Cabinet draait nog m hete brij heen ficidócSoiviant Geen bijstand voor betaling riool-rechten il '90 achttoer or NS Brand verwoest deel kinderoord METHYLEEN-BLAUW AL VIJFTIG JAAR GEBRUIKT Kleurstof niet gevaarlijk bij andere onderzoeken Ajax hoeft geen spelers in de etalage te zetten Heemskerk voorzitter Raad voor Jeugdbeleid joeristisch Nederland Geest Prins Maurits waart rond in Kijkuit NENLAND DONDERDAG 12 JULI 1990 PAGINA 3 tl •ste halfjaar al 18 asielzoekers poli een idelij orde HAAG In de eerste helft it jaar zijn er 8808 verzoeken iiel ingediend. Veel van deze oekers zijn afkomstig uit Sri Somalië, Nigeria en Polen, alfjaarcijfer geeft het ministe- n justitie geen aanleiding om ognose (17.000 tot 20.000) voor herzien. Jnks recente uitbreiding is de }lijke capaciteit voor de behan- van dit aantal asielaanvragen iijreikend. De commissie die adviseren over het versnellen afhandeling van de asielver- brengt in het najaar advies Post zonder code trager DEN HAAG PTT Post gaat met in gang van 1 januari 1991 brieven en post stukken die niet voorzien zijn van een postcode trager bezorgen. Voortaan zal een dergelijk poststuk niet meer binnen 24 uur, maar binnen 48 uur na verzen ding ter bestemder plekke komen, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. De maatregel levert de PTT een aanzienlij ke kostenbesparing op omdat de 350.000 poststukken die jaarlijks zonder code worden verstuurd, voortaan niet meer 's avonds gesorteerd hoeven te worden en kunnen blijven liggen tot de ochtend ploegen aan het werk gaan. Daardoor hoeft er geen extra personeel meer te worden ingezet. De Consumentenbond spreekt in een reactie van een achteruitgang in de ser viceverlening. DEN HAAG De gemeenten zullen ook in de toekomst de minima niet tegemoet mogen komen in hogere riool- en reinigingsrechten. Dit zegt staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) in ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Scheltema- de Nie (D66). Riool- en reinigingsrechten zijn algemene lasten die ie dereen moet opbrengen. Een beroep op bijzondere bijstand is alleen mogelijk bij bijzondere bestaanskosten, die altijd door individuele omstandigheden zijn bepaald. In principe wordt voor de riool- en reinigingsrechten dus geen bijzondere bijstand verstrekt, maar wel kan (ieder een) een verzoek om kwijtschelding indienen, aldus Ter Veld. NS en ministerie pakken verkeersproblemen aan UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen, Rijkswa terstaat en de Dienst Verkeerskunde van het ministe rie van verkeer gaan gezamenlijk de milieueffecten bestuderen van verschillende vormen van vervoer op een bepaald traject. Voor het onderzoek is de keus gevallen op de verbin ding Amsterdam-Utrecht waar het zowel op de weg (A2) als op het spoor in de spits extreem druk is. Al leen het water (Amsterdam-Rijnkanaal) biedt nog een uitweg. De resultaten moeten leiden tot een eventuele aanpassing van de bestaande infrastructuur, waar door zowel de bereikbaarheid als de bescherming van het milieu worden verbeterd. Een zogenoemde Startnotitie over dit project is van morgen gepresenteerd; volgend jaar moeten de aan bevelingen op tafel liggen. s NIG ENTHOUSIASME VOOR BEZUINIGINGSVOORSTEL KOK (Van onze T arlementaire redactie) vi erni 9' n ole HAAG De minis- id maakt weinig vor- ïgen met het vinden een oplossing voor het te dichten 'gat' van i' miljoen gulden in de e oting. De voorstellen minister Kok van fi- :iën gisteren heeft in- end stuiten voorals- op bezwaren van de ;e ministers. Ook de overschrijdingen Onderwijs (200 mil- e) is nog geen compen- gevonden. Vermoe- wordt deze 'pijn' alle departementen ndei [eeld le m ringen rondom het kabi- verd er gisteravond op ge lieerd dat een deel van de lemen blijft liggen tot be- augustus, als de nieuwe omische verkenningen het Centraal Planbureau uitkomen. De vakminis- hopen dat het gat dan nieuwe meevallers als uw voor de zon zal