Slapen en leren met een 'brainmachine' Zelf cholesterol meten OeidóaQowumt Strakke stretch of zwierige chiffon UIT THUIS MAANDAG 9 JULI 1990 PAGINA r FUTURISTISCH APPARAAT ROEPT ELKE GEWENSTE GEESTESTOESTAND OP Slaappillen zijn niet meer nodig. Geestverruimende drugs evenmin. In een paar seconden wordt je geheugen geactiveerd, ben je in meditatie verzonken of overvalt je een diepe droomloze slaap. Wat je wilt. Waar vroeger jarenlange training voor nodig was, of een vaardige en betrouwbare hypnotiseur, kan nu worden volstaan met een simpel apparaatje, aangesloten op een bril en een koptelefoon. De 'brainmachine' onstpant en activeert tegelijk. Niemand raakt er aan verslaafd of wordt er dik van. Neuropsychologe Sigrid Lammers-Bevaart ontdekte het apparaat in Amerika en past het als eerste in Nederland toe in haar praktijk in Epse. Voor duizend gulden staat er ook een in haar huiskamer: „Ik gebruik het zelf twee maal per week". komt. „Al je blokkades val len weg, de vooroordelen ten opzichte van jezelf, je ang sten. De patiënt staat dan meer open voor inzichtge- vende gesprekken". En dat is het doel. De brainmachine dient bij een therapie slechts om de patiënt te ontspannen. Bij het leren van huiswerk kan het apparaat ook zijn goede diensten bewijzen, met name het stampwerk. „Soms sluit ik op de koptelefoon een bandje aan met gesproken tekst. In meditatieve toestand prent de patiënt zich de tekst beter in, en hij herinnert zich de boodschap later beter". Als dat voor therapeutische booschappen geldt, geldt dat ook voor Duitse grammatica. Pij De patiënt in de relax- stoel krijgt een grote on doorzichtige stofbril en een koptelefoon op. In de binnenkant van de bril zitten vier rode lich tjes die voortdurend blij ven flitsen. Uit de kopte lefoon komt het geluid van een stoomtrein in de verte op volle snelheid, die echter niet dichterbij komt het geluid wordt niet harder. Hij sluit zijn ogen en ziet de vier rode flitsen. Zijn herse nen zetten die om in alle kleuren van de regenboog en laat ze in bizarre patronen bewegen. In werkelijkheid zijn het nog steeds vier lamp jes en blijft het pulserende licht even rood. Aanvanke lijk verzet hij zich tegen de kakafonie van licht en ge luid, maar na een minuutje geeft hij het verzet op en ca pituleert. Dan valt er een weldadige rust over hem. Hij vergeet zijn angsten en staat als een kind zo open voor de buitenwereld. Hersengolven Kort gezegd legt de brainma chine een ritme op aan de hersenen, die daardoor in de gewenste toestand komen. De hersenen werken met kleine elektrische golven. Er be staan vier verschillende soor ten hersengolven, die over eenkomen met vier bewust zijnstoestanden. De alfagol- ven stemmen overeen met geestelijke en lichamelijke ontspanning, de betagolven met de waaktoestand, theta met meditatie en dromen en de deltagolven met diepe droomloze slaap. De brainmachine wordt inge steld op de frequentie van een van de vier soorten gol ven, bijvoorbeeld de theta- golf. De hersenen zetten die om in elektrische golven van dezelfde frequentie en ampli tude. Gevolg is dat de per soon die op de 'brain wave synthesizer' is aangesloten in dit voorbeeld in de meditatie ve toestand raakt. De Amerikaanse neuropsy- choloog Michael Hutchinson kwam op het idee toen hij tij dens een vakantie in een berghut naar het haardvuur zat te staren. Na een half uur was hij helemaal ontspannen geworden. Hij realiseerde zich dat de flikkering van de vlammen invloed hadden op zijn hersengolven. Daarop voortbordurend ontwikkelde hij de brainmachine. Dat is ongeveer vier jaar geleden. Sigrid Lammers-Bevaart las over zijn uitvinding in een vakblad en kocht zijn machi ne voor haar neuro-psycholo- gische praktijk. Prikkeling Lammers-Bevaart heeft in Nijmegen psychologie gestu deerd met als specialisatie neuropsychologie, een rich