RK Kerk en evangelicalen negeren armen Latijns-Amerika Donar dondert weer door Duitse luchten Soma/nf brieven van lezer u kerk wereld beroepingen Studentenpastoraat Twente tegen militair onderzoek £eidóe I mT ÊeidócSoiiAmit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSomunt NNI WOENSDAG 11 JULI 1990 PAGI1 Louisiana krijgt strengste anti-abortuswet BATON ROUGE Het Congres van Louisiana heeft een abortuswet aangenomen die strenger is dan de wetten die van kracht zijn in de overige Amerikaanse staten. In Louisiana lo pen artsen die een abortus uitvoeren in gevallen waarbij dit niet is toegestaan voortaan het risico bestraft te worden met tien jaar werkkamp. Het Congres had aanvankelijk een nog striktere wet voorgesteld, die abortus zelfs verbood in gevallen van verkrachting en incest. Dit wetsvoorstel stuitte echter op een veto van gouverneur Buddy Roemer. Verwacht wordt dat Roemer wel zijn zegen zal geven aan de gewijzigde versie die nu door de Senaat met 32-7 stemmen en door het Huis van Af gevaardigden met 83-22 stemmen werd aangenomen. De wet staat abortus alleen toe bij verkrachting, incest en bij gevaar voor de moeder zelf. Zuidafrikaanse regering gaat satanisme onderzoeken PRETORIA De Zuidafrikaanse regering gaat een onderzoek instellen naar satanisme. In samenwerking met kerkelijke ver tegenwoordigers, maatschappelijke werkers, psychiaters en op voeders zal het „duivelse fenomeen" worden bestudeerd, zo is meegedeeld door minister Adriaan Vlok van wet en orde. De regering reageert hiermee op berichten volgens welke aanhan gers van satanische sekten zich overgeven aan gruwelijke ri tuelen. Uit sommige streken komen herhaaldelijk berichten over rituele kindermoorden en onzedelijke praktijken met minderjarigen. Volgens de presbyteriaanse predikant Geoff Ja- meson zijn berichten over rituele kindermoorden geenszins be wezen. Wel weet hij zeker dat de satanscultus op vele plaatsen in Zuid-Afrika in zwang is. De meeste mensen zijn meer tot grote daden dan tot goede in staat. Nederlands echtpaar bouwt kerk in Kenya NIJEVEEN Eind juli ver- trekken Henk en Jeanet Locht uit het Drentse Nije- veen naar Kenya. Zij gaan daar samen met nog acht Ne derlanders een kerkje bouwen in een sloppenwijk van Nairo bi. De groep wordt uitgezon den door de hulporganisatie Project Serve een onderafde ling van Youth for Christ. „Denk niet dat het een monu mentaal bouwwerk wordt. Wij werken met de materia len die wij van de bewoners krijgen," zegt Henk Locht. Hij verwacht dat het kerkje voor Nederlandse begrippen een armzalig gebouwtje zal zijn maar het past wel in de omge ving. Behalve kerk doet het kerkje straks ook dienst als school en voedseldistributie centrum. De Nederlandse ploeg werkt samen met de in landse bevolking. „Wij willen naast de mensen staan en niet boven de mensen,"maakt Henk Locht duidelijk. Henk en Jeanet blijven vier weken in Kenya. Drie weken werken zij aan allerlei klus sen die daar op hun afkomen. Een daarvan is de bouw van de kerk. Een week houden zij voor eigen activiteiten. Deze zullen vooral bestaan uit het bezoeken van nederzettingen in Kenya. „Als onze indruk ken zijn zoals wij verwachten dan denken wij er over om meer van deze werkzaamhe den te doen," zegt Henk. Hij en zijn vrouw zien met deze vakantiebesteding een grote wens in vervulling gaan. Het echtpaar wil meer doen aan pastorale hulpverlening. Het bouwproject in Nairobi is het begin van een lange hulpver leningswee hopen de Lochts. Henk verwacht in Nairobi steun te hebben van zijn bouwkundige- en weg en wa- terbouwkundige-opleiding. Jeanet heeft een verzorgend beroep. „Onze opleidingen moet het mogelijk maken om nuttig werk te verrichten in een land dat hulp nodig heeft," merkt Henk hoopvol op. Nu zit hij nog achter zijn bureau bij de afdeling ge meentewerken Nijeveen. Iran verbiedt bijbelgenootschap STUTTGART De regering van Iran heeft