„Situatie zwarte bevolking in Zuid-Afrika verslechtert" £eidóe Sotwa/tC iil Allan Boesak legt al zijn functies neer kerk en wereld CONCLUSIES RK DELEGATIE: Jeugd en toekomst brieuen van lezers Dl brieven van lezers f GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaQowumt MAANDAG 9 JULI 1990 PAG» IEI Runcie vermijdt verscherping conflict met regering- Thatcher YORK Aartsbisschop Run cie van Canterbury heeft bij de opening van de Anglicaan se synode in York verscher ping van het conflict met de conservatieve cegering-That- cher over de verarming in het land trachten te vermijden. In een zorgvuldig geformu leerde openingstoespraak zei Runcie: „We moeten niet de onjuiste indruk wekken dat de Kerk van Engeland in een permanent conflict met de huidige regering is verwik keld." Hij verwees naar het vervolg op het rapport Geloof in de City uit 1985, waarin het soci ale beleid van de regering- Thatcher fel werd bekriti seerd. In het vervolg wordt niet alleen het kapitalisme maar ook het bureaucratisch communisme bekritiseerd. „De vrije markt-economie is een, overigens effectief, me chanisme om de welvaart tot grotere bloei te brengen. Het is gebaseerd op bepaalde ethi sche uitgangspunten, onder meer dat bepaalde zaken on aanvaardbaar zijn." De mark teconomie heeft deze ethische opvattingen niet zelf voortge bracht, maar ze kan deze wel ondermijnen. „Daarom moeten wij niet denken dat het kapitalisme de belicha ming van de goddelijke wil is." Bisschop Sheppard van Liverpool wees er in een re actie op dat de Kerk de ge rechtigheid moet nastreven om geloofwaardig te blijven. „Overal kom ik mensen tegen die wel beseffen dat het Jezus Christus om gerechtigheid te» doen was maar die zich niet bij de Kerk aansluiten omdat ze betwijfelen of de Kerk dit waar maakt." Het is mijn ervaring dat mensen die geen ondeugden hebben heel weinig deugden bezitten. Abraham Lincoln Congres 'Pueri Cantores' besloten met massale mis MAASTRICHT Met een eucharistieviering, bijgewoond door meer dan tienduizend perso nen, is gistermiddag in Maastricht het 24e con gres van de internationa le federatie van katholie ke kinder- en jeugdkoren „Pueri Cantores" beslo ten. Een apart cachet aan het ge heel verleenden de leden van de Maastrichtse stadsschutterij die de stoet geestelijken met de bisschop van Roermond, mgr. dr. J.M. Gijsen, aan het hoofd naar het podium escor teerden. Bisschop Gijsen ging met vijftig priesters uit de 17 deelnemende landen Voor in de eucharistie. De kerkdienst werd opgeluisterd door alle 8.000 deelnemers aan het vierdaagse congres. Zij voer den de speciaal voor deze ge legenheid door de Nederland se toonkunstenaar Kees Bor- newasser uit Alkmaar gecom poneerde „Missa Laudate Pueri" uit. Honderden belangstellenden werden uit veiligheidsover wegingen niet meer toegela ten. De tribunes zaten propvol en boden een kleurrijk beeld dankzij vele vlaggen van de deelnemende landen en voor al door de grote verscheiden heid aan uniformen. Afri kaanse zangertjes in witte to gen, Italianen in stemmig concerttenu en leden van een Nederlands koor in Volen- dams kostuum. De president van de interna tionale federatie, de Westduit ser Siegfried Koesier, bestem pelde het gelegenheidskoor als het grootste ter wereld. Bisschop Gijsen bracht in vier talen (Nederlands, Duits, En gels en Frans) dank aan de zingende jongeren omdat zij met hun zang een extra bij drage leveren aan de vrede en de eenheid onder de vol keren. Kerkzangers, aldus de bisschop, verlevendigen het geloof en leggen op een bij zondere manier getuigenis af van de blijde boodsschap van Christus. Het 24e congres was in om vang het grootste tot nu toe. Waren de vorige keer in Rome 7.500 koorleden bijeen, nu waren het 8.000. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Barneveld (nieu we pred.plaats) J. P. Nap te Huizen, die bedankte voor Kamerik. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Kantens drs. J. Schoe- maker, kand. te Kampen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Ede G. de Jonge te Doetinchem. Hervormde Nederlandse Kerk Aangenomen naar Heemse H. van Meerveld te Rockanje. Bedankt voor Linschoten M. D. Geuze te Noorden. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Bergum drs. T. A. Huttenga te Zwaag- westeinde; naar De Lier drs. E. Bijl, kand. te Rotterdam. Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Aangenomen naar Giessen- dam en Neder-Hardinxveld (tweede pred.plaats) B. C. Bui tendijk te Vleuten-De Meern en Breukelen-Maarssen. SCHIPHOL Ondanks de hoopvolle ontwikke lingen verergert de situa tie van de zwarte bevol king in Zuid-Afrika. Dat is het gevolg van het op komend geweld van rechtse groepen, het toe nemend geweld van de Inkatha-beweging in Na- tal waar sprake is van een regelrechte burger oorlog, grote vrees bij de gewone blanken en tal van voorzorgsmaatrege len, waardoor zwarte Zuidafrikanen er op ach teruit gaan. Tot deze conclusie is een dele gatie van acht rk organisaties gekomen, die op initiatief van Pax Christi een reis naar Zuid-Afrika hebben gemaakt. Onder leiding van oud-minis ter dr. J.A. van Kemenade, burgemeester van Eindhoven, bezochten tien personen van 28 juni tot 6 juli Zuid-Afrika, waar gesprekken werden ge voerd met de r.-k. bisschop pen en andere kerkelijke lei ders als Tutu, Boesak en Bey ers Naudé, met vakbonden, onderwijs- en mensenrechten organisaties en politici. De Zuidafrikaanse minister van onderwijs zegde op het laatste moment een afspraak af, ter wijl ook contacten met de re gerende Nasionale Partij niet lukten. Bij aankomst op Schiphol sprak de delegatie zich zater dag uit voor volledige hand having van de sancties tegen Zuid-Afrika. Dat is zowel voor het ANC als voor De Klerk volstrekt noodzakelijk. Het ANC heeft een drukmid del nodig om het democratise ringsproces voort te zetten. Dr. J. van Kemenade geeft namens de rk delegatie toelichting op de reis naar Zuid-Afrika. FOTO: ANP wust is gecreëerd en in stand wordt gehouden naast en ten behoeve van een welvarende blanke bevolking, terwijl de zwarte bevolking in vele op zichten nog onder het geweld van de apartheidswetten lijdt. „Wij wisten niet wat we za gen," aldus Van Kemenade. De situatie van de zwarte be volking is „vreselijk", zo zei Van Kemenade. „Alle aspec ten van de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens worden nog steeds geschonden". Hij verwees naar langdurige detenties zon der vorm van proces, marte lingen, het buitensluiten van advocaten waardoor 85 pro cent van hen die terechtstaan zonder steun van een advo caat wordt veroordeeld, en het opschorten van de tenuit voerlegging van de doodstraf terwijl enkele honderden ge vangenen in een dodencel verblijven. Momenteel wordt onderzocht welke ter dood veroordeelden als politieke gevangen kunnen worden be schouwd (met kans op vrijla ting) en welke niet. Omdat dit onderzoek nog wel enige tijd kan duren, moet er druk op de regering worden uitgeoe fend om deze mensen ter stond uit de dodencellen te halen. Er is sprake van toenemend geweld, dat vooral in Natal Bovendien zou de positie van Mandela bij de zwarte jonge ren volstrekt ongeloofwaardig worden als de sancties nu zou den worden opgeheven. Ook De Klerk heeft sancties nodig om bij zijn tegenstribbelende achterban de hervormingen door te drukken, zo zei Van Kemenade. Hij keerde zich tegen de ideeën van Lubbers en Van den Broek om de sancties op te heffen. De delegatie, met onder ande ren oud-CDA-Kamerlid M. Andela-Bauer en oud-NKV- voorzitter W. Spit, was in Zuid-Afrika „getroffen" door dat de zwarte bevolking zich bevindt in een „zeer ernstige" Derde Wereld-situatie, die be- buitenge woon ernstige vor men" heeft aangenomen. De afgelopen drie jaar zijn daar in de strijd tussen Inkatha- en ANC-aanhangers ongeveer 2.500 personen om het leven gekomen, vooral door Inkat- ha-geweld. „Er is sprake van een burgeroorlog, die gemeten naar het aantal slachtoffers erger is dan Libanon en Noord-Ierland bij elkaar," zo zei Van Kemenade. „De Zuid afrikaanse regering moet daar ingrijpen". De situatie in de zwarte 'woonoorden' („een veel te mooi woord", aldus Van Ke menade) is vreselijk. Vooral