i Theologen: mogelijk nieuwe encycliek over anti-conceptie Naar een Nederlandse katholiekendag? CcidócSotncuë 3 brieven van lezer kerk wereld Vrijmetselarij in Oost-Europa weer in opkomst mST £eidóe@ou/to/rii GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaOowiant VRIJDAG 13 JULI 1990 PAG^JE Romeinse priester: Jezus was vegetariër ROME Jezus en zijn discipelen waren vegetariërs en ook de eerste christenen moesten niets van vjees hebben. Dat beweert de Romeinse priester Mario Canciani in zijn boek 'In de ark van Noach'. Tijdens het laatste avondmaal heeft Jezus zeker geen paaslam gegeten, aldus Canciani, een fervent dierenbe schermer die elk jaar met pasen een kruistocht tegen het slach ten van lammeren houdt. Het avondmaal werd immers gehou den in een huis van de Essenen, een joodse groepering die ve getarisch leefde. De Romeinse geestelijke kreeg na de presenta tie van zijn boek direct weerwoord. De bijbelwetenschapper Salvatore Garafolo wees erop dat Jezus tijdens het avondmaal het joodse Paasfeest vierde en volgens de regels wordt daarbij ook lam gegeten. Eerste zwarte aartsbisschop in VS afgetreden WASHINGTON Aartsbisschop Eugene Marino van Atlanta, de eerste zwarte rooms-katholieke bisschop in de Verenigde Staten, is om gezondheidsredenen afgetreden. Dat heeft de Amerikaanse bisschoppenconferentie dinsdag laten weten. Marino (56) heeft het aartsbisdom Atlanta, waar ongeveer 156.000 rooms-katholieken wonen, slechts iets meer dan twee jaar bestuurd. Over de aard van zijn ziekte is niets meegedeeld. Marino liet in een verklaring weten behoefte te hebben aan een „uitgebreide periode van geestelijke vernieuwing, psycho therapie en medisch toezicht". Tot paus Johannes Paulus II een opvolger heeft benoemd, zal de eveneens zwarte hulpbisschop James Lyke van Cleveland als apostolische administrator het aartsbisdom Atlanta bestu- Officieel protest overwogen biJ Vaticaan tegen benoeming Haas BERN De Zwitserse regering denkt erover bij het Vaticaan officieel te protesteren tegen de be noeming van de zeer be houdende Wolfgang Haas tot bisschop van Chur. Dit zegt de plaatsvervan gend directeur politieke zaken van het Zwitserse ministerie van buiten landse zaken, Jenö Stahe- lin, in een vraaggesprek met het Zwitserse persbu reau SDA. Stahelin vindt het noodzake lijk het Vaticaan ook officieel te laten weten, dat de benoe ming van Haas en zijn eerste maatregelen als bisschop op onbegrip stuiten en „de gods dienstvrede in gevaar dreigen te brengen". Haas lokte veel protest uit met de benoeming van zijn geestverwant Chris- toph Casetti tot vicaris-gene raal van Ziirich. De jongste ontwikkelingen in het bisdom wijzen er volgens Stahelin op dat de benoeming van Haas „niet meer alleen een binnenkerkelijk pro bleem" is. Daarmee is een nieuwe situatie ontstaan die de Zwitserse regering niet on beroerd mag laten. De kern van het probleem is volgens Stahelin de tegenstel ling tussen een hiërarchische Rooms-Katholieke Kerk die wordt gekenmerkt door „au toritaire structuren" en een land met een grote democrati sche traditie, waarvan de be volking „trots is op haar recht op inspraak". Toen Haas twee jaar geleden met goedkeuring van de toen malige bisschop van Chur, Jo hannes Vonderach, tot hulp bisschop met recht van opvol ging werd benoemd, heeft de Zwitserse regering tegenover het Vaticaan al haar veront rusting laten blijken. Het kanton Schwyz, waarin Chur ligt, meende dat het Va ticaan door de benoeming van Haas het recht op inspraak van het kapittel van het bis dom bij een bisschopsbenoe ming had geschonden. Het Vaticaan wees er toen op dat het recht op inspraak alleen voor de benoeming van een bisschop geldt en dat het de paus vrijstaat een hulpbis schop te benoemen. Bedevaart Banneux Op woensdag 15 augustus, Maria ten Hemelopneming, is er weer de jaarlijkse bede vaart naar