het nationale bijbelgenootschap wegens „anti-revolutionaire activitei ten" verboden. Ook de import van bijbels en andere religieu ze lectuur is niet langer toege staan. Dit heeft de Wereld bond van Bijbelgenootschap pen in Stuttgart dinsdag mee gedeeld. Volgens de Wereldbond is het verbod al enkele maanden ge leden afgekondigd. Het Iraan- se bijbelgenootschap heeft er echter geen ruchtbaarheid aan willen geven, omdat nog gepoogd werd de regering op andere gedachten te brengen. De Wereldbond hoopt dat er internationaal geprotesteerd gaat worden tegen de maatre gel. „Het gaat niet alleen om het voortbestaan van het bij belgenootschap, maar ook om de godsdienstvrijheid en de fundamentele mensenrech ten," aldus een woordvoerder. Het bijbelgenootschap werd sinds de Iraanse revolutie in 1979 geplaagd door beperken de maatregelen van de rege ring. Onder de 50 miljoen in woners van het islamitische land leven ongeveer 230.000 christenen. Nederland*# Hervormde Kerk Beroepen te Hoogblokland A. Prins te Werkhoven. Aangenomen naar Heemse H. van Meerveld te Rockanje; naar Bedum en Onderdendam W. Altena te Hoor naar; naar Gorssel-Epse drs. P. J. G. Jeroense, kand. te Houten; naar Groningen D. M. van de Linde te Hattem; naar Nieuwerkerk (Z) (her- v.geret.) mw. H. A. Klip, kand. te Kampen; naar Polsbroek H. Rus- scher, kand. te Urk, die bedankte voor Wllsum (toez.). Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Bergum drs. T. A. Huttenga te Zwaagwesteinde; naar De Lier drs. E. Bijl, kand. te Rotter dam; naar Uithoorn (part-time) drs. W. Hortenslus, kand. te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Drlesum. te Ferwerd- Hallum en te Vlissingen drs. J. Schoemaker, kand. te Kampen. Aan genomen naar Giessendam en Ne- der-Hardlnxveld (tweede pred.plaats) B. C. Buitendijk te Vleuten-De Meern en Breukelen-Maarssen. Beroepen te Alblasserdam i.c.m. Nieuw Lekker- land drs. J. Schoemaker, kand. te Kampen. Chriatelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen maar Nleuwpoort M. van der Sluys te Kerkwerve. Bedankt voor Linschoten M. D. Geuze te Noorden. SALVADOR De Rooms-Katholieke Kerk en de onafhankelijke evangelische groeperin gen in Latijns-Amerika zijn slechts uit op macht en willen niets te maken hebben met de armen. Tot die conclusie zijn ver tegenwoordigers van 21 Latijnsamerikaanse prote stantse kerken gekomen op een conferentie in Brazilië. Rooms-katholieke en evange lische evangelisatieprogram ma's zijn voornamelijk gericht op de gewone en gegoede bur gers. Zij krijgen een conserva tieve boodschap voorgescho teld en worden vooral opge roepen zich te bekeren van hun wereldse gedrag. Aan de mensen in de marge hebben de kerken geen boodschap. De 120 protestantse afgevaar digden hoorden uit de mond van de rooms-katholieke hoogleraar Jose Beozo dat het Vaticaan gehoorzaamheid aan het kerkrecht belangrijker vindt dan het profetisch ge tuigenis. Seminaries en ande re kerkelijke centra worden scherp gecontroleerd, theolo gische vrijheden worden aan banden gelegd, aldus Beozo. Volgens bevrijdingstheoloog Julio de Santa Ana heeft La tijns-Amerika, dat zich „in een van de grootste economi sche en sociale crises" be vindt, vooral behoefte aan be lijdende kerken die zich soli dair verklaren met de armen. Juan Schvindt van de Latijns amerikaanse Raad van. Ker ken pleitte voor een passend antwoord op de pogingen van evangelische groeperingen om via de massamedia nieuwe ge lovigen onder de rijken te winnen. De protestantse afgevaardig den zijn in Brazilië bijeen ter voorbereiding op de aanstaan de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken. Deze assemblee wordt in fe bruari 1990 gehouden in de Australische stad Canberra, onder het motto 'Kom Heilige Geest, vernieuw de hele schepping'. De Latijnsamerikaanse bis schoppenconferentie (CE- LAM) probeert haar greep op de katholieke basisgemeen schappen te