Bevolking Washington in de ban van proces tegen zwarte 'drugs-burgemeester' p linal Ie VRIJSPRAAK BARRY, ANDERS ONLUSTEN Russische mijnwerkers hebben weinig te vieren Haat Obsessie Deplorabel Kreng CeidócSoimtnt ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 24 De burgemeester zelf, die nog tot eind van dit jaar in functie is en zich daarna niet meer beschikbaar stelt, 'voelt zich intussen steeds beter in zijn rol van slachtoffer. Op de betogingen die zijn supporters alom in de stad organiseren, verschijnt hij met uitspraken als: „Dit is geen op zichzelf staand proces. Het past in een reeks van aanvallen op zwarte ge zagsdragers in dit land. Dit is een poli tieke lynchpartij". Ook ex-presidentskandidaat Jesse Jack son, die tegenwoordig in Washington woont, werpt zich op als verdediger van Barry en aanklager van de rechterlijke macht. Bovendien Webben zich nu ook waarlijk bedenkelijke figuren achter Bar ry geschaard, zoals de zwarte separatis ten Louis Farrachan (die antisemitisme en haat tegen blanken aanwakkert) en 'bisschop' Stallings (die wegens politiek- religieus extremisme door het Vaticaan uit het ambt is gezet). Op de eerder deze week inderhaast uit geroepen 'Marion Barry Appreciation Day' sprak Farrachan van een „racis tisch complot" tegen Barry. Velen in Washington hebben echter de overtui ging dat eerder van omgekeerde discri minatie sprake is en dat een blanke bur gemeester in Amerika's hoofdstad veel minder lang de kans zou hebben gekre gen zich te gedragen zoals Barry jaren lang heeft gedaan. Een zeer speciale rol in het proces speelt Barry's echtgenote Effi, die zichtbaar liefdevol aan Barry's zijde blijft, ook als zij - gezeten op de voorste rij in de rechtszaal - de seksuele details aanhoort van haar mans escapades. „Ik heb hem vergeven omdat ook God hem vergeven heeft", aldus Effi. Het gedrag van me vrouw Barry is een gruwel voor veel Amerikaanse feministen, maar heeft haar in brede volkslagen van het zeer re ligieuze Washington geweldig populair gemaakt. Op die 'heiligheid' van Effi wordt weer ingespe^d door tal van zwarte domi nees, die het echtpaar Barry ten voor beeld stellen aan de tachtig procent ge broken gezinnen in zwart Washington. Nu het proces-Barry zo'n media- en straatevenement is geworden, lijkt de kans aanzienlijk dat de uit achttien bur gers bestaande jury geen 'schuldig' zal uitspreken over de burgemeester. De jury, die voor twee derde uit zwarte Washingtonians bestaat, moet daarin immers unaniem zijn. Als Barry vrijuit gaat zal de stad zeker behoedt blijven voor de raciale onlusten die sommigen vreesden. Maar de proble men die de stad en de dilemma's die de zwarte bevolking van Washington pla gen, zullen er niet geringer door zijn ge worden. Vrijspraak kan veel arme bur gers een gevoel van tevredenheid geven dat 'het systeem' er niet in is geslaagd een underdog, net als zij zelf zijn, te slachtofferen. Maar het feit zal blijven dat vooral zwart Amerika dringend be hoefte heeft aan leiders van een hoger moreel gehalte dan dat van Marion Bar ry. De laatste heeft weinig gedaan om 'zijn' mensen te verheffen uit het dal van armoe, sociale ontwrichting en kwij nend zelfrespect. MARC DE KONINCK (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU - Woensdag is het precies een jaar geleden dat de mijnwerkers in de grote kolenwinningsgebieden Don bass (Oekraïne) en Koezbass (Siberië) massaal in staking gingen. Aanleiding waren de erbarmelijke woonvoorzienin gen, het gebrek aan normale voedings middelen en gebruiksgoederen en de on toereikende veiligheidsmaatregelen in de mijnen. Men voelde zich veroordeeld tot een slavenbestaan en aangestoken door de glasnost durfde men daar nu massaal over te protesteren. De stakingen hielden ruim twee weken aan en op het hoogtepunt waren er een half miljoen mijnwerkers bij betrokken. Het centrale gezag in Moskou toonde van begin af aan begrip voor de eisen en overwoog, tot veler opluchting, geen mo ment om de stakingen met geweld te breken. Integendeel: premier