inale krijgt een wrange bijsmaak talia '90 in cijfers CcidócSouoont Geen groots WK Troostprijs verzacht het Italiaanse leed lal Shilton vindt het welletjes MAANDAG 9 IULI 1990 PAGINA 13 Door Herman Kuiphof De Westduitsers hebben verdiend het wereldkampioenschap behaald. Laten we dat in alle eerlijkheid mogen vaststellen. Ze hebben geen daverend toernooi gespeeld zoals bijvoorbeeld de Argentijnen vier jaar geleden of Brazilië in 1958, maar ze waren de besten onder huns gelijken. Vooral in de finale maakten zij het spel en hebben de Argentijnen vergeefs op die ene briljante inval van Maradona gewacht. Maar wat mij betreft is het nu verder afgelopen met de complimenten richting Matthaus cs. Ze hebben de winst, behalve aan eigen verdiensten, zeker ook te danken aan falende tegenstanders (Rijkaard bijvoorbeeld) en aan arbiters die Beckenbauers ploeg daadwerkelijk een handje hielpen. De Mexicaanse heer Codesal legde vijf minuten voor tijd de bal ten onrechte op de stip toen Voller deed alsof hij gruwelijk werd onderuitgehaald, wat Beckenbauer tot de uitspraak verleidde: „Der Rudi ein bisschen geholfen hat". Alsof dat nog niet genoeg was werden de Zuid- Amerikanen extra verzwakt doordat Tezotti onverdiend de rode prent kreeg voorgehouden. Eigenlijk had Codesal die kaart voor zichzelf moeten bewaren. Toch kan ik vrede hebben met de Duitse titelverovering omdat zij gericht offensief speelden en niet al te vaak angstig in hun schulp kropen, eeuwig rond speelden of andere tijdrekkende kunstjes tot doel verhieven. Ze hielden over het algemeen een hoog tempo aan en speelden een genre voetbal dat op aanval en spektakel gericht was. En dat laatste werd op dit WK teveel gemist. Het was het WK van de 0-0 en rustig aan dan breken er zo min mogelijk lijntjes. Het was eveneens het WK van de massale overtredingen. In deze eindstrijd heb ik zitten turven en ik kwam tot 25 overtredingen van de Argentijnen en 23 van de Westduitsers. Dat zegt natuurlijk niets over de aard en de grofheid van die overtredingen, maar het totaal van 48 vrije schoppen in 90 minuten doet het ergste vrezen. Toch was dit niet eens de ruwste match van de serie van 52, maar niettemin tekenend voor de algemeen in kringen van het topvoetbal geaccepteerde opvatting. De jongelui met het fraaie spandoek omtrent fairplay hebben in hun (gele) hemd gestaan Niet iedere ontmoeting liet voornamelijk onbevredigende indrukken achter. De Duitsers begonnen uitstekend, Italië heeft een paar knappe wedstrijden gespeeld om zich tenslotte te pletter te lopen tegen een muur van Argentijnse verdedigers. Het snelle vertrek van de Brazilianen zal menig neutraal liefhebber gespeten hebben, ook al zijn zij niet meer van de artistieke klasse uit de tijd van Pele. Rusland viel uit de toon, Cameroun viel sterk mee en Engeland kwam ver zonder royaal tot scoren te komen. De prijs van zalige onbekommerdheid ging naar de Ieren. En over Nederland is al zoveel gezegd. De echte vorm bleef weg en net toen die op punt van arriveren stond, drongen de energieke Duitsers ons opzij. Voor het komende wereldkampioenschap mag men nu reeds het bezorgde hart vasthouden. Zal het voetbal in de wijde ruimte van de Verenigde Staten niet worden opgeslokt? Zal er een voetbalsfeer zijn in al die honkbalstadions en voor publiek dat met soccer niet vertrouwd is? Wat ons voorlopig speciaal mag bezighouden is het antwoord op de vraag hoe de duels weer open en spectaculair zullen kunnen worden. Er moeten nieuwe Maradona's komen, maar wie ze ziet aankomen mag zijn vinger opsteken. Veel talent dreigt vermalen te worden in de mêlee van gespierde verdedigers, die desnoods door alle muren heen lopen. Maar komt