Sheppard favoriet voor opvolging Robert Runcie foiclóe kerk en wereld brieven van lezer SOH: weinig optimisme over ontwikkeling derde wereld Concordantie Liedboek voor de Kerken mSr fieidaeSoti/ta/ni GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSowiont DINSDAG 10 JULI 1990 PAGI Harderwijkse predikant wil niet vertrekken HARDERWIJK De Harderwijkse predikant, ds. D.O. Vee- nendaal is niet bereid vrijwillig te vertrekken als predikant van de Gereformeerde kerken in die plaats. Op zijn vertrek was aangedrongen door de centrale kerkeraad van de Gerefor meerde kerk in Harderwijk naar aanleiding van meerdere rap porten waarin de conclusie werd getrokken dat de persoon van ds. Veenendaal voor een groot deel oorzaak is van de spannin gen die leven binnen deze kerkelijke geloofsgemeenschap. Veenendaal, die inmiddels voor vakantie naar het buitenland is vertrokken, zegt dat hij uit zijn kerk genoeg steun krijgt om te kunnen blijven. Wanneer de ceptrale kerkeraad het vertrek van de predikant toch wil doorzetten, komt het waarschijnlijk tot een scheuring. De dominee had in zijn vorige standplaats Putten al problemen. Dekens Zürich: geen geld voor nieuwe vicaris ZÜRICH De vier de kenaten in het kanton Zürich gaan de synode van het kanton vragen geen geld uit te trekken voor de bezoldiging van de nieuwe vicaris-gene raal van Zürich, Chris- toph Casetti. Het bisdom Chur, waaronder Zürich valt, zal nu zelf zijn sala ris en de bureaukosten moeten dragen. Het gaat om een bedrag van onge veer 120.000 frank per jaar (ongeveer 170.000 gulden). De priesters, pastoraal werk- (st)ers en katecheten van de vier dekenaten namen dit be sluit „wegens de gestoorde verhouding" met *de uiterst behoudende bisschop Wolf gang Haas en de onlangs door hem benoemde Casetti. Wel willen de dekenaten deelne men in een delegatie die krachtens een besluit van de synode met Casetti gaat pra ten. De synode besloot eind vorige maand uit protest tegen de benoeming van Casetti het sa laris van Casetti pas te beta len, als hij zou instemmen met een bijeenkomst van het pas toraal kapittel van het kanton Zürich, waarin alle priesters, pastoraal werk(st)ers en kate cheten in het kanton zitting hebben. Casetti heeft inmid dels duidelijk gemaakt, dat hij daar niets voor voelt. Het ka pittel, dat minstens een keer per jaar bijeenkomt, heeft niet de bevoegdheid zich met be noemingen van de bisschop bezig te houden, zei hij giste ren tegen journalistén. Dr. R.G.J.M. Goertz president pauselijk instituut Rolduc ROERMOND J.M. Gijsen van Roermond heeft dr. R.G.J.M. Goertz be noemd tot president van het pauselijk instituut voor huwe lijk en gezin in Rolduc. Dit zogenaamde Medo-instituut (Mater Ecclesiae Domesticae) wordt op 7 oktober officieel is geopend. Goertz (42), die in 1981 priester werd gewijd, blijft directeur van het cen trum voor gezinspastoraal van het bisdom Roermond, dat eveneens in Rolduc is geves tigd. Hij zal daarnaast leiding geven aan de leefgemeen schap van studenten aan het MEDO-instituut. Mgr. Gijsen heeft tevens een groot aantal hoogleraren voor het instituut benoemd. De meesten van hen zijn al werkzaam als do cent op het grootseminarie Rolduc. Anglicanen branden zich niet aan verbod vossejacht YORK De Anglicaanse Kerk van Engeland voelt er niets voor intensieve veeteelt en de jacht op vossen te ver bieden op terreinen die ker kelijk eigendom zijn. De ge nerale synode in York wilde zich niet aan deze gevoelige kwestie branden, maar be sloot een algemene verklaring over omgang met de natuur op te stellen. De poging om de kerk achter de dierenbeschermers te krij gen, was afkomstig van aarts deken Ernest Stroud van Col chester. De jacht op vossen en herten hoort volgens hem in dezelfde