Onrust Spektrum moet snel wore en opgelost Bomen Koningspark blijven voorlopig 3)e CeidóeKe Sou/temt Ouders eisen vertrek directeur Kennedyschool DEN OMGEVING SieidóaQowiarit ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 17 rrit de Kreek jr. 1.000ste Katwijker WIJK Baby Gerrit de Kreek is de 40.000ste ^-ner van Katwijk. Het jongetje, zoon van Gerrit reek en Willy de Kreek-Barnhoorn, werd don- 1 in Leiden geboren en gisteren als inwoner Jatwijk in het bevolkingsregister bijgeschreven, eind kreeg gisteravond direct bezoek van burge- H. van Montfrans. Voor Katwijk is de ge- e van Gerrit een extra heugelijke tijding, omdat meente bij de volgende raadsverkiezingen twee zetels extra mag aanschuiven in de raadzaal van emeentehuis. Verder gaan de salarissen van de 728 urders en enkele ambtenaren omhoog dank zij Ook wordt de Rijksuitkering aan Katwijk ho- geboorte van Gerrit in 1990 betekent dat Kat er dertig jaar over heeft gedaan om de bevolking A 10.000 zielen te laten groeien. In 1960 was een re baby de 30.000ste. Noordwijks platform gaat criminaliteit recreanten aanpakken NOORD WIJK De gemeente Noord wijk gaat in samenspraak met horeca-exploitanten, campinghou ders, winkeliers, bewoners, VVV en politie maatregelen bedenken om overlast en criminaliteit in de bad plaats terug te dringen. Daartoe wordt een zogenaamd preventie platform aangesteld. Aanleiding zijn de adviezen van on derzoeksbureau Beke uit Arnhem, die de aard en omvang van recrea- tiecriminaliteit in een aantal recrea tiegebieden en ook in Noord wijk onderzocht. De meest voorkomende vormen van recreatiecriminaliteit zijn volgens Beke: vandalisme, dief stal, geweldpleging, en verkeers- en drugsdelicten. In Noordwijk sprin gen vandalisme, winkeldiefstallen en in mindere mate geweldsdelicten eruit. Het preventieplatform, zo werd gis teren bekend gemaakt, zal streven naar kwaliteitsverbetering van het recreatief/toeristisch produkt. Be langrijke doelstelling daarbij is het terugdringen van de overlast die de bewoners met name van het week- endtoerisme ondervinden. Er zullen plannen worden ontwikkeld om de parkeerproblematiek op te lossen. Ook wordt begonnen met een alco- holmatigingsbeleid gericht op de be perkte groep jongeren die tijdens een avondje stappen in Noordwijk buitensporig veel alcohol drinkt. Een vandalismeregistratieproject waarmee onlangs werd gestart moet zicht geven op vandalismegevoelige locaties, waarna gerichte preventie maatregelen worden getroffen. Volgens wethouder van toerisme P.J. Barnhoorn zal de gemeente zich actief opstellen om het aantal vierkante meters dat nu beschik baar is voor het uitgaansleven terug te dringen. Het effect kan volgens hem zijn dat minder jongeren uit de regio de Noordwijkse disco's zullen bezoeken. Overigens wordt niet verwacht dat de criminaliteitspro-^ blemen in een of twee jaar zijn op te lossen. Lisse gaat sporthal Meerzicht opknappen LISSE Sporthal Meer zicht aan de Sportlaan in Lisse wordt gerenoveerd. Wethouder H.A. Smith heeft de eerste oriënteren de gesprekken met de bou wer van de hal, de firma Pellikan, gevoerd om te kijken welke mogelijkhe den er zijn. In het investe ringsplan voor 1990 heeft de gemeente voor het op knappen van de hal acht ton uitgetrokken. Sporthal Meerzicht is circa 25 jaar oud en, hoewel vol gens de gemeente nog pri ma bruikbaar, hard aan re novatie toe. Sommige za ken zoals bijvoorbeeld de verwarming zijn aan ver vanging toe. Hoe ingrij pend ae hal gerenoveerd wordt is nog niet bekend. Het college van burgemees ter en wethouders moet daarover nog een stand