om 1 rg draait rollen weer Tennistoernooi op Mets- banen iverdient meerdere herhalingen Navratilova is verslaafd aan Wimbledon Jonas Saxton blijft zenuwen de baas tijdens golfkampioensehap Minder publiek naar Wimbledon LONDEN De 104e edi tie van Wimbledon heeft 347.979 toeschouwers ge trokken. Dat is 52.309 minder dan vorig jaar, toen een record aantal van even boven de 400.000 door de poorten kwam. De nieuwe voorzitter van de organiserende All England Lawn Tennis and Croc- quet Club, John Curry, toonde zich teleurgesteld over de ontwikkelingen. „We wisten, dat er minder mensen zouden komen", zei hij. „In verbaijd met de maatregelen ter verhoging van de veiligheid dachten we dat het aantal met on geveer 30.000 achteruit zou gaan. Dit is een tegen val - Door het verdwijnen van de staanplaatsen rond het centre court was de capa citeit met ruim 1500 plaat sen teruggelopen. Omdat er op last van de autoritei ten voor het eerst dit jaar niet meer dan 28.000 per sonen tegelijk op het com plex mochten zijn, kon de organisatie de rijen wach tenden geen kaartje garan deren. Curry: „Onze publiciteits campagne heeft kennelijk als een boemerang ge werkt. Veel mensen zijn er door afgeschrikt. Daardoor hadden we vaak zelfs nog 2.000 tot 3.000 plaatsen over. We hopen dat onze fans volgend jaar weer te rug komen". Ook de handel in zwarte kaartjes liep veel minder gesmeerd dan in voor gaande jaren. In het begin van het toernooi werd voor een kaartje op de slotdag nog 2.000 pond (6600 gulden) gevraagd, gisteren gingen ze moei zaam voor 300 pond (dui zend gulden) van de hand. „De mensen hebben geen geld meer op zak", meen de een doorgewinterde 'tout'. „Verder was er te weinig mooi weer in de tweede week en hield het wereldkampioenschap voetbal veel mensen thuis. Alles zat tegen". QeidóaQowumt MAANDAG 9 JULI 1990 PAGINA 15 op zijn rondje langs de achttien holes vergezeld door een kleine honderdtal belangstellenden. „Met daarin fami lie, vrienden en kennissen", aldus Saxton die een dergelijk publiek de kriebels bezorgt. „Een ander raakt dan misschien juist eerder gemoti veerd. Ik word er alleen maar zenu wachtiger door". Toch leerde Saxton zichzelf gaande weg zijn carrière hoe te ontspannen. „Vroeger was het altijd: ik moet, moet, moet. Dat is dus niet vol te houden. Ik doe nu gewoon m'n best en zie wel hoe ver ik kom. Dat maakt dat ik wat gemakkelijker met mezelf kan leven. En m'n gezin met mij na tuurlijk", lachte Saxton gistermiddag in het fraaie clubhuis van golfclub Broekpolder waar de dames en heren VIP's zich op datzelfde moment mas saal op de gereed staande hapjes en drankjes stortten. Met zijn wat bijgeschaafde visie op het geheel bleef Saxton, op papier werkzaam als professional op golf club De Haar in Haarzuilens, maar meestal toernooien spelend, de con currentie twee slagen voor. „Ik heb die zenuwen misschien ook wel nodig om goed te kunnen presteren, zo lang ik ze maar de baas blijf", aldus kroop de aap uit de mouw. *A1 heb ik het liever anders, hoor". Zoals bij een sa telliet-toernooi in het Italiaanse Como waar de Nederlandse Ameri kaan een fraaie tweede plaats behaal de. „Daar liepen nog veel meer men sen mee, maar ik kende daar nie mand van, dus dat deed me niks". Mini-tour In noord-Italië sleepte Saxton be langrijke punten in de wacht voor de ranglijst van de zogenaamde Europe se mini-tour. Aan het einde van het seizoen kunnen de beste vijf spelers op een directe tour-kaart voor het echt grote werk rekenen. „Ik sta nu op de tiende plaats. Echt veel hoop dat ik bij die beste vijf kom, heb ik niet", sprak de bescheiden Saxton die zich aanstaande zondag aan het kwa lificatietoernooi voor het Britse Open waagt. „Ik droom nog steeds van een plaatsje op de grote tour. Maar in hoeverre dat ooit mogelijk zal zijn, dat blijft af te wachten". Zijn twee titels bij het Nationale Open beschouwt Saxton als