O.L. Vrouw van Banneux in de Belgische Ar dennen. De bussen vertrek ken uit Noordwijk Binnen (6.15 u, RK kerk, Van Lim burg Stirumstr.), Leiden (6.30, station bij bushalte N.), Noot dorp (6.30 bij apotheek Meeu wenbeemd), Den Haag (7.00 achterkant CS, A. van Bue- renstr.), Delft (7.25 bij station), Rotterdam (7.45 CS, achterzij de Groothandelsgebouw). Bij voldoende deelname ook in het Westland. Na aankomst in Banneux is er voor de pelgrims een eucha ristieviering, opgedragen door pastoor J. Reeder uit Den Haag. In de namiddag: biddag naar de Bron en Zegening van de zieken met het H. Sa crament. Kosten 70,- inclu sief koffie, broodje en koffie tafel. Kinderen 45,-. Opgave bij zuster L. Hooge- veen, Vlierboomstraat 198, 2564 HP Den Haag, tel. 070 - 368.43.36, of het Banneuxse- cretariaat, tel. 070 - 363.60.06 TUBINGEN Vooraan staande rooms-katholieke theologen vrezen dat paus Johannes Paulus II een encycliek voorbereidt waarin het verbod op voorbehoedmiddelen tot dogma wordt verheven. Zij schrijven dat in de 'Verklaring van Tubin gen' die gisteren is ver schenen. De verklaring is een reactie op de 'instructie over de ker kelijke roeping van de theo loog' die het Vaticaan eind juni uitgaf. De onderteke naars, onder wie prof.dr. E. Schillebeeckx, noemen de in structie „een aanval op de vrijheid van de katholieke theologife en daarmee een aanval op de vrijheid van het Edward Schillebeeckx foto: dijkstra hele volk Gods". De theologen roepen de paus op om „de kerk niet nog meer schade toe te brengen". Het hoofd van de kerk moet „af zien van een nieuwe ency cliek over omstreden morele kwesties, zolang de daarmee samenhangende theologische problemen nog niet zijn opge lost". De vraagstukken die het Va ticaan in de instructie aan snijdt, zouden volgens de theologen in alle openheid be handeld moeten worden op een bisschoppensynode. Ook moet er een „vakkundige commissie" komen die de „onfeilbaarheid van de paus in samenhang met zijn leer over geboortenbeperking" gaat onderzoeken. De Vaticaanse instructie waarschuwt theologen die zeggen dat ze van de pauselij ke uitspraken over geboorte beperking kunnen afwijken, omdat deze nooit tot dogma zijn verheven. De paus ont ving immers „goddelijke bij stand" toen hij deze uitspra ken formuleerde, aldus het document. De instructie verbiedt theolo- Hans Küng foto: anp gen die in morele kwesties niet op een lijn met het Vati caan zitten, hun denkbeelden via de massamedia te ver spreiden. Het document wordt gezien als Vaticaanse reactie op de Verklaring van Keulen, waarin 163 voornamelijk Duitstalige theologen onge zouten kritiek op de paus uit oefenden. De nieuwe verklaring is on dertekend door onder ande ren Hans Küng en Norbert Greinacher (Tübingen), Jo hannes Bauer (Graz), Peter Eicher (Paderborn), Heinrich Fries (München), Herbert Haag (Luzern/Tübingen) en Edward Schillebeeckx. Zij zetten in januari 1989 ook hun handtekening onder de Ver klaring van Keulen. PRAAG Vlak vóór het be zoek dat de paus in april aan Tsjechoslowakije bracht, arri veerde in Praag de groot meester van de Franse vrij metselarij om te bezien of in Tsjechoslowakije niet op nieuw aangeknoopt kan wor den bij een oude traditie op dit punt. Net als de paus kreeg deze vrijmetselaar, Jean-Robert Ragache, grootmeester van het Groot-Oosten van Frank rijk, een zeer gastvrij onthaal van het nieuwe regime in Tsjechoslowakije. Verwonderlijk is dat niet want de vrijmetselarij bloeide in Tsjechoslowakije voordat de communisten aan de macht kwamen. Twee belang rijke politici, Thomas Masa- ryk en Eduard Benes, achter eenvolgens beiden president van Tsjechoslowakije tijdens het interbellum, bekleedden functies in de vrijmetselarij. De vrijmetselarij is er syno niem aan de idealen van broederschap en sociale voor uitgang en een man als Va clav Havel spiegelt zich juist daaraan. Ragache