punt innemen. Dat het geen kleine ingreep wordt staat wel vast. Wethouder Smith liet tij dens de laatste vergadering van de commissie sport en recreatie al doorschemeren dat de vernieuwde sporthal mogelijk ook voor de kano club van betekenis zou kunnen zijn. Deze nog niet zo lang geleden opgerichte vereniging heeft nu een tij delijk onderkomen naast de sporthal. „Mogelijk dat we zoiets als een kano-op- slagruimte voor deze club in Meerzicht kunnen reali seren", aldus Smith. Een andere investering die op korte termijn op sport gebied in Lisse wordt ge daan is het opknappen van de trainingsvelden van FC Lisse. De velden worden gerenoveerd door een bo dem van kleikorrels met zand aan te leggen. De kos ten van deze operatie be dragen 150.000 gulden. 523C ''I imuidenaar >et woon- |iip verlagen HAAG/LEIMUIDEN woonschip van J.A. imelrooy aan de Molen- in Leimuiden moet 9 verlaagd worden. Waar end voorzitter mr. L.A. idsen-Cleveringa van isjfdeling rechtspraak van aad van State, zag giste- geen reden om Van 'ytrooy van deze eis van tmeente te vrijwaren, /el de eigenaar van het had laten weten dat ging onmogelijk is in and met het bouwproce- an het schip, wenst de memend voorzitter hem de hand boven het te houden. Immers, Amelrooy heeft zelf een genomen door zich niet de gemeentelijke woon- jenverordening te hou- en een gedeelte van het hoger te maken dan de istane 3,25 meter, aldus ndsen-Cleveringa. isjndsen-Cleveringa wijst ok op dat „indien Van ooy zijn zin krijgt, de nte aan anderen die ïlfde willen, geen neen kan verkopen." leister op de wond heeft ndsen-Cleveringa laten dat het schip niet kor- smaller gemaakt hoeft orden. Aan die eis van gemeente hoeft Van lrooy volgens haar niet ildoen. ,?9.* AAANSTELLING DIRECTEUR ITC EN NIEUWBOUW SASSENHEIM De on rust en problemen bij werkvoorzieningsschap Het Spektrum moeten zo snel mogelijk uit de we reld worden geholpen. Daarom wordt direct een sollicitatieprocedure ge start voor de aanstelling van een bedrijfsdirecteur voor het Industrieel Tech nisch Centrum (ITC). Bo vendien worden op korte termijn stappen gezet in de richting van nieuw bouw voor het werkvoor zieningsschap in Sassen- heim of Voorhout. Dit verklaarde G. van der Kroft, voorzitter van het be stuur van Het Spektrum, giste ren naar aanleiding van het uitkomen van een onderzoeks rapport over de problemen bij het werkvoorzieningsschap. In het rapport worden diverse aanbevelingen gedaan. Naast de aanstelling van een be drijfsdirecteur voor het ITC en nieuwbouw wordt het bestuur geadviseerd zich actiever dan voorheen met Het Spektrum bezig te houden en moet de taakstelling van de algemeen directeur voor de toekomst worden vastgelegd. Het onderzoek naar de proble men bij Het Spektrum is in op dracht van het bestuur uitge voerd door het Rotterdamse organisatiebureau Krekel Van der Woerd Wouterse Manan- gement Consultants (KWW). Aanleiding was een vernieti gend rapport van het Sociaal Advies Centrum dat in januari van dit jaar verscheen. Daarin werd scherpe kritiek geuit op de organisatie van Het Spek trum en de werkwijze van al gemeen directeur H. Kolkman. Discipline Volgens KWW is uit het nu gehouden onderzoek gebleken dat het ongenoegen van mede werkers van Het Spektrum over de totale gang van zaken binnen het werkvoorzienings schap reëel is. Omdat de pro blemen zich vooral voordoen in het ITC een van de drie afdelingen van Het Spektrum heeft het onderzoek zich daarop toegespitst. Volgens KWW is de hoofdoor zaak van de problemen het ontbreken van discipline bin nen de het ITC. De planning is zwak, de