tijd, komt (misschien) raad. t onze verslaggever in Italië I Frank Werkman IE Er vloeide uit- lelelijk zelfs bloed in het ïooi om de wereldti- roetbal. En na afloop de even eenzijdige als TS* arische" finale van oppa del mondo stond alleen het speeksel Argentijnen op jippen. Terwijl de spe- van Westduitse ploeg jtvierden over het ver- Men van de derde we- titel droop Nestor Lo- 4o af met tranen in de en dikke druppels [d uit zijn kapotte lip. verdediger rgAd met die aftocht mo- voor een WK-eind- d, die qua emoties en vepheid haar gelijke in ï2P moderne voetbal niet je i ts( 20 nooit eerder was er een 'n, Ie van een mondiale titel- 1 afgewerkt, waarin een 2mtT voortijdig naar de kant e d gestuurd. Gisteravond in b warm Rome liepen de 't fes zo hoog op, dat ook op gebied alle records werden ie roken. Niet minder dan leden van de toch al door rsingen verzwakt aan de strijd begonnen Argentijn- ■hij formatie werden door idsrechter Codesal Men- naar de kleedkamer ge- len; een veelbetekenend rd voor de wereldtitel - d, die door het toch al ge- •jldeld lage niveau een slech- antekening in de voetbal uitjes zal krijgen. De Argentijn Dezotti laat arbiter Codesal Mendes weten hoe hij denkt over de gele kaart die hem wordt voorgehouden wegens „praten". De Duitsers Littbarski (rechts), Matthëus en Brehme zien het tevreden aan. In de slotminuten krijgt dezelfde Dezotti zelfs rood te zien. Doelman Sergio Goycochea duikt naar de goede hoek, maar kan de beslissende strafschap van Brehme niet onschadelijk maken. FOTO: EPA De apothedse van Italia '90 kreeg er een wrange bijsmaak door. Want wat hoe dan ook de climax had moeten worden van het toernooi, eindigde in een onsmakelijke vertoning, een sportevenement van dit niveau volstrekt onwaardig. Sportief stelde de confrontatie tussen Westduitsland en Ar gentinië al niet veel voor, om dat de Zuidamerikanen te veel kwaliteit hadden ingeleverd met hun vier „gesperde" spe lers. Maar het werd deson danks ook nooit een spektakel, omdat de formatie van bonds coach Franz Beckenbauer de remmen nooit helemaal los durfde te gooien. De Mannschaft was kennelijk toch te beducht voor de ene, mogelijk fatale counter van een plotsklaps op toeren ra kende Maradona om de Ar gentijnen de duimschroeven vanaf het begin geheel aan te zetten. „We moesten geduld oefenen", verklaarde Becken bauer later. „We wisten dat de Argentijnse ploeg ernstig was verzwakt en dat de verlossen de treffer altijd een keer zou komen. Desnoods in een ver lenging". Wat laf Het was de wat laffe verkla ring van der Teamchef, die ten koste van alles de wereld titel wilde binnenhalen. Zijn tweede, want zoals bekend veroverde hij zelf als speler in 1974 de hoogste voetbalonder scheiding. Het feit dat West duitsland vooral op zeker wenste te spelen en de Argen tijnen daardoor in de eerste helft nog het gevoel gaf enigs zins „in de wedstrijd" te zijn en het eventueel weer op strafschoppen te kunnen laten aankomen, leidde tot een tweede periode, die een aan fluiting werd voor het mondi ale topvoetbal. Westduitsland verhoogde de druk enigszins, de Argentijnen moesten terug, kregen hachelijke situaties voor het doel van Goycoechea te verwerken en raakten ver volgens het spoor bijster. Pedro Monzon was het eerste slachtoffer. De pas na de speelveldwissseling in de ploeg gekomen verdediger bevestig de de reputatie van de naam Monzon door de doorbrekende Klinsmann met een gestrekt been tegen de enkels te elimi neren. Hij kreeg er rood voor van Mendez, die zich de in middels al veel fanatieker ge worden ontmoeting vervol- Nog minder Met tien man was Argentinië nog minder partij voor de op permachtige Westduitsers dan voor die