Museum wordt ingepast in stationsomgeving ALLER LEI(DS) fteidóeiSowa/nl Ideale zondag voor Lakenfeesten Parmentiercomplex symbolisch tot monument verklaard STAD OMGEVING/RTV Geluidsoverlast bij Lakenf eesten Aan wethouder T. van Rij van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is zaterdagmiddag bij het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt een momumen- tenschild overgedragen. Verte genwoordigers van de Stich ting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) wilden daarmee nog eens benadrukken dat het ge bouwencomplex niet mag ver dwijnen uit het stadsbeeld. De regenachtige bijeenkomst werd begeleid door muziek van Werkmans Wilskracht. Tot voor kort was de voormali ge textielfabriek in gebruik bij de firma Ico-Athibu. Het is in middels gekocht door de Kat- wijkse projectontwikkelaar Van der Plas. Die wil het afbreken om er een nieuw gebouw met een onderkomen voor de Koets-o-theek, kantoren, wo- Chili collecte Het Chili Front Leiden houdt deze week weer zijn jaarlijkse collecte. De opbrengst is voor een aantal volksorganisaties in Chili. Vanuit Leiden wordt met name een aantal volkshui zen in Santa Cruz en La Sere na gesteund. Vanuit die huizen wordt onder andere onderwijs, gezondheidszog en vorming, voor bewoners van krottenwij ken georganiseerd. De collecte begint vandaag en wordt tot en met vrijdag gehouden. Borstvoeding Borstvoeding Groep Leiden houdt woensdag een informa tie-avond over borstvoeding en alles wat ermee samen hangt. De bijeenkomst wordt gehouden bij Joke Schenk, Meloenstraat 17 in Leiden. De aanvang is 20.15 uur. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar via 071-312556. Schooltuinen Vier schooltuincomplexen houden deze en volgende week open dagen. Woensdag van 19.00 tot 21.00 uur is het de beurt aan het complex van de Teldersschool bij bejaarden centrum Rijn en Vliet, ingang Corn el is Schuytlaan. Zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur volgt het complex in polderpark Cronesteyn, aan het fietspad langs het Kanaal (tussen Lam- ningen en winkels. Buurtbewo ners hebben inmiddels al hun bezwaren geuit tegen de komst van de Koets-o-theek. Secretaris H. Tjalsma van STIEL wees zaterdag nog eens op het historische belang van het gebouw dat een van de weinige overgebleven gave ne gentiende eeuwse fabrieksge bouwen in Leiden is. Wethou der Van Rij sprak zijn waarde ring uit voor het werk van STIEL. Hoewel ook hij stelde dat het belangrijk is dat indus triële monumenten als zodanig worden erkend, merkte hij ook op dat het behoud van het Parmentiercomplex niet haal baar zal zijn. „Er moeten nu eenmaal ook prioriteiten ge steld worden bij de besteding van het weinige geld". foto: wim van noort menschansplein en spoorweg). Het complex in de Stevenshof (achter het winkelcentrum houdt zondag van 12.00 tot 16.00 uur open huis en dat aan de Marnixstraat volgende week woensdag 18 juli van 19.00 tot 21.00 uur. Wandeling Een historische wandeling met uitleg in het Nederlands, Duits en Engels wordt iedere dins dag gehouden in Noordwijk- Binnen. De wandeling start om half acht 's avonds bij het raadhuis. De kosten bedragen, inclusief een kopje koffie en entree van de Grote of St. Je- roenskerk. drie gulden. Aan melden kan bij de VVV of bij het museum Oud-Noordwijk. Wandeling (2) Elke dinsdag en woensdag wordt gewandeld door het Hollands Duin, het bos- en duingebied ten noorden van Noordwijk. Dit gebeurt beide dagen vanaf tien uur 's mor gens onder leiding van een boswachter. Op dinsdag star ten de wandelaars bij de ex- cursieschuur op het parkeer terrein bij de Duindamse Slag. Op woensdag is manege Meeu wenoord het vertrekpunt. Autokrakers actief in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Autokrakers hebben in de nacht van zaterdag op zondag toegeslagen in Roelofarends veen. Uit drie auto's aan de Ie- penlaan en Dijkstraat