„We kunnen beter worden dan de BBC B-spelers vanavond op herhaling TENNIS CIRCUIT Rabobank Q CHEF ACTUALITEITEN NOS HENK VAN HOORN: Indonesia heats The Hague KUNST/RTV EfiidócSouAonl DINSDAG 10 JULI 1990 PAGINA 6 II LEIDEN Herman van der Capellen en Gerard Kroese hadden nog maar nauwelijks het gravel van -Unicum betreden of de met bakken uit de hemel vallende regen gooide wreed alle schema's van de wedstrijdleiding door de war. |Wat het sluitstuk had moeten worden van de derde speeldag van de districtskampioen - schappen eindigde in een wa terballet. Herman van der Ca pellen rouwde er wellicht het minste om. In het korte tijds bestek kreeg de tennisleraar van De Merenwijk reeds een servicedoorbraak te verwer ken, waarna de partij op 2-1 voor Kroese werd afgebroken. Vanavond mogen beide Bi- spelers het opnieuw gaan pro beren. Dat geldt eveneens voor Bob van Overbeeke en Marcel van Rijn. Zij namen niet eens de moeite om de hoe zen van de rackets te verwij deren. In de enige Bl-partij die gisteren wel doorgang vond, kwam het zeer snel tot een einde. De voor TEAN uit komende Onno Guinau gunde Katwijker Perry Paauw in to taal slechts, twee games, 6-1, 6- Vuurwerk bleef ook uit in ,HEB2. Zo ondervond Alphe- naar René Cardinaal in zijn partij tegen Hillegommer Mau rice de Lijster slechts in de eerste set echte tegenstand, om het daarna eigenlijk simpel af te kunnen maken. De over- •winning op Louk Verhees kostte Maarten Kallenberg wèl letterlijk pijn en moeite. Behoudens een potje in de Jcompetitie kwam de Unicum- mer sinds het najaar van het 'voric jaar niet meer in wed- Istrijaverband uit. En ook nu nog had Kallenberg last van zijn gekwetste linkerknie. In de derde set nam de Leidenaar tijdens de pauzes rustig zijn tijd om de blessure, waarvan de oorzaak ondanks diverse onderzoeken nog steeds onbe kend is, met ijs te behandelen. De rust leek hem goed te doen, want een 4-2 achterstand werd uiteindelijk in een 6-2 voor sprong omgebogen. Voor Kal lenberg kwam daarmee een eind aan een lange partij: „Ik dacht tegen Verhees korte ral ly's te kunnen spelen, maar dat ging dus niet door. Morgen zal ik dan ook wel last hebben van mijn knie, maar ik hoop voor de volgende partij weer fit te zijn". Zijn kansen in die volgende ronde schat hij niet al te hoog in. Vooral ook om dat Kallenberg gisteren tot de bodem moest gaan tegen een eveneens weinig imponerende tegenstander. Miste Kallen berg gebrek aan vorm en wed strijdritme door zijn kwetsuur, bij Verhees was er sprake van eenzelfde verhaal, maar dan wellicht met als oorzaak dat hij te weinig speelt. Zijn optre den was zeer wisselvallig. Veelvuldig werden mooie bal len opgevolgd door simpele missers. Nadat hij de eerste set nog won (Kallenberg kwam zelfs een keer tot setpoint), braken die fouten hem in de tweede en derde set op. Evenals Maarten Kallenberg had Irma van den Oudenrijn in het damesenkelspel een driesetter nodig om Mariëlle van der Bent te verslaan. De B2-speelster zegevierde uitein delijk met 7-5, 3-6 en 6-3. In de volgende ronde wacht haar een zware opgave. Van den Oudenrijn stuit daarin name lijk op de als nummer één ge plaatste Saskia Paauw. Favoriet voor de HEC1-titel Ben de Bruin maakte geen fouten. Edwin van Benschop CeidöaQounant kreeg slechts één game ca deau. De eveneens op de plaat singslijsten voorkomende Os car Schoordijk diende zijn par tij tegen Marcel Ooms