Noordwijkers roepen hulp van notabelen in 3)e SouAo/nt I Weekmarkt naar centrum van Alkemade £eidóe@outfuit N STRIJD TEGEN BEBOUWING DUINWETERING LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 14 JULI 1990 PAGINA 17 [g]Fokker mag Valkenburg gebruiken I 11 VALKENBURG/DEN HAAG De vliegtuigfabriek I Fokker mag de komende twee jaar gebruikmaken van I-LI je hangars op het marinevliegkamp in Valkenburg foor het modificeren van prototypes van de Fokker-50 de Fokker-100. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie heeft daar toestemming voor gege- )ver twee jaar moeten de nieuwe hangars voor Fokker op Schiphol-Oost klaar zijn. De afspraak leidt tot een oename van het aantal vliegbeweging met maximaal driehonderd per jaar, aldus Defensie. De toename van iet geluidsoverlast zal volgens het ministerie zeer be- jerkt zijn, omdat de Fokker-vliegtuigen geluidsarm zijn >n de activiteiten van de marine op Valkenburg tijde- ijk zijn verminderd. Fokker zal met zijn vliegtuigen al leen door de week en overdag de lucht ingaan. Er zul len geen proefdraaiprogramma's worden afgewerkt. Het »erste Fokker-vliegtuig arriveert volgende week op Valkenburg. Vogelbeschermers willen einde aan zandwinning in Meeslouwerpolder LEIDSCHENDAM De Vo- gelwerkgroep Vlietland, de Werkgroep Milieubeheer Lei den en de Vereniging voor Vogelbescherming 's-Graven- hage en Omstreken hebben de provincie Zuid-Holland ge vraagd geen toestemming te geven om nóg meer zand te winnen in de Meeslouwerpol der, een gedeelte van Vliet land in de gemeente Leid- schendam. Het hoofdbezwaar van de na tuurbeschermers is dat de laat ste resten vogelrijk rietland in de Meeslouwerpolder door de uitbreiding van de zandwin ning verloren zouden gaan. Vóór de zandwinning was er veel meer van dit rietland in die polder en dat maakte er destijds zo'n uniek vogelgebied van. Door de zandwinning is intussen bijna al het waarde volle rietland verloren gegaan. Maar zelfs nu broeden er nog zeldzame en bedreigde vogel soorten als de dodaars, geoorde fuut, zomertaling, winterta ling, roerdomp, waterral, brui ne kiekendief, sprinkhaanriet- zanger, snor en baardmanne tje. Westwoudschool viert lustrum ZOETERWOUDE De Zoe ter woudse basisschool West woud viert komende week het eerste lustrum. Het lustrum feest wordt gevierd met de kinderen, ouders, bestuursle den en oud-leerlingen. Maan dagochtend is er vanaf tien uur een viering in de Christis Dienaarkerk. Het thema „Ver leden, heden en toekomst" staat centraal. Vijf jaar gele den is de Westwoudschool ont staan uit de fusie tussen de Aloysiusschool van de Schen- kelweg en de Sjaloomschool van de Veldzichtstraat. De huidige Westwoudschool is ge vestigd aan de Veldzichtstraat. Aanstaande dinsdag voert de oudercommissie 's morgens een toneelstuk op terwijl de middag in het teken staat van de sport. Kinderen en leer krachten zijn woensdag te gast in het zwembad op sportpark Haasbroek, 's Avonds is er van zeven tot negen uur voor de leerlingen van de groepen 5 tot en met 8 een disco, terwijl vanaf tien uur ook de oud leerlingen van de Westwoud welkom zijn. Vrijdag staat een speurtocht door het dorp op het programma. De feestweek is financieel mo gelijk dankzij de opbrengst van de fancy-fair en rommel markt die vorige week woens dag ruim 3.500 gulden in het laadje bracht. Woningbouw op jachtwerf Teylingerkade in Warmond WARMOND Jachtwerf Houwe- ling en Zeilmakerij Vreeken aan de Teylingerkade in Warmond maken plaats voor woningen. Polyproject uit Lisse heeft voor het gebied een plan voor 37 villa's gemaakt. Bur gemeester en wethouders van War mond willen medewerking aan het project verlenen. De gemeenteraad moet zich donderdag in een extra vergadering nog over deze zaak uitspreken. Voorwaarde in de over eenkomst is dat Polyproject de ge meente Warmond 760.000 gulden betaalt. Dit geld is bedoeld voor woningbouw elders in de