Partijcongres steeds meer one-man-show Gorbats jov „Kamp- I kolder" in Westduitse missie Chamorro roept leger te hulp tegen stakers Onlusten in Kenya breiden zich uit ^BUITENLAND WWereld is veranderd ■rdank zij' Al-Gaddafi TRIPOLI De val van de muur in Berlijn |en de Duitse eenwording zijn eigenlijk gebo ren in ...Libië. Want het was de Libische lei der Muammar al-Gaddafi die heeft geïnspi reerd tot wereldwijde politieke veranderin gen. Dat vindt althans Al-Gaddafi zelf, blij kens een rede die gisteren door het Libische persbureau JANA werd verspreid. Verande ringen in Oost-Europa, China, Korea of waar dan ook in de wereld werden veroorzaakt door onrust onder het volk, en niet zozeer door politieke beslissingen, aldus Al-Gaddafi. Daarmee volgden de gebeurtenissen het 'Li bische model'. Al in zijn 'Groene Boek', dat dateert uit de jaren '70, schreef Al-Gaddafi over een staat waarin het volk regeert en niet politici of een partij. £eidócScHvumt DINSDAG 10 JULI 1990 PAGINA 5 Vier jaar cel voor Praagse partijleider PRAAG In Tsjechoslowakije is de communistische ex-partij leider van Praag, Miroslav Ste- pan, tot vier jaar cel veroor deeld wdgens zijn aandeel in de onderdrukking van betogingen tegen het communistische bewind in Praag de afgelopen twee jaar. Na een negen dagen durend proces werd Stepan schuldig bevonden aan machts misbruik en het toelaten van criminele acties bij betogingen in de hoofdstad in oktober 1988 en januari 1989. VS brengen drugs Bolivia in beeld LA PAZ Het Ameri kaanse leger zet met be hulp van adviseurs in Bolivia een modern in lichtingenapparaat op om de drugshandel in beeld te brengen. Bolivia neemt een derde van de wereld-cocaïneproduktie voor zijn rekening. De versterkte Amerikaanse aanwezigheid in Bolivia is onderdeel van de ver scherping van de anti drugsoorlog, aangemoe digd door Amerikaanse beloften voor hulp. Yoweri Museveni voorzitter OAE ADDIS ABEBA De staats- hoofden van achttien Afri kaanse landen zijn gisteren in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba bijeengekomen voor de jaarlijkse top van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAE). President Yoweri Mu seveni van Uganda werd be noemd tot de nieuwe voorzit ter van de OAE en volgt in die functie president Mubarak van Egypte op. In zijn eerste rede als voorzitter betoogde Muse veni dat er een eind moet ko men aan het tijdperk van „ge ïnstitutionaliseerd kolonialis me" in Afrika. Yoweri Museveni DDR: ontslag voor 15.800 grenswachten SUHL Het Oostduitse ministerie van defensie zal 15.800 van de 20.000 grenswachten ontslaan, zo heeft voorzitter Ulrich Kuhla van de vak bond voor grenswachten bekendge maakt. De resterende 4200 grens wachten worden ingezet voor een nieuwe grensbewaking, voornamelijk aan de Poolse en Tsjechoslowaakse grens. In de DDR zijn opnieuw twee massa graven ontdekt uit de periode van Sovjetleider Jozef Stalin. In de gra ven zijn slachtoffers uit de Sovjet-in terneringskampen na de Tweede We reldoorlog in het geheim ter aarde besteld. Iraanse man bivakkeert al jaren op vliegveld Parijs PARIJS Een 45-jarige man uit Iran, die zich niet kan identificeren, verblijft al twee jaar op het Parijse vliegveld Rois- sy. Naar gisteren bekend werd, moet in september een rechtbank beslissen over het lot van de man. De buitenechtelijke zoon van een Iraniër en een Engelse ver liet na de dood van zijn vader in 1969 Iran om in Groot-Brittannië zijn moeder te zoeken. Een speurtocht, die geen suc ces had. De Britten wilden hem niet en via Berlijn, Amsterdam en België, kwam hij in 1988 op het vliegveld van Parijs te recht waar hij sindsdien verblijft. Zijn paspoort zou hem door de Iraanse gehei me dienst zijn afgenomen. 