werden radio's gestolen. Van de auto's werden ruitjes ingeslagen. NIEUWE HORTUS" GROEN VOOR 10.000 MENSEN Op het blokontwerp van architect Fons Verheijen is te zien hoe het oude Pest huis met een brug wordt verbonden met het nieuwe museumgebouw. tekening: pr LEIDSE LAKENFEESTEN MAANDAG 9 JULI 1990 PAGINA 7 Joordwijk Space Expo beleeft egenvallend eerste weekeinde OORDWIJK Duizend belangstellenden ibben zaterdag en zondag een bezoek gebracht tn Noordwijk Space Expo. Deze permanente limtevaarttentoonstelling was het afgelopen eekeinde voor het eerst open voor het publiek, aterdag werden 450 bezoekers geteld, gisteren jO. Een woordvoerder van Space Expo sprak anochtend van enigszins tegenvallende cijfers. ;n verklaring zou volgens hem de concurren- van de tentoonstelling „Dinosauriërs in Lei- jn" kunnen zijn. De dinoauriërs breken mo- lenteel alle bezoekersrecords. Ook zouden de -oordvoerder veel mensen in de veronderstel- verkeren dat Space Expo maar een tijdelij- tentoonstelling is. Dit zou ook een negatieve ïvloed op het aantal bezoekers kunnen hebben. LEIDEN Op verschillende plaatsen in de binnenstad is het gisteravond bij verschillende lakenfeest-evenementen onrustig geweest. Bij een café aan de Rembrandstraat kwamen klach ten binnen over geluidsoverlast. Drie klanten bezochten daarop een van de klagers op het Noordeindseplein. Het bleef bij bedreigingen. Zes klachten waren er middernacht over ge luidsoverlast van een muziektent op het Pieters kerkplein. Ingrijpen was niet noodzakelijk want het festival eindigde kort daarop. Bewoners van de Langebrug hadden last van een café. Feest vierende studenten in de Genestetstraat moes ten om een uur een luidruchtig feest beëindigen. Been en pols gebroken VOORSCHOTEN Een 56-jarige Voorschotenaar is zaterdagmiddag gewond ge raakt toen hij op de Veurse- weg werd aangereden door een bromfietser. De man stak wandelend het fietspad over en werd gegerepen door de voorbijrijdende brommer die werd bestuurd door een 16-jarige plaatsge noot. De wandelaar brak een been en een pols en klaagde over pijn aan zijn ribben. Hij is overgebracht naar ziekenhuis Antonius- hove in Leidschendam. Onderdeel granaat in Warmondse tuin WARMOND Een inwoner van Warmond deed zondag aangifte bij de politie van het feit dat hij iets ver dachts in zijn tuin had aangetroffen. De Warmonder dacht met een gra naat of iets dergelijks van doen te hebben. De politie heeft voor de ze kerheid de Expolosieven Opruimings Dienst gevraagd een kijkje te komen nemen. Wanneer de EOD komt is niet bekend. „De zaak heeft geen en kele priortiteit. Het gaat vermoede lijk om een onderdeel van een gra naat uit de Tweede Wereldoorlog. De voorschriften luiden nu eenmaal dat dat de EOD komt kijken, vandaar", aldus een politiewoordvoerder van morgen. Meisje ontsnapt aan verkrachter NOORDWIJKERHOUT Door zich hevig te verzetten heeft een 16-jarig meisje uit Noordwijker- hout zich zaterdagnacht een ver krachter van het lijf kunnen hou den. Zij liep omstreeks half een op straat en werd door een man het plein van de Sint Victorschool op- gesleurd. Hij wilde haar daar ver krachten, maar dat mislukte om dat het meisje tegenstribbelde. De politie zoekt een man van 25 tot 30 jaar. Hij is ongeveer 1.85 meter lang en heeft donker haar. De man droeg een spijkerbroek- en jack. Getuigen worden verzocht zich te melden, telefoon 02523- 75342. Praktijkschool viert jubileum LEIDEN De Praktijkschool aan de Lammen- schansweg 6 viert deze week haar tienjarig be staan. De school voor voortgezet onderwijs aan moeilijk lerende kinderen ontstond indertijd uit een fusie van de Lidwinaschool voor meisjes en de Pancrasschool voor jongens. De school valt onder bestuur van de Stichting Katholiek On derwijs Leiden. De feestelijkheden rind het jubileum zijn van morgen om 9.00 officieel geopend met spelletjes in en om de school. Vanavond