gemeen te. Op de bouwpercelen aan de Teylingerkade kunnen namelijk geen verschillende soorten huizen worden gebouwd. NZH koopt Speedw ell HAARLEM De Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij (NZH) gaat samen werken met het in Den Haag gevestigde reisbureau en tou- ringcarbedrijf Speedwell. Bei de ondernemingen hebben daarover in principe overeen stemming bereikt. De samenwerking wordt gere aliseerd door overname van alle aandelen van Speedwell door de NZH. Het is niet de bedoeling dat de twee onder nemingen worden samenge voegd. Speedwell blijft voort bestaan als volledig zelfstandi ge organisatie. De bedrijven zien in de fusie vooral moge lijkheden hun activiteiten ver der uit te breiden. NOORDWIJK Omwo nenden van sportpark Duinwetering hebben de ïulp van veertig Noord wijkse notabelen ingeroe- jen bij hun verzet tegen vat zij noemen „het vol- jouwen van de groene ong tussen volgebouwde woonwijken". In een brief aan de notabelen vragen de omwonenden of de .belangrijke Noordwij kers" bij de politieke ver tegenwoordigers een goed woordje willen doen. [et verzet van de bewoners is [ericht tegen de voorgenomen jouw van een bedrijfsverza- nelgebouw, een politiebureau n brandweerkazerne op het Noordwijkse sportpark. Verder is Duinwetering een de twee lokaties waaruit wordt gekozen voor de bouw openbare scholengemeen schap Northgo. Donderdag 19 juli buigt de commissie onder wijs zich over de lokatiekeuze deze nieuwe school. De omwonenden zijn tegen de komst van de gebouwen omdat daarmee „een klein stukje groen, dat ons de illusie van een beetje ruimte en een beetje lucht geeft, verdwijnt". „U bezit aanzien, kennis en macht. U bezit alle gaven die ons, minder voorname ingeze tenen, ontbreken. Daarom, wilt u ons helpen?", zo luidt een passage uit de brief aan de notabelen, die op initiatief van een drietal omwonenden is verstuurd. Onder anderen de heren Beuk, Bonnike, Eber- harter, Heineken, Peschier, Rovers, Wegman, Sedelaar, Noorlander en Admiraal en de dames Van der Jagt, gravin Van Limburg Stirum en baro nesse Van Pallandt hebben be gin deze week een exemplaar ontvangen. Invloed „Onze aanzien, onze macht blijkt te beperkt om invloed te kunnen uitoefenen op de Noordwijkse politiek. Wij vra gen u al uw invloed aan te wenden om te voorkomen dat deze onherstelbare fout wordt gemaakt. U kunt ons helpen door deze brief, uw handtekening rug te sturen. Maar liever is het ons dat u uw werk ver richt in de wandelgangen. Dat u de mensen aanspreekt die de beslissingen nemen of hebben genomen", zo leggen de brief schrijvers hun bedoelingen uit. In de brief wordt ook beweerd dat als de plannen niet door gaan veel geld wordt ver diend. „Uw voordeel bedraagt zes miljoen maar kan oplopen tot elf miljoen. Uw voordeel ligt in handen van de gemeen te en ook al kunt u er niet di rect over beschikken, u zult er indirect van kunnen profite ren", aldus de omwonenden in de brief. Hoe men aan aan het bedrag van elf miljoen komt, wordt aan de hand van een staatje verduidelijkt. Volgens de briefschrijvers bedragen de extra financiële inspanningen die de gemeente zich moet ge troosten herstucturering van de sportvelden, plaatsing van twee bruggen, aanleg van een nieuw hand- en korfbal- veld en betaling van planscha devergoeding aan omwonen den zes miljoen. Daarbij komt nog eens een mislopen van vijf miljoen rijkssubsidie vanwege te late aanvang van de bouw. „Hoe wij aan deze bedragen komen? We hebben ze alle maal aangetroffen in perspu blicaties die tot dusver over dit onderwerp zijn verschenen", zegt een van de initiatiefne mers J. Vliet-Vlieland, die moet bekennen nog geen en kele reactie op het schrijven te hebben gehad. „Maar dat is niet zo erg. Belangrijker is dat zij hun invloeden aanwenden om de bouw te voorkomen". Een door vijftig omwonenden ingediend bezwaarschrift te gen de bouw in sportpark Duinwetering is overigens