Italia '90 mist optreden vedettes Levenskunstenaar Ivan Heylen vermaakt zich in Tour-circus Toernooi om wereldbeker met zeer veel incidenten fMIDDELMAAT BEPAALT HET NIVEAU VAN WK SPORT fjtidwQowuvnt MAANDAG 9 IULI 1990 PAGING ROME f- Italia '90 zal in de reeks afleveringen van de strijd om de wereldtitel voetbal worden bijgezet als het toernooi van de rellen rond arbiters en met supporters. President Cossiga van Italië en zijn sportieve collega Luca di Montezemolo mogen dan om het hardst roepen dat hun „coppa del mondo" uitgroeide tot een eveme- ment zonder smetten, bei de heren hebben daarbij dan wel oogkleppen opge zet c.q. een bord voor het hoofd. Want het WK van 1990 kende wel degelijk ferme incidenten, ook binnen de stadions, waar van bovengenoemde heren met verve verklaarden dat het daar volstrekt rustig was ge bleven. Als ze daarmee het ge drag van de voetbalfans be doelen, hebben ze gelijk. Bin nen de muren (of liever: hek ken) van de diverse accommo daties viel nauwelijks een wanklank te horen dank zij het preventieve optreden van de overal massaal aanwezige politie- en legertroepen. Maar in de steden, waar zich de 52 wedstrijden om de we reldtitel afspeelden, was des te meer trammelant. Op diverse plaatsen kwam het tot veldsla gen tussen supportersgroepen onderling en tussen fans en or dehandhavers. Dat die laat- sten, zich maanden intensief op eventuele uitwassen voor bereidend, hier en daar nogal provocerend te werk gingen, was al even duidelijk als het feit dat er fans waren die zich te buiten gingen aan wanda den. De combinatie tussen bei de elementen was echter aan leiding tot talrijke incidenten over heel Italië. Treurige gebeurtenissen, waarbij zelfs enkele doden zijn gevallen. Die samen met de slachtoffers, die tiidens de aan loop naar Italia 90 waren te betreuren bij de diverse bouw activiteiten een zware smet wierpen op het door Cossiga en De Montezemolo zo gepre zen evenement. Betreuren In het toernooi zelf ontston den, zoals boven gemeld, ook al de nodige betreurenswaar dige incidenten. Viel de hard heid van het toernooi over het algemeen nogal mee, het ni veau van de arbitrage was me nigmaal een heet hangijzer. Flagrante blunders en onob jectief en cumulatief (pas een kaart na zo veel overtredin gen) fluiten wisselden elkaar in hoog tempo af. De grootste steen des aanstoots blijft nog altijd de beoordeling van de buitenspelregel. De af gekeurde derde treffer van Italië (Berti) zaterdagavond te gen Engeland was een school voorbeeld van de onbekwaam heid van de scheidsrechters, die ook als grensrechter moeten optreden. De FIFA mag dan inmiddels hebben be sloten binnenkort de situatie, waarin een aanvaller op één lijn staat met de verdediging, niet meer als buitenspel te be schouwen. Maar daarmee wordt het probleem van de grensrechter, die op twee din gen tegelijk moet letten, niet opgelost. De wereldvoetbal bond moet maar haast maken met het experiment van de pass, die vanaf de eigen helft komt en geen buitenspel meer kan veroorzaken. De effectieve speeltijd tijdens de wedstrijden om de wereld beker, zo keurig door de Itali aanse televisie in beeld ge bracht, geeft ook te denken. Maar daaraan zal weinig kun nen worden veranderd. Dat kan de FIFA wel door voor de arbitrage andere normen te gaan aanleggen. Minder, slechts echt gekwalificeerde arbiters zou al een stap in de goede richting zijn. En aan de zijlijnen slechts assistenten, die in het eigen land ook als zoda nig actief zijn. De één of twee obligate testjes, die de huidige linesmen nu in hun eigen competitie voor een WK doen, kunnen dan ook achterwege blijven. Hetgeen ook zou moeten gel den voor de strafschoppen, die nu worden genomen om een beslissing te forceren in gelijk eindigende duels vanaf de tweede ronde. Als het speel schema in