is er vanaf 19.00 uur een reünie. Morgen gaan de leerlingen naar zwembad De Zijl en is er 's middags een vosse- jacht. Voor woensdag staat een film op het pro gramma en wordt van 15.00 tot 19.00 uur open huis gehouden. Donderdag is er een play-back- show waar Jan ten Hoopen de prijzen uitreikt en een optreden verzorgt, 's avonds is er disco. De feestelijkheden worden vrijdag per klas afgeslo- Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Het idee om het Nationaal Natuurhis torisch Museum onder te brengen in één groot complex bij het Pesthuis werd in 1988 aangedra gen door architect Fons Verheijen. Aanvankelijk was het idee de zes we tenschappelijke diensten van de oude musea te huisvesten in de gebou wen die al beschikbaar zijn rond het Van der Werfpark. Het publieks gedeelte, de „Nationale Natuurhistorische Presen tatie" zou dan in het Pest huis komen. Verheijen maakte al een „blo kontwerp", dat schematisch aangeeft hoe de nieuwbouw er uit zou kunnen zien. Het uiteindelijke ontwerp moet volgens de haalbaarheidsstu die een museum van natio naal belang en internationale allure zijn. Het moet worden ingepast in de plannen voor de stationsomgeving. De ge meente Leiden heeft voor de nieuwbouw al voorgesteld een stuk grond te gebruiken aan de Darwinweg in de Leeu wenhoek. Het nieuwe gebouw wordt dan met een brug ver bonden met het Pesthuis. Dat maakt het, aldus het haal baarheidsrapport, mogelijk nieuw- en oudbouw goed sa men te laten gaan. Directeur A. de Caluwé is blij met het resultaat van de haal baarheidsstudie. „Als je een nieuw museum wil dan moet je het goed doen ook, want je moet vijftig jaar vooruit kun nen denken. Wij wilden aan tonen dat die mogelijkheid haalbaar is en dat is ons ge lukt ook. Er zijn veel voorde len op te noemen voor één lo catie, er ontstaan betere om standigeheden voor de collec ties, de binnenstad wordt niet verder volgebouwd en het is goedkoper dan twee lose ves tigingen. Als we waren door gegaan met de gebouwen rond het Werfpark zou dat een soort „met-de-rug-naar- de-toekomst-beleid" worden", zegt De Caluwé. De museumdirecteur denkt in het nieuwe gebouw ook een bibliotheek, een modern edu catiecentrum en symposium ruimte onder te brengen. Achter het museum komt een botanische tuin die qua om vang de Hortus Botanicus aan het Rapenburg zal evenaren. De tuin kan bovendien als park dienen voor eventueel achter het nieuwe station en het AZL te bouwen wonin gen. Volgens De Caluwé wordt daarmee ingespeeld op de behoefte aan woonruimte voor personeel van het Medi- park: „Door de NNM-nieuw- bouw, het AZL en de nieuwe medische faculteit komen on geveer 10.000 mensen in de omgeving te wonen of te wer ken. Dan moet er uiteraard een goede groenvoorziening komen". Een bedrijfsterrein voor „medische" bedrijven zou moeten worden gereali seerd op vrijkomend terrein van het Academisch Zieken huis. Ruilen Als het nieuwe museum ge reed is, komt een flink aantal gebouwen vrij in de binnen stad. Die zijn nu nog in ge bruik bij de vroegere musea voor geologie en mineralogie en natuurlijke historie. Naar alle waarschijnlijkheid komt het gebouw van Geologie en Mineralogie aan de Hoogland se Kerkgracht in handen van de gemeente. Die is bereid het gerestaureerde Pesthuis te ruilen tegen dat gebouw. Aan de Hooglandse Kerkgracht kunnen dan woningen ko men. Een ander gebouw, aan de Raamsteeg, zou soelaas kun nen bieden aan het Rijksmu seum voor Volkenkunde. -Dat heeft grote problemen met de opslag van zijn collectie. In het sousterrain van het ge bouw aan de Steenstraat staan belangrijke delen van de ver zameling te verschimmelen. In de haalbaarheidsstudie wordt verondersteld dat door het vrijkomen van het ge bouw aan de Raamsteeg acht ton kan worden bespaard. Ook depotruimte van de afde ling Landelijke Ondersteu ning van het museum nu nog gevestigd aan de] Heren gracht 38 kan naar