Nieuw museum bij Pesthuis Oost- en West-Berli jn vieren WK-titel massaal 2 3 4 5 6 7 8 Mondiaal Regering stuurt troepen naar Tirana" BLOEMKOOL EN HAMBURGERS VS en Japan tegen hulp aan Gorbatsjov r?4 Dagen Gratis CcidócSouacuit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 9 juli 1990 81ste jaargang no. 24770 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Morgen wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtempe ratuur ongeveer 11 graden, middagtemperatuur circa 17 graden. Wind uit west tot noordwest, vrij krachtig, aan de kust hard. Na morgen loopt de temperatuur op van 21 gra den op woensdag tot circa 25 graden later in de week. oesak treedt af egens buitenechtelijke jrhouding lAPSTAD De bekende Zuidafrikaanse i-apartheidsactivist, dominee Allan Boesak ifgetreden als praeses van de Nederduits- reformeerde Sendingkerk. Hij legt al zijn rkelijke functies neer. Dit heeft hij gisteren tend gemaakt in een emotionele preek tij- is een niet minder emotionele kerkdienst i zijn gemeente in Kaapstad. De bekend- king komt na onthullingen in Zuidafri- ise kranten dat hij een verhouding heeft een blanke tv-producer, Elna Botha, een ht van de vroegere minister van binnen- idse zaken Stoffel Botha. Boesak ontkende enover zijn gemeente dat er sprake van nmoreel" gedrag was. igina 2: Boesak legt al zijn functies neer Tijger bij de tandarts Deze Sumatraanse tijger wordt door specialisten van de tandheelkundige faculteit uit Nijmegen verlost van een hevige kiespijn. Het roofdier kreeg de afgelopen week geen hap door zijn keel vanwege de pijnen die hem kwelden. Een zenuwbehandeling en twee vullingen bleken voldoende om hem zijn eetlust weer terug te geven. FOTO ANP Katholieken Italië weren Madonna ROME/PARIJS De Ameri kaanse zangeres Madonna zal op 11 juli niet optreden in Rome. On der druk van rooms-katholieke in stanties is het concert afgelast. Het te pas en te onpas gebruiken van kruisen en andere rooms-katholie ke symbolen stuit de Italianen te gen de borst. Het Franse publiek kon het con cert van de van oorsprong Itali aanse Madonna wél waarderen. De danseres oogste afgelopen week end in Parijs grote waardering voor haar religieus en erotisch ge tinte show. Dinsdag 24 juli treedt Madonna op in de Rotterdamse Kuip. Haagse nachtdokter heeft geen tijd DEN HAAG De nachtdokter heeft geen tijd. Dat constateert het ziekenfonds Azivo na een on derzoek dat in zijn opdracht is uitgevoerd door een projectgroep van de heao in Den Haag. Zeven van de tien mensen blijken ontevreden over de hulpverlening; meer dan vier op de tien voelen zich door deze dienst het bos ingestuurd als zij tus sen zeven uur 's avonds en zeven uur 's morgens met een klacht komen. Een vraag om een per soonlijk bezoek van een arts werd in één op de drie gevallen geweigerd, zo constateren de onder zoekers. Eén grootschalige, patiëntonvriendelijke centrale waarnemingsdienst, zoals die in de Haag se regio werkzaam is, is achterhaald en voldoet niet meer aan de normen. De Doktersnachtdienst moet daarom zo spoedig mogelijk een andere opzet krijgen, aldus Azivo. Pag. 9: Doktersnachtdienst voldoet niet meer MBASSADEWIJK ftERMETISCH AFGESLOTEN paanse doelen xtra bewaakt 5N HAAG Alle Spaanse [tellingen in Amsterdam, itterdam en Den Haag wor- n extra bewaakt na de twee 'are bomaanslagen die in nsterdam grote schade aan- htten. Amsterdamse politie zegt :t meer dan dat zij hierover ntact heeft met de Spaanse toriteiten. Het Spaanse mi- sterie van buitenlandse za- in in Madrid heeft dat van- orgen bevestigd. Het gaat erigens niet meer dan om „uitwisselen van informa- jk met de Haagse politie ordt samengewerkt. „Maar ce uitspraak over mogelijke