een aar dige bijkomstigheid. „Misschien als mensen over honderd jaar twee jaar achtereen mijn naam op de kampioe- nenlijst zien, dat ze me als een ster beschouwen", aldus de Amerikaan die al zijn concurrenten in de fout zag gaan. De neo-profs Joost Steen- kamer. en Constant Smits van Waes- berghe deelden de tweede plaats. Vierde werd Saxton's talentvolle clubgenoot Niels Boysen (16). DICK KIERS VLAARDINGEN Zelfbeheersing is één van de essentiële eigenschap pen die een ambitieuze golfer met zich mee moet dragen. Wie de zenu wen niet goed onder controle kan houden, heeft niets te zoeken in deze tak van sport die bij uitstek om een optimaal concentratievermogen vraagt. Jonas Saxton is misschien wel een uitzondering op die regel. De Amerikaan won gisteren voor de tweede achtereenvolgende maal het Nationaal Open. Op golfclub Broekpolder had Saxton de eerste drie dagen genoeg afleiding in het weer dat ook in Vlaardingen bar en boos was. Toen het gistermid dag zowaar droog bleef, werd Saxton Ier/li SjpEN HAAG Ze be- itaan echt. Mensen die van tribuneplaats veran- Kpren om maar zo goed mogelijk binnen het be- !'d 'eik van de televisie-ca- nera te komen. Een vier al volwassenen ver- p luisde gistermiddag welo verwogen naar de andere £(&!ijde van het centrecourt ).4.i»van de Scheveningse Mets-banen om daar maar jgc o goed mogelijk „in i)ii )eeld" te kunnen komen. •J En om, met slechts enkele ^onderden anderen, te ien hoe nationaal tennis kampioen Christian Feen- ftra de finale van het weede Satellite-toernooi verloor van Eduardo Mas- j (6-3, 7-5). Voor de in Argentinië geboren ft Belg Masso betekende de toer- )42 ïooizege een herhaling van de 1 >restatie die hij eerder in Ge in leverde. Daar won de 26- Satellite-toernooi van de Chi- leen Fernandez, voor wie Mas- uH#i so eergisteren in de halve fina- le ook weer te sterk was. Gis- n teren kwam Masso, door een fcfblessure ruim een half jaar uit de roulatie geweest, weer heel [Wat dichter in de buurt van de extra 'eindprijs van ruim 1600 dollar; een bedrag dat ook bij elk afzonderlijk toernooi voor de winnaar klaar ligt. Feen- stra, die zaterdagmiddag-laat onder barre weersomstandig heden had afgerekend met de andere Nederlandse halve fi nalist, Paul Dogger, moest gis teren genoegen nemen 1125 dollar, na in het vorige toer nooi niet verder te zijn geko men dan de tweede ronde. Mesker Een verkorte herhaling van de door Masso vrij eenvoudig ge wonnen finale (en wellicht ook een glimp van het kwartet camera-beluste toeschouwers!) is op donderdag 19 juli te zien bij de AVRO op Nederland 2. De Hagenaars Marcella Mes ker (zelf in de competitie uit komend voor het op de Mets- banen spelende De Metselaars) en Theo Bollerman produce ren voor de ATV-omroep een nieuw programma over tennis. Hun niet toevallige belangstel ling voor het Haagse Satellite- toernooi speelde de organisato ren (onder aanvoering van technisch- en toernooi-direc- teur Huub van Boeckel) danig in de kaart bij de speurtocht naar geldschieters. Van Boec kel zocht en vond een ton bij een waardoor de tegenvallen de recette van het afgelopen weekeinde hem niet kon de- Hoewel de van (te) fikse recla meteksten voorziene T-shirts van de ballenkinderen op de valreep binnenstebuiten dien den te worden gekeerd, kwa men de meeste sponsors best aan hun trekken. Al was het maar omdat speciaal voor hen twee opengewerkte tenten langs het centrecourt waren geposteerd, van waaruit de fi nale kon worden aanschouwd. Onder comfortabelere omstan digheden dan op de betonnen tribunes rond de „kuip" van de Mets-banen. „Iedereen is positief, volgend jaar organise ren we weer een Satellite- toernooi", aldus Van Boeckel voor wie het afgelopen toer nooi als een „experiment" gold. Ondanks het tegenwerkende „zomer"-weer kende het toer nooi op de Mets-banen een vlekkeloos verloop dat meer publieke belangstelling had