ting die een relatie legt tus sen gedrag en de hersenen. Aan het verschil tussen de linker- en de rechterhelft van de hersenen hecht zij veel waarde. De linkerhelft is verantwoordelijk voor onze verstandelijke vermo gens terwijl de rechter onze emotionele, creatieve en in tuïtieve kant bestuurt. Zelden is er een evenwicht tussen deze twee helften. Doorgaans is bij mannen is de linker beter ontwikkeld en bij vrouwen de rechter. De 'brain wave synthesizer' stimuleert beide helften evenveel en zorgt zo voor harmonie. De brainmachine is een sti mulerend middel dat niet verslavend werkt en dat te gelijkertijd ontspant. „Het prikkelt de hersenen, het boort het ongebruikte deel van de hersenen aan, dat is zo'n negentig procent van de totale hersencapaciteit. Het is sauna, alles wordt open FOTO: TOM VAN DUKE een geestelijke sauna. Alles wordt open en licht, je kunt alles aan. In die toestand blijf je zo'n vier dagen", aldus -Bevaart. in Het apparaat is voor iedereen te koop. Voor zo'n duizend tot zesduizend gulden staat het in de huiskamer ter leni ging van een breed scala van ongemakken. Je komt over spannen thuis uit je werk, je moet blokken voor een tenta men, je kunt de slaap niet vatten: even de machine aan en alles komt goed. De psychologe behandelt ook pijn. Die kan zij niet wegne men maar wel draaglijk ma ken. „Als je pijn hebt, verzet je je daartegen en ga je het pijnlijke lichaamsdeel ontlas ten. Net zoals Gullit die zijn goede been te zwaar ging be lasten. Ontspannen is beter. Dat kan ik bewerkstelligen" Naar de lange termijn-effec ten van behandelingen met de jbrainwave synthesizer' zijn nog geen onderzoekin gen afgerond. De gevestigde hersendeskundigen hebben nog veel weerstand tegen het apparaat. Een klinisch neurofysioloog van het academisch zieken huis in Leiden is sceptisch. „De logica die ten grondslag ligt aan het apparaat is nooit wetenschappelijk bewezen. Het is zo dat hersengolven samenhangen met de geestes toestand, maar dat is een symptoom. Je kunt het niet omdraaien. Als je erin slaagt de hersengolven te beïnvloe den wil dat nog niet zeggen dat ie dan ook de geestestoes tand verandert. Het is verge lijkbaar met een auto. Blokkades Lammers-Bevaart gebruikt het in haar praktijk voor het bereiken van „vermindering van angst- en stressgevoe- lens, verbetering van het ge heugen en leerprestaties, toe name van het zelfvertrou wen, meer bewust zijn van het onderbewustzijn, vermin dering van eet- en rookpro blemen, vermindering van pijn, spijsverteringsstoornis sen en slaapstoornissen." Het grote voordeel van het apparaat bij de psychothera pie is dat de patiënt erdoor in een ontvankelijke toestand Jit- stateren dat de motor draait, maar als je die gassen in de uitlaat stopt gaat de motor niet draaien. Bovendien is het nog nooit bewezen dat je aan de hersenen een patroon kunt opleggen". Momenteel is er een congres waar onder meer over de brainmachine wordt gesproken. Volgens Lammers-Bevaart is het uitgesloten dat er schade lijke effecten optreden. Ze heeft nu veel sneller effect bij haar therapieën. Alleen voor mensen met epilepsie kan het gevaarlijk zijn. HERMAN VAN AMELS- VOORT Donkere, aansluitende japon met goudtres versierd. Meters en meters chiffon, waaiend in de zomerbries. (Ralph Lauren). Outfit voor een tuinfeest met allure. FOTO'S: PR Mode is verliefd op het lijf. Maar ook even grillig als het gedrag van sommige partners die de ene dag om eikaars hals hangen en de vol gende dag met een wijde boog om elkaar heen lopen. Soms wordt het lichaam immers geperst in strakke stretch, dan weer omhangen met zwierige,wolkende draperieën van uiterst dunne stof. Natuurlijk hangen deze voorkeu ren af van de temperatuur en de gelegenheid waarbij ze gedragen worden. Je gaat niet in een rok, die eruit ziet als een smalle broek spijp, naar een