ereenkomsten tussen de nslagen in Den Haag en die de hoofdstad berust op spe- latie", aldus de Haagse poli- Tot op heden is nog niet de hulp van Spaanse bom- perts verzocht, zoals afgelo- cn najaar wel gebeurde na n serie aanslagen op Spaanse Btigingen in Den Haag. Het linisterie van buitenlandse iken heeft dit weekeinde eun toegezegd aan de Spaan- ambassadeur in ons land. eze heeft op zijn beurt de ederlandse autoriteiten ge raagd al het mogelijk te doen m nieuwe aanslagen te voor omen. In Rotterdam worden paanse instellingen extra be- raakt met eigen mensen. Hoe in Den Haag en Amster- Bgebeurt, is niet bekendge- na 3: Veel overeenkom en tussen bomaanslagen in msterdam SAMENWERKING PROJECTONTWIKKELAAR EN RIJK LEIDEN Leiden krijgt in 1995 een nieuw en groot mu seum van internatio- hale allure. Dan moet in en bij het voormali ge Pesthuis het Natio naal Natuurhistorisch Museum (NNM) de poorten openen. Het museum moet jaarlijks 150.000 bezoekers trekken, hetgeen bij bijzondere exposities kan oplopen tot een half miljoen. Bij het museum komt boven dien een nieuwe bota nische tuin, in feite een tweede Hortus Bo tanicus. De nieuwbouw en de aan passing van het Pesthuis kosten zestig miljoen gul den. Voor de inrichting van het geheel is nog eens twintig miljoen nodig. De instemming van het kabi net met het plan wordt naar verwachting vandaag aan het eind van de dag bekendgemaakt. De afgelopen maanden hebben de betrokken par tijen een haalbaarheidsstu die verricht naar de vesti ging van het museum in het nog maar pas gerestau reerde Pesthuis. Dat ge beurde nadat de Rijksge bouwendienst had aange geven de huur te willen betalen voor een onderko men dat maximaal zestig miljoen kost. In het haal baarheidsonderzoek wordt voorgesteld de bouw te la ten financieren door een Zweedse belegger, Arcona- do. Projectontwikkelaar Mabon die ook is betrok ken bij de ontwikkeling van het stationsgebied wordt belast met de uit voering. Het geheel wordt daarna verhuurd aan de Rijksgebouwendienst. Een dergelijke „publiek private samenwerking" heeft het voordeel dat het Rijk niet in een keer een groot be drag op tafel hoeft te leg gen. Arconado heeft zich al bereid verklaard genoe gen te nemen met een la ger rendement dan gebrui kelijk. Het wil dan wel de toezegging een tweede project te mogen realise ren op een goede locatie. Het NNM ontstond na sa menvoeging van de rijks musea van Natuurlijke Historie en van Geologie en Mineralogie. Nu is het museum nog verspreid over diverse gebouwen in de Leidse binnenstad. De musea kregen vier jaar ge leden van minister E. Brinkman de opdracht sa men met het Rijksherbari um té komen tot een Na tionale Natuurhistorische Presentatie in Leiden. Pagina 7: Museum wordt ingepast in stationsom geving. 10ZAJ De Albanese egering heeft militaire ersterkingen gestuurd ïaar Tirana die zijn inge zet op de belangrijkste lunten in de hoofdstad. )it hebben verschillende joggetuigen gisteren ge- neld bij aankomst in de Joegoslavische grensplaats lozaj. journalist uit Nieuw-Zee- and die de afgelopen dagen wee keer als toerist is doorge dongen tot Albanië, bevestig- le dat er duizenden soldaten ip de been zijn in Tirana, met ïame in de ambassadewijk. De ambassadewijk is herme- isch afgesloten door de politie. De Albanese autoriteiten pro- >eren zo te voorkomen dat nog neer vluchtelingen zich aan- iluiten bij de ruim 5.000 die zich in de buitenlandse ambas sades ophouden. Vooral in de Westduitse am bassade, waar zaterdagnacht een kind werd geboren, wordt de situatie met de dag onhoud baarder. Vanmorgen bevon den zich rond de 3.000 Albane- Een Albanese vluchteling klimt over de muur vap de Westduitse