Ruim 60.000 hectare tuinbouw onder glas Hyundai Scoupe GT: winnaar op karakter Nieuwe Ford Escort nabij Sterkere motoren bij Citroën en VW Stilzitten is er op de veiling niet bij AUTO £eidóc0owa/nt ZATERDAG 14 IULI 1990 PAGINA |MS1 Waar zijn ze gebleven, die leuke autootjes zoals een Fiatje 850 Coupé of een MG Midget cabriolet? Nie mand maakt ze meer, om dat er te weinig aan te verdienen valt. Een gat in de markt, waar Hyundai nu inspringt met zijn Scoupe. Produktie-tech- nisch gezien vergaand ge lijk aan de vierdeurs Ex cel of drie/vijfdeurs Pony, dus eigenlijk een massa- produkt. Alleen een bij zonder karakter kan zor gen dat een sportmodel op die basis levensvatbaar is. Om de Scoupe te beoordelen is een persoonlijke ontmoeting absoluut noodzakelijk. Scoupe is overigens een samentrek king van het Engelse „scoop" (primeur) en „coupé". Op pa pier is het niet anders dan een Pony/Excel met tweedeurs ca- rosserie en de sterkste motor uit het programma. Er is een 1,5 liter met of zonder brand- stqfinjectie, wat 62 kW/84 pk oplevert of 53 kW/72 pk. De Scoupe is dus uitsluitend met injectiemotor leverbaar, in een basisversie GS, als luxueuzer GT of nog completer GTX. GS en GTX kunnen een viervers- nellings automaat aangemeten krijgen. De Scoupe valt in lengte tussen de Pony met schuine achterkant, en Excel mét aparte kofferbak. Al die modellen hebben dezelfde wielbasis, dezelfde rondom on afhankelijke wielophanging, hetzelfde remsysteem met schijven voor en trommels achter. Is dat nu iets om opge wonden van te raken? Nee, natuurlijk. Maar als je er voor het eerst omheen loopt is de indruk al anders. De Scou pe oogt compact en laag, pre cies juist geproportioneerd met p De Scoupe oogt compact en laag, precies juist geproportioneerd i door een spoiler gekroonde hoge achterkant zijn lage, gladde neus en door een spoiler gekroonde hoge achterkant. Het riant bemeten glasoppervlak lijkt vrijwel naadloos rondom door te lo pen. Het interieur wijkt niet wezenlijk af van dat in de Ex cel/Pony, maar heeft toch zijn eigen vormgeving die prima past bij het persoonlijke uiter lijk. Eigenlijk een verschrik kelijk leuk autootje, met dat ondefinieerbare „iets" waar door het niet meer zo belang rijk is hoe hard hij kan. Erg pittig Een 1,5 liter motor met 84 pk mag je wel pure doorsnee noe men. Met een top van 170 km/h leg je vandaag de dag geen eer meer in, het is ook niet meer dan een gelijk ge motoriseerde Pony of Excel haalt. Toch treft de Scoupe meteen de juiste sportieve sfeer met zijn aandrijving. De motor is uiterst soepel, komt moeiteloos op toeren. De ver snellingen sluiten zeer kort op elkaar aan. Alleen bij de laag ste toerentallen loopt de krachtbron muisstil, maar een sportwagen mag wel wat ge luid maken als er wat forser gereden wordt. Het geluidsni veau bij hoger toerental blijft best acceptabel. Het verschil tussen de carbu- ratie- en injectieversie van deze motor: die met injectie is helemaal niet tegen, we kwa men op waarden rond 1:13. Daarbij is er niet sloom gere den, want dat kan haast niet met de Scoupe. Nog een op merking bij het brandstofver bruik: de benzinemeter is erg pessimistisch (tenminste in de testwagen). Door de licht scha kelende vijfbak met zijn korte stapjes tussen de versnellingen ga je vanzelf sprintjes trekken. De Scoupe lijkt zo aanzienlijk sneller dan hij is. Zon- en schaduwkant