Forescate B-titel temmic Van wonder op wielen tot doorsnee busje 0 TENNIS voor öaskia Faauw CIRCUIT Rover brengt opnieuw een diesel i kleintjes i Rabobank O J AUTO CeidaeSouoa/nt ZATERDAG 7 JULI 1990 PAGINA 11 de volkswagen transporter bestaat veertig jaar Auto's hebben iets. Spreek 2 iemand die een 'Snoek' leeft, dan krijgt hij zo'n dromerige, verliefde blik in zijn ogen. Ja, die DS, dat is wat... 'Kever'-fans hebben dat ook, evenals rijders van Lelijke Eenden, Fiat-500 en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Bestelwagens kunnen die sfeer van roze wolken en betraande ogen al minder oproepen. Er bestaan echter drie uitzonde ringen. Ten eerste: de Ford- Transit. Met dit busje, volgela den met allerlei tweedehands rommel, heeft half Nederland in de jaren zestig, zeventig het ouderlijk huis verlaten om voor het eerst 'op kamers' te gaan. Ten tweede: de Citroën- bus (de 'Hond'). Dit golfplaten bestelbusje roept herinnering op aan Franse politiefilms uit de jaren vijftig, al dan niet met Louis de Funès in de hoofdrol. Ten derde: de VW-bus. En gaan we het in deze afle vering nu eens over hebben. De Volkswagen Transporter want zo heet het busje offi cieel vierde kortgeleden zijn veertigste verjaardag. En dat is lang voor een busje. Geen enkel andere transporter komt daarbij in de buurt. Be gin september komt VW met nieuwe modellen op de markt. Uniek De geschiedenis van het busje mag best uniek worden ge noemd. Sinds het begin van de troduktie in 1950 zijn er bijna 1,7 miljoen voertuigen van de lopende band gerold. Het con cept van de bestelwagen-met- de-motor-achterin en met een behoorlijk comfort werd gedu rende meer dan drie genera ties gehandhaafd. De historie van het legendari sche busje begon al in 1948, toen de VW-importeur Ben Pon uit Amersfoort, tijdens een bezoek aan de fabriek in Wolfsburg, een platte bestel wagen voor vervoer op het fa brieksterrein zag rijden. Het voertuig was uit Keveronder delen samengesteld. Hij was ervan overtuigd, dat deze lich- bestelauto verkocht kon worden. Maar de constructie stuitte in eerste instantie op ytoblemen. Er was een schrij- fi-v - y, Een Caravelle uit de nieuwste serie van VW nend gebrek aan materialen. Pon gaf niet op en maakte, in een notitieboekje, met enkele lijnen een tekening. Hij gaf daarmee aan hoe naar zijn idee een busje eruit moest zien. President-directeur Heinrich Nordhoff had er uiteindelijk wel oren naar en in de herfst van 1948 werd besloten tot het bouwen van een Transporter. Op een persconferentie op 12 november 1949 werd de eerste Volkswagen Transporter door Nordhoff gepresenteerd. En op 8 maart 1950 begon in Wolfs burg de serie-produktie. De levensloop van het busje geschikt voor het vervoer van goederen en personen in deze veertig jaren is ongeloof lijk. Als bestelwagen voor bak kers, loodgieters of elektri- ciëns, als pick-up in de bouw en als busje of ziekenauto nam het Duitse trekpaard deel aan de wederopbouw in Europa. In de jaren vijftig en begin jaren zestig, droeg hij, als lichte be stelwagen bij aan het 'Wirt- schaftswunder' van de Duitse economie. In diezelfde jaren werd een uitvoering geprodu ceerd, die lucht gaf aan een ander aspect van de wederop bouw: de mobiele vrijetijdsbe steding. De camper-uitvoering doet nu bijna belachelijk aan, maar in die jaren smulde men ervan. Wat een vrijheid, wat een luxe! In de veertig jaren bleef het de bestelwagen de trouwe, vaste partner op de weg van am bacht, handel en