tuctuur van muziekonderwijs in loordwijkerhout moet veranderen Bollenbedrijf wil brug verlagen in ruil voor bouwvergunning Xk had nooit ■edacht dat ik fit zou kunnen Franse dagen geopend Rijnsburg sluit Koestraatbrug Huizen Burchtstraat onder Slopershamer foEN OMGEVING £otdóc6omcMit VRIJDAG 13 JULI 1990 PAGINA 11 jker opgelucht na •af van twee jaar cel hAAG/KATWIJK Opgelucht bedankte ^^5-jarige Katwijker gisteren uitgebreid de eu ;e rechters die hem hadden veroordeeld tot raat revangenisstraf van twee jaar (drie jaar en oorwaardelijk). Veertien dagen lang had een in vier jaar boven zijn hoofd gehangen we- vuurwapenbezit, handel in drugs, mishande- FuROvan een politieagent en het bedreigen van eldtransport. Tijdens de rechtszitting had hij houden dat hij mensen op een goedkope wij- n een paar grammetjes coke had geholpen, gehandeld had hij niet in die drugs. Van vapens zei de Katwijker niets te weten en de feur van het geldtransport had vast aan ach- Igingswaanzin geleden. De aanval met traan- 3 de agent was het enige dat hij had toegege- nstrafHet was een paniekreactie geweest, zei hij. I of Bezoek uit Burkina Faso in Noordwijk NOORDWIJK Frere Isidore Tuina, in Burkina Faso verantwoordelijk voor de door vanuit Noordwijk financieel ge steunde schoolprojecten, brengt morgen een bezoek aan de Noordwijk. Hij be zoekt de Noordwijkse evenementenmarkt waarvan de opbrengst naar dit Afrikaan se land gaat. In Bobo-Dioulasso, de woon plaats van Isidore Tuina, wordt momen teel een technisch centrum gebouwd, waar kinderen een vakopleiding kunnen volgen. Frere Isidore Tuina verricht, on der andere samen met oud-burgemeester J.M. Bonnike, de trekking van de loterij die tijdens de markt wordt gehouden. Daarnaast is hij in Nederland voor over leg over de toekomst van het Noordwijk se Burkina Faso-project. Bouw brandweergarage Valkenburg begonnen VALKENBURG De Kat- wijkse Bouwmaatschappij (KBM) is aan de Achterweg nabij de gemeentewerf begon nen met het heiwerk voor de bouw van de nieuwe Valken- burgse brandweergarage. De bedoeling is om voor de bouw vakvakantie het storten van beton en grondwerkzaamhe den gereed te hebben. Na de vakantie zal met spoed aan de bouw worden begonnen. Bur gemeester C. Sinke verwacht dat het brandweerkorps nog dit jaar het gebouw aan de Ringweg kan verruilen voor het moderne gebouw aan de Achterweg. Twee directeuren voor Bedrijvenschap Forepark LEIDSCHENDAM Het Bedrij- venschap Forepark in Leidschen- dam krijgt twee directeuren. De wet houders van economische zaken van Den Haag en Leidschendam stellen het algemeen bestuur dat dinsdag 17 juli om 20.00 uur voor het eerst bij eenkomt in het raadhuis van Leid schendam de benoeming voor van de heren D. J. Gutlich en drs. M. P. Smeele. Gutlich is beleidsmedewer ker op de afdeling algemene zaken in Leidschendam en drs. Smeele heeft dezelfde functie op de afdeling economische zaken in Den Haag. De benoemingen zijn tijdelijk omdat in beide gemeenten wijzigingen in de ambtelijke organisatie te verwachten Raad Leimuiden verkoopt grond LEIMUIDEN Op een stuk grond aan de Tuinderij in Lei muiden wordt een kantoorge bouw van twee verdiepingen ge bouwd. De gemeenteraad van Leimuiden gaf gisteravond toe stemming voor de verkoop van 3.000 vierkante meter grond aan Van Berkel Aannemers. De raad gaf ook toestemming voor de verkoop van een perceel grond aan de Grietpolderweg aan Aan nemingsbedrijf F. Boer en