in de kampen van daklozen, die met 10 tot 30.000 bij elkaar in hutjes van karton en plastic 'wonen'. Het onderwijs is nu al slecht voor de zwarte bevolking. De delegatie bezocht scholen zon der daken en zonder ramen in een temperatuur van onge veer 5 graden Celsius over dag. De klassen tellen vaak zo'n 100 leerlingen, terwijl al het onderwijs mondeling wordt gegeven. De delegatie bezocht in Dur ban een zwart hospitaal met 3.000 patiënten terwijl er maar 2.000 bedden waren. Op een half uur afstand bevindt zich een blank ziekenhuis waar vijf afdelingen dicht wa ren bij gebrek aan patiënten. De delegatie zal volgende maand een uitvoerig rapport presenteren. Het initiatief voor deze reis had de rk vredesbeweging Pax Christi genomen. De an dere uitzendende organisaties waren de Bisschoppelijke Vastenaktie, Centraal Missie Commissariaat, Centraal Mis sionair Beraad Religieuzen, Justitia et Pax, Kairos, Men sen in Nood en de Nederland se Missieraad. (Vervolg van de voorpagina) KAAPSTAD Nu de gisteren na een buiten echtelijke verhouding af getreden Allan Boesak (44) in zijn eigen kerk geen functie meer heeft, wordt ook zijn aftreden verwacht als voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gerefor meerde Kerken (WARC). Hij werd in 1982 in deze functie gekozen. De buitenechtelijke affaire duurt sinds januari, zo heeft zijn echtgenote Dorothy be vestigd. „Ons huwelijk is voorbij," aldus Dorothy tegen over de Sunday Mail. Alan Boesak woont nog steeds bij zijn vrouw. Hierover zegt zij: „Het is nog steeds zijn huis. Het is erg moeilijk hem op straat te zetten nadat wij 21 jaar samen zijn geweest". Vijfjaar geleden werd bekend dat Boesak een affaire met een secretaresse had. Boesak werd toen door zijn kerk en zijn echtgenote weer in gena de aangenomen nadat bleek dat de secretaresse door de Zuidafrikaanse geheime dienst was ingehuurd om hem in diskrediet te brengen. „Nu is hij te ver gegaan," al dus Dorothy. „Het is de ziekte van mannen boven de 40, die zich móeten bewijzen. Ik heb vaak mensen met dezelfde problemen geadviseerd. Nu treft het mezelf. Ik moet nu sterk zijn, niet alleen voor mezelf maar ook voor m'n kinderen." Allen en Dorothy Boesak hebben vier kinderen. Kranten in Kaapstad, Boesaks woonplaats, werden afgelopen week door een medewerkster van een luxueus hotel getipt dat Boesak een nacht in een en dezelfde kamer had door gebracht met de 30-jarige tv- -producer Elna Botha, een nicht van de vroegere minis ter; van binenlandse zaken Stoffel Botha. Ook zij is in middels een echtscheidings procedure begonnen. Geen commentaar Officieel wilden vooraan staande personen uit de Zuid afrikaanse kerken dit week einde nog geen commentaar op de affaire-Boesak geven. „Wij buigen ons hoofd in gebed," was het enige dat Tutu kwijt wilde nadat hij zondag in Durban van de situ atie op de hoogte was gesteld. Ook Beyers Naudé onthield zich van commentaar omdat hij niet over informatie uit de eerste hand beschikte. Wel voegde hij er aan toe: „In zo'n geval moet de betreffende kerk een onderzoek instellen of de geruchten gegrond zijn. Als er inderdaad sprake is van gedrag dat voor de kerk onaanvaardbaar is, dat moet er volgens het kerkelijk recht worden opgetreden." De voorzitter van de blanke N ederduits-Geref ormeerde Kerk, prof. Johan Heyns, zei niet op de hoogte van de zaak te zijn. „Zijn kerk moet deze zaak uitzoeken. Verder heeft de kerk de taak voor Boesak te bidden." Boesaks kerk, de vroegere NG-dochterkerk voor kleur lingen, staat bekend als een fervent tegenstander van de apartheid maar ook als een behoudende kerk wat betreft opvattingen over huwelijks moraal en homoseksualiteit. Kerkelijke kringen in Zuid- Afrika verwachten dat Boe sak uit die hoek geen enkele steun behoeft te verwachten. De NGSK en de Nederduits Gereformeerde Kerk in Afri ka, de vroegere NG-dochter kerk voor zwarten, staan op het punt om samen te gaan. Boesak gold tot afgelopen week als de belangrijkste kandidaat om de nieuwe praeses te worden. Kampen Boesak was de eerste niet- blanke Nederduits-Gerefor- meerde