ZtidteGowuvnt ud-wethouder deed oezegging over sloop 'armenti ercomplex Historische panden gesloopt voor nieuwbouwplan museum STAD OMGEVING/RTV EWR mag voorstel doen om uitkering aan gemeenten af te kopen „Veel meer verkeer door Noordeinde dan geraamd Slimme EHBO-kit £eidóe(3ou/ia/nt DINSDAG 10 JULI 1990 PAGINA 9 ^llonvaart afgelast nwege wind PEN De ballonvaarten die op het pro- ima van de Lakenfeesten stonden, zijn ag en gisteren vanwege het slechte weer doorgegaan. Het is nog onzeker of ze Jaag wel doorgaan. De ballons zouden if zes uur opstijgen vanuit het Huigpark de Herensingel. Volgens ballonvaarder lillebrand is de harde wind de belangrijk reden om niet op te stijgen vanaf het [park aan de Herensingel. „Als je met jgiers wil vliegen, kun je hooguit wind- ht drie a vier hebben". Hillebrand heeft >ede hoop op dat het weer in de loop van i« /eek beter wordt. Als dat inderdaad het is wil hij donderdag met drie ballons de in. Het is voor hem niet mogelijk om gen een vlucht in te lassen. LEIDEN De directie van de Energie en Watervoorziening Rijnland mag een voor stel opstellen om de jaarlijkse uitkering aan de deelnemende gemeenten af te kopen. Daarmee hebben de aandeelhouders giste ren ingestemd. Slechts enkelen van hen maakten kritische kanttekeningen bij het voorstel van directeur J. Haijkens. De EWR ontstond twee jaar geleden uit een fusie van het vroegere Engergie Bedrijf Rijnland met tien kleinere nutsbedrijven, veelal in handen van gemeenten. Afgespro ken werd toen dat over tien jaar gespreid aan alle betrokken gemeenten in totaal 69 miljoen gulden wordt uitgekeerd, voor zo ver daar voldoende winst voor is. Vorig jaar werd al 12,5 miljoen uitgekeerd. Dit jaar kan de EWR niet meer dan 10,3 miljoen van 11,3 miljoen betalen. Directeur Haijkens wees de aandeelhouders gisteren nog eens op de risico's en onzeker heden die aan de afspraken over deze uitke ring kleven. Zo wordt het nutsbedrijf er toe gedreven voldoende winst te maken om de uitkering te kunnen betalen. Daardoor kun nen de tarieven oplopen. Bovendien kijkt Economische Zaken kritisch naar de tarie ven en is het volgens Haijkens de vraag hoe lang dit soort uitkeringen mogen worden doorberekend. „Het is moeilijk uit te leggen dat de tarieven vanwege deze uitkering zo hoog moeten zijn". Hij wees er bovendien op dat de tarieven de komende jaren verder kunnen worden op gedreven door hogere milieulasten. Daar door is het bijzonder onzeker of het bedrijf de jaarlijkse uitkering wel kan blijven doen. Om van de jaarlijks terugkerende druk van de uitkering af te zijn wil de directie die in één keer afkopen. De kosten die dat met zich meebrengt kunnen volgens Haijkens in de bedrijfsvoering worden verwerkt. De Leiderdorpse afgevaardigde C. Huigen stelde dat zij zich wel kan voorstellen dat het afkopen aantrekkelijk voor het bedrijf is. „Maar deze regeling is heel moeizaam tot stand gekomen. Het lijkt me erg vroeg om daar nu al afstand van te doen". Huigen merkte daarnaast op dat het geld in Leider dorp nu wordt doorgesluisd naar de afne mers. Een uitkering ineens leek haar niet aantrekkelijker. „Wij doen de gebruikers liever ieder jaar een handreiking". Water Burgemeester M. Boelen van Nieuwveen had ook moeite met het voorstel. Hij vrees de dat het afkopen ook een verhoging van het tarief met zich meebrengt. Hij veronder stelde bovendien dat de hogere milieulasten vooral worden veroorzaakt door het water bedrijf dat mogelijk nog wordt afgesplitst door de provincie. Hij wilde daarom van de directie weten hoe de kosten zouden liggen als dat niet werd meegerekend. Haijkens bestreed dat dit veel uit zou ma ken. De andere bedrijfstakken zouden voor zeker zo hoge lasten komen te staan. Boven