versterken. In een document van deze bis schoppenconferentie wordt de katholieke basisgemeenschap pen gemaand met de leiding van de RK Kerk samen te werken om „de oorspronkelij ke geest van deze kerkelijke gemeenschappen te verster- De CELAM betreurt het, dat vele basisgemeenschappen zich door politieke belangen hebben laten manipuleren en dat sommige „ver van hun zijn gebleven", bisschoppenconferentie noemt diverse oorzaken voor deze onenigheid tussen de kerkleiding en de basisge meenschappen. Basisgemeen schappen, aldus de CELAM, „gaan uit van een concept van sociale klasse". Bovendien zijn zij vaak tot pressiegroepen ge worden die het gezag van de bisschoppen ter discussie stel len. Verder zien sommige ba sisgemeenschappen zich vol gens de CELAM vooral als „middel om het volk te orga niseren" en wordt het Ko ninkrijk van God er dikwijls van zijn eschatologische di mensie ontdaan. Tenslotte worden bijbelteksten er soms zo uitgelegd, dat zij tot ideolo gie verworden. De CELAM roept de bis schoppenconferenties in La tijns-Amerika op het docu ment goed te bestuderen en de basisgroepen in hun land op te roepen zich aan de leer van de kerk te houden. ENSCHEDE Bewape ning, wapenproduktie en onderzoek naar wapen systemen moeten een aandachtspunt van de kerken blijven, ook na de revolutionaire ontspan ning tussen oost en west in de afgelopen periode. Waakzaamheid en protest van de kerken is gebo den, juist nu het militair- industrieel complex op zoek is naar „nieuwe af zetgebieden", die in de derde wereld worden ge dacht aanwezig te zijn. Daar vormt de bewape ning een rechtstreekse bedreiging voor de ge rechtigheid. Dat schrijft de werkgroep kerk en militarisme van het Studentenpastoraat Enschede in een brief aan de Raad van Kerken en vrijwel alle lidker ken. Twee jaar lang is de werkgroep in de weer ge weest tegen onderzoek naar hoogvermogenlasers aan de Universiteit Twente, dat in samenwerking met Ultra Centrifuge Nederland in Al melo directe militaire toepas singen zou kunnen opleveren. Vanuit het studentenpastoraat werd een 'POKO-procedure' opgestart, politiek-kontrover- sieel onderzoek, die binnen de universitaire gemeenschap nogal wat opschudding ver oorzaakte. De afgelopen maanden heeft de beleidsraad van het studentenpastoraat Enschede op basis van een verslag van de gebeurtenissen ('Gelaser in Twente') uitge breid gesproken over de rol van het studentenpastoraat aan de Universiteit Twente met betrekking tot militair onderzoek. In de brief aan de kerken heeft de werkgroep zijn con clusies uiteengezet, nadat er van die zogenaamde procedu re niet veel terechtgekomen is. De brief tekent er bezwaar tegen aan dat studenten aan de technische universiteit vanwege het controversiële karakter feitelijk kunnen worden gedwongen af te stu deren op een onderzoek bin nen een militair project. Daarbij ziet men zelfs een aantal „klassieke academische waarden" in het geding, zoals de openbaarheid van onder zoek en de algemeenheid van de resultaten. Volgens het studentenpasto raat „moet de kerk aan een universiteit een plaats zijn waar medewerkers èn studen ten met elkaar naar wegen zoeken hoe zij in hun weten schappelijk handelen hun maatschappelijke verantwoor delijkheid invulling kunnen geven. Ook het invulling ge ven zelf van die maatschappe lijke verantwoordelijkheid vraagt om een organisatorisch verband: velen kunnen meer dan één. Het initiëren en dra gen van dergelijke verbanden vormt eveneens een taak van de kerk aan de universiteit." Het studentenpastoraat En schede is van plan de ontwik kelingen aan de Universiteit Twente en haar verweven heid met het „militair-indus- triëel complex" nauwlettend te volgen en binnen de uni versiteit aan de orde te stel len, door o.a. de organisatie van de universitaire vredes- dagen en de militaire dienst plicht onder de aandacht van de studenten te brengen. Aan de kerken wordt