Gorbatsjov blijft triomferen jrorizia weer één stad jia verdwijnen muur Albanezen in Kosovo massaal de straat op probeert Jbanezen te paaien net hervormingen Vladimir Ivasjko (58): „Geen beter idee dan het socialisme* Chamorro wil gaan praten met stakers lidmaatschap DDR-minister wil geen NAVO- boord van het Italiaanse schip Appia bereiden Rode-Kruis- zich voor op de aankomst in Albanië. FOTO: AP wel INEN De regering Albanië heeft gisteren ter" endgemaakt dat met ener; uiddellijke ingang op ierkte schaal particu- e ondernemingen zijn gestaan voor ambachts- en en kleine handela de huis iflieden kunnen in het ver- thuis, op straat en in win- arbeid verrichten die zij in rekening brengen, al- het staatspersbureau ATA. is daarvoor toestemming j, in verband met de be ng en pensioen- en verze- ngsrechten. Wie zonder fenning als particulier on- ftemer optreedt, wordt be tten f ambachtslieden en n gidelaren die voor zichzelf oej3nnen, mogen familieleden laten meewerken, maar nie mand in dienst nemen. De be scheiden economische liberali sering wordt gezien als een po ging om de ontevredenheid onder de bevolking te vermin- Eén Frans en twee Italiaanse passagiersschepen zijn van daag naar de Albanese haven Durres gezonden om de vluch telingen op te halen. De Itali aanse schepen nemen volgens plan de naar schatting 3500 vluchtelingen uit de Italiaanse en Westduitse ambassades op en brengen hen naar de ha venstad Brmdisi aan de Adria- tische kust. Degenen die on derdak zochten in de West duitse ambassade worden naar de Bondsrepubliek overge bracht. Het Franse schip brengt de vluchtelingen uit de Franse ambassade direct over naar Frans grondgebied. (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU Met de be noeming van een hem welgevallige tweede par tijsecretaris is Sovjet-par tijleider Michaïl Gorbats- jov er gisteren in geslaagd zijn zegetocht door het 28e Partijcongres op triomfan telijke wijze te besluiten. Vladimir Ivasjko had er ook wel oren naar om de dagelijk se leiding binnen de partij te krijgen. Hij had zelfs alle sche pen al achter zich verbrand door zijn post van president van de Oekraïne op te geven. En eigenlijk was er ook niets op Ivasjko aan te merken. Hij staat bekend als gematigd en maakte zich tijdens zijn pre sentatie gisteren nog iets aan trekkelijker voor het groeien de legioen van progressieve partijleden door te zeggen dat de perestrojka, waarvan hij zich een overtuigd medestan der noemde, al twintig jaar ge leden had moeten beginnen. Aanvankelijk leek niets zijn verkiezing meer in de weg te staan. Maar daar kwam opeens de witte, hanige kuif van Jegor Ligatsjov boven het rostrum opduiken. „Ik ben de marxis- tisch-leninistische kandidaat voor deze functie", zo gaf hij zijn visitekaartje af. Waarna hij alle democratische krach ten opriep om het socialisme te steunen. „De keus is duidelijk: ofwel de Sovjetunie houdt op een socialistisch, multinatio naal land te zijn, ofwel we houden onze verdiende plaats temidden van landen die de voorhoede van de menselijke beschaving vormen", zo be sloot Ligatsjov plechtig. Erg verrassend was de kandi datuur van de man uit Omsk niet. De principiële Ligatsjov had er nooit een geheim van gemaakt dat hij weliswaar de noodzaak van hervormingen inziet, maar de in zijn ogen daarmee gepaard gaande ver kwanseling van de socialisti sche waarden onaanvaardbaar vindt. Met name de steeds va ker geopperde mogelijkheid om in de Sovjetunie particulie re eigendom toe te laten en de manier waarop het land in de buitenlandse politiek voortdu rend concessies aan het Wes ten doet zijn dé 69-jarige houwdegen een doorn in het oog. Voor Gorbatsjov was het voor uitzicht met een voortdurend principieel van mening ver schillende tweede man in de