dien merkte is het volgens hem nog de vraag of als de kapitaalskosten van het af kopen van de uitkering in de bedrijfskosten worden verwerkt dat in de tarieven te mer ken is. „Het hoeft niet tot tariefsverhoging te leiden, wel tot zekerheid. Het bedrijf hoeft dan in elk geval niet meer te voldoen aan hooggespannen winstverwachtingen". AAD DISCUSSIEERT TOCH OVER MONUMENTSTATUS :hann<reth°uder van economi- ianné :he zaken J. Fase heeft Ico-Athibu r les opzeggingen gedaan de sloop van het V(a armentiercomplex aan spje Lammermarkt. Dat ei wethouder T. van Rij ex /olkshuisvesting en a 06juimtelijke ordening) na afloop van de 25 Sa emeenteraadsvergade- eid siing. Die vergadering .48 Ni uordt vanavond voortge- et. Op verzoek van de tet au VD-fractie komt dan k0nei ok de vraag aan de orde tsy*. ff het historische fa- oo Ajiekscomplex tot Rijks- 1scha|ionument moet worden Spklaard. Tnf^aarmate er lanêer mee ?zig ben, komt er steeds ieer boven water. Ik heb nu in mededeling zwart op wit faarin Jos Fase Ico-Athibu medewerking van de ge- gsmaf-' 14 16 ieente toezegt bij de sloop an het complex en het reali seren van vervangende nieuwbouw. Ze beroept zich daarbij ook op de medewer king van andere leden van het college", aldus Van Rij. De toezegging van Fase kwam voor Van Rij als een verrassing en hij veronder stelt dat die dat ook is voor de VVD-fractie. De VVD en het CDA moeten nog hun de finitieve standpunt bepalen over. sloop van het pand waarin Ico-Athibu tot voor kort was gevestigd. Van Rij zegt dat de toezegging van Fase weliswaar geen rechts geldigheid heeft omdat de ge meenteraad het laatste woord heeft, maar dat daarmee wel verwachtingen zijn gescha pen bij Ico-Athibu en bij de koper van het complex, de Katwijkse projectontwikke laar Van der Plas. De afgelopen week boog de raadscommissie ruimtelijke ordening zich over een voor stel met als strekking dat het complex geen monument moet worden, dat er na sloop nieuwbouw moet verrijzen. Daarin komen dan wonin gen, winkels, kantoren en disco de Koets-o-theek, die uit de Kruisstraat moet ver dwijnen. Verschillende res taurerende instellingen heb ben zich tegen dat plan ver zet. Het gebouw is volgens hen een industrieel monu ment. Buurtbewoners vrezen bovendien overlast van de discogangers. De commissie was zwaar ver deeld over dat voorstel. Het leek er toen op dat er in elk geval geen meerderheid was te vinden voor de verplaat sing van de Koets-o-theek. Sindsdien hebben verschil lende raadsleden het gebou wencomplex bezocht en er zodanig van onder de indruk zijn geraakt dat de verhou dingen verder zijn gaan schuiven. Onder hen ook VVD-fractievoorzitter Th. van der Nat en CDA-raadslid C. Kramp. Verrassing Tot verrassing van velen stond het betrokken voorstel gisteren niet op de raadsa- genda. Volgens Van Rij was dat aanvankelijk gewoon vergeten. Die vergissing werd niet ongedaan gemaakt door het college. Naar zijn zeggen bewust, omdat de par tijen nog zo verdeeld zijn. Omdat met de uitvoering van de bouwplannen geen haast is zou dat zijn uitgesteld tot september, zodat ook VVD en CDA de tijd zouden heb ben om een standpunt in te nemen. Het college was door de raad gemachtigd om een besluit te nemen over de voordracht van het gebouw als Rijksmonument en zou dat ontraden. Daar zou vol gens Van Rij door het Rijk pas in januari een besluit over worden genomen. In de tussentijd kan de gemeente naar zijn zeggen rustig de verdere procedures in gang brengen. VVD-fractievoorzitter Th. van der Nat stelde gisteren voor om juist die status als Rijksmonument alsnog op de raadsagenda te plaatsen. „Ik heb de indruk dat het een vergissing is dat het niet op de agenda staat. Als het nu niet wordt besproken, is er