Zn. voor de bouw van een viertal woningen. Het is de bedoeling dat dit 50-plus-woningen worden die alleen bestemd zijn voor in woners van Leimuiden. Leimuiden wil verkiezingen op 28 november LEIMUIDEN De verkiezin gen voor de gemeenteraad moeten weer terug naar 28 no vember. De gemeente Leimui den gaat dit, op verzoek van het CDA, vragen aan de provincie Zuid-Holland. De verkiezingen waren oorspronkelijk bepaald op 28 november, maar werden deze week verschoven naar 7 november. De provincie had hiertoe besloten in verband met de verkiezingen in herinde- lingsgebieden in Noord Holland die ook zullen worden gehou den op 7 november. Ecocar haalt minder op in Valkenburg VALKENBURG De tweede rit van de eco car door Valkenburg heeft deze week 300 kilo klein chemisch af val opgeleverd. Twee maanden geleden werd 1.125 kilogram opge haald. „De eerste keer was er sprake van een schuuropruimeffect", zo verklaart burge meester C. Sinke het verschil. Op woensdag 30 oktober rijdt de eco car weer door het Rijn- KLEERKRACHT MOET VEEL TE VEEL UREN DRAAIEN foners slapen jr tijdens inbraak rSTGEEST Bewoners een huis aan de Borneo- it in Oegstgeest zijn in de it van woensdag op don- ig niet wakker geworden inbrekers hun huis door- ten. De inbrekers kwamen en door met een schroe- lraaier de achterdeur open 'reken. Ze doorzochten de a denverdieping en namen s onbekend bedrag aan con- geld mee. Boven lagen de •ners te slapen. Zij ontdek- 's morgens dat ze onge- >t bezoek hadden gehad. evaart naar Kevelaer iijMPWIJK Op 5, 6 en 7 wordt weer een bede- t naar Kevelaer gehouden, in Stompwijk interesse kan zich melden bij Th. s-Bog, Van Santhorst-' 113, Stompwijk, telefoon: 5-2226. De reiskosten be en 60 gulden, exclusief ho esten. Voor een hotel kan len gezorgd. LISSE Bloembollenbe- drijf Onderwater wil 200.000 gulden besteden aan de verlaging van de Engelenbrug. Voorwaarde is wel dat de gemeente Lisse akkoord gaat met de uitbreidingsplannen van Onderwater. Wethouder H. Smith (ruim telijke ordening) presenteer de de leden van de commis sie ruimtelijke ordening gis teravond het tweede ont werp voor de uitbreiding van het bloembollenbedrijf. Die uitbreiding is in oostelijke richting gepland op het per ceel in De Engel, ter hoogte In het eerste plan was sprake van een aanzienlijke uitbrei ding, maar dat werd afgewe zen omdat het landelijke ge bied er te veel door zou wor den aangetast. Wethouder Smith schetste Onderwater als een onderne ming die zich duidelijk op het agrarisch vlak beweegt. Hij stelde de commissieleden voor in september over het uitbreidingsplan te besluiten. .Over de uitbreiding is veel overleg geweest", aldus de wethouder die zei dat met name het bouwen in het lan delijk gebied daarbij aan de orde is geweest. Volgens Smith is het verlagen van de Engelenbrug niet het belang rijkste onderdeel van het plan. „Belangrijker is het ge geven dat we nu weten welk bedrijf er zit en wat er gaat komen. Heel anders is dat als de uitbreiding niet doorgaat en de onderneming van ver dere activiteiten afziet. Dan is de kans groot dat zich op het terrein dat nu voor de uitbreiding wordt gevraagd van alles gaat afspelen, om nog maar niet te spreken over de kans dat een project ontwikkelaar er eigenaar van wordt. Dan kunnen we daar van alles verwachten, want het zal dan waarschijn lijk uiteindelijk de AROB- rechter zijn die in de bestem ming dan het laatste woord zal hebben". W. Rosdorff (PvdA/D'66) zei dat hij dui delijk afstand wilde nemen van de financiële injectie die Onderwater wil doen voor de verlaging van de brug. Ook was Rosdorff het niet eens met de stelling dat er geen precedenten worden geschapen door Onderwater toestemming te geven en wilde hij niet te diep ingaan op de vraag wat er op het terrein anders allemaal zou kunnen gebeuren, omdat daarvoor via de bestem mingsplannen kaders ge maakt zijn. De Franse Dagen in Noordwijk-Binnen zijn gistermiddag geopend door wethouder P. Barn- hoorn van toerisme, politie-commissaris E. Wegman en H. Stokman, voorzitter van de Horeca vereniging Noordwijk. Zij maakten, gehuld in een franse vlag en getooid met baret, een schil derij af. Gedrieën drukten zij de samenhang uit tussen gemeente, bedrijfsleven en politie. Nadat het drietal het kunstwerk had voltooid, werd het glas geheven. Het was gisteren een drukte van belang op de gezellige Franse markt in de Kerkstraat. Velen maakten van de gele genheid gebruik een van de vele koopjes te bemachtigen. Ook van de jeu de boulesbaan werd druk gebruik gemaakt. Het schilderij dat gisteren werd afgemaakt, wordt morgen tijdens de evenementenmarkt bij opbod verkocht, de opbrengst komt ten goede aan het Afrikaanse land Burkina Faso. ah (1 k°th )RD WIJKERHOUT Er moet iets verande- aan de structuur van muziekonderwijs op foordwijkerhoutse ba- holen. Anders voorzie °<bt begin van het einde het algemeen muziek- irwijs". Zorgewekken- lal, die wordt gespro- door H. van den Hil, welzijn op het ge- itehuis. Bijsterveld is een uitstekende lerares en heel creatief", ver telt Van den Hil, „maar ze werkt nu voor 35 uur in de week terwijl ze wordt betaald voor een halve baan van 20 uur". Toen enkele jaren geleden de streekmuziekschool door de zes deelnemende gemeentes werd opgeheven, bepaalde de Noordwijkerhoutse gemeente raad onmiddellijk dat er op de basisschoolen in het dorp en in De Zilk een eigen gemeentelij ke muziekbeleid moest komen. Thans voldoen volgens Van lTWIJKERS NAAR IRELDSPELEN IN ASSEN ld •WIJK/NOORDWIJK Cen tikje gespannen t hij de leidsels in handen. Zijn ogen lurend gericht op jaard dat voor de wa- 2loopt. Voor de aller- ,e keer is hij in zijn je koetsier. Zijn coach, leider, trainer en al vriend, J. Maiburg, ,s™|ort daarvoor van de gestapt en loopt nu STÜ^t hem. Hij vraagt: hoe voelt dat?" „Fan- ir tolsch", luidt het enthou- 'go; e antwoord. ideo Dorsman is gehandicapt. 21- roont in het Zeehospitium p latwijk. Tweemaal per komt hij naar Noordwijk leren mennen. Hans wil aangespannen rijden per onder de knie krijgen. Sa- met drie medebewoners ,het Zeehos" neemt hij I8.4iaan de Wereldspelen voor etrc mdicapten die dit week- zo.- in Assen beginnen. 'i6( r willen we een goede in maken", merkt Dorsman (1 nd op. En Marcel Wieg- valt hem bij: „We willen met goud terugkomen, laar moeten we wel wat 0r eikbaar man en Wiegman zitten in rolstoel, evenals de an- twee die meegaan naar i, Rolf Boele en Theo van rke<tten' Alle vier zijn ze iiken gemot*veerd om het M espannen rijden onder de' te krijgen. Tweemaal per komen ze met het busje het Zeehospitium naar vaiJdwijk om te trainen. „Ik e ga nooit gedacht dat ik dit aan.feunnen", zegt Hans Dors- met een mengeling van ineuondering en trots in zijn bed stem. En terwijl hij onder het toeziend oog van Maiburg het paard rondjes laat rijden ver telt Wiegman: „Het is een heerlijke sport om te doen. En kelen