204.20 100.60 10180 Cubanen vluchten naar ambassade T sjechoslowakije HAVANA De Cubaanse au toriteiten hebben een voorstel van de Tsjechoslowaakse am bassade in Havana afgewezen om te bemiddelen in de zaak van vijf Cubaanse dissidenten die gisteren hun toevlucht zochten in het ambassadege bouw. De vijf, behorend tot de illegale Vereniging voor vrije kunst (Apal), hebben laten we ten geen politiek asiel te zoe- ken maar op Cuba te willen 37J0 blijven werken. 69.50 52.00 T7~ (Vervolg van de voorpagina) TIRANA Het ambassa degebouw van de Bonds republiek is met driedui- JjJjlzend vluchtelingen over- 8L30 vol. Sommigen spreken al van „kampkolder". De loo.oo mensen zijn nerveus en 57.501 hier en daar breken issiï vechtpartijen uit. 23.50 46.601 De stank van de samengeper- ®®-®jji ste mensen die bij veertig gra- J^jlden Celsius al dagen dezelfde 15700 kleren dragen, is onbeschrijfe- 94.00 lijk. Er zijn geen slaapplaatsen 157 701 en slechts acht toiletten. io8 5ol^oor bekken staan huilen- 92 5o|de oudere vrouwen die tever- 60.201 geefs proberen om hun vol- 55.30 V wassen zonen terug te halen. 170.®feel vluchtelingen zijn man- li nen tussen de twintig en veer- '8360 bg Jaar- Maar de meeste fami- 88tX)i beleden wensen hen veel ge- I6.00jluk bij hun vertrek naar het 79.30 buitenland. Tienduizenden zouden hun voorbeeld willen I45qJ volgen, maar durven niet. 84*00 Ook bij de Fransen en Polen is !08.00 de situatie kritiek. Nog steeds ^50 melden zich nieuwe vluchte lingen. Albanezen liggen in rijen in de tuin van de Franse vertegenwoordiging onder de blote hemel, vertelde een me- dewerker van het Hongaarse Rode Kruis uit Hongarije. De Hongaarse en Franse ambassa- des liggen naast elkaar. Bij de vert.' Hongaren hebben veertig Al- banezen hun toevlucht ge- jg'Jj zocht, bij de Fransen 544 vol es' gens opgaven van zondag. 27^85 De vertegenwoordiging van 15,68 Praag in Tirana heeft geen O® problemen. De situatie rondom 0000 de ambassade is rustig. De 29 60 straat waaraan ze ligt is aan 3o!50 beide kanten afgesloten door ongewapende soldaten. „We hebben voldoende voorraden gg] en hebben zelfs de Fransen en Westduitsers geholpen met voedsel dat vanuit Praag is I aangevoerd", zei Sedlak. I In verscheidene steden in Al- 1 banië zouden de afgelopen we- ken bij rellen doden zijn ge- vallen. Dit hebben Albanese Mi vluchtelingen die zich in- wes terse ambassades in de hoofd stad Tirana hebben verschanst 86 si gemeld. De vluchtelingen zeg- gen dat onlusten in de provin cie met harde hand zijn onder drukt, zo liet een een Europese diplomaat per telefoon weten. Een vrouw zei dat ze op het plein van de noordwestelijke stad Shkoder drie onthoofde lijken zag liggen. Andere vluchtelingen spraken van 35 doden in Saranda in het zuidwesten. Ook zouden er slachtoffers ziin gevallen in de zuidelijke stad Kavaja. (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU Het 28e Par tijcongres van de Sovjet communisten begint steeds meer op een one- man-show van Michaïl Gorbatsjov te lijken. Slaagde hij er zaterdag al in om binnen een uur 4700 gedelegeerden een zwenking van 180 graden te laten maken over de vraag, of de Politburo-le- den ieder afzonderlijk een rapportcijfer van de ver gadering moesten krijgen (zaal vond eerst van wel, maar Gorbatsjov was er tegen en dus werd het uit eindelijk 'nee'), gisteren hamerde hij er tegen de heersende stemming in nog een belangrijk besluit door. Het huidige Politburo, waarin alle belangrijke beslissingen worden