een kans gemist". Hij kreeg onder andere steun van Kramp. Ook wethouder Van Rij zegt daar geen moeite mee te hebben: „Het is goed om een discussie daarover Annie's doek wint schilderwedstrijd „Annie's Verjaardag, met volle kracht vooruit". Dat is de titel van het winnende doek van de Rembrandt wedstrijd. Alle inzendigen voor de schilderwedstrijd „Kijk op Leiden" die in het kader van de Lakenfeesten wordt gehouden, zijn tot zondagmiddag te be zichtigen in de Hooglandse kerk. Kunstenaar J. Lampe uit Leiderdorp wist naast de bijbehorende 750 gulden ook de persprijs in de wacht te slepen bestaande uit een reis voor twee personen naar Oostenrijk. Het schilderij is rechtsboven op de foto te zien. De tweede prijs, een schilderij van A. Maaskant voorstellende de meelfabriek in de ochtend, le verde 500 gulden op. De jury bestaande uit C. Riethoven, F, Hak kaart en B. Keinjet kende de derde prijs van 250 gulden toe aan twee olieverfdoeken van M. Veerman-Jansen van de zijlpoort en achtertuine in de Merenwijk. Naast de drie hoofdprijzen werden nog vier geldprijzen uitgereikt. foto: wim van noort LEIDSE LAKENFEESTEN Bestuurlijke vernieuwing in beslotenheid LEIDEN De gemeentelijke stuurgroep bestuurlijke ver nieuwing gaat niet openbaar vergaderen. De raadsfracties van D66 en VVD hebben daarover een brief geschreven. Juist omdat de werkgroep zich bezighoudt met de verhouding tussen bevolking en bestuur vinden zij dat de bijeenkom sten openbaar moeten zijn, tenzij bijvoorbeeld persoonlij ke belangen in het geding zijn. Vertegenwoordigers van beide fracties hebben overwogen om zich terug te trekken uit dit overleg waaraan politici en ambtenaren deelnemen. Van wege het belang dat ze hech ten aan bestuurlijke vernieu wing, die een breed draagvlak moet hebben, blijven ze toch deelnemen aan het overleg. Wethouder J. Walenkamp die de bestuurlijke vernieuwing in zijn portefeuille heeft bevestigt de gang van zaken. Volgens hem is op verzoek van de deelnemende ambtenaren in ieder geval voorlopig besloten niet openbaar te vergaderen. De ambtenaren zouden zich anders niet vrij voelen zich over interne zaken uit te spre ken. Walenkamp sluit niet uit dat als het overleg eenmaal is gevorderd het alsnog openbaar wordt. PROCEDURE KOST MEER DAN HEFFING Kwijtschelden reinigings heffing duur voor gemeente LEIDEN Het kwijt schelden van de verho ging van de reinigingshef fing voor minima is een dure zaak voor de ge meente Leiden. De proce dure ervoor kost de ge meente bijna twee keer zoveel als het bedrag dat uiteindelijk niet hoeft te worden betaald. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Om die reden diende A. Geertsema (VVD) een motie in om af te zien van de kwijtschelding en het beleid volgend jaar in zijn geheel opnieuw te bekijken. De gemeente wil voor de kwijtschelding in totaal 81.000 gulden uittrekken. Daarvan is naar schatting 50.000 gulden nodig voor de behandeling en administratie van alle aanvragen. Uitein delijk kan dan ongeveer 30.000 gulden worden kwijt gescholden aan mensen die de verhoging niet kunnen opbrengen. Geschat wordt dat ongeveer 3.000 mensen een aanvraag indienen om de verhoging niet te hoeven betalen. Daarvan zullen uit eindelijk ongeveer 1.400 aan vragen worden toegewezen. Wethouder H. de la Mar (groen en milieu) gaf toe dat de kwijtschelding op deze manier een dure zaak is. „Het lijkt niet in verhouding te staan, maar het gaat om kosten die nu eenmaal vast liggen. We willen ook bij dit kleine bedrag mensen met een minimum-inkomen tege moet komen. Uiteindelijk krijgen mensen met een uit kering er door de koppeling net vijf gulden per maand bij. Moeten wij ze dat dan gaan afpakken?" De la Mar kreeg daarin steun van een meerderheid. De motie van de VVD werd afgewezen. De lastenverhoging hangt sa men met de komende slui ting van de Leidse vuilver branding. De la Mar kondig de in verband daarmee aan dat het nu voor 99,9 procent vaststaat dat het huisvuil voordat het per trein wordt afgevoerd zal worden over geslagen op het voormalige Van Gend en Loos-terrein aan de Haagweg. 