CPSU te moeten werken niet erg aangenaam. En zo leek het een geschenk uit de hemel, toen in de pauze enkele gede legeerden hem op een proce durefout in de vergadering wezen. Tegen de kandidaten had men bezwaren kunnen aantekenen en dat had Gor batsjov verzuimd aan de zaal voor te stellen. Uiteraard wa ren enkele progressievelingen in het congres er als de kippen bij om Ligatsjov af te wijzen, waarna de eigenlijke sensatie van gisteren kwam. Het in meerderheid conservatief ge achte congres besloot, met 2293 stemmen voor en 1916 tegen, Ligatsjov van de kandidaten lijst af te voeren. In de consternatie die volgde werd een ander voorstel, om het huishoudelijk reglement als verouderd te kwalificeren, evenwel ook aangenomen, waarna Ligatsjov alsnog tot kandidaat werd toegelaten. Onnodig te zeggen, dat deze door de televisie uitgezonden gang van zaken weer in vele huiskamers voor grote vrolijk heid zorgde. Het is immers al de zoveelste keer, dat de ka meraden een beslissing her roepen en in de Izvestija vroeg commentator Andrejev zich dan ook bezorgd af, hoe de partij van Lenin met zo'n ge ringe intellectuele bagage nog pretenties kan hebben op de macht. Uit solidariteit met de stakende mijnwerkers legden gisteren ook de metro-bouwers in Leningrad het werk neer. v FOTO: AP Vladimir Ivasjko foto: ap MOSKOU Vladimir Ivasj ko, de zojuist gekozen plaats vervangend secretaris-gene raal van de Communistische Partij van de Sovjetunie, werd in 1932 geboren in Poltava in de Oekraïne. In 1957 studeer de hij af aan het Mijnbouwin- stituut in Charkov. Vervolgens verdiende hij zijn brood met het doen van wetenschappelijk onderzoek en het geven van onderwijs. In 1960 trad hij toe tot de Communistische Partij, waar hij snel opklom in de hiërarchie. Na verscheidene functies te hebben bekleed, werd hij in december 1988 plaatsvervangend leider van de Communistische Partij in de Oekraïne. In september vo rig jaar werd hij partijleider en vorige maand werd hij geko zen tot president van de Op perste Sovjet (parlement) in de republiek. In de jaren tachtig verbleef Ivasjko ongeveer tien jaar in Afghanistan als politiek adviseur van het communisti sche bewind in Kabul dat door Sovjet-troepen werd gesteund. Over zijn werkzaamheden in Kabul is verder weinig be kend. Over de politieke kleur van zijn gedachtengoed liet Ivasjko op het Partijcongres geen twijfel bestaan. „De mensheid heeft geen beter idee voortgebracht dan het so cialisme", zo hield hij de afge vaardigden voor die hem kort tevoren hadden gekozen. De leider van Roekh, Michailo Horyn, reageerde na de benoe ming van de 58-jarige Ivasiko met de woorden: „Ivasjko's be slissing betekent het einde van zijn politieke carrière. Alleen iemand die niet aan zijn toe komst denkt, kan de functie van president opgeven van een natie met 52 miljoen inwo ners om plaatsvervangend se cretaris te worden van een partij die op sterven ligt". g 1 blice ™a& (Van onze correspondent Par^ Aart Heering) )RIZIA Ook de laat- muur tussen Oost en .Hetist, die de stad Gorizia -. m rdeeld houdt tussen een ie °liaans en een Joegosla- tzomgedeelte, wordt bin- an 2n afzienbare tijd :n vicht. °nd gij Pelhon, de burgemees- ik yan de Sloveense stad liei va'Gorica, heeft zijn collega zinf> tonio Scarano van het Oost en iaanse Gorizia voorgesteld •onlq43 jaar een einde te maken de absurde tweedeling. Italiaanse zijde is daarop Hi housiast gereageerd. Het ca 60.000 inwoners tellende i rizia, dat aan het begin deze eeuw in Oostenrijk lag en toen nog Görz werd genoemd, werd in 1919 bij Italië ge voegd. Na de Tweede Wereld oorlog maakte zowel Italië als Joegoslavië aanspraak op de stad, die uiteindelijk bij het vredesverdrag van 1947 in tweeën werd gesplitst. De oude stadskern bleef