/n eiswereld btimistisch iechte weer it jaar cel voor nlange incest Christelijke partijen vrezen voor huwelijk nderzoek naar verband afwijkingen en milieu Oplichter werd niet rijk Nederland El -uu-dubbel el Ga nooit op vakantie zonder de reisverzekering van de ANWB [ENLAND EcicbcSomont DINSDAG 10 JULI 1990 PAGINA 3 inig k M De rechtbank in Arnhem n 58-jarige man een gevangenis- i acht jaar opgelegd voor het gedu- jf jaar plegen van incest met zijn njarige stiefdochter, waarbij hij het ernstig mishandelde. De zaak ir officier van justitie mr. S. Buist de gruwelijkste voorbeelden van lit de geschiedenis genoemd. De am aan het rollen, toen het meisje ;i isplaatsing haar relaas vertelde aan j egouders. Daarbij bleek, dat zowel jzers als de huisarts het kind eerder nelijke omstandigheden aangetrof fen, maar geen actie ondernomen Het slachtoffer verblijft inmiddels iychiatrische kliniek. Minister Maij onthult mottobord bij snelweg DEN HAAG Minister Maij van verkeer geeft overmorgen op het Binnenhof in Den Haag het startsein voor een nieuwe landelijke campag ne, die automobilisten er toe moet brengen zich aan de maximum snel heden te houden. Zij doet dat door een 'mottobord' te onthullen, waarvan er deze maand zestig geplaatst worden langs de auto snelwegen, vooral op wegvakken waar slechts honderd kilometer per uur mag worden gereden. In totaal komen er minstens tachtig mottobor den. De borden van 2,5 bij 3,5 meter zijn voorzien van een foto en het op schrift „te hard rijden kost teveel". DEN HAAG De christelijke partijen RPF, SGP en GPV heb ben weinig vertrouwen in PvdA-minister D'Ancona (welzijn, volksgezondheid en cultuur) als het gaat om de toekomst van het huwelijk. De Kamerleden Leerling, Van der Vlies en Schutte eisen in schriftelijke vragen volstrekte duidelijkheid over 's ministers zieleroerselen, toen zij 30 juni op de homo-ma nifestatie Roze Zaterdag in Zwolle het fenomeen huwelijk aan de kaak stelde. D'Ancona gaf ten beste dat zij het huwelijk niet de meest ideale regeling vindt voor een relatie tussen twee mensen en dat er betere wettelijke regelingen moeten komen om relaties over en weer te ordenen. De kleine rechtse fracties vragen zich af of de minister daarmee het kabinetsstandpunt vertolkte. Zij willen van CDA-minister Hirsch Ballin (justitie) de verzekering dat er geen enkel voornemen bestaat dat „af breuk zou kunnen doen om de specifieke positie welke het hu welijk ingevolge het Burgerlijk Wetboek inneemt". Autoweg dicht wegens proef met soft drugs HEERLEN De komende vier weken is een deel van de autoweg Antwerpen-Heer- len de eerste drie dagen van de week 's a- vonds van 19.00 tot 24.00 uur afgesloten voor alle verkeer. Er is een uitzondering ge maakt voor twee auto's van de rijksuni versiteit Limburg, waarin mensen onder in vloed van soft drugs achter het stuur zitten. Zij nemen deel aan een onderzoek van het effect van soft drugs (in dit geval marihua na) op de rijvaardigheid. Aan de rijvaardig- heidsproef nemen in totaal 12 mannen en 12 vrouwen van 21 tot 38 jaar deel. Het gaat niet om drugsverslaafden maar om „recrea tieve gebruikers1' van marihuana. De auto's waarmee de ritten worden gemaakt zijn uit gerust met computergestuurde registratie- apparatuur. !ee| 1LIJFT GELOVEN IN EIGEN LAND e mk zi j het ra t/ gel sr mHAAG Het Ne ds Bureau voor (NBT) noemt y-oen hardnekkig fa- maar bij de Alge- Nederlandse Vere van Reisbureaus ïitbft) weet men het ze- tiojet slechte weer, zo- de afgelopen doet de Neder- vakantieganger op atste moment naar lnige zuiden vluch- rik daa weer de afgelopen tijd was, ontkennen zowel ïsteeg van het NBT en Couvreur van geen van beide. Juni s hfen natte zomermaand, er en daar 130 milime- e j erslag. Een verregend rweekeinde en op een plaats zelfs lichte 'l arst nodigt niet uit tot kr weekjes strand in xrt of kamperen op