Duitsers zijn illemaal oud-nazi's n neo-Hitlers" PECÏMOR Vertrek radicalen startsein voor uittocht uit partij j Oen Haag reageert "met verbazing op larde taal van Arron DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB a [JITENLAND Eetdae Corn-ant VRIJDAG 13 JULI 1990 PAGINA 5 irts over Liberia: eeds 5000 doden )NROVIA In de afgelopen zes maanden .ft de burgeroorlog in Liberia het leven ge- st aan minstens 5000 mensen, aldus een ra- jng van de Belgische arts Reginald Moreels de organisatie Artsen zonder Grenzen. ,oens de arts zijn er van de drie miljoen Li- rianen inmiddels 500.000 naar de buurlan- n Guinea, Ivoorkust en Sierra Leone ge licht. In de hoofdstad Monrovia bestaat een oot gevaar voor het uitbreken van epide- ieën. Gisteren ontvluchtten opnieuw honder- n inwoners van Monrovia de hoofdstad, toen Idaten in de haven huiszoekingen verricht- i. Het Liberiaanse verzet heeft de voorstel- i van president Samuel Doe voor een staakt- t-vuren afgewezen. Tamils doden 58 militairen COLOMBO Tamil-rebellen hebben 58 Srilankaanse militai ren gedood bij de overrompeling van een legerkamp bij Kokkavil in het noorden van het land. Zij hadden eerder een belangrijk te levisie-zendstation bij het dorp opgeblazen. Legerfunctionarissen zeiden dat maar twee van de zes tig militairen de aanval op het kamp bij Kokkavil hebben over leefd. De verwoesting van het le gerkamp was de eerste overwin ning van de rebellen sinds zij op 11 juni het staakt-het-vuren schonden dat dertien maanden stand hield. Meer Cubaanse asielzoekers HAVANA In de. Cubaanse hoofdstad Havana zijn opnieuw vijf Cubanen er in geslaagd de Tsjechoslowaakse ambassade bin nen te dringen. Met de nieuwe asielzoekers, onder wie een vrouw, is het aantal vluchtelingen in het ambassadegebouw opgelopen tot negentien. Sinds woensdag ver blijft er ook een Cubaanse dissi dent in de ambassade van Spanje. Volgens het Cubaanse ministerie van buitenlandse betrekkingen is de meerderheid van de asielzoe kers in het verleden veroordeeld wegens misdrijven, vagebonderen en asociaal gedrag. Dimitrov uit mausoleum SOFIA De overblijfselen van de stichter van het communistische Bulgarije, Georgi Dimitrov, zullen worden verwijderd uit een mausoleum in de hoofd stad Sofia, zo heeft premier Andrei Lukanov gisteren bekendgemaakt. De resten van Dimitrov, de eerste regerings- en partijleider van het naoorlogse commu nistische Bulgarije, zullen op een begraafplaats buiten de stad naast het graf van zijn moeder worden begra ven. De verplaatsing van de resten en het bedenken van een nieuwe bestemming voor het mausoleum ge beurt op instigatie van de oppositie en de regerende Bulgaarse Socialistische Partij, de vroegere commu nisten. De verwijdering van het lichaam en het opnieuw ge bruiken van het mausoleum was een eis van de oppo sitie, die steeds luidere eisen stelt ten aanzien van het opgeven van de macht door de voormalige commu nisten, die er bij de verkiezingen in juni wel in zijn geslaagd een meerderheid te behalen. Rebellen verdrijven Surinaamse Indianen RIO DE JANEIRO Een voltallige Indiaanse stam van 860 leden is van uit Suriname naar Brazilië gevlucht na door regeringsvijandige opstande lingen verdreven te zijn. De invasie door de Waiana-Apalay Indianen vond reeds in juni plaats, maar werd pas nu bekend. 