verdiend, maar in de toekomst ook meerdere herhalingen verdient. Na een jarenlange afwezigheid van internatio naal tennis in Den Haag heb ben Van Boeckel en De Metse laars de juiste weg gevonden, waarmee ze en passant inspe len op de wens van de Haagse sportwethouder Dijkhuizen om van zijn gemeente een top- sportstad te maken. Houtrust Wat dat betreft doet Hilver summer Piet van Eijsden bin nenkort ook een duit in het zakje. De organisator van Het Melkhuisje-toernooi heeft in het najaar de accommodatie van Houtrust Sport afgehuurd voor de organisatie van een internationaal indoortennis- toernooi. Ook Van Eijsden toonde zich gisteren niet ver ontrust over de (nog) magere Haagse belangstelling voor subtop-tennis. „Na het Melk- huisje ga ik me intensief bezig houden met acties om publiek te werven", aldus Van Eijsden. Voor de eerste editie van zijn indoor-toernooi in Den Haag (waarvoor voorheen Valkens- waard het toneel was) heeft hij een budget van acht a negen ton, inclusief liefst 100.000 dol lar aan prijzengeld. „Het wer ven van sponsors verloopt goed. De opbrengst van de re cette is niet in de begroting op genomen, maar de voornaam ste kosten zijn al afgedekt. Van Champion en Novacek is welhaast zeker dat ze komen. Evenals van Koevermans en Haarhuis", zegt Van Eijsden. De tv-beelden en al dan niet vertraagde herhalingen van dit toernooi zullen waarschijn lijk worden vertoond via Eu rosport. Het viertal self-kic- kers van de Mets-banen doet er verstandig aan alvast een gunstig plaatsje uit te zoeken in Houtrust Sport. ROB LANGEVELD US Open. Bij andere gelegen heden pakte Garrison, afkom stig uit de sloppen van Hous ton, niet meer dan drie sets. „Ik was misschien een beetje te tam vandaag. Martina speel de zo agressief. Ik kon er niet veel tegenin brengen. Daar kwam bij dat mijn returns een stuk minder waren". Stoppen Na de afgezien van enkele aardige rallies in de slotfase over het geheel voor de 13.000 toeschouwers weinig boeiende partij meende Garrison op te vangen, dat Navratilova haar laatste Wimbledon had afge sloten. „Ze zei dat ze ermee zou stoppen". Dat was te vroeg gejuicht. „Ze heeft me niet goed begrepen", aldus Navrati lova, die de supersom van 207.000 pond (circa 680.000 gulden) opstreek en het prij zengeld in haar loopbaan naar 16,5 miljoen dollar tilde (30 miljoen gulden). „Ik zei, dat ze op een dag Wimbledon kan winnen. En dat dat dan ver moedelijk niet tegen mij zou zijn. Maar dat betekent nog niet dat ik er mee ophoud. Zo lang mijn lichaam mee wil werken, blijf ik komen. Zina heeft nog wel zo'n zes, zeven jaar te gaan, ik natuurlijk niet Daags voor het toernooi van 1988 sloop Navratilova stiekem naar het centrecourt om er een stukje gras af te halen. „Dat draag ik sindsdien bij me. Want Wimbledon is zo'n beetje mijn tweede huis geworden. Ik ben er verslaafd aan. Ik voel me nu heel high. De mensen houden ervan als er records worden gebroken en dat deed ik vandaag. Er zijn records die misschien altijd blijven be staan. Zoals de homeruns van Hank Aaron of de prestaties van Joe DiMaggio. Maar dit was binnen mijn bereik en dat heb ik al drie jaar geweten". Navratilova had ook nog een paar goed gemeende adviezen voor Lendl. „Hij moet flexibe ler worden wat zijn tactiek be treft. Als hij eenmaal iets in zijn hoofd heeft, doet hij niets anders. Hij blijft maar server en naar de forehand van Ed- berg en krijgt die ballen steeds onhoudbaar terug. Als je wilt winnen op gras moet je kun nen omschakelen. Van plan A naar plan B en voor miin part naar plan Z. Hij heeft kenne lijk maar één plan. Weet je wat hij zou moeten doen? Hij zou Billie-Jean King in dienst moeten nemen. Die zou hem kunnen helpen, dat weet ik zeker". Saxton (links) en de pas 16-jarige Niels Boysen (de beste waren de hoofdrolspelers tijdens het Nationaal Open in FOTO: PETER VAN MULKEN ONDEN De rollen aren gisteren op