industrie. De grote ommekeer kwam in de jaren tachtig: met speciale mo dellen zoals de 'Carat' of 'Ca ravelle' ontwikkelde de Trans porter zich tot een 'ruimte- ■att v auto'. De concurrentie van an dere autofabrieken werd als maar groter en de eisen die aan een transporter werden gesteld steeds zwaarder. Het een en ander had tot gevolg dat de eigen lijn van de oude bus verdween. De VW-bus werd een transportmiddel als alle andere. Comfortabel, aëro dynamisch, praktisch alle maal tot uw dienst maar zonder eigen 'smoel'. Nieuwe serie Eind september 1990 zal Volkswagen een nieuwe serie Transporters op de markt brengen. Deze reeks auto's omvat naast een nieuwe serie bedrijfsauto's ook een nieuwe Caravelle en nieuwe Campers. De nieuwe Volkswagens zijn gebouwd volgens het concept van een korte neus en de mo tor voorin. Even voor de kenners: tot de bijzonderheden van het nieu we voertuig moet de vooras met dubbele dwarsdraagarmen met torsiestaafveren in de lengterichting worden gere kend. Hierdoor is er veel beenruimte in de cabine ont staan. Het 'motorenprogram ma', zo stelt de fabrikant trots, omvat een tweetal dieselmoto ren (1.9 1 4-cilinder met 45 kW en een 2,4 1 5-cilinder motor met een vermogen van 57 kW) en enkele benzineversies met vier en vijf cilinders en een vermogen tussen 49 en 81 kW. Jawel! WIM KUNST Een 'Samba'-busje uit het einde van de jaren vijftig De turbodiesel-versie van het vorige grote Rover model was lang niet on succesvol. Het zal wel ge legen hebben aan geldge brek voor nieuwe ontwik kelingen, dat de al zo lang geleden beloofde diesel versie van de nieuwe gro te Rover maar niet kwam. Men had een gok geno men: samen met diesel specialist Perkins zou de eerste direct ingespoten personenauto-dieselmotor ontwikkeld worden. Zo geschiedde ook, maar het resultaat viel Rover kennelijk wat tegen. De motor werd uit geprobeerd in een Austin Mae stro bestelversie, verscheen daarna in de weinig populaire Austin Montego maar niet in een Rover 800. Hij was te zwak, met zijn twee liter inhoud. Verdere ontwik keling vond plaats bij Landro ver, mede mogelijk gemaakt doordat Rover een kapitaal krachtige nieuwe eigenaar kreeg (British Aerospace). Dat -i/*-r j leverde een 2,5 liter turbo-ver- V ljldeurs sie op voor de nieuwe Landro ver Discovery. van 1:15. Dat laatste is natuur lijk uitzonderlijk gunstig, maar de direct ingespoten Discove- ry-diesel bleek ook al onge looflijk zuinig. Vermogen Het staat er niet letterlijk bij, maar het kan niet anders of diezelfde motor komt nu in de Rover 800. Iets aangepast, in verband met het verschil in gebruiksdoel tussen 800 en Discovery, maar niet veel. Op gegeven wordt een vermogen van 86 kW/118 pk, 3 kW meer dan de Discovery meekrijgt. Dat is wel voldoende, want de simpelste tweeliter benzine versie doet het met 88 kW 120 pk. Er wordt een top van 190 km/h beloofd, acceleratie van 0-100 km/h in 11,8 seconden en een gemiddeld verbruik De Rover 825 Turbodiesel ver schijnt alleen in vijfdeurs ver sie, gebaseerd op de 820e (het goedkoopste benzinemodel). Die is nog heel behoorlijk van luxe voorzien: centrale deur vergrendeling, elektrische ra men voorin, stuurbekrachti ging, standaard anti-diefstal De prijs is gesteld op 57.900 gulden, bijna acht mille meer dan de vijfdeurs 820e. Dat is voor een diesel een vrij forse meerprijs, maar daar de Rover 800-serie in het algemeen heel matig geprijsd is, blijft de Tur bodiesel-variant een aantrek kelijk aanbod. Helemaal als daarbij