Spaan houdt hoofd koel Zwemtop ongeïnteresseerd 1 Memorabele zege Prost Ruiters achterop Slippertje maakt Zeelenberg kwaad Zijspanduo Janssen bijgehaald SPORT Qtidt&Qowiant MAANDAG 9 JULI 1990 PAGINA li Ellen van Langen ster in Hechtel HECHTEL Ellen van Langen heeft zaterdagavond ontdekt dat ze niemand nodig heeft om de 800 meter onder de twee minuten te lopen. De 24-jarige Amsterdamse studente economie was in de „Nacht van Hechtel" één van de sterren die straalde. Met een tijd van 2.00,18 liep de voormalige rechtsbuiten van een damesvoetbalelftal de beste Ne derlandse seizoentijd. Van Langen wil echter niet zo aan tijden denken. „Ik wil goed presteren bij de EK in Split. Daarna zijn mijn volgende doelen de wereldkampioenschappen in 1991 in To kyo en natuurlijk de Olympische Spelen in Barcelona in 1992. Als je daar goed loopt, komen de tijden onder de twee minuten vanzelf". Bowlingdames heroveren Europese titel WENEN Voor de vierde keer in elf jaar heeft het Nederlands damesteam de Europese bowlingti- tel veroverd. De equipe van bondscoach Paul Vas- seur zegevierde gisteren in Wenen over de Bonds republiek: 906-822. Het Nederlandse zestal verze kerde zich vervolgens van de titel door gamever- lies van Zweden, Nederlands naaste concurrent. De Scandinavische formatie verloor van Groot- Brittannië. Het zestal bestond uit Annemiek van de Boogaart (Eindhoven), Angelique van de Loo- verbosch (Sittard), Dorette Boelens (Eindhoven), Ross Greiner (Den Helder), Helen Minnebruiker (Spijkenisse) en Betty Visser (Zaltbommel). Twee jaar geleden behaalde Nederland in Barcelona voor de laatste keer de titel; de reeks in 1982 in Scheve- ningen ingezet. De Nederlandse heren wonnen in de laatste game eveneens van de Bondsrepubliek (965-962) en eindigden als derde. GEESTEREN De ruiters van de Nederlandse selectie hebben niet hun stempel kunnen drukken op de zestiende uitgave van het CSI Twente te Geesteren, dat werd gewonnen door de Zweed Eriksson. Van het keurkorps van Hans Horn, met uitzondering van Piet Raymakers (in Zürich waar Roger Yves Bost de wereldtop weer eens te kijk zette) aanwezig op het Erve Maathuis, haalde nie mand de barrage. Die werd door slechts drie ruiters bereikt. Rob Ehrens verraste met Attention net niet voldoende en stelde zich met de derde plaats tevreden. En ook de successtory van Felix, twee jaar geleden met Jos Lansink winnaar in Geesteren, kreeg 4 geen vervolg. Zijn nieuwe Japanse bereider Shui- chi Toki bleef ook in de extra rondgang foutloos, land van het naderende wereldkampioenschap een prima opsteker bezorgde. Sportwereld Volleybal In de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup 1 ontmoet ZVH het Deense Holte. Orion (EC 2) speelt tegen Slavia Sofia (Bul). Bij de da mes werden Olympus en Martinus gekoppeld aan SC Berlin (DDR) en Kortrijk (Bel). Algemeen De Franse za kenman Bernard Tapie heeft tachtig procent van de aandelen van Adidas opge kocht. Het in de Bondsrepu bliek Duitsland gevestigde bedrijf is de grootste fabri kant in de wereld van sport-artikelen. Zeilen Het Sovjet-koppel Shaidoeko/Bydamtseu ewrd in het Spaanse Laredo Eu ropees kampioen in de FD- klasse. De broers Potma waren beste Nederlanders met een dertigste plaats. Zeilen De Australiër Glenn Bourke heeft op het IJsselmeer bij Workum de open Nederlandse titel in de Laser-klasse veroverd. Bes te Nederlander was de Ha genaar Hein-Peter Okker met een vijfde plaats. Schieten De Nederland se ploeg kwam als titelver dediger bij het EK in Udde- valla (Zwe) niet verder dan de vierde plaats. Kampioen werd Finland. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto 27: 11-16-18-35- 38-40. Reservegetal 25. Cijferspel: 661054. Deelnemers: 522.911. Inleg: 2.181 341,00, beschikbaar voor prij zen 1.111.8231,00. Speciale W K-toto: 22- 1-10-8. Westduitse lotto: 4- 10-20-42-43-48. Reser vegetal 33. Spiel 77: 7789398. Belgische lotto: 9-24- 31-33-37-40. Reserve getal 14. Jokernum- mer: 2597773. Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 19.15 uur: Tour de ID France. Veronlque, 23.50 uur: Match. Duitsland 1, 23.00 uur: Scher- x BBC 2, 00.15 uur: Cricket. Eurosport, 18.00-02.00 uurjd Sport. Nederland 3, 14.30 i France. België Nederlands 2, 14.30 uur,pei Tour de France. Duitsland 1, 16.45 uur: Tour France. BBC 1, 16.00 uur: Cricket. BBC 2, 10.30, 14.35 en 17.00 uurs Cricket. Eurosport, 10.00-18.00 Sport. Vi FRANCORCHAMPS Een staaltje perfecte stuurmanskunst heeft Hans Spaan weer in de race gebracht voor de we reldtitel in de 125 cc-klas- se. Daarvoor moest de Ca- stricummer op het circuit van Francorchamps wel twee keer winnend over de streep omdat een Bel gische official niet bij machte was'tot dertien te tellen en twee keer de ge blokte vlag tevoorschijn toverde. Spaan (31) en de 17-jarige Ita liaan Capirossi vochten in de Ardennen een bloedstollend gevecht uit dat door een blun der van de assistent-wedstrijd- leider een chaotisch slot kreeg. De winnaar liet zich niet van de wijs brengen door de offici al die een ronde te vroeg beide koplopers afvlagde. Spaan kreeg van zijn monteurs het sein nog een omloop vol door te gaan. Terwijl manager Jan Huberts bijkans uit zijn vel sprong over, de getoonde on kunde, hield Spaan het hoofd koel. Met de wetenschap dat Capirossi sneller was, wachtte de Nederlander tot de laatste haakse bocht met zijn beslis sende aanval. Uitgekookt stuurde hij zijn Honda naar de binnenkant. De Italiaan schrok toen de machine van Spaan de doorgang blokkeer de. „Het is een goede coureur, maar hij mist nog de ervaring. Ik had hem in de beginfase goed bestudeerd. In die laatste FRANCORCHAMPS Talent heeft Wilco Zeelen berg voldoende, ervaring veel minder. Zaterdag maakte de Zuidhollander een kostbaar slippertje in de Grand Prix van België. Onbegrip en woede maak ten zich van hem meester toen hij in de achtste ronde van 250 cc-race op het natte circuit van Francorchamps onderuit gleed en daarmee dure punten voor het we reldkampioenschap ver speelde. De titel gaat aan het einde van het seizoen ongetwij feld naar de Amerikaan John Kocinski, die zaterdag afgetekend zijn vijfde Grand Prix-zege van het seizoen behaalde. Zeelen berg richt zich nu op de tweede plaats. Voorlopig staat de Honda-rijder derde. Die plaats moet hij delen met de Italiaan Cadalora. De pupil van Jan Huberts, die vanaf augustus over het beste Honda-materiaal kan beschikken, kreeg zaterdag een uitstekende mogelijk heid zijn positie te verster ken. Cadalora was in een gladde bocht onderuit ge schoven waardoor de Bleis- wijker plotseling de derde plaats in vaste handen kreeg. De vijftien belangrij ke punten verspeelde hij echter op een kinderlijke manier. In een aflopende bocht, waar voor hem al veel col lega's het gras in waren ge schoven, ging ook de Bleis- wijker de fout in. „Het voorwiel gleed weg. Ik weet niet wat er precies ge beurde. Ik nam geen risi co's, maar plotseling lag ik er naast. Jammer, ik heb een kans laten liggen". Het armgebaar maakte na zijn val duidelijk dat hij er goed de pest in had. „Ik was kwaad op mezelf. Dit mag gewoon niet gebeuren. Ik lag voortreffelijk in de race. Ik was behoudend gestart. De regen is normaal ge sproken geen nadeel voor mij, maar Francorchamps ligt mij kennelijk niet. Vo rig seizoen ging het in de laatste ronde ook al fout". Zeelenberg, die voor de derde keer geen punten scoorde, heeft zijn zinnen gezet op de tweede plaats in het kampioenschap. Zijn achterstand op de Span jaard Carlos Cardus, die za terdag derde werd, liep echter op tot 29 punten. moeilijke bocht trok hij steeds naar buiten. Ik wist dat ik daar kon toeslaan. Hij wist wat er zou gebeuren. Hij bleef voortdurend achterom kijken. Hij was niet zeker van zich zelf", meende Spaan. Diens uitgekookte rijstijl van Spaan behoedde de Belgische organi satie, die vorig jaar ook al enorm blunderde, voor een hoop ellende. „Ik ben twee keer als winnaar afgevlagd. Als ik Capirossi niet voorbij was gekomen, had ik de orga nisatie voor het blok gezet. Uiteindelijk was ik na twaalf ronden als winnaar uitgeroe pen". Spaan maakte met zijn zege een einde aan een lange pech- periode die vorige week bij de TT in Assen het absolute diep tepunt bereikte. „Deze over winning heb ik verdiend. De afgelopen weken heeft