80 stamleden zouden er slecht aan toe zijn en er zou een malaria-epide mie zijn uitgebroken. De woordvoer der van het Junglecommando in Ne derland, E. Josefzoon, ontkent dat er enige relatie is tussen activiteiten van het Junglecommando en de vlucht van de Waiana-Apalay India nen. Staking Nicaragua eindigt met akkoord MANAGUA De staking in Nicaragua is voorbij. Tijdens de twee weken durende actie vielen minstens vier doden en vijftig gewonden, kwam het openbare leven stü te liggen en werd de positie van president Chamorro bedreigd. Na een nacht van on derhandelingen bereikten regering en lei ders van de sandinistische vakbond FNT gisteren overeenstemming. Een loonsver hoging van 43% (momenteel ligt het mini mumloon voor mensen in staatsdienst op zo'n 160 gulden) en de belofte van de re gering geen strafmaatregelen tegen de sta kers te nemen, zijn de belangrijkste pun ten. De door de stakers geëiste verande ringen van het economisch beleid zijn niet in het akkoord opgenomen. 0NN VERONTWAARDIGD OVER UITSPRAKEN RIDLEY KOHL peaking for England Why I tell royal talcs fPl The joy of sects ji )e omslag van The Spectator 5Ï aat aan duidelijkheid wie met e wordt vergeleken niets te insen over. te Britse minister Nicholas Rlóey. (Vervolg van de voorpagina) BONN/LONDEN De ver ontwaardiging in Duitsland naar aanleiding van de anti- Duitse uitlatingen van de Brit se minister van handel en in dustrie, Nicholas Ridley, is enorm. In een woedende vijf punten tellende reactie wijst de staats minister van de bondskanse lier, dr. Lutz Stavenhagen, na mens de bondsregering alle aantijgingen van de hand. „Dit is een ongewone en weergalo ze gang van zaken", aldus Sta venhagen. „Wanneer minister Ridley de bemoeienissen voor een economische en monetaire unie in Europa betitelt als 'Duitse zwendel met het doel heel Europa in de macht te krijgen', dan brengt hij de ge hele Europese Gemeenschap in diskrediet en stelt hij zich op in krasse tegenspraak met de slotconclusies van Dublin op 25 en 26 juni 1990, waarmee ook de Britse regering heeft ingestemd". Volgens Ridley zijn de Duit sers allemaal oud-nazi's en neo-Hitlers. Hij meende dat de Westduitse steun voor een Eu ropese monetaire unie slechts een truc was om zich van heel Europa meester te maken. „Deze overhaaste overname door de Duitsers op de slechtst mogelijke basis, waarbij de Fransen zich tegenover de Duitsers als poedels gedragen, is volkomen onaanvaardbaar", aldus de Britse minister. Na Ridley's opmerking over Hit- Ier merkte interviewer Domi nic Lawson, zoon van ex-mi- nister Nigel Lawson, op dat de bondskanselier Kohl toch min der bedreigend was. „Hij gaat ons tenslotte niet bombarde ren". Daarop zei Ridley: „Ik weet niet of ik niet liever de schuilkelders heb en de kans om terug te vechten dan te worden overgenomen door economie. Kohl staat hier bin nenkort natuurlijk op de stoep om ons te vertellen dat we dit moeten doen op bankgebied, en dat onze belastingen er zus en zo uit moeten zien. Ik be doel, hij zal al gauw proberen alles over te nemen". Er zijn Britten die zeggen dat 'bonte hond' Ridley in een gekkenhuis moet worden ge stopt. Maar premier Thatcher heeft zijn bescherming tegen politieke vijanden nog hard nodig. Ridley's commentaar in The Spectator weerspiegelt de gedachtengang en de opvattin gen van Groot-Brittannië's oude garde die zich bezorgd afvraagt waar het heen moet met de Duitse suprematie in Europa. Ondanks hun zware interne problemen, die onop gelost blijven, hebben Britten van de oude garde nog steeds een diep verlangen overal el ders ter wereld de eerste viool te spelen. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Met het ver trek van Jeltsin en het Democratisch Platform gaat de communistische partij een onzekere toe komst tegemoet. Door ve len wordt het vertrek van de radicalen gezien als het startsein voor de uittocht uit de partij. Jeltsin kondigde zijn vertrek aan tijdens een debat over de omvang van het Centraal Comité nadat Gorbatsjov de afgevaardigden vroeg naar eventuele bezwaren tegen kandidaten op de lijst. „Ah ja", zei Gorbatsjov, toen hij Jeltsin bij een microfoon zag staan wachten. „Ik zie dat Boris Nikolajevitsj iets te zeggen heeft". Jeltsins verklaring kwam