nogeens het uiterst gunstige verbruik wordt ge teld. De Rover 800, die nu ook een turbodieselvariant krijgt. Brochure ANWB helpt bij kopen van auto Om de koper van een auto stap voor stap te begeleiden bij deze kostbare aanschaf heeft de ANWB een nieuwe brochu re uitgebracht. Daarbij is er van uitgegaan dat het kopen van een auto voor de gemid delde Nederlander geen een voudige zaak is en dat het daarom verstandig is voor de koop thuis een aantal zaken goed te bestuderen. Het gaat erom de juiste auto te kopen en later niet te worden gecon fronteerd met vervelende ge volgen. In de handleiding, die voor ANWB-leden op de be kende kantoren gratis ver krijgbaar is, komen zowel eco nomische als gebruiks-prakti- sche aspecten aan bod. Zaken als het gebruik van de auto, persoonlijke voorkeur, kosten en brandstof komen gedegen aan de orde. Ook de betaling (contant, financiering, huur koop en leasen) wordt behan deld. Alles over nieuwe en ge bruikte auto's en garantie treft men in de brochure aan. Ook tips voor het kopen van de auto (een controlelijst voor ge bruikte auto's ontbreekt niet) en de belichting van een aan tal milieu-aspecten. 071-122244 LEIDSE COURANT W. P. Joh. de Liefde Zn. Stevinstraat 41, Schevenin- gen. Tel. 070-3555904. Het vertrouwde adres voor een goede PIANO of vleugel, ook huür met recht van koop. 6049 mensen zoeken net als u, een levenspartner of gewoon vriendschap. Wilt u meer informatie over onze relatiekring van 6049 partnerzoekers? Bel dan geheel vrijblijvend met onze regio-medewerkster. (Erkend Raad van Toezicht). DEN HAAG mevrouw Pijnaker 070 -3979598 DEN HAAG mevrouwMathey 070 -3556 774 ALPHENa/dRIJN mevrouwWind 01720 - 37776 DELFT mevrouwGeerlings 015 - 134230 LEIDEN mevrouwSibarani 071 - 212830 NAALDWIJK (omg.) mevrouw Verschoor 01740 - 23 382 VOORBURG mevrouw Bruigom 070 -3864 982 ZOETERMEER mevrouw Vossepoel 079 - 310764 DE RELATIELIJN Een service van Nederlands grootste relatieburo. 50 cpm. Vrouwen bellen mannen: 06-320.325.27 Mannen bellen vrouwen: 06-320.321.37 stichting date LESSEN EN CLUBS Opleiding Examen Drogist start in september 1-jarige en 2-jarige avondopleiding (1 avond in de week) 1-jarige dagopleiding (1 dag in de week) Studiecentra door heet Nederland SETH start wederom in Utrecht kaderopleldlng tot hypnotherapeut hypnose Gratis info: Postbus 95909,2509 CX Den Haag. Tel. 070-3636995. Infodag 7 juli a.s. 12.00-16.00 u. Laan v. Puntenburg 2 te Utrecht. Voor overige informatiedgn. Verkeersschool Tempo 1e les/3,95 Zonder omwegen uw RIJBE WIJS. Bel voor een spoedcur sus, rechtstreeks (en gratis) het centrale nr. 06-0229.229. Haal nu uw rijbewijs In 7 dagen op St. Eustatius. (Ned. Ant.). Info 079-426222. STIVAR College. ATHE NEUM-HAVO In 1 jr. Rijkser- kend Instituut. Ervaren, be voegde docenten. V.a. 396,- p. vak. Gratis boeken, opzegbaar. Prospectus: 070- 3479557 of postb. 95388, 2509 CK Den Haag. T.k. IBM-PC XT20MB, hard- disc, 2x360 KB Floppy, mo- nogroom-monitor, Panaso nic Punter. Pr.n.o.t.k. Tel. 070-3240079. i.k. Atari ST software, f5- per diskette, (incl. disk). Tel. 070-3295169. □tegels □keukens san/ta/r haarden □montage Dorus Rijkersweg 15 Industrieterrein "De Waard" 2315 WC Leiden Telefoon 07I - 22 3123 ITALIAANS TOPDESIGN Ontworpen door topdesigners met gevoel voor allure. Volledig naar uw wen sen aan te passen in maat, kleur en uitvoe ring met bijpassend tegelwerk. Kortom zeker een bezoek aan onze showroom waard. PORTUGEES/Braz. Port. leren? Erv. docent leert u op mod. wij ze in 10 lessen de basis v.a. 10.