foidóccou/ta/rit sport 42 Beckenbauer verliest de realiteit uit het oog Peter Blangé vertrekt naar Italië Yvonne van Dorp snel in Hechtel Een cadeau van formaat £etdóc(3outa/rit VANDAAG a MAANDAG 9 JULI 1990 PAGINA 11 DEN HAAG Peter Blangé ver trekt zo goed als zeker bij het Ne derlands volleybalteam. De 25-jari ge spelverdeler tekent na het eind- toernooi om de World League, waarvoor de formatie van bonds coach Harry Brokking vandaag richting Japan is afgereisd, een contract bij de Italiaanse subtopper Catania. „Er moeten alleen nog wat details worden geregeld. Ja, ik ga er vanuit dat ik daar volgend seizoen speel". Vorige week nam de op het eiland Sicilië geposteerde club contact op met Blangé, voor wie de buiten landse interesse op een gelegen moment kwam. „Het is ook voor Blangé. foto; dijkstra mij allemaal heel verrassend ver lopen. Behalve dat het financieel aantrekkelijk is, dat zal iedereen wel begrijpen, had ik het bij het Nederlands team ook wel zo'n beetje gezien. Dag in, dag uit met hetzelfde bezig, dat wordt op een gegeven moment een sleur", aldus de Voorburger die zich overigens wel voor Oranje beschikbaar wil blijven houden. „Van mijn kant liggen alle mogelijkheden open. Dat is ook al met Catania bespro ken. Het is aan de NeVoBo en aan Harry Brokking om hierover te beslissen. Willen ze mij erbij hou den, ja of nee". Na bondscoach Arie Selinger (naar Japan) en de Friezen Jan Posthu- ma (Italië) en Ronald Zoodsma (Bondsrepubliek Duitsland) is Blangé de vierde afvaller in het team dat zich ooit ten doel had ge steld bijeen te blijven tot en met de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona. „Dat is toch moeilijker gebleken dan eerst leek", zegt Blangé die een verdere uittocht overigens nog niet voorziet. „Ie dereen moet voor zichzelf een der gelijk besluit nemen. Voor mij was het nu het juiste moment. Ik ben aan een nieuwe uitdaging toe", al dus Blangé. Bij Catania, dat vorig seizoen op de vijfde plaats eindig de in de serie A-l van de Italiaan se volleybalcompetitie, wordt de 2,05 meter lange spelverdeler op volger van de Argentijnse ex-in ternational Cantor. LEIDEN Yvonne van Dorp heeft zaterdag in „De nacht van Hechtel" een zwaar programma af gewerkt. De pupil van Roel Hendriksen startte op zowel de 100, 200 als de 400 meter. Een week voor de nationale kampioenschappen blijkt Van Dorp in een uitstekende vorm te verkeren want het bezoek aan de Belgische atle tiekbaan leverde haar eén derde en twee tweede plaat sen op. Op de 100 meter no teerde ze 11.93 seconden en werd ze dèrde achter Nelli Cooman en Ingrid Verbrug- gen, op de 200 meter was al leen Verbruggen sneller en scoorde Van Dorp 24.20 se conden. Ook op de 400 meter was er een tweede plaats weggelegd voor de Holland atlete, die na 54.52 seconden weer meetelt. In de Hongaarse hoofdstad Boedapest pakte Bataaf Wil lem Ravensbergen na zijn zilveren 10.000 meter ook hetzelfde eremetaal op de 5000 meter (17.18.89 minu ten) en de 1500 meter (4.41.29 minuten) voor veteranen 3 (60 jaar en ouder). Trainings maat Arie van Tol pakte brons op de 1500 meter voor veteranen van 45-50 jaar met een tijd van 4.22.89 minuten. Woensdag komen de atleten terug in Leiden en mogen dan op een fraaie ontvangst rekenen. In Schoonhoven vestigde Ba taaf Han Bouman een vetra- nerecord op de vijf kamp. In de zoals gebruikelijk gezelli ge sfeer van „de Stormbaan" scoorde de veteraan 27.8 se conden op de 200 meter, 26.14 meter bij het speerwer pen, 4.14 meter bij het ver springen, 16.88 meter met de discus en een winnende 5.02.2 minuten op de 1500 meter. Goed voor 1.889 pun ten. Jan Dirk Hazeleger heeft in Hoogeveen een sterke halve marathon afgewerkt. Met een tijd van 1.08.22 uur werd de sinds kort voor Holland lopende atleet tweede. Een luxe handdoek van 50x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu- ACwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze -r' krijgt de krant de eerste twee weken J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Postcode/plaats:i_Jt_ Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. 