^feidóeSotrta/ni Optimisme over jjeleid sociale vernieuwing Cultuuruiting aan de openbare weg CeidóeSouoa/rit STAD OMGEVING/RTV r>r> WEEK EINDE Eet smakelijk 19! r potmtht a put Tnivr ttytt? a TTrrvtrmivn ZATERDAG 14 JULI 1990 PAGINA 13 EVEN TOT ACHT TON EXTRA UITKERING 548 eggEIDEN Terwijl in eel plaatsen nog in- /99Joud moet worden ge- even aan het begrip /66J°"a*e vernieuwing, is - Aeiden nu al zeker van even tot acht ton per aan extra subsidies. )at extra geld wordt in der geval de komen- le drie jaar uitgekeerd. Iet komt ten goede met name onder lijs, werkgelegen- ieidsbeleid en sociale aken. .eiden is een van de ge- neenten die vandaag in [otterdam een overeen- tomst (convenant) sluit net minister I. Dales van linnenlandse zaken voor Ie uitvoering van de socia- vernieuwing. De afgelo- ien maanden is daarover Iriftig onderhandeld. Het ,eidse college is tevreden iver de resultaten. Wet- H. de la Mar (socia- e zaken): „Ik verwachtte ot nu toe niet zoveel van sociale vernieuwing, ir nu ben ik heel wat iptimistischer geworden". Jnderwijswethouder H. ian Dongen, die het beleid van de sociale vernieuwing :oOrdineert, constateert dat ,meer dan verwacht" is jvergenomen door het rijk. Vooral de snelheid waar mee het Rijk blijkt de be te kunnen halen door regels stemt het Leidse col- optimistisch. P. Peters de directie onderwijs van de gemeente: „De soci ale vernieuwing is half maart aangekondigd. Het is nu half juli en het blijkt dat een groot aantal plan nen. kan worden uitge voerd. Regels waar jaren tegen is gestreden vanuit de gemeenten blijken in een keer te kunnen wor den aangepast". Arbeidspools Afgesproken is bijvoor beeld dat vanaf volgend jaar Leiden een arbeidspool krijgt waaraan 64 mensen kunnen deelnemen. Later kan de pool uitgroeien tot 128 deelnemers. Het is de bedoeling daarvan dat het geld, dat anders wordt be steed aan uitkeringen, wordt gebruikt om banen te scheppen. Ook het Jeugdwerkgarantieplan wordt uitgebreid. Daarbij worden nu ook bedrijven betrokken. Tot nu toe be perkte het zich tot gesubsi dieerde instellingen. De sociale werkvoorzie ning, in Leiden verzorgd door De Zijl Bedrijven, kan flexibeler gaan werken. Ook als mensen daar tus sentijds werk krijgen, krijgt de gemeente in het vervolg de kosten van hun arbeidsplaats uitgekeerd. De sociale dienst krijgt ex tra armslag doordat het Rijk de kosten voor het aanstellen van in totaal ze ven sociale rechercheurs doorsluist en de dienst het extra geld vrij kan beste den. Er zijn nu drie van dergelijke opsporingsamb tenaren in dienst en dat aantal wordt niet uitge breid. Wethouder De la Mar: „Er zijn meer manie ren om fraude te bestrijden dan het aanstellen van re chercheurs". De woning bouwcorporaties krijgen als gevolg van de sociale ver nieuwing ook meer arm slag. Zij mogen hun reser ves gebruiken om waar no dig beheerders aan te stel len voor woningcom plexen. Op het gebied van het on derwijs krijgt Leiden met name extra mogelijkheden voor de opvang van buiten landse kinderen. Zo komt er een „kopklas" voor het basisonderwijs. Daardoor wordt het mogelijk dat bui tenlandse kinderen die dat nodig hebben een jaar lan ger basisonderwijs volgen om de overgang naar het voortgezet onderwijs te vergemakkelijken. Daar naast wordt de regeling soepeler voor begeleiding van buitenlandse kinderen die zich in de loop van het jaar melden bij de Leidse scholen. Nu kan extra on dersteuning voor die kin deren pas worden aange vraagd als ze er al zijn. Vanaf volgend jaar worden automatisch de kosten voor begeleiding van 60 kinde ren het gemiddelde dat zich in Leiden aanmeldt jaarlijks uitbetaald. Nieuw op onderwijsgebied is ook dat Leiden leer krachten voortaan flexibe ler kan inzetten op de openbare scholen. Leraren krijgen dan een algemene arbeidsovereenkomst en kunnen daardoor eenvou diger op meer scholen wor den ingezet. GOUDEN PET INZET STRAATMUZIEKCONCOURS LEIDSE LAKENFEESTEN LEIDEN Het Leidse straatmuziekconcours De Gouden Pet gaat morgen als een van de hoogtepun ten van de Lakenfesten voor de vierde maal van start. Op 28 plaatsen in de stad staan in totaal 42 deelnemers