de eerste drie we ken wat wordt ineengeperst, ontstaat er wellicht ruimte om replays te plannen vanaf de kwartfinales. Een betere op lossing dan de loterij, die nu in Italië schering en insl w en altijd onbevredigend! loopt. Wat organisatoren vanl WK en de landelijke ovi den moeten doen metl schoppers, is een ander bleem. De Verenigde zullen over vier jaar metk der moeilijkheden worder confronteerd dan ditma Italië. Afstanden en zullen veel hooligans houden, maar zelfs daar oorzaken ze ellende, eerder deze week in Lol bleek na de uitschakeling Engeland door de Dui I Maar dat was voor Cossiï Di Montezemolo de verj hun-bed-show. Zij zijn den, maar ze zijn wel eeradif zondering. ptei FRANK WERKljBr LE MONT SAINT MI CHEL Voor iemand, die zichzelf een verteller noemt, is de entourage passend. Aan tafel van een met historie door drenkt restaurant op het duizend jaar oude schier eiland Le Mont-Saint-Mi- chel voor de weerbarstige Bretonse kust heeft de 44- jarige Ivan Heylen veel weg van een bard. Zijn zwerversachtig uiterlijk tast het onmiskenbare charisma niet aan van de Belgische levenskunste naar, die in Nederland faam verwierf met het lied „De wilde boeren dochter". Dat was in 1974, maar het ef fect van de toenmalige num mer één-hit is zestien jaar na dien nog steeds merkbaar. Sterker nog, het zou zijn leven ingrijpend veranderen. De af gestudeerde chemicus beland de via de poppodia en de tele visie in de sportjournalistiek. Hij volgt dit jaar de Tour de France als verslaggever van het Belgische Panorama/De Post en het Nederlandse weekblad Panorama en ver maakt zich opperbest in het rondreizende circus. Maar Heylen zou Heylen niet zijn als hij met heel andere ogen tegen 's werelds grootste wie lerspektakel aankijkt dan de doorsnee volger. Een mono loog. „Het mooiste van de Ronde van Frankrijk vind ik de sta tus, die ik als geaccrediteerde plotseling heb gekregen. Ik voel me een koning voor wie alles moet wijken. Daar geniet ik van, met volle teugen. Prachtig, dat het verkeer voor mij wordt tegengehouden en ik van de gendarme permissie krijg om door rood licht te rij den. Zelfs dames wuiven me toe. Dat is me in geen tien jaar meer gebeurd. Ik kan me nu goed voorstellen hoe de ren ners zich voelen. Dit kan wat mij betreft niet lang genoeg duren". Jeugddroom „Absoluut, het was een jeugd droom om de Tour te kunnen volgen. Het is een magische wedstrijd, waarin de acteurs verslaggever weinig menselijke warmte krijgen. Voetballers blijven enige tijd op een plaats, wiel renners reizen voortdurend. Ook aan elkaar hebben zij weinig. Zij zijn tenslotte con currenten. 't Is een hard be staan". „Ik ben op zoek naar details, zaken waaraan mijn vakbroe ders in de dagelijkse verslag geving voorbij gaan. Ik pak de kruimels op en vertel daar vervolgens over. Deze week was ik bij Jan Raas en met hem ben ik flink doorgezakt. Dat levert dan een mooi ver haal op, maar het kost me wel een dag koppijn. Bovendien ben ik mijn pet aan Raas kwijtgeraakt. Een mooie, die alleen te koop is in een win keltje op de hoek van Centre de Pompidou in Parijs. Het is een Parijse kunstenaarspet. Ik heb er nog één, dus echt pijn lijk was het afscheid niet. Maar het is moeilijk, hè. Het peloton is zo gesloten. Zij moet vele geheimen hebben". „Nee, het zag er aanvankelijk niet naar uit dat ik beroepsma tig zou gaan schrijven. Het is ook geen logisch vervolg op een opleiding als chemicus. Ie mand die schrijft moet niet praktisch zijn. Maar ja, mijn vader zei altijd: „Ivan jongen, je moet een vak leren". Op het laboratorium was ik snel uit gekeken. Ik wilde schrijven. Als drie manuscripten niet worden uitgegeven, houdt het op. Indertijd trad ik als zanger op in Antwerpse horecagele genheden. Totdat ik een vrouw leerde kennen, die ver volgens helaas drie keer zwan