ver log len. Kok hamert er ech- ikki up nog voor aanstaande ag en zodanig pakket •egelen af te spreken dat financieringstekort vol- FOTO: DIJKSTRA gens plan op 4,75 procent uit komt. Minister Andriessen van eco nomische zaken blijft zich ver zetten tegen het eerste voorstel van Kok: bezuinigingen op de subsidiestroom aan het bedrijfsleven. Veel bewindslie den hebben sterke reserves bij eventuele verhoging van de staatsinkomsten via een her schikking van de accijnzen, maar het idee is nog niet van tafel. Wel komt een oplossing in zicht voor verdere bezuini gingen op de begroting van Volkshuisvesting door de bouw van minder premiewo ningen. Over de hoofdlijnen van de in komensontwikkeling voor vol gend jaar is overeenstemming bereikt, in de lijn van het re geerakkoord. De koppeling wordt gehandhaafd en vertier is afgesproken dat de koop kracht van alle burgers zich in principe evenredig moet ont wikkelen. „Het principe is geen denivellering, geen ni vellering maar gelijk optrek ken", aldus een woordvoerder. Hoe een en ander in de prak tijk gerealiseerd moet worden is nog punt van discussie. Voor het weer optrekken van de in komens van met name bejaar den en alleenstaanden denkt het kabinet aan de ziektekos tenpremies, AWBZ en ook kinderblijslag. Het definitieve koopkrachtplaatje wordt in augustus opgemaakt. Minister Hirsch Ballin van jus titie heeft goede kaarten in handen bij het pokerspel om de te verdelen miljoenen vol gend jaar. Hij is een van de weinige ministers die een re delijke kans maakt dat zijn claims voor extra geld (ruim 60 miljoen) worden ingewil ligd. Binnen het kabinet is men het er wel over eens dat politie en justitie in 1991 extra geld nodig hebben om de ta ken naar behoren te vèrvullen en de aangekondigde reorgani satie op de rails te zetten. Hoi HAAG De Neder- Spoorwegen Defcten a^e zeilen bijzet- wijJom de naar verwach- 'L miljoen treinreizigers de scheepvaartmani- itie Sail 90 in Amster- te vervoeren. tenwerking met het ge- itelijk vervoerbedrijf heb- de NS een plan gemaakt in het maximum aantal .tellen, bussen en perso- wordt ingezet. Sail '90 It van 9 tot en met 14 au- us gehouden en verwacht onstotaal zo'n vier miljoen be iers. Omdat de manifesta- moeilijk met de auto is te iiken, rekenen de NS op miljoen treinreizigers. Een tiale projectgroep bestii- 1 va t hoe de bezoekers per Ieêe >r het snelst af- en aange- ihoo rcj kunnen worden. On- ks vakantie van personeel e stroom reizigers volgens projectgroep te behappen. it gebruik van de maxima la apaciteit is het mogelijk. Er Hol n de vakantietijd immers welijks forensenverkeer", us een woordvoerder van NS. instregeling worden leerlingconduc- rs ingezet om de treinstel- te bemannen. In het week- de van 10, 11 en 12 augus- wordt een nieuwe dienst eling ingevoerd om perso- 1 en materieel zo dicht mo- jk in de omgeving van isterdam te houden. Ter in- matie van de treinreizigers len de NS een half miljoen ichures verspreiden over de ions in Nederland. De brandweer bestrijdt het vuur oplaaiend uit de leegstaande vakantiewoning waar de brand ont stond. FOTO: PERS UNIE HEINO Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag een gedeelte van het kinderoord De Schaarshoek bij Heino ver woest. Ook enkele vakantie woningen gingen in vlammen op. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De brand, waarvan de oorzaak onbekend is, ontstond in een leegstaande vakantiewoning. Door de wind sloeg het vuu over naar aangrenzende ge bouwen. Behalve de vakantie woningen gingen de recreatie ruimte en de bioscoopzaal de schade wordt geschat op enkele tonnen door de brand geheel verloren. Onder de huurders van de va kantiewoningen was de pa niek groot. De woning waarin de brand is bggonnen, stond weliswaar leeg, maar de aan grenzende woningen die ook door de brand werden ver woest, waren wel bewoond. Een van de bewoners liep nog een woning binnen, terwijl de ruimte al zwart stond van