van ons rijden ook paard bij Moedig Voorwaarts in Leiden, maar het aange spannen rijden is weer een hele nieuwe ervaring. Het is heel anders. Heel leuk. Het geeft je een gevoel van vrij heid en ook ontspanning. Bo vendien is het een sport die bereikbaar is voor gehandicap ten die bijvoorbeeld doorzit- problemen hebben of moeite hebben met de zitbalans. Die kunnen niet goed op een paar- derug zitten, maar wel met de rolstoel de kar in om te men- S.A.M.E.N. Begeleider/trainer Maiburg vertelt dat de toegenomen be langstelling voor het aange spannen rijden ook de gehan dicaptensport niet voorbij is gegaan. De Noordwijker, zelf een enorm liefhebber van de mensport, wilde het aange spannen rijden ook voor ge handicapten uit Noordwijk en omstreken bereikbaar maken. Hij had daartoe de beschik king over een bescheiden fonds uit de nalatenschap van Maiburg sr. Hij richtte de Stichting S.A.M.E.N. op, let ters die staan voor Stichting Aangepaste Mensport Evene menten Noordwijk. Volgens Maiburg wordt het aangespannen rijden door ge handicapten in Engeland al vijftien jaar beoefend. Daai ook werd hij opmerkzaam ge maakt op de tweewielige wa gentjes, de Bennington Super star-buggy's, die bij uitstek ge schikt zijn voor de mensport door gehandicapten, omdat de wagentjes minder snel om slaan dan vierwielige koetsjes. Bijkomend voordeel is dat de koetsier altijd recht achter het RIJNSBURG De Koe straatbrug gaat woensdag 25 juli dicht voor alle au toverkeer. De sluiting is niet definitief, maar in af wachting van de resulta ten van een onderzoek naar de gevolgen van de sluiting voor de verkeers- circulatie in het centrum van Rijnsburg. Dit werd gisteren besloten door de gemeenteraad. Het Rijnsburgse college van burgemeester en wethouders komt met haar beslissing tege moet aan de wensen van de omwonenden, die herhaalde lijk hebben gevraagd om af sluiting van de brug over de Vliet. De Rijnsburgers wezen daarbij op het raadsbesluit van - 20 april 1982, waarin staat dat de brug voor autoverkeer af gesloten moet worden. Dat be sluit wordt nu uitgevoerd. Deze stap is acht jaar lang uit gesteld omdat de gemeente bang was dat er elders in het dorp verkeersproblemen zou den ontstaan. Twee weken geleden bleek tij dens een vergadering van een raadscommissie een meerder heid te bestaan voor de uitvoe ring van het raadsbesluit en dus een onmiddellijke afslui ting van de brug. Pas dan zou een onderzoek naar een defi nitieve sluiting voor auto's mogen plaatsvinden, meenden de meeste raadsleden. Volgens wethouder A. de Haas zal het onderzoek waarschijnlijk nog wel even op zich laten wach ten. Zodra de Sandtlaan van wege de reconstructie afgeslo ten wordt, ontstaat volgens haar een andere verkeerssitu atie, waardoor een betrouw baar onderzoek niet mogelijk is. De reconstructiewerkzaam heden gaan 13 maanden du ren. Volgens burgemeester F. Jonkman had de brug ook een week eerder dicht gekund, maar is voor 25 juli gekozen om vantevoren ruime publici teit aan de maatregel te geven. Dat is om te voorkomen dat automobilisten na de sluiting onverwachts stuiten op een met paaltjes geblokkeerde Koestraatbrug. den Hil het individueel instru mentaal onderwijs en de oplei ding voor harmonie en fanfare aan de verwachtingen, maar wat betreft het vakonderwijs aan de basisscholen (amv) ligt de situatie moeilijker. „Voor het beschikbare budget kan een halve vakleerkacht wor den aangetrokken die nu ech