was op uitnodiging van Tsjechische vrijmetse laars naar Praag gekomen. Het bleken vrijwel allemaal mannen te zijn die ver in de zeventig zijn en veertig jaar lang hun vrijmetselaarsidea- len voor de buitenwereld heb ben moeten verbergen. De Fransen gaan de Tsjechen nu „spiritueel" bijstaan om de vrijmetselarij weer van de grond te krijgen. De eerste loge is inmiddels geïnstalleerd in Praag waar twaalfhonderd verzoeken zijn binnengeko men voor het lidmaatschap. Een tweede loge zal geopend worden in Brno. Verwonderlijk is het evenmin dat in Hongarije de loges zul len worden heropend, op de eerste plaats in Budapest en over enige tijd ook in Szeged. Ook in dit land heeft de vrij metselarij een lange traditie achter de rug. In de landen van de voormalige Donaumo- narchie werd de vrijmetselarij als een tegenwicht beschouwd tegen de katholieke suprema tie. In Hongarije werden de vrijmetselaars gekoesterd door de gereformeerde kerk. De vrijmetselarij was dan ook niet zoals in de latijnse landen anti-religieus en anti-cleri- caal. In Bohemen en Honga rije werden de vrijmetselaars beschouwd als de kampioenen van de sociale vooruitgang in hun strijd tegen de ongelet terdheid en allerlei volksziek ten. Ook in Joegoslavië, om pre cies te zijn in Belgrado, is een loge in oprichtingen. Landen waar de vrijmetselarij voorlopig weinig kans heeft om weer te verrijzen zijn Roe menië en Polen. In dit laatste land staat de machtige katho lieke kerk zeer wantrouwend tegenover de vrijmetselarij. Zij werd daarbij in het verle den geholpen door de antise mitische Poolse communisten die de vrijmetselaars vereen zelvigden met de joden. In Roemenië is er evenmin veel kans dat de vrijmetselarij terugkeert. Na de executie van Ceaucescu ging het ver haal dat op zijn lichaam de at tributen van het lidmaatschap van de vrijmetselarij waren aangetroffen. De overspannen verbeelding die uit dit ge rucht sprak heeft ongetwijfeld te maken met de jarenlange strijd tegen de vrijmetselaars in dit land die zowel voor als na de communistische machtsovername als duivels werden gebrandmerkt. Trots Trots toonde gisteren de katholieke president van Ivoorkust, Felix Houphouet-Boigny (rechts) aan de islamitische Nigeri- aanse president Ibrahim Babangida de enorme basiliek die hij in dit straatarme land heeft laten verrijzen. De basiliek in de hoofdstad Yamoussoukro is een kopie van de Sint Pieter in Rome en zal in september door de paus worden ingezegend. foto: ap Het enige waar men werkelijk behoefte aan heeftis nergens behoefte aan te hebben. DISK betreurt terugtreden AMSTERDAM Direc- teur drs. H.J.G.M. Crijns van het interkerkelijke industrie-apostolaat DISK betreurt het terugtreden van de christelijke gere formeerde kerken uit de de protestantse sectie van deze organisatie, het CIBB, ten zeerste. Crijns wijst het verwijt van de hand, dat zijn organisatie de relatie met de kerken ver waarloost, van de hand. DISK heeft de kerken de afgelopen jaren herhaaldelijk bezworen de banden met het industrie pastoraat zowel financieel als inhoudelijk te versterken. Bo vendien hebben de kerken mede onder druk van DISK de afgelopen jaren brieven over sociale kwesties gepubli ceerd en hebben zij grote aan dacht besteed aan de nieuwe armoede in ons land. Volgens de deputaten (des kundigen) van de christelijke gereformeerde kerken is het CIBB te eenzijdig maatschap- pij-kritisch. Ook vinden zij dat het CIBB te weinig oog heeft voor technologische en sociaal-economische ontwik kelingen. Ook is het hun een doorn in het oog dat het in dustriepastoraat binnen DISK en CIBB steeds meer tot ar beidspastoraat verwordt. Daardoor gaat volgens hen eenzijdig alle aandacht naar werknemers èn ex-werkne mers. Volgens Crijns heeft DISK ze ker ook oog voor de positie van de werkgevers. Maar DISK ziet het als haar bijbelse opdracht vooral te letten