"^CidóC Sou/tO/ltt 4" 1 AZL en gemeente nog niet eens over stationsplannen STAD OMGEVING/RTV Mensen met uitzendkracht REGEL RECHT Overlast van kaarsvet op strand nog niet voorbij CddócSotnarii Klassiek cadeau VRIJDAG 13 JULI 1990 PAGINA 9 Gf v_/1 idenaar haalt t naar agent [)EN Een 21-jarige Leidenaar is lacht rond half twee op de Middelweg ehouden nadat hij een agent had ge- ;n die twee anderen wegens vernie- •n aanhield. De man was tegen de van de politieauto gaan staan toen de ten hun arrestanten een 20-jarige erdorper en een 21-jarige Leidenaar aarin wilden leiden. Hij werd aanvan- k weggestuurd, maar weigerde te Daarop werd hij door een agent op- »duwd. Hij reageerde door de agent te i, met als gevolg dat ook hij werd ge- iteerd. De surveillancewagen was de hoek Middelweg-Beschuitsteeg an nadat was gezien dat de Leider- er en de Leidenaar daar drie fietsen kaar hadden getrapt. NA ONVOLLEDIGE BERICHTEN OVER OVERLAST Eigenaar Grote Beer overweegt stappen tegen Leidse politie LEIDEN Ruud Kenter, eigenaar van café de Grote Beer, overweegt juridische stappen te ondernemen te gen de Leidse politie. Vandaag pleegt hij hierover overleg met zijn raads man. Aanleiding zijn belastende be richten in de Leidse kranten van af gelopen maandag en in een landelijk dagblad van woensdag over zijn café. De Leidse politie is de bron van deze berichten. Kenter kreeg afgelopen zondag tele fonisch een klacht van een huisarts van het Noordeindeplein. De arts klaagde over geluidsoverlast van het café aan de Rembrandtstraat. „Ik ben toen naar die man toegegaan omdat hij al vaker had geklaagd en ik eens met mijn eigen oren wilde horen hoe erg de overlast wel niet was", aldus Kenter. Volgens hem volgde een „pittige" woordenwisseling met de op een balkon staande arts waarna Ken ter weer terug naar de Rembrandt straat ging. Tot Kenters grote verbazing stond er de volgende morgen in de lokale kranten dat hij de arts samen met twee klanten bedreigd had. Ook werd melding gemaakt van het feit dat zijn café daadwerkelijk geluidso verlast produceerde. Die berichten waren maandagochtend door de poli tie aan de pers meegedeeld. „De poli tie heeft zich helemaal niet laten zien dus hoe kunnen zij dat nou weten. Kennelijk heeft de arts de politie ge beld en zijn zijn woorden opgete kend", aldus Kenter. Politievoorlichter H. Langendoen be treurt deze gang van zaken: „Het kan voorkomen dat wij een eenzijdig en niet uitgezocht bericht hebben. Wij moeten dan heel voorzichtig zijn met het doorgeven aan de pers. Het kan echter gebeuren dat er af en toe een tussendoor glipt", aldus Langendoen. Tot overmaat van ramp voor Kenter schreef een landelijk ochtendblad naar aanleiding van berichten in de Leidse kranten woensdag een sensa tioneel bericht over Leidse „horeca- anarchie" waarin weer de Grote Beer met naam werd genoemd. Kenter gaat nu met zijn advocaat onderzoe ken of stappen tegen de politie te on dernemen zijn. Alphenaar betrapt met buit inbraak ALPHEN Een 16- jarige Alphenaar is gisteren betrapt met een tas met een gesto len video en een foto toestel. Hij vertelde de politie dat hij de spul len in Utrecht had ge kocht, maar later bleek dat hij had inge broken in een huis aan de Saffierstraat. Door een schuifdeur te for ceren, kon hij daar binnen komen. De waarde van de gesto len spullen bedraagt 2.500 gulden. D66 wil commissie voor benoeming schouwburgdirecteur LEIDEN Het D66-raadslid J. Hoekema wil dat bij de opvolging van de vertrekkende schouwburgdirecteur F. Boelen een selectie commissie van raadsleden wordt betrokken. Dat zei hij gisteren tijdens een kennnisma- kingsmiddag van raadsleden met Y. van Baar- le, het nieuwe