sommige zalen werd het Art Neville (en zijn brothers) gister- Congresgebouw, op de tweede dag vol-is-vol-principe gehanteerd, avond in de JVC Statenhal van het van het North Sea Jazz Festival die foto: corné sparidaens Een Albanese vader en zijn kind gisteren na ontscheping in Brindisi. De meeste vluchtelingen wa ren aan het eind van hun Latijn. foto: ap WENEN Volgens het Albanese staatspersbu- reau ATA hebben vannacht meer dan 100.000 Albanezen in de hoofdstad Tirana deelgenomen aan een demonstratie ten gunste van het com munistische bewind. De betogers veroordeelden de mensen die in de loop van de dag naar het buitenland waren geëvacueerd, aldus ATA. Het Albanese leiderschap probeert met de bijeen komst duidelijk de indruk te wekken dat de overgrote -meerderheid van de bevolking nog achter de partij staat. De evacuatie van onge veer 4500 Albanese vluchtelingen uit buiten landse ambassades in Tirana is nagenoeg vol tooid. In de Italiaanse havenstad Brindisi liepen gisteren vier veerboten binnen die de duizen den vluchtelingen uit de ambassades van Italië en de Bondsrepubliek in het Albanese Durres aan boord hadden genomen. Pagina 7: Albanese vluchtelingen uitgeput, maar dolblij Volgens de overeenkomst zou de Belgische koning Boude- wijn ter gelegenheid van de nationale feestdag op 21 juli een lid van de Fatah-Revolu- tionaire Raad, Said Nasser, gratie schenken. Nasser zit in België vast vanwege een aan slag op een Antwerpse synago ge. De vier Belgen, allen leden van een familie, werden gegij zeld toen ze met een jacht een tocht maakten op de Middel landse Zee. Het gaat om Em manuel Houtekins, zijn vrouw Godelieve Kets en hun kinde ren, Valerie en Laurent. In april liet de Nidal-groep twee andere opvarenden en hun in gevangenschap geboren doch tertje vrij: Jacqueline Valente, haar metgezel Fernand Houte kins en Sophie-Liberté. Ook gaat het gerucht dat de Ierse gijzelaar Brian Keenan zal worden vrijgelaten door zijn shi'itische ontvoerders. Zes dagen geleden meldde het Iraanse persbureau IRNA van uit Bayrut dat met Iran ge lieerde shi'itische moslims van plan waren één van de zestien buitenlandse gijzelaars vrij te laten en dit het waarschijnlijk een van de tien ontvoerde Eu ropeanen zou zijn. Behalve Keenan worden in Libanon vier Britten, twee Westduit sers, twee Zwitsers en een Ita liaan vermist. Daarnaast wor den zes Amerikanen gegijzeld, van wie AP-correspondent Terry Anderson het langst, sinds 16 maart 1985, vastzit. DEN HAAG Premier Lubbers en vice-premier Kok hebben gisteren ge zamenlijk de meeste ande re ministers ontvangen voor afzonderlijke ge sprekken over de rijksbe groting voor volgend jaar. Via deze biechtstoelprocedure hopen zij de uitgavenkant van' de begroting dinsdag klaar te hebben. Na de vakantie, medio augustus, moet het kabinet dan nog de inkomsten vaststel len. Sommige bewindslieden willen er geld bij hebben. Mi nister Hirsch Ballin van justi tie zegt ongeveer 140 miljoen gulden nodig te hebben voor met name de bestrijding van de criminaliteit en een reorga nisatie van de rechterlijke macht. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken eist 55 miljoen, onder andere voor de uitbreiding van am bassades in Oost-Europa. De overige ministers hebben claims ingediend voor in totaal 115 miljoen gulden. Deze verlangens zijn relatief bescheiden maar botsen met het voornemen van minister Kok om, zoals afgesproken in het regeerakkoord, het fian- cieringtekort in 1991 te verla gen naar 4,75 procent. Daar voor heeft Kok 800 miljoen gulden nodig. Het kabinet moet dus kiezen: bezuinigen of lastenverzwaring. In het laatste geval worden de bedrijven en de burgers de dupe. De CDA-ministers heb ben daarom een voorkeur voor bezuinigen, bijvoorbeeld door minder te