al leen als een verrassing door het moment waarop hij haar deed. De afgelopen dagen had hij gezwegen, maar in de rede die hij daarvoor hield had hij verklaard dat de par tij naar zijn oordeel niet in staat is zich te vernieuwen. „Als de partij zich blijft ver zetten tegen de noodzakelij ke vernieuwingen en het ap paraat de macht houdt dan komen er onvermijdelijk af scheidingen en vroeger of la ter een verdwijnen van de partij uit het werkelijke poli tieke krachtenveld". Na de uitspraak van Jeltsin zei Gorbatsjov tot de afge vaardigden van het congres: „dat is logisch het eind van het proces". Eerst bleef de zaal daarop stil, door de schok, maar toen begonnen hier en daar afgevaardigden te klappen en begonnen an deren „schande" te roepen. Jeltsin draaide zich om en liep linea recta de zaal uit, door de hall direct naar een wachtende auto. Hij weiger de iets te zeggen. Wat betreft de afscheiding van het Democratisch Plat form was niet onmiddellijk duidelijk of deze zal worden gesteund door alle leden van de groep. Van de 4.700 afge vaardigden op het congres zijn er 100 lid van de groep, maar haar leiders zeggen te kunnen rekenen op de loya liteit van een groot deel van de afgevaardigden. In zijn verklaring zei een leider van de groep, Vladimir Sjosta- kovski: „wij roepen alle de mocratische partijen op om in het najaar een congres te houden tot het vormen van een brede politieke coalitie". Buiten het Kremlin zei hij dat het platform tot afschei ding had besloten nadat het tot het besef was gekomen dat het congres geen ingrij pende wijzigingen had ge bracht in het beleid van de partij. „Duidelijk was, gezien het aannemen van statuten en de sfeer op het congres dat er geen radicale verande ring zou komen". Het Demo cratisch Platform wordt ge zien als de kiem van een so ciaal-democratische partij in de Sovjetunie. Na Sjostakovski verklaarde een ander lid van het plat form voor het congres, dat een deel van de groep in de communistische partij van de Sovjetunie zal blijven om de partij van binnenuit te de mocratiseren en te vernieu wen. Naar een Frans persbureau meldde, zei Sjostakovski dat het platform een onafhanke lijke politieke groep zal vor men en toch binnen de partij blijft. Na zijn verklaring „ik ben gemachtigd de verdeling van de CP van de Sovjetunie bekend te maken en wij heb ben besloten een democrati sche partij van het parle mentaire type te vormen" riep hij de leden van de CP ertoe op „hun partijkaart niet in te leveren, maar zich in te schrijven bij het Demo cratisch Platform als onaf hankelijke economische en politieke structuur binnen de partij". Lysenko, een ander lid van de groep, zei later voor de pers: „Wij gaan de partij niet uit. Er is Gorbatsjovs CP en er is onze CP". Waarnemers leidden uit deze verwarrende uitspraken af dat dat men eerst een fractie binnen de partij zal vormen, vooraleer een nieuwe onafhankelijke partij te vormen. Grafini, een hoge functio naris van het ministerie van buitenlandse zaken van Italië, gisteren in de Italiaanse havenstad Brin- disi. In afwachting van de sche pen met de Albanese ambas sadevluchtelingen zei Grafi ni: „De Bondsrepubliek dringt er bij Frankrijk en Italië op aan in te stemmen de drie ambassades van de EG-landen in Tirana te slui ten". De functionaris voegde hieraan toe dat het voorstel is bedoeld een eventuele nieuwe toeloop van asielzoe kers te voorkomen. De afge lopen dagen hebben bijna 5000 Albanezen hun toe vlucht gezocht in gebouwen van buitenlandse missies in Tirana. Grafini zei dat het Westduit se voorstel door de Europese Gemeenschap wordt bestu deerd. Volgens hem staat Frankrijk er positief tegen over, maar twijfelt Italië nog. Hij voegde hieraan echter toe dat een eventuele sluiting „niet zou betekenen dat de diplomatieke