Het grote glasoppervlak bete kent onvermijdelijk een warm interieur als de zon schijnt, de ventilatie is dan maar nauwe lijks in staat voor voldoende verkoeling te zorgen. Mis schien dat uitstelbare achterste zijramen zouden helpen, maar die zijn er niet wel elek trisch bediende portierrui ten. Ook de spiegels worden elektrisch bediend. Aircondi tioning kan alleen op de GTX geleverd worden. Centrale deurvergrendeling is helemaal niet leverbaar, het blijft bij elektrische bediening van het achterklepslot. De bagage ruimte is heel behoorlijk, de achterbank kan ook nog in on gelijke delen omgeklapt wor den. Achterin zitten is voor volwassenen mogelijk, maar niet lang comfortabel. De beenruimte is er hooguit ma tig, de hoofdruimte ronduit te krap. Voorin is wel ruimte, de stoelen zijn goed gevormd. De bediening gaat licht, dat geldt voor alle funkties; alle knoppen, hendels en meters zijn ook goed geplaatst. Soms gaat het zelfs te licht. Zoals het schakelen, waarbij niet precies voelbaar is waar elke versnel ling ligt met name de vijfde moesten we soms zoeken. De besturing gaat eveneens heel licht, zodat het onwaarschijn lijk is dat de stuurbekrachti ging van de GTX nut heeft. Aan direktheid ontbreekt het de normale besturing ook niet, de gevoeligheid is maar matig. Wel reageert de auto zelf heel gevoelig, namelijk op zijwind, wegoneffenheden, sporen en aquaplaning. Kortom, de rich- tingsstabiliteit valt nogal te gen. De vering is heel comfor tabel, eigenlijk té voor een sportmodel. Twee zaken moeten bij een Scoupe liefst worden bijbesteld: een set be hoorlijke schokdempers en een écht sportstuur, in plaats van dat standaard dunne plastic- ding. Een radio/cassettespeler kun jeje besparen, die zit er al in (GT/GTX) en is lang niet slecht; er zijn zelfs vier spea kers aan gekoppeld. Aardig heidje: een uitschuifbare be kerhouder met semi-cardani- sche ophanging. Dan kun je al leen niet meer bij de asbak daaronder, die overigens erg fammel is. !cht snel isde Scoupe niet, maar hij voelt wel zo aan. Het bochtgedrag is ook niet spor tief. Eerder goedmoedig, met een al vrij vroeg opkomende neiging de buitenkant van de bocht op te zoeken. Vierper- soons is de Scoupe niet echt, ruim mag je hem voor een coupé zeker noemen. De uit rusting is heel aardig, maar dat mag ook wel voor 29 mille. Een driedeurs Pony 1.5i GT kost f. 4100,- minder. Er zijn geen concurrerende coupés in de klasse van f. 26.995,- (Scou pe GS) tot f. 30.995,- (GTX). Maar wel auto's die objectief gezien duidelijk meer bieden: wat dacht u van een Rover 214 Si voor f. 27.995,-? En toch: die Scoupe heeft iets. Liefde op het eerste gezicht, staat er op het omslag van de folder. Dat moet het zijn, al lijkt dat voor nuchtere Nederlanders geen Nog een paar maanden, dan gaat de populaire Ford Escort na precies tien jaar met pen sioen. Het eerste plaatje van de opvolger is binnen. Daaraan valt te zien dat Ford evenals bij de vernieuwing van de Fiesta geen vplledig nieuwe koers inslaat. Een voorzichtig gemoderniseerd uiterlijk, in grote lijnen dezelfde techniek als in het huidige model. Ook de Orion sedan, nu zeven jaar oud, krijgt onder dezelfde naam een vervanger. Er werd wel op gespeculeerd dat deze versie eveneens Escort zou gaan heten, omdat de Orion sedan nooit zo'n grote aanhang verwierf. Het nieuwe model heeft een wat eleganter lijn