Weidse (Bowiwnt iT Betalen gaat straks gewoon geld kosten 2 3 4 5 9 10 Vriendelijk vasjko ervanger gorbatsjov Bereikbaar van i Leeuwarden tot uxemburg. Darmverkleving bij baby's na punctie met kleurstof VANDAAG 14 Dagen Gratis £eidóc6ou/uuit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 12 juli 1990 81ste jaargang no. 24773 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 3 nummers f. 1,35 HET WEER Heldere nacht met weinig wind en enkele mistbanken. Overdag zonnig. Middagtem- peratuur van 22 graden tot 26 graden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Tijdens het weekeinde zonnig. Middagtemperatuur 26 graden. Daarna wolkenvelden, moge lijk een bui en koeler. esident Bush schiet laagde zoon te hulp USTON De Amerikaane president, George 1h, is gisteren zijn 34-jarige zoon Neil te hulp poten die ervan wordt beschuldigd verant- i irdelijk te zijn voor het failliet van de Silvera- Jpaar- en Leenbank in Denver. Bush zei het te vertrouwen te hebben in zoon Neil die in lirectie zit van de betrokken bank. „De presi- 1t hoort zich hier buiten te houden en het sy- m moet zijn werk doen. Maar ik heb het volste trouwen in de integriteit en het eergevoel van 1i zoon", aldus Bush op emotionele toon. Neil h wordt ervan beticht de directieleden te heb- overgehaald voor miljoenen krediet te verle- aan een investeerder die hem ooit een per- Iilijke schuld kwijtschold. Het schandaal rond g Silverado Spaar- en Leenbank gaat om circa miljard gulden. Paardenfeest op Duindigt De vele duizenden bezoe kers van de renbaan Duindigt in Wassenaar hebben gisteren kunnen genieten van de demon straties die het jaarlijks hoogtepunt vormen van wat de Nederlandse hippi sche wereld te bieden heeft: de Dag van het Paard. Van heinde en ver waren de liefhebbers af gekomen op draverijen en hogeschool, jachtmeutes en voltige. FOTO: MILAN KONVALINKA Pagina 10: Spectaculair jachttafereel. Leidse piloot vliegt onder invloed ROTTERDAM Twee keer is gisteren een 39-jarige Leidse piloot vanaf lucht haven Zestienhoven met een vliegtuigje de lucht ingegaan, terwijl hij nog onder invloed van alcohol verkeerde. De Haag se politie, die de man de nacht tevoren een rijverbod had opgelegd, tipte daar over de Dienst Luchtvaart Rijkspolitie. Op Zestienhoven bleek dat de man twee vluchten had gemaakt in de periode dat het rijverbod nog gold. Aangezien in de luchtvaartwet niet staat dat het piloten verboden is om onder invloed van alco hol te vliegen, is proces-verbaal opge maakt omdat de piloot door zijn gedrag anderen in gevaar zou hebben gebracht. Dat is wel bij wet verboden. Eis van dertien jaar voor moord pomphouder DEN HAAG Tegen een 26-jarige inwo ner van Den Haag is vanmorgen een ge vangenisstraf van dertien jaar geëist we gens het doodschieten van een pomphou der van een benzinestation nabij Zoeter- meer. Het slachtoffer probeerde op 30 juni '87 een gewapende overval te verijdelen, waarop een worsteling ontstond. Daarbij ging het pistool van de overvaller af. On der de ogen van zijn vrouw overleed de man aan zijn verwondingen. Het strafblad van de dader vermeldde al een poging tot doodslag (vonnis vier jaar) en het dood schieten van de nachtportier van een dis cotheek in Den Haag (vonnis zeven jaar). Deze laatste straf zat hij echter niet uit, omdat hij uit de gevangenis ontsnapte. De uitspraak volgt op 26 juli. DEN HAAG Het betalen van re keningen, het afrekenen met che ques aan de kassa van een super markt of het overboeken van geld gaat straks gewoon geld kosten. Dat is de verwachting van vrijwel alle partijen die nu al bijna twee jaar aan het bakkeleien zijn over de stormachtige ontwikkelingen in het Nederlandse betalingsverkeer. Bemiddeling van minister Wim Kok (fi nanciën) kan een doorbraak bewerkstelli gen in de gerezen impasse, zo hopen het midden- en kleinbedrijf, de consumenten organisaties en de Tweede Kamer. De banken klagen al jaren dat het afwik- ikelen van vele miljarden betalingstran sacties her handenvol geld kost Het pro bleem is alleen dat zij tot dusverre steeds geweigerd hebben de boeken te openen. Daar moet verandering in komen, beves tigt een woordvoerder van minister Kok. „Er moet nu maar eens duidelijk gemaakt worden hoe groot de kosten zijn, hoe ze verrekend worden en welke mogelijkhe den de banken zien om de kosten te druk ken. Je zult ook de baten van het beta lingsverkeer in kaart moeten brengen, want zonder die betaaldiensten zouden de banken nooit zoveel klanten hebben". Begin dit jaar dreigde de