'l Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: j Adres: I Postcode/plaats: Renners hopen op zon BESANCON De verliezers in de tijdrit van Vittel naar Epinal waren zaterdag Steven Rooks, Stephen Roche en Andy Hampsten, allen voor de start van de Tour de France getipt voor een hoge eindklassering. Rooks verloor 3.58 op Alcala, Roche 4.56 en Hampsten«.5.22. De Canadees Steve Bauer bleef ook het afgelopen weekeinde in het gele tricot rijden. De etappe van gisteren eindigde in twee massa spurts, waarvan de belangrijkse werd gewonnen door de Oostduitser Ludwig. Steven Rooks beschouwt het opgelopen verschil met Alcala als een nederlaag. De Noordhollander wijst op verleden jaar toen hij in de rit tegen de klok van Dinard naar Rennes ruim zeven minuten verspeelde. Zelfs het feit dat Alcala hem na tien kilometer al passeerde, vond hij niet verontrustend. „Hij was zaterdag super. Ik heb ge probeerd te volgen, maar dat had geen zin. Ik had de pech dat het regende. Onder die omstandigheden rijd ik altijd minder. De vorm is groeiende. Ik hoop op zonnigere tijden in de bergen". Een mening die door velen wordt gedeeld. Pag 12: Russische journalist voelt zich als Alice in Won- foto: ap derland. 'Kabouter' Alcala dwirtdjT rë§pëCt 3T Finale krijgt wrange bijsmaak IW Onbekende Belg A verrast favorieten IT Edberg draait rollen weer om Spaan houdt hoofd koel Goede generale jm voor Jan Willem T Lugthart I I Italia'90 mist jjk optreden TH vedettes IV Dode bij en gewonden in feestvreugde KEULEN De Westduitse feestvreugde na het behalen van de wereldtitel heeft gister avond meerdere slachtoffers geëist. In Keulen kwam een achttienjarige fan om het le ven toen hij, hangend uit het stukgeslagen raam van een tram, met het hoofd tegen een electriciteitsmast aansloeg. In Stuttgart liep een man met ernstige brandwonden op. Hij wilde een vreugdevuur ontste ken met een doos vol magnesi um, waarbij een steekvlam ontstond. In Schwettingen reed een automobilist in op een groep feestvierenden, waarbij twee supporters ern stig gewond raakten. Op de Reeperbahn in Ham burg en in Oost-Berlijn kwam het tot ernstige ongeregeldhe den. Enkele honderden aan hangers van extreem rechtse groeperingen zagen in de op tocht hun kans schoon. Zwaai end met knuppels en „Deutschland, Deutschland" "roepend sloegen ze etalagerui ten in en werden winkels ge plunderd. In de grenssteden kwamen Luxemburgers, Fransen en Belgen en ditmaal ook Neder landers naar de andere kant om de Westduitsers geluk te wensen met de behaalde titel. Mart Smeets was niet aanwe zig om deze taferelen met ca mera's vast te leggen. Record Navratilova Met een eenvoudige overwinning (6-4, 6-1) op Zina Garrison, ver overde Martina Navratilova (boven) zaterdag haar negende Wim- bledon-titel in het damesenkelspel. De Amerikaanse brak daar^ mee het record van de legendarische Helen Moody-Wills die in de dertiger jaren achtmaal op het Londense gras zegevierde. Bij de heren won Stefan Edberg (links) in een onorthodox verlopen finale (6-2, 6-2, 3-6, 3-6, 6-4) van titelverdediger Boris Becker. foto's: ap BOMBASTISCHE GROOTSPRAAK VAN SCHEIDENDE TEAMCHEF De woorden van de uiteinde lijk als een super-chauvinist ontmaskerde oud-topvoetbal- ler wekten in de door hon derden media-vertegenwoor digers bevolkte persconfe rentie nauwelijks directe re acties op. Maar de gezichten van het gehoor van de Team chef spraken boekdelen. Bec kenbauer had zich in de eu forie volledig laten gaan en permitteerde zich een groot spraak, die niet een van zijn voorgangers zich ooit heeft durven aanmeten. „We wisten vantevoren dat we Argentinië zouden ver slaan", zette Beckenbauer zijn spelletje blufpoker nog even voort. „We hebben im mers in al onze wedstrijden een topprestatie geleverd. Voortdurend hebben we op niveau gezeten, niet een keer in een dal". Franz Beckenbauer deed de deels noodgedwongen mage Brehme match winnaar dank zij versleten schoenen Matthaus