Bibliotheek op proef 's zondags geopend L' «ni STAD OMGEVING/RTV Nep hip-hop wint op punten van boogie woogie en blues WEEK EINDE m Fraaie reiswekker £cid6e6ou^a/nt ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 13 oge opbrengst van Anjeraktie Ruim 180 bezwaren tegen bouw school Leidse Hout JJDEN De Leidse Anjeraktie 1990 heeft dit iaar pOO gulden opgebracht. Het geld is bijeengebracht door (Leidse amateurverenigingen. Dat gebeurde door het iden van een loterij, een midzomercollecte, concerten muziekkorpsen en volksdansoptredens in de binnen- opbrengst van de Anjeraktie komt ten goede aan het erfonds Zuid-Holland. Dit fonds geeft regelmatig sub- es aan Leidse verenigingen op het gebied van de ama- ristische kunstbeoefening. Het fonds is daarmee een ingrijke bron, waarmee de verenigingen hun activitei- kunnen voortzetten. i de loterij zijn dinsdag de nummers van de winnende in getrokken. De hoofdprijs van 1000 gulden is geval- op lotnummer 10.186. De overige prijzen vielen op de lF ïrners 0959, 1407, 2397, 3048, 3235, 4188, 4385, 5491, 3, 5906,9225,10008, 10280, 10311, 10401, 11335, 11425, 68, 12405, 13077. De prijzen kunnen, na telefonische >raak, worden afgehaald in kamer 116 van het stad- LEIDEN Er zijn 181 bezwa ren binnengekomen tegen de plannen van de gemeente om de nieuwbouw voor basisschool Woutertje Pieterse in de Leidse Hout te realiseren. Volgens L. Lamers van de gemeente zijn er in feite echter maar zeven ver schillende bezwaren, waarvan één van het naburige Diacones- senziekenhuis. In totaal hebben 174 mensen een standaardbe zwaarschrift ondertekend. Voor Lamers reden om te spre ken van „ronselen" door tegen standers van de bouw. „Er is zelfs één ondertekend door men sen uit Maastricht. Ook inwo ners van Leiderdorp en Oegst- geest hebben het standaardbe zwaarschrift ondertekend". Het standaardbezwaarschrift draait met name om de aantas ting van het groen van de Leidse Hout. Dat zou zijn te voorkomen door een alternatieve locatie te kiezen. Daarnaast wordt twijfel uitgesproken over de noodzaak van de bouw. Andere bezwaren hebben betrekking op de toezeg- fing van de gemeente aan de aadsherenbuurt dat het groen niet verder zou worden aange tast, op twijfels over de leerlin genprognose en op extra par keeroverlast op de Houtlaan (Di- aconessenhuis). De nu ingediende bezwaren heb ben betrekking op de noodzake lijke aanpassing van het gelden de bestemmingsplan. Ze worden volgende week donderdag be sproken in de commissie Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening. Daarna neemt het colle ge van B en W een besluit over de bezwaren, waarna de bestem mingsplanwijziging ter goedkeu ring naar de provincie gaat. In een later stadium is het dan mo gelijk bezwaar te maken tegen de bouwvergunning. De Raad van State kan met een schor singsbesluit dan de bouw voor komen. Lamers verwacht dat uiteindelijk in september duide lijkheid kan zijn over de vraag of de nieuwbouw al dan niet il illicitatieclub :eft succes IDEN De sollicitatie- i van het arbeidsbureau is succes. Van de 44 men- die begonnen, hebben er ïiddels 16 een baan ge iden. De club is een op 2 gestart initiatief van arbeidsbureau, waarin jg -kloze werkzoekenden in diepsverband solliciteren, iniddeld duurde het zeven een voor een passende n was gevonden. Het aan- afvallers in de club was ing. Slechts twee mensen lieten de sollicitatieclub der een baan gevonden te ben. initiatief blijkt ook voor ere, langdurig werklozen spectief te bieden. Vorige ik vond een 58-jarige kloze een baan als op- wwerker. De man was al t jaar werkloos en gaat nu •kloze migranten begelei- naar de arbeidsmarkt, menteel telt Nederland al rtig sollicitatieclubs. De |f lnemers krijgen een cur- van drie weken. Daarin dt de basis van het