materiaalvoorziening gebrekkig, de werkvoorberei ding deugt niet en het maga zijn is al jaren niet op orde. Omdat er geen continuïteit in de leiding is en leidinggeven den vaak afwezig ziin, is het ITC stuurloos geworden. De huidige organisatie van het ITC kortom, is niet op haar taak berekend. Daarbij komt dat het onderkomen van het ITC door het uitblijven van investeringen heeft geleid tot verwaarlozing van de outillage en verpaupering. Ook dit bracht de nodige irritaties, on vrede en demotivatie met zich mee. Volgens KWW gaat het te ver de schuld van alle problemen bij algemeen directeur H. Kolkman te leggen. Binnen andere onderdelen van de Spektrum-organisatie is hij volgens het organisatiebureau wel tot goede resultaten geko men. Berichten dat „het perso neel" van Het Spektrum vindt dat Kolkman niet goed func tioneert en moet vertekken, spreekt KWW tegen. „Er zijn mensen die er zo over denken. Er zijn er echter ook genoeg die wel tevreden zijn", aldus J. van Tulder van KWW giste ren bij de presentatie van het rapport aan de pers. Personeel Of het personeel van Het Spektrum genoegen neemt met de rapportage en de daar uit voortvloeiende maatrege len is niet bekend. Gistermid dag is het onderzoeksrapport aan de werknemers overhan digd en zijn zij van de voorge nomen maatregelen op de hoogte gebracht. „We hebben iedereen ge vraagd mee te werken. De personeelsleden waren onte vreden en mede op hun ver zoek heeft dit onderzoek plaatsgevonden. We verwach ten daarom nu wel dat nu ook iedereen de conclusies en aan bevelingen onderschrijft en we met z'n allen aan de slag kunnen gaan om de proble men op te lossen", aldus voor zitter Van der Kroft. Directeur van Aletta Jacobsmavo geridderd De afscheid nemende directeur van de Aletta Jacobsmavo in Lisse, P.J. Veeger-Leijnse, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Zij kreeg de koninklijke onderscheiding gis termiddag opgespeld door loco-burgemeester J. Meulenmans. Dit gebeurde in de aula van de mavo aan de Van Ostadestraat. Veeger is vanaf 1966 in het onderwijs werkzaam geweest. Ze begon bij de MVO-scholengemeen- schap maar stapte na twee jaar oyer naar de Dominicus Savio Mavo. Bij die school werkte de Lissese twintig jaar als docente Nederlands. Vanaf 1977 is Veeger daarnaast bij het volwas senenonderwijs in Lisse betrokken geweest. Dat begon, in 1977, in de functie van coördinator van de moedermavo in oprichting. Daarna was ze docente aan de School voor Volwassenen en adjunct-directeur en directeur van de Aletta Ja cobsmavo, een school die momenteel circa vier honderd leerlingen telt. Ook buiten haar werk is mevrouw Veeger zeer actief op maatschappelijk en kerkelijk gebied. Ze is onder andere mede-oprichter van Het Vrouwentrefpunt en voorzitter van De Zonne bloem, afdeling Lisse. foto: henk van den ende Niet alleen het kappen van bomen is de omwonenden een doorn in het oog. Ook het hek om het Koningspark is dat. De kinderen van de twee basisscholen in de buurt kunnen niet meer over de voetgangersbrug, maar moeten over het wegdek van de drukke Westerstraat, foto: ton koevoet NA HEFTIGE PROTESTEN OMWONENDEN SASSENHEIM De rijen bomen in het Konings park langs de Charbon- laan en aan de kant van de sloot bij het Konings- huys mogen voorlopig blijven staan tot er meer bekend is over de exacte omvang van de bodem verontreiniging. Dat schrijven burgemeester en wethouders in een brief aan de omwonenden. Een aantal be woners van de Koningsbuurt en de Willibrorduslaan kwam afgelopen week in het geweer, nadat maandag in verband met de bodemsanering van