even eens door de regen te staken. De overlevingskansen van de nummer acht zijn echter klein. Marcel Ooms leidt in de derde set immers met 5-3. Marcel van Galen zorgde in dezelfde categorie voor een verrassing door Mark van Doorn in twee sets naar huis te sturen. Een niveau lager acterend (C2) konden Alexander Diehl en Danny Lesquiller eveneens niet voor een sensatie zorgdra- fjen. Zij verloren respectieve- ijk van favoriet Xander Her- tzman en Erik Paul van Weer- en. Cl-speelster Carine Smaal beging geen fouten tegen Bon net, 6-2, 6-2. In tegenstelling tot de C-lijsten vermelden de D-schema's wel de nodige opmerkelijke uitsla gen. Met name in D2 leden de geplaatste spelers gezichtsver lies. Zo beperkte Marcel Vol- water het optreden van de ge tipte winnaar Serge Cornelisse tot één partij. Met een tie-bre- ak in de derde set maakte Vol- water een eind aan de droom van Cornelisse. Eenzelfde lot was de als nummer twee ge plaatste Hein Heemskerk be schoren. Al duurde zijn partij tegen Nico Bronsgeest zelfs nog korter, 6-4, 6-2. Joris Zandbergen deed zijn verkie zing wel eer aan tegen Kees van der Meer. Datzelfde kon in HED1 gezegd worden van Jan Willem Giliyamse, Maar ten Buys, Alexander Balk, Ste fan Brugman, Arjan Stadt, Pa trick Wijffelman en Ronald Rijsdorp, terwijl Lisa Colson en Celine Froma bij de dames geen fouten maakten tegen respectievelijk Huisman en Pascal Groenewegen. Yvonne Cromheecke zette in D2 favo riete Maaike Zonderop een V0PETERSVAN DER HULST Uitslagen: HEBl: O. Guinau - P. Paauw 6-1, 6- 1; G. Kroese - H. v.d. Capellen 2-1, afgebr. HEB2: M. Kallenberg - L. Verhees 5-7, 6-2, 6-4; R. Cardinaal - M. de Lijster 7-5, 6-3. DEB2: I. v.d. Oudenrijn - M. v.d. Bent 7-5, 3-6, 6-3. HEC1: W. Steggerda - A. Paoloni 6-3, 6-0; B. Swart - R. Jong-a-Tai 6-3, 6-1; J. Vink - J. Manuputty 7-6, 6-4; E. Langelaan - I. Bergsma 7-6, 6-0; B. de Bruin - E. van Benschop 6-1, 6-0; M. van Galen - M. van Doorn 6-0, 6-4; A. Turk - M. Spigt 6-1, 6-0; R. Fasel - I. Jonker 6-1, 6-4; M. Smit - F. Mud- de, w.o. Smit; P. Stolwijk - M Noort 6-1, 6-2; M. Ooms - O. Schoordijk 4-6, 6-3, 5-3, afgebr.; B. van Overloop - R. Hoogendoorn 2-6, 6-3, 1-1, aigebr. HEC2: X. Hertzman - A. Diehl 6-4, 4-6, 6-2; E. van Weeren - D. Lesquil ler 7-5, 6-4. HDC: E Langelaan/W. Visser - E. van Benschop/R. Fasel 6- 4, 6-2; M Hoekstra/D. Wijnveldt - A. van Sterkenburg/T. Stoppels 6-3, 6-2. DEC1: C. Smaal - A. Bonnet 6-2, 6-2. DEC2: I. van Santen - L. Staal 6-4, 6- 4. DDC: G. Davelaar/J. de Rieter - L. v.d. Heiden/N Vogelaar 1-6, 7-5, 6-2. HED1: D. Brunsveld - R. Steegers 6- 0, 6-0; M. Buys - S. Steggerda 6-2, 6-2; S. Geerlings - S. de Wolf 6-2, 7-5; J. Giliyamse - E. Westerbergen 6-0, 6-0; S. Brugman - J. Stelck 6-3, 6-1; A. Royen - A. den Hartog 6-1, 6-2; A. Stadt - D. Brunsveld 6-0, 6-7, 6-2, A. Balk - R. Wijn veld 6-0, 6-2; R. Bak ker - W. van Tongeren 6-4, 6-3; J. Leunissen - J. van Schie 6-2, 6-2; G van Zandwijk - S. Groenendijk 4-6, 6-1, 6-4; R. v.d. Mark - S. Groenen dijk 4-6, 6-1, 6-4, P. Wijffelman - T. Brouwers 6-2, 6-1; G. Scheers - A. v.d. Hulst 6-7, 6-1, 6-4; B Blok - S. Goldstaub 6-2, 6-1. HED2: M Volwa- ter - S. Cornelisse 2-6, 6-3, 7-6; N. Bronsgeest - H. Heemskerk 6-4, 6-2; M. Joon - J van Duyn 6-2, 4-6, 6-4; J. Poot - S. Faas 7-5, 6-4; M. Serlie - H. van Velzen 7-5, 7-5; G.J. Hop - B Tacken 6-2, 2-6, 6-0; Kist - Griek- spoor 6-1, 6-1, J. Zandbergen - K. v.d. Meer 6-4, 6-1. DED1: L. Colson - S. Huisman 6-1, 6-4; C. Froma - P. Groenewegen 6-0, 6-4. DED2: C. Radder - M. Jacobs 6-1, 6-2, Y. Crom heecke - M. Zonderop 6-3, 6-4. HDD: N. Bronsgeest/O.Kist - P Dirkse/B. Tacken 6-1, 6-2; H van Velzen/M Volwater - J. Correljee/R. Philips, w.o Van Velzen/Volwater. HE 35+: K van Emmerik - H. Noort 6-0, 6-2; N Dofferhof - K Fasel 7-5, 7-6; G. Bakker - G. Mattke 6-0, 6-1; J. Mens - R de Groot 7-5, 6-2; F. van Haver - F Stouten 5-7, 6-3, 6-3, F. van Aken - H. Chrispijn, w.o. Van jutty - C. v 5 35+: A. V M Liefbroer 4-6, 7-6, 6-3. HE 45+: A Jong-A-Tai - L. Lampe 6-4, 7-5; J. Bekkering - A. Wesseling 6-4, 6-4; L. Hoogdalen - B. Bijl 6-1, 6- 2. DD 45+: I. Bochor/E. Zandvliet - T. Duivenbode/A. Warmond 6-4, 6-1. Programma Dinsdag: 16.30 uur, HEB2: O van Paridon - R. Bouwman. 18.00 uur, HEBl: R Liefbroer - M. Fleischeuer; M Vink - O. Guinau. HEB2: M. Mattke - J. Draulans. 19.30 uur, HEB2: J A. Bakker - M. Gerritse. 21.00 uur, HEBl: B van Overbeeke - lans/Ph. Nagtegeller - E. Bolten/J.P. Hartwijk. 13.30 uur, HEB2: M. Mel- lema - Ch. Asselbergs. DEB2: S. Paauw - I. v.d. Oudenrijn. 15.00 uur, HDB: M. Mellema/O. van Paridon - M. Fleischeuer/G. Kroese. Hans Faverey (57) overleden DEN HAAG De dichter Hans Faverey die december van dit jaar voor zijn hele oeuvre de Constantijn Huygenspriis zou krij gen, is op 57-jarige leeftijd overleden. Faverey was al enige tijd zeer ernstig ziek. De dichter van 'mooie gedichten waarop moeilijk vat is te krij gen', werd in 1933 in Paramaribo geboren. Tegen zijn abstrakte werk bestond aanvankelijk nogal wat verzet, dat langzaam om boog tot waardering en erkenning. Dit jaar was het vertaalpro ject van Poetry International aan zijn gedichten gewijd. Werk van Faverey was de laatste jaren regelmatig te lezen in het literaire Hollands Maandblad, nogal als tegenstelling tot het experimentele tijdschrift Raster, waarin Faverey eind iaren zes tig begon. Het opmerkelijke van Faverey is, dat hij als dichter begon in een klein clubje van experimentelen, waarna zijn aan hang groeide tot een grote club, zonder leden van het eerste uur te verliezen. Het opmerkelijke daar weer van is, dat zijn werk er niet echt toegankelijker op werd, maar toch steeds beter werd begrepen. Zijn laatste bundel 'Tegen het vergeten' was zijn ze vende. Vijf miljoen geeist voor Stradivarius (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Een gestolen viool van onschatbare waarde, een Stra divarius van 1717, is het lijdend voorwerp van een geheel nieuw soort ontvoering. Het instrument werd drie jaar geleden in de buurt van Turijn gestolen, tegelijk met de auto van de eigenaar, de Franse violist Pierre Amoyal, die daarop een reeks concerten afzegde en in een zenuwcrisis geraakte. Pas begin dit jaar werd Amoyal opgebeld door een onbekende die beweerde de Stradi varius in zijn bezit te hebben, en een losgeld eiste van circa vijf miljoen gulden. Als bewijs dat de man de waarheid sprak ont ving de eigenaar kortgeleden een foto van de Stradivarius, ge plaatst voor de krant van enkele dagen daarvoor. Het is de zelf de techniek die ook de ontvoerders van mensen als Cesare Ca- sella gebruiken, en de politie van Turijn vermoedt daarom dat de lokale bandieten worden bijgestaan door de Calabrese 'ndrangheta, de criminele organisatie die door die ontvoeringen een trieste faam geniet. Verder vlot het