betrekkingen verbroken worden". Als ex cuus zou men misschien kun nen aanvoeren dat de ambas sades moeten worden schoongemaakt om dan ver volgens enkele weken geslo ten te blijven, aldus de Itali aanse functionaris. Grafini zei verder dat de Al banese autoriteiten Italiaanse functionarissen geen toe stemming hebben gegeven het land binnen te komen om aanwezig te zijn bij de evacuatie van de vluchtelin gen. Alleen een VN-gezant met twee medewerkers mochten het land in om toe te zien bij de evacuatie. De Albanese regering wilde zo weinig mogelijk rucht baarheid aan de zaak geven, zodat alles 's nachts geregeld moest worden. „De Albane zen wilden voorkomen dat anderen zich bij de groepen voegen". Voor de ruim 3.000 vluchte lingen uit de Westduitse am bassade staan in Brindisi twee speciale treinen van de Bundesbahn gereed. Het Duitse Rode Kruis zet 102 medewerkers, onder wie tien artsen, drie vroedvrouwen en vier tolken in voor de eerste hulpverlening. De veertig Albanezen die in de Albanese hoofdstad Tira na hun toevlucht hebben ge zocht tot de Hongaarse am bassade, worden vanavond met een speciaal toestel naar Budapest gevlogen. Geen tol op Duitse wegen DEN HAAG Minister Maij- Weggen van verkeer en wa terstaat is zeer blij dat er voor alsnog geen tolheffing komt voor vrachtwagens op de Duit se wegen. Het Europese Hof in Luxemburg besloot daar giste ren toe in een door de Europe se Commissie gevoerd kort ge ding tegen Duitsland. De pro cedure is door Nederland van harte ondersteund. Er komt na deze uitspraak nog wel een bo demprocedure, maar die gaat naar verwachting al gauw an derhalf jaar duren. Tegen die tijd moeten de accijnzen op au tobrandstof en motorrijtuigen belasting in alle EG-landen nagenoeg gelijk zijn. Een co mité van hoge ambtenaren be reidt nu voorstellen voor die in oktober gereed moeten zijn. De speciale vrachtwagentol had op 1 juli moeten ingaan. Bondsrepubliek wil ambassades EN HAAG Bij het nisterie van ontwikke lingssamenwerking en in politiek Den Haag is giste ren met ongeloof gerea- i geerd op de harde verwij ten van de Surinaamse vice-president Henck Ar ron, die het ontwikke- lingsbeleid van Nederland ii „restrictief" heeft ge noemd. Een jonge demo cratie wordt volgens Ar ron „de grond ingeboord". verwijten komen aan de ooravond van een oriënte rend bezoek van de minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking aan Paramaribo. e uitlatingen van Arron ge ven aan dat er volop reden is oor Pronk om voor een paar 3 goede gesprekken naar Suri- S name te gaan", aldus de j woordvoerder van de minister. Ook de Suriname-zegslieden S van de grote politieke partijen 5 hebben met verbazing kennis 3 genomen van Arrons opstel- ij Iing. Aarts (CDA), Melkert (PvdA) en Weisglas (VVD) houden unaniem vast aan de afspraken die de kamer dit voorjaar met minister Pronk heeft gemaakt. De Kamer drong er toen bij Pronk op aan jiat hulp aan Suriname gekop peld moet blijven aan vrede in het binnenland en aan door Suriname ontwikkelde plan nen voor economische ontwik keling. Arron wond er dinsdagavond, in de Nationale Assemblee, geen doekjes om. Volgens de vice-president werkt het be leid van Nederland remmend en verlammend op het demo cratiseringsproces en de inter ne stabiliteit in Suriname. Hij zei dat Suriname zich door Ne derland „de woestijn inge stuurd" voelt. Volgens Arron heeft minister Pronk vorige maand „nieuwe barrières" op geworpen door vooruitgang in het vredesproces en een struc tureel aanpassingsbeleid te ei sen. Pronk spreekt dit bij monde van zijn woordvoerder tegen. „Er is geen sprake van het op werpen van nieuwe barrières. Sinds mei '88, toen de ontwik kelingsrelatie werd hersteld, heeft Nederland de Surinaam se regering voorgehouden dat in macro-economisch opzicht orde op zaken moet worden gesteld en dat er een meerja- ren-ontwikkelingsbeleid moet komen", aldus de woordvoer der. „En Nederland is ook al tijd helder geweest in zijn standpunt dat de voortgang in het vredesproces van invloed is op de mate waarin hulp wordt verleend". 