nie mand zo hard gewerkt als ik. Alleen bleven de resultaten door pech uit". De wereldtitel is weer binnen handbereik. Maar daar wil Spaan geen woord over horen. De Noord hollander, die zegt zich alleen nog op overwinningen te con centreren, is druk bezig met komend seizoen. Hij wil in Hans Spaan stuurt zijn Honda over het natte circuit van Francorchamps. breng bij Honda op de produk- tielijn. Als tegenprestatie hoopt hij dan het beste materi aal van de Japanners te krij gen. Of een in ieder geval een korting op de kosten van het fabrieksmateriaal. Terwijl heel Nederland op zo merse zonnestralen zit te wachten, mag het voor Egbert Streuer nog enkele maanden blijven regenen. Streuer stuurt als geen ander de machine over een kletsnat wegdek. Za terdag glorieerde de Drent op een superieure manier in de Grand Prix van België. Het neergutsende water bracht de Drent op het lange, sfeerloze circuit van Francorchamps niet alleen een afgetekende zege, maar nog belangrijker ook een kansrijke positie voor de vierde wereldtitel. Streuer op een nat wegdek is een klas se apart. Dat weet de coureur en zijn concurrenten nog be ter. „In dit type weer beheers ik de motorfiets waarschijnlijk een stuk beter dan de ande ren", verklaarde hij na zijn overwinning, die hem in het tussenklassement naar de der de plaats deed stijgen. Cees Doorakkers heeft in Francorchamps enkele ur< moeten wachten voor hij 'ef Hei WK-puntje aan zijn tota >n i mocht toevoegen. De diskwa ior ficatie van de Italiaan Paj k0 die bij de opwarmronde h ac] rode licht had genegeei inn bracht de Brabantse privérjnjg der laat in de avond op de vi tiende plaats. De race werd wonnen door de Amerika: )-4\ Wayne Rainey. Alain Prost voelt zich thuis op het circuit Paul Ricard. LE CASTELLET Voor Alain Prost, wereldkam pioen in de formule 1, en zijn Italiaanse renstal Fer rari was de Grote Prijs van Frankrijk een memo rabele gebeurtenis. De zege van Prost, zijn derde dit seizoen en de 42e in zijn loopbaan, betekende de honderdste Grand Prix-zege voor Ferrari sinds 1950. „Fantastisch, zowel voor mij als voor Ferrari", jubelde Prost die voor de tachtig ron den 1 uur, 33 minuten en 29,606 seconden nodig had. „Ik ben blij dat ik mijn publiek te vreden heb kunnen stellen". Voor de Franse coureur heeft het 3,813 kilometer lange cir cuit Paul Ricard geen gehei men meer. In 1978 presenteer de Prost (35) zich ib de formu le 3 voor de eerste keer in Zuid-Frankrijk. Twaalf jaar later wint hij voor 80.000 toe schouwers op zijn lievelings circuit voor de vijfde keer de Grand Prix in de snelste klas se. In de strijd om het WK ver kleinde Prost zijn achterstand op Ayrton Senna, die achter de verrassende Italiaan Ivan Capelli als derde eindigde, tot drie punten. „Hét wordt dit jaar enorm spannend", ver klaarde de Braziliaanse koplo per na de zevende van de in totaal zestien races. Senna en zijn teamgenoot Ber ger verloren de wedstrijd, die onder tropische omstandighe den werd afgewerkt, in de pits. Het wisselen van de ban den duurde bij McLaren te lang. Na afloop werden enkele cou reurs voor de eerste keer op doping gecontroleerd. Prost, die als winnaar ook zijn urine moest inleveren, toonde zich ingenomen met het nieuwe initiatief. „Het is een goede zaak dat in de formule 1 voortaan dopingcontroles wor den uitgevoerd zei de drie voudig wereldkampioen. „Drie jaar geleden was ik daarvan al voorstander. Ik ben bereid na iedere race vrijwillig mee te werken. Het valt alleen niet mee een plasje te produceren. Tijdens de race verlies ik on geveer drie kilo vocht. Het duurt lang voordat je dat met drinken heb aangevuld". AMERSFOORT Het wereldkampioenschap voetbal interesseerde het zwemwereldje tijdens het eerste weekeinde van de nationale titelstrijd in Amersfoort meer dan het eigen wereldkampioen schap over een half jaar in het Australische Perth. Ie dereen had haast zo snel mogelijk achter het eigen tv-toestel te gaan zitten. Dat zo snel mogelijk zwemmen daarbij zou hel pen, was een gedachte, die bij weinigen opkwam. Bondscoach Ton van Kloos ter kon het papiertje waarop hij zijn uitgewogen selectie procedure voor