onderzoek nog niet erg, ook omdat de enige getuige, de dief van de Porsche van de vio list, enkele maanden geleden is vermoord. Veel mensen bekeken Nederland 3 HILVERSUM Nederland 3, de zender die in „normale" tijden niet verwend wordt met hoge kijkdichtheden, heeft tijdens het wereldkampioenschap voetbal behoorlijk de aandacht getrok ken, Niet alleen keken miljoenen naar de wedstrijden, maar za terdag stemden ook 1,4 miljoen kijkers af op het concert van de tenoren Domingo, Carreras en Pavarotti. De waardering voor het rechtstreeks uitgezonden concert was 8,3. Zowel de kijk dichtheid als de waardering zijn voor een cultureel programma ongewoon hoog. De finale van het wereldkampioenschap voetbal tussen West- Duitsland en Argentinië behaalde in de eerste helft een kijk dichtheid van 29 procent (3,9 miljoen kijkers) en in de tweede helft van 33 procent (4,4 miljoen kijkers). De waardering be droeg respectievelijk 6,6 en 6,3. De wedstrijd om de derde plaats tussen Italië en Engeland haalde in de eerste helft een kijkdicht heid van 20 procent (2,7 miljoen kijkers) en in de tweede helft 24 procent (3,2 miljoen kijkers). De wedstrijd werd gewaardeerd met een 7. De finale herenenkelspel op Wimbledon werd zondag bekeken door 1,6 miljoen mensen (12 procent) en gewaardeerd met 7,5. LEIDEN SPORT Sinds lange tijd kwam Maarten Kallenberg weer in wedstrijd verband uit. Niet zonder succes. De speler van Unicum versloeg Louk Verhees in drie sets. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN HILVERSUM „De ra dio moet hard vechten. Anders kan je hem wel meteen opheffen. Maar dat zou zonde zijn, gezien de mogelijkheden van het medium". De pas benoemde chef actuali teitenprogramma's van de NOS, Henk van Hoorn (45), gelooft in de kracht van de ra dio, maar bij de manier waar op in Hilversum met het medi um wordt omgesprongen zet hij zijn vraagtekens. Radio 1, de nieuws- en infor matiezender, kan veel beter, denkt hij. Maar dan moet er een gezamenlijke aanpak ko men van alle omroepen, een zenderredactie, in plaats van de versnippering nu, waarbij alle zendgemachtigden hun ei gen aandeel in de zendtijd vul len. „Dat is allemaal wel lek ker pluriform, maar tegen woordig heeft het publiek an dere behoeften en andere luis tergewoontes. Trouwens, de actualiteitenprogramma's van de AVRO of de NCRV ver schillen niet fundamenteel van elkaar. We moeten veel meer samen doen". Minder saai Bij de NOS ziet hij meer kans om in die richting te werken dan nu bij „Het Gebouw" van de VPRO. Een boute uitspraak durft hij wel aan: „Ik denk dat we beter kunnen worden dan de BBC. Wij 'zijn journalistiek wat vrijmoediger en speelser, minder saai. Ik denk dat we in Nederland een aantrekkelijker programma kunnen maken met minder plat getreden pa den. Wij zijn wat vrijmoediger in de manier van vragen stel len, wat vrijpostiger tegenover mensen als ministers. De BBC is heel goed en degelijk, maar ook een beetje saai. Als we het f;oed doen, wordt het bij ons euker". Nu is er nog lang geen zender- redactie voor Radio 1, maar Van Hoorn signaleert verheu gende ontwikkelingen. „Ik Henk van Hoorn: „De BBC is heel goed en degelijk, maar ook een beetje saai". heb lang gedacht dat ik een roepende in de woestijn was. Die moeten er ook zijn, maar ik merk nu dat ook collega's van de actualiteitenrubrieken in die richting denken. Er ligt al een plan voor een gezamen lijke aanpak