Tul er s willen bhadevergoeding tm Groen licht voor reorganisatie van rechterlijke macht Nieuwe wet gelijke behandeling moet lange discussie beëindigen Bruune bonen met appeltjes... \GKENLAND Qeid&iQowuvnL VRIJDAG 13 JULI 1990 PAGINA 3 sloterij wordt lfstandigd [AAG Het kabinet is gegaan met de ver- idiging van de Staatslo- jrengst blijft echter ten viejkomen aan de Staat, e Jrzelfstandigde Staatslo- An volgens het kabinet router inspelen op nieuwe l°g kelingen op de kans- vrqrkt, waardoor een effi- idge „wapen" wordt ver- Vj in de bestrijding van jgale aanbod aan kans en buitenlandse loterij- I zich door de eenwor- Europa sterker op .and zullen gaan richten. Ad 's-Gravesande nieuwe hoofdredacteur HP De Tijd Ad 's Gravensande AMSTERDAM De vertrekkende directeur van het Holland Festival, Ad 's-Gravesande, wordt zeer waar schijnlijk de hoofdredacteur van de nieuwe weekbladcombinatie HP De Tijd. 's-Gravesande heeft inmiddels gesprekken heeft gevoerd met dele gaties van de redacties. Eerder deze maand zagen de redacties zich om economische redenen genoodzaakt in te stemmen met een samengaan van beide bladen per 15 september. 's-Gravesande (43) werd op 1 febru ari 1984 tot directeur van het Hol land Festival benoemd als opvolger van Frans de Ruiter. Daarvoor maakte hij onder meer televisiepro- FOTO: DIJKSTRA gramma's voor de VPRO. Ritzen heft drie adviesorganen op DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs gaat drie van zijn belangrijkste adviesorganen opheffen. Als het aan de bewindsman ligt, be staan de ARBO (Adviesraad Basisonderwijs), de ARVO (Adviesraad Voortgezet Onderwijs) en de ARHO (Adviesraad Hoger Onderwijs) op 1 augustus 1991* niet meer. Volgens Ritzen zijn de drie adviesorganen met elk aandacht voor één sector van het onderwijs te beperkt van opzet. Ritzen wil ze vervangen door commissies ad hoe en niet-specifieke adviesorganen van de re gering, zoals de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en de Emancipatie- raad. Zij moeten „meer wetenschappelijk of an derszins breed gefundeerde", maar niet al te gedetailleerde adviezen gaan geven. Ambtenaren niet meer levenslang aaw in DEN HAAG Het is afgelopen met het au tomatisme dat eenmaal afgekeurde ambte naren tot hun pensioen toe vallen onder de algemene arbeidsongeschiktheidswet (aaw). Er komt een verplichte keuring en het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) gaat vaker periodieke herkeuringen uitvoe ren. Het kabinet is akkoord gegaan met dit be sluit van minister Dales van binnenlandse zaken. Arbeidsongeschiktheid bij ambtena ren blijkt een gevolg van psychische proble men en rugklachten, waarvan in het bijzon der veel jongeren de dupe zijn. Risicogroe pen zijn tram- en busbestuurders, gevange nisbewaarders, leraren en schoonmakers van scholen. TREFT GEEN BLAAM VOOR DARMVERKLEVING BABY'S" hei dur nnl tisci Ouders gehWeelingbaby's die in aa^cademisch Medisch (AMC) in Am- am een darmverkle- hebben opgelopen »volg van vruchtwa- nctie overwegen een e genvereniging op te a:n. Zij willen zo pro- e een schadevergoe- ete krijgen. De hoofd- ctie van de volksge- ïeid is van mening et AMC geen enkele vh treft. ?nd Emiuderpaar, dat met het voor een belangen is gekomen wil ook 'rkrijgen van nadere me- gegevens bevorderen. erslvocaat van deze ouders, de Tijsterman, heeft dat ën meegedeeld, lagavond werd door idemisch Medisch Cen- Amsterdam bekend akt dat bij een van de kinderen van zeker en tweelingen een darm- bving is opgetreden als het gebruik van de methyleen-blauw. li tof wordt bij vruchtwa- sneties gebruikt om de ren die in verschil- vruchtzakjes zitten te kunnen onder- Tot nu toe werd aangenomen dat de kleurstof geen schade lijke bijwerkingen had. Met hyleen-blauw wordt al meer dan vijftig jaar gebruikt in de urologie en gynaecologie, on der meer tijdens onderzoeken naar verstoppingen in de eilei ders. Het gebruik van de kleurstof bij vruchtwaterpunc ties is inmiddels gestaakt. Volgens mr. Tijsterman heeft het ouderpaar