Dank van Greenpeace voor redden van walvissen!'" nnenland Irbod op vangst blijft gehandhaafd zeevarkens Öp de bres voor Je Spaanse stier „Milieuvervuiling oorzaak groei speciaal onderwijs" Thuis tel ik al mijn bulten CeidócSomorvt ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 3 |/||erplakken clameborden orth Sea Jazz verboden ARLEM De organisator van het In stitutional Jazz Festival in Amsterdam, H. lopen^stijn, moet onmiddellijk stoppen met laten overplakken van reclameborden aantalr het North Sea Jazz Festival in Den enhang. Dat heeft de Haarlemse rechtbank- ote pjident, mr. H.F. van den Haak, beslist let kort geding dat door de organisatie het North Sea Jazz Festival was aange- fO-seènen. Op verschillende plaatsen in Am- }skouÜam waren affiches van het Haagse ;n me"ement overPlakt door die van het fes- j 1 in Amsterdam. De Haarlemse rechter n aannemelijk dat Loonstijn hier de in heeft gehad- NAVO Half miljoen voor project „Shoah" DEN HAAG Staatssecretaris Wallage (onderwijs) stelt een half miljoen gulden beschikbaar voor dé ontwikkeling van het project „Shoah". In dit project zal lesmate riaal worden ontwikkeld om leer lingen in het voortgezet onderwijs op eigentijdse wijze te informeren over de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog. Het materi aal richt zich ook op het leren er kennen (bij anderen en zichzelf) van vooroordelen en dat vooroorde len tot discriminatie of erger kun nen leiden. Het maakt deel uit van het grotere reeds in uitvoering zijnde project 'Wereldoorlog II- heden'. Rotterdam niet aantrekkelijk voor toeristen ROTTERDAM Rotterdam is een onaantrekkelijke stad voor toeris ten. De stad olijft duidelijk achter in vergelijking met andere stedelij ke regio's in binnen- en buitenland. Tot die conclusie komt de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR), die in opdracht van de gemeente en de Kamer van Koophandel een onder zoek heeft verricht naar het ver- blijfstoerisme in de Maasstad. Vol gens de onderzoekers moet er in Rotterdam met haast een grote toe ristische trekker komen, want de huidige attracties zijn kwalitatief van onvoldoende niveau. Kwakkenkolonie naar Natuurpark Lelystad LELYSTAD Het Natuurpark Le lystad heeft haar watervogelbestand uitgebreid. Twaalf kwakken, afkom stig uit de volières van Artis, zijn los gelaten op een eilandje in Flevoland. Daar moeten de vogels in alle rust volgend jaar tot broeden overgaan. Op deze manier hoopt Rijkswater staat het kwakkenbestand in Neder land weer op peil te kunnen brengen. De vogel was door de milieuvervui ling bijna uitgestorven. Kwakken worden vaak vergeleken met kleine 'nachtreigers'. Overdag verstoppen ze zich tussen het struikgewas, terwijl ze 's nachts op vissenjacht gaan. De naam hébben de vogels te danken aan het rauwe 'kwak' geluid dat ze maken. Deeltijd vut bij Rijk niet in trek DEN HAAG Van de ruim twaalfhonderd rijksambtenaren die van de periode vanaf 1 juli 1989 tot 1 mei 1990 aanspraak konden maken op deeltijd ver vroegd uittreden (deeltijd vut) met 59 jaar, hebben er slechts 249 van de regeling gebruik gemaakt. Dat blijkt uit het een onderzoek van het ministerie van binnen landse zaken. Bij de ministeries van algemene zaken en buiten landse zaken werkt zelfs geen en kele deeltijd-vutter. Vooral in ho gere functies vinden veel rijks ambtenaren hun werk erg plezie rig en wordt aangevoerd dat de functie geen deeltijdwerk toelaat. ?ts in a wel e Loi il de ondei ricl) een t Alle zin en wajORDWIJK „Thank for saving the wales!", reusachtig spandoek Greenpeace wapperde irmiddag vrolijk op de evard voor het Oranje ,„il in Noordwijk. De 3P deJkomst van de daar zo- rse beëindigde conferen- jciaal, van (je Internationale kwijntjvjsvaart Commissie ereiïfyc) was dus niet zo jeilijk te raden. huln aaieiUcht. Volgens hem stond econfdeze week in Noordwijk welil op het spel, veel meer dan buitenwereld was door- vai"on§en- Brjna niemand zou ~R gerealiseerd hebben met Weel kracht de delegaties jj Japan, IJsland en Noor- tgen probeerden het totale pratorium' (verbod) van de