hoofd van de gemeentelijke di rectie kunst en cultuur. Hoekema pleitte er ook voor naar aanleiding van de fraude bij de schouwburg dat de ar tistieke en zakelijke leiding van de schouwburg gescheiden worden. Van Baarle en verantwoor delijk wethouder H. van Dongen zegden toe het voorstel van Hoekema te zullen overwegen maar konden hierover geen uitspraak doen. „Het is jammer dat Boelen weg gaat. Maar ik zie niet in dat beide functies niet in een persoon verenigd kunnen worden", aldus Van Dongen. Kinderen stelen make up LEIDEN Twee kin- deren van acht en elf jaar oud zijn gister middag door een dro gist in de Kopermolen betrapt toen ze voor 131 gulden aan onder andere oogcosmetica en haarspelden zonder te betalen wilden mee nemen. Het tweetal is aan de politie overge dragen die hen heeft onderhouden en hun ouders heeft ingelicht. Er is geen proces-ver- baal opgemaakt van wege hun leeftijd. Wie op zoek is naar een tij delijke baan of vakantiewerk is welkom bij het uitzendbu reau. De Leidse Rechtswin kel vertelt wat je in ieder ge val moet weten. Geen groter genoegen dan werken voor een uitzendbu reau. Als men de televisiere clame mag geloven, bewegen uitzendkrachten zich zingend en dansend over de werk vloer. Reclamemakers hebben veel fantasie, maar dat neemt toch niet weg dat steeds meer i bij het uitzendbureau Ook in Leiden is de laat ste jaren het aantal uitzendbu reaus sterk gestegen. Uitzendkrachten worden vaak ingeschakeld voor de opvang van tijdelijke drukte, bij ziekte of gedurende de va kantieperiode. De zomer maanden betekenen voor Adrienne van der Kraats, me dewerkster van Tempo-Team, dus een drukke tijd: „De meeste mensen gaan in juli en augustus op vakantie zodat er in de bedrijven plaatsen open vallen. Aan de andere kant zijn er iuist veel mensen die tijdens de vakantie willen bij verdienen. Dat vult elkaar dus mooi aan". Behoefte Inschrijven bij een uitzend- buerau schept geen veplich- tingen, vertelt ze. „We kijken in ons bestand of we een ge schikte baan kunnen vinden en anders bellen we met werkgevers om te vragen of die nog iemand kunnen ge bruiken. Op dit moment heb ben we een enorme behoefte aan jong, ongeschoold en dus goedkoop' personeel. Als je echt wilt werken en je komt hier, dan is er praktisch altijd werk. Jongeren met een MAVO, HAVO of MEAO-op- leiding kunnen meteen aan de slag. Als we iets gevonden hebben, bellen we direct op en leggen de baan aan je voor. Heb je interesse, dan stellen we je voor aan de personeels chef. Soms wordt dan een af spraak gemaakt voor alleen een kennismakingsgesprek, maar voor een baan waar een hogere opleiding of ervaring wordt vereist volgt er meestal een sollicitatieprocedure. De werkgever heeft dan ook graag meer kandidaten. Daar na worden er afspraken ge maakt over de verdiensten. We streven ernaar om altijd iets meer te betalen dan het minimumloon". Het uitzendbureau streeft er naar dat de tijdelijke krachten ongeveer evenveel verdienen als de collega's die er vast werken. „Maar we kunnen dat natuurlijk niet controle ren. We mogen in ieder geval nooit meer uitbetalen. Anders zou het hele bedrijf zich hier ook komen inschrijven als uitzendkracht. Zoals gezegd is alles heel vrijblijvend en als een baan je niet aanstaat mag je altijd weigeren. Er zijn ook mensen die heel beperkt staan ingeschreven. Bijvoorbeeld al leen voor juridisch werk. Die willen liever wat langer wachten tot ik iets vind wat ze echt leuk vinden. Ook als het werk uiteindelijk niet be valt, ben je niet verplicht om te blijven werken. Mischien vind je het hinderlijk dat er op je werk steeds naar je ge floten wordt of zijn er andere redenen waarom het niet lukt. Je moet