reeds pogingen ondernomen om contact te leg gen met andere benadeelde ouders. Dat gaat echter moei zaam omdat het AMC uit oog punt van privacy-overwegin- gen geen adressen verstrekt. Volgens de hoofdinspectie van de volksgezondheid in Den Haag heeft AMC nadat de ne gatieve bijwerking van de kleurstof was ontdekt, het ge bruik ervan meteen gestaakt en de zaak bij het bureau bij werkingen aangemeld. Ook zijn de ouders direct ingelicht. Vruchtwaterpuncties worden alleen in academische zieken huizen en enkele gespeciali seerde ziekenhuizen uitge voerd. Bij hoeveel puncties de omstreden kleurstof is inge spoten is niet precies bekend. Duidelijk is al wel dat de aca demische ziekenhuizen in Lei den (verwijsziekenhuis voor veel patiënten uit regio Den Haag), Rotterdam en Utrecht al jaren een andere kleurstof gebruiken, namelijk indigo karmijn. Het Academisch Ziekenhuis in Groningen gebruikt al vijftien jaar het bloed van de moeder om de helften van tweelingen te onderscheiden. Het zieken huis besloot destijds de voor keur te geven aan een natuur lijke boven een chemische kleurstof. Tegen het bloed van de moeder ontwikkelt de vrucht in elk geval geen af- weerstoffen. Bovendien wordt het bloed weer makkelijk af gebroken. Nog een andere overweging voor het gebruik van bloed was dat het methy leen-blauw in de huid van de baby gaat zitten. Weliswaar vervelt de huid snel, maar de tijdelijke verkleuring werd toch bezwaarlijk gevonden. Het gebruiken van bloed als kleurstof kost wel meer tijd dan de toepassing van chemi sche middelen, 's Ochtends moet de moeder naar het zie kenhuis komen, waar een beetje bloed wordt afgenomen. Hieruit wordt hemoglobine ge wonnen, de stof die voor de rode kleur zorgt. Deze werk wijze is noodzakelijk omdat bij de punctie ook gekeken wordt of er bloed zit in het vrucht water. Dat kan namelijk op complicaties bij de zwanger schap wijzen. Zou het bloed van de moeder direct worden ingespoten voor de kleuring dan is dit niet te onderschei den van het al aanwezige Schaduw Een normaal mens zou zich, met zoveel warmte en water om zich heen, geen twee maal hoeven te bedenken. Deze koeien in een weiland bij Kockengen zijn echter geen zwemmers en schuilen in de schaduw van een boom voor de felle zonnestralen. FOTO: ANP Meerdere daders van aanslagen Amsterdam AMSTERDAM Er zijn zeer waarschijnlijk meerdere perso nen betrokken bij de bomaan slagen op Spaanse doelen in Amsterdam. De politie denkt niet dat de 33-jarige verdachte, die eerder deze week werd aangehouden, ook afgelopen vrijdag de bom heeft geplaatst die het gebouw van de Banco Bilbao Vizcaya zwaar beschadigde. Volgens de Amsterdamse persrechter mr. S. Slagter werd de verdachte al voor 6 juli, de dag van de tweede aanslag, door de politie in de gaten gehouden. „Het kan zijn dat de aandacht even is verslapt, maar dat lijkt niet waarschijnlijk", aldus Slagter. Wel is er een vermoeden dat er een verband is tussen de aanslag op het kantorencom plex Aurora van 30 juni en die op de Spaanse bank. Slagter: „Je kunt op je klompen aan voelen dat dit geen eenmans actie is geweest. Het aanbren gen van de bommen gebeurde op dezelfde wijze en de kracht van de explosies was even groot". De persrechter wilde niet zeggen of er gedacht wordt aan een terreurgroep. Minister Dales van binnen landse zaken heeft inmiddels toegezegd dat de politie van Amsterdam bijstand krijgt van de Koninklijke Marechaussee voor de bewaking van Spaanse doelen in de hoofdstad. De mi nister heeft dit besloten na een verzoek hiertoe uit Amster dam. Over de omvang van de bijstand doet het ministerie geen mededelingen. In elk ge val zullen het Spaanse consul- téat-generaal en de woning van de consul worden be waakt. ;pO ontdekt «tere ïletl ^handeling l^kemie ijWIJK Medewer- fMvan TNO in Rijswijk an het Academisch bijenhuis Dijkzigt in Irejerdam menen dat een behandeling van ndjemie mogelijk is. Zij yjien ontdekt waarom enpige leukemiepatiën- n Jniet reageren op de tegen deze van