op de mensen aan de onderkant van de samenleving en daar zijn werkgevers zelden te vin den. ologie, niet terecht. De meeste bedrijfspastores zijn opgeleid aan een door de kerken er kende theologische instelling waar de bevrijdingstheologie slechts een van de vele te be studeren theologieën is. Deputaat Noorlandt onder streept, dat zijn kerk de sa menwerking met andere ker ken in het bedrijfsleven graag had voortgezet, maar dat het beleid van het CIBB en DISK dit onmogelijk hebben ge maakt. Bij een verandering van het beleid van beide or ganisaties is niet uit te sluiten dat de Christelijke Gerefor meerde Kerken weer toetre den. De Christelijke Gereformeer de Kerken beschikken over één industriepredikant: J.M. Aarnoudse in Rozenburg. Deze zet zijn werk „met en thousiasme" voort, zo laten de deputaten weten. Hij zal in dien nodig ook met andere kerken samenwerken. Pastoor De gerechtelijke politie van Luik heeft een pastoor (71) en twee andere mannen aangehouden die er van verdacht worden in de ja ren 1985 tot en met '87 vele malen een mindeijarig meisje te hebben verkracht. De pas toor, afkomstig uit Kinkem- pois, wordt ervan beschuldigd zich acht maal aan het meisje vergrepen te hebben. Het drietal maakt deel uit van een „bende van tien". Zeven van hen zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Maar ze zul len, evenals het nog gevangen zittende drietal, worden ver volgd. Het meisje (15) werd door een van de drie elke woensdagmiddag van school gehaald en daarna verkracht. Ook werden er advertenties geplaatst om het meisje te prostitueren. UTRECHT Het infor matiebulletin 1-2-1 van de RK kerkprovincie heeft een speciaal katern gewijd aan de succesvolle katholiekendagen eind mei in Berlijn waar meer dan negentigduizend ka tholieken uit West- en Oost-Duitsland bijeen wa- Er bleken naast premier Lub bers als spreker - - die daar nu wél de op Schillebeeckx geïnspireerde maar door Kok gewraakte woorden kon uit spreken dat mensen „de woorden zijn in het verhaal van God" - nog vier andere officiële Nederlandse deelne mers te zijn: kardinaal Simo- nis, LPO-voorzitter J. van Laarhoven, Henk Happel na mens de gezamenlijke katho lieke organisaties en me vrouw Muysenbergh-Geurts als voorzitter van de Katho lieke Raad voor kerk en sa menleving. Door de redactie van het blad gevraagd naar hun reacties zijn de vier eenstemmig in hun lof voor deze dagen en de vraag komt uiteraard aan de orde of zoiets ook niet in het verdeelde katholieke Neder land mogelijk zou zijn. De redactie neemt daar een klein voorschotje op door het katern als titel mee te geven: waar muren vallen. Ja, in Duitsland mogen die gevallen zijn, voor de zwaar verdeelde Nederlandse rooms-katholie ke kerkprovincie lijkt dat voorlopig niet het geval, dom weg omdat die scheiding, van de geesten wel te verstaan, nu eenmaal van een heel ander kaliber is. Kardinaal Simonis zegt welis waar in het nummer dat die katholiekendagen „ook goed zouden zijn voor onze katho lieke kerk". Maar de grote op zet acht hij voor Nederland ten ene male onhaalbaar, al leen al omdat wij geen Kir- chensteuer hebben, de Duitse kerkbelasting. De verdeeld heid ziet hij echter als een veel groter probleem, want wie van beide partijen zou die dag dan moeten gaan organi seren. Machteloosheid is troef. In de bisschoppenconferentie, aldus de kardinaal, is het on derwerp wel eens ter sprake geweest, maar ze vreesden dat het op niets zou uitlopen. LPO-voorzitter J. van Laar hoven ziet niettemin voor zo'n initiatief wel kansen op voorwaarde evenwel dat niet „de pluriformiteit als eerste ingang wordt gekozen" en er een organiserende instantie gevonden kan worden die bo ven de verdeelde partijen (CRK, Acht Mei en bisschop pen) staat. Misschien het LPÓ? Wie weet, maar de kans is niet groot. Het LPO is im mers een instrument van de bisschoppen. Terugblik