dan wel altijd eerst met ons contact opne men. We proberen dan te be middelen of ander werk te zoeken". Het uitzendbureau is aantrek kelijk voor mensen die flexi bel of tijdelijk willen werken. Bij Tempo-Team heeft men ook het idee dat het schrijven van een sollicitatiebrief niet iedereen even gemakkelijk afgaat. Bij het uitzendbureau loopt men zo naar binnen. Voor de werkgever is het werken met uitzendkrachten vaak kostenbesparend. Van der Kraats: „Alleen adverten- tiekosten kunnen al hoog op lopen. Daarnaast neemt het behandelen van alle brieven veel tijd in beslag. Wij wer ken erg snel en tijd is geld. Met onze hulp kan men soms chaos in het bedrijf voorko men. We nemen ook een groot deel van de administra tieve rompslomp over". Nadelen Het uitzendbureau is ideaal voor mensen die tijdelijk wil len werken, maar aan alle vrijblijvendheid kleven na tuurlijk ook nadelen. Je weet nooit zeker hoelang je ergens kunt blijven werken. Wan neer er geen werk meer is, sta je zo weer buiten. De werkge ver moet wel bepaalde opzeg termijnen in acht nemen, maar die zijn heel kort. Als je minder dan twee maanden hebt gewerkt, is er helemaal geen termijn. Zelf kun je op ieder moment met werken stoppen, maar doe dat dus wel in overleg met het uitzendbu reau. Het is in ieder geval niet toegestaan langer dan zes maanden bij hetzelfde bedrijf te werken. Een uitzendkracht heeft veel minder rechten dan een vaste kracht. Toch mag je zeker geen langere werkdagen ma ken dan gebruikelijk is bij het bedrijf, tenzij je dat zelf over eengekomen bent. Iedere week moet je door de werkge ver een werkbriefje laten in vullen en dat lever je in bij het uitzendbureau. Er staat op vermeld hoeveel uur je die week hebt gewerkt en of er overuren zijn gemaakt. Als je ziek wordt heb je recht op een Ziektewetuitkering. Je meldt je voor 10 uur 's och tends bij het uitzendbureau en bij het bedrijf waar je voor werkt. Je krijgt dan thuis be zoek van de controleur van het GAK. Het ziekengeld wordt berekend aan de hand van het gemiddelde loon over de laatste 13 weken. Je hebt echter wel een wachttijd van twee dagen. De eerste krijg je niet betaald en voor de twee de heb je een compensatie bo ven op je uurloon ontvangen. Zolang je werkt „zit ie in het ziekenfonds". Dat betekent dat je onverzekerd bent als je één of meer weken niet werkt. Neem dus contact op met het ziekenfonds en vraag hoe je die periode kunt over bruggen. Voor de meeste uitzendbu reaus geldt een CAO die je krijgt uitgereikt als je je in schrijft. Daarin lees je alles over je rechten en plichten. Je moet er alleen wel even voor gaan zitten. MICHEL SIEBES LEIDSE LAKENFEESTEN WETHOUDER VAN RIJ EN NS HOPEN OP SNEL BESLUIT Internationale treinen stc LEIDEN In de nieuwe opzet van de NS, het zogeheten Rail 21 plan, gaan de Euro- city/Intercity treinen aan Leiden voorbij. In de hernieuwde stationsplannen blijven twee sporen voorbestemd om treinen met hoge snelheid door Leiden heen te laten razen, zonder in het vijfde station van Ne derland een stop te maken. Dat deelde NS projectleider jC. Bruinsma gisteravond mee tijdens de presentatie van de NS-plan- nen. Het oude systeem van „boemeltrei- nen" en Intercity's wordt door de NS aan- ppen niet in Leiden gevuld met de zogeheten Eurocity's. Deze treinen verbinden de grote steden van Ne derland met die in Duitsland, Frankrijk en België. Ondanks herhaalde verzoeken van de gemeente Leiden om op dit net te worden aangesloten, maakte Bruinsma gisteravond definitief een einde aan even tuele verwachtingen vanuit de sleutelstad. „Dat wordt voor u dus overstappen in Rotterdam", deelde Bruinsma de aanwezi ge raadsleden mee. LEIDEN Tussen