solli- ren aangeleerd, om ver- »ens gedurende vier dag- n per week gericht te iinen gaan solliciteren, rkzoekenden die via de icitatieclub een baan wil- vinden, kunnen zich iden tot de sollicitatieclub -122841) of het arbeids- reau in Leiden (071- 242) of in Lisse (02521- 18. VAN OKTOBER TOT APRIL LEIDEN De openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat begint waar schijnlijk in de derde week van oktober een proef met openstelling op zondagmiddag van twaalf tot vier uur. Het experiment moet door gaan tot de paasvakantie, begin april 1991. Y. van Baarle, hoofd van de di rectie cultuur meldt dat in een beleidstuk over de stand van zaken van het kunst- en cultuurbeleid. Van Baarle vertelt dat het initiatief voor de proef is uitgegaan van de directie van de bibliotheek. Zij heeft daarop positief gead viseerd aan wethouder H. van Dongen. Bovendien is ze bereid de bibliotheek 25.000 gulden aan extra subsidie uit de begroting kunst en cultuur te geven. Als de proef aanslaat en de bibliotheek wil ermee door gaan, dan moet ze de kosten vérder zelf opbrengen. Van Baarle verwacht dat het college komende week een besluit neemt over deze bij zondere extra-openstelling. Het voorstel ervoor wordt opgenomen in het ontwerp programma welzijn. Verlevendigen Van Baarle vertelt dat ze om verschillende redenen enthousiast is om mee te werken aan de proef. „Mij gaat het om de culturele functies. De bibliotheek kan er misschien groepen mee aantrekken. Bijvoorbeeld mensen die door hun werk op andere dagen niet kunnen komen. Bovendien ligt de biblio theek op een mooie plek in de stad. Het kan aanleiding zijn voor gezinnen om op zondagmiddag naar de stad te gaan en ook bijvoorbeeld de Burcht nog eens te be klimmen. Het kan dus ook zinvol zijn uit het oogpunt van verlevendiging van de binnenstad". Ze zegt dat het ook als de proef slaagt niet zeker is dat de zondagopen stelling het hele jaar door wordt gehandhaafd. „Het lijkt mij ook iets voor drui lerige zondagmiddagen. Daarom is voor het experi ment ook deze periode ge kozen. Het is niet onwaar schijnlijk dat er in de herfst en winters meer belangstel ling voor is dan in voorjaar en zomer". De proef is bepaald nog niet volledig uitgewerkt blijkt uit de woorden van Van Baarle. Zo moet binnen de bibliotheek nog worden be paald hoe ze wordt uitge voerd. Ook is nog niet dui delijk of er extra personeel voor moet worden aange trokken of dat de extra openingstijd door de al aan wezige mensen kan worden bemand. „Het personeel zal zich er ook nog over moeten uitspreken. Maar dat is een zaak voor de bi bliotheek zelf". Directeur J. van Sprundel van de bibliotheek was gis teren niet voor commentaar bereikbaar. Het Stalker, theater op stelten, verraste belangstellenden met een opmerkelijk optreden op het Stadhuidsplein. foto: wim van noort LEIDEN Het idee lijkt simpel. Je bouwt twee tourende vrachtwagens om tot een podium, zet wat gigantische boxen en een videoscherm neer, contracteer wat semi-be- kendheden uit de wereld van hip-hop, house en de rest van de top-40 achter hoede en op onverklaar bare wijze loopt de plaat selijke jeugd uit om de „road-show" van dichtbij mee te maken. Op het plein voor molen de Valk bulderde gisteravond de „Swatch-MT V-euro-road- show" de monotome basgelui- den van de nieuwste muziek rages over een kleine duizend jongeren uit. Hoewel de ge middelde leeftijd van het pu bliek nauwelijks de vijftien Blues ontsteeg, klonk het uit tiental- Met bijdragen van: Gerard van der Hoeven, Erik Huis man, Rudolf Kleijn, Lo- man Leef mans en Joep van Zeijl. Lachen Valt er te lachen om het eer ste enige echte lokale refe rendum dat volgend jaar in Leiden wordt gehouden? Een vraag die op zich ook al niet gek is om inzet te maken van dat