ger werd. Hoe, snap ik nog steeds niet. Ik was wel ge dwongen terug te keren naar het lab". Boerendochter „Het liedje „De wilde boeren dochter" bracht de grote ver andering. Ik had uitgerekend dat ik na het succes in België en Nederland van het werk zeker zes maanden zou kun nen leven. Dat leek me een goede aanzet om het laborato rium te verlaten. Op een dag kleedde mijn vrouw zich in een mooie jurk, deed ik de kinderen een strik om en diende in gezelschap van mijn familie mijn ontslag in. Dat kon niet, kreeg ik te horen. Ik had een opzegtermijn van zes maanden. Totdat ik me herin nerde dat een vriend ooit was ontslagen omdat hij een sigaret rookte. Dat deed ik ook en vervolgens bood ik de direc teur er ook één aan. Kon ik alsnog vertrekken". „Dat lied over die wilde boe rendochter tekent de sfeer van het platteland. Het boerenle ven, zoals ik dat als jongen leidde in Eeklo, een plaatsje in Oost-Vlaanderen tussen Brug ge en Gent. De tekst is geïn spireerd op mijn moeder. Zij was daadwerkelijk een wilde boerendochter. Eén van de vijf in een gezin, maar zeer beslist het buitenbeentje". „Ach, schrijven. Ik houd er al zo lang van. Dat is wat ik al tijd heb gewild. Nadat het met mijn zangcarrière minder liep, ben ik begonnen als corres pondent bij De Morgen. Ik mocht een verhaal maken over Johan de Muynck, oud- winnaar van de Giro. Prachtig vertellen kon die man. Mooi verhaal gemaakt. Dat werd opgemerkt bij De Post. Dat blad deed mij een aanbieding. Ik kon plotseling zestien keer zoveel verdienen. Die keus was niet moeilijk". Knallende ruzie „Bij De Post mocht ik een se rie van zeventien wielerverha len maken. Eén daarvan was met Roger de Vlaeminck, met wie ik vervolgens knallende ruzie kreeg. Wij hebben naar aanleiding van die story zelfs gedebatteerd voor de televisie. Ik dacht „die gaat mij ver moorden en ik hoef voorlopig niet meer bij een wielrenner aan te komen". Dat viel geluk kig mee, want kort daarna sprak ik Eddy Planckaert, met wie ik inmiddels zeer goed be vriend ben. Wij zijn beiden le vensgenieters. Dat schept een Toen ik Planckaert belde, ver wachtte ik, dat hij nee zou gaan zeggen. Het tegendeel bleek waar. Ik werd allerhar telijkst ontvangen. We spra ken, rookten een sigaret en dronken een stevige borrel. En dat drie weken voor de Tour. Eddy vroeg mij nog: „Ivan, weet gij wanneer de Tour be gint?". Ik zei: „Over drie we ken". Hij wist het echt niet. Vervolgens wint-ie de groene trui. Dat is typisch Eddy. Een bon-vivant. Die jongen stal mijn hart. We hebben die dag ook meer over muziek gespro ken dan over wielrennen. Eddy is een behoorlijke drum mer, die graag eens een plaatje wilde maken. „Daar zorg ik voor", beloofde ik hem. En we hebben het gedaan. „We got to win", heet het nummer, 't Is geslaagd, dat vind ik zeker". „In dat gesprek opperde Eddy dat er eens een boek over de Ivan Heylen: „Ik ben op zoek naar details". FOTO: SP familie Planckaert geschreven zou moeten worden. Dat heb ik geschreven, maar mijn hoofdredacteur schrapte die passage en zei: „Wij maken de concurrent niet wakker. Ga naar Eddy en vraag goedkeu ring dat gij het boek mag schrijven. Wij brengen het uit", 't Is gelukt, hè. „Het ge slacht Planckaert", is de titel. Voor dat boek ben ik zo vaak bij hem geweest, dat er een zeer hechte vriendschap ont stond". „In die gesprekken bleek dat Eddy en ik meer overeenkom sten hebben. Onze passie voor het roulette-spel bijvoorbeeld. We speelden zo vaak, dat we een systeem ontdekten. Al thans, bij ons verloor de bank altijd. Eddy en ik besloten de stap te wagen en het systeem te testen in Knokke. Het bleek te werken, want ik won twee duizend gulden en Eddy, die het systeem niet geheel trouw was gebleven, hield duizend gulden over. De tweede keer won ik duizend gulden en speelde Eddy quitte. De