de rook, om een paar schoenen op te halen. Daarvoor kreeg hij een flinke uitbrander van een politieman. Veel houten va kantiewoningen bij De Schaarshoek staan tegen el kaar aangebouwd. Reden voor een groep Duitsers, die in wo ningen in de buurt van de brandende gebouwen zaten, om de hele inventaris maar naar buiten te gooien. Matras sen, tassen en compleet keu keninventaris, alles werd op een voor de woningen liggend grasveld gekieperd. De technische recherche is vanmorgen met het onderzoek naar de oorzaak van de brand begonnen. J. Besselsen, direc teur van De Schaarshoek, was niet voor commentaar bereik baar. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Tot nu toe werd aangenomen dat de kleurstof methyleen- blauw geen schadelijke bijwerkingen had. De vloeistof wordt al meer dan vijftig jaar gebruikt in de gyneacologie (onder meer om te onderzoeken of eileiders verstopt zijn), eii bij nier- en blaasonder- zoeken. Volgens Treffers, hoogleraar in de verloskunde en gyneaco logie en werkzaam in het AMC, bestaat er geen enkele aanleiding om ook bij die on derzoeken het gebruik van methyleen-blauw te staken. „Bij vruchtwaterpuncties gaat het om tere weefsels, die zo kwetsbaar zijn dat er snel complicaties optreden. Maar bij dq andere onderzoeken is het een onschuldige kleur stof". Vruchtwaterpunctie Methyleen-blauw wordt ge bruikt om bij een vruchtwa terpunctie twee kinderen van elkaar te kunnen onderschei den. Na een punctie bij het ene kind wordt het vruchtwater met de blauwe vloeistof inge spoten, om er bij de tweede punctie zeker van te zijn dat het om vruchtwater uit de an dere vruchtzak gaat. Nader onderzoek, met bijvoor beeld dierproeven, zou volgens Treffers moeten uitwijzen of methyleen-blauw daadwerke lijk de veroorzaker is van de verkleving van de dunne darm. Hoe het komt dat alleen de laatste vier jaar sprake is van een toenemend aantal geval len van darmverklevingen bij baby's, is volgens Treffers nog onduidelijk. „Het kan gewoon toeval zijn, maar het kan ook vaker voorkomen doordat er meer tweelingen worden gebo ren en er dus ook meer vruchtwaterpuncties worden genomen. Het is in elk geval niet zo dat er de laatste vier jaar een andere methode wordt gehanteerd". Volgens Treffers is een punc tie overigens ook zonder in spuiten van een kleurstof uit te voeren. „De echoscopie techniek is tegenwoordig zo ver gevorderd, dat goed is te zien uit welke vruchtzak het vruchtwater wordt gehaald", aldus Treffers. Prof. Wladimiroff van het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis zegt wel verbaasd te zijn over de ontdekking in het AMC. „Methyleen-blauw wordt al heel lang gebruikt. Ook bij urologische onderzoe ken. Maar tot nu toe waren mij geen gevallen van darm- verkleving bij baby's in de li teratuur bekend, en ook niet in het buitenland. Omdat er nu ineens dergelijke grote klusters zijn ontdekt, is men de link gaan leggen met met hyleen-blauw. Eerder moet die darmverkleving dus ook wel zijn opgetreden, maar inciden teel, waardoor de oorzaak niet werd ontdekt". AMSTERDAM De drei gende verkoop van spelers is afgewenteld. Maar meer lichtpuntjes kon voorzitter Michael van Praag gister middag beslist niet ont dekken toen mr. M.Y.C. Poelman Ajax wegens valsheid in geschrifte en belasting-ontduiking vér- oordeelde tot een boete van twee miljoen gulden, waarvan één miljoen gul den voorwaardelijk. Die veroordeling viel bedui dend lager uit dan de straf, die twee weken geleden werd ge ëist door officier van justitie mr. G.J. van Oven. Hij wilde Ajax een boete van negen mil joen gulden, waarvan drie mil joen voorwaardelijk, opleggen. Ajax zou daardoor, gekoppeld aan de naheffing van de belas tingdienst, volgens Van Praag in zware financiële problemen zijn geraakt. De andere personen, die te recht stonden in de affaire Ajax, werden eveneens milder behandelend. Geen enkele verdachte werd in hechtenis FOTO: ANP genomen en oud-Ajacied