tijd. De stemming werd steeds geprikkelder bin nen de lijnen en naarmate de eerste treffer langer uitbleef beten de Zuidamerikanen zich nog forser in hun opponenten vast. Hoewel ook met name Voller zich niet onbetuigd liet. De al eerder in het toerriooi opspraak gekomen Westduit ser, die evenwel ongekend po pulair is bij zijn landgenoten op de tribünes, vergreep zich eenmaal aan Maradona en kreeg geel te zien. Het typeerde het karakter van het eenrichtingsverkeer, dat evenwel de verlossende treffer maar niet wilde opleveren. Pas zeven minuten voor het einde werd de ban gebroken, maar geheel in de stijl van het toernooi en deze finale was het een betwistbare strafschop, die de doorslag gaf. Nadat Voller slim over het been van Serri- zuela was getuimeld wees Mendez, die eerdere claims van de Duitsers voor een elf- metertrap had genegeerd, naar de stip. Brehme kweet zich kundig van die taak, hoewel Goycoechea er weer dicht bij zat. Weinig Wat zich de laatste paar minu ten van de wedstrijd nog af speelde, had weinig meer met voetbal te maken. De Argentij nen, die het niet konden ver kroppen dat Maradona door Buchwald uit de wedstrijd werd gespeelden waardoor de Zuidamerikanen voortdurend achter de feiten aanholden, kregen zelfs nog een tweede rode kaart te zien. Dezotti, die al na negen minuten geel had gekregen wegens „praten" kon zijn biezen pakken na Kohier in de wurggreep te hebben ge nomen. Het was het tweede dieptepunt in een partij, die nauwelijks hoogtepunten had gekend. „Gezien de fysieke problemen, die we al vanaf het begin van het toernooi hadden was dit een te verwachten ontkno ping", vertelde trainer Carlos Bilardo. „Je kunt niet straffe loos vier of vijf man van je ba- sisploeg vervangen en geen kwaliteit inleveren. Over de scheidsrechter zeg ik niks. Sommige spelers van mijn ploeg hebben wel hun kalmte verloren. Dat is niet goed te praten". v^E Italia '90 heeft een records gevestigd. Met a J5 miljoen verkochte toe- an [skaarten werd het oude Hmum van Mexico '86 13.331) overschreden, het voetbal in Italia trok een iddelde van 48.360 toe 's per wedstrijd. 74.765 toeschouwers werd record gevestigd bij de strijd Bondsrepubliek Island - Joegoslavië in het zza-stadion (San Siro) in De totaalomzet van i'oen gulden in de :oop is een stijging ht circa 36 procent in verge- kli ng met vier jaar geleden, hele toernooi leverde 115 linten in 52 wedstrijden •at betekende de doorzet- van een dalende trend. In nje '82 zorgden de 24 deel- ters voor 146 treffers, in xico '86 voor 132. Met 2,21 punten gemiddeld per Istrijd bereikte Italia'90 een >luut dieptepunt. In Mexico was het al bedroevend met dit werden 164 gele kaarten resenteerd, waarmee even een record werd geboekt. Mexico '86 lag het totaal op Ook de zestien rode kaar- waren een record. In Mxico '86 werden acht spelers het veld gestuurd. Dertig Iers gingen naar huis met e gele kaarten. Serrizuela gentinië) en Brehme ndsrepubliek) zelfs met e. Met 22 gele kaarten werd j1gentinië onbetwist koplo- Dat met 177 overtredin- eveneens het maximum eikte. Elke 3 minuten en 57 bonden maakte een Argen- een overtreding. Came- m (13) en Tsjechoslowakije werden tweede en derde, chts drie wedstrijden ein den zonder geel of rood, nelijk: Italië - Engeland rde plaats), Engeland - Ne tland (groep F), België - anje (groep E). De boeten ar deze prenten leverden de PA in totaal 767.000 gulden In de reguliere speeltijd wer den achttien strafschoppen toegekend. Dertien daarvan werden benut, twee- gestopt, twee belandden op het hout werk en een vloog over. RODE KAARTEN Argentinië-Cameroun: Kana Biyik en Massing (beiden Cam). VSt-Tsjechoslowakij»: Wynalda (VSt). Argentinië-Sovjetunie: Bessonov (Sov). België-Uruguay: Gerets (Bel). Joegoslavië-VAE: Ghanim Mubarak (VAE). Oostenrijk-VSt: Artner (Oos). Zuid-Korea-Uruguay: Yoon-Deuk-yeo (ZKo). Brazilië-Argentinië: Gomes (Bra). Bondsrepubliek-Nederland: Voller (BrD) en Rijkaard (Ned). Argentinië-Joegoslavië: Sabanadzo- vic (Joe). Tsjechoslowakije-Bondsrepubliek: Moravcik (Tsj). Argentinië-ltalië: Giusti (Arg). Argentinië-Bondsrepubliek: Monzon (Arg), Dezotti (Arg). GELE KAARTEN Argentinië: Sensini, Monzon (2). Ca- niggia (2), Maradona (2), Serrizuela (3), Battista (2), Goycochea, Giusti, Olarticoechea (2), Troglio, Burrucha- ga, Troglio, Simon, Ruggeri, Dezotti. Bondsrepubliek: Brehme (3), Ber- thold, Matthëus, Klinsmann, Völler. Brazilië: Mozer (2), Branco, Dunga, Jorginho, Rocha, Galvao. Cameroun: N'Dip (2), M'Bouh (2), On- ana (2), N'Kono (2), Kana Biyik (2), Milla (2), Massing. Colombia: Herrera, Gabriel Gomez, Alvarez, Pera. Costa Rica: Jara, Gomez (2), Marche- na (2), Gonzales. Engeland: McMahon, Beardsley, Gascoigne (2), Pearce, Parker. Egypte: Ahmed Ramzy, Shobeir, Ab- delghani, Ibrahim Hassan. Ierland: Morris. Aldridge, McGrath, Moran. Italië: Ferri, Baggio, Berti (2), De Agostini, Gianninl. Joegoslavië: Stojkovic. Brnovlc, Sa- banadzevlc, Pancev, Katanec, Vujo- vic, Vulic. Nederland: Kleft, Rijkaard, Wouters. Van Basten. Oostenrijk: Herzog, Peel (2), Zsak (2), Pfeffer, Strelter (2), Algner, Linden- berger, Reisinger. Roemenië: Lacatus (2), Klein, Hagi (2), Lupescu, Lupu. Schotland: McPherson, Johnstone, MacLeod. Sovjetunie: Tsjidiatoelln (2), Slgman- towitsj, Protassov. Spanje: Jimenez, Villaroya, Roberto, Chendo. Tsjechoslowakije: Kubik (2), Kadlec. Moravcik, Skuhravy, Chovanec, Ha- sek, Kocian, Straka. Bliek, Knofllcek. Uruguay: Perdomo (2), Francescoll, Sosa, Osloazza, Paz, Sadalha, Alvez, Herrera, Gutierrez. Ver. Ar. Emiraten: Elsa Meer Abdul- krahman, Mohamed (2), Abbas, Ibra him Meer Abdulrahman. Verenigde Staten: Meola, Trittschuh, Banks (2), Caligiuri, Murray, Windlsc- hmann. Zuid-Korea: Soon-ho Choi, Chung, Yoon, Hwangbo, Lee, Kang-Hee Choi. Zweden: Nilsson, Thern, Strömberg, Schwarz. TOPSCORERS 1. Schlllaci (Ita) 6 2. Skuhravy (Tsj) 5 3. Michel (Spa), Matthëus (BrD), Li- neker (Eng), Milla (Cam) 4 7. Völler (BrD), Klinsmann (BrD), Brehme (BrD), Platt (Eng) 3 10. Caniggia (Arg), Bliek (Tsj), Laca tus (Roe), Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Stojkovic (Joe), Careca (Bra), Müller (Bra), Redin (Col), Bag gio (Ita) 2 22. Bêin (BrD), Littbarski (BrD). Kubik (Tsj), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Glan- nini (Ita), Serena (Ita), Omam Biyik (Cam), Ekeke (Cam), Kunde (Cam), Rincon (Col), Valderrama (Col), Caligi uri (VSt), Murray (VSt), Brolin (Zwe), Ekström (Zwe), Strömberg (Zwe), Flo- res (CRi). Medford (CRi), Cayasso (CRi), Gonzalez (CRi), Wright (Eng). Sheedy (Ier), Quinn (Ier), Degryse (Bel), De Wolf (Bel), Vervoort (Bel), Ceulemans (Bel), Clijsters (Bel), Scifo (Bel), Kieft (Ned), Gullit (Ned), Ronald Koeman (Ned), Abdel-Ghani (Egy), Troglio (Arg), Burruchaga (Arg), Mon zon (Arg), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Ben- goechea (Uru), Fonseca (Uru), Protas sov (Sov), Zigmantovitsj (Sov), Zava- rov (Sov), Dobrovolski (Sov), Susic (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogris (Oos), Gorriz (Spa), Salinas (Spa) allen 1. WK IN CIJFERS Om 3e plaats Italië-Engeland 2-1 (0-0): 71. Baggio 1-0, 81. Platt 1-1, 85. Schlllaci (straf schop) 2-1. Scheidsrechter: Qulnlou (Fra). Toeschouwers: 35.000. Italië: Zenga; Bergoml, Baresi, Vler- chowod, Maldini; Ferrara, De Agostini (67. Berti), Ancelotti, Gianninl (90. Ferri); Schillaci, Baggio. Engeland: Shilton; Stevens, Wright (72. Waddle), Parker, Walker; McMa hon (72. Webb), Steven, Dorigo, Platt; Lineker, Beardsley. Argentinië-Bondsrapubliek Duits land 0-1 (0-0): 83. Brehme (straf schop) 0-1. Scheidsrechter: Codesal (Mex). Toeschouwers: 73.603. Rode kaart: 63. Monzon (Arg), 86. Dezotti (Arg). Gele kaart: 6. Dezotti (Arg), 51. Völler (BrD), 82. Troglio (Arg), 86. Ma radona (Arg). Argentinië: Goycochea; Serrizuela, Si mon. Ruggeri (46. Monzon). Lorenzo; Sensini, Troglio. Burruchaga (51. Cal- deron), Basualdo; Dezotti, Maradona. Bondsrepubliek: lllgner; Berthold (71. Reuter), Kohier. Buchwald. Augentha- ler, Brehme; Hëssler, Matthëus, Litt barski; Klinsmann, Völler. Salvatore Schillaci legt aan voor de omstreden maar beslissende strafschop. foto: ap BARI Italië is zaterdag met opgeheven hoofd uit het eindtoernooi om de wereldtitel gestapt. In de troostwedstrijd om de der de plaats tegen Engeland herwon de squadra azzur- ra het vertrouwen van de tifosi. De verdiende zege van 2-1 binnen de norma le speeltijd verzachtte het leed, veroorzaakt door de uitschakeling op straf schoppen in de halve fina le tegen Argentinië. Die fatale faalbeurt was ver geven, maar niet verge ten. Daar gaan nog jaren overheen. Een grove fout van de En gelse doelman Peter Shilton in zijn 125e interland en een dubieuze strafschop hielpen het Italiaanse leed te ver zachten. Roberto Baggio en Salvatore Schillaci, wie an ders, zorgden in de slotfase voor een bescheiden feestje in het imposante San Nicola- stadion. De gelijkmaker van David Platt bedierf de vrolij ke stemming onder de 35.000 toeschouwers slechts vier mi nuten. „Ik ben gelukkig en tevre den, maar ook verbitterd", bekende bondscoach Vicini. „Deze derde plaats maakt de gemiste kans op de wereldti tel enigszins goed. De spelers hebben in alle wedstrijden alles gegeven. Als ik dit toer nooi zou mogen overdoen, zou ik precies hetzelfde han delen. Eén ding zou ik echter willen veranderen: het resul taat tegen Argentinië". De beide „ongeslagen verlie zers" van het toernooi be schouwden de kleine finale allerminst als een verplicht nummer. Italië kon zich voor eigen publiek geen tweede afgang veroorloven, Enge land wilde bondscoach Rob- son, die op maandag 16 juli met zijn werkzaamheden bij PSV begint, een passend af scheid bieden. Op veel steun konden de Engelsen in Bari overigens niet rekenen. De tienduizenden Britse suppor ters hadden na de verloren halve finale tegen de Bonds republiek in Turijn kennelijk geen trek meer in een reis naar Zuid-Italië. Slechts en kele honderden fans woon den het laatste optreden van hun favorieten bij. „Ik vind het jammer dat mijn tijd als bondscoach van Engeland gekomen is", sprak Robson diplomatiek. „Ik voel me bedroefd. Ik had graag met een overwinning af scheid genomen. Ik zal mijn werk en de spelers missen. Het is acht jaar een groot deel van mijn leven geweest. We zijn in dit toernooi ge groeid. Engeland beschikt over klassespelers. Deze ploeg kan elke tegenstander aan". De avond voor je je als verslaggever opmaakt om de finale te bezoeken van het evenement dat je vier weken hebt gevolgd, is bij uitstek geschikt om je eens even over te geven aan een paar bespiegelingen. Je hebt net een maaltijd achter de kiezen, een goed glas wijn op en je voelt je een tikje rozig. Als je later je hotelkamer opzoekt (wat kun je je na zo'n periode goed voorstellen dat er sporters, met name tennissers, zijn die na verloop van tijd klagen over het leven vanuit een koffer) en het laken over je dank zij een verkwikkende douche van de drukkende klamheid bevrijde lichaam trekt, voel je bijna een soort bevrijding. Nog twee dagen en je bent weer thuis, dagen zonder