leldóc Somont Leiden voortrekker met komst artsen op scholen V horretje Pindakaas egint in het klein an Sumatrastraat CeidaeSotwa/rit STAD OMGEVING/RTV/SPORT Bedrijven moeten meer minderheden aannemen Gemeente moet opening parkeergarage desnoods afdwingen Uit eten DONDERDAG 12 JULI 1990 PAGINA 9 een compostbak voor woners binnenstad DEN Aan bewoners van de binnenstad zal geen postbak uitgedeeld worden voor groente,- fruit,- en afval. Zij hebben geen, of een te kleine tuin en het il apart ophalen is niet rendabel. Dit vertelde B. Croes de gemeentereiniging gisteravond tijdens een verga ng van bewoners van de Hogewoerdbuurt met de ge- nte In andere wijken zal de compostbak wel worden edeeld. De buurt had vervolgens vragen aan Croes het grof vuil. „Als iemand „grof vuil" opbelt en ver ens zijn spullen buiten zet, plaatsen andere mensen uil er ook bij. Maar dit wordt dan niet meegeno- klaagde M. Vreeburg. Zij verzocht of de vuilniswa- in het vervolg niet op dinsdag langs kan komen, om- veel studenten in het weekeinde naar huis gaan. Zr en op vrijdag al het vuil buiten, maar op maandag dt het pas opgehaald. „Regelmatig liggen op zondagen niszakken opengereten op de stoep". Croes zegde toe beide problemen aandacht te schenken. Experiment met kinderopvang leerkrachten LEIDEN Er komt vanaf volgend jaar een experiment kinderopvang voor kinderen van leerkrachten in het Leidse openbaar onderwijs. De gemeente wil daar 175.000 gulden aan bijdragen voor zestig kind plaatsen. De commissie onderwijs heeft daar gisteravond mee inge stemd. In het Leidse openbare onderwijs werken ongeveer 700 mensen. In tegenstelling tot andere gemeente ambtenaren kunnen zij geen aan spraak maken op kinderopvang. Leiden heeft zich nu aangemeld bij het ministerie van onderwijs om mee te doen aan een proef van twee jaar met kinderopvang voor onderwijzend personeel. De proef betekent een ontlasting van de algemene kinderopvang waar de leerkrachten nu op zijn aangewezen. Bovendien, zo betoog de wethouder H. van Dongen gis teravond, is de kinderopvang een goed middel om te proberen het dreigend tekort aan onderwijs krachten tegen te gaan. Door kin deropvang te bieden zullen in die opvatting minder vrouwen stoppen met werken. Leiden betaalt aan het experiment ongeveer 4.000 gulden per jaar per plaats, het ministerie ongeveer 3.500 gulden. Ouders moeten ge middeld 4.000 gulden bijdragen. De subsidie van de gemeente komt uit het Leids Studiefonds en uit het fonds Onderwijsvernieuwing. Die fondsen zijn bedoeld voor niet te uitgaven. Ondernemers dringen aan op verbreding Alphense brug ALPHEN AAN DEN RIJN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de Ondernemersvereniging Mid den- en Kleinbedrijf Alphen (OMKA) en alle winkeliersver enigingen van Alphen dringen aan op verbreding van de Al phense brug. Zij doen dit in een gezamenlijke brief aan het col lege van burgemeester en wet houders. Volgens de onderne mers heeft de stremming van de Alphense brug de bereik baarheid van het centrum in ernstige mate beperkt. „De hui dige noodbrug biedt door de ge ringe breedte nauwelijks soe laas. Bovendien ontstaan, onder andere na opening van de brug, levensgevaarlijke situaties die bepaald niet uitnodigend zijn voor consumenten om een be zoek aan het centrum te bren gen", zo staat in de brief. Om de bereikbaarheid te vergroten en uit veiligheidsoogpunt zou volgens de ondernemers de noodbrug dusdanig verbreed moeten worden, dat gemotori seerd verkeer, waaronder openbaar vervoer, mogelijk is. Leidse aannemer en werknemers aangehouden wegens bouwfraude LEIDEN Een 48-jarige eigenaar van een Leids bouwbedrijf is gistermorgen door ambtenaren van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) in zijn woning aangehouden op verdenking van fraude. De man zou gedurende een periode van en kele jaren voor een aantal van zijn werknemers geen premies en inkomstenbelasting hebben betaald. De fraude zou enkele tonnen bedragen. Ook drie werknemers van de man, Leidenaars van 45, 49 en 56 jaar, werden in het bedrijfspand gearresteerd. De oudste van dit drietal is inmiddels weer in vrijheid gesteld. Beide anderen worden ervan verdacht gedu rende zes jaar naast de inkomsten die ze van het bouwbedrijf kregen een WW-uitkering te hebben gekregen. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat in deze zaak nog andere arrestaties zullen vol gen. VERTROUWENSPERSONEN BIJ INCEST EN MISHANDELING LEIDEN Door bij wij ze van experiment artsen op scholen te plaatsen, neemt de gemeente Lei den een voortrekkersrol in. Het slagen of misluk ken van het project wordt om die reden lan delijk op de voet ge volgd. Aanleiding voor de proef is met name de vraag vanuit basisscho len om vertrouwensper sonen die zich onder an dere op kindermishande ling en incest richten. ,We lossen een landelijk pro bleem op", aldus P. Peters, hoofd van de gemeentelijke directie onderwijs gisteren tijdens een gecombineerde commissievergadering. Daar in stemden vrijwel alle raadsfracties in met het voor stel om voor het experiment 161.000 gulden extra uit te trekken. Alleen VVD-verte- genwoordiger A. Geertsema was daar tegen. »Zijn partij is op zich niet tegen de opzet van het experiment, maar heeft zich eerder uitgespro ken tegen het uittrekken van geld voor nieuw beleid. Het experiment moet begin 1991 beginnen en drié jaar duren. Dan worden twee art sen geplaatst; één op een middelbare school en de an der gaat waarschijnlijk op drie a vier basisscholen aan de slag. Ieder krijgt daarmee ongeveer duizend scholieren onder zijn of haar hoede. De beide artsen moeten door rechtstreeks in de scholen mee te draaien problemen eerder signaleren. Ze doen onderzoek onder de leerlin gen, maar gaan ook lessen gezondheidsvoorlichting ver zorgen en informatie geven aan ouders. „Het moet niet „de dokter op school" wor den. Ze moeten deel gaan uit maken van de school. We willen de leerlingen er ook bij betrekken om van hen te horen wat ze verwachten", aldus wethouder H. van Don gen van onderwijs. Onderzoek Omdat het om een experi ment gaat, wordt tegelijk ook onderzoek gedaan naar het effect van het werk van de artsen. Daar is ongeveer 60.000 gulden van de meer kosten voor uitgetrokken. Wethouder Van Dongen zei gisteravond dat de gemeente hoopt een deel van dat geld terug te krijgen via subsidies. Geertsema zei desgevraagd ook in dat geval er tegen te zijn het resterende extra geld voor de proef uit te trekken. Omdat het zijn partij om het principe van de extra uitga ven gaat. E. Kerckhoffs (PvdA) sprak de hoop uit dat de artsen vooral preventief gaan wer ken om bijvoorbeeld kinder mishandeling in een heel vroeg stadium op te sporen. Mede daarom daarom drong ze er op aan de scholen voor het experiment in een „pro bleemwijk" te kiezen. P. Pe ters van de directie onderwijs stelde daarentegen dat daar juist niet voor zal worden ge kozen. „Het gaat om proble men die niet zijn gebonden aan een speciale wijk". Hij legde uit dat in december de scholen worden gekozen. Vast staat wel dat de scholen in één wijk moeten liggen. A. Geertsema zei dat het idee van artsen op school op zich goed kan werken, maar hij had bezwaar tegen de groot schaligheid van de proef. Hij benadrukte dat niet alleen de leerlingen van de middelbare school moeten worden ge hoord, zoals in het raadsvoor stel staat, maar ook die van de basisscholen. Zon lacht kunstmarkt toe Van schilderijen tot sieraden, van klassiek tot modern, er was gisteren voor elk wat wils op de kunstmarkt. Onder een stra lende zon konden bij de marktkraampjes op het Stadshuis plein uiteenlopende kunstwerken bezichtigd en eventueel ge kocht worden. Op de achtergrond klonk een bandje dat Zuid- amerikaanse muziek speelde. De markt wordt ieder jaar tijdens de Lakenfeesten gehouden. „Het is leuk om de reacties van de mensen te zien. Wat de één heel mooi vindt, daar loopt de ander snel voorbij", zegt een amateurschilder. Nog geen van zijn olieverfschilderijen waren gistermiddag verkocht. Meer succes had een met strooien hoed uitgedoste tekenaar (foto) die van iedereen die dat wilde portretten maakte. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDSE LAKENFEESTEN IRECTIE VAN PEUTERPALET ZWAAIT AF 1IDEN Het is bijna met de directie-pret op Peuterpalet. Morgen men directeur Cor uyt en adjunct-direc- ir Frances Houtman af leid van het palet waar- ze respectievelijk 17 en jaar hun kleurig stem- drukten. afscheid wordt groots ge- rd met activiteiten voor zo- kinderen, ouders, bestuur- i, collega's en anderen die utman en Kruyt hebben egemaakt. Een deel van de itelijkheden is beide direk- eden al bekend, maar wat 'eestavond hen zal brengen, jft nog even een verras- Ook voor de feestgan- „Dat weet alleen het itcomité". ïrbodige luxe vindt het soneel de feestelijkheden gelegenheid van het af- nrj eid allerminst. Beide dames iben langdurig een duide- ste'mpel gedrukt op het iterpalet. En daarover ppen een paar collega's ag uit de peuterschool. „Cor akte de sfeer", klinkt het in Q( >r. „Ze was en is altijd heel J rokken bij de kinderen, ou- !uideis en het personeel. Altijd (lijk, altijd enthousisast, po- ■35 ef en ze bleef lachen". Die rokkenheid bij de kinderen er ook de laatste jaren, ze als direkteur full time kantoor zat. re ndakaas 1 kenmerkend voorbeeld rvan verzinnen is ook geen bleem. „Cor is eigenlijk Corretje Pindakaas. Zo noe men alle kinderen haar, ook als ze nu nog bij een groep binnenvalt". Oorzaak van de bijnaam is alle kinderen be kend: „Als Cor binnenloopt en brood met pindakaas ziet, zegt ze altijd: hè, pindakaas. Vies hè. Bah". Pogingen haar te le ren het bruine smeersel op waarde te schatten ze kreeg regelmatig een potje pindakaas toegestopt hebben immer schipbreuk geleden. In de beginjaren zat Cor als leidster wel midden in de kin deren. Ze had er toen ze in 1973 kwam wel 20 in een groep. „Dat was wat veel en Cor heeft zich heel sterk ge maakt dat het er tien per groep werden", vertellen de collega's, waarbij de toon ver raadt dat ze blij zijn met het bevochten resultaat. Geleidelijk schopte de nu scheidende direkteur het tot waarnemend hoofdleidster en waarnemend directeur. 'De stap naar de hoogste „Palet- positie" leek echter geblok keerd te worden. „Ze vervulde al jaren de taak van directeur, maar ze had alleen het beno digde papiertje niet", weet het trio collega's. Toen er een sol licitatieprocedure gestart werd, ging het personeel even achter haar kandidatur staan en via een ontsnappingsclau sule kwam de taak toch nog op de gewenste schouders terecht. Die actie van de collega-leid sters was overigens heel be grijpelijk: „Door haar is hier een heel hecht team ontstaan en was het altijd gezellig". Groei Het team bestaat inmiddels uit Frances Houtman (links) en Cor Kruyt zingen tussen de kinderen na 11 en 17 jaar nog graag over spinnen in de pap. FOTO: WIM VAN NOORT 27 mensen, die de zorg hebben over 180 kinderen. „Ja, we zijn in de loop van de jaren hele flink gegroeid", verklaren de drie. „Begonnen werd ooit met vier kinderen en twee leid sters". In het komend jaar wordt het allemaal weer an ders. Naast de verbouwing die nu plaatsheeft, gaat het pakket van opvang dat het Peuterpa let verzorgt veranderen. De dagopvang van peuters blijft. De peuterspeelzalen verdwij nen echter, om plaats te ma ken voor een halve-dag-op- vang van peuters, een nieuwe babygroep en de buitenschool se opvang van 8- tot 12-jari- gen. Allemaal veranderingen die aan Cor Kruyt voorbij gaan. Ze gaat namelijk in de Suma trastraat in het klein opnieuw beginnen. Kruyt wordt direk teur van het nieuwe kinder dagverblijf dat in de Sumatra straat komt. „Een nieuwe, kleine uitdaging voor Cor. Ze heeft er veel zin in. Voor andere scheidende direk- tielid, Frances