van een aantal uren. Dat moet weliswaar nog worden uitgewerkt, maar er is in elk geval een voorstel. Bin nen vijf jaar zie ik die zender redactie er wel komen". Een zenderredactie zal een on derhoudende zender kunnen maken, met nieuws, actualitei ten, achtergrond-forums, co lumns, humor. „Het hoeft echt geen saaie gezamenlijkheids zender te worden". Kapotte tv Als dat wel gebeurt zal radio steeds meer verworden tot de „kapotte televisie" (de term is van NOS-man Paul Hendrik- sen, die onlangs de program madirecteuren verweet de ra dio zo te behandelen), die al leen nog goed is voor degenen die op een bepaald ogenblik FOTO: ANP geen televisie kunnen kijken. Alleen nog goed voor in de auto, vreest Van Hoorn. De enige mogelijkheid om ra dio-luisteraars te trekken is:- het beter doen dan de televi sie, meent hij. Over niet al te lange tijd zal Nederland de hele dag televisie kunnen kij ken op verschillende zenders. Wie wil weten wat er in de wereld gebeurt zet de televisie aan. De radio zal pas aangaan als die beter informeert dan de televisie. „Als de televisie het echt goed ging doen, dan zie ik voor radio eigenlijk alleen nog maar een functie voor groepen die geen gelegenheid hebben om te kijken". Maar de televisie doet het in het algemeen niet zo goed, vindt Van Hoorn. „Waar zijn de documentaires gebleven, waar de goede actualiteitenru brieken? In plaats dat zij hun mensen eens een goed werk stuk laten maken steken ze al hun kracht in het verzinnen van weer een nieuwe quiz. Een heilloze weg. In Duits land, in Engeland wordt wel naar documentaires en derge lijke gekeken. Waarom zou het hier dan niet kunnen? Zo anders zijn wij toch niet. Als een programma goed is kijken de mensen ernaar, maar dan moet je er wel geld aan beste den". Minder geld De radio mag dan kunnen pro fiteren van de tekortkomingen van de televisie, dat wil nog niet zeggen dat het van een leien dakje zal gaan. „De radio krijgt steeds minder geld, het meeste gaat naar de televisie. Ook een argument om geza menlijk zo efficiënt mogelijk met het geld om te gaan". „Bovendien ontvangen we naast vijf landelijke zenders dertien regionale en meer dan 200 lokale stations. De landelij ke zenders verliezen op het moment terrein. En dan gaat het er niet om, te concurreren met de regionale zenders. Ik voel meer voor samenwer king, maar lukt dat niet, en het is lastig om acht landelijke omroepen en dertien regionale zenders te coördineren, dan zullen we toch onze eigen weg moeten gaan". Radioluisterend Nederland zal na 1 oktober niet direct mer ken dat er een nieuwe chef ac tualiteiten bij de NOS zit. „Dat gaat niet in één klap, ik moet eerst eens met iedereen gaan praten en dan zal er aan een paar programma's wel wat veranderen. Ik heb me, om een voorbeeld te noemen, er in het begin van het jaar enorm over opgewonden dat de radio zweeg toen er een storm was". Over de interne ruzies waar onder de afdeling actualiteiten van de NOS-radio de afgelo pen tijd gebukt schijnt te zijn gegaan wil hij niet veel kwijt. „Mij is verteld dat die proble men zijn opgelost. Waar ik tot nu toe mee te maken heb ge had was de redactie van „Met het oog op morgen". Met die mensen heb ik altijd goed kunnen werken. Ik zou niet weten waarom dat met de an deren niet zou lukken". DEN HAAG Met alle respect voor de Duitse boogie-woogie-pianist Jo Bohnsack, de in Amster dam gebundelde Zuida- merikaanse