Ryzjkov zocht de stakers op en al spoedig kwam de ministerraad van de Sovjetunie met de befaamde verordening nummer 608, waarin beloofd werd dat alle eisen van de stakers zouden worden ingewilligd, waarna men weer aan het werk ging. Zij het dat hier en daar onder de kompels de verwachting werd geuit, dat die toege eflijkheid uit de nood van het moment geboren was en dat er van al die beloften uiteindelijk niets terecht zou komen. We zijn nu een jaar verder en, helaas, de sceptici hebben grotendeels gelijk gekre gen. Wel werd het maximale aantal va kantiedagen voor de mijnwerkers giste ren met 22 dagen per jaar verhoogd tot 57 werkdagen, met ingang van 1 januari volgaid jaar. Maar het aangekondigde woningbouwprogramma in de betrokken regio's is nauwelijks van de grond geko men. Daardoor zitten de meeste mijn- De protesten van de mijnwerkers waren heftig. De vraag is of ze er een jaar na dato zoveel beter aan toe zijn. FOTO: AP werkersgezinnen nog steeds met het vooruitzicht dat ze tot in lengte van ja ren met een gemiddeld woonoppervlak van nog geen zeven vierkante meter per persoon moeten samenhokken. Boven dien zonder stromend water of behoor lijke sanitaire voorzieningen. En dat de winkels nu nog leger zijn dan vorig jaar om deze tijd, daar kijkt niemand meer van op; die klacht is algemeen voor de Sovjetunie. Uiteraard zijn de emoties onder de mijnwerkers de laatste weken, met het naderen van de veijaardag van hun aan vankelijk zo succesvol geachte staking, weer losgekomen. Moet men nu maar tot sint Juttemis wachten tot het econo mische wonder in het land zich voltrekt, of zou een nieuwe staking een stoot in de goede richting kunnen geven? Of zou dat juist de definitieve doodsklap voor de Sovjeteconomie betekenen? In de Donbass en de Koezbass, alsook in het noordelijke mijngebied rond Vor- koeta is de afgelopen weken driftig hier over vergaderd. Vooral in de Koezbass raakte men er al pratend van overtuigd, dat een waarschuwingsstaking van 24 uur op 11 juli nog wel het minste was. Bovendien scherpte het stakingscomité de eisen aan: onmiddellijk aftreden van de regering van de Sovjetunnie omdat deze niet in staat is de noodzakelijke hervormingen door te voeren en geen vertrouwen van het volk heeft. Een te rugroepen van de parlementariërs uit de eigen regio die het afgelopen jaar bij de opperste Sovjet niets hebben kunnen be reiken. Een nationalisering van de eigen dommen van de CPSU en de officiële vakbonden, het ontnemen van hun offi ciële status aan de partijcommissarissen in de bedrijven en de mijnen en een ont- politisering van leger, kgb, rechterlijke macht en pers. Met andere woorden: weg met de communisten die, althans in veler ogen, verantwoordelijk zijn voor de ellende. De mijnwerkers zijn er inmiddels van overtuigd dat er weinig voor ze in zit. Vandaar dat ze nu het aftreden van de regering eisen. Maar dat is een politieke eis, die veel verder gaat dan de vraag naar een extra kamer, een normale wc of een stuk worst op z'n tijd. Voor dat laat ste mag sinds enige tijd officieel wel ge staakt worden, maar de nieuwe Sovjet wetgeving verbiedt uitdrukkelijk politie ke stakingen. Daar zou Gorbatsjov als president dus, met de wet in de hand, het leger tegen kunnen inzetten. Het dilemma van de mijnwerkers is groot. Aan de ene kant hunkert men naar eenheid, want een gezamenlijke 24- uursactie op 11 juli zou de meeste in druk maken. Aan de andere kant heeft men zeer veel verantwoordelijkheidsge voel en beseft men de signaalwerking die daarvan zou uitgaan naar de arbeiders in de olie-, de chemische- of de metaal-in dustrie, waar men ook klachten te over heeft over zwaar en ongezond werk in mensonwaardige omstandigheden. Maar als het hele land plat gaat, is het perspec tief op zelfs de minimale verbetering van het eigen lot natuurlijk meteen to taal verduisterd. Burgemeester Marion Barry met een basketbalpetje op met de tekst 'drugs free' tijdens een anti-drugs bijeenkomst. Half januari werd hij aangehouden wegens het gebruik van