categorie als het in middels verboden hanenge vecht en de berebijt (honden tegen een vastgebonden beer). Dieren mogen niet misbruikt worden voor het plezier van de mens, aldus Stroud. Strouds voorstel ontmoette veel tegenstand in de synode. Michael Oakley vond dat de kerk zich niet als schoolmees ter moest opstellen: „Nadat ons verteld is dat roken en drinken slecht voor ons is, probeert de meester nu de meest effèctieve vorm van veeteelt en de jacht te verbie den". Volgens Oakley zullen kerk gangers op het platteland geen enkel begrip kunnen op brengen voor een kerkelijk verbod op „de meest menselij ke manier om een vos te pak ken te nemen". Bisschop Ian Harland van Carlisle had zelfs de indruk dat in zijn deel van Engeland alleen maar met verbazing en ont zetting gereageerd zal worden op een dergelijk verbod. Blanke kerk heeft begrip voor blanke extremisten PRETORIA De Afrikaanse Protestantse Kerk kan begrip opbrengen voor de gewelddadige acties van rechtsradicale groeperingen in Zuid-Afrika. Als de regering de orde niet kan handhaven en gezagsgetrouwe burgers niet langer beschermt, is het logisch dat mensen onrustig worden. Dit zegt synode- voorzitter dr. Willem Lubbe in een vraaggesprek met een Westduits persbureau. Zijn kerk scheidde zich vier jaar gele den af van de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk, omdat deze afstand begon te nemen van de apartheidspolitiek. De kerk van Lubbe telt 20.000 (blanke) leden. „Voordat de rege ring haar burgers vertelt dat zij geen geweld mogen gebruiken, moet zij zich eerst afvragen of zij haar door God opgelegde plicht wel uitvoert", aldus Lubbe Hij vindt onderscheid in rassen verdedigbaar. Laat niemand zijn kinderen straffen als hij boos is. De straf moet een geneesmiddel zijn, en zouden wij een arts dulden die vertoornd was op zijn patiënt? Montaigne (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Er bestaat kans dat Dr David Shep pard (61), de anglicaanse bisschop van het Noor dengelse Liverpool, Dr Robert Runcie zal opvol gen als aartsbisschop van Canterbury. De gerenom meerde Britse zondags krant The Observer schreef dit afgelopen zon dag al. Gisteren verbeter den de kansen van Dr Sheppard nog: de Gene rale Synode onthulde in het eveneens Noorden gelse York dat de bis schop van Liverpool (al thans onofficieel) door haar werd geprefereerd als kandidaat-opvolger. Aartsbisschop Runcie stapt volgend iaar in de VUT. Meer dan 220 Disschoppen en leken 'die in York deelnamen aan een officieuze stemming heb ben de mening uitgesproken dat Dr Sheppard de meest ge schikte opvolger van Dr. Runcie is. De aartsbisschop van York, Dr John Habgood (63), kwam als tweede meest geschikte kandidaat uit de bus. Het is dus duidelijk, dat de aanhang van Dr Sheppard alsmaar toeneemt. Hij staat hoog in aanzien als gewezen speler van het Engelse lande lijke cricket-team en wordt door premier Thatcher be wonderd omwille van zijn traditionele doctrinaire opvat tingen en zijn liberale geest inzake sociale problemen. Thatchers sympathie en steun zijn erg belangrijk, want de benoeming van een nieuwe anglicaanse aartsbisschop van Canterbury hangt in laatste instantie af van de Britse mi nister-president. Thatcher houdt niet van bis schoppen die zoals Dr Runcie geregeld kritiek uitbrengen op haar sociale beleid. Ze vindt dat een regering zoals de hare doorlopend moet kunnen rekenen op steun van de anglicaanse kerk. Onder Runcie bleek dit laatste lang niet altijd het geval. De uittre dende aartsbisschop van Can terbury veroorzaakte kortge leden een nieuwe botsing met de nationale overheid, die hij nogmaals het verwijt toeslin- gerde dat zij zich te weinig bekommert om het lot van miljoenen behoeftigen. De koninklijke commissie