genomen, bestaat voornamelijk uit etnische Rus sen die naast een partijpost ook een regeringspost bekle den. Al begin dit jaar had Gor batsjov erop gewezen dat die constructie niet houdbaar was, als men tenminste de demo cratisering binnen de partij wilde doorzetten. Het ontwerp voor het nieuwe partijstatuut, waar het congres voortdurend over doorvergadert, voorziet dan ook in het opheffen van het Politburo. Een partijpresi dium waarin de partijleiders van alle 15 republiekën zitting moeten krijgen, was het nieu we voorstel. Al vorige week bleek echter dat het congres het Politburo wilde handha ven. Onder waarnemers was de al gemene interpretatie dat men wel voelde aankomen dat Gor batsjov de partijleiding wegens gebrek aan tegenkandidaten zou .behouden, maar dat men hem wilde opzadelen met het Politburo van conservatieve signatuur. Het congres, dat het Centraal Comité en het Polit buro moet kiezen op deze ver gadering, is namelijk overwe gend behoudend ingesteld en zet grote vraagtekens bij tem po en inhoud van de hervor mingsplannen van Gorbatsjov. Een beeldende vergelijking die afgelopen weekeinde werd ge maakt: de partij is een diepe kuil, daarin wordt de mam- moet-Gorbatsjov neergezet en vervolgewns dicht men het gat met een paar grote keien (de leden van het Centraal Comité en het Politburo), zodat de mammoet zich niet meer kan bewegen. Bewust Uiteraard was Gorbatsjov zich van dit gevaar bewust. En dus stelde hij gisteren aan het con gres voor om in het Politburo de partijleden van de vijftien Sovjet-republieken een vaste plaats te geven. Het congres, bekaf van het dagenlang ver gaderen, nam het voorstel aan. Misschien dat men zich tevre den stelde met de eenvoudige rekensom, dat de partijleiders van de Russische Republiek, de Oekraïne, Wit-Rusland en Oezbekistan tot het conserva tieve kamp gerekend kunnen worden. Maar het feit blijft, dat Gorbatsjov een belangrijke overwinning heeft behaald. Vanaf nu zal er in het Politbu ro geen plaats meer zijn voor mensen die naast een hoge partijpositie ook een regerings functie bekleden. De overhe veling van de macht van partij naar parlement heeft door de beslissing van gisteren weer meer reliëf gekregen. Na dit congres zal het Politburo zich niet meer direct met de land- spolitiek kunnen bezighouden, maar is het teruggeworpen op de bespreking van interne partijzaken. En het zal dus he lemaal van het toekomstig postuur van de CPSU afhan gen, of het inzicht van de par tij van Lenin dominant zal zijn FOTO: ANP in het landsbestuur. Wat dat postuur betreft, ziet het er niet rooskleurig uit voor de CPSU. De leegloop voltrok zich al maandenlang met een tempo van ruim 1000 opzeg gingen per dag. En al kan een partij met 18 miljoen leden in dit opzicht wel een stootje ve len, de vooruitzichten op een massale exodus na dit 28e Par tijcongres blijken zeer reëel. De mallotige indruk die het congres bij tijd en wijle maakt, volstrekt in de ban als men is van Gorbatsjov, de man wiens politiek men zegt te verwer pen maar voor wiens persoon lijkheid men keer op keer een knieval maakt, heeft bij zeer vele oprechte partijleden twij fel doen ontstaan of men nog wel in deze onoverzichtelijke, besluiteloze partijchaos kan en moet doormodderen. Het feit dat het congres ook nog eens uitvoerig aandacht besteedde aan au fond zijde lingse zaken, maakt van het Toch staking mijnwerkers MOSKOU Mijnwerkers in de Sovjetunie hebben gezegd morgen te staken, ondanks de roep van president Gorbatsjov en andere communistische lei ders om rust of het arbeids front. Mijnwerkers in het bek ken van de rivier de Don