op commerciële vangsten grijptfeedaan te maken. ,er is| delegatie van IJsland ver- 5 -rde ronduit dat de tijd was imen om dit verbod te De IWC besloot in Noord wijk dat zij zich ook het lot gaat aantrekken van de kleine walvisachtigen, zo als de dolfijn. Jaarlijks worden er van deze inter nationaal nauwelijks be schermde dieren honderd duizenden gedood. Alleen al in Peru komen jaarlijks circa vijftigduizend dolfij nen op de markt, als 'zee varkens'. verzachten. Volgens de IJslan- ders is er niets op tegen om tussen nu en 1995 in het noor den van de Atlantische Oceaan een paar honderd dwergvinvissen te gaan schie ten. Uit wetenschappelijke on derzoeken zou zijn gebleken dat de populatie van deze zee zoogdieren daar groot genoeg voor is. Japan en Noorwegen legden soortgelijke plannen op tafel, maar dan voor 'weten schappelijke doeleinden'. De leden van de Japanse delegatie ontkenden overigens niet dat walvisvlees in hun land nog steeds als een delicatesse wordt beschouwd. Massaal verzet Greenpeace is er zeker van dat de beide lhnden er wel dege lijk op uit waren om het com- merciële-vangstverbod te ont duiken. Volgens Drieman is dat ook de reden waarom een overgrote meerderheid van de IWC weigerde akkoord te gaan met de voorstellen voor 'wetenschappelijke vangsten". De conferentie deed een drin gend beroep op Japan en Noorwegen om hun plannen niet uit te voeren. De Sovjetu nie zag uit .eigener beweging af van een wetenschappelijke jacht, toen dat voornemen op massaal verzet stuitte. De Internationale Walvisvaart Commissie werd in 1949 opge richt. Aanvankelijk ging het op de bijeenkomsten van de IWC voornamelijk om het vaststellen van de hoeveelhe den die geschoten mochten worden. Dat werd anders in de jaren zeventig en in de ja ren tachtig kwam er, onder druk van met name de Vere nigde Staten, zelfs een totaal jachtverbod om de bedreigde soorten walvissen de kans te geven zich te herstellen. Tot 1988 zouden Japan, Noorwe gen, de Sovjetunie en IJsland overigens toch nog zo'n der tienduizend van deze zeezoog dieren hebben gedood, onder het mom van wetenschappe lijk onderzoek. Drieman: „Waar wij op uit wa ren was het in stand houden van het commerciële-vangst- verbod. Dat is gelukt. Maar ook de pogingen om het ver bod te ontduiken, door zoge naamd voor wetenschappelijk onderzoek te gaan jagen, zijn afgeketst. Wij zijn bijzonder tevreden". Onzorgvuldig De delegatieleiders van Japan, IJsland en Noorwegen liepen minder vergenoegd rond in het Oranje Hotel. Zij meenden dat de conferentie onzorgvul dig met de doelstellingen van de IWC was omgesprongen. Deze doelstellingen zijn: het behoud van de walvissoorten, een verstandig gebruik door de mens van deze soorten, én de ontwikkeling van de wal vis-industrie. „De laatste jaren wordt echter voortdurend het accent gelegd op de vermeende schadelijk heid van de walvisvangst. We tenschappelijke onderzoeken waaruit zou blijken dat som mige soorten niet langer wor den bedreigd, krijgen geen kans tot de agenda van de IWC door te dringen", aldus de Japanner, de Noor en de IJslander op een persconfe rentie na afloop. Zij spraken de vurige hoop uit dat de con ferentie van 1991, die gehou den zal worden in IJsland, be tere resultaten oplevert. Is dat niet het geval, dan is het niet uitgesloten dat de drie landen de IWC verlaten. RIK IN 'T HOUT inde„wMITÉ ANTI STIERENVECHTER HIJST land ODE VLAG JRECHT Een groepje et la -rvriendelijke Nederlanders bejeft vandaag in Utrecht offi- el het 'Comité Anti Stieren- hten' opgericht. De leden len een halt toeroepen aan wreedheid, die het stieren- :hten in hun ogen is. club is een samenwer- jverband van drie grotere ïisaties voor dierenbe- ;rming en onderhoudt naar :n zeggen nauwe contacten it Spaanse actiegroepen. De ep wil zich echter hoofdza- ijk richten op publiek in ei land. Als het comité zijn ederlander ooit meer voet in een stadion waar •t hadet stieren wordt gevochten. .WWjok niet om 'de zuidelijke cul- e hoiift»- op te snuiven'. Want stie- 1 eerrechten is geen cultuur en in /?ker niet om op te