voor benoemingen, die kancji- daten voor Runcies opvolging uitpikt, vergaderde afgelopen maand voor het eerst om de zaak te onderzoeken. Toen bleek al dat Dr Sheppard praktisch ieders voorkeur ge noot. Hij lijkt erg geschikt, niet alleen om meer toenade- ring tot stand te brengen tus sen kerk en staat, maar ook om de kloof te overbruggen die in de kerk van Engeland is ontstaan naar aanleiding van het debat over de wijding van vrouwen tot priester. Dr. Sheppard is wat men noemt 'een man van eenvou dig geloof'. Voorstanders van zijn benoeming tot aartsbis schop van Canterbury nemen aan dat hij de anglicaanse te rugloop zou kunnen stuiten. De koninklijke commissie voor benoemingen komt op 16 juli opnieuw bijeen om uit de voordracht van geschikte kandidaten er twee uit te kie zen. Beide namen worden dan doorgegeven aan premier Thatcher, die de beslissende keuze doet. De naam van Runcies opvol ger zal vermoedelijk pas in Robert Runcie foto: ap november openbaar worden gemaakt door koningin Eliza beth. De Britse vorstin opent dan in Londen een pas verko zen nieuwe Generale Synode. Britse waarnemers die de uit slag van het debat over Run cies opvolging met spanning afwachten, voorspellen dat voor die datum op premier Thatcher de verantwoorde lijkheid zal rusten om te kie zen tussen de bisschoppen Sheppard en Habgood. Shep pard zou Thatchers voorkeur genieten omdat hij destijds op haar een gunstige indruk heeft gemaakt als bemidde laar tussen de sterk verschil lende etnologische gemeen schappen van Liverpool. Auschwitz Comité verzet zich tegen bijbeltekst AMSTERDAM Het Inter nationale Auschwitz Comité (IAC) zal zich tot het uiterste verzetten tegen een tekst uit het bijbelboek Job op het in ternationale monument voor de Holocaust in Birkenau. De nieuwe tekst moet verwijzen naar de miljoenen slachtoffers die in Auschwitz-Birkenau zijn gevallen en de vele joden onder hen, maar in de nu voorgestelde tekst komt het woord miljoenen niet langer voor. Hier stoort het IAC zich aan evenals aan het feit dat een bepaalde religie, de chris telijke, op deze manier bezit neemt van Auschwitz. De voorzitter van het Neder lands Auschwitz Comité (NAC), A. Fels was dit week einde in Brussel voor overleg met het IAC over de kwestie. Het idee van de bijbeltekst was afkomstig van de Poolse commissie die het staatsmu- seum Kamp Auschwitz, waar onder Birkenau valt, gaat re noveren. Deze commissie ver wijderde begin dit jaar zonder overleg met het Internationa le Auschwitz Comité de oor spronkelijke tekst van het monument, waarvoor in alle landen geld werd verzameld. „Oord van martelaarschap en dood der vier miljoen slacht offers van de nazi-moorde naars 1940 - 1945", stond erop, in verschillende talen. Vol gens de commissie -inmiddels vervangen door een „weten schappelijke raad voor het museum Auschwitz"- is het getal van vier miljoen niet juist. Het getal werd tijdens het proces in Neurenberg gehan teerd en heeft volgens Fels een symbolische functie ge kregen. Het Internationale Auschwitz Comité kan zich niettemin verenigen met aan duiding „miljoenen". Fels: „Wie kan de slachtoffers ooit tellen, niet alles is geregi streerd." Er zijn echter zeker miljoenen mensen in Ausch witz omgekomen en van hen was het merendeel jood. Aan die beide aspecten moet in de nieuwe tekst duidelijk worden gerefereerd, eist het Auschwitz Comtié. Gebeurt dat niet, dan „moet het Comi té de eigen positie herzien en een andere houding aanne men", aldus Fels. „We gaan natuurlijk niet op de knieën." Pelgrims terug uit Mecca Maleisische moslim-pelgrims keren terug uit Mecca de slachting overleefd hebben in de tunnel op weg n bedevaartoord. F UTRECHT In het westen is er optimisme over de moge lijkheden van economische