bloedkanker. of Ppfens de onderzoekers van voor Toege- Radiobiologie en Immu- gie en de afdeling Hema- Nljie van het Dijkzigt Zie- )uis kunnen in leukemie- h mechanismen aanwezig li die de toegediende genees- JJelen versneld uit de cel ,°"pen. De medicijnen wer- 'dan niet meer zodat de s apie mislukt. Voorheen je f gedacht dat sommige pa- na een zware behande- werden voor inkermiddelen. iderzoekers H. Herweijer, 'eitionneveld, F. Baas en K. ter, ontdekten echter ver- ibare afweermechanis- Jij patiënten die nog niet ideld waren. ,Dlhet onderzoek blijkt voorts jr bepaalde stoffen bestaSn Zeer goed gebruikt kunnen pen om de pompwerking e leukemiecellen tegen te |i. Beide ontwikkelingen en volgens TNO interes- te perspectieven voor de andeling van leukemiepa- .ten. Deze zou wellicht ver- ird kunnen worden door iensen gelijktijdig pom- imende middelen en anti- termedicijnen toe te die- mm Ikei Beverjong Met waterdruppels aan zijn snorharen, zijn oren, ogen en neusgaten wijd open glijdt een bevertje door het water van de Biesbosch. Het is het onlangs geboren jong van een van de tien beverparen, die de afgelopen twee jaar vanuit de DDR naar het Brabantse watergebied zijn overgeplaatst. Be vers kwamen in Nederland nog voor tot het jaar 1825, toen het laatste exemplaar werd gedood. De geboorte van dit bevertje geeft weer hoop voor de bevertoekomst. FOTO: ANP DEN HAAG Het kabi net heeft ingestemd met het voorstel van minister Hirsch Ballin (justitie) om een begin te maken met de reorganisatie van de rechterlijke macht. Volgens het wetsvoorstel van Hirsch Ballin gaan de raden van beroep, die uitspraken doen in kwesties rond de soci ale zekerheid, en de ambtena rengerechten op in de gewone rechtbanken. Het is de bedoe ling dat een en ander per 1 ja nuari 1992 zijn beslag krijgt. Bij de rechtbanken worden hiervoor aparte kamers in het leven geroepen. Deze kamers gaan ook beroepen behandelen tegen de uitspraken van Gede puteerde Staten in bijstands kwesties. De opheffing van de raden van beroep en de amb tenarengerechten is de eerste stap in de reorganisatie van de rechterlijke macht. In 1993 komt de integratie van de be stuursrechtspraak in de gewo ne rechtspraak aan de orde, hetgeen vooral gevolgen heeft voor de Raad van State. Later in 1995 komt de integra tie van de kantongerechten en de rechtbanken aan de beurt. De kantongerechten worden opgeheven. Daarna komt on der meer de positie van de Hoge Raad nog aan de orde, waarbij een nieuwe cassatie- regeling wordt ingevoerd. Deze laatste fase van de reor- is voorzien in 1998. 14 juli Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven verrichten morgen in de Trianthahal in Assen de opening van de Wereldspelen voor gehandicapten. Patiëntenonderzoek met aidsremmer LEIDEN Half augustus be ginnen vijftien Nederlandse ziekenhuizen, waaronder het Academisch "Ziekenhuis Lei den (AZL) en het Haagse zie kenhuis Leyenburg, met de behandeling van ongeveer honderd aidspatiënten met de aidsvirusremmer DDI (dide- oxyinosine). Fabrikant Bristol- Myers heeft het middel vrijge geven in Nederland. Het Aca demisch Medisch Centrum in Amsterdam coördineert het onderzoek. Coördinator dr. Lange wil snel met DDI be ginnen. „We hebben nu iets te bieden en dat willen we zo net als AZT een middel dat het virus in zijn ontwikkeling afremt. Het zijn een soort fop- moleculen die zich inbouwen in het erfelijk materiaal DNA van het virus ep de verdere aanmaak van DNA stoppen. DDI en AZT zijn dus geen ge neesmiddelen. AZT is het eni ge middel dat geregistreerd staat voor behandeling van het aidsvirus HIV. DDI heeft an dere bijwerkingen dan AZT, te weten zenuwontstekingen en ontstekingen van de alvlees klier. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het wetsvoor stel tegen discriminatie, dat ja renlang op zich heeft laten wachten, is een duidelijk voor beeld van een compromis tus sen de coalitiepartners CDA en PvdA. Pogingen van eerde re kabinetten om de zaak te regelen strandden op de dis cussie of het ene grondrecht (artikel 1 van de grondwet: niet discrimineren) voorrang heeft boven andere grond rechten, zoals de vrijheid van onderwijs en godsdienst. In het huidige voorstel is er geen rangorde. De wet gelijke behandeling is nodig omdat in de praktijk is gebleken dat de grondwet geen houvast biedt aan men sen die zich gediscrimineerd voelen. Volgens premier Lubbers zul len slachtoffers, met de nieu we wet in de hand, vlugger naar de rechter stappen. „Het is meer dan een symbolische waarde. Het is echte wetge ving die straks een dijk wordt tegen discriminatie". Het COC, de belangenvereni ging van homoseksuelen, is verheugd over het voorstel. Maar volgens de organisatie is niet helemaal duidelijk of ho moseksuelen nu op christelijke scholen zo maar voor hun geaardheid kunnen uitkomen. De Lvgs meent dat de vrijheid van onderwijs wordt uitgehold door de nieuwe wet. „We heb ben er grote bezwaren tegen dat de vrijheid van onderwijs eerder een uitzondering dan een regel wordt", aldus een woordvoerder. De Cosbo wil dat ook discriminatie op grond van leeftijd in de wet wordt genoemd. Het Nederlands Centrum Buitenlanders mist een bescherming tegen het on derscheid naar nationaliteit. Maar vindt het verder een goed voorstel. Dat meent ook de bond voor onderwijsperso neel (ABOP). AAIBAAI door WILLEM RITSTIER OW LAT B) m Moer £f? PW) VOO? MAM. MXPHim, BEETHOVEN OU KJPEÉT ZORSEN Tuincentra vaak onwetend over bestrijdingsmiddelen DEN HAAG De eisen voor de verkoop van bestrijdings middelen in tuincentra moeten dringend worden aange scherpt. Wettelijk zouden ook eisen moeten worden gesteld aan de kennis van verkopers over plagen, de bestrijding ervan en de eventuele daaraan verbon den gevaren voor mens, dier en milieu. Dat vindt Konsu- menten Kontakt na een be zoek aan dertig tuincentra en boerenbondswinkels. Daarbij werd de verkopers om advies gevraagd over de bestrijding van twee plagen. Het personeel bleek daarbij over volstrekt onvoldoende kennis te beschikken om vooral ook met het oog op mi lieuschadelijke effecten op adequate wijze te adviseren. Soms stonden schadelijke mid delen zo voor het grijpen voor kinderen. De liefde van de man gaat door de maag. Maar dat de liefde voor een streek of stad ook heel goed die weg kan volgen, lezen we vandaag en de komende dagen in de zomerserie „Een andere kijk op toeristisch Nederland". Deze keer gunnen we ons een kijkje in de keuken van A. Bierman, te vinden in Havelte. Waar hij zich wijdt aan het voorschotelen van een echt Drentse kost. A. Bierman (51) hoeft niet lang na te denken over de vraag welke streekgerechten hem als lekkerste te binnen schieten. Het zijn „bruune bonen-met-appeltjes-en-ham en proemenkreuze". Dat zijn overigens gerechten van rond Havelte, zijn eigen streek, want één Drents streekgerecht bestaat niet, zegt Bierman met het gezag van de kenner. Zijn wieg stond hier en in het dagelijks leven is hij kok in zijn eigen restaurant. Er zijn in Drente talloze typi sche gerechten, die in het vergeetboek zijn geraakt. Ze zijn alle ontstaan uit gebrek aan beter. Drente was arm en vanuit de schaarste aan af wisseling moesten er wel al lerlei varianten gevonden worden. Die hebben tot de meest uiteenlopende recepten geleid, doceert Bierman. Bierman en zijn vrouw drij ven in Havelte hotel restau rant Hoffmann's Vertellin gen. Die naam alleen al. De vorige eigenaar en zijn vrouw ondergingen de uit spanning als een sprookje en omdat ze zelf Hofman heet ten.... De huidige eigenaar vertelt graag, maar heeft weinig tijd voor loze praatjes. Een klein gezelschap klopt tegen lunch tijd aan en wil snel en goed eten op het terras. Dus moet het vraaggesprek maar in de keuken plaats vinden, waar de eigenaar de pollepels zwaait. Erom vragen De gasten blijken voor schnitzels en gebakken aard appels te hebben gekozen. Niks geen bruune bonen. Kan ook niet, zegt Bierman, terwijl hij handig lappen vlees paneert en kluiten mar garine in koekepannen mikt. „Het staat ook niet op