diner-dansant en ook wikkel ie geen meters toile de soie om je lichaam op een antiek markt in Voorschoten. In 1955 presenteerde Dior 'de aar digste driehoek sinds Pythagoras': de A-vorm die lak had aan de tail le. Hij werd gretig ontvangen voor jurken en jassen. Daartegenover stond de languisante A-lijn, die scherp het silhouet volgde, maar vroeg om véél stofgebruik. De fla ring 'tent' was geometrisch en zeer kleurig. De A-lijn rustig en statig. Beide concepten lieten de taille links liggen en vormden een pro bleem voor de vrouw die geen per fect figuur had. In de jaren me- gentig zijn de 'scherpe puntjes' van deze lijnen weggesleten, hoewel de tegenstelling tussen strak en wijd is blijven bestaan. Het silhouet echter is meer ge schreven met zacht, gekleurd crayon dan met een gepunt pot lood. Voor de zwierigheid bestaan er stoffen als crêpe georgette, transparante chiffon, voile, viscose mixen, organza met doorkijkeffec- ten en ontwikkelingen naar oud Romeins voorbeeld. De 'kleef-klerenhebben stretch in de mixen en trapezerokken (wijd uitlopend of 'flaring' dus) splijten soms open om stretch bermuda's te onthullen, waarmee bewezen is dat beide voorkeuren kunnen sa mengaan. Wijd over strak. Of strakke top op superwijde rok, broek of broekrok. Engelse Betty Jackson maakte zeer wijde tuniekachtige tops tot over de heupen in een wilde die- renprint (ook couturiers proberen de natuurvriendelijke stromingen de hand te reiken). De stof was van zijde chiffon en overgebor- duurd met lovers. Zo'n top kan worden gedragen over een strakke catsuit, een siga- rettenpijp broek of een nauwe fietsbroek. Maar een trapezejasje wil ook bestaccorderen met een korte strakke rok of nauw kort ja ponnetje. Zelfs dunne capes met capuchon worden in het chique buitengebeuren gezien. TINY FRANCIS Amerika heeft zich weer eens in de zenuwen gegooid. Waar je ook komt, overal hoor je de kreet 'know your number', ken je getal. Je cholesterolgetal wel te verstaan. Wie dat echt weten wil, kan daar zelfs voor in de supermarkt te recht. Die gekte is nu met enige vertra ging naar Nederland over komen waaien. Op de radio hoor je tegen woordig geregeld een sonore man nenstem LipoScan aanprijzen, een cholesteroltest voor doe-het zei vers. 'Meten is weten', zegt die stem ook nog, en dat, dames en heren, is zeker weten de grootst mogelijke onzin. Zo'n test voor de somma van 25 gulden, plus een eenmalig tientje voor de kleurenkaart gaat al dus. Je prikt je met een apparaatje tamelijk pijnloos in de vingertop, waarna je twee druppels bloed op een teststrip moet aanbrengen. Die verkleurt dan, en die kleur moet je dan vergelijken met een kleur op de bijgeleverde kaart. Naast elke kleur staat een cholesterolwaarde en zo eenvoudig doet een kind de Maar wat weet je dan precies? Weinig. De test is, zoals de Ameri kaanse tekst op de verpakking zegt, 'semikwantitatief'. De test slaat een redelijke slag naar de hoogte van het cholesterolgehalte in het bloed, maar geeft geen pre cieze uitslag. Zit je rond een cho lesterol gehalte van 6,5 mmol per liter in Nederland wordt deze waarde beschouwd als de grens tussen normaal en te hoog dan weet je eigenlijk nog niets: je weet dan niet of je dan net goed of net fout zit. Maar ook als dat niet zo zou zijn, ook als de test een exacte en perfect betrouwbare uitslag zou geven, dan is dëze test voor de ge middelde gebruiker nog steeds ta melijk nutteloos. Want een lage normale uitslag, geeft geen enkele zekerheid dat je geen kans zou lo pen op het krijgen van een hartin farct. De theorie achter deze test lijkt zo eenvoudig. Uit divers onderzoel^ is gebleken dat een hoog cholesterol gehalte in het bloed de kans op het krijgen van een hartinfarct ver groot. Mannen van middelbare leeftijd met een hoog cholesterol krijgen twee keer zo vaak een hartinfarct dan hun minder vette