0.25 s/Tek Nieu* sitieve facties op M i an voor ogfieuw museum o] in 01 Bron i Juwe^, 30-10 derlarT IIDEN De betrok- in partijen bij de tot- inindkoming van het iSeuwe Nationaal Na- urhistorisch museum M) in en bij het irmalige Pesthuis Dnden zich gisteren sitief over de uitslag de haalbaarheids- ïdie daar naar. Die ;rd gisteren in het isthuis gepresenteerd )r museumdirecteur de Caluwé. leen de vertegenwoordi- r van de rijksgebouwen- enst (RGD) maakte en- ile voorbehouden. In een n de zalen waar dage- ks duizenden bezoekers igs de levensechte sau- Srs trekken, noemde De iluwé het museum „van tionaal belang en inter- tionale allure". De reali- tie ervan is volgens hem ïdebouwkundig, finan- eel en organisatorisch ogelijk maar er moet aan een aantal voor aarden worden voldaan, trtegen woord igers van gemeente Leiden, de inisteries VROM en VC, projectontwikke- ar Mabon en belegger rconado lieten zich in instige bewoordingen uit 'er „het sprookje van De aluwé". Zij willen dat er ael besluiten worden ge- ömen. jlleen directeur-generaal Lahuis van de Rijksge- puwendienst waarschuw- i voor een euforie. „Het jjabinet is nog niet uit de vpgroting van het volgend en ook nog niet over jfet geld voor de Rijksge- puwendienst. Er moet i nog een politieke be- ssing worden genomen", 'dus Lahuis die wees op Inanciële vaagheden in fet plan. De omwonenden van het Pesthuis H. Smit (links) en de familie Van Beek poseren voor de protestborden die aan hun huizen zijn be-» vestigd. foto: wim van noort LEIDEN Twee historische panden aan het einde van de Pesthuislaan, waarin vier ge zinnen wonen, dreigen door de uitbreidingsplannen van het Nationaal Natuurhistorisch museum (NNM) te worden ge sloopt. „Jammer maar onver mijdelijk", noemde museumdi recteur A. de Caluwé de ge dwongen verhuizing en sloop gisteren tijdens de presentatie van een haalbaarheidsplan voor het nieuwe museum. De bewoners waren „verrast, ver baasd en verbitterd" over de plannen. De omwonenden werden twee weken geleden door het mu seum uitgenodigd bij de ope ning van de dino-tentoonstel- ling in het Pesthuis. „Maar we werden toen getrakteerd op een foldertje waarin de nieu we plannen stonden met een nieuw gebouw dat op ons huis stond gepland", aldus buurtbe woner H. Smit. De Caluwé presenteerde gis termiddag het zogeheten haal baarheidsplan voor de toe komst van het museum. Ar chitect F. Verheijen maakte een voorlopige bouwtekening waarop wel de historische panden uitgegumd waren. „Daar zijn we allemaal flink van geschrokken", vervolgt Smit die conservator is in het Legermuseum dat in het Pest huis was gevestigd. Smit werkt nu in Delft bij dat mu seum, maar bleef met zijn 82- jarige moeder bij het Pesthuis wonen. Daar woont hij nu al meer dan veertig jaar in een bijgebouw dat vroeger dienst deed als vrouwengevangenis. „Daar heeft Goede Mie nog gezeten", benadrukt hij de his torische waarde van het pand voor Leiden. Door zijn werk als conservator meent Smit te weten dat de nieuwbouw, die hij betiteld als „Alice in Wonderland", ook afgezien van de sloop van zijn huis niet deugt. „Ik durf de discussie met elke museumdi recteur aan dat de geplande extra 3900 vierkante meter ruimte die het nieuwe gebouw oplevert, te weinig is. Dat is niets. Maar wel wordt het voorgebouw gesloopt. Daar is met de eerste en tweede ver dieping samen 4000 vierkante meter van te maken". De