re verrichting van Argenti nië af als een detail. „Het was jammer voor de finale als zo danig dat de ploeg van Bilar- do zo aangetast was. De Ar gentijnen waren te verzwakt om er een echte wedstrijd van te maken. Het had alleen 3 of 4-0 moeten worden voor ons". Dat de Teamchef, die af scheid neemt met de wereld titel en wiens toekomst nog ongewis is, zijn gevoel voor proporties na de gewonnen finale kwijt was, bleek ook uit het feit dat hij niet de me ning zei te delen dat Italia '90 van een lager niveau' was dan de editie van 1986. „Ik vind dat niet. Er zijn hier ook goede wedstrijden ge speeld. Het enige verschil is misschien het feit dat gedu rende de middagwedstrijden het niveau wat lager was dan in Mexico. De hitte en de vochtigheid hadden kenne lijk een te grote invloed. Maar vrijwel alle avondwed strijden waren naar mijn smaak Van een goed niveau". Beckenbauer was kennelijk in de feestvreugde vergeten dat ook zijn eigen ploeg een middagduel, tegen de Tsje- choslowaken, had afgewerkt en daarin bepaald geen top- verrichting had „neergezet". Lachers De Westduitse bondscoach, die ontkende dat hij al con tacten zou hebben met de Amerikaanse voetbalbond, kreeg echt de lachers op zijn hand toen hij zich desge vraagd te buiten ging aan het noemen van de drie beste spelers van het toernooi. „Maradona heeft in dit eve nement minder dominant ge speeld dan vier jaar geleden", begon de Kaiser reëel. „Hij was niet de vedette van toen. Maar misschien zijn er wel nieuwe vedetten tijdens dit toernooi opgestaan. Wie? MatthSus misschien wel. En de beste spelers van dit toer nooi? Matthaus, Brehme, Voller. Oh ja en Buchwald natuurlijk. Die speelde toch Maradona uit de wedstrijd". Lothar Matthaus zelf toonde zich een even groot diplo maat als Beckenbauer zelf. Tijdens dezélfde persconfe rentie sprak de speler van Inter Milan: „Dit is het mooi ste wat je kunt meemaken. Dit nemen ze ons nooit meer af. Overigens wil ik hierbij de complimenten maken aan Franz Beckenbauer, die de ploeg zo goed heeft begeleid en naar deze titel heeft ge bracht". Over de wedstrijd zelf zei Matthaus: „Wij hebben in elk geval voortdurend offensief, steeds naar voren gespeeld. Wij hebben het attractiefste spel van het hele toernooi la ten zien. Onze doelcijfers ziin daar het mooiste voorbeeld van". Franz Beckenbauer en Lothar Matthaus waren het dus roerend eens met elkaar. De internationale voetbalwe reld zal daar wat genuan ceerder over denken. Door onze verslaggever in Italië ROME Franz Becken bauer had na afloop van de met een magere 1-0 gewonnen finale tegen Argentinië alle gevoel voor realiteit verloren. De Teamchef van de Westduitse ploeg stak zo danig de loftrompet over zijn eigen ploeg dat het bijna gênant was. „We waren al jarenlang de beste ploeg van Europa en zijn dat nu ook van de vereld", sprak Becken bauer bombastisch. „Het zal jaren duren voor er een ploeg opstaat die ons verslaat". Lothar Matthaus, volgens zijn teamchef Beckenbaur één van de nieuwe ve dettes, trotseert de wereldbeker die hij naar eigen zeggen „terecht" heeft ontvangen. avontuur. De reden: zijn rechter schoen was versleten. „Ik draag deze kicks al vier jaar", zei Matt- hëus. „Al vroeg in de eerste helft braken enkele noppen af. In de rust moest ik mijn rechterschoen ver vangen door een nieuw exemplaar. Daardoor was ik niet meer voor honderd procent zeker dat ik die belangrijke strafschop wel zou be nutten". ROME Andreas Brehme gisteren bij toeval matchwinner geworden. Toen de Mexicaanse scheidsrechter Codesal in de val van het duikelaar tje Voller trapte en de bal op de strafschopstip deponeerde, stapte niet zoals gebruikelijk aanvoerder Lothar Matthëus naar voren, maar Brehme. Matthaus nam de penalties in de voorgaande duels onberispelijk, maar waagde zich nu niet aan het Andreas Brehme is het middelpunt van de Westduitse feestvreugde nadat hij vanaf elf meter voor het enige finale-doelpunt heeft gezorgd. foto's: epa

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11