variërend van een 8-jarige violiste uit Leiden tot een vijf-mans folkmuziekgroep uit Oost- Duitsland. „Een stukje cultuuruiting aan de openbare weg", is de bij naam die organisator Alex Fonteyne zijn concours geeft. Pop-, folk-, jazz-, blues-, rock-, country, klassieke en Neder landstalige muziek zijn verte genwoordigd. Naast gebruike lijke instrumenten zijn ook or gels, doedelzak en een draai lier te beluisteren. De Leider- dorpse Bluffers is de grootste band die deelneemt. Met 25 man treden zij op. Veertien personen uit Roelofarendsveen vormen samen de B-kapel. „Sommige deelnemers uit voorgaande edities vormen met elkaar voor deze ene keer gelegeheidsformaties, weer an deren hebben een nieuwe act ingestudeerd speciaal voor de Gouden Pet", aldus Fonteyne die niet precies weet hoeveel geld er in de petten verdwijnt die de muzikanten voor zich op"straat hebben liggen: „Een bedrag van 200 gulden lijkt me haalbaar". 4e NATIONAAL STRAATMUZIEKCONCOU1 J! isr Organisator Alex Fonteyne toont de poster van zijn vierde Gouden Pet straatmuziekconcours. „Er is veel mond-op-mond re clame voor het concours ge weest want een groot aantal deelnemers heeft zich uit zich zelf aangemeld. Ook de hoe veelheid publicitiet is groot: „De Gouden Pet staat zelfs in het NS-evenementenboek", al dus Fonteyne. Zijn organisatie is inmiddels computerge stuurd. Een geprint schema toont hoe laat en waar, elke groep speelt. Van de discussies in de Leidse gemeenteraad over het wel of niet financieel bijdragen aan de Lakenfeesten heeft Fonteyne geen last. Hij heeft een bescheiden subsidie van de provincie gekregen. Hierdoor kunnen de deelne mers een tegemoedkoming in de reiskosten krijgen ze een lunch en een warme maaltijd. Duizend willekeurige bezoe kers bepalen zondagmiddag door middel van een bonnen systeem wie de publieksprijs van 250 gulden wint. De offi ciële, vijfkoppige jury bestaat dit iaar uit mensen uit „de we reld" van de muziek, de direc teur van de Delftse vrije aca demie en het hoofd van de di rectie kunst en cultuur van de gemeente Leiden Y. van Baar- le. Zij staan voor de lastige taak om in vijf uur tijd alle groepen en solisten langs te gaan en te beoordelen. In de tent van de Grote Beer op het Arsenaalplein wordt om vijf uur de winnaars be kend gemaakt en worden toe giften gespeeld. In totaal is er 1500 gulden tussen de num mers 1, 2 en 3 te verdelen. Winnaars van de vorige con coursen luisterden naar illus tere namen als „Brugman met zijn Muziekmobiel" en „Waar- FOTO: WIM VAN NOORT schuwing voor de Scheep vaart". „Kortom, op elke straathoek een verrassing", al dus Fonteyne. Garages Speciaal voor de vele evene menten die op de laatste dag van de Lakenfeesten plaats hebben, naast de Gouden Pet onder andere nog de Laken- markt en Leiden Culinair, zijn de parkeergarages morgen open. In de Digros-, Marca- en Sandersgarages kunnen auto mobilisten tussen 11.00 tot 18.00 uur hun auto kwijt. jdragen: Gerard de erk, Loman Leefmans, argrit Tibboel. entering (1) iud Kenter, eigenaar van Leidse café De Grote zal met gemengde ge- elens terugdenken aan het rste weekeinde van de La- nfeesten. De man die regel- kosten noch moeite lart om in en rond zijn feestjes, optredens, nstuitingen en andere ma- 'esties te organiseren, zag h hiervoor beloond door in landelijke ochtendblad De als aanstichter van de idse „horeca-anarchie" te irden afgeschilderd, n reeks van misverstanden isen de Leidse politie, de iidse kranten en daarover- en de sensatiedrift van De bleken bij nader onderzoek n de basis te liggen van de 'enstrijdige en negatieve bliciteit die de Beer ten el viel. veelheid aan evenementen Kenter voor afgelopen za- dag in en rond zijn tent op t Arsenaalplein had georga- leerd, vielen door de regen- ien letterlijk in het water, glibberpaal hoefde nauwe- cs ingezeept en het fanfare- 'ps, dat als levende, zwarte witte stukken op een drij- nd schaakspel fungeerde, rzoop zonder van het ge kte vlonder af te vallen, dukkig voor Kenter en zijn [anisatie klaarde zondag weer iets op. Met name de instmanifestatie met open- •ht atelier en een moderne, vende versie van de Nacht- icht was uniek en trok vele langstellenden. 