Italiaans, terwijl de noordelijke wijken en het Sloveenstalige achter land naar Italië gingen. Om de verdeling kracht bij te zetten grendelden de Joegoslaven hun deel af met een dwars door de stad heen lopende sta len afrastering. Bijna veertig jaar lang is de verhouding tus sen de tweelingsteden slecht geweest. De Joegoslaven be schouwden de Italianen als voormalige fascistep, en aan de andere kant van de grens waren de bloederige represail les van de Joegoslavische par tizanen nog lang niet vergeten. De Partij voor Democratische, Hervorming, die momenteel' aan de macht is in Slovenië en waartoe ook burgemeester Pelhon behoort, wil deze repu bliek losweken uit de Joego slavische federatie en de ban den met West-Europa, in het bijzonder met Italië en Oosten rijk, nauwer aanhalen. De her eniging van Gorizia past bin nen dit schema. Pelhons eerste voorstellen daartoe zijn bijzon der concreet: dezelfde straat namen aan beide zijden van de grens, samenvoeging van de beide zieknhuizen, integratie van het transport en tweetalig onderwijs op de scholen. lat *akingen Haiti RT-AU-PRINCE Het ■e v ders zo drukke leven in de "aI itiaanse hoofdstad Port-aü- ije ince is gisteren vrijwel tot A ra stand gekomen door een al- nene staking uit protest te- i de terugkeer van twee fi- l ren die een vooraanstaande y hebben gespeeld tijdens de eY-":tatuur. De staking was uit roepen door een coalitie van aalf politieke partijen. Hezbollah: alle gijzelaars vrij BAYRUT De pro-Iraanse Libanese groepering Hezbollah (Partij van God) heeft gisteren opgeroepen tot de vrijlating van alle 15 westerse gijzelaars in Libanon. Men neemt aan dat aan hangers van deze groep de meeste westerse gijzelaars in hun macht hebben. In het weekeinde had het Iraanse persbureau IRNA gemeld dat op korte termijn een Europese gijzelaar zou vrijkomen. Men neemt aan dat de Ierse leraar Brian Keenan de gelukkige is. Behalve Keenan zijn in Libanon veertien mensen uit westerse landen vermist. Zes van hen komen uit de Verenig de Staten, drie uit Groot-Brittannië, twee uit de Bondsrepubliek Duitsland, twee uit Zwitserland en één uit Italië. Indianen tegen golfbaan Strijdvaardig steekt deze Cana dese Mohawk-indi- aan zijn geweer in de lucht nadat hij stelling heeft geno men op een omver gegooide politie auto. De Mohawks, die er voor strijden om land van hun voorvaders niet in een golfbaan te zien veranderen, hebben gisteren een politieman ge dood in een hevig vuurgevecht met de provinciale poli tie van Québec. Het gevecht begon nadat de oproer politie de barricade bestormde die de indianen bij de toegang tot het nieuwe golfterrein in Oka, een stadje dertig kilometer ten westen van Montreal, hadden opgeworpen. De indianen wonen in een nederzetting die het betwiste stuk grond om ringt. Het land is al sinds 1947 in han den van de ge meente, maar de Mohawks be schouwen het als hun eigendom. FOTO: AP Meer Cubanen in ambassade HAVANA In Havana zijn gisteren nog zeven Cubanen de Tsjechoslowaakse ambassade ingevlucht, waardoor het totaal op veertien is gekomen. De zeven nieuwe vluchtelingen willen het land uit, aldus de woordvoerder van de ambassade. Twee van de Cubanen die eerder de ambassade invluchtten zijn studenten die politiek asiel hebben aangevraagd in Tsjechoslowakije, terwijl de andere vijf een bezoek aan Europa willen brengen om vervol gens naar hun land terug te kunnen keren. MANAGUA De Nicara guaanse president Violeta Barrios de Chamorro heeft aangekondigd dat zij wil onderhandelen met de pro-sandinistische stakers. Zij heeft daarmee een eerdere eis, dat de stakingen beëindigd moeten zijn alvorens er ge praat kan worden, terugge draaid. Zij blijft er echter wel op staan dat eerst de straten worden vrijgemaakt van bran dende