het Koningspark veertig bomen waren neergehaald. De bewo ners zijn bang dat ook de ge zonde loofbomen die date ren van voor de periode van de verontreiginig aan de Charbonlaan en bij het Ko- ningshuys worden gekapt. W. Beerens, woonachtig in de Constantijnlaan: „Aan de zuid kant is een eik omgezaagd waarbij we op z'n minst zestig jaarringen hebben geteld. Het gaat hier om oude bebossing die doorloopt tot aan de over kant van de Westerstraat in het bos van Schinck. Het zou werkelijk desastreus zijn als alle bomen die gemarkeerd zijn, en dus op de nominatie staan om gerooid te worden, moeten verdwijnen". De bewoners van de Konings buurt twijfelen sterk of de bo demsanering in het Konings park echt nodig is. De oude bomen kunnen volgens hen hoe dan ook blijven staan. „Het is heel goed mogelijk. We hebben een milieudeskundige hier in de straat, die gespecia liseerd is in bodemsanering. De grond kan gespoeld wor den waardoor het voortbe staan van de bomen wordt ge garandeerd. „Maar", verklaart Beerens veelbetekendend: „dat kost natuurlijk wel wat meer dan twee en half miljoen." Een groot aantal bewoners van de vier jaar oude wijk schaart zich achter Beerens bij zijn po gingen het groen in hun on middellijke omgeving zo veel mogelijk onaangetast te laten. Een lijst met handtekeningen is al overhandigd aan B en W. Maadagavond deden de bewo ners nog een beroep op burge meester H. de Jonge en wet houder H. de Vries, die zelf kwam kijken. Beerens: „De Vries is geloof ik wel ge schrokken. In ieder geval heb ben B en W zich de volgende dag tijdens de wekelijkse colle gevergadering meteen over de materie gebogen. We weten best dat er voor de bouw van het gemeentehuis bomen moeten verdwijnen, maar dat men zo rigoureus te werk zou gaan hadden wij beslist niet verwacht". De energieke Beerens, die dui delijk voor geen kleintje ver vaard blijkt: „Ik heb mijn be denkingen over de saneringso peratie in het Koningspark. Wij heben hier te maken met niet noodzakelijke bodemsane ring. Het is een grondgebon den verontreiniging die niet wordt opgenomen door grond water en beplanting". De actievoerders sturen nog dit weekeinde een nieuwe brief naar, de gemeente waarin gevraagd wordt wanneer de resultaten van de nieuwe bo demonderzoeken verwacht kunnen worden. „Wanneer er een besluit is genomen om te gaan kappen, willen we met een deskundigen inschakelen die kunnen bewijzen dat kap pen niet noodzakelijk is", al dus Beerens. otor? 'P|ni _r Onder redactie van Ton Pieters. de Leidsche Courant van insdag 1 juli 1930: „Giste- Oïn zijn de laatste Fransche oepen uit het Rijnland ver- okken. Een enorme menig- was te Mainz getuige van :t vertrek der laatste Fran- :hen.' Toen de trein zich in egine zette, werd het iutschlandDeutseh- ind über alles" aangehe- en. Nadat de laatste Fran- :he bezettingstroepen de [ad 's middags hadden ver aten, ontstond in de straten geweldige drukte. De uizen werden met vlaggen etooid en van de naburige ^liegvelden kwamen vlieg- Aiigen boven Mainz cirke- in. Toen om 5 uur de Schu- o's met klinkende muziek peraver de Rijnbrug trokken, ende de geestdrift der me- igte geen grenzen meer en ilkens opnieuw daverden e „Hoch"-roepen, terwijl de chupo's correct door de raten marcheerden. een proclamatie van jkspresident von Hinden- urg en van de rijksregeer- ïg wordt o.a. gezegd, dat eze dag der bevrijding in e eerste plaats een dag van kbaarheid is. „De eerste edachte moet hen gelden, ie in den strijd voor de vrij- eid van het Duitsche va- erland gevallen zijn en hun ^ven voor het vaderland ebben gegeven". Voorts /ordt de bevolking van het aargebied herdacht en ge- 1, dat alles in het werk worden gesteld om de poedige vereeniging van et Saargebied met het ove- lige Duitschland mogelijk te 3 naken. De proclamatie be- luit met een oproep tot het bewaren van de eenheid: „Wij willen één zijn in den eed: Duitschland, Duitsch land boven alles". „De weduwe Frances Cutter te Langrove in Herefordshi re, kreeg op haar honderdste verjaardag een telegram van den koning en de koningin waarin stond: „Hunne Ma jesteiten ziin overtuigd dat gij- een gelukkige dag zult doorbrengen met vele vrien den in uw geboorteplaats waar gij zoo lang hebt ge leefd". Nadat zij dit telegram had ontvangen, deelde zij aan haar familie mede, dat zij wenschte te sterven. De honderdjarige bracht inder daad een gelukkige dag door. Voor haar stonden twee taarten met honderd brandende kaarsen. Aan het einde van den dag zeide de oude dame aan haar 80-jari- ge dochter mevrouw Ben don, dat zij voelde dat haar dood nabij was. Zij bad voor den koning en de koningin en nam afscheid van haar familie, die zich om haar bed verzameld had en gaf half bewusteloos den geest". Uit Zoeterwoude: „Nabij het klooster der Eerw.Kruis- heeren aan den Vrouwen- weg zal een brievenbus worden geplaatst hetgeen voor de bewoners van den „In de zomersche warmte van deze dagen gevoelen wij ons allen anders dan ge woonlijk en we vragen ons af, wat we moeten doen en laten om zoo weinig moge lijk last van de hitte te on dervinden. De last, welke wij van de warmte hebben, is afhankelijk van de voch tigheid van de atmosfeer; is het vochtgehalte laag, dan zal ons de warmte weinig deren. Men zorge in de eer ste plaats ook de heeren der schepping voor luch tige, gemakkelijk zittende kleeding, op het kantoor trekke men jas en vest uit en drage er een sporthemd met riem. Voorts is het parool veel baden en wasschen, op dat onze poriën goed geo- pend blijven en vooral ver- zorge men in dit opzicht zijn voeten goed. Men slape met open ramenV' „Op 1 Juli is in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag de première „gegaan" van de nieuwe Stapper-revue, wel ke den titel ,,'t Is voor den bakker" draagt. Deze revue is inderdaad „voor den bak ker"; alle ingrediënten wel ke in de revue-oven gebak ken worden, zooals „geest", „humor", „muzikaliteit", „goede smaak", „tempera ment", „fantasie" enz. enz. zijn in gunstige mengeling ruimschoots aanwezig. Het is een aardige revue, met veel costuumweelde, vlotte dan- sep en leuke liedjes, zonder veel verband, zooals dat in een revue nu eenmaal de ge woonte is. Louis Davids is er de groote man met zijn his torische figuur van den „kleinen man", terwijl ook Fientje de la Mar haar talent op de revueplanken is gaan beproeven, en met succes. Ook in Leiden zal de nieuwe revue worden vertoond". Uit de Vragenbus „Vraag. Kan men rozemarijn gebrui- Anthony Fokker: vliegen zonder vliegvergunning. ken om tusschen het linnen goed te leggen? Antwoord. Rozemarijn wordt wel op de manier van lavendel tus schen linnengoed gelegd. De tijd van inzamelen is wille- foto: sp keurig, want de heele plant bevat geurige olie en men behoeft dus niet op bloei te wachten. De behandeling is die van lavendel, eenvoudig goed drogen". „Anthony Fokker is gisteren op het Roosevelt-vliegveld te New York gearresteerd wegens het maken van vliegtoeren. Bij het verhoor door den regeeringsinspec- teur verklaarde Fokker niet in het bezit te zijn van het officieele piloten-diploma. Hij had een bezoek gebracht aan het vliegveld om getuige te zijn van het vertrek van de „Southern Cross", maar