door de gemeente ongegrond verklaard. Vliet-Vlieland, die als secretaris van de door om wonenden gevormde aktie- groep optreedt, ontving dit be richt gisteren van de gemeen te. „Wezenlijke aantasting van het gebied vindt niet plaats. Ook is van een waardevol open gebied geen sprake meer, door de aanwezigheid van sporthal, tribune, clubhuis en kleedruimten", zo schrijft de gemeente aan de omwonen den. „Daar zijn we het dus niet mee eens", aldus Vliet-Vlie- Ada Kok doopt zwembad Met water uit het oude Kokkerbad in plaats van met champagne doopte Ada Kok gistermiddag het nieuwe zwembad bij De schelft in Noordwijkerhout. ,,lk wens u een behouden vaart", sprak de voormalig olympisch-zwemkampioene. Volgens burgemeester F. Winkel zijn het tropische zwembad en de nieuwe toneelzaal een passend antwoord op de bloei van het Noordwijkerhoutse verenigingsleven. En ook volgens wethouder C. van der Klaauw nam de gemeenteraad de enige juiste beslis sing toen ze koos voor de bouw van een nieuw zwembad in plaats van renovatie van het oude Kokkerbad. Vooral het steeds belangrijker wordende recreatieve zwemmen zou zich daar vol gens de wethouder niet goed hebben kunnen ontwikkelen. Het totale complex van zwembad en toneelzaal heeft meer dan 6 miljoen gekost. Vandaag en morgen zijn er open dagen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE te COLLEGE VAN B EN W OVERWEGEN VERHUIZING ALKEMADE Het aan tal parkeerplaatsen in het :entrum van Alkemade is jinnenkort groot genoeg de weekmarkt te ver- kaatsen naar een van de )arkeerterreinen in het :entrum. Dat staat in het :ojuist uitgekomen rap- )ort Voortgang Centru- ontwikkeling. Zodra de parkeerterreinen >ij het in aanbouw zijnde ge meentehuis en op het terrein Vrieshuis S. van der Meer gereed zijn, heeft het centrum van Alkemade er 222 parkeerplaatsen bij. Dit lantal is inclusief de par keerruimte bij winkelcen trum Noordplein. Het naar het centrum halen van de weekmarkt kan een belangrijke bijdrage leveren aan de versterking van de centrumfunctie. Het gemeen tebestuur gaat onderzoeken of de verhuizing haalbaar is. Daarbij zal uitdrukkelijk re kening worden gehouden met veilige oversteekmoge- lijkheden voor het publiek. Ook de mening van de marktexploitanten speelt een rol. Het college van burge meester en wethouders ziet af van verplaatsing van de kermis naar de Noordhoek omdat de raadscommissie ruimtelijke ordening zich hierover negatief heeft uitge laten. Uit het voortgangsrapport over de centrumontwikke ling van Alkemade blijkt dat de gemeente de augurken-in- leggerij van Vol water aan de Langeweg het liefst ziet ver huizen. Op het vrijkomende terrein zouden woningen en kantoorruimten kunnen worden gebouwd. Op de dijk aan de Wilgenstraat zouden seniorenwoningen moeten worden gebouwd. In eerdere plannen was sprake van een doorgang tussen het toekom stige parkeerterrein bij het in aanbouw zijnde gemeente huis en het Noordeinde. Tegen het geprojecteerde tracé heeft de eigenaar van de grond inmiddels bezwaar gemaakt. Daarom verschuift het gemeentebestuur dit plan naar de lange termijn. Het gemeentebestuur overweegt het terrein van Jongerenso- ciëteit Splotsz met de erach ter liggende gymzaal te be stemmen voor kantoren, ho reca of brandweerkazerne Woningbouw zou er zwaarlijk zijn in verband met geluidsoverlast van de Alkemadelaan. Als de brand weer verhuist, zal het oude pand in stand worden gehou den omdat het als „beeldbe palend" is aangewezen. Plantsoentje Het college streeft er naar van het Noordplein een echt dorpsplein voor festiviteiten en manifestaties te maken. Het dorpsplein wordt aange kleed met bomen, struiken en plantsoentjes. Bij de, een half miljoen gulden kosten de, reconstructie van het Noordeinde komend jaar, wordt een zo breed mogelijk trottoir aangelegd. Tussen de Alkeburcht en de Spoor straat wordt op langere ter mijn een plantsoentje aange legd. Speelruimte