gevraagd te onderschrijven dat een kerk die het evangelie serieus neemt, niet kan toestaan, dat in de huidige tijd nog. onder zoek wordt gedaan naar nieu we wapensystemen. Russische patriarch terug in Estland De nieuwe patriarch van de Russisch orthodoxe kerk, Aleksius II, ontmoette gisteren in de Estlandse hoofdstad Tallin de voorzitter van de Opperste Sovjet van Estland, Arnold Ruutel. Aleksius maakt dezer dagen een rondreis door zijn geboorte land. FOTO: AP Wolfgang Kantelberg, leider van de Gylfilieten foto: martin papiroswki DOCUMENTAIRE OVER MODERNE 'HEIDENEN' HILVERSUM Of het om een incident gaat of om een teken van een sterk groeiende beweging is nog niet echt dui delijk. maar wel is zeker dat in West-Duitsland op gezette tijden enkele duizenden men sen samenkomen en de goden van de oude germaanse hemel aanbidden. Op een open plek in het bos, of in een klein ver trek worden rituele bijeen komsten gehouden, compleet met bloedoffers en cultische handelingen. Wodan, de op pergod, is terug en Donar, de god van de donder, wordt weer vereerd. De Germaanse godenhemel is weer bevolkt. Aanstaande zaterdagavond laat de NCRV-televisie in een bijna veertig minuten durend programma iets zien van de herleving van het germaanse godendom. De Norddeutsche Rundfunk (NDR) maakte de documentaire eerder dit jaar en in vrijwel ongewijzigde vorm vertoont de NCRV deze produktie aanstaande zater dag; informatie over eventue le 'moderne heidenen' in ons eigen land wordt dus niet ge geven. Er werden twee totaal ver schillende groepen 'heidenen' een naam die de germaan se godenvereerders met ere dragen gefilmd. De eerste groep, de 'Gemeenschap van Heidenen' in Berlijn (met misschien wel twintigduizend aanhangers) is een van de vele uitingen van de New Age-beweging. De leden ver afschuwen de rationele en technocratische samenleving die zichzelf niet meer begrijpt en afstevent op grote ecologi sche rampen. De kerk heeft er mede voor gezorgd dat er zo'n samenleving ontstond en aan de traditionele godsdien stige kaders hebben de Duitse heidenen dan ook geen bood schap meer. „Toen ik nog een praktizerend christen was, zag ik alleen maar woestijn, een boze aarde en een zondig be staan", klaagt een Berlijnse heiden. „Toen ik de Edda had gelezen zag ik plotseling de natuur". Hij en zijn vrienden vinden hun inspiratie in de oude Germaanse en Scandi navische godenverhalen en overleveringen met de Edda als voornaamste bron. Zo komt het dat sommige plek ken weer als heilige plaatsen worden vereerd, dat bomen weer bezield zijn en dat de go den weer huizen in de rivie ren en in de planten. Onweer is niet zomaar een natuurkun dig verschijnsel, niemand minder dan god Donar don dert door de Duitse lucht. Zo krijgt de natuur weer een sa craal karakter en de goden van die natuur te aanbidden is, vinden de Berlijnse heide nen, de beste bescherming te gen de rampen die de wereld wachten. Want bidden tot de goden helpt, zo hebben ze er varen. Toen radioactieve neerslag van de kerncentrale in het Russische Tsjernobyl via onweersbuien en regen de Duitse aarde dreigde te berei ken, hebben de Berlijnse gelo vigen gebeden tot hun goden en tegen alle weersverwach tingen in kwamen de donder en de regen niet en bereikte de radio-actieve neerslag de bodem dus niet. Overgave De documentaire laat zien hoe reëel de godenverering is voor de 'Gemeenschap van Heidenen'. Vol overgave en toewijding voeren ze hun cul tische handelingen uit. Die hebben waarschijnlijk niet zo veel te maken met de praktij ken van de Germaanse voor ouders; er is, volgens de docu mentaire, immers niets be kend over die cultische prak tijk. Wel zijn er de laat-mid- deleeuwse godenverhalen van de Edda en zijn er voorwer pen uit het germaanse leven van voor de jaartelling be waard gebleven, maar hoe de Germanen hun goden preices aanbaden, weten we niet. Wel weten we nog dat er in het kader