ritmes van Estrella de Ahora, maar het waren jazzmuzikanten uit Indonesia die Den Haag gisteren het meest op temperatuur brachten voor het North Sea Jazz Festival. In de Bijenkorf waren de In donesian All Stars een onver wacht grote publiekstrekker, in de Papestraat bebopte Bam- bang Nugrotto en zijn kwartet café The Oldtimer vol en in muziekcafé De Paap kwam er een complete show van de In donesische band Ireng Maula- na. Den Haag heeft iets moois met Indonesië, dat is duidelijk. Op vallend veel Hagenaars van Indonesische afkomst waren er bij en in plaats van een preek voor eigen parochie te horen, muzikaal-etnische beïn vloede jazz-souvenirs uit de Gordel van Smaragd, was het grappige dat de Indonesische muzikanten bewezen hoe in ternationaal de taal van de jazz is. Bebop, dixieland, blues, swing, in Indonesië klinken ze net zo als overal op de wereld. Niets vervlakkends, geen imi tatie, integendeel. Saxofonist Embong Rahanjo speelde in The Oldtimer alsof hij de neo- bop persoonlijk ter plekke had uitgevonden, de groep Ireng Maulana denderde met zoveel verve door de jazzhistorie dat je eigenaar Alex van muziek café De Paap kon horen ver zuchten: „Ik wou dat het er tij dens de sessies van de Haagse Jazz Club op zondag altijd net zo toe ging". De aangekondigde Bubi Chen (met trio) was ziek geworden en The Oldtimer kreeg ter vervanging opeens zoveel mu zikanten binnen dat het in strumentarium niets eens de pijpela van de 'pub' binnen- kon. De vibrafoon van de groep van Bambang Nugrotto kon in de auto buiten blijven staan. Geen plaats. Wel voor zangeres Vonny Sumlang, die de boponummers afwisselde met enkele 'ever greens' en Indonesische Hage naars de microfoon voor de mond hield om mee te zingen met één enkel nummertje nos talgie, 'Mimpi Sedia' (Droeve droom). Aan de overkant in De Paap verwachtte de kroeg baas een 'funk-band', maar hij kon er niet rouwig om ziin dat het Ireng Maulana werd. Een achtmansformatie die begon als een jazzband geplukt uit de danszaal van het beste hotel uit Djakarta, gelikt, gehaaid, maar zich daarna ontpopte als een stel 'entertainers' van de eerste orde. Swing, dixieland, ragtime, het was er allemaal. Met aanstekelijk plezier op het podium gebracht. Uit de zaal kwam bovendien nog de Indonesische violiste Lulu te voorschijn, die enkele jaren geleden tijdens het North Sea Jazz festival met een jazz- rock-formatie uit haar land optrad en nu als 'surprise-act' nog eens bewees een talent van de eerste orde te zijn. Een piepklein meisje met een gro te, modieuze pet op, waarnaar je niet alleen móet blijven luis teren, of ze nu rock of Erroll Garners 'Misty' speelt, maar naar wie je ook móet blijven kijken. Ze heeft dat wat solis ten tot Ster kan maken. Elke noot zie je door haar heen stra len. Heerlijk. Ze deed lustig mee met de dixieland van haar gastheren, streek er een snelle square dans door heen, een paar vleugen zigeunervi ool en pakte iedereen in. North Sea Heats The Hague werd gisteravond een pi' Indonesisch voorgerecht. V. daag gaan ze verder, o.a. in de Pomernickel aan de Denne- weg, in de Zwarte Ruiter aan de Grote Markt. BERT JANSMA Gooi- en smijtwerk'' Gooi en smijtwerk, een van de[ meest geliefde onderwerpen voor de gemiddelde komische film. Zie: Charlie Chaplin, Laurel Hardy, Harold Lloyd, Norman Wisdom, Jerry Lewis. En vooral: zie 'Hilversumwaar het gooi- en smijtwerk in de