de gemeente Leiden en het AZL is nog geen over eenstemming bereikt over de financiering van de stationsplannen. Dat deelde wethouder T. van Rij gisteravond mee tij dens de presentatie van de NS-plannen voor de toekomst van het Leidse spoornet. „Ik reken er wel op dat er nog deze zomer overeenstemming wordt bereikt zodat we in september de defini tieve plannen in Den Haag kunnen afleveren", aldus Van Rij. NS-projectleider C. Bruinsma deelde gisteravond de aanwe zige raadsleden mee dat zijn plannen voor spoorverbre- ding en stationsontwikkeling enigzins opgehouden worden door het feit dat de gemeente Leiden, het AZL en de NZH het onderling nog niet eens zijn. Hij hoopt toch dat de eerste paal volgend jaar kan worden geslagen. Vooral de onzekerheid over het wel of niet graven van de Terwee- tunnel houdt de NS op. Van Rij kon hierover al wel mel den dat overeenstemming was bereikt met de „part ners" over het circuleren van bussen op het AZL-terrein: „Maar de kans van een bij drage van het AZL voor de tunnel aan de stadszijde is nul-komma-nul", aldus Van Rij. Pril Bruinsma deelde ook mee dat de plannen voor de verdub beling van het spoor van Lei den naar Alphen nog in een pril stadium zijn. Toch sloot hij de mogelijkheid niet uit dat het spoor vanaf de over gang van de Morsweg, over het Galgewater en achter de Rijn en Schiekade tot aan de overweg bij de HCG in zijn geheel verhoogd gaat wor den. Uitvoering hiervan is volgens Bruinsma echter niet voor de eeuwwisseling te verwachten. Architect H. Reinders pre senteerde gelijktijdig met de NS-plannen zijn laatste ver sie van het nieuwe station (zie tekening). „Het wordt vier keer zo hoog als het hui dige station", hield hij de raadsleden voor. Het nieuwe, futuristische en, door veel vuldig gebruik van glas, transparante station dat in 1995 klaar moet zijn, biedt plaats aan 6.000 fietsen en 70.000 reizigers in plaats van 30.000 nu. Winkels, restau rant, liften en roltrappen zijn slechts enkele noviteiten die Reinders voor ogen heeft. Aan beide zijden van de in gang heeft projectontwikke laar Mabon twee 14-hoge kantoorgebouwen gepland waarvan de realisatie nog niet definitief is. De voorlopi ge kosten van het geheel zijn voorlopig geraamd op 125 miljoen gulden. OOSTGEVEL De voorkant van het Leidse station zoals dat er in 1995 uit komt te zien. NOORDWIJK/KATWIJK/ WASSENAAR Hoewel het grootste deel van de op de kust aangespoelde kaarsvetbolletjes is opgeruimd, is de overlast van het vettige goedje nog niet ten einde. Met name in Wasse naar en Noord wijk wordt door gemeentewerken nog volop ge werkt aan het schoonmaken van het strand. „In Katwijk hebben we de zaak onder con trole", aldus een politiewoord voerder vanmorgen. De paraffine is volgens Rijks waterstaat afkomstig van een tanker die kaarsvet vervoerde en op zee zijn ruimen heeft ge reinigd. Over ruim honderd kilometer, van Vlissingen tot IJmuiden, zijn de geelachtige bolletjes aangespoeld. Volgens korpschef E.F. Weg man van de Noordwijkse poli tie is het drukste gedeelte van het strand in de bloemenbad- plaats nu paraffinevrij. „De badgasten die in de buurt van de boulevard blijven, en de meesten doen dat, hebben er geen last van. We hebben al mensen gehad die zich ver baasd afvroegen waar dat kaarsvet was waarover ze in de krant hadden gelezen. In de richting Langevelderslag en Katwijk wordt echter nog vol op paraffine opgeruimd", aldus Wegman. Een team van ge meentewerken van Noordwijk is continu in touw om het kaarsvet op te ruimen. De strandsurveillance van de poli tie geeft door als er ergens gro te hoeveelheden worden aan getroffen, want de zee voert nog steeds kaarsvet aan. Als gevolg hiervan