van de godenverering mensenoffers werden ge bracht. Van dat laatste is geen sprake bij de Berlijnse heidenen; die vallen in hun afkeer van de moderne, technocratische sa menleving met een verdoem de toekomst terug op oeroud heidens gedachtengoed. Veel angstaanjagender zijn de Gyl- filiten uit Krefeld, de tweede groep die in de documentaire worden belicht. Er zijn onge veer duizend mensen die zich rekenen tot deze groep rond om een zekere Wolfgang Kantelberg. Kantelberg blijkt niets te hebben van de be zorgde Berlijnse 'milieu-hei denen'; hij is een ordinaire fascist, een anti-semiet van het ergste soort. Hij voert zijn Germaanse rituelen op met naast zich de Duitse vlag en zingt met zijn volgelingen lie deren als „Wij zijn er trots op om Duitser te zijn". 'Mozes en Marx' zijn het verderf en Hit- Ier heeft in ieder geval voor komen dat de bolsjewieken de wereldheerschappij zouden krijgen. Kantelberg weet zich middelaar tussen de germaan se goden en de mensen die hem volgen; per slot van re kening had hij ooit een ver schijning van de godin Odin. Kerken Van kerkelijke zijde wordt ook enig commentaar gele verd in de documentaire. Dr. Hans-Jürgen Ruppert van het protestantse Institut fiir Le- bensfragen bezigt in een com mentaar de term 'godsdienstig consumptisme'; de nieuwe heidenen pakken uit de hei dense tradities wat hun goed uitkomt. Hij denkt dat de be weging van het nieuwe hei dendom te vergelijken is met wat er in de Verenigde Staten eind jaren zestig ontstond aan spirituele bewegingen met hun aandacht voor bijvoor beeld de Indianen. Ruppert geeft wel een wat magere analyse van wat er zich diep in de Duitse bossen en in afgelegen zaaltjes af speelt. Maar misschien zijn de bewegingen van het Ger maanse heidendom te veel een 'incident' en te weinig een 'teken' om er diepgaande aandacht aan te geven. Een feit echter blijft dat de geest van 'Edda' mensen weer of: nog steeds blijkt te boeien en dat is op zichzelf al een teken aan de wand. LÜTSEN KOOISTRA Nachtdokter KaN een doktersnachtdienst, zoals die in Den Haag en wijk is ingericht, zich veroorloven een onderzoek i klachten alleen af te doen met „een benedenmaats werk een afstudeerklasje van de heao"? De opdracht van het derzoek was weliswaar afkomstig van het ziekenfonds dat al vele jaren zijn bedenkingen tegen de dienst niet orfcs stoelen of banken steekt. Maar dat is toch geen reden te onderstellen dat het onderzoek gestuurd zou zijn in een licht door Azivo gewenste richting. Daarvoor kan de tersnachtdienst toch geen argumenten aanvoeren. KLACHTEN over de Haagse en Rijswijkse doktersnai dienst zijn niet van vandaag of gisteren. In het gewr; rapport staan enkele ervaringen van patiënten die te ma kregen met artsen die de klachten niet serieus namen, gerden te komen of veel te laat kwamen. Het is niet bel op hoeveel jaar die klachten betrekking hebben. In het port staat ook niet in hoeveel gevallen de artsen voor onb kenende klachten zijn gekomen of in de avond of tijdens weekeinde werden geroepen door mensen die van het male spreekuur overdag geen gebruik hadden willen mal De waarde van het rapport is dus betrekkelijk, maar dit toch geen reden zijn dat de voorzitter van de doktersna dienst het als niet terzake doend opzij schuift. ijner «de Amsi rersit Arbi tafafc t bij 1 justit »I inT het tigde Of 5 De doktersnachtdienst heeft volgens voorzitter Burger vangnetfunctie: het opvangen van patiënten van artsen niet dag en nacht befeikbaar willen en kunnen zijn. Een van de artsen is dat overigens wel. Voor een nachtdi kunnen niet de normen gelden die de Landelijke Vereni van Huisartsen hanteert bij een volledige vervanging: werkbelasting die kan worden verwacht bij waarneming twintigduizend patiënten. Maar een nachtdienstdokter zijn er in Den Haag en Rijswijk pér nacht vijf heeft schijnlijk de zorg voor bijna honderdduizend mensen. En zou in sommige omstandigheden