barricades, de openbare voorzieningen hersteld en de bezetting van regeringsgebou wen opgeheven. De stakers eisen onder meer een loonsverhoging van 400 gulden en willen ook betrok ken worden bij het econo misch beleid van de regering. De vakbonden vrezen verlies van arbeidsplaatsen als bedrij ven worden geprivatiseerd. Ondanks de orders om de rust in de hoofdstad te herstellen werden er nieuwe blokkades opgeworpen door legersolda- ten, aldus ooggetuigen. Het openbaar vervoer lag nog steeds stil en de meeste win kels bleven dicht. Gedurende de nacht bleef geweervuur hoorbaar. Legerleider generaal Humberto Ortega, een broer van de voormalige president Daniel Ortega, sloot tijdens een persconferentie het idee van een staatsgreep uit en zei dat de militairen niet op het volk zullen schieten. Gisternacht voerde een aantal gemaskerde mannen in mili taire uniformen een bomaan slag uit op een radiozender in Managua die de afgelopen da gen heftig ageerde tegen de sandinistische vakbond. De bomaanslag volgde op beschul digingen van de voormalige sandinistische president Da niel Ortega dat het radiosta tion zou oproepen tot een Amerikaanse interventie om de stakingen te beëindigen. EeidócSouaant DONDERDAG 12 JULI 1990 PAGINA 5 Poolse boeren blokkeren weg WARSCHAU De boeren bond van Solidariteit heeft gis termiddag twee uur lang op verschillende plaatsen in Po len belangrijke wegen geblok keerd met landbouwmachines om kracht bij te zetten aan de eis dat de boeren een mini mumprijs voor hun produkten wordt gegarandeerd. Een woordvoerder van de politie zei dat deze niet bevoegd was de blokkade op te breken. De politie hielp gestrande automo bilisten terugkeren naar de plaats waar ze vandaan kwa men. BEGRADO Duizenden etnische Albanezen hebben gisteren voor de derde dag in Pristina, de hoofdstad van de provincie Kosovo in Joego slavië, geprotesteerd tegen de opheffing van het provinciale parlement en de lokale regering. Het was de grootste betoging nadat de Joegosla vische deelrepubliek Servië vorige week Koso vo onder directe controle plaatste. Servië nam dit besluit nadat Albanese parlementariërs in Kosovo de onafhankelijkheid hadden uitgeroe pen van de provincie met 1,7 miljoen Albane zen. Het collectieve presidentschap van Joego slavië, die de onafhankelijkheidsverklaring van de Albanezen een „illegale daad" noemde, gaf gisteren zijn goedkeuring aan het Servische be sluit. De demonstratie verliep vreedzaam. De betogers verspreidden zich nadat de politie hier toe het bevel had gegeven. Ongeveer tien- a vijftienduizend mensen hadden hun werk verla ten om aan de betoging deel te nemen. De de monstratie was een onderdeel van de acties die in het kader van de „passieve weerstand" al een week lang worden gevoerd. De afgelopen tien jaar zijn bij etnische onlusten in Kosovo dertig doden gevallen en tweehonderd gewonden. Mozambique wacht wapenstilstand ROME De Mogambiquaan- se regering heeft voor het eerst sinds in de jaren zeven tig in het land een opstand uitbrak direct overleg ge voerd met de verzetsorganisa tie Renamo. De gesprekken zouden volgens Mario Raf- faelli, het Italiaanse parle mentslid dat namens de Itali aanse regering het overleg in Rome heeft gevolgd, kunnen leiden tot een wapenstilstand. Raffaelli zei dat hij optimis tisch was dat de wapens in Mocambique mogelijk voor Kerstmis neergelegd worden. sprekken tussen de twee Duitslanden en de vier geal lieerde overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog. Van de vier geallieerden is de Sovjetunie fel tegen een Duits NAVO-lidmaatschap, terwijl de VS, Groot-Brittan nië en Frankrijk juist gelo ven dat een Duits NAVO- lidmaatschap kan helpen om Duitsland aan het Westen te binden. Eppelmann verklaarde dat hij zich zorgen