ambassade in Tirana terwijl een andere man op de uitkijk staat. Deze onscherpe foto is genomen van beelden van de Albanese staatstelevisie. FOTO: AP zen op het terrein van de mis sie. De buitenlandse ambassa des mogen van de Albanese autoriteiten nog altijd geen ex tra voorraden voedsel en an dere benodigdheden voor de vluchtelingen laten aanruk ken. De Albanese autoriteiten lie ten zaterdag weten dat de vluchtelingen het land moch ten verlaten. Volgens de auto riteiten kunnen de asielzoe kers onder begeleiding van ambassadepersoneel reisdocu menten en paspoorten afhalen en vervolgens naar het buiten land vertrekken. Tirana stelt daarbij evenwel als voorwaar de dat de vertrekkenden de garantie hebben van het land van bestemming dat zij wel kom zijn. Ook zouden de am bassades zelf het vervoer moeten organiseren. Naar ver wachting kan het daarom nog dagenlang duren voor (^e vluchtelingen daadwerkelijk kunnen afreizen. Hoewel de Albanese regering afgelopen weekeinde de sa menstelling van het politburo en het centraal comité gewij zigd heeft, is er volgens waar nemers geen aanleiding te ver wachten dat Tirana zich soe peler gaat opstellen tegenover tegenstanders van het commu nistische regime. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bloemkool, 1 AQ per stuk lrr3 Hamburgers, gepaneerd, "1 f\Q 100 g ni,s 159 liUs/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Offerbus gestolen ERMELO -Twee mannen uit Soest zijn gisteravond na een wilde achtervolging door de Puttense en Nijkerkse politie aangehouden nadat zij in Ermelo een offerbus uit een kerk hadden gestolen. De politie was gewaarschuwd door de kos ter die had gezien hoe de twee de bus met zendingsgeld weg gristen. De mannen, van 20 en 22 jaar, zijn in verzekering gesteld. Andreas Brehme springt een gat in de lucht, nadat hij de Westduitsers naar een voorsprong van 1- 0 heeft geschoten. Jürgen Klinsmann (rechts) is in aantocht voor de gebruikelijke felicitaties. FOTO: EPA ROME Franz Becken- bauer nam gisteravond in Rome aan de hand van bondskanselier Helmut Kohl afscheid als team chef van het Westduitse voetbalelftal. In het meest veelomvattende sport weekeinde van het jaar (finales WK-voetbal en Wimbledon naast Tour de France en Grand Prix Formule 1) trad Becken- bauer terug met de we reldbeker in de hand. De Westduitse voetbalploeg liet zich na een zege van 1-0 op Argentinië voor de derde keer kronen als beste van de wereld. Eerder gebeurde dat in 1954 en 1974. Na twee opeenvolgende verloren fina les wonnen de Westduitsers in een teleurstellende finale via een omstreden strafschop van Argentinië. De Zuidamerika nen hielden maar één titel aan het WK in Italië over: die van meest bestrafte ploeg. Vooral in Oost- en West-Ber- lijn werd de 1-0 overwinning op Argentinië massaal gevierd. Zowel op de Kurfürstendamm in het westelijk stadsdeel als op het Marx-Engels Platz in het oostelijk stadsdeel waren vele tienduizenden feestvier ders op de been. Het Oostduit- se persbureau ADN berichtte dat honderden jonge voetbal fans een ravage hadden aange richt op het Alexanderplatz, eveneens in het oostelijk stads- In Hamburg deden zich even eens ongeregeldheden voor. De politie trad op tegen enkele honderden fans die de agenten met flessen en vuurwerk be kogelden. Opnieuw heeft het goochelduo Ronald Moray en Peter Vogel televisiekijkend Nederland op het verkeerde been gezet, toen gisteravond in NOS-Mondiale bleek dat het tweetal de juiste uitslag van de WK-finale West-Duitsland - Argentinië (1-0) had voorspeld. Niet (zoals velen dachten) met een sleutel, maar met hamer en schroeve- draaier opende notaris Davina het laatste van de vier veelbe sproken