in de Oekraïne, het grootste kolen- wingebied in de Sovjetunie, besloten na een bijeenkomst van twaalf uur de staking doorgang te laten vinden. Mijnwerkers in de Donbass, het westen van Siberië en Vorkoeta in het Noordpoolge bied sturen morgenvroeg al leen de kernbemanning de mijnschachten in en gaan de monstreren. In het Koeznetsk- bekken in het westen van de Oekraïne wordt morgen de hele dag gestaakt. Alleen on derhoudsploegen zullen werk zaam zijn in de mijnen. De mijnwerkers zijn ontevreden over tekort aan woonruimte, voedsel en andere consumen tengoederen, en zijn bang dat de hervormingen van Gor batsjov prijsstijgingen veroor zaken zonder dat het iets ople vert. Daarnaast zijn de protes ten bedoeld om de partijleiders te waarschuwen dat ze zich niet langer kunnen beroepen op de steun van de arbeiders, die ze zeggen te vertegenwoor digen. geheel een hoogst wormsteki ge indruk. Immers, op de ech te vragen zoals: gaan we nu over naar een markteconomie, wordt het land vrijgegeven aan privéboeren en is particu lier eigendom toegestaan, geeft het partijcongres geen duide lijk antwoord. Dat zal het par lement, de Opperste Sovjet, dus moeten doen. En na giste ren is het duidelijk, dat de volksvertegenwoordiging zich daar niet meer door een al machtige CPSU geremd hoeft te voelen. Leider Tupamaru's ontsnapt uit Peruaanse gevangenis LIMA Uit de best beveiligde gevangenis van Peru zijn gisteren zeker veertig leden van de guerrillabewe ging Tupac Amaru ontsnapt, onder wie de leider Victor Polay. De gevangenen ontkwamen door een 200 meter lange tunnel waarin de politie twee halfautomatische geweren, een wal kie-talkie en vier booby-trap bommen vond. De politie heeft een grootscheepse zoekactie ingezet. Victor Polay, de leider van de Tupac Amaru Revolutionaire Beweging (MRTA), werd in januari opgepakt en beschuldigd van moord en bomaanslagen. Polay was begin jaren zestig leider van de studentenafdeling van de centrum-linkse Aprista Partij, de partij van de huidige president Garcia. Hij studeerde begin jaren zeventig met Garcia in Spanje. Tupac Amaru heeft naar schatting duizend leden en probeert sinds 1984 gewapenderhand de regering van Peru omver te werpen. Vorig jaar doodden Tupamaru's de voormalige mi nister van defensie Enrique Lopez. De groepering is ver noemd naar een achttiende eeuwse revolutionair, Tupac Amaru, die een boerenopstand leidde tegen de toenmalige Spaanse koloniale overheersers van Peru. Meeste Fransen vinden wijn niet lekker PARIJS In Frankrijk drinken steeds minder mensen wijn bij het eten en steeds minder mensen pakken dagelijks een glaasje wijn. Uit een en quête van de Franse wijnboeren, verenigd in de organisatie Onivins, blijkt dat tien jaar gele den nog dagelijks 32,5 procent van de Fransen naar de wijnfles greep, nu nog slechts 18,5 pro cent. Dit jaar is het per centage Fransen dat wijn drinkt bij het eten, voor het eerst onder de 50 ge zakt. Goed 73 procent vindt wijn gewoon niet lekker. De Fransen zijn wel meer mineraalwater gaan drinken. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER 639 Wanneer de nieuwe dag aanbreekt, bevinden de vier vluchtelingen zich al op veilige afstand van de stad. Peer is een beetje uit zijn humeur, want hij voelt zich op z'n schommelige kameelbult niet erg op zijn gemak. „Geef mij maar een galjoen in een vliegende storm", bromt hij. „Nou, wat let je", roept Philipo hem toe, „kijk maar eens om!" De karavaan houdt halt en ver rast draaien de anderen zich om. ,,'t Seepaert!" schreeuwt Rob, „en onder vol zeil! Jongens, als we dèt eens te pakken konden krijgen". „Ik