maakte over het gemak waarmee in het Westen werd gesproken over een Duits NAVO-lidmaat schap en hij zei dat op die manier niet genoeg op de be langen van Oost-Europa werd gelet. Een nieuwgeko- zen parlement zou die zaak na de eenwording moeten regelen. Die opvatting staat haaks op de afspraken die tijdens het twee-plus-vier overleg zijn gemaakt en erop gericht zijn om de zaak vóór de officiële eenwording op te lossen. Voordat Duitsland lid kan worden van de NAVO moet de alliantie worden omge vormd in een politieke orga nisatie en moet een aantal van de op confrontatie ge richte elementen uit de NAVO-strategie worden af gezworen door de NAVO, al dus Eppelmann. De NAVO heeft laten weten eventueel akkoord te gaan met de sta tionering van Sovjet-troepen op Oostduits grondgebied als de Amerikaanse en andere troepen ook gedurende een zekere periode in West- Duitsland kunnen bliiven. Het Nationale Volksleger van de DDR, dat nu 98.000 man telt, zal volgens de mi nister gehalveerd kunnen worden en het aantal belang rijke wapensystemen kan met 25 tot 50 procent ver minderd worden. De nieuwe krijgsmacht van Oost-Duits- land zal een strikt op de ver dediging gerichte macht zijn en eventueel gebruikt wor den voor de bewaking van de enorme hoeveelheden munitie en explosieven die op Oostduits grondgebied op geslagen liggen en waar de DDR niet zo makkelijk van af kan komen, aldus Eppel mann. Mandela in ziekenhuis NAIROBI ANC-leider Nelson Mandela is gisteren onverwacht opgenomen in een ziekenhuis in de Ke- nyaanse hoofdstad Nairo bi. De 72-jarige anti-apart heidsleider moest om on bekende redenen zijn be zoek aan Etiopië onderbre ken. Bij zijn aankomst in Kenya maakte hij een uit geputte indruk. Volgens de Zuidafrikaanse krant The Star zou Mandela in Ierland een longontsteking hebben opgelopen. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB eldd Om zo weinig mogelijk op te vallen besluit het viertal niet Eïzamenlijk op verkenning uit te gaan. Philipo en Bartje blijven in en i stad, terwijl Peer en Rob zich naar de haven begeven. Ah, aak lar koerst juist ,,'t Seepaert" de haven binnen. Knarsetandend hoe oet Rob het aanzien, dat nu een ander het bevel voert over zijn qbhip. Maar dat zal niet lang meer duren. „We moeten zien het wip vannacht bij verrassing te nemen", zegt hij. „Er zijn veel evangenen aan boord, die wel een handje zullen helpen. Als we Alfiaar vast een boot hadden". Nu, een boot is wel te koop. En ze ebben immers goudstukken bij zichl De handelaar, die hun na DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER OOST-BERLIJN Het Westen moet niet zonder meer aannemen dat Oost- Duitsland deel zal uitma ken van de NAVO, zo heeft de Oostduitse minis ter van defensie Rainer Eppelmann gisteren ge zegd. Volgens de minister kan alleen het parlement van een verenigd Duits land beslissen over deze kwestie. Volgens de minister kunnen geen NAVO-troepen gele gerd worden op gebied dat nu tot het territorium van de DDR behoort. De toekomsti ge militaire status van Duits land is besproken in de zoge naamde twee-plus-vier ge- oog ?n pi een ïot ac janjul s wel leugei le des bet i ,Een gepl Ifc i veel loven en bieden een kleine sloep verkoopt, zet eerst zijn tan den in de goudstukken, omdat hij de muntstukken niet ver trouwt. Ze mochten eens van lood zijnl... Dan slenteren Rob en Peer langzaam terug naar de stad. Ze hebben met Philipo en Bartje afgesproken, dat ze elkaar in een herberg zullen ontmoe ten. Zwijgend beklimmen ze de trappen van een nauw straatje, verdiept in hun plannen voor die nacht. En ze merken niet hoe twee andere gestalten hun gangen volgen. Het zijn twee dienaren van de Bey, die de vreemdelingen hebben ontdekt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5