derde keer verloren we beiden. Eddy zelfs 1500 gulden. Vanaf dat moment zwoor hij nooit meer in een casino te komen. Toen bleek zijn ware aard. Een jon gen die is geboren in het wiel rennen, kan njet verliezen. Ons systeem? Oh ja, we had den eerst geluk, de tweede keer een beetje minder en 't laatst pech". Cellenkuur „Tja, die cellenkuur van Eddy. Ik praat er eigenlijk liever niet over, omdat mijn verhaal nogal wat stof heeft doen op waaien. Eddy zelf lacht er om. Kan hem echt niet schelen. Ik vind het niet leuk een goede vriend op die manier in het nieuws te brengen. Er is zo veel verkeerds over geschre ven. Jammer, jammer". „Ik moest er een verhaal over maken, omdat het een deal was met de directeur van de kliniek. Met hem had ik de af spraak dat ik een gratis kuur mocht volgen om er vervol gens een verhaal over te ma ken. Die man had er ook geen moeite mee dat Eddy mijn plaats innam. Ik kende de kuur. Wist uit ondervinding wat het was en dat het hielp. Eddy had mij al eens verteld, dat hij wel twee lengten min der snel was in de sprint dan een paar jaar terug. Hij had een verschrikkelijk Van Pop- pel-complex. En hij werd ou der, vond-ie. Die cellenkuur leek me echt iets voor hem. Want het is goed, hè. Je voelt je herboren. Zonder dat hij het wist, heb ik eerst de Belgische wielerbond gebeld met de vraag of het tot doping werd gerekend. Dat was niet het ge val. Eddy en ik konden gang gaan. Na enige bec tijd stemde hij toe. Mooi hi in zijn blote kont op de En met die schapen. Kon niets schelen". „Över de reacties ben ik der opgetogen. Wat er aljvli geschreven werd. Het enwi nog, dat hij als gevolg van da kuur Parijs-Roubaix won. (re solute nonsens. Ik kon goed verdragen dat die zege daaraan werd toegesclbu ven. Hij won die sprint Steve Bauer uit waarlijk loren positie. Zo is het. grootse prestatie. Niet als] volg van die kuur, maar zij zijn klasse. Ik las het nergens terug". „Eigenlijk hebben Eddy e| besloten niet meer over dit der werp te zullen praten. U een goede maaltijd maal] echter een uitzondering, mijn werkzaamheden in| Tour ontvang ik een vergoeding van Panorai hoe minder ik uitgeef, d( meer ik overhoud. Een sii le Nederlandse rekensom, niet. Ik slaap daarom ooi mijn auto. Ruimte geifcj want het is een Amerikaf stationcar. Comfortabel 1 y goedkoop. Zo kom ik de wel door". Bokscarrière „Je wilt het verhaal hie over mijn bokscarrière? I kan, want die was kort em vig. Ach, ik ben een impul mens. Tijdens een intert met een bokser vroeg ik n! of ik als 39-jarige dat ookjy zou kunnen. Welaan, dat mits ik volgens zijn stil aanwijzingen te werk I gaan. Ik trainde veel en '1 achttien kilo af". „Na een half jaar zou ik i debuut maken op de Kè meeting in Izegem. Ik P goed gekeurd en alles leel orde. Tot drie dagen voor! gevecht de Belgische boksjr mij een verbod oplegde. ik vroeg waarom, was hetl woord even simpel als <r daarom. Boksen is heleii niet zo'n agressieve sportJ mensen zijn juist lief vooj kaar. Kijk maar hoe vaar tijdens partijen elkaar strJ Maar de klappen zijn hoor. Ik heb veel pijn gel veel onaangename gevo« gehad. Het was hoe danP weer een goede levensles'r ROME Het toernooi om de wereldtitel 1990 zal niet de geschiedenis ingaan als één der meest aansprekende evene menten. Maar om, zoals sommigen doen, Italia '90 nu als één der slechtste edities af te schilderen van de strijd om de mon diale onderscheiding, gaat ook veel te ver. Een verschil met recente af leveringen is misschien wel dat over het geheel genomen te weinig sprake was van echte uitschieters. Een duel a la Frankrijk-Westduitsland uit 1982 of Brazilië-Italië uit datzelfde toernooi is ditmaal niet geëvenaard. Het was meer de middelmaat, die deze uitgave bepaalde, maar of het gemiddelde niveau nu sportief bezien wel zo veel minder was dan