Consumenten bond nog met keiharde boycotacties om te voorkomen dat de banken 1,10 a 1,40 in rekening zouden gaan brengen voor een overboeking per acceptgiro. „De zaak zit muurvast en als er geen beweging in komt wordt het oorlog", heette het toen. Maar nu is de kou uit de lucht. Woord voerder Frank van der Meijden: „Ik zie de toekomst met meer vertrouwen tege moet omdat de politiek nu is bijgedraaid. Oud-minister Ruding wilde zich nooit ac tief met het betalingsverkeer bemoeien, maar Kok heeft vorige week toegezegd dat hij zal proberen de zaak vlot te trek ken". Pagina 4: Banken zijn te ver gegaan DSKOU Vladimir Ivasjko C gisteren tijdens het 28e Par- :ongres in Moskou benoemd plaatsvervangend secreta- 1 -generaal van de Commu- JL. tische Partij van de Sovjet- ie. De benoeming van de 58- ïge Ivasjko betekent een 5:ces voor partijleider en pre- ent Gorbatsjov, omdat een or hem gesteunde kandidaat 1 voorkeur kreeg boven zijn nservatieve tegenstander gor Ligatsjov (69). Ivasjko is 2n.Oekraïner die twee maan- n geleden van partijleider esident van de Oekraïnse 3>ubliek werd, maar gisteren rad nadat hij weigerde te ldoen aan de eis van het :kraïnse parlement om terug keren naar de republiek in Irband met de mijnwerkers- king van 24 uur. Als plaats- rvangend secretaris-gene- de op één na hoogste par- inctie, wordt hij belast met dagelijks bestuur over de prtij. gina 5: Gorbatsjov blijft I omferen u. ADVERTENTIE1 Onderweg de hele wereld bellen èn bereikbaar zijn in de hele Benelux. De nieuwe Siemens Autotelefoon N42 is één van de weinige waarmee dat kan. De fraaie lichtgewicht por table met alle denkbare faciliteiten. Meer weten? Bel: 070-3213024. A Met een Siemens Autotelefoon bereikt u meer. Politie Alkemade vangt „topscorer" ROELOFARENDSVEEN Een 39-jarige Rotterdammer die afgelopen nacht met een wel zeer flinke borrel op achter het stuur zat, is door de politie van Alkemade zijn rijbewijs ont nomen. De man bracht omstreeks middernacht midden op de provinciale weg 5 zijn auto tot stilstand met de bedoeling „even een tukje te doen". De politie nam de man een blaas- test af en die bracht een buitensporig alcoholgebruik aan het licht. „Hij scoorde 1035, terwijl 220 is toegestaan. Daarmee komt hij voor de tijd dat we zo'n apparaat gebruiken op de voorlopige topscorerslijst bovenaan", aldus een politiewoord voerder vanmorgen. De Rotterdammer heeft een rijverbod van dertien uur gekregen. Hij kan zijn rijbewijs vermoedelijk voorlopig inleveren omdat het de tweede keer binnen een jaar was dat hij door de politie dronken achter het stuur werd aangetroffen. Feestje voor Ella Het leek onmo gelijk, maar de ooit als 'han gar' omschre ven Statenhal van het Con gresgebouw was gisteren het decor van een intiem feestje. Gala for Ella heette het oorspron kelijk, maar de 'first-lady-of- jazz' moest wegens ziekte verstek laten gaan. George Benson en Cab Calloway sprongen voor haar in de bres. Onder de vele aanwezi gen waren vrij wel het voltalli ge kabinet, de burgemeesters van Den Haag en Amsterdam en leden van het Corps Di plomatique. FOTO. CORNÉ SPARIDAENS Pagina 8: 'He- arts and love for Ella': feest zonder heldin. AMSTERDAM In het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amster dam en enige andere zie kenhuizen in Noord-Hol- land zijn de afgelopen vier jaar achttien tweelingen geboren waarbij één van de twee kinderen een darmverkleving had. van methyleen-blauw tijdens de vruchtwaterpunctie. In spuiting van deze stof in een van de twee vruchtzakken maakt het mogelijk de embry o's van elkaar te onderschei den. De bijwerking van de kleur stof werd onlangs in het AMC ondekt, nadat kinderchirurgen hadden gewezen op een epide mie van darmverklevingen bij baby's. Het gebruik van de stof is inmiddels gestaakt. De be trokken baby's moesten kort Een landelijk overzicht van de gevallen is niet bekend, zo liet het ministerie van WVC van ochtend weten. Maar duidelijk is al wel dat niet elk zieken huis waar puncties worden uitgevoerd, methyleen-blauw inspuit. Volgens prof. J.W. Wladimiroff, hoogleraar ver loskunde en gynaecologie en werkzaam bij het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam, zijn in zijn ziekenhuis geen gevallen bekend van darmverkleving. ..Wij gebruiken een andere kleurstof, indigo-karmijn. Methyleen-blauw hebben we in een grijs verleden gebruikt, maar dat is al zeker tien jaar geleden". Ook in het Acade misch Ziekenhuis Leiden wordt indigo-karmijn ge bruikt. Pagina 3: Kleurstof niet ge vaarlijk bij