Wim- 3ns edon weer omgedraaid, ren i de derde achtereen vol- hc inde, en ongetwijfeld dpiiectaculairste, finale tus- vaJn Stefan Edberg en Bo- ff'Becker was het net als !it 1988 de beurt aan de i^veed om de armen in dwiictase op te heffen. Ed- .kferg had er na een over- f inderend begin nog op minuten na drie uur )or nodig om de sterk te- woiiggekomen Westduitser alir overmeesteren: 6-2, 6-2, van 6, 3-6, 6-4. |PrfIet is een man met een mas- ir". Zo omschreef zijn Engel- P coach Tony Pickard de uit üstervik afkomstige, in Lon- f! n wonende Edberg. De veed is op de baan nog nooit f een onvertogen woord of op it wegsmijten van een racket r trapt. Even viel hij na de nkondiging „game, set and atch" uit zijn rol. Edberg ok zijn drijfnatte shirt uit en ierp dat met een sierlijke Dog in het publiek, naa dberg had zijn tweede Wim- irie edon-titel (Becker bleef op staan) vooral ook te dan- it er een andere Edberg dan )rig jaar tegenover hem ■Maat", zei Pickard daags tevo- Hen. „Hij is mentaal -veel ster- M er geworden". Dat kwam uit. dberg, nota bene net als Bec- r oh ik zes weken geleden uit de 3)te ronde van Parijs gesto ken, had een sterke geest bij sterk lichaam nodig. Want adat alles in het begin op rol- ingh( tjes leek te lopen (twee sets pakken binnen een uur), en hi ng het ineens mis. Laun ecker ging zelf eindelijk be- :r serveren en retourneren en areei dberg begon foutjes te ma- ^Sen. Pas op het moment, dat (Nw e nood het hoogst was gewor- [?2len (3-1 achter in de vijfde set b n de opslag aan Becker), wist dberg de partij alsnog naar arvinijn hand" te zetten. In de laat- twee games speelde de weed weer net zo trefzeker Rijp ls in het eerste uur. Het le- 2 erde hem 230.000 pond (circa 60.000 gulden) op. Becker te"» reeg de helft. JJÜ Vermoeidheid ecker weet zijn slechte begin siani egen de opponent, die hij van- )enn* f de junioren al keer op keer leeft bestreden, aan ver- aoeidheid. „Toen ik uit bed tapte, was ik me bewust van 35. et feit, dat het toernooi zijn ai (N ol had geëist. Vooral de halve 'nale tegen Ivanisevic had Stefan Edberg (links) en Boris Becker groeiden als tennissers samen op. heel veel van me gevergd. Ik was tot de grens gegaan". Edberg had na zijn moeizame vijf-setszege op Mansdorf in de derde ronde geen problemen meer gekend. Chang, Berg- ström en zelfs de op zijn eerste Wimbledon-titel azende Lendl in de halve finale konden geen set van de superieur ser verende en vollerende Edberg afnemen. „Ik ging vol zelfver trouwen de finale in", zei de winnaar dan ook. „Ik wist dat het moeilijk kon worden, maar ik was overtuigd van mijn ei gen kunnen". In de vijfde set van de partij zonder noemenswaardige ral lies bleek dat beide spelers veel van zichzelf gevergd had den. De armen werden kenne lijk zwaar bij. het serveren in de lastige wind, want het aan tal dubbele fouten (Edberg sloeg zelfs een paar keer ver buiten de baan) liep snel op. Op breekpunt tegen in de vita le vijfde game miste Becker jammerlijk een simpele volley op een hoge return van Ed berg. „Toen ik zo snel de eerste twee sets had verloren, kon ik alleen maar hopen, dat ik nog een set kon pakken", aldus Becker. „Nu ik in de vijfde set de winst voor het grijpen had, ben ik natuurlijk teleurgesteld. Maar Edberg is nooit voor de laatste bal verslagen". Edberg moest een paar keer denken aan de partij die hij vorig jaar in de halve finales van Parijs tegen Becker speel de. De Zweed won toen op vrijwel identieke wijze met 6- 3, 6-4, 5-7, 3-6, 6-2. „Ik kreeg in de vijfde set sterk het ge voel dat het net zo zou lopen", zei Edberg. „Ik dacht: dit iaar is mijn jaar op Wimbledon Zowel Edberg als Becker had dit jaar nog wat goed te ma ken. Afgezien van hun vroeg tijdige uitschakeling op Roland Garros zat het beiden nog een paar keer tegen. Zo moest Ed berg als eerste speler in de his torie in Melbourne een Grand