Sö- ren Lerby en zijn zaak-waar- nemer Maarten de Vos werden wegens gebrek aan bewijs he lemaal vrijgesproken. De rechtbank legde wel flinke geldstraffen op aan oud-voor zitter Ton Harmsen, ex-pen ningmeester Lou Bartels en Arie van Eijden, de huidige al gemeen directeur van Ajax. Zij werden schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte. Een zwaar vergrijp volgens de rechtbank, waardoor de finan ciële positie van Ajax anders werd afgeschilderd dan in werkelijkheid het geval was. Harmsen kreeg een boete van 150.000 gulden opgelegd, Bar tels werd bestraft met een be drag van 100.000 gulden en Van Eijden moet een boete van 75.000 gulden betalen. Ge zien de gezondheidstoestand van Harmsen en Bartels én alle publiciteit rond de hele af faire. zag de rechtbank af van vrijheidsstraffen. De rechtspersoon Ajax werd eveneens schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte. De rechtbank achtte gesjoemel met verschillende transfer sommen (Lerby, Gasselich en Arnesen) en ontduiking van de belasting bewezen. De hoofdstedelijke club werd daarvoor bestraft met een boe te van één miljoen gulden. FIOD-affaire Van Praag waakte voor een al te groot optimisme. „We heb ben ook nog met de FIOD-af- faire te maken. De belasting rechter kan ons altijd nog een maximale naheffing van 4,7 miljoen gulden opleggen. Als dat inderdaad gebeurt, dan ontstaat er toch een totale re kensom van bijna zes miljoen gulden. En dat is geen misse lijk bedrag. Maar ik heb goede hoop, dat de kwaliteit van ons elftal uiteindelijk niet aange tast zal worden". Ajax gaat overigens wel in hoger beroep tegen de gistermiddag opgeleg de straf. GERT VAN DIJK AAIBAAI door WILLEM RITSTIER DEN HAAG De Haags ex-wethouder drs J.A.R. Heemskerk (43) wordt voorzitter van de Raad voor het Jeugdbeleid. Het kabinet heeft ingestemd met zijn voordracht. Heems kerk is thans raadslid in Den Haag. De benoeming tot voor zitter van de Raad voor het Jeugdbeleid gaat komende 1 september in en geldt voor een periode van drie jaar. De Raad is een adviescollege van de regering en geeft ge vraagd en ongevraagd advie zen over het jeugdbeleid in het algemeen en de samenhang van voorzieningen en maatre gelen in het bijzonder, bij voorbeeld op terreinen als on derwijs, arbeid, inkomen, huis vesting, welzijn en recht. Voor sommigen is de vakantie al begonnen, anderen kijken er nog naar uit. Voor degenen, die hun vrije tijd straks binnen de landsgrenzen doorbrengen publiceren wij een reeks suggesties voor korte bezoeken aan interessante gehuchten met fraaie namen. Deze keer een tip voor degenen, die in of valkbij Zeeland op vakantie gaan: het dorpje Kijkuit bij Axel. En als we de schrijver mogen geloven, en waarom niet?, is men daar niet zo gauw uitgekeken. De geest van stedendwinger Prins Maurits is in het wijde land van Zeeuws-Vlaanderen nog bijna tastbaar aanwezig. Kijkuit, een buurtschap nabij Axel en Hulst, omzoomd door ijle populieren, herinnert aan de periode waarin de ook op Dillenburg (1567) geboren broer van Willem de Zwijger de ene st^d na de andere op de Spanjaarden veroverde. Na een ongeveer 130 kilome ter lange rit vanuit Rotter dam naar Vlissingen, een mooie boottocht over de Wes- terschelde naar Breskens plus een tochtje langs de Braakman, onderdeel van de ANWB-Westerschelderoute, staan we tenslotte in het cen trum van Axel. Een fraai beeld van een stoer Zeeuws paard markeert het kruispunt met de Kanaalka de, waar men linksaf slaat. Aan het eind van die weg, een T-kruising, is het weer linksaf slaan geblazen en dan ontwaart men op de hoek van de Oude Zeedijk en de Liniedijk het door een veld met bloemen kleurrijk aan doende gehuchtje Kijkuit. De naam is voor tweeërlei uitleg vatbaar. De moderne vertaling zou kunnen zijn dat men nabij de pal aan de weg staande oude huizen op de door hoge bomen omzoomde kruising moet oppassen voor het verkeer. Maar de huidige archivaris Anton Prinsen van