en zal wellicht beter scoren. Al weer net als bij de Fiesta past Ford een unieke laatste test toe op de nieuweling: een schare geselecteerde klanten rijdt al enige tijd in de nieuwe modellen rond, om er de laat ste kinderziekten uit te halen. Dat is zo goed bevallen, aldus Ford, dat dit testprogramma met de helft is uitgebreid. Of dat slaat op het aantal testkilo meters, dan wel het aantal in gezette testwagens, staat er niet bij. Maar hoe dan ook: in september/oktober heeft Ford dus uiterst belangrijk nieuws. Ford Escort 1991. Het is weer die tijd van het jaar: binnenkort slui ten de meeste autofabrie- ken voor de „auto-bouw- vakvakantie". Tijdens die vakantie wordt de pro- duktie van de 1991-mo- dellen voorbereid, die dan eind augustus of iets later in de showroom verschij- Een regen van berichten over komende detailwijzigingen en nieuwe varianten is het jaar lijkse gevolg. In oktober is de Citroën XM in een nieuwe topversie leverbaar. Daarmee komt de XM nu toch langszij bij de Peugeot 605 van hetzelf de concern. De duurste versie daarvan beschikte meteen al over een nieuwe versie van de drieliter V6, met vier kleppen per cilinder en 147 kW/200 pk, plus uiterst luxueuze uitrus ting. Datzelfde krijgt nu de duurste Citroën XM, uiterlijk nauwe lijks te onderscheiden van de overige versies. Slechts specia le lichtmetalen velgen en een heel klein bordje V6-24 verra den het topmodel. Of een blik in het interieur, standaard voorzien van leren bekleding en thermostatisch geregelde airconditioning, precies als bij de Peugeot 605 SV 24. Een beest van een motor, weten we nog van die Peugeot. We we ten. ook dat de Citroën XM ge middeld wat duurder uitvalt dan een gelijk gespecificeerde Peugeot 605, dus moet de snel ste en meest luxueuze XM op een prijs van meer dan negen tig mille komen. Versterkte Passat Volkswagen trekt zich kenne lijk toch de kritiek aan die de Passat vanaf het begin heeft gekregen: een dijk van een auto, maar wel een beetje traag. Om daaraan tegemoet te komen treedt de Passat eind augustus aan met een opge waardeerd (benzine-)motor- gamma. De 1,6 liter basismotor wordt vervangen door een 1,8 liter exemplaar, dat 2 kW meer levert (55 kW/75 pk). Een stapje hoger vinden we de 66 kW/90 pk sterke 1,8 liter, die een nieuw motormanage- ment-systeem krijgt maar ver der zichzelf blijft. Vervolgens komen we op de 79 kW/107 pk versie van diezelfde 1,8 motor, die vervangen wordt door een tot 2,0 liter vergrote motor. Die brengt het op 85 kW/115 pk, en kan ook in combinatie met vierwiela drijving geleverd worden, belangrijkste verschil bij zo\ de zwakste als de sterkste tor die hier genoemd word echter een forse toename de trekkracht bij laag toe tal. Juist het gebrek daan jj maakte de Passat wat sloq, dat moet dus straks verbet Hi iree voo Fe; euw van leren lat. Voor het overige heeft slechts minimale detailwijtëj gingen te melden, zoals feit dat de.51 kW/70 pk tur diesel voor de Golf en J< niet meer leverbaar zal z maar een automaat voor de wone 40 kW/54 pk diesel Voor de liefhebber van exotisch heeft VW nog wat nieuws in de aanbiedi De als aandachttrekker tentoonstellingen gebrac Golf Country is binnenkort koop. De basis vormt een liter Golf CL Syncro, aan kleed in een soort „safi look". Hij staat liefst twaj, centimeter hoger op de wiel heeft beschermplaten onder bodem, een hekwerkje voo