Slam-finale, tegen Lendl, ver laten wegens een blessure. Becker verloor in het eerste half jaar liefst negen partijen. Zegen Becker had vooral ook proble men buiten de baan. Hij liet een paar maal in krasse taal weten de afwisselende veraf goding en verguizing door pu bliek en pers meer dan zat te zijn. Toen Becker een keer te rug kwam in zijn geboorte plaats Leimen merkte hij, dat hij geen gewoon leven meer kon leiden. „De mensen keken naar me als een soort Paus, van wie ze de zegen verwach ten". Becker heeft in de Bondsrepu bliek inmiddels veel van zijn populariteit verloren. Het af zeggen voor het Davis Cup team werd hem niet in dank afgenomen. Tijdens het toer nooi om de World Team Cup in Diisseldorf floten de toe schouwers Becker herhaalde lijk uit omdat ze vonden dat hij niet genoeg presteerde. Na een nieuwe Wimbledon-titel FOTO: AP zou hij ongetwijfeld weer in de armen zijn gesloten. Visioenen Bij de huldiging zag Becker, zoals hij dat noemde, „grappi ge visioenen". „Ik had ge mengde gevoelens. Ik had het besef dat ik dat allemaal al eens had meegemaakt. Daar zat ik als verliezer en daar stond Edberg met de beker. In 1988 was het ook zo en vorig jaar ging het andersom. Ik dacht er aan dat ik nog pas 22 jaar ben en hij twee jaar ouder. Wij zijn kennelijk de beste grasspelers. Wat dat betreft zouden we op Wimbledon nog jaren de dienst uit kunnen ma ken". Ook Edberg zag de uitdaging. „We zijn zo ongeveer als ten nisser samen opgegroeid. Als nummer twee en drie van de wereld zijn we op jacht naar de eerste plaats. Die positie komt nu binnen ons bereik. De race om de aflossing van Lendl zal spannend worden". LONDEN In tegenstel ling tot Ivan Lendl heeft zijn ex-landgenote Marti na Navratilova haar grote wens op Wimbledon wel in vervulling zien gaan. Lendl bleef opnieuw, en mogelijk voor altijd, van zijn eerste eindzege in het beroemdste tennistoernooi ter wereld verstoken, Na vratilova bracht als 33-ja- rige het record aantal overwinningen in de 104e editie op negen. Ze over trof daarmee Helen Moody-Wills, de koelbloe dige kampioene uit de dertiger jaren. Het werd één van de gemak kelijkste toernooien voor Na vratilova, die net als Lendl Parijs had overgeslagen om zich zo goed mogelijk op gras voor te bereiden. De 26-jarige Amerikaanse Zina Garrison, die voor het eerst een Grand Slam-finale haalde, ruimde Helena Sukova, Monica Seles en zelfs Steffi Graf voor haar op. Winnaar Eduardo Masso (voorgrond) In de finale in actie tegen Christian Feenstra. De sponsors (rechts) zitten er comfortabeler bij dan de weinige kijkers op de betonnen tribunes rond de „kuip" van de Mets-banen. FOTO: RINUS SLIERENDRECHT In de finale, die vijf kwartier duurde, was Garrison bij lange na niet opgewassen tegen het bravourespel van de atletische Navratilova: 6-4r 6-1. Het was de vierde keer, dat Navratilo va op Wimbledon geen set af stond. Alleen in 1983 verloor ze minder games (25 tegen 29). Tegen Amiach, Smith, Kschwendt, Wiesner, Katerina Maleeva, Sabatini en Garrison stond ze gemiddeld nog geen uur per partij op de baan. Onmiddellijk nadat ze historie had geschreven op het naar verluidt heilige, maar danig verbleekte gras van het cen trecourt holde Navratilova, met tranen in de ogen, naar haar „clan" op de tribune, zo als Pat Cash in 1987 deed. Ze omhelsde vriendin Judy Nel son, coach Craig Kardon en veelvoudig oud-kampioene Billy-Jean King uitbundig. „Ik moest ze even laten delen in mijn vreugde", zei Navratilo va. „Ze hebben zo ontzettend veel voor me gedaan". De her togin van Kent kon met zoe nen toen niet meer achterblij ven. Garrison, die al veel verder was gekomen dan ze ooit voor mogelijk had gehouden, ging met een groot nadeel de finale in. Ze wist dat ze van de voor gaande 28 keer slechts een maal van Navratilova had ge wonnen. Dat was in 1988 in de

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15