con servator vindt dat op die ma nier er toch een prachtig mu seum te maken valt, het rijk miljoenen bespaart: „En wij blijven staan". Volgens bewoonster Van Beek blijven de protestborden nog de hele week staan bij de in gang van de tentoonstelling van de dDinosauriërs. Van daag overleggen de omwonen den met hun raadsman over de mogelijkheid om het ko mende weekeinde ook andere acties te gaan voeren: „Over deze acties kunnen we nog niets vertellen omdat we van de advocaat moeten horen of deze wel légaal zijn", aldus Van Beek. De Caluwé gaf toe dat de plan nen voor de nieuwe natuurhis torische presentatie desastreus zijn voor de buurtbewoners, maar schatte de belangen van het nieuwe museum hoger in. Ook burgemeester C. Goekoop sprak zich gisteren tijdens de presentatie in het Pesthuis lo vend uit over de plannen maar verbond daaraan de voorwaarde dat er een goede oplossing voor de bewoners fnoest komen. LEIDEN Er passeren sinds de opheffing van het eenrich tingsverkeer in het Noordein de veel meer auto's door die straat dan werd geraamd. Het gevolg is dat de norm voor stikstofdioxide waarschijnlijk wordt overschreden en dat de norm voor koolmonoxide wordt benaderd. Bij smoga- larm zou ook die laatste regel matig worden overschreden. Dat schrijft het Actiecomité Noo(r)deinde in een brief aan de gemeenteraad. Volgens dit comité van buurtbewoners passeren er dagelijks 8.500 voertuigen door de straat Vol gens cijfers van de gemeente waren dat er voor er verkeers maatregelen werden genomen ongeveer 8.000. Het comité wijst erop dat de gemeente bij haar ramingen bovendien uit gaat van een te klein percen tage vrachtverkeer en boven dien de situaties met stagne rend verkeer niet heeft mee gerekend. De Wetenschapswinkel heeft op basis van de tellingen van het actiecomité berekeningen gemaakt van de smogvorming. Dat is gebeurd op basis van de gemiddelde verkeerscijfers voor dag en nacht. In hun brief spreken de bewoners de hoop uit dat de gemeente maatrefelen neemt om spoedig een einde te maken aan de voor hen ongezonde situatie. Verder vraagt het comité wan neer de gemeente de toegezeg de metingen van de luchtver vuiling in de huizen aan het Noordeinde gaat uitvoeren. Zelf trommelen bij Gigs for Kids DEN HAAG De „kids" worden morgen in het kader van het North Sea Jazz Festi val voor de tweede keer be dient met „gigs". In de Mon- driaanzaal van het Congresge bouw presenteert Gerda Ha vertong, bekend van Sesam straat, de gigs. Het programma staat in het teken van het slag werk. Een mix van aansteke lijke, makkelijk in het gehoor liggende en ritmische muziek moet voor een onvergetelijke middag zorgen. De kinderen mogen zelfgemaakte slagin strumenten meebrengen, maar rammelaars en kleppers zijn ook goed. Het is de bedoeling dat de kinderen actief mee doen. Er zijn diverse korte op tredens van onder meer Toby Rix en de stedelijke muziek school van Den Haag. Gigs for Kids wordt morgenmiddag van twee tot vier uur gehou den in de Mondriaanzaal in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. De toegang is tien gulden. Muziekcassettes genomen LEIDEN Dertig illegale mu ziekcassettes zijn gistermiddag door controleurs van Buma/S- temra in beslag genomen. Dat deden zij bij controle van de auteurswet in een bezinestation aan de Haagweg. De cassettes waren eigendom van een 50-ja- rige man uit Leidschendam en een 43-jarige Voorschotenaar. De twee kregen een bon.i Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. r J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J c maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: J Naam: J Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ULeidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9