subsidiëren in de sector volkshuisvesting en door het verkleinen van het aantal ambtenaren. De PvdA-, bewindslieden willen liever een combinatie van bezuinigen en lastenverzwaren: minder subisidie voor bedrijven en ho gere lasten voor mensen met hoge inkomens. LONDEN Het aftreden van de Britse minister van handel Ni colas Ridley lijkt onvermijdelijk. Waarschijnlijk dient hij van daag of morgen zijn ontslag in. Ridley zei in een interview met The Spectator ondermeer dat de Duitsers pogen Europa over te nemen, de Fransen zich gedragen als hun schoothondje en dat overdragen van soevereiniteit aan de EG neerkomt op overgave aan Adolf Hitler. Ridley heeft in tussen wel zijn excuses gemaakt en zijn uitspraken officieel in getrokken, maar dat zal hem weinig meer kunnen helpen. De Nederlandse regering heeft inmiddels laten weten de uit spraken van Ridley te betreuren. Frankrijk heeft officieel nog niet gereageerd, maar de Franse krant Le Monde wees er giste ren op dat vele Britten de anti-Duitse opvattingen van de minis ter delen. Ridley bewijst volgens het blad dat men als aristocraat kan worden geboren zonder ooit gentleman te worden. (ADVERTENTIE) lTïltI3r£a OFF. DEALER LEIDEN O NISSAN ROELOFARENDSVEEN Lammenschansweg 128 Alkemadelaan 1 Tel. 071-310811 Tel. 01713-12866. Wat grote mensen niet vertellen lees ik toch wel in de krant. - /Ai V* Aantal zeden- delikten jongeren kan flink omlaag DEN HAAG Jonge da- ders van zedendelikten moeten in een eerder sta dium en verplicht in the rapie worden genomen. Dat bepleiten F. Bruinsma, kinderpsycholoog en seksuo- loog in Utrecht, en prof. J. Doek, plaatsvervangend kin derrechter en hoogleraar jeugd- en familierecht aan de Vrije Universiteit van Amster dam. Een dergelijke verplich ting bestaat nu niet, omdat het wettelijk niet is geregeld en er te weinig mogelijkheden voor dader-opvang zijn. Bruinsma is van mening dat het aantal ze dendelicten in ons land jaar lijks met duizenden kan wor den teruggedrongen, als jonge daders zouden worden ver plicht om in therapie te gaan. 28 PAGINA'S Ovatie voor Gorbatsjov op slotdag partijcongres Optimisme bij Leidd college over sociale vernieuwing Noordwijkers roepen notabelen te hulp tegen bebouwing Duinwetering Rotterdam kan niet feesten The Wall valt nog één keer in Berlijn GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3 BUITENLAND5 ECONOMIE6 SPORT 7/9 LAND EN TUINBOUW10 AUTONIEUWS10 KUNST/RTV11 LEIDEN/REGIO13/15/17 RTV PROGRAMMAS18/19 WEER/PUZZEL/MENU19 FINALE 21 T/M 28 ADVERTENTIES Groei betekent uitbreiden. Daarom zoeken wij: ADVERTENTIE VERKOPERS (m/v) die bij ons in vaste dienst hun carrière willen beginnen of voortzetten. Bel voor een afspraak! Buro Jet B.V 070-3990000 en vraag naar: Wouter Wunnink SS Mriiijli' VOOR DE ÉCHTE FIETSLIEFHEBBERI Gouden Gids voor adressen ol bel: Het grote jazz-circus in en om het Nederlands Congresgebouw is in volle gang. Tienduizenden liefhebbers uit alle delen van het land zijn naar Den Haag gekomen of nog onderweg om hun favo riete musici te zien en te horen en soms ook om mee te swingen in het warme en overvolle jazzpa- leis. Overal waar je komt zindert het van de jazz en de North Sea is - hoewel dichtbij - o, zo ver weg. Vandaag en morgen treden de talloze arties ten, allerlei zangers, bandjes en solisten nog op en dan is het dolle weekend alweer afgelopen. Midden tussen al het publiek vindt u ook de Leidse Cou rant. Want dat is immers de krant, die altijd over al is waar iets te doen valt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: D maand f. 24,85 (met automatische betaling) D kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Straat: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 (l0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1