- p.u. Tel. 010-4581495. I KENNISMAKING Neem uw geluk in eigen hand Entredeux buro voor partnerkeuze kan hierbij van dienst zijn Voor informatie of brochure: Pb. 1204, 2280 GA Rijswijk Tel. 070-3997450 Zoekt u een partner, die écht bij u past?? Psycho-astroloog drs. Vos heeft al duizenden paren tot elkaar gebracht. SUKSES- KANS 85%!! Bel 013-564232 (24 u.) v. gratis fofder. 1000 leuke MEISJES uit Neder land, Skandinavië, Europa, Po len, Azië, N.Z. Amerika enz. wil len kennism./vakantie/huw. met u. Vraag de gratis fotobro chure! Cörr. Club '70/SP. Box 8177, R'dam. KONTAKTCENTRUM Zoeter- meer helpt u bij het zoeken naar een partner (m/v)e.d., d.m.v. le denlijsten die u maandelijks toegestuurd worden. U kunt dan bellen of gebeld worden. Vraag vrijblijvend inl. of een in schrijfformulier. Tel. 079- 512950. ALLEEN zijn en blijven? Het hoeft niet! Neem een abonne ment op SOLO, het magazine voor christelijke alleenstaanden en plaats uw gratis kontaktad- vertentle. SOLO, Postbus 341, 8260 AH Kampen, tel. 05202- 26458. Of vraag een proef exemplaar 10,-). SOLO is er- kend door de NVR. ZAKENMAN, ongeb., 40+, 1/2 Ind. afkomst, niet lang en niet slank, geen Adonis, maar vol gens anderen ook niet lelijk, zoekt een lieve vrouw voor ser. rel., 35-45, Ind. of half Ind. af komst. Ik ben trouw, geen vlin der, niet op avontuurtjes uit, geen kroegloper, maar eerder een huismus die van gezellig heid houdt en toch ook graag samen uitgaat (buitenland, flo ra, fauna, film etc.). Het is voor mijn a.s. partner niet belangrijk of ik klein, dik en niet al te knap ben, een woning en auto heb (ja), of ik rijk ben (neen). Ze neemt genoegen met mijn goe de eigenschappen, mijn vriend schap, liefde, respect, waarde ring en vertrouwen voor en in haar en accepteert mijn minder goede eigenschappen. Voor vrouwen die op een avontuurtje, geldelijk of materieel gewin uit zijn, is het zinloos te reflecteren. Brieven onder nr. SP93337 bur. blad. Gelegen in centrum van Rotter dam organiseert Dancing NEW ORLEANS al Jaren iedere don derdag en zondag gezellige dans-/ontmoetingsavonden. Geopend v.a. 20.00 uur. Tol ziens in New Orleans, Maurits- weg 46, plm. 200 m van CS Rot terdam. Ongeb. j.man, 35 Jr., I. 1.82 m, respresentatief, goede baan en opleiding. Hobby's: muziek, sport, mode en boeken, z.k.m. J.VROUW om gezelligheid en genegenheid te delen. Br. o. nr. SP93338 bur, blad. CeidóQ Somxmt Knappe, geb. j.man, 30'er, atl. gebouwd, sportleraar, zkt. knappe VRIENDIN v. nivo, huidski., geb. of ift. van geen belang. Br. m. foto (o.e.r.) onder nr. SP93328. Jonge moeder zkt. REISGE NOOT plm. 30 jr., boven 1.80 m, voor buitenlandse vakan tie. Eerste 2 wkn. van aug. op 50-50 basis. Als het klikt evt. relatie opbouwen. Alleen se rieuze reacties met foto. Br. o. nr. SP93290 bur. blad. Onze bijzondere moeder (bij zonder) modern, (bijzonder) charm., (bijzonder) hartelijk, (bijzonder) ondernemend en ontzettend zorgzaam, 63 jr. jong, mist een gezonde VRIEND met humor, karakter en een beetje pit, om gezellig mee uit te gaan, te reizen, kortom om meer kleur aan haar leven te geven en weer compl. te maken. Naast uw reaktie zou een foto prettig zijn. Br. o. nr. SP93291 bur. blad. Kies zelf Je partner en/of ken nissen of wordt gekozen d.m.v. ons unieke „7-lijsten-systeem" met tel.nrs., pers. beschr. en fo to's. Voor info: DE KONTAKT- GROEP, tel. 010-4200958. Kom ook naar onze gezell. „Pleister- VRIJDAG 13 juli is de Haagse Taveerne Sociëteit, selekte club voor alleenstaanden, weer om 21 u. in de Poentjak, Kneuterdijk 16, Den Haag. Conversatie en dansen. Ver dere aktiviteiten: bowlen, wandelen, eten etc. Inl. 070- 3558237/3503172. 