en een stoer reservewiel de buitenkant achterop, zijn permanente vierwiela drijving kan hij nog werke het terrein in ook. Ongeti feld een nogal prijzig speefo (reken op een mille of zesf maar wel héél apart. ing. bijdi heer iden het gele n. "V .tel 1 LAND EN TUINBOUW -éHet Computer rukt op in tuinbouw De computer rukt op in de glastuinbouw. Dat blijkt onder meer uit het feestelijke feit, dat op de anthuriumkwekerij van de gebr. T. C. Sonneveld In Berkel en Rodenrijs de vijfhonderdste Pri- va Bedrijfscomputer in gebruik werd genomen. De heren J. Prins en J. van den Bosch van Prlva uit De Lier en de heer N. van der Arend waren daarvoor naar de Strikkade 24 getogen om aan de kwekersfamilies een reischeque aan te bieden. FOTO: PR Gemiddeld prijsniveau perkplanten fors omhoog Het gemiddelde prijsniveau van perkplanten is dit jaar bij Bloemenveiling Westland toegenomen met 22%. Deze forse stijging was enerzijds het gevolg van een afname van net aanbod met 9%. An derzijds lag de prijsstijging aan het feit dat veel perk- plantentelers hun produkt in pótjes aanleverden. Een perkplant in pot brengt ge middeld een hogere prijs op. Een en ander blijkt uit een evaluatie van het onlangs af gesloten perkplantenseizoen 1990. De prijsvorming bij Pe largonium en Fuchsia, res pectievelijk de nummer één en twee bij de perkplanten, was goed tot zeer goed. De prijs die voor Pelargonium werd betaald, bedroeg voor de klok gemiddeld 1,16 gul den (1,10 gulden in 1989) en via het Bemiddelingsbureau (BB) 1,48 gulden (vorig jaar 1,36 gulden). Fuchsia bracht gedurende het perkplanten seizoen een gemiddelde priis op van 1,29 gulden. (1,04 gul den in 1989) voor de klok en 1,59 gulden via het BB (1,46 gulden vorig jaar). Bij Pelar gonium is het fust bijna to taal veranderd. In het verle den werd uitsluitend het perkplantenbakje gebruikt. Deze had een beladingsgraad van 600 stuks per stapelwa gen. Tegenwoordig wordt meestal de styropor-tray (360 stuks), de Deense doos (450 stuks) of het waterpallet ■(420 stuks) gebruikt. Bloe menveiling Westland eva lueerde het perkplantensei zoen kortgeleden met haar aanvoerders. Beide partijen gaven tijdens de hiervoor belegde bijeenkomst blijk van tevredenheid over het verloop van de afgelopen periode. NEDERLAND IN EG OP DERDE PLAATS In de hele Europese Ge meenschap wordt in to taal onder ruim 60.000 hectare glastuinbouw uit geoefend. Daarvan neemt de groenteteelt ongeveer 41.500 ha groenten in be slag. Het areaal geteelde siergewassen beslaat een oppervlakte van ca. 17.700 ha. Verder wordt er nog ongeveer 3.500 ha aan meerjarige gewassen beteeld. In zowel Italië als in Spanje staat ruim 17.000 ha kassen. In Spanje betreft dit voor het overgrote deel kassen, voor groenten; in Italië wordt bijna een derde van het kasareaal ingenomen door sierteeltpro- dukten. Nederland komt op de derde plaats met een areaal van 9.200 ha. Nederland is één van de weinige landen in de EG met een groter areaal siergewassen dan groenten, namelijk 4.600 ha siergewas sen ten opzichte van 4.450 ha groenten. In West-Duitsland worden naar verhouding de meeste siergewassen in kassen ge teeld, bijna driekwart van het totale kasareaal. Het totale areaal beslaat in de Bondsre publiek echter maar een op pervlakte van 3.260 ha. West- Duitsland is daarmee de vijf de op de lijst en wordt nog voorafgegaan door Frankrijk met