de Waddeneilanden. Toch is er volgens Kamsteeg van het NBT geen reden tot klagen voor de Nederlandse vakantiemarkt. „Uit eigen on derzoek is ons gebleken dat het weer in deze tijd van het jaar slechts bij weinigen van invloed is op de keuze voor een vakantiebestemming", zegt hij. Goed, hij kan niet ontkennen dat de buitenlandse reizen op het laatste moment wel meer in trek zullen zijn gekomen, maar „slechts" zo'n tweehonderdduizend vakan tiegangers zien volgens hem door het slechte weer op het laatste moment af van een verblijf in eigen land. „En dat is niet veel, wanneer je beseft dat er jaarlijks zo'n zestien miljoen vakanties in eigen land worden gehouden", aldus Kamsteeg. Voorjaarsweer Van grotere invloed op de keuze voor een vakantiebe stemming is volgens Kamsteeg Voor sommigen zijn regen, wind en grauwe luchten reden het land in de zomer alsnog te ontvluch ten, anderen geven er juist dan de voorkeur aan op het strand te wandelen. foto: anp Europees zwemwater nog niet schoon BRUSSEL De kwaliteit van het zwem- en badwa ter in de Europese Ge meenschap is er in de loop van de jaren op vooruit gegaan. Maar het voldoet nog lang niet overal aan de eisen. Dat blijkt uit een verslag dat de EG-com- missie in Brussel openbaar heeft gemaakt. De gege vens slaan op het jaar 1988. Geen van de EG-lid- staten is er tot dusverre overigens in geslaagd vol ledig aan de Europese nor men te voldoen. het weer in het voorjaar. Dat is immers de tijd waarin de meesten hun plannen maken. Een voorjaarszonnetje wekt blijkbaar een groter vertrou wen in een warme zomer in Nederland. „Omdat de eerste maanden van dit jaar redelijk zonnig waren, verwachten wij dat het aantal binnenlandse vakanties dit seizoen met vijf procent zal toenemen. De Ne derlandse campings en bunga lowparken zitten nu al met een bezettingsgraad van 80 tot 90 procent, en dat is meer dan in andere jaren", aldus Kam steeg. Volgens het NBT zijn de Ne derlandse vakantiegangers in drie groepen te verdelen. De meesten, zo'n 5,4 miljoen, wil len per se zon en strand tijdens hun vakantie, en vertekken veiligheidshalve naar het bui tenland. Zo'n 4,2 miljoen Ne derlanders kiezen steevast voor het eigen land. Wat rest zijn de ongeveer tweehonderd duizend „twijfelaars", die pas laat kiezen tussen binnen- of buitenland. Slecht weer kan volgens Kam steeg hooguit van invloed zijn op de duur van de vakantie in dit land. Mensen die twee we ken lang de regen op hun tentdak hebben horen vallen, willen nog wel eens besluiten een weekje bij te komen in ei gen huis. „Maar uit eigen er varing weet ik dat het eigen lijk maar weinig uitmaakt wat voor weer je hebt tijdens je va kantie. Het aardige van Ne derland is toch dat je overal wel iets te doen hebt. Musea en attracties zat". Heuse run Zo positief als Kamsteeg klinkt directeur G.J.N. Cou vreur van de ANVR echter niet. Sinds twee weken is er volgens hem een heuse „run" op de reisbureau's geweest voor 'last minute' boekingen naar warme landen. De reden daarvoor laat zich volgens Couvreur makkelijk raden: het teleurstellende weer al hier. „We merken het ook aan het telefonisch verkeer met de bij ons aangesloten reisbu reau's. Je komt er haast niet door". Cijfers heeft hij niet, maar dat het weer de doorslaggevende factor is bij de vakantiekeuze, staat volgens hem wel vast. „Vorig jaar hadden we een goede zomer, en dat merkten wij direct; we hebben toen heel wat boekingen voor bui tenlandse reizen misgelopen". Behalve het weer blijkt vol gens Couvreur dit jaar nog een verrassender factor een rol te spelen: de wereldkampioen schappen voetbal in Italië. „Nu het Nederlands elftal er vrij vroeg uitlag, besloten veel toe risten alsnog naar het buiten land op vakantie te gaan, in plaats van thuis voor de televi sie te blijven zitten", meent Couvreur. Door de plotselinge massale belangstelling