's Avonds rgden diverse TV-schermen voor dat de bezoekers de fi- van het WK-voetbal niet lefden te missen, ck zonder verlenging duur- deze finale voor een, he- elsbreed op 200 meter af- and wonende, huisarts te ng. Om iets over tienen bel- hij naar de Beer met het ■rzoek of het geluid zachter 'n. Aangezien deze arts in !t verleden ook al had ge- ïagd en zelfs de politie op Beer had afgestuurd, werd I it voor Kenter hoog tijd om fns met de man te gaan pra- en bij zijn huis te gaan •teren hoe hard „zijn" ge- 1 klonk, elkom was hij echter niet dokter. Tussen Kenter en de op een balkon staande medicus ontstond een stevige woordenwisseling. Hierop bel de de arts wederom de politie waarop Kenter maar terug ging naar zijn eigen partijtje. Kentering (2) Maandagochtend stond in de Leidse kranten te lezen dat er de avond daarvoor bedreigin gen waren geuit door klanten van de Grote Beer voor het huis van de arts. Er was zelfs op de deur van de praktijk ge bonkt. Dat bleek de arts zo te hebben doorgegeven aan de politie. Die gaf dat weer door aan de pers. Direct na het verschijnen van de artikelen belde een medewerker van de Beer op naar de politie en bei de kranten met de vraag hoe dit „kuT'-bericht tot stand was gekomen: „Daar klopt helemaal niets van". Politie- voorlichter H. Langendoen gaf donderdag toe dat er wel eens een onzorgvuldig bericht in de richting van de pers „tussendoor snapt". Dit voor de Beer publicitair zo pijnlijke misverstand, kreeg echter nog een kwalijk ver volg. De Leidse correspondent van „de krant van wakker Nederland" had de lokale kranten eens op zijn gemak doorgelezen. Hij ontdekte de berichten en vond dat deze zaak eens flink aangedikt in de gezond-verstand-krant moest komen, zodat ook bui ten Leiden bekend zou wor den wat een boevenstad Lei- den wel niet is. „Leiden is café-geweld beu", luidde de kop van een schreeuwerig ar tikel. Termen als ondragelijke geluidsoverlast, horeca-anar chie en rechteloze en getergde Leidenaren werden in een adem genoemd met het café in de Leidse Rembrandtstraat. Kentering (3) Die kettingreactie van foutie ve en belastende artikelen is Kenter te veel geworden. Gis teren maakte hij bekend dat hij stappen wil ondernemen tegen de Leidse politie. Veel opleveren zal dit niet. Men zal zich beroepen op een misver stand. Blijft slechts de hoop bij VVV-directie, kunstminnend Leiden, terrasliefhebbers, straatmuzikanten, voetbal fans, schakers, dansers en personen die de Beer gewoon een gezellige kroeg vinden, dat Kenter hierdoor in zijn lust om vaak leuke en aparte evenementen te organiseren, niet zal verliezen. Bus Bestaat dat: een ambtenaar met fantasie, die sportief is en humoristisch? Hij bestaat en hij woont en werkt in Noord- wijkerhout. Hij loopt bijvoor beeld marathons. Echt nog een jongen van stavast. En juist deze ambtenaar kreeg het verzoek van de gezamen lijke medezeggenschapsraden (mzr's) van de basisscholen te verwerken, waarin werd ver zocht om een zwembus om de 1000 meter te overbruggen tussen de basisscholen Mosse- nest en Regenboog naar het zwembad bij De Schelft. Want gegeseld door weer en wind, belaagd door grommend ver keer op verschillende kruispunten en zijwegen moeten de zwemkinderen straks de 1000 meter zien te overleven richting De Schelft, zo schreven de gezamenlijke mzr's. Dat was even slikken voor onze ambtenaar, want waar schijnlijk had hij het liefst ook de leerlingen van de Zilker Egelantier laten lopen naar Noord wijkerhout. Eigenlijk zag hij louter voordelen. Ge woon wat ouders neerzetten op in- en uitritten en andere gevaarlijke kruisingen, dacht hij. En hij schreef dat lopen niet slecht is voor de gezond heid- „Het is zelfs gezond om te lopen", onderwees hij schriftelijk de gezamenlijke mzr's. „Het bevordert de li chamelijke conditie van de leerlingen", verduidelijkte hij het collegestandpunt. Verder leek het hem een goede zaak dat kinderen vroegtijdig in aanraking kwamen met het verkeer want dat verhoogt hun zelfredzaamheid. Humor dus, met een vleugje cynisme als antwoord op de 1000 meters aangekondigde rampen en