een kleine 6.500 ha die voor driekwart voor groenten gebruikt wordt. Het kasareaal in Griekenland land. De teelt van siergewas sen in kassen stelt in Grie kenland vrijwel niets voor. Engeland en België hebben weinig kassen. In Engeland gaat het om een kleine 1.900 ha, waarvan 12.00 ha met groenten, en in België om ruim 1.700 ha, waarvan 1.050 ha met groenten. In Portugal staat verder nog 1.300 ha en in Denemarken ruim 500 ha. Naar regio gezien is het Spaanse Andalusië, waartoe Het Westland, het grootste aaneengesloten kassengebled ter wereld, maakt een belangrijk deel uit van de glastuinbouw in de EG. FOTO: PR onder meer Almeria behoort, de belangrijkste met bijna 12.000 ha, waarvan 11.000 ha groenten. Andere belangrijke regio's zijn: West-Nederland (7.000 ha), Sicilié (5.940) en de Provence (2.900). Kleine bedrijven In totaal gaat het bij de kas teelten om ruim 130.000 be drijven. Het aantal bedrijven met kasgroenten bedraagt 41.500. tegen 17.700 bedrijven met sierteeltprodukten. Een gemiddeld kasgroentebedrijf is met 5.065 m2 gemiddeld de helft groter dan een doorsnee sierteeltbedrijf. Vooral in Ita lië zijn er veel bedrijven met kasteelten, te weten 32.500. Dit zijn er 10.000 meer dan in Spanje, terwijl het areaal vrij wel evengroot is. Een gemid deld kasbedrijf is in Italië met 5,500 m2 dan ook 30% kleiner dan een gemiddeld Spaans kasbedrijf (7.700 m2). In Ne derland zijn de kasbedrijven met gemiddeld 6.200 m2 ook veel groter dan een doorsnee EG.-bedrijf. Van alle 130.000 bedrijven in de EG zijn er maar 14.000 (ruim 10%) met meer dan 1 ha aan glasteelten. Deze 10% van het aantal zijn goed voor de helft van het totale areaal. Dezelfde verhouding (10% van aantal; goed voor 50% areaal) doet zich ook voor in Italië en Frankrijk. In Spanje en Nederland hebben 20% van de bedrijven meer dan 1 ha, die zijn goed voor respectieve lijk tweederde en de helft van het areaal. Knoppensortering trosroos een succes De gedurende de afgelopen maanden gehouden proef met knoppensortering bij trosroos is bij de Bloemenveiling Westland succesvol verlopen. Het bestuur van de veiling heeft inmiddels besloten tot definitieve invoering met on- middelijke ingang. Vooral de gunstige uitwerking op de prijsvorming is een positief gevolg van knoppensortering. Tijdens de proefperiode is ge bleken dat er naast de gebrui kelijke relatie tussen lengte en prijs ook een relatie bestaat tussen het aantal knoppen en de prijs die de handel betaalt. De aanvoerders van trosroos waren aanvankelijk bevreesd voor extra kosten, met het oog op de invoering van een nieuw heffingsysteem op basis van het kostenmaker-is-kos- tendragerprincipe. Er zouden meer partijen moeten worden aangevoerd als gevolg van knoppensortering. In de prak tijk is gebleken dat het me rendeel van de trosrozentelers toch geen extra partijen creëert. Trosrozen met een te klein aantal knoppen worden meestal bij een lagere lengte sortering gevoegd. Daarvan is het aantal knoppen gewoon lijk ook lager. Te kust en te k(l)eur zijn ze weer verkrijgbaar: peultjes. Hollandse peulen"/.1 Het is tijd voor de Hollands?11' peulen. Eigenlijk gaat het oir dr' een vruchtblad, waarvan dj rechter- en linkerkant aaneerL zijn gegroeid. Zo ontstaat eeil soort kokertje, waarin zich zaL den ontwikkelen. Peulvruchf ten zijn rijk aan voeding fen zoals eiwitten, vettenj koolhydraten, mineralen eiwitten én... alle peulvruchf- ten zijn heerlijk van smaak In de zomer is er een groo Roel aanbod. Ze zijn in de maan (Jar den mei tot en met septembel Qua volop verkrijgbaar. Snijbonen!?