referendum. Afgaand op initiatiefnemer en motor ach ter het idee van de plaatselij ke volksraadpleging, D66- fractievoorzitter Pex Lan- genberg, is het antwoord ne gatief. Maar burgemeester Cees Goekoop bijvoorbeeld denkt daar weer heel anders over. Dat werd maandag duidelijk tijdens een vergadering van de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenhe den. Tevrederf constateerden alle leden daar dat alle Leid se ingezetenen ouder dan achttien mogen meedoen aan het referendum. Heel wat meer dus dan degenen die gerechtigd zijn orti op dezelf de dag mee te doen aan de statenverkiezingen. Zo mo gen bijvoorbeeld buitenlan ders meedoen, ongeacht hoe lang ze in Leiden wonen. Maar ook anderen die geen stemrecht hebben. En zo kwam Pex Langenberg op de vraag hoe het dan moest met Leidse gedetineerden. Zij zijn uitgesloten van deelname aan verkiezingen. Maar aan het referendum mogen ze weer wel meedoen. Natuurlijk wilde Pex weten hoe de gemeente dat wil re gelen, maar vooral ook om hoeveel mensen het gaat. Cees Goekoop had het enige juiste antwoord: „Ah, meneer Langenberg heeft een nieu we doelgroep ontdekt". Zou de D van D66 sinds het wegvallen van de apostrof voor 66 dan staan voor De tentie 66? Lachen (2) Nu we toch bezig zijn, kun nen we ook nog wel even door gaan. Sinds de raadsver kiezingen zit behalve Cor Vergeer ook Tim van Houten namens de Socialistiese Partij in de raad. Tim heeft nog niet veel van zich laten ho ren, maar toegegeven, tijdens de vergadering over het refe rendum mocht zijn inbreng Als enige wierp Tim op dat sprake is van de verkeerde volgorde. Eerst besluiten tot het houden van een referen dum en daarna pas bedenken wat er aan de Leidenaars moet worden gevraagd. Ook Tim was het inmiddels wel duidelijk dat die vraagstel ling niet echt makkelijk is. Maar wat nu als er straks he lemaal geen vraag valt te be denken. Of wat helemaal niet denkbeeldig is als de raad het niet eens wordt over de vraag. Vragen die in de gegeven situatie niet eens zo gek zijn. Tim viel slechts ge lach ten deel. Dat werd er niet minder op toen hij kritische kantteke ningen maakte bij het laten verspreiden van voorlich tingsmateriaal door de PTT. „Te duur", oordeelde Tim. Hij kreeg gelijk lik op stuk van een leukerd die opmerk te dat de SP het misschien goedkoper kon doen. Kenne lijk. zijn de andere partijen zich sinds de bijster slechte opkomst bij de raadsverkie zingen pijnlijk bewust van het feit dat zij geen hond meer zo gek krijgen om bij nacht en ontij de huizen af te Borrel Dat het CDA in Zoeterwoude moeite heeft met namen is bekend. Immers op het eigen affiche voor de gemeente raadsverkiezingen stond de naam van lijsttrekker Joke Berkouwer al fout geschre ven. Ook in een officieel CDA-schrijven wemelde het van de fouten. Nadien heb ben de christendemocraten schriftelijk hun leven gebe terd. Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke or dening van deze week was het echter weer mis. Nu niet in geschrift maar in woord. En over de oorzaak hoeft niet gegist te worden. CDA-commissielid Sjaak van der Salm voor de duide lijkheid: het gaat om die van de Noordbuurtseweg en niet om zijn CDA-naamgenoot die resideert aan de Noord Aa noemde namelijk zijn buur man aan de tafel Peter Mul der. In werkelijkheid zat de heer Henk van der Kooi naast hem. Zowel Mulder als Van der Kooi hebben een VVD-hart. Maar Mulder hield het na de vorige raads periode voor gezien. Toen CDA-er Van der Salm er op gewezen werd dat niet Mul der maar Van der Kooi naast hem zat reageerde hij heel eerlijk en schuldbewust. „Sorry voorzitter. Ik kom net van een receptie en heb een borreltje op. Eén maar, dus er is niks aan de hand". Goud hout Laura Boer en Rick Matters hebben er gisteren waarschijnlijk geen weet van