gevaren van enke le mzr-ouders. Een ambtenaar met een visie, al werd die vi sie hem door de commissie onderwijs niet in dank afge nomen. Maar de door de com missieleden naar voren ge brachte argumenten waren van een treurigheid die kan worden samengevat met: „Daar ging het helemaal niet Bus (2) Waar ging het dan wel om? „Om natte gymnastiek", aldus PvdA'er Bas de Haas. „Om de verkeersveiligheid", aldus D66'er Jan Bierhoff, wiens fietsende zoontje ooit eens lang geleden op de Wildlaan richting zwembad door „die daar altijd zo woest rijdende bussen" in de kant was gere den. Maar zwemleerlingen hoeven niet te fietsen. Kortom, een klucht. Maar dan een met een daverend slot; lachwekkend zoals een goede klucht betaamt. Tot verbijste ring van commissiesecretaris Henk van den Hil verzon De Haas ter plekke het voorstel om ook de Victor- en de Ire- neschool een zwembus op te dringgn. Op dat idee waren zelfs de gezamenlijke mzr's niet gekomen. „Het gaat om 600 meter", protesteerde Van den Hil nog. Maar PvdA en Dino's in Pancras Een groep kinderen uit buurthuis de Pancrat aan de Middelste gracht mocht van de gemeente een blinde muur aan de Uiter stegracht van kunstuitingen voorzien. De omgevingsvaklieden zorgden voor een witte ondergrond waarna het groepje aan de slag kon. Als onderwerp kozen zij, uiteraard beïnvloed door de tentoonstelling in het Pesthuis, dinosauriërs. Als beloning mochten de kinderen met z'n allen met het hoofd stadsbeheer Leo Meijer op de fiets naar de expositie in het Pesthuis. Na af loop trakteerde hij op ijs. foto: pr D66 kregen steun van het CDA en daarmee stond de meerderheid van de commis sie achter het advies De Haas. Een dag later zou blijken dat ook de (CDA-)meerderheid van het college dit standpunt zou overnemen dat voortaan alle zwemleerlingen van alle scholen met de zwembus zul len gaan. Zodat straks iedere week weer ronkende, roet- walmen uitblazende, NZH- bussen de eens zo gezonde Noordwijkerhoutse lucht ver der komen verpesten. Zes honderd meter optrekken naar de derde versnelling en dan hard remmen want an ders ben je De Schelft toch echt per ongeluk gepasseerd. Leve het milieu. Zo eindigt dit lachwekkende verhaal uiteindelijk met een traan. „Het gaat om de keuze, om een afweging", aldus D66 naderhand. Een afweging dus met als sluitstuk het milieu, zoals altijd en overal. Want het gaat niet om die paar bus sen, het gaat om een mentali teit. Grond De meeste inwoners van Sas- senheim zijn niet erg te spre ken over de recente ontwik kelingen in het Koningspark. Na het nemen van de laatste hindernissen, inspraakproce dures, wijzigingen van be stemmingsplannen, gekrakeel over de financiering staat in middels echter onomstotelijk vast: er komt een nieuw ge meentehuis in het Konings park. Waarom en waarvoor is allang geen dorpeling meer duidelijk. Zichtbaar is een en ander sinds maandag wel. Het mon ster dat sinds Lekkerkerk een uitgebreide schare bodemex perts aannemers en uitvoer ders brood op de plank ver schaft, bodemverontreiniging, heeft ook in het Sassenheimse Koningspark toegeslagen. De Grontmij, door B en W in al ler ijl ter advisering opgeroe pen, kwam met de opzienba rende mededeling dat de sa neringsoperatie zo'n 2'A mil joen moet gaan kosten. Zonder ook maar te twijfelen aan de betrouwbaarheid van de betreffende maatschappij ging de Sassenheimse ge meenteraad akkoord met de uitvoering van de sanering. De beuk erin dus. Wat al te drastisch. Dat werd deze week duidelijk toen men in het wilde weg begon te kap pen. Grond (2) Een kleine hechte en zeer doortastende groep Sassenhei- mers uit de Koningsbuurt, waaronder bouwdeskundigen en milieu-experts van for maat, kwam onmiddellijk in het geweer. In niet mis te verstane bewoordingen gaven zij B en W te kennen bodem sanering niet noodzakelijk te vinden omdat het een veront reiniging betreft die niet wordt opgenomen in het grondwater en de beplanting. Alleen onder de nieuwbouw zou grondsanering verplicht zijn maar dat probleem zou zichzelf oplossen, aldus een Koningsbuurter, door het gra ven van een bouwput. Ook wat betreft het omhak ken van de oude bomen aan