1000 leuke MEISJES en jonge vrouwen uit Nederland bui tenland willen kennism./vakan tie/huw. met u. Vrljbl. gratis fo tobrochure! Corr. Club '70/SP, Box 8177, R'dam. Sportieve MAN, niet gebon den, financieel onafh., niet- rokend, geen bartype, 1.68 m lang, 65 kg zkt. lieve vrouw tot 55 jr. Br. o. nr. SP93295 bur. blad. Goed verzorgde 7-daagse reizen met goed programma naar het Sauerland voor AL LEENSTAANDEN. Vertrek 28/7 en 4/8. Bel voor info: Samen Uit 08380-21567. Vlotte j.man. 35 Jr., zou graag kennism. m. vlotte J.VROUW plm. 30 jr. voor ser. relatie, maar die ook evt. graag wer kend mee wil gaan reizen in de toekomst. Br. o. nr. SP93336 bur. blad. UW KLEINTJE WORDT GELEZEN VOORSCHOTEN/LEI DEN Saskia Paauw bleef ook in haar laatste poulewedstrijd van het dames B-toernooi van Fo rescate ongeslagen en pakte daarmee de tevens de titel. In het B-herenen kelspel van Sassenheim kwam slechts de helft van de broers Liefbroer tot winst. Hazerswoude luis tert vandaag haar dubbel- toernooi op met een de monstratiewedstrijd tus sen Loek Sanders en Mar tin Koek. Het aantal deelneemsters aan een B-toernooi is normaal al niet van een enorme kwanti teit, met twee toernooien in één week maakt alleen het verspelen van een poule een dergelijk toernooi nog interes sant. Saskia Paauw werd bij Forescate de eerste winnares in de vijfde toernooiweek van het Leidse Courant Tennis Circuit door ook haar laatste poulewedstrijd in winst om te zetten. Bij de B-mannen bleef thuisspeler Gert-Jan Egberink in straight sets de meerdere over de indoor B2-kampioen van Leiden, Eric Bolten. Ingrid Kruit, Tammera Canter Visscher en Fleur Meijer speelden zich bij de C-dames in de halve finale. Kruit had tegen Annemarie van Ge- mund met 6-3, 7-6 veel tegen stand te overwinnen. Robbert- Paul Hartwijk blijft aan de winnende hand bij de C- heren. In Cl moest Tim Ba ve laar er met twee maal 6-3 aan geloven, in C2 werden Gert- Jan Anker met 6-3, 7-6 en Ja cobs met 6-3, 6-4 aan de zege kar gebonden. Oscar Schoor dijk stond in de Cl de eerste set af aan Arthur Turk. In C2 wist Dennis Noppen de eerste van twee mogelijke confronta ties met Arjan Stadt via twee tiebreaks in zijn voordeel te beslissen, in Dl wacht nog de tweede. Na Pascal Groenewegen speel den ook Marjolein Pronk en uiteraard Yvonne Schoordijk zich in de halve finale van het damesenkelspel D. Bij de D- jongens staan de bekende na men weer in de kwartfinales. Sipko Adriaansen, Olivier Kist, Jeroen Leunissen, Arjan Royen en Sander Brugman speelden zich naast Dennis Noppen. De broers Liefbroer kwamen gisteren beide in aktie in het heren B-toernooi van Sassen heim. De oudste, Frank, dolf tegen Marcel Lolling met 6-4, 6-3 het onderspit. Rogier Lief broer maakte met dezelfde cij fers de nederlaag van broerlief Frank weer goed. De bij Dek ker spelende plaatsgenoot van Nieuwvenneper Liefbroer, Pa trick Kieboom werd het slachtoffer. Bij de B-dames had de als eerste geplaatste Elly Reeuwijk haar handen vol aan Arjette van Noort. Het optreden van de uit de States teruggekeerde Carola Geer lings was met de 6-0, 6-4 tegen Sandra Faas zeer overtuigend te noemen. Bij de Cl-heren speelde de al van veel voornamen voorzie ne, maar in het echt, Bartel, hetende Swart zich een ronde