andere onder zoeken Mottobord Met een ferme ruk aan een doek onthulde minister Maij (verkeer) vanmorgen op het Binnenhof de eerste van een serie mottobor den, die langs de snelwegen zullen worden geplaats, vooral daar waar een maximum snelheid van honderd kilometer per uur geldt. Maij greep de gelegenheid aan om scherpe kritiek te uiten op de „smoezen" die hardrijders hanteren om hun gedrag te rechtvaardigen. Het eerste mottobord is vanmorgen al geplaatst, bij het Prins Clausplein. FOTO: MILAN KONVALINKA Scheveningen Cabaretprijs voor Paul de Leeuw DEN HAAG Cabaretier Paul de Leeuw is voor zijn programma 'Beste Maatjes' de Scheveningen Cabaret Prijs toegekend. De prijs wordt ge geven aan de man of vrouw die op cabaretgebied de beste prestatie heeft geleverd in het theaterseizoen 1989/90. De prijs wordt uitgereikt op zon dag 18 november tijdens het Cabaret Gala in het Scheve- ningse Circustheater. Bij die gelegenhgeid wordt ook uitge legd waarom De Leeuw de prijs is toegekend door een jury die bestond uit Cox Hab- bema, Jacques d'Ancona, Ani ta Löwenhardt en Carla Del fos. De begeleidersprijs 1990 is toegekend aan het Muzikaal Collectief van het programma 'Adèle in Casablanca' onder leiding van Martin van Dijk. Ook deze prijs wordt tijdens het Cabaret Gala uitgereikt. Belgische luchtmacht zag werkelijk ufo's BRUSSEL De Belgische luchtmacht heeft in de nacht van 30 op 31 maart van dit jaar heel duidelijk niet geïden tificeerde vliegende voorwer pen (ufo's) waargenomen, zo is gisteren officieel in Brussel be vestigd. In de eerste maanden van dit jaar kwamen er uit het Waalse landsgedeelte van Bel gië heel wat meldingen over ufo's. In de nacht van 30 op 31 maart heeft de Belgische luchtmacht jacht gemaakt op de onbekende voorwerpen. Gisteren bevestigde een kolo nel dat twee radar-grondsta tions en twee F-16-gevechts- vliegtuigen de ufo's duidelijk hebben waargenomen. Tijdens de persconferentie toonde hij beelden van de radarwaarne mingen. „Waar we mee te ma ken hadden weten we niet", aldus de kolonel, „maar de vluchtkarakteristieken van de ufo's hadden niets gemeen met die van een vliegtuig. De pilo ten van de F-16's zagen de ufo niet. Maar op hun gevechtra dars konden ze die duidelijk waarnemen". De piloten heb ben de ufo's alles bijeen zo'n drie kwartier achtervolgd. Elke keer als hun radar de ufo's gevangen had, wijzigden de vliegende voorwerpen niet alleen hun koers maar ook hun snelheid. Man gedood bij bedrijfsongeval VOORSCHOTEN De 35-jarige W. Banwardi uit Den Haag is gistermiddag om ongeveer half vier bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. De man was als uitzendkracht werkzaam bij een pallet- en kistenfabriek aan de Industrieweg in Voorscho ten. Hij reed op een heftruck die na een te snelle manoeuvre omviel. Banwardi probeerde zich met een sprong in veiligheid te stellen, maar kwam onder de beschermbeugel van de heftruck terecht. Hij overleed ter plaatse. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. 30 PAGINA'S Amerikaanse bisschoppen praten met gehuwde priesters Sail '90 krachtproef voor NS Senaat viert 175e verjaardag DDR-minister tegen NAVO- lidmaatschap Breukink wrijft zout in de wonde van Post Leiden voortrekker met komst artsen op scholen PTT verwacht spoedig einde aan storingen in telefoonnet Noorden Noordwijk wil j m kinderdagverblijf voortzetten I GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 4 5 ECONOMIE 6 SPORT 7/12 KUNST/RTV 8 LEIOEN/REGIO 9/10/11 RTV PROGRAMMAS 13 WEER/PUZZEL/MENU 13 Milieu-vriendelijk doen kan ook heel milieu-on vriendelijk overkomen. Bijvoorbeeld zeggen dat iets schoon, groen of milieuvriendelijk is, zonder ook maar een schijn of schaduw van bewijs daarvan te leveren. De Stuurgroep Reclame wil nu dat ieder een die beweert milieuvriendelijk te zijn, dat ook moet kunnen waar maken. De Leidse Courant be weert bijvoorbeeld al jaren een krant met meer dan nieuws alleen te zijn. Om dat op klantvriendelijke manier te bewijzen, krijgt iedereen die dat wil de krant twee weken lang op proef in de bus. Gratis en wel. Daarna wordt hem dan natuurlijk wel vriendelijk gevraagd de kennismaking voort te zet ten. En wie geeft daar een onvriendelijk antwoord op? Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Naam: I Straat: Postcode/Plaats: Voorl.: (voor controle op bezorging) I Deze bon opsturen in eén open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 i proefabonnement IflliBIH'liimilllliB

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1