ontwikkeling in Oost-Europa, maar in de derde wereld is er weinig reden tot optimisme. In de meeste ontwikkelings landen is juist sprake van toe nemende armoede. Die zorgelijke constatering doet drs. D. Scheele, voorzit ter van de interkerkelijke noodhulporganisatie Stichting Oecumenische Hulp (SOH), in het jaarverslag van zijn orga nisatie. SOH werkt namens de werelddiakonaten van de protestantse kerken en enkele andere oecumenisch ingestel de kerkgenootschappen in ons land. „Als we ontwikkeling defe- nieren als het versterken van de eigen mogelijkheden van mensen en het verminderen van hun kwetsbaarheid, dan is na drie decennia van aan dacht aan het ontwikkelings vraagstuk nog maar weinig bereikt", aldus de voorzitter van de organisatie voor nood-, vluchtelingen- en voedings hulp waarin dertien Neder landse kerken samenwerken. In het jaarverslag wordt ge signaleerd dat veel rampen aan de televisiekijker en krantenlezer in Nederland voorbijgaan. Zo leek 1989 een 'rustig jaar wat betreft ram- .pen omdat de media niet veel melding maakten van drama tische gebeurtenissen. „Het wordt steeds meer een bittere verzuchting: 'een ramp be staat pas als de televisie er aandacht aan besteedt'. Dit geldt voor ons in Nederland. Maar het is wel wat anders als je tot de borst in het water staat achter het gat in de dijk, ergens in Vietnam. Een cy cloon heeft honderden meters zeedijk weggeslagen. Zout wa ter heeft de rijstvelden over spoeld en zo'n vijftigduizend boeren hebben hun oogst ver loren. In Nederland haalt zo'n 'loka le' ramp niet eens de krant. In een straatarm land als Vietnam is het voor vijftig duizend mensen een dramati sche aanslag op hun minimale bestaan. Voor SOH is er in zo'n geval alle reden om de lokale partner financieel te helpen een 'voedsel-voor- werk' programma op te zet ten. In ruil voor het herstel van de dijk en het weer in cultuur brengen van de vel den worden de dorpelingen betaald in rijst. Zo snijdt het mes aan twee kanten. On danks de verloren oogst is er toch voedsel en in het volgen de seizoen kan men weer zelf verbouwen", aldus het jaar verslag. In 1989 besteedde SOH voor 42,3 miljoen gulden aan pro jecten. Daarbij was de catego rie voedselhulp van de EEG, inclusief de verschepingen van voedsel, de grootste. De nood- en vluchtelingenhulp die de SOH met particulier geld financiert en de voedsel hulp waarvoor de Nederland se overheid gelden beschik baar stelt, hadden beide een omvang van ongeveer 11,5 miljoen gulden. KAMPEN Er komt een concordantie op het Liedboek voor de kerken dat door vijf grote en kleine protestantse ker ken tijdens de eredienst wordt gebruikt. Een werkgroep aan de (gere formeerde) Theologische Uni versiteit te Kampen verwacht deze zomer een compleet tref woordenregister klaar te heb ben. De concordantie moet in twee versies worden uitge bracht. De ene is een gedruk te uitgave, de andere staat op een 'floppy-disk' voor gebruik per computer. Volgens prof. dr. J. C. de Moor, hoogleraar Semitische talen aan de ThU en leider van de werkgroep die de concordantie heeft ge maakt, bestaat er een grote vraag naar een trefwoorden register op het Liedboek. Pre dikanten, kerkewerkers en alle anderen die zich bezig houden met het maken van liturgieën en daarbij passende liederen moeten uitzoeken, kunnen volgens dr. De Moor de concordantie goed gebrui ken. Ds. W. Bleij, voorzitter van het bestuur van de ISK, is niet verrast over het initiatief uit Kampen. Maar, zo zegt de evangelisch-lutherse predi kant uit Amstelveen, „ik sta nergens meer van te kijken", Het ISK wordt overspoeld met allerlei nieuwe ontwikke lingen op het gebied van het kerklied, aldus ds. Bleij. Voor naamste rem op alle nieuwtjes zijn de auteursrechten van de