verder. In de C2 was dat wed strijdleider Jelle Rinzema, die de zorgen om de achterstand op de schema's van zich af kon zetten en met een twee sets overwinning op Jaap van Delft de nieuwe planning ook intakt hield. Alexander Balk kwam in het HED twee maal tot winst. Martin van der Vlugt en Patrick van Hal wer den in twee sets verslagen. Met de vèndaag geplande 64 partijen resteren bij het jubile rende Sassenheim op zondag nog slechts de diverse finales. Hazerswoude Aan het tweede lustrum van het toernooi van Hazerswou de wordt vandaag extra luister bijgezet door een training aan een jeugdselectie van de orga niserende vereniging met aan sluitend een demonstratiewed strijd. Beide aktiviteiten wor den verzorgd door de vroegere topspelers Loek Sanders en Martin Koek. De wedstrijd tussen de negenvoudige kam pioen van Nederland, Sanders en de huidige nationaal titel houder bij de veteranen, Koek begint om 18.00 uur. Bij de Dl 30+ dubbels, die nog om een plaats bij de LC-Mas ters strijden, behoort ook nog de combinatie van Wim van Schaik en HTC-voorzitter Rob de Roo. Het duo bereikte in middels de halve finale, een stek, die ook werd bereikt door de koppels Woy Kor met Rob van Houten en de Hoog- madenaren Graafland en Wi^- develd. Bij de dames-duo s speelden Alie Snellenberg en Hennie Verhage zich met een 6-3, 6-7 en 6-4 zege over Annie van Reeuwijk en Heieen Ui- terwijk in de halve eindstrijd. Boskoop „We liggen met Boskoop op de rand van drie districten en je weet nooit hoe de sterkte verhoudingen precies liggen", gaf wedstrijdleider Dennis Baans als toelichting op het feit, dat in zijn Rabo-Flora- toernooi een hele serie ge plaatste speelsters en spelers het veld hadden moeten rui men. Bij de C-heren ging de als eerste geplaatste Marcel Ooms ten onder tegen Zoeter- meerder Ivo Mikkelsen en stuurde Ben Wijnands van Theseus de als finalist getipte Boskoper Roland Lensink het bos in. De schade werd gedeel telijk hersteld door Paul Brand, die door een zege op de nummer vier, Reinier Kraal de Boskoopse er hoog hield. Bij de C-dames bereikte Tiny van Velzen met 6-3, 6-3 ten koste van de als winnares getipte Corine Smit zelf als eerste de eindstrijd. Het invitatie B2-toernooi wordt vandaag en morgen af gewerkt met halve findes en kelspel tussen Frank Benne- meer en Eelco Adrichem ener zijds en Frank van Leeuwen en Ignace Ponsioen anderzijds, alsmede de dubbelspelen. In het HED speelde Léon van Leeuwen zich'bij de beste vier door zowel Patrick Niezen (winst op nummer 1, Gert-Jan Oudijk) als Hanno van der Mark te kloppen. Zelf schakel de het jeugdige Artesia-dubbel Niezen/Van der Mark de nummers drie in het HDD1, Roeland Hoogendoorn en Vin cent de Koning uit. Van Leeu wen ging met partner Verba kei (2 geplaatst) ten onder te gen Jan-Peter Adriaanse en Paul van den Berg van Meer burg. Strooplikkers Ronald Klein versloeg in het HEC van het Strooplikkers- toernooi van Langeraar de als tweede geplaatste Ron Hoog endoorn en werd daarmee hal ve finalist. Ook Patrick Schuyt en Frans van der Meer kwamen zo ver. Bij de Dl- heren vormen Bert Withaar, Bart van de Bosch, Nico Win kelaar en Ramon Otto het bes te kwartet. In het dubbel lie ten Withaar en Otto (1 ge plaatst) zich met liefst 1-6, 2-6 verrassen door het koppel Glansbeek en Paasman, terwijl Harold en Walter Gérard ver loren van het duo Hoogeste- ger/Schilham. PETER KLEIN GIRO 6868 VAN HET NEDERLANDSE RODE KRUIS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11