Gehandicaptensport kent ook incidenten 1 mal Ie Tweeduizend sporters uit zevenenveertig landen Mager Stoke mandeville Grootste wens Rivaliteit Topsport Nederlandse delegatie telt 120 deelnemers Atletiek grootste onderdeel Laan Duifhuize V andierendonck Van der bosch Speciaal poststempel ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 27 Prinses Margriet opent over een week, op zaterdag 14 juli, de Wereldspelen voor Gehandicapten in Assen. Tweeduizend invalide sporters uit totaal 47 landen treden dan bijna twee weken lang tegen elkaar in het strijdperk. De wedstrijden worden gehouden op veertien locaties in vier plaatsen: Assen, Drachten, Westerbork en het Paterswoldse meer. Niet eerder werden de wereld kampioenschappen voor gehandicapten op zo'n grote schaal gehouden. Wereldspelen voor Gehandicapten Assen 1990 De tweeduizend gehandicapte spor ters voor de Wereldspelen voor Ge handicapten komen uit totaal 47 landen. Aanvankelijk hadden zich bijna zeventig landen ingeschreven. Twintig delegaties trokken zich om uiteenlopende redenen terug. Op vallend is de aanwezigheid van ze ven ploegen uit het Arabische deel van de wereld: Bahrein, Egypte, Jordanië, Irak, Iran, Kuwait en Marokko. Voor het eerst is er ook een grote delega tie uit het Oostblok. In totaal doen vijf landen vanachter het inmiddels gevallen IJzeren Gordijn mee: Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije, de Sovjet-Unie en de DDR. Bulgarije had aanvankelijk ook interesse getoond, maar is later afge haakt. De Oosteuropese belangstelling is beduidend groter dan tien jaar geleden bij de Paralympics in Arnhem, de Olym pische Spelen voor Gehandicapten. Toen waren alleen Polen en Tsjechoslo wakije aanwezig. Wellicht wat teleurstellend in dat op zicht is de ietwat magere Afrikaanse ver tegenwoordiging met slechts drie landen: Egypte, Kenya en Marokko, waarvan ook nog twee onder de Arabische in vloedsferen vallen. Uit Azië is vooral Ja pan de grote afwezige. Volgens sportleider Jaap Brouwer willen de Arabische landen zich meer dan ooit op internationaal niveau presenteren. „Ze zijn zich sterk aan het ontwikkelen. De situatie in die landen loopt natuur lijk nog wat achter ten opzichte van het westen, maar er is duidelijk sprake van nieuwsgierigheid. Dat zie je bij de valide sporten, dat zie je ook bij de invalide sporten". Landen die niet zijn aangesloten bij de internationale sportfederaties voor ge handicapten (er zijn er vier, al naar ge lang de handicap) konden bij voorbaat niet meedoen aan de Wereldspelen. Daarom geen aanwezigheid van invalide atleten uit Zuid-Afrika. Dat land wordt ook binnen de invalidensport door de federaties geweerd vanwege de apart heids-politiek. Deze constructie van internationaal lid maatschap heeft er overigens toe geleid dat ook enkele landen die wel wilden ko men uiteindelijk met zijn toegelaten. Dat gold bijvoorbeeld voor de Suri naamse delegatie. De onderstaande landen zijn tijdens de Wereldspelen in Assen aanwezig: Europa: België, Bondsrepubliek Duits land, Cyprus, Denemarken, Engeland, Faroër Eilanden, Finland. Frankrijk, Griekenland, Ierland, Italië, Joegoslavië, Liechtenstein, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Schot land, Spanje, IJsland, Zweden, Zwitser land. Oostblok: DDR, Hongarije, Polen, Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije. Afrika: Egypte, Kenya, Marokko. Azië: Bahrein, China, Horig Kong, Indonesië. Irak, Iran, Israël. Jordanië. Korea, Kuwait, Thailand. Noord-Amerika: Verenigde Staten, Canada. Zuid-Amerika: Argenti nië, Brazilië. Australië: Australië. ASSEN - Er was uiteindelijk een oorlog voor nodig om daadwerke lijk oog te krijgen voor de gehandi capte medemens. Dat had de Griekse wijsgeer Herakleitos bijna 2500 jaar geleden al begrepen. „De oorlog is de vader van alle