cocaïne. WASHINGTON - Er mogen zich spectaculaire veranderingen vol trekken in de wereld, de bewoners van de stad die zich nog altijd 'the most important city in the world' noemt, hebben al maandenlang veel meer aandacht voor een heel ander spektakel: de rechtszaak te gen de van drugsgebruik verdachte burgemeester van Washington, Marion Barry. Het proces, waarin over één twee we ken een uitspraak kan vallen, heeft alle ingrediënten van een verslavend ver volgverhaal: seks, drugs, dood, macht, corruptie, racisme, glamour, rechtspraak en religie. De meeste Washingtonians genieten dagelijks van de afleveringen, velen raken waarachtig emotioneel be trokken en anderen proberen sluw te profiteren van de algehele consternatie. Drie weken geleden is na een tumultueu ze voorgeschiedenis de echte rechtszit ting begonnen. De 55-jarige burgemees ter van Amerika's hoofdstad verschijnt nu dus dagelijks voor zijn rechter en zijn jury in een volgepakt justitiepaleis dicht bij het Capitool. Meer dan veertig getui gen zijn door het openbaar ministerie en de verdediging aangemeld. De lokale tv- en radiostations in Washington wijden elke dag behalve de gewone nieuwsjour- naals hele extra programma's aan het proces, dat zich inmiddels al lang niet meer alleen in de rechtszaal afspeelt, maar dat in de hele stad zorgt voor beto gingen en speciale kerkdiensten en voor allerlei speelse uitingen van betrokken heid, zoals de uitgifte van voortdurend geactualiseerde T-shirts. Washington is een stad met een voor driekwart zwarte bevolking, waarin nog altijd sterke sympathieën leven voor de zwarte burgemeester Marion Barry. Washington (700.000 inwoners) is ook Amerika's meest door drugs en misdaad geplaagde gemeente, met per jaar zo'n vierhonderd moorden, waarvan de meeste met drugs te maken hebben. Dat in zo'n stad de burgemeester zich schul dig maakt aan illegaal drugsgebruik, mag al sensationeel heten, maar in dit proces is sprake van bijkomende aspecten die de zaak zo'n onweerstaanbare en ook zeer 'Amerikaanse' smaak geven. Marion Barry komt voort uit de zwarte protestbeweging van de jaren zeventig en werd twaalf jaar geleden als waarach tige man van het volk tot eerste zwarte burgemeester van Washington gekozen. Barry creëerde een stadsbestuur van vrienden en geestverwanten om zich heen, om te tonen dat aan een tevoren gediscrimineerde meerderheid alle macht kan worden toevertrouwd, ook al behoort de president Van de Verenigde Staten tot de stedelingen. Maar het ging in de Barry-periode niet goed met Washington. Terwijl de ge meenten in de omliggende agglomeraties wel gedijden, viel de hoofdstad zelf steeds meer ten prooi aan verpaupering en sociale ontbinding. Voor een groot deel was dat het gevolg van het ultra rechtse beleid van de regering-Reagan. Maar ook een slecht draaiende 'Barry- machine' was voor de achteruitgang ver antwoordelijk. De burgemeester kon echter profiteren van een fenomeen dat Amerika al sedert het einde van de jaren zestig parten speelt: het rassentaboe. Terwijl er onderhuids sprake blijft van allerlei racistische mechanismen, leeft er in blank Amerika een enorme angst om ook maar in de verste verte van racisme verdacht te kunnen worden. In die sfeer van obsessie bleek juist in Washington een zakelijke discussie over het gemeen telijk beleid vrijwel onmogelijk. Blanken durfden nauwelijks kritiek te uiten op Barry en zijn politieke omgeving en zwarten voelden zich verplicht tot soli dariteit met 'hun' burgemeester. Het kon bijna niet anders of die toe stand van 'discommunicatie' moest lei den tot normvervaging binnen het Was- hingtonse gemeentebestuur. Die verva ging heeft zich blijkens de getuigenver klaringen in de zaak-Barry ook bij de burgemeester persoonlijk voltrokken. Veelal om hun eigen problemen met de justitie te verlichten, schilderen nu ook tal van zwarte getuigen een ontluisterend beeld van Marion Barry. Het is een beeld dat alle geruchten die al jarenlang over hem circuleerden, meer dan beves tigt: de burgemeester van