voor snelle ar rangementen naar het buiten land, wordt het volgens hem steeds moeilijker vakantiegan gers nog een reis aan te kun nen bieden. „Populair zijn dit jaar weer Griekenland en Tur kije. De vluchten daarheen zit ten nagenoeg vol. Aan de an dere kant is er nog gelegen heid genoeg voor wie naar een land als Spanje wil. De Engel se toeristen hebben dat land min of meer de rug toe ge keerd, en dat biedt mogelijk heden voor de Nederlander die nu nog snel weg wil". JEAN-PIERRE GEELEN r agenten identificeren aan de deur van de rechtbank met behulp van een foto een van de m gedagvaarde krakers. foto: anp lïkersproces eindigt achter gesloten deuren NGEN Het proces tegen de krakers Wolters-Noordhoffcomplex in Gronin- jisteravond afgesloten met de behande- in de zaak tegen vier minderjarige ver- n. Deze zitting werd achter gesloten deu- houden. De laatste procesdag leverde •r. ins weinig.nieuws op. De advocaten be- vrijspraak of niet-ontvankelijkheid van het openbaar ministerie; de officier van justitie eiste opnieuw negen maanden cel. De gemeente Groningen is opgelucht dat het proces, de grootste strafzaak uit de Nederlandse na-oor- logse geschiedenis, op een oor na gevild is. De rechtbank doet in alle zaken op 17 juli uit spraak. (Vervolg van de voorpagina) HAZERSWOUDE Vast staat dat de man uit Wagenin- gen, voordat hij zich eind 1988 op de autobranche stortte, al veel schulden had. De man handelde in allerlei produk- ten. Volgens de politie ging hij daarbij onhandig te werk door duurder te kopen dan te ver kopen. Om de opgelopen schulden te kunnen voldoen, wendde de man zich tot het garagebedrijf in Hazerswoude. Hij kocht daar gebruikte, maar dure auto's. Over de prijs deed hij niet moeilijk. In veel geval len betaalde hij zelfs meer dan de vraagprijs, maar bedong wel altijd een termijnaflossing. Als hem naar een verklaring werd gevraagd vertelde hij dat de auto meteen werd doorver kocht zodat hij kapitaal in handen kreeg. Met dat geld kon hij enorme winsten ma ken op de goederentermijn- markt. De gekochte auto's werden inderdaad meteen doorverkocht. Met tienduizen den guldens verlies gingen ze naar een autobedrijf, dat begin dit jaar van Wageningen naar Ede verhuisde. Met het geld kon de man enkele schuldei sers tevreden stellen, maar zijn totale schuld liep enorm op. De verdachte leende ook geld van particulieren en bedrij ven, waarbij hij grote winsten in het vooruitzicht stelde. Bijstandsuitkering Rijk is de man niet geworden van zijn activiteiten. Hij leefde eenvoudig, wonend in een doorsnee woning en zonder grote bezittingen. De man had vanaf 1984 een bijstandsuitke ring, waarvoor hij zich ook nog moet verantwoorden, om dat hij zijn neveninkomsten heeft verzwegen. Overigens stond de man al eerder voor de rechter, maar wist hij zijn activiteiten ge woon voort te zetten. Het poli- tie-onderzoek kwam in een stroomversnelling toen twee zonen en een aangenomen kleinzoon op 15 mei in Wage ningen werden ontvoerd. De daders hadden geld tegoed van de verdachte en wilden door de ontvoering hun eis kracht bij zetten. FERDAM De in Rotterdam start ïptember met een onderzoek naar aan- en afwijkingen bij boren baby's. erfelijkheidsfactoren en ijngebruik zal daarbij liet eerst worden nage- of de veronderstelling dat bepaalde afwijkin- 'orden veroorzaakt door •invloeden. Ten behoe- het onderzoek, dat zich tstrekken tot heel Zuid- Jederland en dat plaats vindt in samenwerking met de Erasmusuniversiteit, wordt een register aangelegd van alle baby's die met een aangeboren afwijking ter wereld komen. De huisartsen, consultatiebu reaus, verloskundigen, kinder artsen en ziekenhuizen zijn door de GGD aangeschreven om medewerking te verlenen. Ook willen de onderzoekers van gynaecologen de oorzaken van miskramen vernemen. Aan de ouders zal vooraf toe stemming worden gevraagd om de