In het katern wordt ook te ruggeblikt op de katholieken dagen uit het rijke Roomse le ven. In totaal werden er voor de oorlog zeven van zulke manifestaties gehouden. De Resistentiebode, pardon re dactie, de Residentiebode, gaf van de manifestatie in Den Haag in 1925 aldus verslag: „Wat hier geboden wordt, is van zóó hoog gehalte, geeft een zoó duidelijk beeld van het Katholicisme als factor van beschaving, dat het nog te betreuren is, dat de toeloop niet veel grooter is, al zoude dan de beschikbare ruimte te klein zijn geweest". De bedoeling van zo'n mani festatie was vooral de buiten wacht te laten ervaren hoe goed de katholieken wel wa ren, nadat ze eeuwenlang niet mee hadden geteld. De verscheidenheid en ver deeldheid in het katholieke kamp waren in die hoogtijda gen van de emancipatie waar schijnlijk niet minder -dan nu getuige het citaat uit Rogiers boek „In vrijheid herboren" uit 1953, toen honderd jaar kromstaf gevierd werd en in Utrecht de laatste, triomfalis tische - zouden we nu zeggen - manifestatie van katholieke eenheid werd gehouden: „Enerzijds is er heftig leven, anderzijds verlamming van energie, het vastlopen van al lerlei initiatieven, verlies van diepte en persoonlijkheid; het massale komt tot grotere en beslissende invloed, waardoor veel, dat uit geestelijke ener gie en innerlijkheid geborep was, verloopt in uiterlijkheid. Krachten van vernieuwing worden gebonden, gekneveld bijna, door de krachten van behoud. Als dan in de uiterlij ke vaart der gebeurtenissen stilstand en demoralisatie op treedt, bekruipt menig mens het gevoel, dat zich in die broeiende stilte een explosie voorbereidt". met nu is dat het Nederlandse episcopaat uit die tijd ondanks alle onenigheid nog een sa menbindende factor was. PAUL VAN VELTHOVEN Het katern van 1-2-1 is voor 3,- exclusief verzendkosten verkrijgbaar bij het SRKK, postbus 13049 LA Utrecht, tel. 030 - 33.42.44. Emancipatie en orthodoxies iren De gemeente Den Haag krijgt een Emancipatie Advii Die gaat het het gemeentebestuur adviseren op welke de maatschappelijke achterstelling van (vooral) de vroi beste kan worden bestreden. Een goed initiatief; nogTeii zijn ook op lokaal niveau tal van functies voor vroHct, moeilijker toegankelijk dan voor mannen. Een raadgj orgaan dat gaat helpen om aan deze bevoordeling vjj^ man een eind te maken, kan nuttig werk doen. i zie HeT eigenaardige is wel dat de wijze waarop de npn raad wordt samengesteld in zich zelf ook weer een a?n(* stelling inhoudt. Hagenaars die voor één van de twaalf) in aanmerking willen komen, moeten namelijk de do£ 'j lingen onderschrijven van het thans gevoerde emanci beleid. 1 DiT betekent dat orthodoxe katholieken en protesl orthodoxe moslims en anderszins traditioneel georiëni mensen niet in aanmerking komen. Hun visie op de deling man /vrouw wijkt immers af van de thans d< overheid uitgedragen opvattingen terzake. Met woorden: de bestrijders van achterstelling gaan van stai een achterstelling in de eigen gelederen. Dat mag eigenaardig zijn, maar is het ook schandelij] toch weer niet. Het emancipatiebeleid is democratise, stand gebracht. De Emancipatie Adviesraad is een initTE] van een zeer ruime meerderheid van democratisch lokale volksvertegenwoordigers. Het is verder een raat een specifieke taakstelling. Die taakstelling kan alleeniurT den gerealiseerd door personen die dat ook willen. arn h' TOCH is het goed om bij de schijnbare tegenstrijdighei naar voren komt uit de samenstelling van de nieuwe evén stil te staan. De paradox herinnert er nog eens aa^ omvangrijke minderheden onder ons een heel andere e hebben op het man-vrouw rolpatroon dan de overliep laatste jaren propageert. ZlJN die minderheden nu echt achterlijk? Is de geduijet millennia gelegde nadruk op de moederrol van de t: werkelijk zo absurd als thans door veel toonaangevend! tellectuelen