de Raamsteeg worden overge bracht. Als ook het museum Boerhaa- ve dat in dat pand depotruim te heeft zijn materiaal naar de Raamsteeg overbrengt kan het gebouw aan de Heren gracht worden verkocht door de Rijksgebouwendienst. Dat zou ook acht ton opleveren. Sponsors Het Nationaal Natuurhisto risch Museum organiseert op dit moment de expositie 'Di nosauriërs in Leiden' in het Pesthuis die inmiddels enige tienduizenden bezoekers heeft getrokken. Die expositie is door De Caluweé omschreven als een vuurproef voor wat er in de naaste toekomst te wachten staat: „Ik hoop dat we voor een hoop onvoerzie- ne omstandigheden komen te staan. Daar kunnen we voor de toekomst veel van leren", deelde De Caluwé twee we ken geleden bij de opening van deze tentoonstelling. Hij gaat de komende tijd ook op zoek naar sponsors die in het nieuwe NNM willen in vesteren. „Je ziet steeds vaker dat tentoonstellingen en cul turele evenementen worden gesponsord. Ik denk dat voor een museum zoals we dat nu voor ogen hebben er zeker bij het bedrijfsleven interesse be staat om de firmanaam hier aan te verbinden. Mijn voor keur gaat uit naar één groot bedrijf", aldus De Caluwé die nog geen specifiek bedrijf op het oog heeft. Vechtpartijen Dp Steenstraat ,EIDEN De politie heeft aterdagochtend een 19-jarige ,eidenaar aangehouden. De ïan werd rond half vier uit shoarmazaak aan de teenstraat gezet. De boze Lei enaar dreigde daarop de rui en van de zaak te vernielen n de pui in brand te steken, "wee groepen jongeren kre- en in dezelfde straat twintig ninuten later ruzie waarbij iver en weer klappen vielen. lier jongens uit Voorschoten n de leeftijd tussen 20 en 23 aar werden aangehouden. Een nan liep een lichte hersen- chudding op. Een opmerking het adres van de vriendin een van de vier zou de lorzaak van de vechtpartij zijn ;eweest. Actie levert Zuidhollands ij Landschap 10.000 l leden op iTREEK De grote leden- verfactie die de Stichting luidhollands Landschap een naand geleden begon heeft al neer dan 10.000 nieuwe be- [unstigers opgeleverd. De na- uurbeschermingsorganisatie elt nu ruim 40.000 leden. De ïieuwe begunstigers meldden zich aan nadat de stichting 600.000 brieven in Zuid-Hol land had laten verspreiden. De Stichting Zuidhollands Land schap heeft meer dan 60 i tuurterreinen in beheer. WERFPOPINHET WATER GEVALLEN Tijdens het Bierfestival op het Stadhuisplein vloeide het alcohol vrije vocht rijkelijk. Veel publiek trok het zaterdag niet. foto: wim van noort raantal op 150.000. Onder hen veel buitenlanders, waarschijnlijk afkomstig uit het kustgebied. Veel mensen combineerden de Lakenfeesten met een be zoekje aan de expositie Di nosauriërs in Leiden. Daar werden dit weekeinde op nieuw bijna 11.000 toe gangskaarten verkocht. Door het slechte weer viel za terdag een flink aantal activi teiten in het water. Echt afge last werd er niet veel. Hugens: „Alleen het straattheater, maar zelfs het schaken op het water is doorgegaan". Ook Werfpop, het popfestival in het Van der Werfpark, ging gewoon door. In de voortdu rend doordrenzende regen verscheen daar echter slechts een handjevol echte liefheb bers. Het swingen bleef be perkt tot wat wiebelen met met paraplu op een zompig grasveld. „Heel triest", noemt Hugens het verloop van Werf- pop- De bezoekersstroom kwam gisteren wat langzamer op gang dan andere jaren. Ken nelijk wilde het publiek eerst de kat uit de boom kijken. Maar na enen liep de stad als vanouds vol met mensen. Daar stond weer tegenover dat het ook weer langer duurde dan anders voor iedereen weer weg was. Het bleef tot tegen zessen druk. De belangstelling ging met name uit naar de markt. Traditioneel vertrok menigeen met met gigantische kamerplanten naar huis. Daar naast waren vooral de curiosa en verzamelaarsartikelen, van speldjes via speelgoed tot echt antiek, in trek. Dino's Wie de tijd echt aan zichzelf had kon het