medische gegevens vrij te geven voor het onderzoek. De ouders krijgen een vragen formulier waarin vragen wor den gesteld over ziekten die in de familie voorkomen en me dicijngebruik tijdens de zwan gerschap. Een derde van het aantal vragen dat de ouders krijgt voorgelegd heeft betrek king op milieu. Van belang zijn zaken als het beroep van de ouders, met welke chemi sche stoffen zij in aanraking komen en waar en hoe zij wo nen. Afwijkingen, De GGD schat dat in Zuid west-Nederland (het Rijn mondgebied inclusief de Drechtsteden, West-Brabant en de hele provincie Zeeland) jaarlijks duizend baby's met aangeboren afwijkingen wor den geboren. Dat is 3 procent van alle geboorten in dit ge bied. Van drie kwart van de aangeboren afwijkingen, zoals zes teentjes, gespleten lip, open gehemelte, open ruggetje, wa terhoofd, klompvoetjes, be paalde hartafwijkingen en syndroom van Down (mongo- lisme), heeft men geen idee van de oorzaak. Het onderzoek vindt plaats in het kader van Eurocat, een sa menwerkingsverband van de Europese Gemeenschap. In Eurocat-verband worden in twintig Europese steden medi sche gegevens verzameld, die in een coördinatiecentrum in Brussel worden verwerkt. Het belang van medische registra tie werd indertijd ingegeven door de Softenon-affaire, waarbij pas na jaren het ver band werd gelegd tussen het gebruik van medicijnen tijdens de zwangerschap en de ge boorten van misvormde kin deren. IIBAAI door WILLEM RITSTIER Vrouw eist ivf-behandeling DEN HAAG Een 29-jarige vrouw eiste vandaag in een kort geding dat het Acade misch Ziekenhuis in Leiden (AZL) haar alsnog in aanmer king laat komen voor een rea geerbuisbevruchting. De vrouw kreeg na een mis lukte poging haar kunstmatig te bevruchten, te horen dat zij niet meer terug hoefde te ko men. „Er was te weinig vertrouwen om de behandeling voort te zetten", zegt een woordvoer der van het AZL. SIRE start campagne voor rouw verwerking DEN HAAG De Stichting Ideële Reclame (SIRE) is een (advertentie)campagne begon nen om mpnsen er toe te be wegen anderen te helpen tij dens een rouwproces. Per jaar krijgen ongeveer 700.000 men sen te maken met het verlies van een partner, ouder of kind als gevolg van overlijden of echtscheiding. Om te voorko men dat nabestaanden door het verlies een trauma oplopen of met hun verdriet alleen achterblijven, is er volgens de SIRE meer medeleven nodig van de directe omgeving. Be grip van mensen voor andere mensen doet wonderen, aldus de SIRE. Een weekendje langs gaan, even een kopje koffie gaan drinken, een telefoontje plegen, het kan zo ontzettend veel betekenen voor iemand die met een groot verdriet is achtergebleven. De angst om daarbij verdriet op te rakelen is onterecht, meent de SIRE. De meeste nabestaanden zijn er, zeker de eerste tijd, dage lijks mee bezig. Vakantie in eigen land mag dan voor velen betekenen dat ze zomaar op de bonnefooi wat rond gaan toeren, in de hoop aardige plekjes tegen te komen, niet iedereen is zo ondernemend. Sommigen rijden slaafs de bordjes van de ANWB achterna. Anderen pakken liever de Grote Bosatlas en bereiden zich daarmee op hun vakantietochtjes voor. Weer anderen laten dat laatste liever aan ons over. Zij lezen dan wel deze dagelijkse rubriek in de wetenschap dat hen dan zeker iets origineels te wachten staat. va toeristisch Bij het naderen van het Noordlimburgse landschap beginnen we echt een beetje nerveus te worden. Onze ma gen zijn toch al overgevoelig. We hebben er een dodemans- rit opzitten over een honke- bonkige tweebaansweg van uit Helmond. Het gehucht waarnaar we op zoek zijn vonden we puur toevallig in de Grote Bosatlas. We zochten eigenlijk de weg naar Knikkerdorp, maar stuitten op een plaatsnaam die je bijna niet durft uit te spreken. Juist daarom kozen we voor dit gehucht. Ge woonlijk stappen we bij zoek tochten met veel bravour uit