de buitenkant van het park komen de actievoerders met een pasklare oplossing: laten staan en de vuile grond weg spoelen. Wat ze denken over het advies van de Grontmij? Ach, daar hebben de omwo nenden zo hun bedenkingen over: „B en W hebben de Grontmij om advies gevraagd en, zeg nou zelf, die jongens moeten toch ook eten. Die zullen echt niet zeggen dat het niet nodig is". Inmiddels gaat het er toch naar uit zien dat de giganti sche loofbomen aan de rand van het park het loodje zullen leggen. Je vraagt je dan toch wel even vertwijfeld af: waar blijft die Stichting Oud Sas- senheim toch? Als ze op de bres gaan staan voor het be houd van een oude molen- stomp in Postwijk mogen ze toch mintens wel op de barri cade voor de dreigende ont luistering van de onmiddellij ke omgeving van het ver maarde historisch waardevol le Koningshuys. Maar mis schien maakt de pas opgerich te stichting de handen liever niet vuil of is men bang voor eventuele schade aan de toch al wat labiele gezondheidstoe stand. Een ongegronde angst overi gens, want B en W hebben de omwonenden deze week mid dels een brief laten weten dat, ondanks het feit dat sommige werknemers van het sane- ringsbedrijf in marspakken en handschoenen rondlopen, er geen gevaar is voor de ge zondheid. Dat kan zijn, maar het geeft wel te denken dat burgervader Hubert de Jong, na enkele maanden woonach tig te zijn geweest in de Ko ningsbuurt, zijn biezen pakte toen de eerste hekken rond het Koningspark naast zijn woning verschenen. De grond werd hem kennelijk te heet onder de voeten en hij ver huisde naar de Willem War- naarlaan. Voor de bewoners daar een hele gerustelling: hier zit het wel goed. Bewoners Pesthuislaan overleggen met museum over nieuwbouwplannen LEIDEN De bewoners van panden aan de Pesthuislaan heb ben gistermiddag overleg gevoerd met vertegenwoordigers van de gemeente, het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) en de Rijksgebouwendienst. Volgens de laatste plannen van het NNM zouden hun historische huizen gesloopt moeten worden voor nieuwbouw van het NNM. De bewoners willen aan de Pesthuislaan blijven wonen. De bewoners kregen van de andere drie partijen excuses aangeboden voor het feit dat zij niet eerder over de plannen van het NNM waren ingelicht. Twee weken geleden tijdens de opening van de dino-tentoonstelling in het' Pesthuis werden de omwonenden door een tekening in een fol der overdonderd. Op een tekening in de folder kwamen hun huizen niet meer voor. Bii de presentatie van de museumplan nen een week later, toen buiten het Pesthuis de bewoners met borden protesteerden, noemde directeur A. de Caluwé de sloop van de huizen „Jammer, maar onvermijdelijk". Gisteren werd de bewoners echter toegezegd dat de plannen worden herover wogen en de alternatieven bekeken. Half oktober gaan de be trokken partijen opnieuw om de tafel zitten. Het gesprek werkte voor bewoonster M. van Beek toch niet geruststellend: „Ik sta nog steeds te bibberen", gaf zij na afloop als eerste reactie. „Ik wil gewoon in mijn huis blijven. Zelfs mijn schoonmoeder is spe ciaal hiervoor van vakantie teruggekomen". De vier gezinnen hebben zich bij de gesprekken laten bijstaan door een advocaat. Inmiddels hebben diverse instanties zich gebogen over de positie van de bewoners en de oude gebouwen. Een daarvan is een 18e eeuwse vrouwengevangenis waar de roemruchte Leidse gif mengster Goede Mie nog vast heeft gezeten. De gemeentelijke monumentencommissie heeft versneld de panden op haar agen da gezet om te kijken of deze beschermenswaardig zijn. Aan staande dinsdag zal een delegatie de huizen bekijken. Ook de vereniging Oud Leiden heeft zich over de situatie gebogen. Van uit het politiek centrum De Invalshoek aan de Koppenhinksteeg is een aktiegroep opgericht die morgen bij het Pesthuis demon streert voor behoud van de panden. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken en pijnlijke brandblaren. De set ^vordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl; Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de keukenkleding naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13