en politici wordt beweerd? De nieuwe Em patie Adviesraad zal in zijn werk ook rekening moeten den met eigenwijze onderstromen in onze multi-culture menleving die menen dat in de problematiek rond de wen-emancipatie de kern niet zozeer schuilt in onders ting van de vrouw als wel in onderwaardering van de derrol. net Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezor stukken te bekorten Vuil verb ran ding De discussie rond de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie laait weer op. Dat de grootste vuilverbrandingsinstallatie van Europa niet in een van de dichtstbevolkte gebieden van Europa moet komen, namelijk op of bij Ypenburg, daar is nu toch wel ieder reëel denkend mens van overtuigd. Het is echter interessant hoe men el kaar op provinciaal niveau toch nog in de haren zit over de keuze van een vestigings plaats voor de installatie. Zo geven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nog steeds de voorkeur aan de lokatie bij Ypenburg „vanwege het ge ringe effect op de verdere ver- stedelijkingsmogelijkheden en de ruimtelijke inpassingsmoge lijkheden". Dat is een verba zingwekkend argument, in dien men bedenkt dat juist op en rond de beoogde lokatie gi gantische woningbouwplannen op stapel staan: in Leidschen- dam (Leizo), in Rijswijk (Ypenburg) en in Nootdorp (o.m. Utrechtse Baanprojekt). Het volgende oneigenlijke ar gument van G.S. is dat er een mogelijkheid tot aansluiting op het Spoorwegnet is. G.S. wil len blijkbaar geen oor en oog hebben voor het feit dat de Nederlandse Spoorwegen zwart op wit hebben verklaard geen mogelijkheid te zien voor aansluiting op het spoorwegnet bij de beoogde lokatie en über haupt vervoer per trein naar deze lokatie vanwege de korte afstanden voor N.S. niet inter essant is. Tot zover G.S. die blijkbaar koste wat het wil aan lokatie Ypenburg (of daarnaast) wil len vasthouden (prestigekwes tie?) Maar het kan toch niet zo zijn dat de provincie met oren en ogen dicht af wil stevenen op de grootste planologische blunder van deze eeuw? Daar entegen neemt de Provinciale *tof Planologische Comijtof (PPC) een veel reëler punt in. Deze club van hankelijke planologen eenieder inmiddels be4lkc redenen van planologisch milieutechnische aard dl vuilverbrandingsinstallatie de Maasvlakte komt; kanj niet op redelijke termijn" gaat de voorkeur uit naaL plek bij Zoetermeer, daar[^ geen planologische beleü zijn. Gewoonlijk wordt err^> Het is overigens verhein L dat 22 bewoners- en wijk nisaties uit Leidschenl Voorburg, Rijswijk en 1JW] dorp zich inmiddels met i va motieven tot de ministerl milieubeheer hebben gevVd en hem per brief hebberP1' waarschuwd tegen de dre^rd de vestiging van grootste huisvuilverbrandt^ een van de dichtstbevolkt^ bieden van Nederland. hebben de bewoners- enP1^ korganisaties te kennen ven klaar te zijn voor eenjcij ge strijd tegen de komsth de vuilverbrander op of Ypenburg. Het is te hopeifcns de minister nu snel ingriipfNC dat deze strijd niet nodig ziin- IJ. Feeke, LEIDSCHENEf Slach tofferh ulp De Hoge Raad heeft beslis het afnemen van wang bij een verdachte zonderl toestemming niet is t< meldde de krant vorige Ik vind dat een schande, vaak praat men tegenwoi niet over meeleven mei hulp aan slachtoffers van drijven De uitspraak vai Hoge Raad houdt in feit dat verdachten worden schermd. Ik vind dat mens erend ten opzichte van slachtoffers. J. ten POELD1 Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon. 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Z Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaaiji per maand f. 24,85 per maand 25, per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. 75,f per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,?" Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050 and Iten •rd M

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2