voor kin deren en een fontein zullen in het centrumplan wellicht worden ingepast. In 1992 wordt het terrein van het huidige milieuhin- derlijke grondoverslagbedrijf van Dobbe aan het Noord einde bij het centrumgebied betrokken. Getracht wordt dit bedrijf te verplaatsen naar het Veenderveld. Dit streven wordt momenteel doorkruist door plannen van de provincie om het Veen derveld te gebruiken voor de opslag van verontreinigd zui veringsslib. Als het lukt een andere lokatie voor het grondoverslagbedrijf te vin den, dan zou het westelijke deel van het terrein van Dobbe kunnen worden be stemd voor winkels en (bo ven) woningen. Het oostelijke deel zou uitsluitend voor wo ningbouw kunnen worden gebruikt terwijl er op het noordelijk deel enkele wo ningen zouden kunnen ver rijzen. Onder redactie van Ton Pieters. Weer zo'n veelbelovende avia- trice. In de Leidsche Courant van maandag 7 juli 1930: „Een 20-jarige jongedame uit Man chester, miss Winifred Brownheeft gistermorgen de luchtrace om den door den ko ning uitgeloofden Cup gewon nen tegen meer dan 80 man nelijke piloten, vanwie velen met een internationalen naam op het gebied der aviatiek. Bij den start van Hanwell voor den tocht om Engeland (af stand 750 mijlen) werd miss Brown door haar handicap 14 geplaatst, doch regelmatig ver beterde zij haar positie. Zij kwam elf minuten eerder op Hanwell terug dan A.Butler, die tweede was. Miss Brown vloog in een 3-motorige Avro- vian-machine". „Gisteravond ging op het Hoofdbureau van de brand weer te Amsterdam de tele foon en er werd gemeld: „Hier t ge bouw". Dit bericht had ten ge volge dat onmiddellijk alle brandweerkazernes in de stad werden gealarmeerd, zoodat het in minder dan geen tijd om het Rijksmuseum wemelde van de brandweerspuiten en het publiek in dichte drom men toestroomde. In het mu seum zelf bleek men echter van brand niets te weten en ook de directeur had niets met het gegeven alarm te maken. Blijkbaar was men het slacht offer geworden van een ge vaarlijke kwajongensstreek, gevaarlijk omdat er intusschen ergens werkelijk brand had kunnen uitbreken, terwijl de spuiten niet op hun post wa- Sir A.Conan Doylede be kende Engelsche schrijver, is 71 jaar oud overleden. Op 21- jarige leeftijd heeft hij in Chambers Journal gedebi teerd. Na aanvankelijk genees heer te zijn geweest, heeft hij zich in 1890 geheel aan het schrijven gewijd. Het bekendst werden zijn detectiveromans, waarin Sherlock Holmes op treedt. Nog kort geleden heeft hij een bezoek aan ons land gebracht voor het houden van lezingen over het spiritisme. Juist drie jaar geleden schreef Conan Doyle zijn „Farewell to Sherlock Holmes". Conan Doyle heeft zijn held niet overdreven bemind". „Het aantal werkloozen be droeg 30 Juni '30 1.890.600, of 75.258 meer dan in de voor gaande week en 747.216 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar". Op woensdag 9 juli '30: „Gis teravond is naar het politiebu reau te Leiden opgebracht de 35-jarige A.v.d.H., die in de ouderlijke woning in de Da Costastraat alle ruiten ver nielde uit vreugde over het feit, dat hij door de Haagsche Rechtbank was vrijgesproken van een vonnis tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens inbraak hier ter stede gepleegd. Met ernstige verwondingen aan zijn pols werd de man door den E.H.D. naar het Acade misch Ziekenhuis overge bracht". Uit Nieuwkoop: „Door den R.K.Volksbond is een Katho liekendag gehouden, welke begon met een algemeene H.Communie voor de leden, waarna onder de H.Mis een predicatie werd gehouden door den zeereerw.Pater Bor- romeus de Greeve, waarin zij- neerw. in gloeiende bewoor dingen het organisatieleven uiteenzette. Des avonds werd in het Patronaat een vergade ring gehouden, waarbij de voorzitter, de heer P.Kuyf, moest constateeren, dat de op komst niet schitterend was. Pater Borromeus hield weder om een prachtige toespraak. Pastoor van