liederen. „Wat moet je bij voorbeeld aan met de vraag of het Liedboek op 'sheets' ge- copieerd mag worden om ze te projecteren op een witte wand in de kerk:" Bleij vermoedt dat een con cordantie op het Liedboek niet in aanvaring zal komen met de aan zijn stichting toe vertrouwde auteursrechten. Maar de Kamper werkgroep zal, alvorens de concordantie te laten uitgeven, wel contact moeten opnemen met het ISK. „Ze moeten wel oppas sen. Het zou te ver gaan om dit helemaal buiten ons om te doen. We moeten uitkijken of we elkaar niet in de weg lo pen. Maar met het project op zich hebben we natuurlijk geen moeite. Het bevordert het liedzingen, en daar is onze stichting uiteindelijk voor". Provincie wijst evangelische school af UTRECHT De provincie Utrecht vindt het niet nodig dat er in Soest een evangeli sche school voor middelbaar onderwijs komt. Gedeputeer de Staten hebben dit geadvi seerd aan het ministerie van onderwijs, dat in oktober een verzoek van de stichting 'In de Ruimte' moet beoordelen. De provincie beschouwt evan gelisch onderwijs niet als een aparte stroming binnen het protestants-christelijk onder wijs. Zij beroept zich daarbij op het ministerie, dat alleen gereformeerd en reformato risch onderwijs als aparte richting erkent, aldus een woordvoerder van de provin cie. Er zijn in de regio Soest voldoende protestants-christe lijke scholen. Adjunct-directeur J.C. van Vuren van In de Ruimte is niet verbaasd over het nega tieve advies. Hij verwacht evenmin dat het ministerie positief zal reageren. De evangelische stichting denkt daarna echter haar gelijk te kunnen halen bij de Raad van State. ,,Zo zijn de gerefor meerde en reformatorische scholen er ook gekomen", al dus Van Vuren. „Die school komt er". Als dat ook werkelijk gebeurt, heeft Nederland zijn eerste evangelische school voor mavo, havo en atheneum. Een evangelische basisschool be staat al wel, namelijk in Am sterdam. Op basis van een en quête zegt In de Ruimte te kunnen rekenen op ongeveer 800 leerlingen. De evangelischen voelen zich zeer verwant met het refor matorisch en gereformeerd onderwijs, zegt Van Vuuren, maar kunnen daar gezien hun eigen identiteit niet goed aan deelnemen. Evangelisch on derwijs is volgens hem bijbel- getrouw („de bijbel van kaft tot kaft") en legt veel nadruk op getuigend geloof en de per soonlijke band met Jezus. dei Verdeelde wereldtop Op de gisteravond in Houston begonnen economisch reldtop van de zeven belangrijkste industrielanden jf' grote verdeeldheid over centrale agendapunten als nj bouwsubsidies en hulp aan de Sovjetunie. Er is weinig k dat voor het einde van de top, morgenavond, de prob worden opgelost. VOORAL de landbouwkwestie blijkt taai en zou ki isp leiden tot een mislukking van het GATT-overleg, late& jaar, over handelsbevordering in de hele wereld. Met de VS en de EG strijden over het al dan niet afschaffe subsidies aan ieders agrariërs. EG-commissaris Andri h, die deel uitmaakt van de EG-delegatie in Houston, hee sy« de vooravond van de top duidelijk gemaakt dat Europ zal wijken voor Amerikaanse druk om het subdidiebel te schaffen. Europa kan het zich om politieke, sociale mane redenen niet veroorloven haar agrarische gei schap te laten verdwijnen. In EG-kring wordt geklaagd over het zware accent regering-Bush tijdens de wereldtop in Houston legt o landbouwconflict, dat immers toch niet door de zeven ringsleiders kan worden opgelost, maar dat nog veel en tailleerd onderhandelen in GATT-verband (Algehele eenkomst over Tarieven en Handel) in Genève zal Als het landbouwprobleem niet wordt opgelost vervalle het eind van 1990 ook andere wereldwijde afspraken handel in industrieprodukten en diensten als bankieren zekeren en toerisme. PRESIDENT Bush wil echter