Houtman, is de reden van vertrek totaal an ders. Ze gaat emigreren naar Cyprus. Het is overigens al de tweede keer dat ze afscheid neemt. In 1979 kwam ze via een werkverruimende maatre gel binnen bij het Peuterpalet voor de groep tussen de 1,5 en 2 jaar. De werkpret was al na een jaar verkeken omdat de regeling gestopt werd. De pret in dat jaar bestond eruit te fungeren als vliegende kiep tussen een pand aan het Ra penburg en een aan de Heren gracht. Het palet aan de Zoe- terwoudsesingel was vanwege een verbouwing niet beschik baar. Gênant „Het afscheid in 1980 van Frances was wel een beetje een genante vertoning. We hadden er een grootse partij* van gemaakt met een barbe cue en heel veel cadeaus", ver tellen de collega's met graagte. „Het laatste cadeau was van het bestuur. Fransces werd even apart in een kamer geno men en hoorde dat ze een baan kon krijgen bij de op te starten babygroep. Ja, ze vond het heel gênant: afscheid, ca deaus festiviteiten en dan toch mogen blijven". Een blijvertje was Houtman sindsdien, want tot 1989 hield ze het vol in de baby-opvang. „Terwijl de meeste mensen daar na een paar jaar genoeg van hebben en eens in een andere groep willen werken. Frances was trouwens toch bijzonder, want ze werd zwanger en na de ge boorte ving ze haar eigen baby in de groep op". Daarmee deed ze haar lijfspreuk van jaren geweld aan. „Ze zei altijd: wij zijn tevree met zijn twee. Ze is met haar spreuk zelfs op tele visie geweest. Maar zo liep het dus niet". Een beetje zeer doet het af scheid de nu vrolijk verhalen de collega's wel. „We zijn echt vriendinnen geworden. Regel matig gingen we uit eten en de kroeg in. Vandaar dat er een groot feest komt". Clowns Dat feest begint voor de kin deren van het Peuterpalet om kwart voor twee 's middags met de clowns Topi en Lopi, waarop er in de dependance aan de Oppenheimstraat af scheid is voor de kinderen van de Basisbende. Na een receptie wacht de twee vertrekkende directieleden een feest voor collega's, bestuur, oudercom missie en wellicht leden van het uitgenodigde college van B en W en ex-wethouder Tesse- laar. Het programma wordt voor de twee betrokkenen, maar ook voor de overige feestgangers volstrekt geheim gehouden. „Alleen de feest commissie weet iets". De uit nodiging meldt slechts dat de gasten een lichtje mee moet nemen en dat de feestgangers zeker tot middernacht onder de pannen zijn. Inmiddels heeft L'or Kruyt al ervaren dat tradities ook op gaan voor directieleden. Per soneel dat afscheid neemt, wordt „als dank" in het water van de Zoeterwoudsesingel ge kieperd. Houtman staat nog een dergelijk bad te wachten. „Al waarschuwt ze al weken dat we het echt niet moeten wagen. Het gebeurt toch", we ten de liefhebbende collega's. ERIK HUISMAN i||eiden onderwerp •ndek je plekje" DEN Het Avro-televi- (rogramma „Ontdek je 1is vanavond gewijd -eiden. Joop Scheltens, de ker van het programma, It vorige week uitgebreid amen gemaakt. De uitzen- ^jfp 'g begint om tien voor half Mèl 'en. De aan het programma :$i«bonden Ontdek je plekje- ndeling wordt zondag ge lden De VVV van Leiden ift hiertoe een route uitge- die dwars door het Laken- ïst-gewoel loopt. De start is •sen twaalf en vier uur bij 'VVV aan het Stationsplein. Ontdek je plekje-wande- is altijd goed voor enkele enden deelnemers. LEIDEN Het Leidse bedrijfsleven moet er toe wor den gebracht meer personeel te werven onder vrouwen en minderheden. Om bedrijven zover te krijgen mag de ge meente hen in ruil daarvoor gunstiger vestigingsvoorwaar den bieden via de erfpacht- voorwaarden. Daarop drong A. Boot (PvdA) gisteravond aan tijdens een ge combineerde commissieverga dering over het gemeentelijke doelgroepenbeleid. Dat is ge richt op vergroting van de kansen van vrouwen en min derheden op de arbeidsmarkt. Zij kreeg bijval van CDA, Groen Links en D66. Alleen A. Geertsema (VVD) vond dat de gemeente hierin