gehad. Hun trouwdag had gewoon iets heel bij zonders: ze waren het eerste bijna-echtpaar dat de nieuwe trouwsteiger beklom op weg naar het Leidse stadhuis. Maar Boer en Matters liepen ongemerkt wél over hout van goud. De aanleg van het tropisch hardhouten opstapje heeft een klein vermogen gekost. Pakweg een halve ton. Onzinnig veel geld? Welnee, zei wethouder T. van Rij (volks huisvesting) afgelopen donderdag: „We praten over hardhout met een certificaat". Dat betekent dat herbeplanting is ver zorgd voor de gevelde boom. Verantwoord tropisch hardhout dus, waar geen regenwoud aan ten gronde gaat. Van Rij: „Ge certificeerd tropisch hout is duur, dat moet je er maar voor over hebben". Inderdaad, of je vraagt je af of voor zo'n leuk opstapje een bedrag over de gecertificeerde tropisch hard houten balk moet worden gegooid waarmee een armlastige gemeente heel wat nuttiger leuke dingen had kunnen doen. foto: wim van noort Concierge ting en Ruimtelijke Orde ning. Plaats en tijd: Gulden Vlies Breestraat, donderdagavond. Activiteit: Hij dartelt pu blieksvriendelijk rond, zet de ringleiding voor de micro foons en speakertjes aan, opent met een stok alle schuiframen op het moment dat de zaal begint te puffen door de oplopende tempera tuur en hij regelt al op het eerste verzoek de geluidsver sterking naar de zaal als er ingesproken en gediscus sieerd gaat worden over het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt en de bouw plannen voor die plek. Kortom: Het wachten is op een schrijven van de VVD- fractie waarin nederig doch beslist wordt verzocht het honorarium van raadslid Alexander Geertsema op te trekken met een zeker be drag wegens het met grote regelmaat verrichten van concierge-werkzaamheden in bijzondere dienst. geschenk van uitzendbureau Luba? Leiden gaat daarmee de middenstand achter de broek zitten. Ofwel ze uitleg gen hoe je zaken moet doen. Onder het motto: we zetten die honderd uur in voor pro motionele activiteiten. Onnozel De Leidse bedrijvigheid op het gebied van de horeca en de detailhandel krijgt van de gemeente namelijk een brief. Daarin legt Leiden uit dat de tentoonstelling in het Pest huis een toeristisch succes nummer is, waar wel 100.000 mensen op af komen. En dat de middenstand daar profijt van kan trekken door daarop in te spelen. Afgezien van het feit dat de brief wel wat aan de late kant is de tentoonstelling is immers al geopend is het gek dat de gemeente on dernemers gaat vertellen dat er geprofiteerd kan worden van de hordes die de pre-his- torische griezels komen be kijken. Alsof ze zo onnozel zijn om een dergelijke kans aan zich voorbij te laten gaan. Zonde van het geld, de brief en de uren uitzend kracht dus. Die had misschien beter ge spendeerd kunnen worden aan schoolverlaters die uitge dost als Jan of Jannetje van Leiden of als vriendelijke dino de rijen bezoekers de enig juiste weg wijst naar het Pesthuis en de bijbehorende parkeervakken. In de tussen tijd kunnen ze ook nog de loftrompet steken over Lei den in het algemeen, folders uitdelen en als een speaker bij het wielrennen, honder duit blaten over alle andere fantastische attracties van de Sleutelstad. Duidelijk Voor veel mensen bestaat de politiek vooral uit kruipen en draaien. Volharden in een standpunt en dat consequent volgen is er zelden bij. Dat idee werd dinsdag nog eens bevestigd in de Eerste Ka mer. Die boog zich toen over de gemeentelijke herindeling in Noordoost Zuid-Holland. De partijen maakten zich vooral druk om de gebeurte nissen een maand eerder in de Tweede Kamer. Het wets voorstel van staatssecretaris D. de Graaf-Nauta om zowel Ter Aar als Woubrugge sa men te voegen met buurge meenten werd toen getorpe deerd door haar eigen partij, het CDA. Kamerlid Van der Heijden lichtte