voetbal strekken zich voor je uit. Etmalen waarin de enige bal, die je zorgen kan baren, een gehakt- of een tennisbal is. Je denkt nog eens terug aan het begin. Die dagen in de buurt van Wenen, in dat comfortabele hotel; maar toch een hotel, zonder die eigenheid van de huiselijke kring, je eigen besognes. Of die langere periode in het kale Zagreb, waar de spelers van het Nederlands elftal waren opgesloten in een geïsoleerd kasteel en jij zelf vaak in een klein kamertje. Je peinst nog eens over voorvalletjes in Palermo, waar de hitte alles bepaalde. De paar dagen in Cagliari, waar het ook warm was, maar draaglijk. De drukkende atmosfeer van noord-Italië, waar Oranje zijn Waterloo vond en je getuige was van weer een Duitse opmars. Met alle uiterlijke kenmerken in stad en land van de „Schlachtenbummler", die ook ditmaal zo overtuigd waren van hun „Sieg". Je kunt op het laatst geen shirtje van de Mannschaft meer zien en hun vlaggen veroorzaken bijna zwarte vlekken voor je ogen. Rome dan. Stad van Vaticaan, Trevi-fontein, Colosseum en het Borghia-huis. Weer veroverd door de Duitsers. Het went' nooit. Vlak voor het inslapen bekruipt je echter weer een prettige gedachte. Nog twee nachtjes slapen en je ligt weer tussen je eigen lakens. Je droomt later van een nederlaag van de Duitsers en juichende Argentijnen in de Via Appia. Het is een mooie droom. De volgende avond zal blijken of die uitkomt. Een dag daarna, als u dit leest, ben ik al weer bijna thuis. Een plezierig gevoel. Misschien tot Nederlandse aanpak voetbalvandalisme maakt diepe indruk ROME De Nederlandse aanpak van de bestrijding van voetbalvandalisme maakt school in Europa. De werkwij ze die het Centraal Informa tiepunt Voetbalvandalisme (CIV) de afgelopen jaren ont wikkelde, heeft diepe indruk gemaakt op politie-autoriteiten uit andere landen die veel te maken hebben, met voetbal vandalisme. Verschillende lan den hebben al te kennen gege ven meer inzicht te willen krijgen in de Nederlandse aan pak. Dat bleek dit weekeinde in Rome. Politievertegenwoor- digers uit landen, die aan de eindronde om het WK voetbal deelnamen, hielden daar een nabespreking over de werk wijze van en de samenwerking met de Italiaanse politie. MER A NO De wereldtitel is hem ontgaan, maar Sal vatore Schillaci viel toch een zeer bij zondere onderschei ding ten deel. Zel den zal namelijk een Tibetaanse knorbuffel naar een voetballer zijn ver noemd. Bergbeklim- Tibetaanse knorbuffel vernoemd naar Schillaci mer Reinhold Mes- sner, die er een hele kudde van die bees ten op na houdt om dat dat hem aan zijn avontuurlijke toch ten in de Himalaya herinnert, vindt dat zijn jongste buffeltje net zo vurig uit de ogen kijkt als Toto. Vandaar", zegt Messner. „Daar naast hebben die buffels ook een ta melijk markante kop voegt de „klimgeit" er aan toe. Messner is naar eigen zeggen de eni ge aardbewoner, die alle veertien toppen boven de 8000 me ter heeft beklom men zonder gebruik te maken van zuur stofmateriaal. BARI Peter Shilton vindt het welletjes. De 40-jarige doel man van Engéland verklaarde na de verloren strijd om de derde plaats tegen Italië zich niet langer beschikbaar te stel len voor het nationale team. „Er dienen zich in Engeland drie of vier jonge keepers als mijn opvolger aan", zei Shilton die met 125 interlands wereldrecordhouder is. „Het wordt tijd, dat ze hun kans krijgen". Shilton, met een blunder schuldig aan de eerste Italiaanse treffer van Baggio, is nog niet van plan bij zijn club Derby County terug te treden. „Ik wil nog minimaal twee jaar doorgaan op topniveau. Ik ben te veel liefhebber om zomaar te stoppen'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13