weieens te veel kun zijn. De in het rapport aangehaalde voorbeelden van kri niet alleen van particulieren, maar ook van tehuizei ,n duiden in elk geval op een overbelaste dienstdoende n; dokter. HAGENAARS leven in een stad met een modern leven troon. Dit vraagt om een aan de tijd aangepast voorzie gennet. Daar komt bij dat de gemiddelde leeftijd toeneem d: dat ouderen langer zelfstandig blijven wonen. Zij doen vj een beroep op hulp. Dit alles legt een zware druk op de sen. Een Stichting Doktersnachtdienst dient daarmee ning te houden. Ook al zal het aantal nachtdokters doorj voldoende zijn, ook bij extra veel aanvragen om hulp sprake moeten zijn van een vangnet, een voorziening patiënten zich veilig verzorgd weten. En zo'n vangnet niet de mazen toe waarvan in het rapport sprake is. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon< stukken te bekorten. het lelinf uitl dat van bij c dun cipe gem if0< a akbo >onst: erek Teve •.iidsi tUSS( r' igen, isuit Ie joi woi >OS Ai It n Openbaar vervoer Tijdens de Soeterie in Zoeter- meer kon men gratis per bus van winkelcentrum naar win kelcentrum rijden. Dat was mogelijk gemaakt door bus maatschappij Westnederland en Gamma. Zo'n initiatief lijkt aardig, maar blijkt dat in de praktijk beslist niet te zijn. Ik besloot met mijn gezin vas te betalende openbaar ver voergebruikers van win kelcentrum Seghwaert (vlak bij huis) per gratis pendelbus naar Rokkeveen te gaan. We kwamen de bus, zij het met moeite, nog wel in en namen een (staan)plaats in in de over volle bus. Het viel ons onder weg al op dat de passagiers door alle deuren zowel in- als uitstapten; dat leidt op zich al tot onoverzichtelijke situaties. Toen wij in Rokkeveen door de geopende uitstapdeuren wilden uitstappen, kwam het nodige schorem de bus al in nog voordat anderen de kans hadden gekregen uit te stap pen, gevolg: uitstappen was vrijwel ondoenlijk; mijn zoon tje van vijf raakte zo ongeveer beklemd en ik moest met ge bruik van alle middelen mij een weg banen door dit deel van ons als zo verdraagzaam bekend staande volkje(l). Ui teraard werden mij nog aller lei verwensingen naar het hoofd geslingerd. Gelukkig knapte mijn zoontje weer snel op. De conclusie is duidelijk: op deze wijze wordt een ge weldige anti-reclame voor het openbaar vervoer gemaakt, m' kte betaald openbaar vervoeg juist heel positief zijn. gratis openbaar vervoer zi wij nooit meer gebruik ma Wij gaven met genoegen uit om op een normale rr met de gewone stadsbus huis weer veilig te berei Een tip voor volgend jaar: het over aan de besta °j( spoor- en buslijnen of, gependeld moet worden t de winkelcentra laat de giers dan ten minste iets len, al is het maar twee 1 tjes, dat scheidt in elk het kaf van het koren. H. Vollebregt, zoeter: 1 nen ixpo; amp 'eldl i Maradona Diego Maradona hoopt op hulp van God, zo luiddf rige week de kop boven artikel op de sportpagina heer Maradona mag dan vrome broeder lijken, hij gist zich als hij denkt d< f, Almachtige zich voor voetbalkarretje laat sp Temeer daar het werel pioenschap voetbal een za die niets te maken heeft het welzijn van de mens Men kan een liefhebber het voetbalspel zijn, i daarbij de naam des Hen del gebruiken kan volgen F Woord Gods niet onschf> worden gehouden. In de krant van a: maandag: een smadelijk! eerloze afgang van Argen twee rode kaarten en een voor de heer Maradona H. Donker, DEN HAAG. 1( icht '*he Jtiva zie ien. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071-122 244 Postadres postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon 071-122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14 00 tot 15.00 u| Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girok; per maand f. 24,85 per maand f per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitSnd het doorgeven van advertenties kantoor Rijs' 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2