predikant, die in het buitenland een doctorstitel haalde. In 1976 promoveerde hij in Kampen aan de Theolo gische Hogeschool der Gere formeerde Kerken in Neder- In 1983 deed Boesak tijdens de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Vancouver een hartstochtelijk beroep op de kerken in de rij ke landen om de aandacht voor het vredesvraagstuk niet ten koste te laten gaan van de onopgeloste problemen van racisme, honger en armoede in de Derde Wereld. „Bij mij in de straat weten ze niet wat een kruisraket is, maar wel wat honger is," zei Boesak, die ervoor waarschuwde dat de bezorgdheid voor de vrede een onderdrukkende ideolo gie kan \yorden waarmee on recht wordt gerechtvaardigd. In de strijd om de opvolging van dr. Philip Potter als se cretaris-generaal van de We reldraad trok Boesak in 1984 zijn kandidatuur in. Hij liet de benoemingscommssie weten dat hij de voorkeur gaf aan zijn werk in Zuid-Afrika. „De Wereldraad moet met drin gende redenen komen om mij ervan te overtuigen dat ik in Genève meer nodig ben dan in Zuid-Afrika." Eerder wees hij een verzoek af om de leiding van het mede door hem opgerichte UDF op zich te nemen. „Ik ben predikant, geen politi cus," verklaarde hij daarbij. Vandaag zou Boesak officieel zijn aftreden alsmede zijn scheiding bekend maken. Ko mende zaterdag vergadert het NGSK-bestuur over de vraag op welke wijze de kerk de af faire-Boesak moet behande len. erde: vre> bed pari) ïesti; lonst ko is or e 969, twik Advocaten spannen zich in om een eerlijke rechta te garanderen voor de krakers, die in Groningen na zi vernielingen, op uiterst laffe wijze gemaskerd arresteerd zijn en nu nog laffer weigeren om hun naj noemen of op vragen te antwoorden. In Italië werden Engelse supporters na wangedrag op het vliegtuig g probeerden Italianen hun frustraties over het verlies gentinië over de ruggen van Engelse jongeren bot te vi Toch zijn gelukkig noch deze krakers, noch de voetbalv;1 len representatief voor de jeugd van TT UIT een onderzoek onder jongeren van Nederland spi een andere taal dan die van naamloos geweld of drc mansgevechten. Ten aanzien van werk en inkomen blij jeugd optimistisch. Zowel lbo'ers als vwo'ers schatten hi komen in de toekomst zelfs aan de hoge kant. En het jongeren dat denkt werkloos te worden is vergeleken vier jaar geleden gedaald tot vier' procent. Misschien he de hoge materiële verwachtingen te maken met het feil de jeugd in het algemeen over nogal veel geld best Daarbij gaat het om zakgeld, om studiefinanciering in co natie met bijverdiensten, HA HELAAS blijkt uit het onderzoek ook dat de jongens maand gemiddeld 64 gulden aan alcoholische dranken U[eni< ven en de meisjes 53 gulden. Van de jongens drinkt 47 cent en bij de meisjes is het percentage 29. De cijfers een behoorlijke stijging zien in vergelijking bij de 37 res t tievelijk 22 procent uit 1984. De uitgaven aan gokken jere met 60 procent gestegen; 20 procent van de jongens doet nu aan mee. En hoewel het aantal rokers niet is toegeno en wordt er 50 procent meer aan roken uitgegeven. tie ien ;in ït t Het zijn eigenlijk niet erg vrolijk makende gegevens de kinderen van onze welvaartsstaat. De jeugd is in mate slaaf van wat de consumptiemaatschappij hen aanp Maar was er wel iets anders te verwachten? Want welk vop beeld hebben de ouders gegeven? Daar staat tegenover dë D meeste scholieren later niet alleen op werk en inkomei'g kenen, maar ook willen trouwen of samenwonen en ki ren krijgen. Iets minder dan een kwart van de jongens'D/ dan het liefst alleenverdiener zijn. opl Wanneer men zich realiseert dat op dit ogenblik veer een derde van de huwelijken stukloopt en er ondi jeugd dus al een grote groep zit, die in onvolledige gezii opgroeit, dan kan men constateren dat gelukkig - bloed toch gewoon kruipt waar het niet gaan kan in de ting van 'gewone' man-vrouw relaties, liefst met kindi Aan modieuze gepraat over relaties en vriendenkringei als van bijvoorbeeld de gezinssociologe Iteke Weeda, een groot deel van de jeugd kennelijk niet zoveel boodsi De jongeren van vandaag willen niet meer bevlogen de Ij reld verbeteren of ideologisch de orthodoxe toer op. Zelf den het milieu het belangrijkste probleem en daarna aidi lijken niet erg warm te lopen voor de politiek en stemmel de eerste plaats CDA, dan PvdA en D66; de VVD is i gunst. Optimisme over werk en inkomen en verder gevl leven in een huwelijk of andere relatie, graag met kindel dat is de sfeer. De jeugd van onze welvaartsstaat ml veel geld in. handen gelooft gelukkig in een 'normale|| komst. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Levend geloof Ik betreur de negatieve beoor deling in deze krant van de open dagen van de Stichting Beweging Contact Rooms-Ka- tholieken (CRK). Heeft uw verslaggever niet het grote aantal jongeren en kinderen gezien? Heeft hij de interesse en daarom goed bezochte workshops over geloofdsop- voeding en geloofsverkondi ging niet opgemerkt, waarbij veel hoopvolle contacten zijn gelegd? Heeft hij de vele stands van katholieke organi saties die grote belangstelling genoten over het hoofd ge zien? Heeft hij de prachtige meditatieve koorzang van het Utrechts Byzantijns koor tij dens de aanbidding van het al lerheiligste niet gehoord? Naar mijn overtuiging was het een dag van harmonie, roomse blijheid en levend geloof! Mevrouw C.J. Hoogma-Kock, DEN HAAG. Zuid-Afrika Nu de sterk overtrokken ring van de heer M; weer achter de rug is, het de moeite de balans i zijn activiteiten op te m'; Laten we niet vergeten d; niet voor niets 28 jaar in dj vangenis heeft gezeten. steeds zweert hij het geb 'eD( van geweld niet af en be\ dert hij figuren als Arafa Kadaffi. Deze houding 1 president De Klerk tei zorgen. Weliswaar heeft ANC slechts zeventien pro van de zwarten achter maar* het tracht door gei en intimidatie op veel te nen andere zwarten ac zich te dwingen. De K TEI tracht met volharding (er onderhandelingen met re sentatieve zwarten, kleui gen en Aziaten tot een alle partijen bevredigende lossing te komen. Hij \v hierin echter gestoord en Mandeia's oproepen tot vc^ zetting van de boycot. HireA door wordt de uiterst ree vleugel der blanken nod< versterkt en verliezen op ii re blanke twaalf zwarten economische boycot met ond mond belijdt, maar dat er iivizc praktijk weinig van ter t 4' komt. Laten we hopen, dat lijk verstand zal zegevieren en verzoening tot stand k( Buitenlandse steun op cu^ori reel, economisch en poliw terrein aan De Klerk zou proces belangrijk kunnen vorderen. H. Donker, DEN HA erd enk ir Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Bijbelse vrouwen belse vrouwen een tamelijl negatief imagó. Als er wat fout gaat, hebben zij het gedaan. Zo ook de Filistijnse Delila. Zie de krant van maandag: een ver leidster van wie de joodse held Samson het slachtoffer wordt. Hoe onwaar dat is, blijkt als je Richteren met hedendaagse ogen leest. Dan zie je dat die Samson een moordzuchtige maniak is. Delila zou je als de heldin van het verhaal type ren omdat ze de samenleving van een gevaarlijke gek heeft verlost. Toen de geboorte van Samson door een Engel des Heren werd aangekondigd, kregen zijn ouders de opdracht nim mer het haar van de jongen te knippen. Het joch groeit op en wordt zeer sterk. Maar hoe ge bruikt hij die kracht? Als on gehuwde jongeling scheurt hij zomaar, zonder enige reden, een leeuw aan flarden. In zijn huwelijksweek (hij trouwt met een Filistijnse) sluit hij een weddenschap af die hij door eigen loslippigheid verliest. Om zijn schuld te vol doen (dertig stel onder- en bo- venkleren) slaat hij dertig mensen dood. Als hij zich door zijn schoon vader te kort gedaan voelt, jaagt hij 300 vossen met bran dende fakkels aan hun staar ten de korenvelden in, waar door de hele oogst van de Fi listijnen verloren gaat. De Fi listijnen straffen de verkeer den: zij doden Samsons vrouw en schoonvader. Weer reden tot wraak voor Samson: hij breekt dedaders de rugge- graat. Vervolgens maakt hij dat hij wegkomt. Maar hij wordt uitgeleverd door zijn ei gen mensen. Israël is in die tijd een door de Filistijnen be zette natie. Kennelijk zaten de mannen van Juda niet te wachten