de auto, klampen de eerste de beste voorbijganger aan en vragen zonder gêne de weg. Nu rijden we vertwij feld rond, speurend naar bor den of andere aanwijzingen. Door ons hoofd spookt de dorpsnaam die we nauwelijks zonder blozen kunnen uit spreken. Van pure schaamte rijden we door naar de VVV in Venray. „Eh, juffrouw. beginnen wij, waarna een te uitvoerige uitleg volgt over het doel van onze reis. Pas op het allerlaatst, als het echt niet anders kan, zeggen we: „En daarom zijn wij op zoek naar het plaatsje waarvan je de naam spelt als 'El-uu-dub- bel el'. Weet u misschien. De informatrice begint hard te lachen. „Oh, u wilt naar Lull! Zeg dat dan meteen!" Lull is in de jaren zeventig ingelijfd door Venray, maar ligt nog net buiten de be bouwde kom. De VVV-dame verwijst ons voor de her komst van de naam naar het gemeentehuis. Daar worden we ontvangen door archiva ris Renkens, die ons noodt mee te lopen naar de archie ven in de catacomben van het raadhuis. Met sonore stem dreunt hij op dat de naam Lull al in de 16e eeuw werd gebruikt en in deze streek gemeengoed is. Helaas weet Renkens niet de oor sprong. Wel maakt hij duide lijk dat de gemeente in de of ficiële stukken niet van Lull spreekt. „Als je over dit ge hucht een brief aan Den Haag schrijft, staat het een beetje 1.ik bedoel vreemd. We noemen het tegenwoor dig Halfweg, omdat het hal verwege de route naar Oost- rum ligt". De ambtenaren kunnen zeggen en schrijven wat ze willen, in de volks mond heet het vlekje nog al tijd Lull. Aan de weg naar Oostrum liggen een stuk of tien huizen en boerderijen, met in het midden een kroeg die vroeger gewoon 'Café Lull' heette, maar nu een uit hangbord met 'Halfweg' heeft. Het is hier uitgestor ven. Het café is gesloten en de boeren zijn aan het werk. Bij het laatste huis waar we aanbellen hebben we geluk. In de tuin zit het echtpaar Linssen, dat er al 48 jaar woont. Hun dochter Thea Mickers is in Lull geboren. „Daar heb ik helemaal geen moeite mee. Vroeger wist je niet beter. Op school werd er nooit om gelachen. Er waren kinderen uit Oostrum, er wa ren kinderen uit Lull. Toen had het woord nog geen dub belzinnige betekenis". Thea die inmiddels in Venray woont, weet waar de naam vandaan komt. „Hoogstwaar- ger voor 'kabbelend'. En dat slaat op een beekje dat hier vroeger liep". De familie Linssen heeft het altijd prima naar de zin gehad in Lull. Op de naam zijn ze trots. „Zelfs op de militaire stafkaarten van de Duitsers stond ons dorp aangegeven", herinnert Willem Linssen zich. Linssen was in zijn jonge jaren smid. „Als de mensen mij zagen, zeiden ze: daar heb je de smid van Lull. Later, als vreemdelingen ongelovig be gonnen te lachen, zeiden we erbij: Lull met drie 'ellen'. Ach meneer, het land was hier zo mooi". De VW-fol der, die de dorpsnaam zorg vuldig vermijdt, roemt nog altijd het natuurschoon van Noord-Limburg. Maar de fa milie Linssen maakt zich zor gen. „Dit is één van de meest vervuilde regio's van Neder land. We zitten hier met een flink uitgedijde bio-industrie, vandaar. En als de wind uit het oosten komt, ruiken we het Ruhrgebied". ROB SEBES Tegenwoordig heet het 'Halfweg', maar in de volksmond heeft het nog altijd de originele naam die door buitenstaanders met enige schaamte wordt uitgesproken. foto: pu mm mm m m m MA Lekker op vakantieMaar ga dan ook écht zonder zorgen van huis. Want al vanaf f 1,55 per persoon per dag bent u goed en veilig verzekerd tegen schade aan bagage en medische behandeling in het buitenland. Regel die zekerheid meteen. Zo'n reisverzekering, uw ANWB-lidmaatschap en de Internationale Reis- en Kredietbrief geven de perfecte combinatie voor complete zekerheid! Dus; voor u vertrekt eerst langs bij uw ANWB-kantoor of bel gratis 06-0503. Zeker op reis met de ANWB (fBel gratis 06-0503

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3