ter een praktisch probleem blijkt te hebben. Toen de raad instemde met het amv-onder- wijs dacht men aan puur vak onderwijs voor leerlingengroe- pen in de middenbouw. De amv-docente kreeg opdracht daarvoor iets te ontwikkelen. Al werkenderwijs bleek echter bijna elke basisschool een ei gen invulling aan het muziek onderwijs te geven", aldus Van den Hil. In de praktijk bleek dat de muziekdocente les gaf varië rend van groep 1 tot groep 8 en bovendien gaf ze ook nog eens begeleiding aan de leer krachten. Van den Hil: „In to taal bedient ze in die 20 uur zo'n 26 groepen en dat bete kent dat de voorbereiding in haar eigen tijd moet gebeuren. Bovendien kan ze op die ma nier nooit tot een gestructeerd leerplan komen. Nu achteraf blijkt dat het fysiek en psy chisch allemaal niet meer op te brengen is". „De eerste docente die we des tijds hadden, wees al op de enorm zware taak die ze te vervullen had. Elleke Bijster veld heeft gevraagd om duide lijkheid ten aanzien van de in houd van het muziekonderwijs en van de groepen waar ze mee moet werken. We moeten dus gewoon weer terug naar de oorspronkelijke afspraak. Met een groep of 14 of 15 uit alleen de middenbouw kunnen de lesgebonden uren worden ingevuld en de resterende tijd kan de vakdocente dan beste den aan de voorbereiding en het opstellen van een leerplan. Anders is dit het begin van het einde omdat iedere amv-doc- dente met dit probleem te ma ken krijgt". Het muziekonderwijs moet dus beperkt worden. In elk geval wil Van den Hil het probleem nog voor de zomervakantie begint met de schoolbesturen en vertegenwoordigers van de schooldirecties bespreken. Vakantie evenementen Voorhout in startblokken VOORHOUT Met een op treden van een entertainer, die de jeugd onder andere een goochelshow en een discoquiz voorschotelt, gaan zaterdag 21 juli de jaarlijkse Vakantie-eve nementen Voorhout van start. De activiteiten worden georga niseerd door de Stichting Jeugdraad Voorhout en zijn bestemd voor de Voorhoutse kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Met een groot pretpark in en om jeudcentrum De Spele- wey worden zaterdag 1 sep tember de vakantie-eveneme- nenten weer afgesloten. SASSENHEIM Van de woningen in de Burcht- straat in Sassenheim is in middels weinig meer over. De slopershamer heeft de laatste dagen flink huisge houden en vrachtauto's hebben het puin afge voerd. Op de plaats waar de huisjes stonden verrij zen veertien nieuwe wo ningen. De huizen worden in vier af zonderlijk blokken gebouwd en worden geschikt gemaakt voor bewoning door ouderen en mindervaliden. Zo zijn er geen drempels, brede deurope ningen en is er in alle ruimtes voldoende manoeuvreerruimte zodat de woning ook voor rol stoelgebruikers geschikt is. Overigens keert een aantal be woners van de gesloopte hui zen in de nieuwbouwwonin- Hoewel daar steeds naar is ge streefd, is het de gemeente Sassenheim niet gelukt de huur van de nieuwe huizen onder een bedrag van 500 gul den per maand te houden. De huurprijzen worden gerela teerd aan de bouwkosten en dat leverde een maandhuur op 554,52 gulden op. Burgemeester en wethouders van Sassenheim stellen de raad voor 50.000 gulden uit het fonds stads- en dorpsvernieu wing beschikbaar te stellen om de huren in de Burchtstraat te kunnen verlagen. Met dit geld kan het huurniveau op521 gulden per maand worden ge bracht. hetgeen volgens B en W een huur is die in redelijke verhouding tot de