snuiven, 4u§ het comité, ét is een walgelijk barbaris- geld|e". zegt Bob Mayer, de inspi- voorftor van het comité. Mayer inde tien jaar in Spanje en dageed schouder aan schouder e meiet Spaanse actiegroepen te- de 'stierenvechtersmaffia'. dfkkfemarteld 1989De stier wordt zijn hele leven zijnjng psychisch en lichamelijk n l.Gfemarteld. Dat is bedoeld om effefem agressief te maken", al- Mayer. Een aantal dagen wectyjordat het grote geweld in de WW.rena begint, wordt het dier olgens Maijer „gruwelijk a"f- Weifemat", zodat hij minder ge- larlijk is. „De stier wordt ook el eens opgesloten in een rappe, donkere kist die op in helling wordt geplaatst, 'aar hij zichzelf afpeigert )or urenlang te proberen rhteruit te krabbelen om ho- r :ontaal te kunnen staan. De [ïatador of torero bepaalt ieestal zelf welke voorberei- ing de stier krijgt", aldus layer. „De meesten zijn na- pelijk niet zo dapper". Vat er in de arena zoal ge- feurt is genoegzaam bekend: nsen die de stierenek moeten •orsnijden, paarden die open gereten worden en soms na derhand zonder verdoving dichtgenaaid voor de volgende keer. Toch wil het comité, dat vol gend jaar hoopt samen te wer ken met Duitse en Britse geestverwanten, ook daarover actieve voorlichting geven aan het publiek. Mayer: „Blijkbaar is het publiek in staat om toe te kijken zonder te zien wat er eigenlijk gebeurt". Traditie Mayer verklaart die collectie ve blindheid met woorden als traditie en propaganda. „Er zijn wetten tegen dierenmis handeling, maar de minister president van Spanje is zelf groot voorstander van stieren- vechten". Het comité verwacht dat een massale boycot door vakantie gangers wezenlijk kan bijdra gen aan de doodsteek van de stierenmishandeling. Behalve met voorlichting wil het comi té zich bezighouden met fonds werving voor Spaanse actie voerders en pressie op Neder landse reisbureaus. Dat laatste zal niet zo'n zware taak worden, lijkt het. Bij het Spaans Verkeersbureau is geen enkele folder over stie- renvechten beschikbaar. Woordvoerder A. van Breda: „Er wordt ook zelden naar ge vraagd. Als dat wel gebeurt is het enige wat wij kunnen ver tellen dat de grotere arena's in het zomerseizoen elke zondag geopend zijn. We zullen er niet principieel over zwijgen. Het is een traditie die ingebed is in de cultuur van het land waar over wij voorlichten". Dat het gevecht tussen mens en dier cultuur is en dus geres pecteerd moet worden is kol der, vindt Rob Jasperse. „Het is wel een traditie, maar een verkeerde traditie. In dit land heerste ooit de traditie van de heksenjacht. Maar dat wil niet zeggen dat het goed was. Een cultuur brengt ook slechte din gen voort". STEPHEN TEEUWEN Eerste deelnemers Op Schiphol zijn de eerste deelnemers aangekomen voor de Wereldspelen voor Gehandicapten, die over een week in Assen begin nen. Na een dertig uur du rende vlucht zette de ploeg van Australië (dertig spor ters, van wie vijfentwintig rolstoelers) voet en wiel op Nederlandse bodem. De rolstoel van Vince Vallelan- ge (r) moest op de luchtha ven nog een kleine repara tie ondergaan, voordat het gezelschap naar Assen kon vertrekken. Aanstaan de dinsdag komen met in totaal 32 vluchten de twee duizend deelnemers aan op Schiphol. Pagina 53: Gehandicap tensport kent ook inci denten UTRECHT De sterke groei van het speciaal on derwijs is misschien niet alleen een gevolg van so ciaal-pedagogische en maatschappelijke factoren. Bij het zoeken naar de oorzaken moet ook wor den gekeken naar schade lijke stoffen in het milieu en de verbeterde zorg voor zieke pasgeborenen. Medewerkers van de faculteit psychologie en pedagogische wetenschappen van de Vrije Universiteit stellen dit in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Het aantal leer lingen van vijf tot veertien jaar dat speciaal onderwijs volgt is met 25 procent geste gen van ruim 66.100 in 1970 tot bijna 83.000 in 1987. Dit on danks een drastische daling van de geboortecijfers sinds 1970. Als daarmee rekening wordt gehouden, is de groei niet 25 maar bijna 64 procent. Het speciaal onderwijs omvat de scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den (LOM), moeilijk en zeer moeilijk opvoedbare kinderen, moeilijk en zeer moeilijk le rende kinderen en de scholen voor lichamelijk gebrekkigen en voor doven, slechthorenden en spraakgebrekkigen. Het aantal jongens is in het spe ciaal onderwijs niet alleen al tijd al groter geweest dan het aantal meisjes, het groeit ook sterker. Een omstandigheid die verant woordelijk kan zijn voor de groei van het speciaal onder wijs is de sterk verbeterde ne- onatale zorg. Daardoor kun nen babies die tien jaar gele den nog zouden zijn overleden nu nog in leven worden ge houden. Orlebeke sluit niet uit dat zich onder de „overlevers" een relatief groot aantal kin deren met een handicap be vindt. Omdat dit nog niet het verschil tussen jongens en meisjes verklaart moet ook re kening worden gehouden met „een complex van oorzaken in de ecologische sfeer", waar voor jongens gevoeliger kun nen zijn. Orlebeke rekent daar ook effecten bij van het gedrag van zwangere vrouwen (ro ken, alcohol, kalmeringspil- len). Sommige landgenoten zijn echte helden. Onvervaard trekken zij ten strijde tegen onze kleinste 'vijanden', de insecten. Een van onze verslaggevers doodsbang voor spinnen maar van het meppen kan hij geen genoeg krijgen reisde voor een nieuwe aflevering van de zomerserie: „Een andere kijk op toeristisch Nederland" naar Muggenbeet, in de hoop daar zijn grote slag te kunnen slaan. „Nou schat, welterusten!". Op dat uitgelezen moment wordt de mug, het kleine loeder, actief. Het licht is ge doofd, de slachtoffers zijn op hun loomst en slaperigst en ziedaar: terstond nemen de duikvluchten een aanvang. Uit het niets duikt hij plage rig zoemend op, als een Ste- alth-bommenwerper. Een urenlange zenuwenoor log begint; terreur tussen mens en insect met aan- en uitknippend licht en zinloos geknal van avondbladen te gen het behang. Op dat mo ment weet de mug al dat de Victorie aan hem 'is. Want uiteindelijk zal hij neerstrij ken als de tegenstander van pure uitputting in slaap is gevallen en een fijn plekje uitzoeken om zijn bloeddorst te lessen. Is er een intelli genter schepsel op aarde? Nee toch zeker! Ook in het Overijsselse plaatsjes Muggenbeet bewijst de mug zijn heerschappij. „Heeft u hier soms veel last van muggen?" vraag ik be- hoezaam aan Jannie Gorte, uitbaatster van het enige café-restaurant, 'Geertien'. Maar uit haar reactie spreekt pure verontwaardi ging over zóveel vooringe nomenheid. „Dat wij hier voortdurend gebukt gaan onder een muggenplaag is een absoluut fabeltje", werpt ze tegen. „Er zijn er hier niet meer muggen dan in wille keurig welk ander dorp in dit merengebied!". De bevolking van Muggen beet telt zo'n dertig zielen. Men houdt zich vooral op in één van de dertien monu mentale boerderijen, gelegen in de oksel van het riviertje de Wetering dat aan weers zijden brede rietkragen heeft. Een bruisend dorps- of verenginigsleven is er niet. „We leven hier erg op onszelf, we bemoeien ons niet zo met elkaar", vertelt de oudste inwoner (78) van het buurtschap, die zijn naam omwille van de priva cy liever niet in de krant ziet. Ditje en datje „Twee keer per jaar komen we bij mekaar in café Geer tien", meldt hij. „Dan drin ken we een ditje en een da tje en dat is al. Dat vind ik ruim voldoende". „Erg hè, die muggen", pro beer ik opnieuw. Maar de oude man veert als door een wesp gestoken uit zijn lede ren fauteuil. „Onzin! Absolu te onzin!", roept hij geër gerd. Wijzend naar de toeris ten die aan de rand van zijn erf langzaam in kano's voor bij glijden: „Iedereen die hier komt begint meteen over die muggen. Als het hier Scheerwolde had gehe ten, had je er niemand over gehoord. Maar mij hoort u niet klagen. Ik woon hier nu dertig jaar en echt, ik heb er nooit een seconde van be- De gemeente-archieven van restauranthoudster te beves tigen. Volgens de vergeelde documenten die er zijn opge slagen is de naam Muggen beet niet voortgekomen uit een insectenplaag, maar zou het resultaat zijn van een verbastering. In de Middel eeuwen trokken boeren