Axel en het nabij gele gen Hulst, verzekert ons dat Kijkuit vroeger inderdaad een versterkte uitkijkpost voor het leger van Prins Maurits vormde. Successen „Het was een fortificatie, waar men een uitstekend zicht had op het water van de toenmalige op de Schelde uitkomende Braakman en het kanaal van Axel", aldus Prinsen. Dat de soldaten van Prins Maurits in die dagen scherp opletten en de Span jaarden de baas waren moge blijken uit een reeks respec tabele successen van de prins in het Zeeuwse land. Want nadat hij dank zij de befaam de list met het turfschip Bre da had veroverd bedwong Maurits al in 1591 Hulst. Na Nijmegen en Groningen (1594) moesten achtereenvol gens ook Aardenburg en Sluis. (1604) er aan geloven. Kijkuit past dus in dezelfde historische sfeer als het wat dichter bij de Noordzeekust gelegen middeleeuwse vesti gingplaatsje Retranchement. Dat is de Franse vertaling voor „Afsnijding, verminde ring, maar ook voor een ver schansing achter een muur". Maurits liet die fortificatie, waarvan een groot deel nog aanwezig is, aanleggen in 1604. Voor die tijd heette het plaatsje Cadsandria, waarvan de naam nog doorklinkt in de badplaats Cadzand. Vanuit het thans nog door 553 Zeeu wen bewoonde Retranche ment en de uitvalspost Kij kuit bracht Maurits de Span jaarden heel wat schade toe en kon hij de reeds genoem de Zeeuwse plaatsen verove ren. Slechts enkele kilome ters terug, nabij de Braak man, ligt ook Mauritsfort, dat een soortgelijke functie had als Kijkuit. In Zeeuws- Vlaanderen legde Maurits die in 1625 overleed, in feite de basis voor de latere vrede van Munster (1648). Wie nu op de Oude Zeedijk en de Liniedijk staat heeft een vaag vermoeden van de op zich belangrijke rol die Kijkuit in de vaderlandse ge schiedenis vervulde. De aan weerszijden opdoemende oude behuizing heeft inder daad iets weg van een oude fortificatie, alsof men er vroeger een soort poort moest passeren. In geen velden of wegen is er ook maar een glimp van water te zien, want de de Zeeuwen die na het verval van Brugge over schakelden van handel op landbouw, zaten uiteraard niet stil en zorgden voor de inpoldering. Stempel De tijd dat de Braakman uit mondde in de Westerschelde is reeds lang voorbij. Dat ook de moderne technologie zijn stempel drukt op Zeeland wordt op weg van Breskens naar Axel goed duidelijk bij het passeren van het kanaal van Gent naar Terneuzen. De silhouetten van Dow Che mical en andere chemische concerns bepalen daar de ho rizon, maar het in die omge ving door onbekende gele dampen uit talrijke schoor stenen bezwangerde milieu maakt bij Axel en Hulst weer plaats voor de pure Zeeuwse zuivere lucht. In Kijkuit kan men weer ademen, zoals we dat ook bij Breskens en op de Westerschelde deden. Ook in dit opzicht is de naam van het gehucht toepasselijk. Want in het enigszins door chemische industrie over heerste gebied bij Terneuzen zou VROM-minister Hans Alders het wel van de daken kunnen schreeuwen: „Beste Zeeuwen, pas op, wat je doet, want voor je het weet is je mooie wijde landschap met je interessante middeleeuwse stadjes, waarvan Hulst met de dominante Sint Willebror- duskerk er een van is, ver knoeid. Dus Kijkuit!'. ALEX SNELLEMAN Kijkuit, een buurtschap bij Axel en Hulst. FOTO: CAMILE SCHELSTRAETE Een dikke beurs is ook gezond DEN HAAG Een beetje meer verdienen is niet alleen goed voor de portemonnee, maar zorgt doorgaans ook voor een betere gezondheid. An dersom maken mensen met een goede gezondheid ook eerder kans op promotie. Een en ander blijkt uit een onder zoek van het Instituut Swoka. Het Swoka baseert zich op een enquete onder duizend huis houdens. Volgens het instituut tonen de resultaten het Ver band tussen inkomen en ge zondheid zonneklaar aan. Zo zouden mensen met bovenmo- dale inkomens minder vaak aan chronische ziekten lijden. Tevens klagen zé minder over lichamelijke gebreken.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3