op represaille-maat regelen wegens de wandaden van Samson. Op het moment van de overdracht weet Sam son zich echter los te rukken en hij slaat duizend Filistijnen de hersens in. De Filistijnse machthebbers zijn ten einde raad. En daar verschijnt de Filistijn se Delila op het toneel. Sam son wordt smoorverliefd op haar. Het ligt voor de hand dat Delila liever uit zijn buurt zou zijn gebleven, maar de macht hebbers vragen haar hem te paaien ten einde hem het ge heim van zijn kracht te ontfut selen. Dat doet ze. Tot drie keer toe speldt hij haar iets op de mouw, en zijn haar pogin gen hem van zijn kracht af te helpen vergeefs. Samson vindt het kennelijk een leuk spelle tje, zeker als hij is van zijn enorme kracht. Maar dat kon Delila niet weten. Voor zover het haar betrof kon elke nieu we ontmoeting de laatste zijn als hij maar even doorkreeg wat de bedoeling was. Toch probeert ze het nog een vierde keer en dan is het bingo: hij vertelt haar het geheim van zijn haren. Zijn lokken wor den afgeknipt en opeens is hij voor een tijdje zowaar zijn kracht kwijt (of dat nou echt aan die haren heeft gelegen... psychologen zullen wel een plausibele verklaring kunnen geven). Dat de machthebbers het vervolgens verknallen door de man niet voor altijd in een stevige kerker op te slui ten, maar met hem te gaan pronken op een groots feest, waar hij zijn kans op wraak grijpt en het gebouw doet in storten (opeens had hij zijn kracht namelijk weer terug) doet niet zoveel meer ter zake. Wat wel ter zake doet is dat Samson geen enkel hoger ide aal nastreefde (de bevrijding van Israël bijvoorbeeld; dan was er nog een klein excuus voor al die slachtpartijen). Hij slaat er domweg op los als hem dat zo uitkomt. Zo'n moord zuchtige maniak zouden we vandaag de dag opsluiten in de strengst bewaakte vleugel van de Mesdagkliniek. Voor Delila zouden we, wegens betoonde moed, standbèelden oprichten. En er zouden scholen, straten en pleinen naar haar ver noemd worden omdat ze de sa menleving van zo'n psycho paat had verlost. A.M. Dullaart, DEN HAAG. Strandverbod Ik betreur het strandverbod voor honden in deze tijd van het jaar. Wat is er heerlijker om mét je hond langs zee te lo pen als hij dol is op zwemmen en spelen met de golven? Van zelfsprekend doe je dat niet op zomerse dagen als het strand vol ligt met zonnebaders. En als zo'n wet er dan toch moet komen waarom dan niet een (bereikbare) opgang met een flink stuk strand waar wel honden zijn toegestaan? Voor de bloterikken kon dat ook. En honden zijn voor de men sen kameraden die een eigen stuk stand zeker waard zijn. Ik hoop voor vele honden en hun bazen dat het strandverbod wordt opgeheven. Mevr. P. Claessen-V.d. Knaap, DEN HAAG. OV-jaarkaart De lijdensweg van de OV-jaar kaart is dan bijna afgelegd. Per 1 januari krijgen de stu denten die studiefinanciering genieten als alles tenminste doorgaat met aftrek van 40 of 60 gulden hun recht op openbaar vervoer. Schitterend voor die studenten, die toch al op zo'n kaart zijn aangewezen. Een regelrechte aanslag op het budget van de student die vlak naast de school of universiteit woont. In het laatste geval heeft zo'n student immers nauwelijks iets aan een OV- kaart. Met de studentenvak bond betreur ik dan ook de „blunder" dat de student ver plicht is de kaart af te nemen. Waarom heeft men de studen ten niet zelf in de gelegenheid gesteld de kaart aan te vragen? Nu wordt hij hun in elk geval opgedrongen. De vraag is nu maar of een student verplicht kan worden gesteld hem ook daadwerkelijk in ontvangst te nemen. De studentenvakbond is vast wel inventief genoeg om daar iets op te bedenken. É.J.P. van Poeteren, DEN HAAG Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van. 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14,00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart per maand 24,85 per maand 25," per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. 75, per jaar f. 284,50 per jaar 285, Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071* - 12Ö 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2