naar de oevers van het riviertje 'de Muckenbeek' om zich te onttrekken aan het gezag van de bisschop van Utrecht. In 1443 is voor het eerst sprake van een nederzetting met de naam 'Muggenbeke'. Watersport Het huidige Muggenbeet is vooral bekend bij waterspor ters die via de Wetering af zakken naar Giethoorn. Op het terras van 'Geertien', ooit een door twee zusters gedreven boerderij-café, kunnen de zeilers en pseu- do-kapiteins zich spijzen en laven. Volgens Jannie Gorte is het ook in de winter een drukte van belang, vooral als er ijs ligt. „Dan komen de schaatsenrijders hier een warme kop chocola drinken. Verder krijgen we nogal wat bezoek van het personeel van bedrijven uit de om trek". Muggenbeet is in een stief kwartiertje te bewandelen. Bezienswaardigheden zijn er niet, afgezien dan van die kleine wondertjes: verstilde vennen met vanillewitte le lies, hoefblad, bereklauw en een rietzangertje bij het wa ter. Ik waag me wat dieper in het drassige land, op zoek naar nog meer natuur schoon, misschien een meer koetennest of aalscholver? Het begint al snel te soppen onder de zolen en de aarde zuigt zich vast alsof ze de verslaggever nooit meer wil laten gaan. En dan klinkt plots dat bekende geluid, modulerend in een hoge 'C'. Gretig zoemend verlaten de sluwe kameraden hun ge heime schuilplaatsen en be reiden zich voor op een frontale aanval. Wild met de armen maaiend en een mod- derspoor achterlatend, blaas ik de aftocht. 's Avonds tel ik thuis de bul ten. „In Muggenbeet ge weest?", vraagt mijn partner. In een hoek van de kamer ontwaar ik een zwart stipje dat zijn uiterste best doet op een vergeten spijkertje te lij ken. Beeld ik het me in, of glimmen daar vileine oogjes? „Och, het valt er wel mee met de muggen", antwoord ik laf. „Welterusten schat!". PAUL KOOPMAN SAAIBAAI door WILLEM RITSTIER Op twee na alle krakers vrij GRONINGEN De raadkamer van de rechtbank in Groningen heeft 47 gedetineerde krakers op vrije voeten gesteld. Gister middag werden al zestien krakers in vrijheid gesteld. Dit bete kent dat alle verdachten in het proces tegen de krakers van het Wolters-Noordhoff-complex op twee na vrij zijn. Bij dit tweetal liet de raadkamer het gevaar voor herhaling van de strafbare feiten zwaarder wegen dan de grond van rechtsongelijkheid. Volgens persrechter mr. F. Wieland zegt deze vrijlating echter niets over de bewezenverklaring en de mogelijke straf. De over weging voor de vrijlating was de rechtsongelijkheid, die was ontstaan doordat eerder al verdachten waren vrijgelaten. Tij dens de vierde dag van het proces verklaarde voor het eerst een verdachte dat hij zich uitdrukkelijk distantiëerde van de rellen bij de ontruiming. Het openbaar ministerie zag hierin echter geen aanleiding om van de eis van negen maanden af te wijken die voor alle verdachten geldt. „Het gaat om de zonde en niet om het berouw". Maandag is de laatste procesdag in Groningen. De rechtbank doet in alle zaken op 17 juli uitspraak. Dales wil hogere pensioenpremie DEN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken wil de overheidsbijdrage in de pensioenpremies voor ambtenaren met 1,6 miljard gulden verhogen. Gebeurt dat niet, dan zullen bij stij gende overheidssalarissen tekorten ontstaan bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Dales wil nu al vastleggen dat de huidige (lage) pensioenpremie van 8,8 procent met ingang van 1992 elk jaar met één procent omhoog gaat. Dat kost 400 miljoen gulden in 1992, wat zal oplopen tot 1,6 miljard gulden in 1995. Dales houdt rekening met een verhoging van 15 of 16 pro cent. Niet duidelijk is wanneer de ambtenaren moeten gaan meebetalen aan de hogere premies. Dales is daar nu huiverig voor, omdat daardoor op z'n minst een deel van de ruimte die beschikbaar is voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden zal opgaan. De pensioenpremie (die ook dient om vut- en arbeidson geschiktheidsuitkeringen te betalen) is vanaf begin jaren '80 door achtereenvolgende kabinetten sterk verlaagd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3