voorgaande is nog maar de vraag. Een groot manco van Italia '90 was in elk geval wel het ontbreken c.q. opstaan van (nieuwe) vedettes. De enige, die potentieel ver boven het gemiddelde uitstak, was toch nog steeds Diego Maradona. Dat zelfs een op hooguit tach tig procent van zijn mogelijk heden spelende coryfee nog kan uitgroeien tot de beste Door onze verslaggever in Italië man van het toernooi, geeft te denken. Maradona. in 1986 nog de onbetwiste ster van de mondiale titelstrijd, gaf slechts af en toe en dan ook nog hoogst noodzakelijk de imponerende impulsen die Argentinië broodnodig had. De treffer van Caniggia te gen Brazilië was zo'n staaltje. Onopvallend Voor het overige stond dit WK in het teken van de on opvallende nummers tien. Met mogelijk een uitzonde ringspositie voor Enzo Scifo. De Italiaan van origine, jaren geleden al door de ook toen malige bondscoach Guy Thijs slim overgehaald om te kie zen voor de Belgische natio naliteit, drukte zeer nadruk kelijk zijn stempel op de for matie van de Rode Duivels. Maar ook Scifo, opvallend opgebloeid na een magere pe riode in zijn loopbaan in Ita lië en Frankrijk, kon niet verhinderen dat de Belgen er tegen Engeland onverdiend uitvlogen. Hetzelfde gold enigszins voor Joegoslavië, dat aanjager Dragan Stojkovic nog wel enigszins aanvaardbaar voor het voetlicht zag verschijnen. Maar ook hij had niet de juis te wapens om Argentinië in de kwartfinales voldoende onder druk te zetten. De overige als „dirigent" te boek staande, gezichtsbepa lende figuren lieten het ei genlijk afweten. Ook Lothar Matthëus, ondanks zijn rede lijke produktiviteit. De speler van Inter Milan was geen schim van de dragende mid denvelder uit eerdere optre dens van de Duitse ploeg, maar bleef - net als Marado na - van waarde door zijn plotselinge parades. De Roemeen Hagi hielp er net aan mee dat zijn ploeg de eerste ronde overleefde in de poule met Argentinië, Came- roun en de Sovjetunie, maar hij kon geen stempel op zijn ploeg drukken. Ook een nummer tien die er niet in slaagde zijn vooruitgesnelde roem waar te maken. Zoals ook de spelmakers van Brazi lië, Zweden, Spanje, Italië, Engeland en Schotland geen naam hebben gevestigd. Nederland Nederland is een apart ver haal en de historie van de vaderlandse nummer tien is afdoende bekend. Doordat de hele Oranje-ploeg nooit in een redelijk ritme kwam, kreeg ook Ruud Gullit na de tweede ronde geen kansen meer om zich op een wereld podium goed te presenteren. Hetgeen ook gold voor de an dere WK-vedette in spé, Marco van Basten. Hij kon tijdens Italia '90 worden bij gezet in het legioen der naamlozen. Hetgeen collectief bezien niet gold voor de verrassing van het WK 1990, Cameroun. De Afrikanen begonnen met de grootste stunt uit het hele toernooi, de overwinning op Argentinië, en zetten hun heldendaden na die ouvertu re onverdroten voort. Net als België vonden de Afrikanen een onverdiend Waterloo te gen Engeland. Maar enkele spelers van Cameroun vestig den de aandacht sterk op zich en kunnen nu overal el ders aan de slag. Italië is een ander verhaal op zich. De squadra azzurra steeg aanvankelijk boven zichzelf uit, ontwikkelde zich tot favoriet voor de wereldti tel, maar moest het onderspit Lothar Matthaus (links) en Diego Maradona kijken met gemengde gevoelens terug op het WK. delven in het gedurende dit toernooi furore makende elf- meterschieten tegen Argenti nië. De derde plaats is een positie, die in verhouding bleef bij het gegroeide ver staat tot het totale optreden wachtingspatroon. Dat de van de ploeg van Vicini, Engelsen „slechts" op de maar wel één die ver achter- vierde plaats beslag legden, was een ultieme rechtvaardiP ging voor hun povere optrek den in de aanvangsfase vaiL het toernooi.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18