^ sperziebonen, tuinbonen, peut, zaa len, erwten en blauwschok' kers worden dan vers aangef voerd op de Nederlandse vei lingen. De meeste bonen worjtaat den geteeld in de provinciel Or Zuid-Holland, Noord-Braban '®n en Limburg. *eL Elke dag de zon- en enkele feestdagen daarge laten wordt er fruit geplukt, worden er bloe men gesneden, wordt er groente geoogst. Elke dag brengen de kwekers hun produkten naar de veilingen die tot taak hebben de dikwijls zeer grote, aanvoeren op te vangen en op de meest efficiënte wijze voor de doorstroming naar de klant te zorgen. Die wil vers en krijgt Omdat het praktisch in alle gevallen om aan bederf onderhevige produkten gaat is de vei ling, meer dan enig ander bedrijf, afhankelijk van een soepele samenwerking tussen de mede werkers van hoog tot laag. In feite bestaat 'hoog en laag' eigenlijk niet, alle raderen en radertjes in het personeelsbestand dienen goed te functioneren, er mag er niet één haperen anders bestaat de kans op een giganti sche warboel. De handel kan dan niet op tijd de bloemen of de groenten op de Hollandse, Duit se, Engelse, Ierse, Franse, Spaanse, Italiaanse enz. tafels brengen. Telfouten, ziek personeel, foute kleur, kapotte koelruimten, weigerende computers en dergelijke kunnen een vlotte ver werking stagneren. Iedere medewerker in een veiling is dus be langrijk, ieder op zijn terrein. Bestuur, directie, afslager, keurmeester, schoonhouder van de hallen, technicus en vele anderen die samen de veiling „runnen". Zo nu en dan zullen we eens een medewerker bij de kop nemen, figuurlijk wel te verstaan, om zijn aandeel in het hele ge beuren te beschrijven. Als eerste de man die deel uitmaakt van de afdeling „produkt- en marktontwikkeling". Hij volgt de teelt van de wieg, het zaaien of planten tot aan de volwas senheid, het oogsten. Om een zo regelmatig mo gelijke veilingaanvoer te bereiken dient hij zaai-, plant- en oogstschema's te maken die een evenwichtiger prijsbezetting tot gevolg hebben. Hij houdt contact met de telers, zowel indivi dueel als in groepsverband, informeert ze over veiling- en afzetzaken, begeleidt de ontwikke ling van nieuwe groentegewassen. Het klinkt nu een beetje ongelooflijk maar nog niet eens De heer R. Hogervorst, medewerker produktpoe en marktontwikkeling aan veiling „WestlandL0! West", toont een nieuwe verpakking van tomaPfes ten voor export. va,n iud( FOTO: L.N. KRUI ze kille zo gek lang geleden was ook de paprika zoprg nieuw produkt. Nu komt de paprika als goed eer tweede, na de tomaat, als belangrijkste expofjen tartikel op groentegebied. Nog vele andere tp- 2 ken resten de produkt- en marktontwikkela^Pge zoals het informeren bij de handelaren naples hun mening over afzetmogelijkheden van bf°ta. f>aalde nieuwe groentegewassen in het buitelte c and. Pjnt Het informeren van de handel over de vepor wachte veilingaanvoer PR-activiteiten zoals bpa voorbeeld rondleidingen voor afnemers van elpal porteurs. Stilzitten is er voor deze afdeling niPac bij maar ook niet voor andere veilingmedewfjjdle kers. Een volgende keer komen de activiteit^. van een keurmeester aan bod. ?er:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10