Nederlandse mediawinkel al jaren voor scherven, builen en brokken zorgt, en de affaire Veronica- Veronique vorige week een regelrechte topper werd. Lachen, gieren, brullen met Lex Harding en Rob Out, we zijn het gewend. Al vanaf de tijd dat het olijke duo er een piratenschip op nahield. En toen werden ze uit zee geplukt. En toen werd er een afscheidsfeest gevierd op het Scheveningse strand. En toen begonnen de stoutste jongetjes van de klas een eigen winkeltje in het Gooi. En toen moesten de brave jongetjes hen toelaten, al riepen Lex e Rob luidkeels dat ze het Hilversumse klasje wel even zouden afbreken. En ze werden heel populair, Lex en Rob. Haast iedereen werd lid van hun fanclub, die net zoals hun piratenbootje 'Veronica'was genoemd. Want je voelde je ook jong, en je wou ook wel 's wat, en je moest erbij horen, en het duo gaf een eigen blaadje uit en dat werd ook steeds populairder, en zo kregen ze de grootste club van Hilversum. dat. En toen begonnen Rob en Lex, in- hun hartjes nog steeds de stoutste jongetjes van die klas, met de lidmaatschapscentjes van de fans en met de kijkbelastingcentjes van andere Nederlanders nóg een clubje. Over de grens, want het mócht natuurlijk eigenlijk niet. En met dat clubje, dat ze in hun baldadigheid ook nog 's 'Veronique' noemden, wilden ze alsnog de Hilversumse dorpsschool slopen. En zowaar: dat leek te lukken. Samen met de jongetjes en meisjes van een andere jongensclub, die van ome Joop, trok Veronique steeds meer kijkers en geld van het Gooi naar Luxemburg. In het Hilversumse schooltje was het gemor niet van de lucht. Zouden Lex en Rob het dan toch nog winnenMaar er kwam een oplossing: als nou eens bewezen kon worden dat Veronique was opgezet met de openbare centjes van Veronica? Dan kon het ondeugende duo alsnog een hakje worden gezet. Aldus geschiedde. En Veronica krijgt straf: de club mag zeven weekjes niet in de lucht. En enkele van de braverikjes willen niet meer met Rob en Lex in één klasje zitten. Tot zover het relaas van een onverbiddelijke dijenkletser uit omroepland. Waarbij trouwens niet onvermeld mag blijven dat Veronica dan wel de grootste club werd, maar dat het wij-gevoel van de zich jong voelende en wel 's wat willende Veronica-leden zich niet uitstrekte tot de kijkcijfers. Lid zijn is kennelijk voldoende, kijken hoeft dan niet meer. Die zeven ar weken zonder Veronica- a televisie zouden dus, ook voor e de fans, geen onoverkomelijk probleem hoeven te worden. Nog geheel afgezien van het feit dat de Veronica- programmering volstrekt niets te bieden heeft waar je niet een paar weken zonder zou kunnen. Persoonlijk vind ik het een straf je van niks. De piraterijen van Out en Harding lijken me alleen te kunnen worden aangepakt daar waar het de heren het meest zeer doet: in de bankrekening. Een navenante boete dus, iets van een miljoen, of twee miljoen, of drie, voor mijn part. Of vier, ik begin er zin in te krijgen. Een zendverbod levert alleen maar gezeur op. Over het noodschema waarmee die zeven weken moeten worden gevuld. En de Veronica-fans wordt een emotioneel wapen in handen gegeven om weer eens te hoop te lopen, daartoe vakkundig opgestookt door het traditionele gebrul uit de Veronica-veste: „Moeten we dan alles pikken?!" Ja, jongens, dat moeten jullie. Dan hou je je eindelijk maar eens aan de schoolregels.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6