collega's. Cholesterol is een risico factor. Dus wie een te hoog choles terol heeft, is gewaarschuwd en met zo'n test kun je er achter ko men of je in de prijzen valt. Een prachtige theorie, maar helaas is de praktijk stukken weerbarstiger. zeven jaar lang 4000 personen tus sen de 33 en 59 jaar met een ver hoogd cholesterol. De ene helft werd wel, de andere werd niet be handeld met het cholesterolverla gende cholestyramine. Wat bleek? Van de honderd mannen met ver hoogd cholesterol krijgen, ook zon der behandeling, 87 geen ziekte van hart en vaat. Van de wel be handelde groep krijgen 11 mensen een hartinfarct, van de niet behan delde 13. Winst: twee mensenle vens. Kortom, een intensieve be handeling geeft geen enkele ga rantie dat je geen hartinfarct zult krijgen en verlaagt het risico met een schamele twee procent. Maar ook als uit een test zou blijken dat je een normaal, min of meer ge zond, gehalte aan cholesterol in je bloed hebt, dan heb je nog geen ze kerheid. Iemand met een gezond laag gehalte heeft dan altijd een kans van een op drie een hartin farct te krijgen, en iemand met een te hoog gehalte ontsnapt in de helft van de gevallen toch nog de Twee jaar geleden schreven McCormick en Skrabanek een ge ruchtmakend artikel in het medi sche topblad de Lancet. Als hart en vaatziekten morgen door een ministerieel besluit zouden worden uitgebannen, dan zou er zo goed als niets veranderen aan de le vensverwachting van de totale be volking. Daarom heeft, aldus het duo, het bestrijden van risicofacto ren, zoals een verhoogd choleste rolgehalte, geen enkele zin. En ook als het aantal hartinfarcten in derdaad zou dalen, dan zou dat al leen maar betekenen dat mensen aan een andere ziekte dood zullen gaan, aan kanker bijvoorbeeld. Tel uit je winst. In Nederland schreef de huisarts C.P.M Boot vorig jaar een aantal uiterst kritische artikelen in het blad Medisch Contact, en onlangs nog eentje in het Hart Bulletin. Behandeling, zo luidt zo ongeveer zijn stelling, heeft weinig zin, want het is bijna onmogelijk om uit te maken wie risico loopt op het krij gen van een hartinfarct, en wie niet. Zo geldt, zoals gezegd, in Ne derland een gehalte van meer dan 6,5 mmol per liter bloed als te hoog, maar van alle mensen die een hartinfarct krijgen blijkt liefst 60 procent daar onder te zitten. Die mensen zouden, als ze zo'n test hadden gedaan, zich veilig hebben gevoeld. Met de bloeddruk is het net zo. Het is, zo haalt Boot een uitspraak uit het befaamde Fra- mingham onderzoek aan, niet goed mogelijk om mensen van de risico groep te onderscheiden van dege nen die geen risico lopen. Wie moet je dus behandelen? „Mijn conclusie is dat wij Boot en anderen dankbaar moeten zijn dat hij ons met de neus op de feiten drukt", zo reageerde de Rotter damse professor J. Lubsen in een Commentaar in het Hart Bulletin. Algehele preventie (campagnes te gen roken, ongezond eten enzo voort) heeft wel degelijk zin vindt Lubsen (en ook Boot), maar het is inderdaad erg moeilijk om per in dividu uit te maken hoeveel baat hij daarvan heeft. Net als de Ge zondheidsraad is Lubsen van me ning dat behandeling bij de naar schatting 250.000 Nederlanders met een zeer hoog cholesterolge halte (8 mmol en meer) en meer dere risicofactoren (hoge bloed druk, overgewicht, roken enzo voort) nut heeft. Verstandig eten kan bij verhoogd cholesterol ook geen kwaad. De 50.000 mensen die erfelijk te veel cholesterol in hun bloed hebben, komen ook in aanmerking voor een behandeling. „Maar of milde verhogingen van de bloeddruk, laat staan van het cholesterolge halte, medicamenteus behandeld moeten worden, is een heel andere zaak". Over de gevaren van cholesterol, en wat daaraan te doen, is nog lang niet het laatste woord gespro ken. Het is zelfs onderwerp van een verhitte discussie onder de vakbroeders. Je getal