Dijk bracht zijn oprechten en warmen dank aan den Pater voor hetgeen deze gesproken had. Hierna werden nog eenige toneelstuk jes opgevoerd door den heer Vergeer. Ook het muzikale ge deelte van den avond was heel goed verzorgd door de heeren Haak en Eijs". Uit de Vragenbus. „Vraag. Weet u ook iets voor de kui kentjes van 3 a 4 weken oud, die nu al veeren beginnen te pikken? Antwoord. Zoo'n vaart zal het met de beestjes niet loopen. Ze zullen heusch nog geen veeren plukken, maar doen alsof zij het inder daad doen. De kuikens moeten veel afleiding hebben en steeds worden bezig gehouden. Wat kort groen is daarvoor zeer aan te bevelen". Op 11 juli: „Naar wordt verno men is tegen hedenmiddag de ministerraad in buitengewo ne zitting bijeengeroepen op telegrafisch verzoek van de koningin, die naar men weet met prinses Juliana op dit oogenblik in Noorwegen verblijft. De vice-president van den Raad van State, mr.dr. F.A.C. graaf van Lijn den van Sandenburg, is onver wacht naar het buitenland vertrokken. Naar verluidt be vindt ook hij zich waarschijn lijk in Scandinavië". „De arbeider v.D. uit Mill (Oost-Noord-Brabant) had de klacht gehoord van een land bouwer uit het naburige Wan- roy, dat hij veel overlast van ratten had. Hij bood aan ze te verdelgen a raison van 7 cent per stuk. Het aanbod werd aanvaard. In enkele uren had de rattenvanger niet minder dan 79 ratten met de hand gevangen en gedood". „Uit Stockholm wordt „Volgens een mededeeling het departement van den hof maarschalk moet ten aanzien van de in buitenlandsche bla den opgenomen berichten, als zou een verloving te wachten zijn van prins Sigward, den tweeden zoon van den Zweed- schen Kroonprins, met Prinses Juliana der Nederlanden, ge zegd worden dat dit bericht alle grond mist". Voorts uit Stockholm: „Hoe wel de hofkanselier officieel ontkend heeft, dat er eenige waarheid is in de geruchten betreffende de verloving van prins Sigward met prinses Ju liana, verklaart het „Svenska Dagbladet" dat de opperka merheer van den prins, Rudi- beck, morgen uit Stockholm naar Noorwegen zal vertrek ken, waar koningin Wilhelmi- na en prinses Juliana een rust kuur maken in Bessheim. Prins Hendrik komt morgen uit Finland in Stockholm aan en zal ten paleize met koning Gustaaf lunchen". FOTO: HENK VAN DEN ENDE KAAGWEEK VAN START Plankzeiler Matthieu Koops krijgt Sloepie wisselprijs WARMOND Plankzei- Ier Matthieu Koops uit Drachten is winnaar ge worden van de Warmond- se Sloepie Wisselprijs. De prijs, een model van een zeilsloep, werd hem gis teravond in het gemeente huis van Warmond over handigd door burgemees ter G. van der Wel-Mar- kerink. De wisselprijs is in 1987 inge steld en is bestemd voor de meest talentvolle zeiler of zeil ster tot 17 jaar. De onderschei ding wordt jaarlijks uitgereikt tijdens de opening van de Kaagweek. Matthieu Koops (17) was als elfjarige al wed- striidplankzeiler en op 13-jari- ge leeftijd maakte hij deel uit van de Nederlandse selectie. In 1989 stapte hij over van de Mistral-klasse naar de Lech- ner, de surfplank die tijdens de Olympische Spelen in Bar celona wordt gebruikt. Matt hieu Koops, in 1989 wereld kampioen bij de jeugd slalom Mistral en dit jaar Nederlands jeugdkampioen, zet momenteel alles op alles om te worden ge selecteerd voor Barcelona. Hij heeft daarbij concurrentie van broer Jacco (22), die eveneens deel uitmaakt van de Neder landse selectie. Na de overhandiging van de prijs werd in park Groot Leer- ust een feestelijk programma afgewerkt. Er waren een grote barbecue en een optreden van de Harbour Jazzband. Vervol gens presenteerde watersport- ust. In de Dorpstraat vermaak te men zich met tobbetje ste ken en in 't Trefpunt gaf de Warmondse band Sweet Lilly een concert. De festiviteiten werden besloten met een groot vuurwerk. De Kaagweek duurt nog tot en met zaterdag 18 juli.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17