snel verlost worden va jaarlijkse subsidiepost van 8,5 miljard dollar voor de A kaanse boeren. Hij kan dat er politiek echter alleen krijgen, als de EG hetzelfde doet. Maar Amerika is er k lijk niet voldoende van doorgedrongen dat die eis volk ireëel is. De situatie in beide 'blokken' is niet te vergel De VS tellen drie miljoen boeren, die gemiddeld vier zoveel land ter beschikking hebben als de dertien mfL agrariërs in de twaalf landen van de EG. In gatt-verband is thans de zogeheten Uruguay-opr handelingsronde gaande, die voor 1 januari aanstaande resulteren in een nieuw stelsel van importtarieven en tussen vrijwel alle vrije landen van de wereld. Vooral dent Bush vreest een economische recessie, als bij uitb 0 van een GATT-akkoord het internationaal protection zou toenemen. VAN de belangrijkste industrielanden (in Houston zi leiders bijeen van de VS, Japan, West-Duitsland, Engc^J Frankrijk, Italië en Canada) heeft de VS thans de i kwetsbare economie. De economische groei in Amerik nu tussen de een twee procent op jaarbasis en is daalv maar half zo sterk als die in Duitsland en Japan. Hoew VS in omvang nog altijd veruit de grootste producent is Bruto Nationaal Produkt van 5200 miljard dollar, tege L pan 2800 miljard en West-Duitsland 1300 miljard), is h in komen per hoofd van de bevolking intussen lager dan pan en West-Duitsland. Het handelsoverschot in de 1 twee landen en het tekort in de VS maken voorts c nv Amerikanen in welvaart nog verder voorbijgestreefd worden. AMERIKAANS geldgebrek ligt mede ten grondslag aaj conflict tussen de 'Grote Zeven' over hulp aan de Sovje Hoewel Sovjetpresident Gorbatsjov in een persoonlijke naar Houston daarom heeft gevraagd, zegt president geen geld aan Moskou te willen geven of lenen, zola: Sovjetunie geen vrije markteconomie is. Maar zijn mi van financiën, Brady, heeft zich laten ontvallen d; standpunt vooral is 'geïnspireerd' door het Amerikaan! grotings- en handelstekort. Bush wordt in zijn houding gesteund door de Britse mier Thatcher en de Japanse premier Kaifu. West-Duits Frankrijk en Italië blijven daarom 'samen alleen' in voornemen gezamenlijk zo'n twintig miljard dollar te ter ondersteuning van Gorbatsjovs perestrojka. Bush o beurt wil wel Amerikaanse experts naar de Sovjetuni ren, om de Russen te adviseren over communicatie, ve en graanopslag. De Amerikaanse president heeft niet begrip voor met name bondskanselier Kohls gretighei de Russen met Westduits geld over te halen tot vol aanvaarding van de Duitse hereniging en tot integrati heel Duitsland in de NAVO. Die inschikkelijke opst van de Amerikaanse president is even logisch als pri waardig en geeft aan hoe belangrijk het is dat de VS wc aangevoerd door een pragmatisch politicus als George b Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezor stukken te bekorten. Pinksterbeweging Ik vind het heel jammer, dat er nauwelijks meer contact is tussen de kerken en de pink sterbeweging, zoals de krant onlangs meldde. En dat geeste lijken zich nooit laten zien bij diensten van bijvoorbeeld broeder Maasbach. Ik ben rooms-katholiek en ga geluk kig met Gods hulp twee keer per week naar de H.Mis, ik luister ook graag naa|| minees en naar broeder bach. Ik ga ook elke donderdag van de maant zijn „genezingsdiensten" vertellen mensen, waarv met Gods hulp genezen Er wordt meer over goedheid gesproken da onze kerk. Mevrouw E. de Ruiter, DEN HAAG. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokai per maand f. 24.85 per maand 25 per kwartaal 74,10 per kwartaal 75 per Jaar f. 284,50 per jaar 285 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven.over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijkb 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2