het WK had uitgetikt gevoegelijk in de prullemand gooien. Afgezien van Karin Brienesse, Diana van der Plaats en Marianne Muis op de 100 meter vrije slag was er niemand, die aan de richttijden voor Seattle (de vriendschapsspelen van 20 t/m 24 juli) én Rome (9 t/m 12 augustus) toekwam. Nog alarmerender was dat voor het eerst in de geschie denis geen enkel meisje de limiet voor de Europese jeugdkampioenschappen (in Duinkerken) haalde. De aan voer stagneert blijkbaar nog harder dan het topzwemmen zelf. De bondscoach mocht zich gelukkig prijzen, dat hij eni ge veiligheid had ingebouwd. Nu kon hij Marcel Wouda, Ronald Sloeserwij, Martin van der Spoel en Michael van Rijn als winnaars van de 100 meternummers tijdelijk toevoegen aan zijn verslagen kernploeg om op die manier nog aan een aardig ogende ploeg voor Rome te geraken. Marianne Muis en Ron Dek ker waren niet geïnspireerd, maar inspireerden wel ande ren. Karin Brienesse bijvoor beeld had zich helemaal op getrokken aan het officieuze wereldrecord dat Marianne bij de winterkampioenschap pen had gezwommen. Ze was er harder door gaan trainen. „Ze wees me in zekere zin de weg". De Friese vechtzwemster was klaar voor de revanche. Eenvoudig was het niet. Na een bliksemstart zag zij eerst aan de ene kant Diana van der Plaats naderbij komen en later aan de andere kant Marianne Muis. „Ik had het best wel druk om die twee van me af te houden. Ze zeg gen wel eens dat je op zo'n honderd meter niets ziet. Ge loof dat maar niet. Je denkt heel wat af in in die ene mi nuut", aldus Brienesse. Haar tijd van 56,57 seconden was slechts een halve seconde verwijderd van haar per soonlijk record, dat nog van twee jaar geleden in Seoul dateert. De evenmin optimaal gepre pareerde Ron Dekker leed louter nederlagen. Op de 200 meter wisselslag werd hij voorbijgestreefd door Martin van der Spoel. Hoezeer het bij de IJssel- zwemmer aan vorm schortte, bleek gisteren op zijn specia liteit: de 100 meter school slag. Michael van Rijn uit Koog aan de Zaan bleef hem zowel in de serie als in de fi nale voor in weinig aanspre kende tijden: 1.04,45 en 1.04,75 tegen resp. 1.04,51 en 1.04,85. Het was de eerste keer dat de aankomende schoolslagspeci alist uit Noord-Holland een grote wedstrijd besloot zon der persoonlijk record. Karin Brienesse (rechts) won de 100 meter vrije slag voor Diane van der Plaats. igs OUBENICE Het Nedsfij landse zijspanduo Janssee( /Janssen is gisteren in Tsjechoslowaakse plaats O inr benice de eerste plaats in hart, klassement om de wereldtit zijspancross kwijtgeraakt. fi Het Nederlandse tweeterl won weliswaar de tweei ill' manche vóór zijn Westduit concurrenten Grahammer Haas, maar sprokkelde in eerste heat onvoldoend punten. De Westduitsers, d nu met 73 punten aan de 1< ding gaan, waren in de eers omloop de snelsten. Timme mans werd met Verhagen i de bak als tweede afgevlag Janssen is op de WK-ran|e']; lijst tweede met 71 punten. ikt alk Snelle 800 meter Nadejsa Loboiko KIEV De driedaag! strijd om de nationale a oei letiektitels van de Sovje unie heeft in Kiev dr beste wereldseizoenpre taties opgeleverd. r et af Na de hoogspringster Jeleri'oj Jelisa (2,01 m) en Natalnt( Grigoijeva, die in de serit van de 100 meter horde 12,53 seconden liep, zorgt Nadesja Loboiko voor zeer snelle 800 meter. De jarige atlete liep de afstai in 1 minuut en 56,64 secoip den. Achter haar werden R vilja Naroetdinova (1.57,2 EI- en Tatjana Grebentsjoe (1.57,34) respectievelijk twe^ de en derde. Ook op de 151 lee meter ging het hard. Ljoeifoli milla Rogatsjeva zegeviert lor in 4.03,07 vóór Jekaterimaai Podkopajeva (4.03,62) en R loo vilja Kotovitsj (4.04,12). Bes org prestaties bij de heren warejLis op de slotdag de 1.45,60 vste Andrei Soednik op de 8(Pori meter en de 2,31 meter waa mee Alexei Jemelin de bes hoogspringer bleek. find In Formia schitterde Merli^ ne Ottey. De Jamaicaans jad snelste van dit seizoen op len 100 en 200 meter, won tfAms korte sprint in 10,98 secoiTocl den. De Cubaan Rober dei Hernandez bleef op de 40 an meter opnieuw onder de seconden (44,92).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16