wagen een be zoekje aan de dinosauriërs te brengen in het Pesthuis. Expo sitiecoördinator Theo van Ho- LEIDEN Niet te koud, niet te warm geen regen. Nadat he.t er zaterdag wel heel slecht had uitgezien, waren de omstandigheden voor de Lakenfeesten en Lakenmarkt gisteren ide- Een grote groep Leidenaars vormde op het Arsenaalplein een levend schilderij. foto: wim van noort aal. Uiteindelijk kwamen er dan ook ongeveer net zoveel mensen als vorig jaar naar het eerste week einde van de Lakenfees ten. VVV-directeur C. Hugens schat het bezoeke- ven was gistermiddag niet on tevreden over hoe alles liep. De wachttijd buiten bleef „be perkt" tot eén a anderhalf uur. De parkeerproblemen liepen niet uit de hand doordat het Nationaal Natuurhistorisch Museum dit keer iemand had aangesteld om buiten het ver keer goed te regelen. Komen de week wordt de parkeerge legenheid verder uitgebreid langs de toegangsroute. De belangstelling voor de ex positie overtreft overigens alle verwachtingen. De afgelopen week waren al meer dan 30.000 bezoekers naar het Pesthuis gekomen. Inmiddels ligt dat boven de 40.000. De verwachting dat eind deze maand de 100.000ste wordt be reikt lijkt daarmee niet over dreven. Theo van Hoven: „We voeren inmiddels een ontmoe digingsbeleid voor bezoekers in het weekeinde. We dringen er bij iedereen op aan vooral door de week te komen". Het leeuwendeel van de be zoekers baande zich echter een weg door het stadscentrum voor zover dat mogelijk was. Bij het Stadhuisplein trokken straattheater en het bierfesti val de aandacht. Dat laatste was wat bescheidener van op zet dan vorig jaar toen echte trappisten de bezoekers van hun produkten lieten proeven. Nu was het meer sprake van een drukbezocht terras waar ook onbekende bieren werden geschonken. Zaterdag ver scheen daar vanwege de nat tigheid slechts een handjevol fijnproevers dat zich samen school onder de galerij van het stadhuis. Straattheater La Dolce Vita presenteerde zijn publiek een peepshow in een tent ter grootte van een ruime tele fooncel. Twee clowns probeer den belangstellenden naar bin nen te lokken: „Ja u me vrouw. U heeft ook een bril op, u bent intelligent, het is echt iets voor u". De prestaties van de deelnemers aan het standwerkersconcours gingen daarentegen wat verloren in de massa. Nachtwacht Nieuw was de manifestatie „Nachtwacht" van café/gale rie De Grote Beer. Een groot aantal kunstenaars vervaar digde in de nacht van zaterdag op zondag in een tent op het Arsenaalplein werken die gis termiddag terwijl de tempe ratuur opliep tot bijna-sauna niveau in hoog tempo werden geveild. De prijzen voor de kersverse schilderijen, teke ningen en objecten waren be hoorlijk. Eén groot paheel haalde bijvoorbeeld de 1495 gulden. Maar over het alge meen werd tussen de 150 en 300 gulden betaald per werk stuk. De totaalopbrengst zou uiteindelijk de 6.000 gulden overschrijden. De veilingmeester had er dan ook goed de wind onder. Hij duidde de bieders aan de hand van hun kleding: „Die meneer met het rose overhemd biedt 130 gulden; 145 gulden van die man met het streepjesover hemd". Onduidelijk bleef of er nu meer mensen met streep jes- of rose hemden waren of dat die twee mannen nu zo veel kochten. In vergelijking met andere ac tiviteiten leek de belangstel ling voor het boogiewoogie- en bluesfestival wat tegen te val len. Of het nu komt omdat het Pieterskerkplein wat buiten de wandelroute ligt, of omdat de muziek ook buiten wel te horen was, echt vol liep de tent niet. Aan het enthousias me van zanger-pianist Little Willie Littlefield lag het in elk geval niet. Hij gaf een sfeervol concert. Volgens VVV-direc teur Hugens is de organisatie niettemin tevreden. „Het staat al vast dat het volgend jaar weer wordt gehouden, 's Avonds was het over het alge meen drukker. Zoiets moet ook groeien".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7