de me nukaart. Als de mensen erom vragen, maak ik het en ik doe het graag. Alleen moet je dan een dag vantevoren waarschuwen. De bruine bo nen moeten een nacht we ken, vandaar. Nee, uit blik dat doe ik niet, dan krijg je van die zachte bonen". Hij roert quasi nonchalant in de potten en pannen. Als je de bruune bonen-en- ham-en-appeltjes bij Bierman komt eten, kun je rekenen op de oer-ingrediënten, zo valt uit zijn betoog op te maken. Dat zijn behalve de bonen, de echte ham, zoals die vroeger uit „de wiemei" kwam. De wat meneer Bierman? De wiemei, legt hij geduldig uit, bevond zich in de schouw die de meeste oude boeren huizen vroeger hadden. Bij het stoken van het houtvuur werden worsten, spek en ham op die manier gedroogd en geconserveerd. Het in de zomer geslachte varken werd zo voor de winterpot be waard. Ham en worst gingen ook wel in het zout. „Ja, dat waren nog eens tij den," zegt de baas van het restaurant. „De tegenwoordi ge keuken is een verarming, behalve op het gebied van groenten. Die heb je nu veel meer. Maar vroeger werd er veel meer met een varken gedaan. Je had baklever- worst en bakbloedworst. Niet dat kinderen daar nou zo dol op waren. Maar het waren gerechten die je at omdat al les gebruikt moest worden". Bierman weet alles van de burgermanspot, omdat zijn ouders een pension dreven.. De keuken* moet goed ge weest zijn in huize Bierman. De herinneringen die bij hem bovenkomen borrelen, bren- ,gen ook andere lekkernijen aan de oppervlakte die ge consumeerd werden. „Je had bij voorbeeld al die soorten pap" zegt hij dromerig. „Rij- ste- en roggepap. Die rogge groeide op het land, dus dat was goedkoop". Hij onder breekt zijn betoog even om de gepaneerde schnitzels in het hete vet te laten glijden. Het bruune-bonen-kostje gold vroeger als feestmaal, weet Bierman zich te herin neren. Het was een bekend gerecht ter gelegenheid» van een aanstaande verloving. Als een Drents meisje op het platteland met een jongen aan kwam zetten en deze -voor het eten werd genood, dan kwam het maaltje op ta fel, mét ham als de aanstaan de in de smaak viel. Als er een halve varkenskop bij werd opgediend was dat een teken dat de jongen niet op prijs werd gesteld. Als het niet waar is, is het een sprookje van Bierman. Maar hij lijkt niet iemand die van flauwekul houdt. Vanwege tijdgebrek kan de eigenaar-kok het gerecht he laas niet leveren. „Als je een keer zin hebt, bel je maar en dan maak ik het gegaran deerd" belooft hij. Wat trou wens een belofte is richting iedere liefhebber van deze Drentse oer-recepten. Proe- nekeuze. Proenekreuze Okee, we gaan naar de proe nekreuze. Proenen zijn prui men. Bierman: „Je neemt ge droogde pruimen die een nachtje hebben geweld, rozij nen, stroop, boter, azijn.." Plichtsgetrouw noemt hij alle ingrediënten op. Proenekreuze blijkt ook een feestmaal van vroeger dat niet op de kaart van Hoff manns Vertellingen is te vin den. Bij verjaardagen en ge boorten werd het geserveerd. Als het om een geboorte ging, werd in plaats van water karnemelk gebruikt, speciaal voor de kraamvrouw. Die moest ermee aansterken. Heel af en toe maakt Bier man het voor de grap nog wel eens voor zijn huidige gasten, bij wijze van toetje. „Ik krijg nooit een vol schaaltje terug", klinkt het vergenoegd. CHRIS SPÖNHOFF A. Bierman die echte Drentse kost maakt aan het werk in zijn restaurant in Havelte. FOTO: PERS UNIE Kabinet wil meer verbindende cao's DEN HAAG De ministerraad voelt er veel voor bepalingen uit collectieve arbeidsovereenkomsten (cao's) meer algemeen verbindend te verklaren voor een gehele bedrijfstak. Tot nu toe geldt dat doorgaans uitsluitend voor arbeidsvoorwaarden. Het kabinet heeft minister De Vries (sociale zaken en werkgele genheid) zijn fiat gegeven hierover aan de SER advies te vragen Door een dergelijke verbindend verklaring worden de betrok ken cao-bepalingen voor alle werkgevers en werknemers in de betreffende bedrijfstak van toepassing.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3