dingen", stelde hij. Bijna drieduizend jaar later bleek die uitspraak nog altijd actueel. Het was de Amerikaanse ex-marinier G.A. Harrison die in de jaren vlak na de oorlog aan de basis stond van wat nu de gehandicaptensport heet. Harrison, met het spookbeeld van de oorlog in de Paci fic voortdurend in gedachten, organi seerde na vele omzwervingen in 1952 een congres in Parijs, dat vérstrekkende gevolgen had. Dit congres was het begin van internationale samenwerking en bundeling van de initiatieven die voor heen her en der in de wereld werden ontplooid. In de jaren vóór 1940 was het met de ge handicaptensport snel bergafwaarts ge gaan. Frankrijk bijvoorbeeld bezat sinds 1927 een grote sportorganisatie voor oorlogsinvaliden (uit 1914-1918) met vijftienhonderd leaen, maar die werd in de loop van de jaren dertig opgeheven, omdat de leden simpelweg te oud waren geworden. Pas na de Tweede Wereldoor log werd de organisatie weer nieuw le ven ingeblazen. Voor het eerst hoorde men toen van het Stoke Mandeville Hospital in Aylesbury (GB), waar een zekere dr. Ludwig Gutt- mann de scepter zwaaide. Guttmann vertelde zijn gehoor hoe hij sport had verweven met het revalidatie-program- ma. Om de krachten te meten werden er ook op kleine schaal wedstrijden gehou den, de Stoke Mandeville Games. Guttmann hanteerde een voor die tijd ongebruikelijke, maar verdienstelijke theorie. Hij stelde na een diepgaand on derzoek vast dat de mens lang niet alle mogelijkheden benutte van de spieren en spiergroepen. Verlamden zouden met de juiste training en oefening deze onge bruikte bronnen kunnen aanboren om zich alsnog weer verdienstelijk te ma ken. Guttmanns theorie wierp vruchten af. De na een ongeluk verlamd geworden Etiopische marathonloper Abebe Bikila - hij won goud tijdens de Olympische Spelen in Rome en Tokyo - slaagde er in na zijn revalidatie een verdienstelijk handboogschutter te worden. Zo werden er honderden - voornamelijk oud-mili tairen - in Guttmanns hospitaal behan deld. Ook elders in de wereld slaagden gehan dicapten erin, hetzij op eigen krachten, hetzij met hulp zich een plaats in de sa menleving te veroveren. De Duitser Toni Brutscher werd in de Tweede We reldoorlog het rechterbeen afgeschoten. Hij liep tot 1947 op krukken, begon de ski-sport te beoefenen en werd twee jaar later Duits kampioen schansspringen. Guttmanns grootste wens ging in 1960 in vervulling toen de Paralympics wer den gekoppeld aan de „echte" Olympi sche Spelen in Rome. De internationale sportwedstrijden voor gehandicapten kwamen vanaf dat moment in een stroomversnelling. Tijdens de Olympi sche Spelen in 1968 waren er 750 deel nemers uit 29 landen. De Paralympics in Arnhem telde tweeduizend sporters uit 42 landen. Assen is nog internationaler met evenveel deelnemers uit 47 landen. In hun jacht naar maatschappelijke er kenning hielden de internationale sport bonden zich lange tijd vooral met zich zelf bezig. De blinden zouden niet kun nen samenwerken met sporters in een rolstoel; rolstoelgebruikers niet met de spastici, enzovoorts. En zo bleef ieder een op zijn eigën eilandje zitten kniezen. Het duurde lang voordat ze elkaar von den. Pas in 1976, in het Canadese To ronto, werd een nieuwe formule gehan teerd en waren er wedstrijden voor blin den, rolstoelgebruikers en zij die een of meer ledematen missen op hetzelfde moment mogelijk. Het vormde de inleiding voor de We reldspelen voor gehandicapten, zoals die vanaf volgende week zaterdag in Neder land plaats vinden. De deelnemers zullen zeker ook te ma ken krijgen met de rivaliteit en antipa thie die (ook) in de gehandicapten-sport aanwezig is. Ook de Wereldspelen voor Gehandicapten in Assen zijn niet ver schoond gebleven van hiermee verboden incidenten. Pogingen om de geestelijk gehandicapten binnen het geheel een plaats te