terughoudend moet zijn. Wethouder J. Walenkamp had minder moeite met het sluiten van overeenkomsten met be drijven op dit punt. De eerste is al gesloten met het Japanse JVC dat in overleg met het ar beidsbureau personeel gaat werven onder de doelgroepen. In ruil daarvoor kon het de erfpacht voor zijn vestiging „eeuwig afkopen". Walenkamp was echter nog terughoudend over de resultaten. „Het is nog niet duidelijk of dat enig suc ces heeft, dat duurt nog enige maanden". De gang van zaken rond JVC was gisteravond aanleiding voor een partijpolitieke scher mutseling over de positie van de VVD. CDA-wethouder W. Hettinga hield Geertsema voor dat zijn partijgenoot T. van der Nat als wethouder maar wat trots was op het resultaat. Voordat Geertsema daarop kon reageren vulde Walenkamp daarop aan dat hij uit het PvdA-partijblad had begrepen dat Van der Nat er weliswaar bij had gezeten, maar niet veel aan de onderhandelingen had bijgedragen. PvdA-wethouder H. van Dongen sloot die dis cussie af met de opmerking dat het doelgroepenbeleid mede onder verantwoording van VVD-wethouder J. Fase tot stand was gekomen en dat haar fractie daar nu dan af stand van nam. Maar volgens Geertsema was er nooit ondui delijkheid geweest dat de VVD-fractie op dit punt met het college van mening ver schilde. In reactie op opmerkingen van Geertsema zei wethouder H. de la Mar dat Groen Links er geen enkele moeite mee heeft het erfpachtbeleid te gebrui ken voor onderhandelingen op dit punt. „Wij zijn altijd voor functionele erfpacht. Sterker nog, we zijn er de uitvinders van". De raadscommissies ble ken gisteren over het alge meen tevreden te zijn over het doelgroepenbeleid. Verschil lende leden wezen erop dat bij het bepalen van het aantal vrouwen dat bij de gemeente werkt rekening moet worden gehouden dat veel van hen op deeltijdbaisis werken. Beter zou het zijn het aantal uren daarvoor te verrekenen. H. Kruijt (CDA) drong er op aan in sommige gevallen buiten landse mannen voorrang te ge ven boven Nederlandse vrou wen. Wethouder H. van Don gen (onderwijs) antwoordde dat gezien het aantal vrouwen dat in het basisonderwijs werkt dat in die sector al gebeurt. LEIDEN De werkgroep Hogewoerd wil dat de ge meente Leiden projectont wikkelaar Erica desnoods dwingt om de parkeerga rage in het Van Wijkcom- plex aan het Levendaal te openen. Dat zei buurtbe woner F. Faber gister avond tijdens een verga dering van de bewoners met G. Schramm van de gemeentelijke directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer. De parkeergarage zou bijna een jaar geleden al worden op geleverd. De werkzaamheden aan de garage liggen momen teel stil en zullen volgens een woordvoerder van Erica in au gustus zijn voltooid. Aan de appartementen die bij het pro ject horen, wordt nog gewerkt. Een gedeelte ervan is al opge leverd. Dat zorgt voor par keerproblemen, omdat de be woners hun auto's moeten stal len. Daar is geen ruimte voor. Volgens de werkgroep heeft directeur A. Swaak van Erica veel toegezegd, maar is er nog niets gebeurd. Faber sugge reerde daarom het opleggen van een dwangsom die het be drijf moet betalen voor elke dag dat het te laat is met de le vering van de garage. Volgens Faber staan er wel auto's in de nog niet opgele verde garage. ..Dit kan tot ge vaarlijke situatie leiden", zei hij. De garage zou worden af gesloten maar dat is nog niet gebeurd. De begane grond van de par keergarage zal door super markt Deka worden gebruikt als opslagruimte. Nu is de gang naar de Dekamarkt volgens de bewoners een opslag voor grof vuil. Bovendien zorgt het la den en lossen voor de super markt voor problemen. Van wege het parkeerprobleem zetten veel bestuurders hun auto op plaatsen bestemd voor laden en lossen. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Vooid: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle be/orginc J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9