kistjes om er een briefje met de uitslag uit te ha len. De kistjes waren twee we ken geleden bij de notaris in bewaring gegeven. Al eerder hadden de beide goochelaars succes met de voorspelling van de eindstand van poule F, waarvan ook Ne derland deel uitmaakte. Ze hebben inmiddels een uitnodi ging op zak van een Ameri kaans tv-station om de uitslag te te voorspellen van de Super Bowl, de belangrijkste wed strijd van het Amerikaanse football. Op Wimbledon verliepen de zaken voor de Duitsers wat minder voorspoedig. Nadat Steffi Graf al in de halve fina le was gestrand op de Ameri kaanse Zina Garrisson moest gisteren ook voormalig troetel kind Boris Becker het ontgel den. De drievoudig Wimble- don-winnaar verloor gister middag in een spannende fina le van de Zweed Stefan Ed- berg. Min of meer tegelijkertijd boèkte de Oostduitser Ludwig de eerste Tour-etappezege voor zijn land. Sinds de muur tussen oost en west is verdwe nen, kunnen ook Westduitsers trots zijn op dergelijk succes. 18 PAGINA'S Pax-Christi- delegatie: „Situatie zwarten Zuid-Afrika verslechtert" Brinkman aarzelt nog over reparatie 'Oort' „Wij zijn geen zendelingen in Europa" Gorbatsjov krijgt congres aan zijn voeten Sproetenbus stuurt ruim tachtig procent terecht door Tachtig miljoen voor groot nieuw museum rond Pesthuis Slapen en leren meteen 'brainmachine' GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND LEIDEN/REGIO VAN HUIS UIT RTV-PROGRAMMA'S WEER/PUZZEL/MENU SPORT 11 HOUSTON De Vere nigde Staten en Japan zijn tegen directe hulpverle ning aan de Sovjetunie. Dit bleek tijdens een on derhoud dat de Japanse premier, Toshiki Kaifu, in het weekeinde heeft ge had met president Bush. Het overleg diende als voorbe reiding voor de driedaagse topconferentie van de zeven grootste industrielanden (G-7) die vandaag in Houston is be gonnen. Aan de vooravond van de top stuurde Sovjet-pre sident Michaïl Gorbatsjov zijn Amerikaanse collega Bush, de Britse premier Margaret That cher, bondskanselier Helmut Kohl en de Franse president Francois Mitterrand een brief waarin hij het belang van wes terse steun aan de Sovjetunie benadrukt. Kohl en Mitter rand hebben al laten weten tot onmiddellijke steun over te willen gaan. De weigerachtige houding van Bush heeft mede te maken met zijn financiële onvermo gen als gevolg van het Ameri kaanse begrotingstekort. Voor Japan gelden andere motie ven. Tokyo wil dat de indus trielanden in plaats van aan de USSR, hulp bieden aan -de Volksrepubliek China. Dit land mag dan na de onder drukking vorig jaar van het studentenprotest de boeman van de wereld zijn geworden, het land met meer dan een miljard inwoners ligt aan Ja pans voordeur en zal gevaarlij ker worden naarmate het in sfeer van voldoening De Mondiale zit er weer op. De wereldcup gaat naar Duitsland. Het is even „rust" in de voetbal wereld. Zowel profs als amateurs kunnen zich nu gaan concentreren op het nieuwe seizoen dat vol gende maand alweer aanbreekt. Voetballers, sup porters en verslaggevers kunnen met vakantie. Maar voor het zover is spellen ze natuurlijk eerst de Leidse Courant uit, vol nabeschouwingen over deze veertfende wereldkampioenschappen voetbal Maar ook met kolommen vol uiteenlopend ander nieuws, zowel regionaal, nationaal als mondiaal. De Leidse Courant: een wereldkrant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. D Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Straat: Postcode/Plaats Telefoon: Voorl.: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen-in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse C^r|pt,^r^^)ord^fl^t^r Cten Haag n proefabonnement

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1