geven, stuitten op zoveel verzet dat er niet meer in zat dan een afgeleid toernooitje elders in de Drentse hoofd stad. Uiteindelijk werden die wedstrij den afgelast en blijven ze allemaal thuis. „Ik wil alle indruk vermijden dat het gaat om discriminatie. Maar je spreekt wel over twee volstrekt verschillende disciplines", zei Wereldspelen-voorzitter A. van Emden kort geleden vergoeilij- kend. Handboogschie- ten werd een po pulair onderdeel bij de gehandi captensport toen de invalide ge worden mara thonloper Abebe Bikila zich op dit onderdeel ging toeleggen. Op de foto de Nederlander Koen Könemann die jarenlang tot de vaderlandse top behoorde. FOTO: SP De federaties hebben elkaar in ieder ge val op één punt gevonden: het gaat om topsport. Gehandicaptensport zal nooit die status krijgen als de professionals in welke tak dan ook. Niemand zal dan ook een Ben Johnson op de Asser atle- tiek-banen zien. De prestaties zijn er in het licht van de handicap echter niet minder om, waarbij het voorbeeld van de eenbenige hoogspringer die de 1,96 haalt wellicht het meest tot de verbeel ding spreekt. ROB SIEBELINK Van links naar rechts: Monique van der Bosch, Chant al Vandierendonck en Jan Laan. Atletiek is verreweg het grootste wedstrijd-onderdeel tijdens de komende Wereldspelen voor Gehandicapten. Zo'n zevenhonderd atleten strijden om de diverse eerste plaatsen bij de loop-, spring en werpnummers. Rolstoelers beoefenen atletiek sinds 1946 in wedstrijdverband. De nationale doorbraak kwam in 1953, toen de Nederlanders aanwezig waren op de Stoke Mandeville Games in Engeland. Ruim twintig jaar later konden ook visueel gehandicap ten meedoen en later volgden nog de spastici. Tijdens de Wereld spelen is vrijwel iedere dag atletiek te zien. De wedstrijd-onderde len worden afgewerkt op het sportpark aan de Houtlaan in Assen. Het hoogtepunt van de atletiek-wedstrijden is op 25 juli, tevens de laatste dag van de Wereldspelen, met een rolstoel-marathon door Assen en omgeving. Er zijn buiten Assen nog drie locaties waar wordt gesport. Dat zijn Drachten (zwembad De Welle) voor de zwem-onderdelen, het Paterswoldse meer voor roeien, zeilen, ka noën en surfen en Westerbork (Prinses Margriet Manege) voor het paardrijden. De Nederlandse delegatie voor de We reldspelen bestaat uit bijna 120 sporters. Nederland is in Assen vertegenwoordigd in de sporten tafeltennis, atletiek, voet bal, handboog-schieten, zwemmen, paardrijden, zeilen, schieten, volleybal en rolstoel-tennis. De populairste sporten binnen de Neder landse ploeg zijn tafeltennis, atletiek, zwemmen en zeilen. Circa de helft van de sporters beoefent een van deze vier wedstrijd-onderdelen. Alle leden van de Nederlandse delegatie worden op donderdag 12 juli in Assen verwacht. Zij verzamelen zich eerst in de Triantha-hal en worden vanaf daar naar het Village-center vervoerd. Daar voltrekt zich de officiële ontvangst. Zij vertrekken op 27 juli, twee dagen na de sluiting van de Spelen. De deelnemers aan de Wereldspelen uit de Haagse en Leidse regio zijn: De 39-jarige Jan Laan uit Noordwijker- hout komt bij de visueel gehandicapte hardlopers uit op de 1500 en 5000 me ter. De atleet van het Leidse De Sleutels nam vorig jaar voor het eerst deel aan een groot toernooi. Bij de Europese kampioenschappen in het Zwitserse Zu rich eindigde hij als eerste op de 1500 meter en hij veroverde brons op de 800 meter. De slechtziende atleet (voor insi ders: categorie B3) doet al acht jaar aan atletiek bij zijn validen-vereniging en heeft twee jaar geleden ook aangesloten bij de gehandicapte sporters. Johan Duifhuize uit 's Gravenzande komt komende week nagenoeg iedere dag in actie in het Assense zwembad. De 28-jarige Westlander, die sinds 1975 kampt met spierverlammingen (catego rie CP 7), is lid van de validen-vereni ging Allicante. Voor