Washington is een geweldige rokkenjager ('Womani zer'), een alcoholist, een gebruiker van cocaine en heroïne, een man die niet wars is van corruptie en iemand die zijn macht als burgemeester gebruikt om zich extra intensief aan al die zonden te kunnen overgeven. Barry gebruikte de Amerikaanse hoofd stad als zijn persoonlijke speeltuin, waarin hij samen met zijn - met belas tinggeld betaalde - lijfwachten drugs ge bruikte en zich in de dienstauto liet rij den naar allerlei hotelkamers om er zijn buitenechtelijke ontmoetingen te heb ben. De getuigenverklaringen zijn soms zeer expliciet en worden door de tv-sta- tions pas in extenso doorgegeven op tijd stippen dat Amerika's jeugd in bed ligt. Het gaat in de trant van: „De burge meester vroeg haar om orale seks en dreigde, toen zij dat weigerde, haar con tract met de gemeente te beëindigen". Inderdaad had Barry de hebbelijkheid om seks, drugsgebruik en bestuur te ver mengen tot een levensstijl. De dames met wie hij romantische betrekkingen had, waren ook zijn drugspartners en kregen lucratieve gemeentelijke opdrach ten in de sociale of educatieve sfeer. Zo kreeg een van de 'getuigen', het foto model Rasheeda Moore, een contract voor een miljoen gulden om jonge zwarte meisjes in Washington meer zelf vertrouwen te geven met cursussen be wegingsleer". Rasheeda was de vrouw die afgelopen januari besloot mee te werken met de FBI (federale recherche), die de man die een voorbeeld zou moeten zijn voor de massa probleemjongeren in Washington, eindelijk eens wilde betrappen op wat de geruchten wilden: illegaal drugsgebruik. Die opzet slaagde op 16 januari toen Rasheede Moore - al jarenlang een in tieme vriendin van Barry - de burge meester op haar kamer in het Vista-hotel in het hart van Washington lokte en de politie door verborgen camera's kon zien hoe Marion Barry aan het eind van zijn bezoek twee diepe halen van een pijp met crack-cocaine nam. De geheime video-opname van de Bar- ry-Moore-ontmoeting was in de loop der voorbije maanden het meestbegeerde object van Washington geworden. Behal ve de rechter had nog niemand die tape mogen bekijken, tot die vorige week ten slotte in de rechtszaal openlijk voor de jury - en toen ook onmiddellijk in alle Amerikaanse huiskamers - werd ver toond. Men ziet er op hoe de burgemeester ver geefse avances maakt naar Moore, hoe hij tussendoor zakelijke telefonades af handelt en hoe hij ten slotte ingaat op Moore's cocaine-aanbod. Dan stormt de FBI binnen en arresteert de burgemees ter. Het geheel levert een deplorabel beeld op van een man met grote persoonlijke problemen, die ten slotte een gemakke lijke prooi is van een omvangrijk gezel schap (blanke) FBI-agenten en een ver leidster die heult met de sterke arm. Barry is na zijn arrestatie aan een alco hol-ontwenningskuur begonnen en heeft openlijk aan God en de Washingtonse bevolking vergiffenis gevraagd. Het meest indrukwekkend op de video band is Barry's verslagenheid als hij, ge boeid op het bed zittend, wel dertig keer herhaalt: „Dat verdomde kreng heeft me verlinkt". Toen heel Washington de tape had beke ken die in feite het bewijs leverde van Barry's illegale drugsgebruik, leek de te voren scherp verdeelde publieke opinie echter te verschuiven naar meer sympa thie voor de betrapte burgemeester. De indruk dat hier een al te gretig blank juridisch establishment bezig was ge weest met bedenkelijke middelen (hoe wel dit soort uitlokking in de VS geoor loofd is) een burger te betrappen op niet eens handel in, maar enig gebruik van drugs, was alleen maar sterk. T-shirts gelden in Amerika als een goede baro meter van de publieke stemming en de dag na de onthulling van de video-opna men verscheen er op de straten een tri cot met op de borst gedrukt: „Ik zag de tape en op de rug „dat verdomde kreng heeft Barry verlinkt!" Een ontdane burgemeester Marion Barry. Drie weken geleden is na een tumultueuze voorgeschiedenis de rechtszitting tegen hem begonnen. FOTO AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 24