kennen, knowing your number, is een re clamekreet. Als je dat met de Li poScan test zo ongeveer te weten komt, dan weet je in het geheel niets. Die 25 gulden kunt u dus net zo goed in de zak houden. Overbevolking Hoge kindersterfte leidt t( hoge geboortecijfers. Het doet me goed met een aantal lezers in discussie te gaan. Een enkeling br< 00 N irtage PEE mes( LOO R ard H „100 V -at? M» Z AD het feit dat ik uitgelaten over Je snelle veroordeling vanuit Rome inzake het jaarrapport van UNFPA (het fonds van de Verenigde Naties voor bevolkingsvraagstukken). Er was iemand anders die er in een uitgebreide brief (zonder adres) nader op in ging. Hij verzekerde mij dat ik me ni zo angstig behoef te maken over de,groei van de wereldbevolking. Daar worden wel oplossingen v< gevonden, meende hij en v op enkele recente on twikkelingen. 1). Nu in Oost-Europa het communisme als onproduktie L.61^ systeem in hoge mate i" afgedankt, kan daar ee veelvoud aan voedsel wordei geproduceerd. 2). De in Israël nieuw ontwikkelde ondergrondse be vloeiings tech n ieken makend™' het mogelijk met heel weinigi^(0 water woestijnen tot vruchtbare plantages „o. toveren". 3). Nieuwe technieken makei lg10 het ook mogelijk het hele jaa '10 door met kunstlicht voedsel produceren. Voedsel zal er d genoeg zijn. Alleen verdelingK ervan nog een probleem. Die laatste conclusie is v mij niet nieuw. Ik heb al veeJaDio eerder geleerd dat alle zeilen bijzetten, iedereen op de wereld te eten kunnen geven. Maar leefbaarheid voc p miljarden vraagt nog wel we méér. Nummer 3 (juni '90) van Clamavi, uitgave van de Stichting Mensen in Nood, heeft ook aandacht aan het probleem besteed. Onder de titel: „Raakt de aarde overbevolkt? zeer. drastische wijzigingen noodzakelijk Het belangrijkste uit dit bericht lijkt mij, dat lange tijd is gemeend dat de groei van d< bevolking vooral problemen op het gebied van de energievoorziening en voedselproduktie met zich m zou brengen. Langzamerhand raakt men er echter van doordrongen, dat de gevolgen voor het milieu een veel ernstiger probleem vorm< „Hoe meer mensen er zijn, hoL& groter de uitstoot van rot kooldioxide", schrijft het blad0,1 Zo wordt het broeikas-effect versterkt, de aarde dus dus steeds warmer. Gevolg daarvan: natuurrampen, stijging van de zeespiegel, verhoogde kans op overstromingen. Nu al wordt vermoed dat de droogte in de Sahel daaraan te wijten is. Nog niet had ik deze informatie goed tot me laten doordringen of het blad „TerrQpil des Hommes" van organisatie „Hulp kinderen in nood" rolde mijn bus binnen. Dezelfde zorgelijke geluiden klonken daar uit op. Men schrijft er over de gecompliceerdh ei d ■e 1.041| MD 10 Worg Hoe vreemd het klinkt: hoge kindersterfte de Derde-Wereldlanden leidt tot hoge geboortecijfers. Kinderen zijn daar, wegens het ontbreken van allerlei voor ons vanzelfsprekende voorzieningen, een soort oudedagsverzekering. De schrijver Frans van Dijk laat weten dat als kinderen daar leven blijven, de noodzaak oi veel kinderen te laten geborei worden, afneemt. Als er één middel is bevolkingsvraagstuk aan te pakken, dan is het wel: bestrijding van de armoede. Natuurlijk spelen nog andere factoreq hierbij een rol. Ik zou dan ook niet graag beweren dat ik ook maar een kleine oplossing kan bedenkeri voor zo'n ingewikkeld vraagstuk. Maar twee zaken zijn voor mij duidelijk. Het al bestaande mensenleven heeft altijd en overal voorrang. En verder, ernstig onderzoek van wetenschappers moet serieu genomen worden. Ook door Kerk. Pas dan zou een werkelijke samenspraak kunnen worden opgezet. Ovei dat gecompliceerde vraagstuk hoe de geboorte-aanwas kan worden beperkt met menswaardige middelen en methoden. Is wat de moderne techniek ontwerpt nu werkelijk zo ongeveer allemaal tegen-natuurlijk'. emp week

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8