ondervindt ook de pleziervaart hinder van de vervuiling. Op de rompen van de zeilbootjes zet zich een vet tige aanslag vast. Ook sommige plankiers op het strand, bij op- en afritten en bij strandpaviljoens, zijn hier en daar door de paraffine glad ge worden. Gisteren gleed menig standbezoeker op de planken onderuit. Bij strandpaviljoen De Zeester bijvoorbeeld, is gis terochtend door de medewer kers zand gestrooid op de hou ten vlonders. „Kruiwagens vol kaarsvetbolletjes hebben we versjouwd", zegt Henk Pronk van De Zeester. „Het strand hier ziet er weer keurig schoon uit, maar toch hebben mensen nog wel kaarsvet aan hun voe ten en schoenen gekregen en daar zijn de vlonders glad van geworden". Behalve in Noordwijk wordt op het strand in Wassenaar nog volop aan de praffinever- vuiling gewerkt. „Ongeveer 25 man van gemeentewerken is aan de slag om de troep op te ruimen. En het ziet er naar uit dat het nog wel even gaat du ren, want de zee spoelt nog al tijd bolletjes aan", aldus een woordvoerder van de Wasse- naarse politie vanmorgen. Gek genoeg klinkt vanuit Katwijk een ander geluid. „De zaak is onder controle, het strand is zo goed als schoon en dank zij de oostenwind wordt er nauwe lijks nieuw kaarsvet aange voerd", zo vertelt woordvoer ster van de politie uit die ge meente. wond na botsing :t bromfietser IDEN Een 73-jarige in- ïer van Leiderdorp is gis- niddag rond vijf uur ge ld geraakt na een aanrij- g met een bromfietser op Langegracht. De man stak straat over en zag daarbij brommer over het hoofd, liep gekneusde ribben en gekneusd sleutelbeen op. uitse auto's lengebroken ORDWIJK Aan zes itse auto's die aan de Eras- sweg in Noordwijk stonden, gisteren vernielingen aan- icht. Uit enkele zijn radio's tolen, bij andere de anten- en buitenspiegels vernield. formatie-avond erslag huisvuil IIDEN Voor omwonen- van het Van Gend en osterrein aan de Haagweg is op woensdag 18 juli een in- matie-avond over de komst een huisvuil-overslagsta- n. Dat wordt daar gevestigd de sluiting van de vuilver- inding aan de Gabriël Met- itraat. Op het overslagsta- n wordt huisvuil overgela- in containers om daarna trein te worden afgevoerd. informatie-avond wordt louden in de kantine van lolengemeenschap De Nieu- Vaart aan de Haagweg 4 en [int om acht uur. idse ballonvaart indelijk van start JÊk p van de meest smaakmakende attracties van de Leidse La- Ifeesten kon gistermiddag na dagen van afwachten uiteinde- van start gaan. Door het slechte weer begin deze week kon- ii de hete-luchtballonnen niet opstijgen vanuit het Huigpark r li de Maresingel. t evenement werd tot gisteravond zes uur uitgesteld maar in waren de weersomstandigheden ideaal. De korte op-en- Pr ritjes waren al dagen voor het begin van de zomerse festivi- en uitverkocht. De ingeschrevenen konden vanuit het „mand- 1 hun eigen stad vanuit een bijzondere positie bewonderen, br enkele honderden toeschouwers was het opstijgen van de mense ballonnen al voldoende om naar het park te komen. foto: wim van noort De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eer ste twee weken gratis krijgt, kunt u een keu ze maken uit de volgende Ip's of cd's van Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: a Beethoven (lp) 3e Symfonie 'Eroica' B Tchaikovsky (cd) Se Symfonie op. 64 Romeo et juliette C Beethoven (cd) 3e Symfonie 'Eroica'. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J I Naam: Voorl: I I I Adres: i I Postcode/plaats:j I Telefoon: (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar: Adres: I I Postcode/plaats:l I l I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. )NZ I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9