geboden woning staat. Het streven is erop gericht na de vakantieperiode, omstreeks september, met de bouw van de nieuwe huizen te beginnen. J. Maiburg (rechts) en Marcel Wiegman trainen op het strand voor de Wereldspelen in Assen. foto: pr paard zit. S.A.M.E.N. schafte dan ook zo'n wagentje aan. „Het voldoet uitstekend", laat Maiburg weten en hij demon streert hoe het rijtuigje zijn bo dem tot bijna straathoogte kan laten zakken. De achterklep vormt dan een schuine baan, waarlangs rolstoelers gemak kelijk in en uit kunnen rollen. Er zijn klemmen in de wagen om de stoelen goed vast te kunnen zetten. Voor gehandi capten die niet aangewezen zijn op een rolstoel wordt <er een bankje bijgeplaatst. Bijzonderheid bij het gehandi capten mennen is dat er altijd een begeleider naast de gehan dicapte koetsier zit. Ook is er een dubbele leidselvoering, zo dat de begeleider in noodge vallen altijd assistentie kan verlenen. Kloof I.De kloof tussen het hebben van een gehandicapt lichaam en een gezond lichaam", zo vertelt Maiburg, „is bij het aangespannen rijden minder belemmerend dan bij het rij den onder het zadel. Er zijn meer integratiemogelijkheden. Gehandicapte koetsiers kun nen bijvoorbeeld deelnemen aan koetsentochten en men wedstrijden". Tijdens de Wereldspelen is paardrijden een demonstra- tiesport. Voor de menners staat een samengestelde wed strijd op het programma met onder meer een 21 minuten durende dressuurproef, een 8 kilometer lange marathon door het fraaie Drentse land schap, waarbij vier hindernis sen moeten worden genomen, waaronder een waterbak. Tot slot is er een hinderproef, waarbij het de bedoeling is dat de koetsier zo min mogelijk balletjes van de pilonnen af rijdt. Fins tweespan De vier sporters en begeleider Maiburg mengen zich vanaf zaterdag in Assen onder de tweeduizend deelnemers, die afkomstig zijn uit 47 landen. Weken van trainen, organise ren en ook geld bijeen brengen gingen er aan vooraf. Maiburg legt uit dat de men sport enorme investeringen vergt. Behalve de kosten voor de aanschaf van de Buggy, moest er ook fors in de buidel worden getast voor de aan schaf van geschikte paarden. „Je kunt nu eenmaal niet ie der paard voor de kar zetten". Volgens Maiburg moeten paar den in deze tak van sport een goed karakter hebben, en ge hoorzaam, sterk en geduldig zijn. Zijn oog viel op het Finse tweespan Jusa Poika en Piirto Poika, dat vorig jaar december in ons land arriveerde. Wieg man: „Ze luisteren heel goed. Je hoeft maar even een com mando te geven en ze doen het al. De paarden luisteren naar commando's in het Fins, maar er wordt ze nu ook geleerd naar bevelen in het Neder lands te luisteren. Dat lukt al aardig". Met het karretje en de paar den gaat het dus uitstekend. De enige zorgen die Maiburg en zijn jongens hebben zijn ei genlijk van financiële aard. Het fonds van Maiburg sr. is niet toereikend om alle onkos ten te dekken. De gemeente Katwijk bleek bereid finan cieel te ondersteunen, Noord wijk liet het tot nu toe echter afweten. Ook sponsors uit het bedrijfsleven hebben zich nog niet gemeld. „We zijn er zelf op uit geweest", zo vertelt Marcel, „maar ja, sponsors staan voor ons niet te trappe len." De moed geven ze echter niet op. Ze komen in Assen, hoe dan ook. MATIIJKE DEN HOLLAN DER De sloop van de huizen aan de Burchtstraat in Sassenheim is begonnen. foto: henk van den ende

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11