weet waar het schip heen zielt, seigneur", zegt Bar- tje, „drie dagen geleden heeft het proviand geladen; het is on derweg naar Paré". Naar Paré? Nou, daar heeft Peer nog een goede vriend wonen, herinnert hij zich. En de karavaan zet zich vol goede moed weer in beweging. Als nou alles maar goed af loopt... - Ja, maar ondertussen hebben Abas Turc en de Bey van Algiers een langdurig onderhoud met de sterrenwichelaar, die hen moet vertellen waar de vluchtelingen zijn heengetrokken. De ziener tuurt lang in een glazen bol en zegt dan: „Vier kamelen zie ik, o heer; zij trekken naar Paré". En nog geen half uur later stuift een koerier, een Brahmaan, op een vurig Arabisch paard de stadspoorten uit. Stoer confectiepak Wie zich volgend jaar zomer door het kopen van een confectie pak een wat stoerder image wil aanmeten, kan als Superman door het leven gaan. De Japanse mode-ontwerper Junko Koshi- no presenteerde in Parijs een strak heldenpak van synthetisch materiaal dat massaal geproduceerd kan worden. FOTO: AP MANAGUA De Nicara guaanse president Violeta Chamorro heeft gister avond het leger bevel ge geven de orde te herstel len in de hoofdstad Mana gua nadat gevechten wa ren uitgebroken tussen stakers en aanhangers van de regering. Het was niet duidelijk hoe het leger, dat nog altijd sterk onder invloed staat van de san dinisten, op haar pleidooi zou reageren. Ondertussen gingen vele dui zenden aanhangers van de voormalige sandinistische re gering in de hoofdstad Mana gua opnieuw de straat op om hun solidariteit met de zich gestaag uitbreidende stakingen te betuigen. Bij de onlusten, die zondagavond al uitbraken, zouden drie doden en honderd gewonden zijn gevallen. Gisterochtend begonnen dui zenden anti-regeringsdemon stranten in Managua met het opwerpen van barricades uit solidariteit met de stakingen. Straten werden geblokkeerd en autobanden in brand gesto ken. Taxi's en andere voertui gen kwamen klem te zitten. Volgens stakingsleiders nemen meer dan 80.000 werknemers deel aan hun acties tegen de massale ontslagen bij de rege ringsinstellingen, ondanks eer dere beloftes van de regering Chamorro. De posterijen wer ken al sinds een week niet. Er wordt gestaakt in bijna alle ministeries en in duizenden agrarische staatsbedrijven. De arbeiders eisen een minimum loon van ongeveer 400 gulden per maand in plaats van de huidige 52 gulden. De regering wil echter niet verder gaan dan een loonsverhoging van 43 procent. Dreigend met hun wapenstokken sluiten agenten van de militaire oproerpolitie in de Keniase hoofdstad Nairobi een demonstrant in FOTO: i NAIROBI De Ke- nyaans^ hoofdstad Nairobi is gisteren, voor de derde achtereenvolgende dag, het toneel geweest van protesten tegen het één- partijsysteem. De onlusten zijn volgens diplo maten en plaatselijke journa listen overgeslagen naar Na- kuru in het noorden van het land en ook uit andere steden zijn protestacties gemeld. De Kenyaanse autoriteiten be schuldigden gisteren de Ame rikaanse ambassade ervan zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van het land, omdat de ambassade asiel had geboden aan een op ponent van het bewind van president Arap Moi. Sinds za terdag leveren demonstranten en politiemannen in Nairobi straatgevechten, waarbij zeker drie doden en tal van gewon den zijn gevallen. Vooral in de overvolle krottenwijken van Nairobi kwam het gisteren tot gewelddaden. Voorstanders van een meerpartijen-stelsel bekogelden iedereen met ste nen die niet het V-teken maakte om te bewijzen dat ook hij voor meer partijen is. 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5