Ter Aar uit het plan en kreeg de steun van coalitiepartner PvdA. Maar niet van de VVD, die opnieuw een scala aan overi gens oudbakken argumenten opvoerde tegen de herinde ling. Dinsdag kreeg De Graaf- Nauta krijgt een nieuwe klap: de CDA-fractie wees het voorstel nu af. Maar hier heeft de VVD er minder moeite mee. Die partij goeit het roer 180 graden om. De liberalen, zich immer beroe pend op een ondubbelzinnige politieke koers, stemmen haaks op de overtuiging van hun confraters in de Tweede Kamer en steunen het voor stel. En zo kwam de herinde ling erdoor. Wat nou, duide lijke koers? len kelen professioneel „yeah", als de iets te populaire aankondiger vroeg of iedereen het naar zijn zin had. Na twee uur van onophoude lijke gedreun, trio's met gelik te danspasjes en te jonge in gel gemarineerde zangeresjes maakte de politie er om half tien een einde aan. Zelfs van uit de Lange Mare en de Haar lemmerstraat kwamen bij het bureau aan dé Langegracht klachten binnen. De enkele honderden jongeren dropen teleurgesteld af. De door de Zwitserse uurwerkfabrikant gesponsorde organisatoren de den er sowieso beter aan Ne derland te verruilen voor Zuid-Franse kusten of Spaanse Plaza's. Gisteravond liep het in Noordwijk ook al mis toen de hevige wind de pop-vracht wagen van de weg blies. Midden op het Pieterskerk plein viel van echte muziek te genieten. Daar werden de be ginklanken ingezet van het driedaagse Boogie Woogie en Blues festival. Hoe de ver maarde Mill Base Band ook haar best deed, meer dan een kleine veertig belangstellende kwamen hier niet op af. De feesttent werd later op de avond wat gevulder bij het op treden van blues-grootheid Rosa King. De wat zure glim lachjes van organisatoren L. Kamphues en D. Wansink worden na deze onwennige openingsavond vandaag hope lijk in stralende gezichten worden omgezet. Stelten door twee steltlopers die ge huld in licht groene pakken zo leken wegelopen uit een Ame rikaanse sience-fictionfilm. De magere reuzen (zie foto) maakten onderdeel uit van het Stalker theater op stelten die voor een kleine driehonderd bezoekers optraden op het Stadhuisplein. Onder luid tromgeroffel werden diverse poses gedemonstreerd. Een zeer opmerkelijke aanblik maar uiterst aangstaanjagend vor de kleintjes. LEIDSE LAKENFEESTEN Lakenf eesten dit weekeinde De expositie „Kijk op Lei den" is vandaag en morgen te zien in de Hooglandse kerk. Amateurschilders hebben hun beeld van Lei den op papier of canvas ge zet. Vanaf het middaguur kunnen bierliefhebbers te recht op het Stadhuisplein voor de tweede editie van het brouwersfestival. Het Boogie Woogie Blues festival is vandaag om één uur haar tweede dag inge gaan. Tegelijkertijd begint het jaarlijkse Werfpop-festi- val in het Van der Werf- park. Liefhebbers van or gelconcerten kunnen te recht in de Hooglandse Har- tebrug of Pieterskerk. Op het water bij het Arsenaal- plein wordt vanmiddag „drijvende" schaakpartij ge houden. Vanavond is op een drietal plaatsen de kleine fi nale van het WK-voetbal op een groot scherm te volgen. Meer dan dertig verschil lende activiteiten staan voor morgen op het programma. Interessant zijn in ieder ge val de lakenmarkt met standwerkersconcours door de hele binnenstad, de fina le van het WK-voetbal op grote schermen, straatthea ter op het Stadhuisplein en diverse artiesten in ver schillende cafees. Tot slot zijn zendamateurs actief op De Burcht. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor-u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis, r J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: ir controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: j J Adres: J Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar l^leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13