Duifhuize beteke nen de Wereldspelen zijn derde grote toernooi. Hij werd tweemaal eerder afge vaardigd naar de Open Zweedse kampi oenschappen, waar hij vorig jaar een maal en dit jaar tweemal brons verover de. Duifhuize, die momenteel kampt met een lichte blessure, komt uit op de onderdelen vrije slag (50, 100 en 200 meter), rugslag (100 meter) en wisselslag (150 meter). De 100 meter schoolslag, waarvoor hij zich ook had ingeschreven, is van het programma geschrapt. Dat Nederland een toonaangevende rol vertolkt in het internationale rolstoelten- nis bewijzen Chantal Vandierendonck en Monique van der Bosch bij bijna elk toernooi in de wereld. De uit Pijnacker afkomstige Chantal Vandierendonck (24) liep haar handicap jaren geleden op bij een verkeersongeluk. Evenals haar zus Nathalie was zij al een verdienstelijk De 25-jarige Monique van der Bosch uit Alphen aan den Rijn is de voornaamste concurrente van Vandierendonck. Het tweetal speelde in 1988 tijdens de Para lympics in Seoul nog een aantal demon stratiepartijen. Van der Bosch, oorspron kelijk afkomstig uit het Brabantse St. Oedenrode, belandde op haar veertiende in een rolstoel als gevolg van een rugtu mor. Zij werkt als „mobiliteits-adviseu- ze" bij een Alphense rolstoelimporteur. Zwemfederaties maken wedstrijden spannender Van de tweede tot en met de laatste dag staat er zwemmen op het programma van de Wereldspelen. In het overdekte zwembad De Welle in Drachten strijden enkele honderden deelnemers om de gouden, zilveren en bronzen medailles. De internationale sportfederaties hebben de indeling van het zwemmen recent veranderd om meer spanning in de wed strijden te brengen. Voorheen waren de onderdelen zo ge specialiseerd dat bijna elke zwemmer in aanmerking kwam voor een ere-plak. Van de oorspronkelijke ruim dertig klas sen waarin de medailles waren te verdie nen, is nog nog maar de helft over. Voor spastici blijven de diverse CP-klassen en voor blinden en slechtzienden de gebrui kelijke drie B-klassen. De overigen zwemmen in een systeem van tien onderdelen. Binnen elk van deze klassen komen sporters met ver schillende handicaps tegen elkaar uit, waarbij rekening is gehouden met de zwaarte van de handicap. Volgens de fe deraties is het gevolg meer spanning, meer competitie en meer concurrentie. Er worden afstanden gezwommen van vijfentwintig tot en met achthonderd meter in vlinderslag, vrije slag. school slag, rugcrawl en wisselslag. Daarnaast zijn er verschillende estafette-onderde len. 's Morgens en in de voormiddag zijn er de series. De snelste acht plaatsen zich voor de finales, die in de namiddag en avond worden gehouden. De PTT neemt ter gelegenheid van de Wereldspelen een speciaal poststempel in gebruik. Voor verzamelaars en filatelisten zijn er twee manieren om het bijzondere stempel te krijgen. Zij kunnen tijdens de Wereldspelen een gefrankeerde envelop stu ren naar het hoofdpostkantoor in Assen, Postbus 99110, 9400 AA onder de vermelding van .Stempel Wereldspelen voor Gehandi capten'. Ook worden speciale enveloppes uitgebracht voorzien van het stempel, die later door de filatelie te koop worden aangeboden. Ook alle standaardpost in de noordelijke provincies wordt tijdens de Spelen voorzien van het bijzondere stempel. De districtskanto ren in Zwolle, Leeuwarden en Groningen nemen een speciale stempelvlag in gebruik. In normale gevallen moeten instanties flink betalen als de PTT een speciale stempel in gebruik neemt. In dit geval zijn de kosten niet volledig doorberekend. De enige winst die de PTT denkt te maken is de verkoop van extra postzegels. „Voor de filatelist is het stempel immers alleen interessant als er een postzegel onder zit", aldus Briggeman, directeur van het postkantoor Assen 'CcldócSoUAOTlt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27