was zóó enthousiast gewor den over het vliegen van deze zwaar belaste machine, dat hij in een klein sport- vliegtuig sprong en opsteeg. Na de landing werd hij op gewacht door beambten, die hem arresteerden. Nader wordt gemeld, dat het Departement van Handel aan Anthony Fokker een boete opgelegd heeft van 500 dollar, omdat hij zonder vliegvergunning gevlogen had. Nadat hij de boete oe- taald had, heeft Fokker zich onderworpen aan de medi sche en technische vlieg- proeven, welke hij beide doorstond, waarna hem een vliegvergunning werd uitge reikt. Hoewel Fokker al 20 jaar vliegt, heeft hij, naar ge zegd wordt, nog nooit een vliegvergunning gehad". Een onaangename ontdek king in Ter Aar:„Dezer da gen kon de heer S. alhier geen water meer uit de pomp krijgen. Hij ging eens kijken in de regenput, en daar zag hij tot zijn groote ontsteltenis in de put het ca daver van een konijn liggen, dat in verre staat van ont binding was. Dat dit een on aangename ontdekking was, is duidelijk, vooral des te meer daar er met dit water verschillende groenten zijn ingemaakt, en die allemaal vernietigd moeten worden. Of hier moedwilligheid in 't spel is, weten wij niet". ALPHEN AAN DEN RIJN Tweederde van de ouders van de ruim driehonderd leerlingen van de Alphense John F. Kennedyschool willen dat directeur E. Buschgens vertrekt. Dat schrijven ze in een open brief aan het college van burgemeester en wethouders. In de brief staat dat een grote groep ouders zich zorgen maakt om de onhoudbare toe stand die is ontstaan na de di rectiewisseling aan het begin van het schooljaar. Toen ging directeur Segaar met vut en werd Buschgens benoemd tot zijn opvolger. Onder Segaar kwam de Ken nedyschool tot grote bloei en werd de grootste basisschool van Alphen. Omdat de school bekend stond om haar goede onderwijs kozen veel ouders voor de Kennedyschool. Na de directiewisseling ontstond een vertrouwenscrisis tussen de huidige directeur en het groot ste deel van de leraren. Van de veertien leerkrachten op school zijn er inmiddels ze ven overspannen thuis en zijn vijf anderen het niet met de directeur eens. Hierdoor is volgens de ouders de rust op school verstoord en is er geen sprake meer van een goede voortgang van het onderwijs. De ouders verwijten directeur Buschgens dat hij een manager is die uitsluitend vanachter zijn bureau leiding geeft. Een ander conflictpunt was het overschrijden van het budget voor ambulante uren, waar door leerkrachten voor elkaar in moesten vallen en dat op deze manier ook volgend schooljaar zouden moeten doen. Dat betekende dat de leerkrachten wisselend voor hun eigen en voor een hen on bekende klas stonden. Volgens de ouders is hierdoor de kwa liteit en continuïteit van het onderwijs niet gegarandeerd. Overleg Inmiddels is overleg gevoerd met de gemeente. Dat heeft geleid tot het instellen van een vertrouwenscommissie en tot het opstellen van een rapport door oud-inspecteur van het voortgezet onderwijs Smit. Dat rapport is donderdag gereed. Een gesprek tussen ouders en burgemeester M. Paats en wet houder A. Hommes van onder wijs heeft ook niets opgelost. De ouders zijn ervan overtuigd dat de gemeente iets wil lij men dat niet valt te lijmen. Zij willen dat voor de vakantie een duidelijk besluit wordt ge nomen. In de leerkrachten hebben de ouders nog steeds het volste vertrouwen. Ze hebben het college gevraagd uiterlijk don derdag een beslissing kenbaar te maken. Als die niet naar hun zin is worden de leerlin gen massaal overgeplaatst naar andere scholen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17