642 In de herberg zit Philipo al te wachten, Bartje is er nog niet. „Ik heb honger als een paard", fluistert Peer. „Sst!" zegt Rob, „gedraag je als een waardig Arabier, Peer, anders krijgt die herbergier argwaan". Maar die oude man met zijn grijze puntb aard luistert alleen maar naar het rinkelen der goudstukken. Ze bestellen katmoes, een Moorse lekkernij. „Met Algerijnse wijn!" voegt Philipo er aan toe en buigend snelt de herbergier al heen om het verlangde te halen. Aha, dat smaakt goed! Als Bartje er nou maar was... Daar klinken voetstappen buiten. Ja, het is Robs Bewoners van het zwarte woonoord Soweto in Zuid-Afrika dansen bij een brandende auto die dient als barricade. De overheid zette gisteren bulldozers in om de schamele onderkomens van een aan tal illegale bewoners met de grond gelijk te maken. Tijdens de demonstraties gooiden jongeren met stenen naar politiemannen en slopers. De politie vuurde daarop traangasgranaten af. foto: afp van EG-landen Sloop illegale onderkomens DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Ruim miljoen op hoofd drugsbaron kajuitsjongen, maar hij duikt meteen weg, wanneer hij even door het raam heeft gekeken. Wat staan die andere twee kerels ach terdochtig te loeren naar zijn vrienden? Snel kijkt hij weer. O, daar doet een van die kerels iets uit een papiertje in de wijnkruik. Wat zou dat betekenen? Bartje besluit eerst maar eens pools hoogte te gaan nemen of de omgeving soms door dienaren van de Bey is afgezet. Ondertussen drinken de drie vrienden binnen nog een beker wijn, maar dan worden ze opeens verschrikkelijk slaperig... BOGOTA De Colombiaanse politie heeft gisteren de klop jacht op drugsbaron Pablo Es cobar voortgezet en de-prijs op diens hoofd verhoogd van 800.000 tot 1,2 miljoen gulden. Escobar, de beruchte leider van het drugskartel van Mede- llin, wist woensdag in de jun gle te ontkomen in het gezel schap van een aantal lijfwach ten en informanten, nadat de politie zijn schuilplaats had omsingeld. Het was de derde keer binnen een jaar dat de politie Escobar bijna te pakken had. Met het verhogen van de prijs op het hoofd van Escobar wil de politie een eind maken aan de praktijken van drugs handelaren die met geld hel stilzwijgen van de boeren pro beren te kopen. Escobar wordl verantwoordelijk geacht voor de moord op honderden Co- lombianen. De Kneissl-brug over de Inn is verzakt en staat op instorten. foto: anp Verkeerschaos door verzakken brug over Inn KUFSTEIN Drie uur wach ten moesten de vrachtwagen chauffeurs afgelopen nacht al voor lief nemen op omlei dingsroutes omdat de brug over de Inn bij Kufstein we gens instortingsgevaar voor alle verkeer afgesloten is. Bij de grensovergangen ontston den vanochtend kilometers lange files. Personenauto's hebben minder last dan vrachtauto's, omdat die ook kleine grensovergangen kun nen gebruiken. De politie heeft mensen die de West- duits-Oostenrijkse grens wil len passeren, dringend geadvi seerd een wat grotere omweg te nemen om er aan mee te werken dat het verkeer niet in een complete chaos ontaardt. De Oostenrijkse autoriteiten hopen de provinciale autosnel weg en de spoorbaan die onder de brug door lopen dinsdag weer vrij te geven voor het verkeer. in Albanië sluiten (Vervolg van de voorpagina) BRINDISI De Bondsre publiek heeft Frankrijk en Italië voorgesteld om de ambassades van de EG- landen in de Albanese hoofdstad Tirana te slui ten. Dat zei Alessandro

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5